EERVOLLE PRESTATIE VAN LEEDS-HAAGS StrualdM rtor in verteeersluchtvaart IJSDANSPAAR Lydia Boon en de wereld kampioenschappen in Davos Lente's binnenkomste in het Moderijk WEKELIJKS BIJVOEGSEL van het LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Pagina 3 Problemen rond de Cornet tV Een Cornet-straalvliegtuig bestemd voor Canada. luchtvaartmedewerker) Op 2 Mei j.l. kwam het eerste straalverkeersvlieg- tuig ter wereld, de Britse De Havilland Comet, op de luchtroutes. Elke week vliegt de BOAC nu met een Cornet de route LondenJohannesburg, via Rome, Bei rut, Khartoem, Entebbe en Livingstone. De vlucht wordt gemaakt in 23 uur en 40 minuten, waarvan 18 uur en 40 J minuten gevlogen wordt. In de zomer zal deze route driemaal per week door de Cornet worden gevlogen, terwijl in April ook op de route LondenTokio de Cornet zal ver schijnen. De met vier Ghost-straalmotoren uitgeruste Cornet vervoert 36 passagiers met een snelheid van bijna 800 k m. per uur op ruim 10 k.m. hoogte. Intussen heelt kortgeleden ook het proto type van de Comet-2 al gevlogen, dat zich kenmerkt door de grotere inlaat-openingen in de vleugelvoorraad. Deze Comet is uitgerust met Rolls-Royce Avon-straalmotoren en heeft bovendien extra brandstoftanks. BOAC verwacht dit toestel over twee jaar gereed te hebben voor de dienst LondenNew York, die dan in' 9 uur zal worden gevlogen Zo heeft het straalverkeersvliegtuig.dan voorgoed haar intrede gedaan in de verkeersluchtvaart, voorwaar een feit van betekenis l Toch zijn er nog heel wat proble men aan het straalvliegtuig in de verkeersluchtvaart verbonden, en dat ls er dan ook oorzaak van, dat de meeste luchtvaartmaatschappijen er nog even mee wachten om op straal vliegtuigen over te schakelen. Zoals bekend slurpen straalmotoren een enorme hoeveelheid brandstof. Zo is het brandstofverbruik vrr de Comet per uur driemaal zo groot als van een overeenkomstig vliegtuig, uitgerust niet zuigermotoren. Om een dergelijk vliegtuig economisch te kunnen exploiteren, moet al het mo gelijke worden gedaan om dit hoge brandstofverbruik te compenseren. Hiertoe vliegt b.v. het toestel zo hoog mogelijk, want op grote hoogte is de weerstand van de ijle lucht geringer en dus de- snelheid van het vliegtuig het grootst. Dank zij haar hoge snel heid vliegt de Comet over een be paalde afstand ongeveer slechts half zo lang als een normaal vliegtuig en van dit voordeel wordt gebruik ge maakt om het vliegtuig in een ge geven tijd méér vluchten te laten maken, zodat de totale inkomsten toenemen. Om het vliegtuig zoveel mogelijk te laten vliegen en om de hoge snelheid zoveel mogelijk uit te buiten, moet het oponthoud op de grond zo kort mogelijk zijn. Het tan ken moet b.v. zo snel mogelijk ge beuren. Nu kan de Comet-1 in haar vijf brandstoftanks totaal 6030 gal lons kerosine meenemen. Deze kero sine wordt onder de vleugel onder druk in de tanks geperst. Men be hoeft nu dus niet eerst met slangen op de vleugel te klauteren, wat veel t(jd kost en lastig is. Men kan de brandstofslang onder de vleugel vast draaien waarop de kerosine met grote snelheid in de tanks geperst wordt. Door de Shell werd een tank auto geconstrueerd, speciaal bedoeld voor de Comet. Twee van deze zg. Dorset-tankers, zoals zij genoemd worden, kunnen de '6030 galons voor de Cornet nu in minder dan 20 minu ten tanken. In de praktijk is op de tussenlandingsplaatsen nooit meer dan 4500' galons nodig en die hoe veelheid kan in 15 minuten getankt worden. Op elke landingsplaats op de route LondenJohannesburg zijn nu twee van deze Dorset-tankers ge- stationneerd, die er dus het hunne toe bijdragen de Cornet-dienst zo snel mogelijk te maken. TEMPERATUUR