LEIDSCH DAGBLAD Stalin's toestand blijft onverminderd ernstig 92ste Jaargang DONDERDAG 5 MAART 1953 No. 27856 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0,47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Voortdurend wordt in Sovjet-Unie gepleit voor behoud van eendracht In een bericht van het Russische persbureau Tass, dat vanochtend om 4.25 uur te Londen werd ontvangen, wordt gezegd, dat de gezondheidstoe stand van Stalin de afgelopen 24 uur slecht was. De maarschalk verkeert nog steeds in diepe bewusteloosheid. Ademhaling cn harlwerking blijven onregelmatig In het bulletin wordt verder gezegd, dat de hersenbloeding die het ge volg was van hoge bloeddruk en aderverkalking, het geheel van de her senen schade heeft toegebracht. De voornaamste ademhalingsfuncties zün belemmerd. In de nacht van 3 op 4 Maart is de bloedsomloop slechter ge worden cn werden de symptomen van zuurstoftekort duidelijker. Door verschillende behandelingen ging in de morgen van 4 Maart de ademhaling wat beter maar in de loop van de dag ging de toestand weer achteruit. Het ademhalingstempo werd 36 per minuut. De bloeddruk bleef hoog - 313 maximum en 110 minimum, met een onregelmatige pols van 108 tot 116. In longen en buikorganen zijn de laatste 24 uur geen belangrijke wijzi gingen geconstateerd. Het aantal witte bloedlichaampjes is naar verhou ding toegenomen. De lichaamstemperatuur was maximaal 38.6. Bij het aanbreken van'de dag woei van het Kremlin nog steeds de nationale ïla? in top. Gedurende de nacht was de vla? door schijnwerpers verlicht. Sneeuwruimers begonnen vanochtend in ce stad een laag vers gevallen sneeuw te verwijderen. Het leven gaat zijn ge wone gang. Een Londense specialist heeft ver klaard dat uit het laatste bulletin blijkt, dat Stalins toestand aanmerkelijk slech- t.:r is geworden. „Het is onwaarschijn lijk dat de patient het haalt. Het einde kan elk ogenblik komen", zei hy. GEBEDEN VOOR STALIN Gelovigen van allerlei gezindten Rus- Lsch-orthodoxen, Katholieken. Joden. Latheianen. Mohammedanen en Boed dhisten hebben in de gehele Sovjet- Un.e gebeden voor de gezondheid van S.alin. In de Moskouse kathedraal vulde de menigte bijna het gehele gebouw. Pa triarch Alexius prees de premier voor hetgeen hij had gedaan voor het welzijn van de kerk. Snikkende vrouwen en niannen bogen zich in gebed voorover. De graftombe van Lenin was als ge- wr.onlljk voor het publiek geopend. De gehele middag ging een lange file zwij gende Russen over het Rode Plein om de tombe van de stichter van de Sovjet staat te bezoeken. De Sovjet-minister van buitenlandse z.iïen. Wysjinsky, was gistermiddag niet aanwezig. toen het debat over Korea in Ie politieke commissie der VN werd her- i: De Sovjet-delegatie stond onder kling van Zorin. die enige minuten icor het debat begon arriveerde. Hu hek ernstig en op de vraag, of Stalin's r ekte enige invloed op de loop van het debat zou hebben, antwoordde hu„Dat Is een kwestie van minder belang". Kort na Zorin kwam ook Zaroebin. de Sovjet-ambassadeur in de Verenigde S aten. het gebouw binnen. Op alle vra gen van verslaggevers antwoordde hij met een kort: „Geen commentaar". Radio Moskou zendt geen lichte mu ziek uit. Elk uur wordt het officiële bul letin over het „grote ongeluk", dat het land heeft getroffen, en de oproep om „eenheid, geestkracht en waakzaamheid' van de ministerraad en de partijleiding herhaald. Ook de Oosteuropese radio stations zonden gisteren de gehele dag de officiële verklaring