LEIDSCH DAGBLAD Huidig parool: VERTROUWEN EN GEDULD Afsluiting zeearmen: ingenieur spro j eet grootste 92ste Jaargang DINSDAG 3 MAART 1953 No. 27854 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.per kwartaal: f 0,47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57063 Telefoon Dir. en Adrn.: 25041; Red.: 21507 Prof. ir Thijsse over dichting der dijkbressen Bressen, die indertijd hopeloos tvaren Succes zeker, ondanks teleurstellingen (Speciale berichtgeving) Verlrouwèn en geduld, dal zijn in onze dagen wel in het bijzonder de wachtwoorden voor de Nederlandse natie! Want vertrouwen toch zal men dienen te stellen in het ieit, dat de een maand geleden geslagen dijkbressen weer allen - zonder enige uitzondering - dicht zullen komen en geduld zal men dienen te bewaren bij de uitvoering van de talrijke herstellings-projecten. daar nu eenmaal het dichten van al de dijkgaten geen werk is, dat onvoorbereid en in snel tempo uitge voerd kan worden. Vertrouwen ook moet men opbrengen voor de mannen, die - hetzij achter bureaux, of achter tekentafels, hetzij in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, of in de dijkbressen zelve - thans, dag in, dag uit, druk in de weer zijn. En geduld zal men bovenal moeten tonen! Er mogen reeds weken voorbij gegaan zijn - en er moge nog vele, vele weken volgen - zonder dat er schijnbaar iets gebeurt bij een bepaalde dijkbreuk. Het dichten van die bres vereist dan echter zulk een voor bereiding, dat niet op stel en sprong begonnen kan worden met het eigenlijke, bijzonder spectaculaire en sterk tot de verbeelding sprekende werk. die thans de hiermede samenhangende problemen onderzoeken, borg voor. Zo zijn er dijkgaten. waarbij eerst havens aangelegd moeten worden ter bescherming van de schepen, die voor het herstelwerk nodig zón, vaar ruimte gemaakt moet worden voor het breien van de zinkstukken, waar eerst diep gaande onderzoekingen gedaan moeten worden naar uitschuring en stroomsnel- heden. En dit alles vergt uiteraard zeer veel geduld. te dichten. Het is alleen voor de zeer I moeilijke gevallen, dat men moet weten hoe het staat met de uitschuring, dat men moet weten of de kleilaag reeds 1 verdwenen is, en zo ja, dan moet men heeft te dichten, weten met welk een snelheid de daar onder liggende zandlaag afschuurt, net- 1 deze moeilijke en zeer moeilSke J?"™"? ved «E Y,cel sn»"Er Be: Bevallen dient men de atrcomanellieden i «luidt dan bi] een kleilaag. Hoe met te kennen, de diepte van het gat en Pontons gemanoeuvreerd moet 1 nr*n Ik tAVfonc uan dllnr Drnnlct den ls tevens van het aller grootste be lang, evenals het feit hoe sterk de ka bels bij dit werk gespannen dienen te zijn of hoe slap zij moeten hangen Alle maal vragen, die dus eerst in Delft op gelost moeten worden, voordat tot de aanval kan worden overgegaan. En men is, als men hiertoe besluit, nagenoeg geheel zeker van de eindover winning. Een effectieve vechtmethode dus, die geheel in overeenstemming is met bijvoorbeeld Eisenhowers strategie in WO. II „hij begon pas een slag, als hij wist. dat de wijzer in zijn voordeel zou uitslaan." Het belangrijkste punt bij deza onder zoekingen is wel de vraag hoe de drem pels gelegd moeten worden, die de bo dem moeten verdedigen. Hoe kan men met zo weinig mogelijk vierkante met-rs zoveel mogelijk grond verdedigen? En De practjjk van vorige proefnemingen dan: hoe moeten de zinkstukken gelegd heeft de ervaringen in Delft zeer ver- worden? De antwoorden on deze punten talloze andere zaken. Dan pas kan men in de laboratoria een model bouwen en de proefnemingen beginnen. Zo werd het beruchte gat bij Hellevoets- sluis pas gedicht en wel Zaterdag middag J.l. nadat in het klein minu tieus was nagegaan wat precies diende te geschieden om met succes de aan val te beginnen. En deze proeven worden niet genomen in een soort ivoren toren, hoog verheven boven alle practijkzaken. Neen, de samenwerking met de mannen in de practjjk is innig. Is hel model juist en men wéét in Delft wel iets van deze materie en bewerkt men het juist, dan komt men tot resultaten, die borg staan voor een succes, tenzij natuurlijk zich verrasingen voordoen, hetgeen uiter aard steeds mogelijk ls. Werk in goede handen Vertrouwen en geduld, men zal deze wachtwoorden moeten koesteren. Zjj mo gen niet plaats