BELANGRIJK Eén van de belangrijkste factoren bij het vliegen met lange-afstands straalvliegtuigen is de temperatuur van de lucht. Wanneer de tempera tuur b.v. 10gT. C. stijgt, dan bete kent dit dat de Cornet 2000 voet lager moet kruisen, dat de snelheid belangrijk afneemt en de actieradius 2% kleiner wordt. De temperatuur ls van Invloed op de stijgsnelheid, de hoogte waarop gekruist wordt, de snelheid en het vliegberelk. Normaal kruist de Cornet op 32.000 voet, af hankelijk' van startgewicht en tem peratuur. Deze hoogte wordt in on geveer 35 minuten na de start be reikt. By het dalen vanaf kruls- hoogte wordt meestal geen gebruik gemaakt van de remklappen boven en onder de vleugel. De binnenste straalmotoren worden gehouden op een straalpijp-temperatuur van 200 gr. C. De buitenste motoren moeten flink blijven draaien om de lucht druk in de cabine op peil te houden. De luchtremmen verhogen de weer stand en laten het vliegtuig sneller zakken. Zij worden gebruikt om sneller te dalen wanneer het vlieg tuig in onrustige lucht komt, die on aangenaam is voor de passagiers. Met de luchtremmen uitgeslagen en alle motoren zoveel mogelijk gestopt, kan de Cornet dalen met een snelheid van 2000 meter per minuut, zonder dat dit gevaar oplevert. Normaal echter daalt de Comet met een snelheid van 400 meter per minuut. De regeling van landende straal vliegtuigen op een luchthaven ver eist speciale zorg, want onnodig cirkelen moet zoveel mogelijk wor den vermeden als één der motoren uitvalt kan op drie motoren rustig verder worden gevlogen, alleen wordt de snelheid met rond 20rr verminderd en het vlicgbereik met rond 25 Cé. Hoe lager de C'omet vliegt, hoe gToter haar brandstof verbruik en daarom zal het toestel zo lang mogelijk op grote hoogte blijven vliegen. Het vliegtuig daalt dan ook niet beneden de 8000 meter vóórdat het zeker is, dat het lan den kan. De Comets van de BOAC tellen vier man bemanning: twee vliegers, een boordmecano en een telegrafist. Bovendien natuurlek een steward en een stewardess. Een navigator echter wordt niet meegenomen en de 2e piloot moet voor de navigatie zprgen. Door de grote snelheid waarmee het toestel vliegt moet de navigatie sneller geschieden dan bij een nor- maal vliegtuig. Daarom wordt zoveel mogelijk reeds op de grond gedaan. Men maakt o.a. gebruik van de z.g.- „How goes it"-kaart. waarop in een grafiek de verandering van het vlieg tuiggewicht staat aangegeven, als gevolg van het brandstofverbruik, tegen de gevlogen afstand. Elk half uur wordt de kaart vergeleken met de werkelijke toestand, zoals de boordmecano die van zijn instru menten afleest. De mecano houdt voortdurend de motorinstrumenten in het oog en controleert, of de auto matische drukregeling van de cabine wel naar behoren functionneert. In de toekomst wil de BOAC de be manning van de Cornet zelfs tot drie man terugbrengen, die allen vlieger moeten zijn. Dit is echter nog toekomstmuziek en op het ogenblik zijn zowel boordmecano als telegra fist onmisbaar. DIRECTE START Straalmotoren behoeven niet, zoals zuigermotoren, eerst warm te draaien en daarom kan de Comet vrijwel direct nadat de motoren gestart zijn Spiegeltje, spiegeltje aan de wand „Lange lijn" het voornaamste kenmerk Parijs, Februari. Geen revolutionnaire wijzigingen ..Meer dan dit kapsel, laatste creatie van de Parijse Haute Coif- fure, mag vandaag nog niet in beeld worden gebracht De eerste twee show-weken ziin ach- ter de rug; de derde, even drukke maar Wellicht minder enerverende staat voor de deur. Zoals dat twee maal per jaar Gebruikelijk is heb je weer de nodige verzuchtingen geslaakt in die halfjaar lijkse periode van kringen-onder-je- f?en vuile-kraagjes, en