LEIDSCH DAGBLAD Stalin's stoffelijk overschot naast Lenin bijgezet 52ste Jaargang MAANDAG 9 MAART 1953 No. 27859 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 67055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 MalenkofBerin en Molotof herdenken hun geliefde leider Om ongeveer tien uur Moskouse tijd (d.i. acht uur Ned. tyd) is vanoch tend in Moskou de bijzetting van het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin begonnen. Leden van de Sovjet-regering en van de commissie voor organisatie van de begrafenis droegen het stoffelijk overschot uit de Zuilengang- van het paleis der vakverenigingen, waar het 72 uur had opgebaard gestaan. De muziek speelde de treurmars van Chopin. Achter de baar volgde een lange rij personen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en onderscheidingen droegen. De omroeper van radio- Moskou, die in korte, langzaam uitgesproken zinnen een ooggetuige-verslag van de begrafenis gaf, zei, dat de „laatste minuten van het afscheid on noembaar droef' waren. Rode Plein belangstellden geschaard achter een ry militairen van het garnizoen van Mos- ton Toen de stoet het Rode Plein be reikte zong een groot koor de „Elegie" un Massenet, waarna een symphonie- orke&t de finale van de zesde symphonie \.in Tsjaikowsky speelde. Bij de nadering van het Mausoleum van Lenin, waar het liik zal worden by- pezetbegonnen de klokken van het Kremlin te luiden. in weerszijden van het Mausoleum. de Kremlinzijde van het Rode Plein ronden de officiële vertegenwoordigers. *o. Westelijke diplomaten, op de ste nen tribunes. De lijkkist werd op een katafalk voor het Mausoleum geplaatst, waarna de le den van de regering en de partijleiders hun plaatsen innamen op de tribunes naast het spreekgestoelte. Rede van Malenkof De begrafenisrede werd uitgesproken door Georgi Malenkof, Stalins opvolger is Sovjet-premier. Hij zeide o.m.: „De enige buitenlandse politiek, welke een regering kan volgen, is een politiek van vrede, gebaseerd op we derzijds vertrouwen en op de werke lijkheid." „Onze politiek is: samenwerking van de twee verschillende systemen ka pitalisme en socialisme". Malenkof sprak gedurende twintig mi- Hij volgde hierby het precedent van „e begrafenis van Lenin in 1924, toen Stalin als zyn opvolger de grafrede uit- iprak. Malenkof prees Stalin als degene, die Rusland de vrijheid bracht, als de diep- P( denker van zijn tijd en als een man, die zijn leven gaf voor de bevrijding van de werkende klasse. „Stalin heeft ons land voor het eerst in duizend jaar verlost van uitbuiting van mens door mens. De daden van S'alin zullen altijd blijven voortleven. Onze partij en de gehele mensheid heb ben een groot verlies geleden. De naam van Stalin prijkt terecht naast de groot- re namen van de geschiedenis Marx. Engels en Lenin. Onze partij zal de grote leringen van Marx. Engels, Lenin en Stalin volgen. Stalin is het grootste ge nie, dat de mensheid heeft voortge bracht." „De volkeren willen vrede en ver vloeken de oorlog. Vervloekt zijn de regeringen die proberen de volkeren in hun verlangen naar vrede te bedrei- ken." „Onze politiek bestaat erin, de vriend- tchap en solidariteit met de volksde mocratieën te versterken, evenals onze «uw ice broederlijke vriendschap met het Chinese volk „Onze buitenlandse politiek is bevor dering van de vrede en de vriendschap met alle volkeren." „Onze politiek is gericht tegen de oorlogsstokers". „Stalin leerde ons het land en de natie te dienen. Dit moet ons heilig doel zijn. Ons volk wil geen oorlog. Wy moe ten niet toelaten, dat het bloed van mil- lioenen mensen wordt vergoten." „Stalins werk bestond in het opruimen van de eeuwenlange nationale conflicten. Onder zijn leiderschap heeft