uit zonder enig commentaar. Het nieuws van Stalins toestand is In a.le landen als een algehele verrassing gekomen. Stalin had een jaar van grote activiteit achter de rug. Hij speelde een actieve rol bij het communistische par- t.jconeres in de herfst van het vorige hu sprak zijn eerste rede in meer vier jaar uit. schreef wat Russen beschouwen als een klassiek werk over de economie van het socialisme en ont ving persoonlijk een aantal buitenlandse ambassadeurs cn ministers van buiten landse zaken, die allen meenden dat hij a goede gezondheid genoot. Weerrapporten Helsinki zwaar bew. Oslo nevel Stockholm licht bew. Kooenharen mist Londen mist Amsterdam sehbew. Brunei mist Paril» Warschau R-rliin frankfort windstil -0 0 wnw 3 4 0 President Eisenhower gaf een verkla ring uit, waarin hij zei. dat op dit ogen blik m de geschiedenis de gedachten van de Amerikanen uitgaan naar de gehele bevolking van de Sovjet-Unie. „Afgezien van de persoonlijkheid der regeringsper sonen blijft ons gebed, dat de Almach tige zal blijven waken over het volk van dat uitgestrekte land om het de gele genheid te verschaffen te leven in een wereld, waar alle mannen, vrouwen en kinderen in vrede en kameraadschap onen", aldus Eisenhowers verklaring. De president heeft geen officiële bood schap van medeleven aan de Sovjet-am bassade te Washington gezonden, gelijk vele landen deden, w.o. Nederland. DE OPVOLGING In nauw met de Sovjet-ambassade te Washington verbonden kringen ver trouwt men er op. dat eventuele wyzi- „en in de Sovjet-hierarchie vlot zul len verlopen. Men verklaarde te menen, dat Molotof automatisch Stalin zou op volgen als premier, omdat hij eerste plaatsvervangende premier is en dat Malenkof Stalin zou opvolgen als secre taris-generaal van de communistische partij, aangezien hij plaatsvervangend secretaris-generaal is. In het algemeen vrezen officiële Ame rikaanse persoonlijkheden, die Stalin te Moskou hebben ontmoet en die dikwijls met hem gesproken hebben, dat na hem mannen of groepen aan de macht kun nen komen, die minder „voorzichtig en bezonnen" zijn. Diplomaten, die niet wilden dat hun naam genoemd werd. verklaarden, dat Stalin een zeer slim en voorzichtig man was. Hij was gedul dig en ontwierp zun plannen met in achtneming van de gevolgen van zijn besluiten. Het Politbureau oefende druk op hem uit, doch die wist hu te over winnen". Zij voegden hieraan toe. dat Molotof en Beria, gezien hun lange samenwer king met Stahn, in het algemeen de zelfde politieke lijn volgden cn op de zelfde manier reageerden als Stahn. Malenkof was voor hen echter de grote onbekende. Averell Harriman, die van 1943 tot 1946 Amerikaans ambassadeur te Moskou was, heeft voorspeld, dat na het bewind van Stalin „een periode van uiterste spanning en terreur in geheel Rusland" haar intrede zal doen. „Deze spanningen zullen voortduren tot Stalins opvolger zijn bekwaamheid kan bewijzen om de Voor Rampenfonds: 70.7 millioen Tot gisteravond is bij het Natio naal Rampenfonds in totaal 70.7 millioen gulden binnengekomen. partü, de geheime politie en het leger, kortom het gehele Sovjet-apparaat, kan beheersen. Onbeheerst optreden door de nieuwe leiding op het Kremlin teneinde de aandacht van interne problemen af te wenden, kan ernstig gevaar inhou den", aldus Harriman. Frankrijk verwacht uitstel E. D. G. Parijse diplomatieke waarnemers uiten de mening dat Stalins ziekte en zijn daaruit voortvloeiend terugtre den als leider der Sovjetrussische po litiek, mogelijk