LEIDSCH DAGBLAD Saarprobleem blijft nog onontwarbaar 92ste Jaargang DINSDAG 10 MAART 1953 No. 27860 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 5706Ï Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 2150? Nieuwe bemiddelingspogingen te verwachten? Vandaar is de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault uit Straats- bure weer in Parils teruggekomen na dat hij Drecies 24 uur afwezig was ge- weest. Voor vandaag en volgende daeen staat er een serie besprekingen oü h?t programma met de Turkse Dremier Menderes en ziin minister van buiten landse zaken Koprulu. die de relaties met Frankriik en Engeland Vrijdag sieken de heren over naar Londen oonieuw wat. nauwer komen aanhalen, nu ook hun land is opgenomen in de Atlantische eemeenschap. Het verluidt, dat de Turken, wier buitenlandse poli tiek wegens hun geografische ligging al nog sterker dan In West-Europa door het begrip „herbewapening" wordt be heerst. in Parijs ook eraas het fijne zou den willen horen over het officiële Franse standpunt inzake de Europese verdedigine. In dat verlangen staan ze trouwens niet eeheel alleen. Wat. Bidault's trio naar Straatsburg betrof zo meent men dat deze enerzijds gemotiveerd werd door een nieuwe con ferentie van de zes. bii welke gelegen heid Soaak het ontwerp voor een Euro pese erondwet. overhandigde, en daar naast door een nieuw overleg met kan selier Adenauer terzake van het Saai- probleem. Het lied wordt eentonie. maar alles wiist er wel op. dat er tijdens het uurtie dat dc Fransman en de Pult" ser voor de Saar hadden uitgetrokken, 'nogmaals ceen enkele vordering is ge maakt. Uit het feit dat geen enkele expert of hoge ambtenaar Bidault vergezelde, m tegenstelling met Audenauer. die door Blankenhorn werd bijgestaan, mac men verder wel oomaken dat de ministers m hun ontmoetine direct zelf ook al heel weinig illussies hadden. Het communi qué vermeldt dat naar een methode :s gezocht om de Saarbesorekingen weer od eang te brengen. Ook die zin klmkt als een bekend refrein. De standpunten van beide kanten ziin zo noe steeds ongewijzigd sinas op December de toenmalige minister van buitenlandse zaken Schuman een laatste brief schreef aan de Duitse kanselier waarop Adenauer tot dusverre het antwoord is schuldig ge bleven. Ook gisteren heeft hu dat antwoord waarop van Franse zude werd gehoopt weer niet overhan digd. De kansen oo een overeenkomst, die - zoals bekend door de Franse re gering niettemin als minimum-voor waarde is gesteld voor de eventuele ra tificatie van het Europese leger, ziin er aldus zeker niet groter on geworden. Het klimaat van wederzijds vertrouwen, dat tot oo vnl grote hoogte tussen Adenauer en Schuman bestond, heeft Bidault tot dusver niet weten te herstellen, ofschoon hii zien gisteren arm in arm met de Duitse kanselier aan de iournalisten moet hebben vertoond. De laatsten heb ben zich overigens door dar aandoenlijk tafereeltje ook niet laten overtuigen. Daarbij komt dan van Duitse zijde nog dat bii het naderen der verkiezin gen de mogeliikheden om concessies aan Frankriik te doen zienderogen tanen. Nu Frankriik en Duitsland onder vier ogen dus niet tot een aceoord schijnen De Poolse regering heeft in een nieuwe nota naar aanleiding van het landen van een Mig-straaljager op het eiland Born- holm opnieuw geëist, dat het toestel on verwijld zal worden teruggegeven. Zij protesteert tegen het demonteren en overbrengen van de Mig naar Kopenha gen en tegen het feit, dat de Deense re gering de Britse luchtvaartattaché had toegestaan het toestel te onderzoeken en fotograferen. De jager is inmiddels in gedemon teerde staat in Kopenhagen aangeko men. TOCH JAPANSE HERBEWAPENING? De Japanse premier Yosjida heeft in antwoord op een vraag in de begrotings commissie van het Hogerhuis verklaard, dat de Japanse regering wellicht een Amerikaans voorstel voor herbewapening zou aanvaarden, indien het voor Japan gunstig zou zijn. Weerrapporten (Van 7 uur v.m.) 1 g*& Helsinki nletontvencen Oslo licht bew. o Stockholm onbewolkt n Kopenhagen onbewolkt n Londen mist win. Amsterdam mist