wakkerblijf-pll- *en Zoals gewoonlijk heb Ie weer van 's ochtends tien tot middernacht op te hvfde en te nauwe, vergulde stoeltjes ge '"ten met de onbehaaglijke zekerheid dat Je wind-verwarde kapsel meer „bon l°n" was dan een kambeurt in het open haar. Zoals gewoonlijk ontbrak de gele genheid voor een tussentijds discreet op knappertje en weer waren champagne je dagelijks ontbijt, je afternoontea en je aperitief, terwijl een olijf of zoutje als diner fungeerde. Waarna, als je ge luk had, een attent modevorst koffie serveerde om je voor de avond voorstel1- ling wakker te houden. OOK PARIJS LEEFDE MEE! Weer zat je nauw en onwrikbaar, in de modehuizen van de Seincstad, met op je linkerschouder een ander par fum dan op je rechter, om Lente's binnenkomste In Het Modcriik te ver slaan. Maar, al ging die inlocht dit jaar met mee pracht en praal gepaard dan gewoonlijk (alle collecties stonden min of meer in het teken der aan staande Engelse Kroningsplechtighe den!), toch was de stemming er niet, want zelfs in Parijs overal hing iets van de verschrikking, die de Fe- bruari-ramp over ons landje bracht Alles en ledereen getuigde er van. Be langstelling, medeleven overal. Daar wa ren. overdag, de kranten met pagina's vol foto's, en 's nachts de berichten dienst waarop Je radio voortdurend stond afgestemd. Daar waren de col lega's. landgenoten en buitelanders, met wie je over niets anders sprak, de col lecte die in een klein modehuis gehou den werd: daar was de briefkaart met vijf zegels van vijftien franc van een Frans steuntrekkende „Aan Holland, ter gedachtenis aan mijn grootmoeder die Hollandse was"Daar was de kleuter die een doos vol poppekleerties depo neerde in de autobus met goederen voor Nederland, de krantenverkoopster die spontaan een geldelijke gift bestemde voor een „oud echtpaar in de geteister de gebieden." en de patronne van jc Pa rijse hotel, die zo bezaan was met .al die arme mensen en dieren," dat ze Je tot troost een zuurtje toestopte DE LANGE LIJN.... Maar intussen was het lente, lente In hel Moderiik. Een lente die maling had aan Winter's laatste, kwaadaar dige demonstraties, cn die onder In ternationale belangstelling werd inge- haald want een nieuwe lente bete kent nu eenmaal een nieuwe lijn! En die nieuwe lijn is er: het is een „lange lijn"! Wanneer Eva het komende seizoen maar alles doet om lang en slank te lijken, voldoet ze aan de wensen van de modevorsten. Met diverse trucjes be reikt ze dat doel en die kunstgrepen zijn; het kapsel ibij voorkeur kort, maar eventueel lang en met een chignoni, dat het ge'aat smal doet schijnen doordat het haar vlak tegen de slapen ligt en de nek geheel vrij laat: de hals die lang lijkt, door middel van een hoge i witte) guimp of een breed, van de hals af slaand decolleté; de schouders die zeer smal zijn en rond: de mouwen die niet omvangrijker ziln dan de arm (en ne gentiende, zevenachtste, driekwart, half of kort kunnen zijn); het japonlijfje, dat streng getailleerd is en waarin het maaggedeeHe onder een hoge buste lang liikt: de ceintuur die op de rug naar be neden uitgehold is en het lijfje rekt; de rok tenslotte die glad is en recht, en een tikje langer dan voorheen een rok waarbij natuurlijk geen platte sport schoen past, doch wel een hooggehakte de baan oprijden en het luchtruim instuiven. Het openen van de gas- handles mag echter niet te vlug ge schieden om te voorkomen, dat de turbinebladen verbranden Aan de meteorologen stelt de Cornet ook speciale eisen. Tot voor kort waren hoogten van 20.000 tot 25 000 voet de grootste waarop verkeersvliegtuigen vlogen. Nu de Cornet vliegt op hoog ten van 30 000 tot 40.000 voet i.ioet het weer in de