zullen leiden tot een nieuw uitstel bij het verwezenlijken der plannen voor de instelling van een Europees leger. Franse afgevaardgden van alle po litieke richtingen zijn algemeen van gevoelen dat de Sovjet-Unie op een viermogendheden-bijeenkomst „een laatste kans" dient te worden gegeven, voordat de Westerse mogendheden uiteindelijk besluiten een (West)-Duit se herbewapening goed te keuren. Ook is men algemeen van oordeel dat het gevaar voor een plotselinge Russi sche aanval zal afnemen gedurende de machtswisseling op het Kremlin, daar Stalins opvolger is) hun handen vol zul len hebben met het overnemen van het toezicht op het reusachtige orgaan van regering en party De Franse tegenstanders van het E D G.-verdrag zullen waarschijnlijk ten volle gebruik maken van de stelling, dat tot geen enkele onherroepelijke stap, zo als een Westduitse herbewapening, moet worden overgegaan, zolang men nog geen zekerheid heeft gekregen over de bedoe lingen van de nieuwe heersers op het Kremlin. Gistermorgen stoomde Hr Ms ..Piet Hein", die terugkeerde uit de Ko reaanse wateren, de thuishaven. Den Helder binnen. Velen stonden op de wal om het schip en de opvarenden welkom te heten. Indrukken en verwachtingen te Parijs Gevolgen niet te overzien correspondent telefo- De berichten over Stalin wettigen de verwachting, dat zun heengaan een diep ingrijpende verandering teweeg zal brengen in de hele gang van zaken in de Sovjet-unie en daardoor, indirect, in de ganse wereldsituatie. Dit kan onmo gelijk worden ontkend, al weet dan ook nog niemand of dat een verandering ten goéde of ten kwade zal blijken. Het is -6res van October j.l„ waarbij Stalin zich nu eenmaal een onweerlegbaar histo risch feit, dat een dictator altyd uiterst moeilijk te vervangen is en de meeste tyranniën hebben daarom de tyran nooit lang kunnen overleven. Niettemin wordt het in Parus over het algemeen onwaarschynlijk geacht, dat door Stalin's dood het Sovjet-systeem zelf onherstelbaar zou worden geschokt. Hoewel uiterlijk de persoonsverheeriy- king van Stahn de Hitler-verafgoding zo mogelijk nog overtrof de Russische dictator werd immers zijn volk afge schilderd niet alleen als de gTootste stra teeg, de grootste staatsman en de groot ste denker, maar ook als de grootste ge leerde en zelfs de grootste kunstenaar van de moderne tud mag men na tuurlijk toch niet vergeten, dat het Sov jet-systeem, in tegenstelling tot het na zisme of fascisme, nog altyd gegrond vest is op een ideologie: het marxisme, dat al een traditie van een eeuw achter de rug heeft. Zo'n systeem behoeft noodzakelijkerwuze niet te staan of te vallen met één man, hoe groot zijn kwa liteiten dan ook waren. En tenslotte heeft Stalin indertijd op zun beurt Le nin opgevolgd, die bu zun dood ook onvervangbaar geleek. Direct op de dood van Lenln. die merkwaardigerwijze ook aan een hersenbloeding is bezweken, is wel een uiterst felle machtsstrijd ge volgd. maar daaraan is het regiem in ieder geval niet ten gronde gegaan Bo vendien mag men wel aannemen dat Stalin zelf in zijn politieke testament ook de opvolgingskwestie tot in details geregeld heetf, wat overigens grote WEERBERICHT Aanhoudend rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met in de tucht en ochtend byna overal laaghan- fende bewolking of mist. Overdag Plaatselijk opklaringen. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur» 6 MAART Zon op: 7.16 uur; onder: 18 28 uur. Maan op: 0.14 uur; onder: 8.31 uur. Hoogwater te Katwyk te 6 25 en 18 42 Dit nummer bestaat uit 10 pagina'B MINISTER ALEXANDER DENKT ANDERS De Britse minister van defensie, veld maarschalk Alexander heeft in het Britse Hogerhuis verklaard dat hu vol vertrouwen ls dat de sUudkrachten in Korea een grote doorbraak kunnen voor komen. Er zün volgens de minister geen tekenen die er op wijzen dat een groot offensief op handen is. Alexander deelde verder nog mede dat de strydkrachten van de Verenigde Na ties in Korea, met inbegrip van de Zuld- Korcanen, 380.000 man aan gesneuvel den. gewonden cn vermisten hebben ver loren Het aantal gesneuvelden be draagt 60 000 Gistermorgen heeft de directeur van het Nationaal Rampenfonds. Lt.- Gcn. P. Alons. in de gemeente Rid derkerk cheque nr I. groot f.500. - van het fonds uitgereikt aan het getroffen gezin Pietcr Weeda te Slikkerveer. Vele autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Pietcr Weeda (links) cn echtgenote breiendontvingen de cheque uit handen van Lt.-Gen. P. Alons (rechts). Links van de Lt.-Gen. dc burgemeester van Ridderkerk, de heer A. M. Nieuwen/tuisen. spanningen, vooral op de duur, weer geenszins behoeft uit te sluiten. Men neemt te Parus aan. dat de strijd om de macht, die zoals het dokters complot heeft uitgewezen al geruime tud gaande was, in het bijzonder tui sen drie figuren zal worden gevoerd: Molotof Malenkof en Beria. Van die drie figuren schijnt, volgens Franse „Ruslands-experts", Malenkof de meeste kansen te maken om de uitein- deluke overwinning te behalen Hij was het bijvoorbeeld, die op het partiicon- weer eens in het openbaar vertoonde, een beslissende rol speelde naast de grote leider. Maar wie de teugels van de regering, en vooral van het partyappa- raat, waardoor in feite het land wordt bestuurd dan ook over zal ne men in ieder geval treedt er in Rusland een geheel nieuwe ontwikkelingsfase in. Alleen al door het feit dat Beria en Ma lenkof in de kracht van hun leven znn Malenkof ls pas 51 Jaar wordt de vrees gewettigd dat er van Moskou in de toekomst een meer dynamiscne en impulsieve politiek te verwachten is. waaraan de grootste risico's verbonden kunnen ziin. Men weet wat men had, maar men weet niet wat men krygen zal. Zo zou men ongeveer het heersende oordeel van politieke kringen in Frankrijk kun nen samenvatten. Stalin, die zijn land tot een macht heeft, gebracht waarvan zelfs Peter de Grote, die zijn inspirerend voorbeeld was. nooit had durven dromen heeft menigmaal bewezen een staatsman te ziin die zün beslissingen - hoe veran derlijk en overrompelend ook - nimmer zonder langdurige overweging en bere kening genomen heeft. En sedert het einde van de oorloe op hoge leeftyd ge komen. ging Stalin's voorkeur toch duidelijk steeds veel minder uit naar alles dat kon zwemen naar een avon tuur. Hij beschikte over die geslepen heid en die scherp? intuit ie. w aardoor hij - ln tegenstelling met Hitier bijv. - precies wist hoever hij nog juist kon gaan Daarom mocht men Stalin. trots het gerechtvaardigde wantrouwen, dat hy het Westen de laatste Jaren heeft inge boezemd. toch beschouwen als een ga rantie voor de vrede, of althans als een remmende factor, waardoor de status quo - om het woord „vrede" dan maar liever te vermyden - tot dusver in de wereld gehandhaafd kon blilven. Met Stahn verdwllnt die be trekkelijke garantie en daarom wordt cl? dood van deze despoot, die door mil- hoenen even mateloos werd bemind a's door andere millloenen gehaat., ook door d.e laatsten tot op zekere hoozte - paradoxaal