Een Staat wordt geboren! SCHOONHEID UIT GEWELD Ii 5 W AS Verblijdende ervaring! WEKELIJKS BIJVOEGSEL van hel LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Pagina 1 Washington weigerde Koningsschap Zo de Here het Huis niet bouwt. ÉÉL is er geschreven over de Franse Revolutie. Véél zal er nog over geschreven worden. In Nederland is nog heden ten dage een politieke partij, die haar ontstaan dankt aan een bundeling van de strijd tegen de ideeën van de Franse Revolutie. Wanneer wij de redevoeringen en de betogen van de meest bekwame leider der Anti-Revolutionnaire partij, dr Abraham Kuyper, nalezen, dan valt ons op, dat zijn houding tegenover de Franse Revolutie een heel andere is dan die tegenover de Amerikaanse. Vierkant nam hij stelling tegenover het begrip: volkssouvereiniteit, zoals die uit de Franse Revolutie tot ons kwam. De Volkssouvereiniteit der Amerikanen echter, kon hij onder zekere voorwaarden aanvaarden. Wat was dan in feite deze Amerikaanse revolutie? „Hé, is John daar?" roepl mevrouw Jeanette Finlay, terwijl ze half bin nen en half buiten H.M.'s „Bermuda", een kruiser van 8000 ton hangt om haar man te zoeken, die aan boord moet zijn. De „Bermuda" is gedurende twee jaar gestationneerd geweest op een basis in het zuiden van de Atlantische Oceaan, en de heer Finlay had dus nog geen ge legenheid gehad thuis te komen, om zijn dochtertje, dat na zijn vertrek nas geboren, te zien. Het was een prettig weerzien voor de Finlay's daar in Dc- vonport Nauwelijks is het kolkende bulderende watergeweld uitgeraasd en keert de - maar al te vaak van koude en dood doortrokken - rust terug over de geteisterde landen, of dit water brengt weer de schoonheid, die ons land tot een der lieflijkste ter wereld maakt. Vaak is het bittere schoonheid, schrijnend en kil, maar men kan er sierlijke lieflijkheid in vinden, wanneer men haar losmaakt van haar wrede achter grond. Zoals in de lente de oplevende frisse polders lieflijk zijn ondanks de harde strijd tegen het meedogenloze water, waaruit zij zijn geboren. Een sierlijke schoonheid die men telkens weer tegenkomt in het verdron ken land, als men zich de moeite geeft, even door het overheerste leed heen te zien. Een schoonheid zoals in dit lijnenspel van een eens trotse toegang tot een rijke boerenhoeve. Het kan zijn bij de dijk van Halsteren, waar zich een der meest huiveringwekkende taferelen van de stormramp m heeft afgespeeld, het kan zijn bij het in trieste moedeloosheid ontruimde Zierikzee, het kan zijn bij het verpletterende Stavenisse of op het verzwolgen Goeree. Wij weten het niet meer, waar we deze stilte vonden, waarin zelfs het licht rimpelende water geen geruis meer liet horen. Woord van Bezinning 'i W,AES r AARSCHIJNLIJK wordt de wachting gewekt, dat hier de onthulling zal volgen van een schandaal, waarbij iedereen gespannen toeluistert om tenslotte in verontwaardiging en felle erger nis uit te barsten: ,,'t Is toch bar zou je zulke mensen niet achter slot en grendel zetten hieraan moet onmiddellijk van hogerhand een eind worden gemaakt!" Maar het is nog lang niet zeker, of wij in dit geval nog verontwaar digd kunnen worden. Want dit is geen nieuw schan daal. Het is eigenlijk reeds eeuwen oud en het heeft zich blijkbaar voorn 1 in kerken en onder Chris tenen genesteld. Juist daar hebben wantoestanden en ergerniswekken de gewoonten helaas gelegenheid om ongein nderd voort te woekeren. Hoe vaak komt het immers niet voor, dat mensen, in een vertrou welijk gesprek, bekennen: „Meneer, ik kan er niet meer toe komen naar de kerk te gaan. Als ik zie, welke mensen daar, dikwijls op de voorste rü, zitten, heb ik geen rust om te luisteren. Ik word