LEIDSCH DAGBLAD Vechtlust als er een stelling 91ste Jaargang VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 No. 27851 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.— per kwartaal: f0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Eerst dijhen diclildan beurzen open Ontroerde organist van St. Philipsland De klok ging vanzelf weer kleppen IS (Speciale berichtgeving). Het kruidenierswinkeltje van de weduwe van den Bosch te St. Philipsland is op het ogenblik het hart van deze door het water geteisterde gemeente. Van dit nederige huisje uit met zijn steile trapjes en donkere bedsteden die onder de vloer liggen, wordt een begin gemaakt met het herstel van wat eens het dorp St. Philipsland was. i de ruines van de woningen aan de Van deze noodsecretarie uit ziet rr voet van de dijken. Op het grauwe water dat met be- schulmde koppen tegen de dijk klotst, deinen kippenhokken, kinderwagens, betldegoed en ledikanten op en neer. De gordijnen van de overstroomde, venster- live Huizen klapperen als nat wasgoed in de wind. Een roeiboot danst door de straten: jongens zijn bezig fietsen te bergen, die hier en daar nog in de by- ketikens staan. De enige bezittingen van ce '-000 St. Phihpslanders. die de wijk hebben moeten nemen naar Brabant, zijn dc kleien die zy dragen. 120 mensen wo nen bier nog omdat hun huisjes toeval- 1,2 .ui de andere kant van de Oostdyk stonden. De rest is gedwongen opnieuw ie beginnen, een begin dat moeilijk zal run, maar dat de Twentse gemeenten Hci-telo en stad- en ambt Delden. die Si Philipsland hebben geadopteerd, pogen te verlichten. Alles zwijgt.. Een vloedgolf van anderhalve meter hooaie het was een ongekende „brul" water, zoals de St. Philipslanders zeggen verraste de mensen in de huizen of gooide hen op de dijken, die de kom van het dorp aan drie kanten omringen. Urenlang hebben zij op de dyken ge staan. Het angstaanjagend gehuil van de sirenes was verstomd, de bulderende storm overstemde alles Zo stonden z^ daar. doornat en wachtten vol spanning of er mogelijk een nieuwe golf zou ko men. Het water spoelde hier en daar reeds over de dijk, maar onheil bleef verder uit. Het was tien over halfvier toren de klok van de kleine Ned. Herv. Kerk bleef stilstaan. Het was een symbool van de stilte die over dit kleine dorp was gekomen, maar de meest vreemdsoortige dingen geschie den in de geteisterde gebieden. En zo kon het gebeuren dat diezelfde klok dezer dagen weer begon te kleppen De bewo ners liepen uit hun huizen en vroegen zich af wat er gaande was. Maar er ge beurde niets. Het mechanisme van de klok was plot seling beginnen te werken en ineens wa ren driftige klokkenklanken over het by- kans gestorven St. Philipsland uitgestort. Maar nu zwijgt de klok. zoals alles zwijgt. Schrijnende dissonanten naast hem in de roeiboot die ons naar het keikje bracht. De deur was bijna niet open te krij gen. Alle deuren in de geteisterde ge bieden gaan ofwel moeilijk open. ofwel zy kunnen niet dicht. Met een zware hamer werd op de deur gebeukt. Zij ging schurend open. In het interieur van het kerkje was een dikke laag modder ach tergebleven De muren waren tot op een hoogte van ongeveer 2 meter donkerder gekleurd. Zó hoog had het water ge staan. Het was boven de preekstoel ge stegen. De banken lagen omhoog ge stuwd aan de Oostzijde van het kerkje Noordhoek liep direct naar het orgel. Orgelspelen is zijn lust en zfjn leven. In het kleine huisje aan de Zuiddijk had hij een prachtig orgel staan. Nu dat is verwoest, schijnt hem het meest dierbare te zijn ontnomen. Hij trapt lucht en er komt een piepend geluid uit het orgel. Dan ineens vult zich het kerkgebouw met milde orgelklanken: ..Al de grote waterstromen zijn. Heer. over mij gegaan en mij overhoofd ge komen, maar gij hebt mij bijge staanDan komen er ineens sehrijnende dissonanten. Het orgel zwijgt en Noordhoek