maken voor ongerust heid en gejaagdheid, als tegenslagen ge meld moeten worden. En het zijn vele tegenslagen, die men kan verwachten, zoals prof. ir J. Th. Tliijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, gisteren op een persconferentie zeide. Over het succes van de uiteinde lijke afloop van het herstel der ge schonden dijken mag nien echter niet twijfelen, verzekerde prof. Thijsse her haaldelijk. De uiteindelijke overwinning zal ons Nederlanders zijn. „Het werk ls in goede handen", zo merkte prof. Thjjsse nog met nadruk op, en degenen, die dit uitvoeren be zitten het onontbeerlijke geduld, al hoewel het ook hem moeilijk valt aan dit geduld vast te houden. Met des te meer hardnekkigheidd moet dus de Nederlandse natie het geduld in zich bewaren. De droeve feiten zijn nu eenmaal zo, dat in onze verdediging tegen het im mer aanvallende water op enkele plaatsen zulke bressen zijn geslagen, dat onze voorouders de taak deze te dichten als hopeloos zouden hebben bestempeld. Wü, hun achterkleinkin deren,, kunnen die gigantische en tevens grootse taak echter volbren gen met geduld en vertrouwen. Daar staat de kennis van Schelphoek: het moeilijkste probleem Globaal gesproken, kan men de dijk gaten in drie groepen verdelen: de bres sen, die met plaatselijke Inspanning ge dicht kunnen worden, de moeilijker te herstellen beschadigingen, waarvoor de hulp van aannemers moet worden in geroepen, die met groot materiaal aan het werk zullen gaan. maar waarbij het niet noodzakelijk is, dat eerst in het laboratorium nagegaan wordt hoe precies de toestand van het gat ls en hoe deze het best gedicht kan worden, en tenslotte de dijkgaten, die pas gedicht kunnen worden nadat men een uitge breid en zeer zorgvuldig voorbereid plan de campagne heeft opgesteld in het Waterloopkundig Laboratorium. „De Schelphoek op Schouwen vormt zo'n zeer moeilük probleem, om niet te zeggen: het moeilijkste. Het is het lijkt en het contact met de overige Instituten hier in Europa of overzee in Amerika, leidt tevens tot vruchtbare uit wisseling van gegevens. Modellen geven uitkomst Wat binnenlandse problemen betreft kon met terugvallen op ervaringen, op gedaan met het bestuderen van de Zui derzeewerken, de dichting van de eer tijds in de Walcherse dijken geslagen bressen, en de werken in de Britlse Maas en de Braakman. Z|jn de proble men, waarvoor men gesteld wordt, niet op te lossen met de gebruikelijke me thoden. dan roept men de hulp in van Delft: de modellen geven uitkomst, ge lijk een soort rekenmachine. Het zijn niet de meeste dijkbreuken, ie in Delft in maquette nagebouwd worden, integendeel: verreweg de meeste gaten zijn zonder hulp van de mannen van het Waterloopkundig Laboratorium bepalen de aanvalstechniek op de 2 Nog vele maanden Nog vele maanden zal men moeten verken aan het herstel van de dijk bressen. Zowel aan die, waarbij het niet noodzakelijk is, dat Delft eerst advies verstrekt, als aan die. waarbij Delft wel ingeschakeld wordt. Hellevoetsluis werd reeds in het laboratorium in model ge bouwd en men heeft daar de vruchten goed van geplukt en vele modellen zullen nog "volgen En daar verrassingen niet tot de vol komen onmogelijkheden behoren, be waar men de maquettes totdat het her stel beëindigd is. Dan pas weet men absoluut: het is gelukt. Ir Maris heeft onlangs gezegd, dat hij verheugd zal zijn als voor de winter de dijkbressen gedicht zullen zijn Prof. Thijsse zal in dat geval óók verheugd zijn. De Amerikaanse onderzeeboot Iccfishwerd overgedragen aan de Koninklijke Marine. Deze over dracht vond plaats te New Londen in Connecticut. Dit is de eerste maal dat een Amerikaanse onderzeeboot aan de Koninklijke Marine werd overgedragen. De „Iccfish" is het eerste Amerikaanse oorlogsschip. dat onder het MS A-programma, als lening, aan een lid van de NATO werd overgedragen. De nieuwe Commandant van de Icefishluitenant Woldcrling (links) drukt de hand van de vroegere commandant Lt. V. L. Vitucci. De Iccfishwerd herdoopt I in „Walrus". Bradley ziet „vier militaire mogelijkheden in Korea" Doet zelf geen keus Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs. heeft in een toespraak tot de „Palmbeach Round Table", een cultu rele orzanisatie die cereseld deskundi gen en personen van gezag uitnodigt voor het houden van lezingen te