in op spraak gebracht. Het is voor mij één brok ergernis". ZEG NU alsjeblieft niet: „Dit is een dooddoener, een doorzich tig excuus om een verzuim goed te praten". Begin nu eens met dergelijke uit spraken volkomen ernstig te ne men. Tracht in ieder geval te luis teren, ook al wordt het U voor de zoveelste maal gezegd. Let niet al leen op de heftigheid, maar ook op de openhartigheid bij velen, wan neer zij over bepaalde ervaringen, waardoor zij diep gegriefd werden, spreken. Hier leeft, jaar na jaar en dik wijls reeds van vader op zoon, een „schandaal" voort of mogen wij niet zeggen: hier Vreet een „schan daal" voort dat in talloze men senlevens onnoemelijke geestelijke schade aanricht. Hoge, heilige Idealen en ver wachtingen. ook het geloof, ziin door een begrijpelijke en gerecht vaardigde ergernis stuk gemaakt. En het tragische tevens een re den om des te meer aanstoot te nemen is, dat degenen, die voor dit „schandaal" aansprakelijk zijn, niet beseffen hoeveel onheil zij met een enkel woord, een ondoordachte daad of een simpel gebaar hebben aangericht. LATEN WIJ onmiddellijk afzien van elke poging 0111 deze scheve zaak met eigen middelen lecht te maken. Niemand minder dan Christus zelf moet ons hiervan bevrijden Hij heeft Immers een bijzonder scherp oog voor alle wanverhoudin gen, ergernissen en misverstanden. Volgens het Evangelie heeft Hij onomwonden gezegd: „Wee de mens, die ergernis letterlijk staat er „schandaal" veroor zaakt". Hiermee kiest Jezus partij voor allen, die, in zijn tijd maar ook nu, door invloedrijke en vooraanstaan de „Heren" uit de „kerk", zonder een greintje begrip of barmhartig heid, worden veroordeeld en ge minacht. Jezus weet, beter dan wie ook, hoeveel pijn de slachtoffers van deze praktijken moeten doorstaan. Hij weet, hoe ver deze mensen van God worden weggedreven. Hij weet. hoe hard en grimmig zij worden gemóókt tegen alles wat kerk en godsdienst heet. Heeft Hij hetzelf niet aan den lijve ondervonden, dat mensen al tijd teleurstellen? Zelfs Zijn in tieme vrienden hebben zich aan Hem geërgerd. Judas voorop. Maar de anderen niet minder, In de we ken vóór Pasen staat dit grote „schandaal" van de wereldgeschie denis weer levensgroot voor ons MEEN INTUSSEN niet, dat Je zus' dringende en dreigende waarschuwing aan degenen, die ergernis wekken en schandaal veroorzaken, ons niét raakt. Het is zo verleidelijk te denken aan anderen, terwijl wij zelf aller minst vrijuit gaan. Wat Jezus zegt, geldt allen. Hij is de Enige, die gezag en recht heeft ons tot de orde te roepen. Van Hem wil ik de terechtwij zing, die allereerst voor mij bedoeld is, aanvaarden. Bemoeizucht van mensen onder ling werkt meestal averechts.. Bij Jezus is dat uitgesloten. Met berouw over de ellende, die mijn gedrag en het gedrag van tal loze mede-Christenen voor anderen verooi-zaakt. buig ik mij voor Jezus. Hij heeft de ergernis, Hem aan gedaan, en het schandaal van Zijn dood, omgezet In een niet te on derschatten bevrijding, waarin Hij met koninklijke goedheid ieder wil laten delen. Hij is nog steeds de Enige, die het diepgewortelde schandaal van aan stoot-geven en van verstoten-wor- den. kan wegruimen. Zelfs in de kerk. waar oude en nieuwe ergernissen zich met een taaie vasthoudendheid weten te handhaven. LS JEZUS, vla Zijn Evangelie, ons. hierover zo fel aanspreekt lees bijvoorbeeld MattheUs 18:7—11 durven wij dit schan daal dan rustig, zonder de minste verontwaardiging, aan te zien? Wij zijn gewaarschuwd. Niemand uitgezonderd. De gevolgen zijn voor onze reke- P. L. SCHOONHE1M, Hervormd predikant voor het buitenkerkelijk werk Hoge Rijndijk 14a. Een opstand tegen het wettig gezag de gewonden was er