kan zijn ontroe- ing niet meester blijven Wij verlaten de kerk. Op de grond ligt, besmeurd met modder, dc Bijbel- Er zijn duizend voorbeelden te noe men van onpeilbare tragiek en van schrijnend leed. Wethouder D. J. van Nieuwenhuyzen, die met de zijnen naar de zolder was gevlucht toen het water in de polder steeg, had zijn vee losgemaakt en ook de waakhond ging van de ketting. Twc-e dagen zwom het dier ln het water rond. Toen verdronk het Maar een drachtige koe stond dagenlang ln het water en bracht Donderdag na de ramp een le vend vaarskalf ter wereld. Ze zyn beide kerngezond, zegt de wethouder. (Luchtopname ANP-Foto) Voorjaarsstormen komen nog St. Philipsland is dankbaar voor de hulp der drie Twentse gemeenten. Maar één ding prevaleert: eerst moeten de dijken dicht! De voorjaarsstormen komen nog en die kunnen vernietigen was is opgebouwd. De heer J. A. Stols. voorzitter van de Landbouwcoöperatie, zegt: „Als we maar eenmaal de Henriëtte-polder droog hebben, dan kunnen we weer een bewoonbare kern maken in onze gemeente. Dan zien de mensen dat er weer vooruitgang is. en als ze een maal een stelling hebben, dan komt de vechtlust vanzelf. Ze kunnen wel zeg gen. „beurzen open dijken dicht", maar eerst moeten de dijken dicht en dan gaan de beurzen vanzelf wel open! En als die dijken dicht zijn dan kunnen we beginnen te malen. Het is voor St. Philipsland een gerust stelling te weten dat in Hengelo pom pen van zeer grote capaciteit worden gemaakt. Rampenfonds: ruim 65 millioen Tot gisteravond was f. 65.400.000 bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen. Woensdagavond was dc stand 63.5 millioen. REORGANISATIE SOVJET- nOOFDKWARTIER IN OOST- DUITSLAND Volgens mededelingen van geallieerde diplomaten in Berlijn zijn in het hoofd kwartier van het Sovjet-leger in Oost- Duitsland vergaande organisatorische wiizieingen aangebracht. Sedeit October 1952. toen men voor het eerst bemerkte, dat een reorganisa tie aan de gang was. zijn meer dan 20 hooggeplaatste Sovjet-stafofficieren in Oost-Berlijn aangekomen. Zy hebben zich gevoegd by de staf van generaal Tsjocikof. de Sovjet-opperbevelhebber in Oost-Duitsland en hoofd van de Sovjet controlecommissie. Een van de theorieën, die onder hoog geplaatste geallieerde diplomaten in Berlijn zyn opgesteld naar aanleiding van deze reorganisatie is, dat de Sovjet- Unie in Oost-Duitsland een staf opbouwt om alle Oost-Europese legers te coördi neren. Deze staf zou „wellicht een te genhanger van generaal Rldgways N.a.t.o bevel in Parys" kunnen zyn. Koninklijk Paar één dag in Londen Prins zette toestel feilloos aan de grond Vertraging door mist H.M. Koningin Juliana cn Prins 1 Bernhard zijn gistermorgen op het Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten gisteien - geltik gemeld -militaire vliegveld Hertdon geland. een bezoek van zes uur aan Londen Zij - hebben het noenmaal, in gezelschap \an Cgens de mist kon het toestel niet Koningin Elizabeth en de Hertog van iandcll op Lcndcn Airport. De Prins Edinburgh, in het pa.els van Bucking- ham gebruist, 's Middags bezocht het zette de machine zelf aan dc grond. Nederlandse Koninklijke Paar te Lon- r,i- k den de tentoonstelling van Nederland- Bij aankomst werd het Koninklijk se schilderyen. paar begroet door de Nederlandse Het officiële doel van het bezoek was - naar men weet - Koningin Elizabeth ambassadeur ill Engeland. Mr D. Ut te danken voor de hulp. die Groot Brit- Het Koninklijke Paar maakte heen- en terugreis in een door Prins Bern- hard zelf bestuurd vliegtuig. Het toe stel zou gisterochtend aanvankelijk op het vliegveld van Northolt zijn ge land. Daar er een dikke mist hing, Toeli nog interpellatie in Belgische Kamer Meerderheid voor regering Door de schuld van de „Libre Belgi- que". welke gisterochtend een klaarbly- kelijk door een ambtenaar van het hof geïnspireerde versie van