n Brussel motreeen nno eeheel bew. nno onbewolkt no onbewolkt nw Bordeaux Nice Warschau Berliln Frankfort München ZUrleh Wenen onbewolkt nw nevel nw zwaar bew. w-zw nes el o niet ontvaneen WEERBERICHT Tijdelijk veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond Overwegend droog weer met tijdelijk veel bewolking en in de nacht en och tend plaatselijk nevel of mist Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 11 MAART Zon op: 7.04 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 5 16 uur; onder: 13.08 uur Hoogwater te Katwijk te 11.37 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. te kunnen komen, worden in diploma tieke kringen opnieuw suggesties ee- daan om de bemiddeling van derden in te roepen. Vroeger werd Amerika voor die rol algemeen als de aangewe zen partii beschouwd. De laatste dagen wordt echter de hoge autoriteit van de Schumangemecnschap nog al eens ge noemd: een om meerdere redenen aan trekkelijk denkbeeld, waarmee Ade nauer in principe al zou hebben inge stemd. In federalistische krinccn iuicht men die gedachte eveneens sterk toe. Ten eerste is het alleen maar logisch, zo merkt men daar op de hoge autoriteit bii de oplossing van het probleem, wel ke belde partijen naar zn verklaard hebben in Europese richting willen zoeken, en ten tweede zou. indien deze arbitrage slaagde, het Internationale prestige van de hoge autoriteit niet wei nig kunnen stijgen. Daarmee zou de Europese gedachte dus een dubbele over winning hebben eeboekt Een overwin ning echter zo moeten wil er helaas direct wel aan toevoegen die voor het moment nog maar tot de verre toe komstmuziek behoort. Eisenhower-tij dperk begint na Stalin-periode Vrijheid in plaats van slavernij De Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles heeft op zijn persconferentie een verklaring afgelegd, waarin hij om. zeide:,, Het Eisenhowcr-tijdperk begint, waar het Stalin-tudsgewrieht is afgesloten" Omstreeks de tijd van Stalins over lijden is generaal Eisenhower, de man, die West-Europa bevrijdde, president van de grote Amerikaanse republiek geworden. Het gezag van Eisenhower in de geschiedenis ongeëvenaard. Een nieuw tijdperk is begonnen, dat i het teken der vrijheid zal staan en niet in dat van de slavernij. Het zal worden gekenmerkt door op broeder schap berustende betrekkingen tussen de mensen en niet op de overheersing door één man. Grote en kleine landen zullen, zoals dat in het handvest der Verenigde Naties is bepaald, gelijke rechten hebben. Alle staten zullen met 'aardigheid worden behandeld en de vrede zal worden gehandhaafd. t is het Eisenhower-geloof, dat ik deel en dat ik, naar mun beste vermo gen, zal bevorderen", zeide Foster Dul les. Hjj vervolgde met te zeggen dat zijn verklaring niet ten doel had op dit tijdstip een nieuwe Amerikaanse tac tiek of strategie aan te kondigen, „Ik geloof niet dat het thans het ogenblik is verandering te brengen in de hou ding der Amerikaanse regering inzake de koude oorlog. Ik t>en van mening dat de tot nu toe gevolgde koers meer kans van slagen zal opleveren", ver klaarde hy'. „Stalin vormde de grootste hinder paal voor een daadwerkelijke verwe zenlijking van de hoge idealen, neerge legd in het handvest der Ver. Naties. Ik ben van mening dat zun dood een zeer grote belemmering uit de weg heeft geruimd", verklaard? hij. In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankruk, zeide Foster Dulles dat dit een zaak was, die aan dacht verdiende. Hevige brand vernielt vier pakhuizen De stad Wilmington aan de Cape Fear rivier in de Amerikaanse staat Noord- Carolina is geteisterd door een hevige nakhuisbrand. Vier opslagplaatsen brandden tot de grond toe af. niette genstaande het feit. dat er dertien brandweerafdellneen en een drijvende brandspuit aan het blussineswerk deel namen. Achttien brandweerlieden liepen verwondingen oo. twaalf van hen moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men Dp schade wordt geschat oo meer dan tien mlllioen dollar. In de opslagplaatsen, die nitraten, suiker en tabak bevatten, deden zich ontploffingen