de Sovjet- Unie afgerekend met haar eeuwenlange politieke en economische achterlijkheid en een gezin van volkeren geschapen, die in vriendschap samenwerken „Het is onze heilige plicht de eenheid en vriendschap van de volkeren der Sov jet-Unie te bewaren." „In de nauwe vriendschap van alle Sovjetrussische volkeren vrezen wy geen enkele inwendige of uitwendige vijand." Onder leiding van onze geliefde Sovjet leider nam het Sovjet-leger toe in kracht." „Het is onze heilige plicht de machtige Sovjetrussische strydkrachten, die ge- vechtsklaar gehouden moeten worden, om elke vijand te verdrijven, voortdu rend te versterken". „In de Sovjet-Unie is een nieuw eco nomisch systeem geschapen, dat geen crisis of werkloosheid kent. Het is onze taak de industrie verder te ontwikkelen, de collectieve boerenbedrijven te ver sterken de arbeiders- en boerenklasse krachtiger te maken". „Het is het doel van onze binnenland se politiek de levensstandaard van het Sovjet-volk te verhogen. Wy moeten Sta lins woorden indachtig zyn. dat de groot ste vreugde is lid van de partij te zijn". „De eenheid van de partij en het Sovjet-volk moet verder verstevigd worden. De partij moet de belangen van het volk dienen, wij moeten de eenheid van onze party bewaren als onze oogappel." bereiken. Wij moeten nog rotere bereiken. Wij moeten Nog grotere waakzaamheid en beslistheid betonen in de strijd tegen alle duistere ele menten in ons land." „Het is ons heilig doel het vredeskamp te versterken". ..De communistische partij en de rege ring houden krachtig vast aan de vre despolitiek. welke de enig juiste is." „Het verlies van Stalin legt ons de verplichting op met nog grotere energie te werken voor het communisme en de macht van ons vaderland. Wy hebben alles tot onze beschikking om een com munistische gemeenschap op te bouwen, geen macht ter wereld kan deze ontwik keling tegenhouden." Malenkof besloot met te zeggen: „Vaarwel, onze vriend en leraar. Voor- Weerrapporten Helsinki Otlo Stockholm Kopenhagen lenden Amsterdam Brussel Birlls Bordeaux B'jrschau Bottin frankfort n Zurich zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. cchcel bew. ccheel bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt tli* s Jsss vlndstll 0 0 (Ingez. Mcd.-adv.) WEERBERICHT Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond Droog w eer met wisselende bewol- «ng. Matige, tijdelijk vry krachtige "'oordelyke wind. Op de meeste plaatsen vannaehts iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur a's vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 10 Maart. Zon op: 7.07 uur: onder: 18 35 uur Maan op: 4.38 uur: onder: 11.43 uur Hoogwater te Katwijk te 9.52 en 22.4f uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Beria spreekt Na Malenkof sprak Beria, de nieuwe minister van binnenlandse zaken Hy herinnerde op zyn beurt aan het leven van Stalin dat moest dienen als voor beeld van dienstbaarheid aan de zaak van het volk. „Onze vastberadenheid in de strijd voor het communisme zal nimmer ver zwakken". aldus Beria. „Onze partij, sterk in de leer van Maix, Engels. Le- nin. en Stalm. weet hoe zij moet han delen om het gestelde doel te bereiken. Onze vyanden denken, dat het zware verlies, dat wy moesten ondergaan, tot verwarring zal leiden. Hun berekeningen zullen yd?l blijken. Ons volk sluit zich meer dan ooit aaneen, het is sterk en onoverwinnelijk". Beria zeide, dat de binnenlandse po litiek van de Sovjet-Unie voor alles ee- grondvest is op de vriendschap van alle volkeren der Unie en dat zy in de eer ste plaats is gericht op de versterking van het economisch en militair poten tieel van het land. „Onze arbeiders, boeren en intellectu elen kunnen rustig werken in de weten