genoeg - toch betreurd. Dc West-Duitse kanselier. Adenauer, heeft de geallieerde hoge commissaris sen verzocht om militane vliegtuigen voor het vervoer van Oost-Duitse vluch telingen uit West-Berlijn naar West- Dultsland. De kanselier deed ook een beroep op de bevolking van de Sovjet zone, slechts in geval van absolute nood zakelijkheid naar het Westen te komen. Adenauer zeide voor de Bondsdag, dat de mist thans het vervoer van vluch telingen naar West-Duitsland belem merde. De kampen in West-Beriyn zijn overvol. Volgens vice-kanselicr Franz Bluecher heeft Arnold Roerholt. dc vertegen woordiger in West-Duitsland van de hoge commissaris c'cr Verenigde Naties \oor de vluchtelingen, bij een onder houd gezegd, dat het Duitse vluchtelin genprobleem thans beschouwd werd als een internationaal probleem en dat er hulp uit het buitenland zou komen. De luchtelingenwet w erd zon 'er verdere bespreking goedgekeurd. De communis ten stemden tegén Voorts keurde de Bondsdag een reso lutie goed, waarin geprotesteerd werd tegen de ..communistische terreur" in Oost-Duitsland. Alle vluchtelingen werd hulp beloofd en op alle Duitse burgers en autoriteiten werd een beroep gedaan om hun best te doen voor Je vluchte lingen. Zweeds schip gezonken Vannacht om 00.40 uur is in het Kanaal. 60 mijl ten W.N.W. van Os- tende, het 3823 ton metende Zweedse sehip „Rigel" gezonken na een aan varing met hel Italiaanse sehip „Se negal". Van de bemanning, die 29 koppen lelt, zijn cr 28 opgepikt door hel Britse s.s. „Arnhem", dat een dienst tussen Harwich en lloek van Holland onderhoudt. De 29ste. de tweede machinist, werd opgepikt door de „Senegal". De „Senegal" heeft geen ernstige schade opgelopen. De aanvaring geschiedde by dichte mist. De „R:gel" een schip van 48 jaar oud. eigendom van de rederij „Iris" te Stockholm De ..Arnhem" heeft de reis naar Hoek van Holland voortgezet. Van Fleet wil militaire overwinning in Korea Generaal van Fleet, oud bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de verbonden strijdkrachten in Korea een militaire overwinning kun nen behalen zonder dat het noodzake lijk is dat dc oorlog wordt uitgebreid. De commissie stelde de generaal vra gen naar aanleiding van diens verkla ring dat het achtste leger een succes vol offensief ln Korea kan ontketenen. Van F'eet zeide dat hii znn mening lie ver op een zitting met gesloten deuren uiteen wil zetten. Over de betekenis van de strijd in Ko rea zeide de generaal, dat naar zijn per soon! nk oordeel de val van Korea waar schijnlijk de val van heel Azic zal me debrengen. „Wij moeten in Korea winnen en het moet een militaire overwinning zUn," aldus de generaal. Volgens van Fleet heeft het achtste leger een „volledig overwicht" op de communisten wat de hoedanigheid van de troepen, de vuurkracht en de bewege lijkheid en het aanpassingsvermogen aan nieuwe omstandigheden aangaat Het is volgens van Fleet noodzakelijk, dat de Amerikaanse troepen in Korea blijven. Ook zeide de generaal dat nieu we Zuid-Koi eaanse divisies kunnen worden opgeleid en uitgerust voor een fractie van de kosten van de opleiding cn uitrusting van een Amerikaanse di visie. Voor het krijgsgevaneenenvraag- stuk bestaat volgens tan Fieet maar éen oplossing: „overwinning". In de laatste maanden is veel Russisch oorlog-mate riaal naar Korea gevoerd, aldus van Fleet. DE TWEE WEZEN ZOEK Dc Franse politie is het spoor van de gebroeders Finaly, de jeugdige RK ge doopte Joodse wezen die aan hun familie moesten