voor. De brandweer slaag de er ten slotte in het vuur totr*- - te brengen voordat een Dakhuis met na triumnitraat. een zeer brandbare stof dip bii kunstmestbereidine wordt ge bruikt vlam vatte. De brand schijnt te ziin veroorzaakt door vonken van een electrische kabel, waaraan herstellings-werkzaamheden werden uitgevoerd. Vier bruggen openden zicli, toen dc Marine Angel, een scliip met een lengte van bijna 195 meter dc Chicago rivier werd opgesleept. Het is het grootste schip, dat ooit deze bruggen passeerde. Sovjet-Korea-voorstel verworpen De Russische afgevaardigde Zorln heeft in de politieke commissie der V. N. een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de ontbinding wordt geëist de V.N.-commissie voor eenmaking herstel van Korea. Zorin verklaarde, dat deze commis sie niet getoond heeft dat zij in staat is zich van haar taak te kwijten. De commissie is 7 November 1950 in gesteld. Met 54 tegen 5 stemmen werd het Russische voorstel verworpen. Een resolutie, waarin aan alle geringen, gespecialiseerde instanties en niet-gouvernementele organisaties wordt verzocht de hulpverlening aan het Koreaanse volk te steunen, werd met 54 tegen 5 stemmen aangenomen. Relletjes in Italië (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Zondagochtend hielden neo-fasclsten te Triest, na een rede van Marsanich, de secretaris van de „sociale beweging". ongeoorloofde straatbetoging, tijdens welke een bom ontplofet Er waren 24 gewonden, bfj twee moest een voet worden afgezet. Het gebeuren heeft grote verbittering gewekt in neo-fascistische kringen, met het gevolg dat nu straatbetogingen in veie steden zfjn gehouden Te Rome trokken ruim duizend stu denten, aangevoerd door Kamerleden van de „sociale beweging", door de stra ten. Voor het redactiegebouw der com munistische dagbladen kwam het tot heftige relletjes, precies op het ogen blik dat het personeel de arbeid had onderbroken voor een hulde aan Stalin. Neo-fascisten vernielden een groot por tret van Stalin en verscheidene vitrines en foto's. ZU trachtten ook het gebouw binnen te dringen. Er werden ruim twintig personen ge wond. Een van hen bekwam een sche delbreuk De politie kwam pas na drie kwartier, hetgeen aanleiding heeft ge geven tot een communistisch protest in het parlement. Onder de gearresteerden bevinden zich •n neo-fascistisch Kamerlid en een lid van de gemeenteraad. HERINNERINGEN AAN PRESIDENT KRUGER Honderden ongepubliceerde originele foto's en documenten, waarvan vele betrekking hebben op de laatste dagen van president Paul Kruger in Europa, zullen binnenkort in het bezit komen ■an de Zuid-Afrikaanse archieven, al dus heeft professor Thom, voorzitter van de archief-commissie in Kaapstad meegedeeld. In Nederland. Engeland en de Ver. Stalen zijn archivarissen benoemd om documenten te verzamelen die betrek king hebben op de Zuid-Afrikaanse ge schiedenis van 18961903. DERTIG TF.RSONEN IN' INDIA AAN VERGIFTIGING OVERLEDEN. In een dorp in de Indische provincie Djamoe zijn dertig personen na een bruiloftsmaal aan vergiftiging overle den. De jonggehuwden bevinden zich onder de slachtoffers. Van talrijke an deren is de toestand critiek. Ontwerp voor „Klein Europa bijna gereed Maar waarde van praktische betekenis De president van de Straatsburgse grondwetsvergadering, Spaak, heeft gis teravond aan minister Bidault, de pre sident van de ministerraad van de Ko len- en Staalgemeenschap, het ontwerp een statuut voor „Klein Europa" jeboden. De plechtigheid, die in het bijzijn van alle zes ministers en van de gehele vergadering plaats vond, droeg een symbolisch karakter, daar het de zes-en-tachtig Europese politici nog niet gelukt is hun werk geheel te voltooien dus nog geen definitieve stemming _r het plan heeft plaats gehad. De be handeling der nog omstreden artikelen zal heden worden beëindigd. Daarna zal het aan de raad van ministers zijn de besprekingen der regeringsdeskundigen te laten beginnen over een verdrag op grond waarvan een Europees statuut zou worden geproclameerd. Uiteraard is de raad van ministers, jals minister Bcyen nog eens