schap. dat party en regering hun rech ten zullen weten te verdedigen 14 at de buitenlandse politiek betreft, verzekerde Beria. dat de vredespolitiek van Lenin en Stalin ook in de toe komst getrouw door de Sovjet-re gering zal worden toegepast. „Onze broeders in het buitenland kunnen er zeker van zijn, dat de communistische partij en de volkeren van de Sovjet- Unie, getrouw aan de beginselen van het proletarische internationalisme, de broederlijke betrekkingen met de ar beiders in de gehele wereld, de onder drukte volkeren van de kapitalistische en koloniale landen, zullen consolide ren en verder ontwikkelen. „Wy moeten onze waakzaamheid ver hogen. Men moet niet geloven, da', de vyanden van de Sovjet-staat ons bij verrassing zouden kunnen nemen Onze sterke strydkrachten zyn voor de verde diging van het Sovjet-vaderland uitge rust met alle moderne wapenen, onze soldaten en matrozen, officieren en ge neraals. sterk door de ondervinding van de laatste oorlcg. zullen elke aanvaller naar beh ren v eten te ontvangen".' ..De macht ven een staat is niet alleen net leger. De eenheid van het volk. het vertrouwei partij, in de regering. zyn evenzeer van belang Het Sovjet volk heeft met eenstemmige goedkeuring de benoeming van Malenkof tot minis ter-president aanvaard". Wijzend op het belang van de in het bestuur der party en van de staat aan gebrachte wyziglngen. besloot Beria met te zeggen: „Het Sovjet-volk kan er ze ker van zyn. dat de party en de rege ring zich niet zullen sparen om d? sta len eenheid in ons land te handhaven." Rede van Molotof Molotof, de nieuwe minister van bui tenlandse zaken, sprak met kennelijke ontroering in zijn stem, over de weg welke de Sovjet-unie onder leiding van Stalin had afgelegd. „Stalin is van het volk heengegaan. Hij is zich altijd be wust geweest van zyn banden met 't volk de arbeidersklasse en de arbeidzame boeren". Molotof ging uitgebreid de revolution- naire activiteit van de overledene na. „In de loop van die jaren van strijd is de communistische party van de Sov jet-unie de leidende kracht geworden van de internationale arbeidersbewe ging". aldus zei hij. „Ons land dient als voorbeeld voor de vreedzame betrekkingen tussen de vol keren. Wij zyn op internationaal gebied de bouwers van de vredespolitiek en van de ontwikkeling der handelsbetrekkin gen". Stalin heeft de wetenschap van Marx en Lenin verrijkt en heeft onvermoei baar de party en het land geleid naar de verwezenlijking van het communisme. Hij heeft het land geleid naar de histo rische overwinning, die de toestand in Europa en Azië geheel en al veranderd hleft". „Laten wy getrouwe leerlingen van Stalin zijn. ons verdedigingspotentieel versterken om elke aanvalspoging te kunnen afslaan, laten wy onze waak zaamheid ten opzichte van de impe rialistische agenten handhaven". „Ons socialistisch \aderland kocs- „tert geen enkel aanvalsplan en zal •tnderz.yds ook geen enkele inmenging wan andere landen in zijn binnen landse aangelegenheden dulden". JaEvenals de hem voorafgegane spre- nrs. Malenkof en Bena. bracht Molo- H de vriendschap van de Sovjet-unie China, ui de eerste plaats in her- .Ting en vervolgens de vriendschap met de volksdemocratieën en de arbei ders in de gehele wereld. „In deze droeve dagen is ons volk zich bewust van het belang van de rol der party in het leven van ons land. wy moeten ons nog hechter aaneensluiten om het centrale comité en de regering. De onsterfelijke naam van Stalin zal eeuwig leven in de harten van ons volk, van alle arbeiders. Leve de onsterfelijke en zegevierende wetenschap van Engels, Lenin en Stalin. leve ons grote Sovjet volk. leve de grote communistische par tij van de Sovjet-unie", aldus besloot Molotof. DE BIJZETTING. Nadat