een andere zake- van de autocratische koning George III, lijke regeling, en tegen het wettig gezag van het En- Amerika was in nood. gelse parlement. Wel had het te Philadelphia bijeen- In de zevenjarige zee-oorlog (1756— gekomen Congres, op de avond van de 1763) had Engeland zich grote finan- 4de Juli 1776 de later tlële offers moeten getroosten en het beroemd geworden vond nu, „daar koloniën er waren ten onafhankelijkheids- bate van het moederland", dat ook de verklaring aangeno- Amerlkaanse koloniën haar deel zouden men. doch wat baat- moeten bijdragen. te dit als men geen Op een manier, die strijdig was met de leger had om de 011- rechten dezer kolonisten, probeerde En- afhankelijkheid te geland zijn schatkist weer te vullen. bevechten? De Amerikanen, die zelfs een smeek- Vele Amerikanen schrift naar Koning en Parlement zon- waren bereid hun le den. het merendeel van hen was ven 111 de waagschaal koningsgezind werden niet gehoord, te stellen. Vele Ko- Hun vertegenwoordigers werden zelfs ningsgezinden sloten niet eens ontvangen. zich zelfs bij de Re- De Amerikanen, men.en die hard PUblitotlgn waren geworden in de strijd tegen de l?oe,,m? 1 men Ult Indianen, in de «tr()d om hei liesiaan. honderden troepen vonden geen diplomatieke weg om tot waarin zens ae tucnt een oplossing te komen, en toen de ontbreekt, een geor- Engelse Oost-Indische Compagnie een dend leSer? lading thee van 48000 pond, waarvan 0 invoerrechten moesten worden gehc- ven. naar de haven van Boston voerde, T N tod van P°9d wierpen een aantal als Indianen ver- zal ee,n staat die klede Yankees, de twee overboord A worstelt met de en daarmee was meteen de teerling geboorte, altijd de geworpen. juiste leider vinden, Duidelijker konden de kolonisten niet a^s de levensvatbaar- tonen hoe zij over een en ander dach- heid voldoende is. ten: no taxation, without represen- Want in tijd van tation (geen belasting, zonder verte- nood voelt elk indi- genwoordiging). Velen zullen zich dit vidu van het met ae beroemd geworden zinnetje nog her- vrijheid worstelende inneren. volk wat hem per soonlijk ontbreekt. IN Engeland verhief de oude, ziekelijke, ook voelt dus elk in- maar nog altijd grote staatsman Wil- dividu, bewust of on- liam Pitt zich: „Mylords, evenmin als bewust „bij wie de ik U met deze kruk kan wegjagen, even- redding ligt", min zult gij de tegenstand van Amerika Het Amerikaanse overwinnen". vol, dat via zijn „De Amerikanen zeggen dat gij geen Congres George Washington tot opper recht hebt hun zonder hun eigen toe- bevelhebber van „alle legers" aanstelde, stemming belasting op te leggen, en zij heeft zich bij deze keuze niet vergist, zeggen dit naar waarheid. Ik erken dit integendeel. eerste, onveranderlijke recht der Ame- Aan hem voornamelijk dankt Amerika rikanen op hunne vrijheden volmondig, zijn vrijheid. een recht welks verdediging tot het Ofschoon hij ervan overtuigd was. dat uiterste hun volkomen vrij staat"de eerste dag van zijn opperbevel de De machtige en nobele woorden van laatste dag van zijn roem zou zijn, aan- William Pilt, Lord Chattam, bereikten vaardde hij de moeilijke opdracht, zon de harten der conservatieve Engelsen der daarvoor salaris te willen ontvan- niet, die merendeels minachting voelden gen. Door de zevenjarige oorlog min voor dat volkje aan de overkant „dat 0f meer bekend met het vak, begreep sprak van God en van de rechten van hij, dat hij slechts kon winnen wan de mens en van de burger". neer het hem gelukte uit de benden een Van welke mensen stamde dit volkje jeger te vormen. Dit zou alleen moge- af?lijk zijn als hij zijn soldaten de hoge be ginselen waarom het in feite ging, kon DE oorlog brak