het inter view van Antibes publiceerde, is het gistermiddag tot een interpellatie in de Tweede Kamer gekomen. Niemand minder dan Spaak vroeg de premier om een nadere uitleg. Spaak voegde er overigens aan toe. dat het niet zyn bedoeling was geweest om te interpelleren, en hy was in zyn commentaar zeer gematigd. Men kreeg de indruk, dat hy overleg had gepleegd met de premier. Zij kwa men namelyk tegelijkertijd de Kamer binnen, na een conversatie in de wan delgangen van het parlementsgebouw. Spaak herhaalde, dat de premier zich verstrikt had in allerlei explicaties, dat hy niet de gehele waarheid had gezegd en dat hy door het Hof niet geregeld wordt ingelicht maak mij geen illusies, maar de eerlyke heden zullen oordelen." Hiermede werd het incident gesloten. Met 107—95 stemmen werd vertrouwen in de regering uitgesproken. „Le Soir" bevestigde gisteren, dat bij het Hof een persattaché zal worden be noemd, echter geen beroepsjournallst Het zou zyn Jacques Peemans. juridisch adviseur bij de staf van de koning Het statuut van de echtgenote van ko ning Leopold en haar kinderen de prins Alexander en de prinses Marie- Christine zullen het voorwerp vor men van een wetsontwerp van de re gering: een ontwerp, dat door de drie partijen goedgekeurd zal dienen te wor den. Het blijkt echter, dat de regering deze kwestie voorlopig althans nog wenst uit te stellen. Twee liberale oud-ministers van Ju stitie. Van Glabbeke en Lllar. beide eminente juristen, hebben over deze kwestie radicaal tegenovergestelde ad viezen verstrekt. Volgens Van Glabbeke is de huidige prinses Lilian de Rcthy ae wettelyke koningin der Belgen, want de Weerrapporten ?f! _-5 aS Helsinki Oslo recen windstil 1 0.1 Stockholm motregen wnw 2 3 0.1 Kopenhagen mist zw 4 -O 0 Londen mist windstil 1 O Amsterdam mist zjzo 2 -1 0 Brussel mist windstil 1 0 Paxils mist windstil -0 0 Bordeaux mist windstil 3 0 Nice onbewolkt nnw 3 7 O Warschau Berllin onbewolkt windstil 1 O Frankfort onbewolkt nno 5 -0 0 MUnchen onbewolkt zzw 2 -2 O Zurich mist windstil -3 O Wenen onbewolkt wnw 6 -5 O WEERBERICHT Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdryvende wol- t-e.T.cvjen Zwakke tot matige Noorde lijke wind. Iets minder koude nacht, i middag over het algemeen iets temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 28 FEBRUARI. Zon op- 7.29 uur: onder: 18.17 uur. Maan op: 18.17 uur; onder: 7.11 uur. Hoogwater te Katwyk to 3.37 en 15 45 uur. lage Dit nummer bestaat uit 10 pagina's tegen het feit, dat een kolonel zich in dc omgeving des konings met perszaken bezighoudt. Waarbij dan nog komt. dat kolonel Quinet, die met de Franse jour nalist onderhandelde, toevallig niet de ordonnans-officier van koning Boude ijn. maar van koning Leopold is. Het gaat hier echter om een onge lukkig toeval. Spaak erkende dat de verklaring, n.l. dat men ..door de aanval op de koning Onafgebroken gaan de werkzaam- i le foto zien we hoe een marineboot de eenheid van België wil aantasten". niet door koning Boudewijn maar door de Franse journalist en zon der medeweten van de koning of ku- lonel Quinet in de aanhef van het „in terview" werd ingelast. Al met al was het artikel, aldus Spaak, op dit ene punt na. een on schuldige reportage. Maar een premier moet het land de gehele waarheid zeg gen. Eerste minister Van Houtte trok de goede trouw van de Franse journalist niet in twyfel. maar verklaarde, dat hy het standpunt van de regering slechts kon bevestigen. De Antwerpse volksvertegenwoordiger Van Einde, hoofdredacteur van de Ant werpse „Volksgazet", interrumpeerde luidt: „Gij vreest die journalist". De premier besloot: „Men zal het woord van de eerste minister niet ge loven. omdat hy eerste minister is. Ik lieden voor het herstel cn voor dc zandzakken aanvoert voor het gat herbouw in de watersnoodgebieden in de dijk bij Waarde, dat - gelijk oort. Op deze