Molotof was uitgesproken ver lieten de regenngs- en partyleiders de tribune. Zij namen de kist op hun schouders en droegen deze langzaam het Mausoleum binnen Op dat ogenblik weerklonken de eerste saluutschoten van de kanonnen De sirenes van fabrie ken in het gehele land loeiden. Om twaalf uur precies werd Stalins k:st naast de sarcofaag van Lenin ge plaatst. Een militair orkest speelde het Sov jet-volkslied. welks snelle rhythme con- trastreeröe met het tempo van de sta tige treurmarsen, die tot op dan de plechtigheid opgeluisterd hadden. Om vijf minuten over twaalf, nadat de leiders weer plaats hadden genomen op de tribune van het Mausoleum, be- 'gon de militaire parade. Officieel rouwbeklag om Stalin verwekt protesten in Frankrijk Interpellatie aangekondigd (Telefonisch van onze Paryse correspondent) Direct na de dood van Stalin zijn uit alle Franse kazernes en uit de gebou wen. die iets met de landsverdediging te maken hebben, de vlaggen halfstok gestoken. Deze maatregel 1.. eft nogal wat verbazing verwekt ën zelfs protes ten uitgelokt, die wel des te beter te be grijpen zyn. omdat van de overige re- ceringsgebouwen niet wordt gerouwd. De verklaring, welke de minister van nationale verdediging, Pleven, daarvan gegeven heeft, is dat Stalin geen con stitutioneel staatshoofd was - officieel vervulde hy slechts immers de functies van premier en van partij-secretaris - maar dat zyn militaire verdiensten als Russisch opperbevelhebber in de ge meenschappelijke strijd tegen de Duit sers zo uitzonderlijk groot zyn geweest, dat deze geste, volgens het militair re glement, redely kei w ijs wel vereist werd. Een geste waarmee, zoals de „Figa ro" vanmorgen schamper opmerkte, Frankrijk zich niettemin als enig land buiten de Sovjet-sfeer vlak naast de volksdemocratiën heeft gesteld De ministeriele explicatie schijnt ove rigens politieke kringen weinig voldoe ning te hebben gegeven, want een in terpellatie-verzoek is dan ook al bij de Kamer ingediend. Onder het publiek zijn het vooral wel de nabestaanden en familieleden van soldaten uit het Indo-Chinese expedi- tieleger, die weinig waardering en nog In tegenwoordigheid ran Z.K.H. Prins Bemhard. de minister-presi dent. dr W. Drccs. vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten en tal van prominente figuren uit de kringen van scheepvaart, handel en industrie is Zaterdag in liet beursgebouw aan de Coolsingcl het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam herdacht. Tijdens de bijeenkomst overhandigt minister Drees mr K. P. van der Mandcle. voorzitter der Kamer van Koophandel, de versierselen, beho rende bij de onderscheiding: Grool- officier in de Orde van Oranjc- Nassau. hem door !IM dr Koningin verleend. Links: Z.K.H. Prins Bemhard. De op Bornholm gelande Poolse Mig De Mig-straaljager van de Poolse luchtmacht, die Donderdag op het Deense eiland Bornholm landde, is gis teren gedemonteerd en onder strenge bewaking van politie en militairen aan boord van het Deense vaartuig „Argus" gebracht, waarmee de jager naar Kopen hagen zal worden gebracht. Naar men verwacht, zullen twee Deense oorlogs schepen die by Bornholm zijn aangeko men, de „Argus" escorteren De piloot van het toestel heeft als politiek vluchtelmg asyl gevraagd. Polen heeft teruggave van het vliegtuig ver zocht. dat mogelijk enige geheimen van de Russische vliegtuigindustrie zal be vatten. De Deense regering zegt echter, dat zi) eerst wil onderzoeken, of de Mig de Deense souvereinlteit heeft geschon den. Aan boord van het toestel werden een voorraad munitie en een camera aangetroffen. Ruim 75 millioen voor Rampenfonds De stand van de bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen bedragen is tot