uitdruk kelijk het uitkomen, daarbij in genen dele gebonden aan het Straatsburgse ontwerp. Minister Beyen liet er geen twijfel over bestaan, dat van de zijde der Nederlandse regering zekere bezwa ren tegen het project blijven bestaan. Hu achtte de economische artikelen geen voldoende waarborg voor een werkelijk aanpakken van de economische ïntregra- tie. Hij bleef voorts een één-Kamerstelsel prefereren boven het twee-Kamersy steem, dat de vergadering heeft aanbe volen. Mocht er evenwel Inderdaad een Europese Senaat worden gevormd, dan zou deze, naar minister Beyens opvat ting, alle zes deelnemende landen ge lijke stemrechten moeten garanderen. Tenslotte hadden ook de Straatsburgse overwegingen minister Beyens bezwaar tegen een directe verkiezing voor een Europees parlement niet kunnen weg- Weliswaar was dit geen principieel be zwaar. doch minister Beyen achtte de tijd voor zulk een Europese verkiezing nog niet rijp. De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van „Klein Europa" hebben besloten, dat zij op 12 Mei op nieuw zullen bijeenkomen om zich te beraden over de verdere behandeling van het statuut, nadat de Straatsburgse grondwetsvergadering hieraan de laat ste hand heeft gelegd. Naar wij vernemen, heeft minister Beyen het intiatief genomen tot de vaststelling van deze datum. Voordien zullen de nationale regeringen het plan in studie nemen, terwijl het secretariaat van de ministerraad de voortiereldende maatregel voor een verdere behandeling zal treffen De vooruitzichten voor een spoedige verwezenlijking van een Euro pese politieke gemeenschap werden gis teravond in Straatsburg afgemeten aan de sterke mate van terughoudendheid, waarmede het plan werd aanvaard door de Franse minister van buitenlandse za ken, Bidault, die in zijn rede bUzonder de nadruk legde op de nationale tegen standen, die nog te overwinnen waren Zij werden ook beïnvloed door het feit, dat de ministers bij hun samenkomst m Straatsburg de hangende problemen der Europese Defensiegemeenschap niet hebben aangesneden en dat het nieuwe contact tussen de Franse en de Duitse ministers van buitenlandse zaken over de Saarkwestie niet tot tastbare resul taten geleld heeft. Over het tempo, waarin de politieke gemeenschap wer kelijkheid zou kunnen worden, tasten de Straatsburgse politici, die voor het einde van hun werk staan, dan ook vol komen in het duister. Eerst op de vol gende conferentie der ministers zal wor den beslist of en wanneer de onderhan delingen der regeringen over het sta tuut zullen worden begonnen. In West-Berlljn moest de politie gis teren optreden tegen demonstranten voor communistische partijbureaux, die ter gelegenheid van de begrafenis van Stalin de Russische vlag en die van de bondsrepubliek, met zwart omfloerst, hadden uitgehangen. In Berlijn-Friedenau bestormde een menigte een partijbureau en richtte daar vernielingen aan. Een rode vlag, die halfstok hing voor het bureau van de socialistische een heidspartij in de Franse sector, werd door een menigte van de vlaggenstok ge scheurd en in brand gestoken. Men riep. „weg met het communisme". Later werd de deur van het bureau geforceerd en werden de vertrekken geplunderd Por tretten van Stalin en andere Sovjetrus- sische leiders werden van de muren ge trokken. Oostenrijkse crisis opgelost De Oostenrijkse (Katholieke) Volks partij en de socialisten hebben overeen stemmine bereikt over het vormen ener coalitieregering. Aanvankelijk waren de onderhandelingen vastgelopen od het voorstel der Volkspartij om de uiterst- rechtse „bond van onafhankelilken". die in hoofdzaak door voormalige nationaal- sociallsten en gewezen officieren wordt gesteund, eveneens tot regeringspartij te maken. OOK ENGELAND HEEFT NIEUWE WAPENS De Britse minister van oorlog. Anto ny Head, heeft in een debat in het La gerhuis over de defensiebegroting ver klaard, dat het „de rampzaligste poli- litick is, die wjj zouden kunnen voe ren" om Britse strijdkrachten uit Eu ropa terug te trekken. „Alleen reeds uit het oogpunt van zelfbelang, is de verdediging van ons land onafscheide lijk