Palm beach. verklaard dat op militair terrein voor de Verenigde Naties in Korea vier wegen open liggen. hu verklaarde te vens met nadruk geen dezer oplossingen Groots en ongekend ingewikkeld Prof. Thijsse optimistisch gestemd (Speciale berichtgeving) Als de bressen, die een maand geleden in ons dijkenstelsel geslagen werden, hersteld zullen zijn, zal ons land weer even veilig of, zo men wil, weer even kwetsbaar zijn als voorheen- Te begrijpen dus, dat juist in deze dagen weer overal stemmen zijn opge gaan, en nog steeds opgaan, om Neder land nóg veiliger tegen de somwijlen verwoestende aanvallen van de zee. die Gode zh dank slechts in héél enkele ge vallen tot de allergrootste en allervenij nigste uitbarstingen komt, te stellen. Als gevolg van de gebeurtenissen laat de regering ihans zoals bekend door de Commissie-Mans. de z.g. Delta commissie, een onderzoek instellen naai de eventuele wenselijkheid van een nóg minder kwetsbaar maken van ons land voor de gevolgen van ongekend hevige stormen. Prof. Thijsse verklaarde verder nog, dat als besloten zou worden tot af sluiting van de zeearmen, dit werk het grootste project zou worden, ooit door ingenieurs uit te voeren. Geheel zeker was prof. Thijsse hier echter ook weer niet over, daar het ons in het Westen niet bekend is wat de Russen op dit gebied al niet presteren. Dat ze ech ter heel wat in hun mars hebben op dit terrein is buiten twijfel. Daar zo'n afsluiting ook internatio nale ontwikkelingen met zich mee brengt, hoopte prof. Thijsse uit het diepst van zijn hart, dat een en ander niet in het politieke vlak zou worden getrokken. Het Moerdijkkanaal zou toch ongetwijfeld bfj zulk een plan ter sprake moeten komen Verhogen van 1000 km dijk of afslui ten zeearmen? Het is een moeilijk te beantwoorden vraag. Is het eerste project ongetwijfeld goed koper. het onderhoud van die verhoogde dyken vergt grote sommen, terwijl bij afsluiting, hetwelk aanzienlijk meer geld zal opeisen, de onderhoudskosten aan zienlijk lager zullen komen te liggen. Neen, het probleem is bij lange na niet simpel, integendeel: het moet rij pen, juist zoals het besluit tot aanleg van de Zuiderzeedijk moest rijpen. En dan: de technische problemen die zich voordoen bij afsluiting zullen, vol gens prof. Thijsse. zeker gemakkelijker op te lossen zijn dan de financiële Neen. het ls geen probleem, dat in een paar maanden op te lossen valt. iilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Stand: ruim 69 millioen! Bg het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag bin nengekomen van ruim 69 millioen gulden. Zaterdagavond was de stand ruim 68 millioen gulden. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zich tecen uit te 1. Een verlaten van Korea ..Ik geloof niet dat het Amerikaanse volk en ziin bondgenoten hiermede zouden instem men. daar hiérdoor het gezag der Ver enigde Naties in de waagschaal zou worden gesteld en Azië aan de commu nisten zou worden overgeleverd". 2. Voortgaan od de huidige wiize. d. w.z. druk bliiven oefenen od de commu nistische legers en de communisten zo hoog mogelijke verliezen toebrengend, daarbil her aantal eigen slachtoffers zo laag moeeliik houdend. 3. Druk bliiven oefenen op de commu nistische legers ln Korea doch daarbij gereed staan „aanvullende militaire maatregelen, uit te voeren indien hier militair voordeel mee te behalen zou ziin". 4. Een of meer militaire acties onder nemen. die er od gericht ziin een beslis sing in Korea te bereiken. Zelfs wan neer wil ons daarbij voor oeen stellen, dat dit zou kunnen lelden tot een vol slagen oorlog met het communistische China". „Een uitbreiding van het oorlogsto neel od deze wiize zou kunnen veroorza ken dat wii onze militaire hoofdmacht vast zouden nagelen aan het Aziatische vasteland. Voorts zou dit kunnen leiden tot een gang van zaken, waaruit een derde wereldoorlog zou kunnen voort vloeien". verklaarde generaal Bradley. „Wij zouden bii elke staD het risico moeten berekenen, dat deze met zich zou brengen. Hierbij zou ook aandacht moeten worden geschonken aan de vraag, of atoomwaoens zouden moeten worden gebruikt. Wii zouden voorts rekening moeten houden met mogelilke tegenmaatrege len der Chinese communisten en met eventuele tegenmaatregelen, die de sov- iet-unie od erond van het Chinees-Rus sische