Zaterdagavond: 75.4 millioen gul den. .Beurzen open, dijken dicht" 2'„ MILLIOEN. De radio-actie „Beurzen open dijken dicht", die Zaterdagavond vanuit de Rivèrahal in Rotterdam werd uitgezon den, heeft thans een totaal bedrag be reikt van f 2 600 912.57. VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. In Austiahe zyn in de staten Queens- I land en Zuid-Austrahe verkiezingen gc- I houden. In Queensland hebben de socia listen hun meerderheid vergroot, ook in Zuid-Australië wonnen zy zetels, doch j de liberalen blijven hier de sterkste j partij. In deze staat zijn de liberalen iccds 20 jaar aan de macht. Onlangs hadden de socialisten reeds m de staten Victoria en West-Austrahe de overhand gekregen en in Nieuw-Zuid- j Wales hun meerderheid vergroot, zodat slechts m één van de zes Australische staten, n.l. Zuid-Australië. de socialis- ten niet aan de macht zyn. I In de federale regering zyn de socia- I listen in de oppositie tegen de liberale j regering van premier Robert Meuzies. minder begrip tonen voor deze officiële demonstratie van medeleven in het ver lies van deze tyran. Er zouden al heel wat brieven by het ministerie van defensie zijn binnenge komen. en uit protest zal er vandaag door oud-strijders van vanmorgen vroeg tot vanavond laat een garde worden betrokken bij het graf van de Franse Onbekende Soldaat. Men herinnert er in dat verband aan. dat de Vietmmh soldaten - de vyanden in Indo-China dus - behalve onder de banieren van Ho-chi-minh ook onder die van Stalin vechten. Het portret van de Russische dictator heeft men by herhaling op gevangen of gesneuvelde Vietminh-soldaten aangetroffen. Ofschoon ook het Franse publiek Stalin graag de eeuwige rust had ge gund. vindt men het niet nodig, en zelfs van weinig fungevocligheid getui gend. de Russische tyran. die Frankryk de laatste jaren weinig reden tot bij- Omringd door bloemen en kransen ligt het stoffelijk overschot van Jozef Stalin opgebaard in de zuilen- zaal van het Huis der Vakbonden te Moskou. Dag en nacht trekken rouwende Sovjet-burgers langs de baar om de laatste eer te bewijzen BIJ STALINS DOOD. Het officiële Russische persbureau ..Tass" heeft bekend gemaakt, dat mi nisters van alle communistische Oost- Europese landen en van communistisch China in Moskou waren, toen Stalin overleed. Deze delegaties zijn nog aan zienlijk uitgebreid om de byzetting by te wonen. Mao tse toeng. de leider van commu nistisch China, heeft de nieuwe rege ring verzekerd van „het broederlijke, standvastige vertrouwen en de steun van de Chinese communistische party, 't Chinese volk en de Chinese regering" De Bulgaarse communistische party en de ministerraad hebben besloten te Sofia, de Bulgaarse hoofdstad, een groot monument voor Stalin op te richten. Byna alle leden van het diplomatieke corps in Moskou hebben Zaterdag, op uitnodiging van het Sovjet-ministerie v. buitenlandse zaken, Stalin de laatste eer bewezen Voor een der poorten van het Krem lin vormden zy een stoet van meer dan een halve kilometer lengte. Alle hoofden der diplomatieke missies, behalve de Zuidslavische gezant, die volgens een der leden van zyn missie op dat ogen blik op het ministerie van buitenlandse zaken zijn medeleven betuigde, waren aanwezig. Naderhand vertegenwoordig de ook Israël. De radiostations in alle landen, die met de Sovjet-unie verbonden zyn. h( b- ber. gemeld, dat heden een nationale rouwdag zal zyn Ook in deze landen zal het werk enige tyd stil liggen. Tienduizenden kransen, die in het pa leis der vakverenigingen, waar het stof felijk overschot van Stalin was opge baard. lagen, zyn langs de route, die de begrafenisstoet neemt, gelegd Van fabrieken in de gehele Sovjet unie komen in Moskou telegrammen binnen, waarin