hogere luchtlagen voorspeld worden. En de meteorolo gen hebben nog weinig ervaring daarmee. De ervaringen van de Cornet-bemanningen zijn daarbij een welkome aanvulling. Zo meende men altijd, dat boven Europa geen wolken voorkwamen boven 10.000 meter. Maar de Comet heeft boven de hak van Italië on afgebroken cirrostratus waargeno men op 40.000 voet en een piloot rapporteerde vorig jaar een cu mulonimbus boven Engeland, die reikte tot 1.000 voetIn de tropen komen vrolken geregeld voor op 45.000 voet cn soms zeHs üog hoger. Grote accuratesse is nodig bij de weersvoorspelling voor de Cornet, want temperaturen en winden heb ben een groter invloed op de econo mie en veiligheid van dit toestel dan welke andere factor ook. Tot dusverre zijn de tempera tuursverwachtingen tamelijk juist gebleken, maar het is blijkbaar erg moeilijk om de wind snelheden op 13 km. hoogte op te geven. Windsnelheden van 130190 km per uur zijn op dergelijke hoogte normaal en windsnelheden van 240 km per uur moeten zelfs zijn waar genomen. Zo vormt ook de meteo nog één van de vele problemen, die om een oplossing vragen om het straalverkeersvliegtuig zo economisch en zo veilig mogelijk te maken. (Ineez. Med.-adT.) 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" als V ze vraagt of ze voel MAÏZENA DVRYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbewust - MAÏZENA DVRYEA, maar z{j waren te goedgelovig en letten niet op de naam DVRYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschil.' Niet zö maar ls MAÏZENA DVRYEA wereldvermaard geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. Vrthlg dus niet alleen MAIZENA DVRYEA, maar let op dat V ook DVRYEA krijgt Met een eervolle zesde plaats In de wedstrijden om het wereldkampioen schap ijsdansen, behaald met haar partner Aad van Dam, enkele mooie tropbeeën èn bruinverbrand is onze jeugdige stadgenote Lydia Boon uit Davos teruggekeerd. Nog maar net uitgerust van de ondanks een dutje in het bagagenet vermoeiende treinreis, was zij zo vrien delijk ons enige bijzonderheden over haar ervaringen in Davos, en de trai- ning welke eraan voorafging, te ver- tellen. Prima wedstrijdsfeer De sfeer waarin de wedstrijden verlie st pen was uitstekend: er was aangenaam contact met de deelnemers uit de an dere landen en de publieke belangstel- -k ling was groot. - Een praatje met de Hongaarse deelnemers wilde alleen niet best lukken; er bleek een .bewaker" te ■k zijn, die hen in de gaten hield als een kloek haar kuikens. Jammer, dat zelfs tijdens een Internationaal sportlef eve- -k nement als deze kampioenswedstrijden kunstrijden het ijzeren gordijn tussen de mensen lnhangt Behalve het zilveren bordje met in- scriptie uit Davos verwierven Lydia Boop en Aad van Dam ook een mooie schaal - tijdens een ijsdans-demonstra- tie In het plaatsje Klosters. Zenuwaóhtdgheid?? wel enige ge- spannenheid voor ,4e start", maar ver- der een rustig afwerken van de voor geschreven figuren: als. je de muziek hoort is alle zenuwachtigheid weg, ver- -k klaarde Lydia, Boon.. Het ijs was over 't algemeen goed, tij- dens het yooroefenen echter, vooral 's morgens, soms erg hard door de strenge vorst. Het vroor vaak geducht, wat in de dunne maillot geen pretje is. terwijl ook de Ule lucht (Davos ligt meer dan 2000 meter boven de zeespie gel) de eerste dagen moest wennen. Maar de zon was heerlijk - en daarvan ls geprofiteerd! Training met hindernissen Sprekende over de verschillende soorten ijsdansen en de punten van onderscheid met het paarrijden. kwam de fou tieve benaming naar voren, die vaak aan het kunstrijden wordt gegeven: „schoontijden". Al wordt er nu gereden, en al is 't nóg zo schoon onder „schoonrijden" dienen wij iets heel anders te verstaan. Dat is het zwieren (een typisch Hollandse schaatswtJze) zoals jonge en bepaarde paren zo sierlijk op baantjes en slootjes plegen te doen. Een vraag over de training kon Lydia Boon niet onver deeld enthousiast beantwoorden: de vijf maanden van het jaar dat er (op de Hoki) in Den Haag) geoefend kan wor den bieden slechts luttele uren per week, waarop een baan werkelijk vrij la voor het ijsdansen. Gewoonlijk scharrelt de lieve jeugd er tussendoor; zelfs moet somtijds tussen de hardrijders worden getraind voor geen van beide par tijen „ideaal" te noemen „Kunstrijden is geen schoonrijden' J Onze stadgenote Lydia Boon en haar Haagse partner Aad van Dam op de ijsbaan van Davos, waar ziin de wedstrijden om het wereldkampioenschap ijsdansen Nederland op uitstekende wi/ze vertegenwoordigden. In totaal trainen Lydia Boon en haar partner Aad van Dam slechts zeven uur, verdeeld over 1 ochtend en twee avon den, per week. Twee-en-een-half jaar geleden met het ijsdansen begon nen, wordt Lydia Boon reeds twee jaar getraind door de En gelse kustrijdster Barbara Olding, die in zo korte tijd wel opmerkelijk veel met haar bereikte: in Januari j.l. de Neder landse kamploenschapstitel en thans een zo eervolle presta tie bü de wereldkampioenschappen. Want bij de beoordeling van deze prestatie moet wél bedacht worden, dat de meeste rivalen veel langer hebben kunnen trainen en over het alge meen veel meer ervaring In demonstratie-rijden hebben. Er schuilen dus wellicht nog grote mogelijkheden voor de toe komst in onze landskampioene! geeft van wat de nieuwe mode is. Maar aangezien de verschillende modekonin gen niet toestaan dat hun Jongste crea ties voor het einde van de maand in beeld worden eebi acht. moeten we wel volstaan met een summiere beschrijving van de voornaamste nieuwe details Edoch, voordat we de komende weken wat meer in bilzonderheden kunnen tre den, stellen we toch graag eerst de ang stogen gerust. pump. dieop ziln beurt enkele 'reële) centimeters aan de ideale, ge rekte figuur toevoegt. Aldus is bil benadering, want di verse ontwerpers geven diverse Interpre taties van hun ideaal het algemene silhouet, dat weliswaar nog geen beeld En ook tot de practische vrouw richten we ons als we beweren dat het oude (dat dus wat we liet afgelo pen seizoen als mode beschouwden i nog steeds geoorloofd is. al hebben wüde poef- en ballonmouwen dan ook afgedaan, al is de dwars op de boven arm Ingezette mouw dan ook in onge nade gevallen en zijn wijde klokkende swaggers dan ook afgedankt! Naast het smalle, soms zelfs lijzige silhouet wordt ook nu nog het meer gevulde gebracht, dat door een wijde rok wordt bepaald! Beiden, zy die het tijdelijke mo dieuze verkiest en zij die in het klassie ke modieus is. zullen watertanden van de favoriete stoffen en smullen van de kleuren. De eerste zijn tweekleurige tweed en het fraaie alpaga, het soepele, natuurzijden twill, het fraaie shangtung en vooral het iele mousseline, terwijl het ieve'inget.ie onder dc katoentjes niet anders ls dan effen of bedrukte pioué Int vor letterlijk alles wordt gebruikt- Het tweetal uitverkoren kleuren is wit en beige, dat voor het gemak en on juist verzamelnaam ls voor een mas sa tinten, waarvan de voornaamste zijn Ook via het girono. van het L. D. kunt U de nood helpen verzachten ontleend aan champagne, zand, touw, mosterd, ui. caramel, peper enzovoort. Modekleuren van het tweede plan znn het klassieke zwart, het traditionele ma rineblauw dat weliswaar veelal door ul tramarijnblauw vervangen werd, een vloeipapierroze en een herfstachtig „voorjaarsgroen".

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 9