verdrag, zou kunnen nemen", al dus Bradley. Hii besloot met: ..doch voordat er iets wordt gedaan, ben ik van menme dat de Verenigde Naties en sDecjaal de Ver enigde Staten buitenlands-Dolitieke be slissingen od lange termiin betreffende hun betrekkingen met de staten in het Verre Oosten, zullen moeten nemen Weerrapporten WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met od vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Matige tot zwakke wind hoofdza kelijk tussen West en Noord Vooral in het Zuiden en Oosten van het land min der koude nacht, overdag weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) 4 MAART Zon op: 7,20 uur; onder: 18.25 uur. Maan op: 22.59 uur; onder: 7,57 uur Hoogwater te Katwijk te 5,25 en 17.36 uur. Dit nummer bestaat uit i Door de ramp. die ons land in het begin van verleden maand heeft getroffen, kwam het Waterloopkun dig Laboratorium waarvan Profes sor Ir J. Th. Thijsse het hoofd is. in het middelpunt van de belang stelling te staan. De professor, die voor een jaar in Amerika vertoefde, werd door de regering teruggeroe pen. om zijn krachten en kennis aan liet land te wijden. Gisteren hield prof. Thijsse. die directeur is van het Waterloopkundig Labora torium. een persconferentie, waarin hij de persvertegenwoordigers ren uiteenzetting gaf. wat in het Labo ratorium wordt verricht. Prof. Ir J. Th. Thijsse. tijdens de persconferentie. Staande op een eilandje in de maquette van de Biesbosch. legde hij de werking der in dit gebied voorkomende stromin gen uit. De Zuid-Slavische ambassadeur te Washintgon, Popowitsj, heeft gezegd, dat hj] de V,S. heeft verzocht om meer economische hulp voor zjjn land. Hij had Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, voorts verzocht Zuid-Slavië contracten voor de vervaardlgng van oorlogstuig te geven. Zuid-Slavië heeft meer hulp nodig wegens de geweldige droogte, die het land heeft geteisterd. Prof. ir J. Th. Thüse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, is de mening toegedaan, zoals hij gisteren verklaarde, dat dc Delta commissie zeer waarschijnlijk wel tot een positieve uitspraak zal komen. Zal nu het antwoord „ja" luiden, dan zijn er uiteraard twee mogelijk heden. Men kan óf de dijken in het Z.W- van ons land verhogen, óf men kan de zeegaten afdammen. Anderhalf Jaar geleden werd reeds te Wageningen op een landbouwdag gesproken over een afdamming der zee armen, en wel In verband met het schep pen van meer zoet water ten behoeve van de landbouw. Zo'n afdamming heeft echter velerlei complicaties met het oog op de scheep vaart, de visserij, de oesterteelt rijke de- viezenbron) en tal van andere zaken, vooral ook op internationaal gebied, om dat de grote stromen, die ons land door snijden, nu eenmaal geen nationaal „be zit" zijn In Delft, in het Waterloopkundig La boratorium. heeft men reeds zeer gerui me tijd geleden een maquette gebouwd van het Nederlandse Delta-gebied. De Invloed van stormen kan men nu nauw keurig nagaan, evenals de gevolgen, die het afdammen van bepaalde zeearmen met zich brengt. En dit alles in zeer korte tijd, daar de waterverplaatsingen zo versneld zijn. dat ln 12 seconden een periode van een uur in de natuur be streken wordt. Hier in Delft neemt men echter geen eigen initiatieven ln deze: de commissle-Maris vraagt, en op het laboratorium beantwoordt men deze vragen met reeksen cijfers, als was men een soort rekenmachine. Het is aan de Delta-commissie besluiten te nemen. Nadat de Sjah van Per zie zijn volk had medegedeeld, dat hij onmiddcl- Tom prof. Thijsse lortc tijd seleden "7* vom onbepaalde lijd liet land uit Amerika op Schiphol tciugkecrdc zou verlaten, verzamelde zich voor verklaarde hij - optimistisch gestemd zijn palcis te Teheran een joelende dat men ln twee jaar een plan zou - c. kunnen uitwerken voor grotere bevelli- I menigte. dlC ac OjQll op janatlCkC wijze wilde trachten te bewegen in het land te blijven. Dc Sjah besloot zijn reis uit te stellen, en bij zijn volk te blijven, waarmee lii/ de menigte tot kalmte hoopte te bren gen. Deze bestormde echter het huis van Premier Mossadcq. waarbij een aanvaller werd gedood en ver scheidene andere werden gewond. F.en gedeelte van de menigte voor de poort van het Palcis te Teheran.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1