vergroting van de pro ductie wordt beloofd In Albanië heeft de regering besloten de hoofdstraat van Tirana naar Stalin te noemen. Het Hongaarse parlement nam een speciaal wetsontwerp aan ter nagedach tenis van de Russische leider De flui ten van locomotieven, fabrieken en schepen zullen heden drie minuten wer ken op het ogenblik van de begrafenis plechtigheid te Moskou. De communistisch-Chinese troepen in Korea hebben order gekregen „hun smart in kracht om te zetten", aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". DAGORDER VAN BOELGANIN. Maarschalk Boelganin. de Sovjet-mi nister van oorlog, heeft Zaterdag in een dagorder het leger verzocht zich te scha ren rond het bestuur van de communis tische partij en de regering „Het volk kan ervan verzekerd zyn. dat zyn leger, trouw aan de erfenis van de onsterfe lijke Stalin, altijd gereed is oin met eer zyn heilige plicht aan het vaderland te vervullen", aldus deze dagorder. DE GESCHRIFTEN VAN STALIN. Het orgaan van de schrijvers in de Sovjet-unie „Movyi mir". publiceert een statistiek van de geschriften van Stalin in de periode van 1917 tot 1952. Hierin wordt gezegd, dat de werken van Stalin in 101 talen ziin verschenen met een oplage van 619 millioen exemplaren, waarvan achttien millioen buiten de Sovjet-unie. Het laatste werk van Stalin „de eco nomische problemen van het socialisme in de Sovjet-unie had een oplage van twintig millioen exemplaren. COMMUNISTISCH CHINA ROEPT ZIJN AMBASSADEUR UIT MOS KOU TERUG. Communistisch China heeft, volgens eewooniyk goedingelichte kringen te Hongkong, zyn ambassadeur te Moskou. Tsjang weng tien. ontslagen. 1 Het communistische persbureau „N;euw China" noemde Tsjang onder de voor aanstaande communisten die Mao tse toeng naar de Russische ambassadeur te Peking vergezelden voor het betuigen van deelneming met het overlijden van Stalin. Bij deze gelegenheid werd h>i niet aangeduid met de titel waarop hij als ambassadeur recht heeft. Waarnemers nemen aan dat Loei tsji, vice-Dremier en secretaris-generaal van de Chinese communistische partij. d:e sedert geruime tyd in Moskou verblijft, zijn opvolger is. NOG ENIGE SUGGESTIES. Natuurlijk blijft men allerlei verwach tingen uiten nu Stalin door Malenkof is opgevolgd. Het blijven echter allemaal supposities. Zo verklaart de Stem van Amerika oa dat dit misschien het be gin is van de strijd om de macht De radio-omroep verklaarde verder dat de benoeming van Malenkof niet in houdt dat het grote probleem van de opvolging definitief geregeld is. Volgens de Stem van Amerika" ziin er twee open vragen- kan Malenkof zich op zijn positie handhaven en zullen zi>n schijnbaar verslagen tegenstanders in hun nederlaag berusten of tegen hem samenzweren'' In Franse diplomatieke krineen Is Za terdag verklaard, dat de sterke militaire vertegenwoordiging in de nieuwe rege ring een teken kan zyn van Malenkofs ongerustheid over de houding van de leiding van het Russische leger Malenkof schijnt, volgens deze krin gen. het nodig gevonden te hebben het leger „gunstig te stemmen" door maar schalk Zioekof terug te roepen van het commando te Odessa, door maarschalk Boelganin tot vlce-premler te maken en maarschalk Worosjllof tot de symbo lisch belangrijke post van staatshoofd tc g°ven In dezelfde kringen werd gewezen op de zin in de bekendmaking waarin ge- z°ed wordt dat het verhinderen van wanorde en paniek" de taak is van re gering en partij Dit werd opgevat als een aanwijzing dat de nieuwe leiders in h°' Kremlin zich niet zek«r voelen Het nieuwe kabinet werd in de diplo matieke kringen te Parits opgevat als een overgangsregering, tvpisch voor een periode tussen twee regiems"

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1