worden teruggegeven, bijster Later wordt ons gemeld: Om zes uur vanochtend is de „Arn hem" aangekomen te Hoek van Hol land met de bemanning van de Rigel. Er hing een zware mist, zo vertelde ons vanochtend de gezagvoerder van het Zweedse schip, kapitein Sigurd Erdtman uit Stockholm, die zich ech ter niet wenste uit te laten over het hoe en waarom van de aanvaring. Het ging allemaal ontzettend vlug. Na een minuut zaten 29 opvarenden van de Zweed dan ook in de reddingboot, waar na dc „Rigel" zonk. Dit was de gehele bemanning op één na en dit dertigste lid. de tweede machinist H. Carlsen uit Oxelosund werd door de Italiaanse boot opgepikt. Volgens kapitein Harold Pickering, gezagvoerder van de „Arnhem" die de schipbreukelingen liefderijk aan boord had opgenomen, was de „Senegal" een Italiaans tankschip. De „Arnhem" had de noodseinen opgevangen van de .Ri gel" en op het radarscherm aan boord van het Britse passagiersschip kon men de „Rigel" ten onder zien gaan. Direct werd dc koers gewyzlgd en de „Arnhem" zette koers naar de plaats des onheils, die zich op ongeveer zes mijl van de plaats bevond, waar de „Arnhem" was. Het was zo mistig zei kapitein Piek?- geworden. De mogelijkheid is geopperd", ring „dat ik de reddingboot, waarmee dat de twee jongens over de Atlantische de 29 opvarenden zich in veiligheid Oceaan gevoerd zijn. De politie in Europa hadden gebracht, met kon zien, toen en Amerika is verzocht, naar de ver deze langszy van de „Arnhem" lag". I misten uit te zien. 5000 personen bij galaconeert in Londen f 35.000 ten bate van Rampen- en Engelse Noodfonds Engels Koninklijk Paar aanwezig (Telefonisch van onze Londense correspondent) Meer dan 5000 personen woonden gis teravond het gala-concert in dc Al- Onlangs is men gereed gekomen met de bouw van een nieuwe obser vatie-toren. behorende bij liet com plex gebouwen van het K.N.M.I. te De Bilt. Deze foto van dc afbraak van de oude toren werd gemaakt door een fotograaf, die een plaatsje had ge vonden cp de nieuwe toren. bert Hall tc Londen bij. dat gegeven werd ten bate van het Nederlandse Rampenfonds en het Britse Nood fonds. Het concert werd in afwisse ling gedirigeerd door sir Adrian Boult cn Eduard van Bcinum. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh waren aanwezig. In de Ko- uinkluke loge werden zu vergezeld door de Nederlandse ambassadeur mr D U. Stikker en diens echtgenote. Bu de aankomst van de Koningin bood de 12-jarige Frangoise Gevers, dochtertje van de kanselier van de Ne derlandse Ambassade tg Londen, de Ko ningin een bouquet gele rozen cn lul- pen aan. Ook de Britse minister van Binnen landse zaken, sir David Maxweld Tyfe, die de leiding van de noodvoorzieningen in verband met de overstromingen heeft, was aanwezig, alsmede de Lord Mayor van de City van Londen, die het En gelse Noodfonds heeft Ingesteld. De opbrengst van het concert bedroeg niet minder dan 3500 pond sterling (ongeveer f. 35.000), dat gclijkeUjk tussen Nederland en Engeland zal worden verdeeld. De musici t terwyi ook de staan. Gesp?eld werden de Nimrod-passage uit dc Eligma-variaties van Elgar. Beethoven s Êrolca en Brahms' eerste symphonie. Van deze laatste gaf Van Beinum na de pauze een magistrale vertolking. Dit concert was voor Van Beinum te vens het laatste van dit seizoen. Hu heelt gedurende de twee maanden dat hy dit Jaar ln Engeland met het L.P.O. optrad grote successen behaald, vooral met Bruckners vyfde symphonie.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1