uit dc lucht gemaak-1 gemeld - thans gedicht is. Een grondwet voor Europa opgesteld Voornaamste punten De grondwetscommissie van de pre- constituerende vergadering van Straats burg meldt, dat zy een Europese grond wet van 113 artikelen heeft opgesteld, die op 6 Maart by de vergadering zal worden ingediend. De ontwerpgrondwet werd door de commissie goedgekeurd met 21 stemmen tegen 1 bij 4 onthoudingen. «Een van de vier onthouders was de Franse socia- listen-leider Guy Mollet. De voornaamste punten van het ont werp zyn: l Er zal een Volkskamer komen, ge kozen voor een periode van vijf jaar by algemeen kiesrecht door de bevolking van Frankrijk. Italië. West-Duitsland. de drie Beneluxlanden en het Saaigebied. Frankryk zal in deze Kamer 70 zetels krijgen. Duitsland 63, Italië 63. België 30. Nederland 30 en Luxemburg 12 De commissie heeft geen uiteindelyk besluit genomen over het aantal zetels voor het Saargebicd. 2. De Senaat zal worde gekozen door de nationale parlementen met voor Frankrijk. Italië en Duitsland elk 21 zetels. België en Nederland elk 10 zetels, Luxemburg 4 en het Saaigebied 3 zetels. 3. De Europese gemeenschap zal wor den bestuurd door een uitvoerende Europese raad De voorzitter van deze raad zal dooi de Senaat met absolute meerderheid worden gekozen. De andere leden, aan te wijzen door de voorzitter, zullen minis ters van de Europese Gemeenschap wor den genoemd. De zittingsperiode van de raad komt overeen met die van de Volks kamer, tenzy een van de huizen van het parlement een motie van afkeuring tegen de raad aanneemt In de Volks kamer is voor een dergelyke motie ech ter een meerderheid van drie vyfde nodig. 4. De raad van nationale ministers heeft tot taak. dc werkzaamheden de uitvoerende raad in overeenstemming te brengen met die der respectieve rege ringen Ieder der deelnemende regerin Spaak maakte een ernstig bezwaar koning heeft noch de toestemming van het parlement, noch die van een mi nister nodig om te trouwen en zijn echtgenote is. van rechtswege, de ko ningin der Belgen Het advies van senator Lilar is meer cenuanceerd en wordt in veel ruimere kring als juist beschouwd Hij zclde, dat koning Leopolds huweliiksacte niet door ren minister is gecontrasigneerd, en dus geen crondwettelilke gevolgen kan heb ben De prinses De Rcthy en haar kin deren hebben dus geen recht op de troon van Belgie. noch on de titel van en de andere organen in feite geen bovennationaal gezag hebben. 9. De Europese Gemeenschap zal bin nen het gebied van haar competentie internationale overeenkomsten en ver dragen mogen sluiten. De gemeenschap gen wijst éen van haar ministers aan za| optreden als coördinator voor de j| B|g buitenlandse politiek der leden-staten. als vertegenwoordiger in de raad van nationale ministers. 5. De economische en sociale raad zal in hoofdzaak een raadgevende functie hebben. 6. Een hof van justitie. 7. Het pailenient van de Europese Gemeenschap zal de functies van de bestaande assemblee \_n de kolen- en staalgemeenschap iKS.G.i en die der Europese Defensie Gemeenschap (E.D. G.) wanneer deze is opgericht, overne men. Hetzelfde geldt voor de raad van nationale ministers, die de werkzaam heden van de raad van ministers van de KSG en EDG. overneemt 8. Gedurende een periode van twee jaar. waarin de bevoegdheden worden prins of prinses van België. Besorekingen te Rome Kanselier Adenauer en de Franse minister van buitenlandse zaken. Bl- dault. hebben gedurende een uur tc Rome gesproken over de Saarkwestle. Dc besprekingen, gehouden in de Villa Madana, werd bijgewoond door prof. Hallstein, de West-Duitse staatssecreta ris voor buitenlandse zaken De minis ters kwamen overeen de besprekingen bij de eerstvolgende gelegenheid, naar verwacht wordt op 9 Maart te Straats burg. te zullen voortzetten. In gewoonlijk goed ingelichte rege ringskringen in Bonn is verklaard, flat