verbonden aan de verdediging van West-Europa". Wel zou. naar de minis ter zeide, de Britse strijdmacht in het Midden-Oosten enigszins verminderd kunnen worden om een strategische re serve in Engeland te kweken. Verder deelde de minister mede, dat een nieuwe Britse tank met zwaar ge schut, „waarschijnlijk de machtigste tank ter wereld", dit jaar aan de uit rusting van de Britse troepen zal wor den toegevoegd. Het geleide projectiel hield volgens Head grote beloften in. „Wij zullen in de toekomst de be schikking hebben over zekere nieuwe wapens en technische middelen, die een zeer grote uitwerking zullen heb ben op het leger en zijn trefkracht. „Er waren orders geplaatst in Engeland ten behoeve van Britse strijdkrachten. WINST VOOR DE GASPERI BIJ GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ITALIË. De Italiaanse christendemocratische partij heeft in 33 van de 51 Italiaanse steden waar Zondag gemeenteraadsver kiezingen ziin gehouden een meerder heid verworven. Voordien had de partij een meerderheid in 22 dezer steden. In zes steden hebben de communisten of de met de communisten samenwer kende socialisten de overhand eekregen. Voor de verkiezingen hadden zii de meer derheid in negen steden In de reste rende 12 gemeenten ziin de verkiezingen gewonnen door de onafhankeliiken en andere partlien die tevoren in 20 ste den de boventoon voerden. Deze foto toont Koning Boudewijrl op een tocht door de nog onder water staande gebieden in de pro vincie Antwerpen. In het stadje Borncm liet de jonge koning zich voorlichten door de burgemeester en andere gemeentelijke autoriteiten. BOSBRANDEN IN FANKRIJK Uit vele delen van Frankrijk worden bosbranden gemeld, die worden toege schreven aan het buitengewoon warme en droge weer. Verscheidene brandweerafdelingen stre den gisteren meer dan drie uur om een brand in het bos van Fontainebleau te blussen. Ongeveer 50 hectare ging vol ledig verloren. In het gebied rondom Perigueux is in de vorige week meer dan 1.500 hectare bos verwoest. VOOR RAMPENFONDS 76,3 MILLIOEN. Tot gisteravond was aan het Nationale Rampenfonds een bedrag van 76,3 millioen gulden bijgedra gen, Dit is sinds de vorige opgave, oen vooruitgang van 9 ton. Laatste stroomgat bij Goedereede gesloten Glstcrmiddac om kwart voor vier Is het laatste stroomcat van Goeree ten Zuid-Oosten van het dorp Goedereede gesloten. Felle fabrieksbrand in Olst Om circa half vier gistermiddag brak een felle brand uit in de fabriek van cie N.V. Olster Asphaitfabriek te Olst. Fr ontwikkelden zich boven het fabrieks gebouw geweldige rookwolken, die naar het Zuiden over de IJssel trokken. Da brand was ontstaan in een distillatieke tel voor teerproducten Na circa een uur was het vuur be dwongen. Men kon niet verhinderen, dat een belangrijk werktuig, nl. een teer- oomn. mede door het vuur werd aange tast. De fabrieksdirectie deelde ons mee. dat van de drie aanwezige distillatieke tels er een voorlopig onbruikbaar is ge worden. De teerpomp zal binnen enkele daaen vervangen kunnen ziin. De pro ductie der fabriek, waar circa 100 man personeel werkt aan tal van teerpro ducten. zal spoedig volledig hervat kun nen worden. 30 April grote parade te Amsterdam (Speciale berichtgeving) Op Koninginnedag, de 30ste April, zal in Amsterdam, wanneer de plan nen, van het Ministerie van Oorlog en het gemeentebestuur van Amster dam doorgang vinden, een grootse pa rade worden gehouden, waaraan alle onderdelen van leger, Marine en Luchtmacht zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling het centrum van deze parade te leggen op de Dam. De NedeVlandse legerleiding en het Mi nisterie van Oorlog willen namelijk de bevolking ook op deze wfjze dichter bij de strijdkrachten brengen, en laten zien hoe de bewapening van onze troepen thans is. Het plan bestaat deze parade voortaan Jaarlijks m Amsterdam te houden. Reeds dagenlang is er een contact tussen het Ministerie van Oorlog en burgemeester d'Ailly gaande om een ge schikte route van en naar de Dam voor I de troepen te vinden.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1