de besprekingen „vrij eri openlijk'- wa ren gevoerd. De beide staatslieden trachtten het vraagstuk los te maken van „ziin emotioneel karakter", aldus deze kringen, die de bespreking van gis tel en slechts een eerste contact noem den. In Franse kringen te Rome werd ver klaard. dat de byeenkomst plaats vond in een sfeer van vriendschap en ver trouwen Gisteravond heeft Bidault noe een tweede bespreking gevoerd, ditmaal met de Italiaanse premier De Gasperi Deze bespreking zal heden worden voortgezet. De ministers bespreken o.m. vraacstuk- dc raad van nationale ters het met algemene stemmen eens over een kwestie, kan de uitvoerende ken. die samenhangen met emigratie raad namens alle betrokken staten han delen 10 Aan de -Suropese Gemeenschap wordt verzocht, geleidelijk aan een ge meenschappelijke markt te vestigen met een vrij verkeer voor goederen, kapitaal en aibeidskrachten. 11. De Senaat zal worden gevormd ln de maand na het van kracht worden van het verdrag. Dit lichaam zal een datum moeten vaststellen voor de ver kiezingen voor de Volkskan.er. Deze datum zal echter niet later mogen zyn dan zes maanden na het van kracht wor- 'overgedragen, zullen de uitvoerende raad 1 den van het verdraai an arbeiders naar Frankrijk aantal verkeerskwesties langs de Ita liaans-Franse grens, zoals het ontwerp voor een Mont Blanc-tunnel Heden zullen Adenauer en De Gasperi een overeenkomst tekenen, volgens welke vier door de geallieerden in Italië in be slag genomen instellingen aan Duitsland worden teruggegeven. Tevens voorziet deze overeenkomst in de teruggave van een aantal Italiaanse kunstwerken, die in de oorlog naar Duitsland zyn over gebracht Vanmiddag zal kanselier Adenauer mv Bonn terugkeren. Stikker. (Telefoto) werd het doorgezonden naar de basis van de Britse luchtmacht te Hendon, waar Prins Bernhard zijn toestel op feilloze wijze aan de grond wist te zetten. By het vertrek was het omgekeerd. Nu begon het vliegveld van Hendon meer en meer onder de mist te ko men. Prins Bernhard steeg daarom van Hendon op. om op het vliegveld van Northolt te landen, waar hii door Koningin Juliana werd opgewacht. Gisteren in de vooravond, is het toe stel te Soesterberg geland. Koningin Ju'lana werd bii aankomst te Londen verwe'.komd door rie Neder landse ambassadeur, mr D U. Stikker, de Nederlandse militaire luchtvaartat taché. luitenant-kolenel vlieger C J. Nas-. en hoge officieren van de Britse Luchtmacht Zy reed Der auto naar Londen terwh! Prins Bernhard nog korte tiid op het vliegveld b!eef. ter af handeling van persoon'ijke zaken. Ver volgens begaf ook Z K H zich naar Londen. De auto. waarmede Koningin en Prins een bezoek aan de tentoonstelling brachten, werd bii aankomst door jui chende vrouwen omringd, die de Konin gin kushanden toewierpen. Koningin en Prins werden od de ten toonstelling rondgeleid door sir Gerald Kelly, voorzitter van de Konink'ijke Academie, Een men'gte van bijna 1000 personen had omstreeks een uur bil de ingang van het Paleis van Buckingham oo de komst van het Nederlandse KoninV:!iike Paar gewacht. Zij juichte en wuifde toen de auto. met de Koninklyke gas ten. aankwam. Gistermiddag heeft Koningin Juliana n het gebouw van de Nederlandse am bassade thee gebruikt met ambassadeur en mevr. Stikker en leden van het Am bassadepersoneel. Tydens de thee bii ambassadeur Stik ker ontving de Koningin nog de mees ter" van het „timmermansgilde Outh- bert Ackroyd en de secretaris H. C. Osborne. Dit oude gilde heeft histori sche relaties met Nederland en volgens oorspronkehik D'.an had men Woensdag een plechtigheid willen houden om de Koningin tot erelid van het Gilde te benoemen. De Koningin zeide dat zy la ter nogmaals naar Londen zou komen om het erelidmaatschap te ontvangen. Dr van Baal. dc nieuwe gouver- [ncjjj- var Nieuw. Guinea

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1