uit. bijbrengen. Het werd een oorlog 111 Niemands- Een soldaat leert alleen door een voor land, want groot, enorm groot is beeld, de Nieuwe werelden klein waren de Washington was in staat dit voorbeeld legers. tg geven De Koning, die wel begTeep, dat hij er vlug bij moest zijn, liet in het moeder- Latere historici hebben met zichtbaar land misdadigers bij elkaar ronselen. genot zijn "outcn aan het nageslacht Van kleine Duitse vorsten „kocht" hij uitgestald. Alsof dat zün roem zou bovendien nog onderdanen. In totaal kunnen verduisteren. Alsof een mens werden er circa 30 000 Duitsers gegre- die deze laak op de schouders nam, pen, uit hun bed gelicht of op klaar- haar feilloos zou kunnen volbrengen, lichte dag overrompeld De hertog van Na de capitulatie van Yorktown, in BrunswijkLuneburg bleek tot veel be- 1781, waarbij 7000 Engelsen zich over- reia. Hu leverde aan George van Han- gaven, wilde het leger, dat ontevreden nover 4300 man tegen een jaarlijkse was, omdat het Congres zijn beloften subsidie van 12.000.—. De Hertog ont- t.o.v. van de pensioenen der soldaten ving bovendien van elke soldaat nog niet hield. Washington tot Koning 7 handgeld. Van hen die sneuvelden verheffen En de burgers waren kreeg hij het bedrag nog eens en voor er niet tegen. Zij waren immers tol Is de wereld wel zo hord oIs we denken? Nee: zij is het niet. Bewijs? Over de enorme sommen, die bij het Rampenfonds binnenkomen, hoeven we niet eens te spreken. Maar nu schreven we verleden week zo'n klein stukje over de arme Willy uit Ossendrecht, die geen ouders meer had.. Ion klein stukje, dat ons uit de pen valt, wanneer 't hart over iets bewogen is en waarvan we verder nooit veel verwachten. Maar nu de reactie! Vele brieven ontvingen we met verzoek om inlichtingen, het Stadhuis belde ons op.ook daar bleek zo 't een en ander binnengekomen te zijn en telkens luidt het: „We zouden graag zo'n ouderloos kindje in ons gezin willen opnemen". „Het probleem laat me niet met rust" schrijft de een, „als ik maar zeker wist, dat ik het kindje kreeg" een ander. „Tot wie moet ik mij wenden?luidt aller parool! Ziet: dat doet goed! De menslievendheid is Gode zij dank! de wereld nog niet uit! Maar nu zitten we er na onze spontane opwelling zélf een beetje mee! Tot wie zich te wenden? Ons bescheid luidt: schrijf eens aan de heren Commissarissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland of Zeeland (ter Provinciale Griffie), resp. te Den Haag en Middelburg, en U krijgt misschien wel spoedig ^er gelegenheid van de nieuwe periode „Elizabeth" in Groot-Bnt- antwoord! Hoe dankbaar zijn wij, niet in het luchtledige te schrijven, maar dat er tannië hadden deze hardlopende zóvelen zijn, in wier hart ons woord weerklank vond! hllisvi OllWCll ziell uitgedost in COS- We mogen nu tenminste verwachten, dat gêèn kindje „ouderloos" blijft en tuillCS uit de lijd van de grote naam- dat ze opgenomen worden in huizen, waar liefde en warmte stroalt. genote van de huidige Engelse FANTASIO. Koningin, tijdens de pannckocken- race. die in Olney in Buckingham shire werd gehouden. De winnares van de twee vorige jaren, zegevierde ook dit maal over haar tegenstanders; zij heet Isobcl Dix en is 24 jaar oud. De panne- koekenrace dateert van 1445; van een traditie gesproken nog toe door Koningen geregeerd. Degene die het felst tegen dit voor stel was, was Washington zelf. Hij had huis en hof verlaten terwille van de vrijheid. En terwille van die zelfde vrijheid zou Amerika een Re publiek moeten worden. De Nieuwe Wereld was de Oude niet! LATEN de geleerden, die nog altijd be hoefte hebben „om te knabbelen aan zijn roem", eens gaan tellen hoeveel generaals in de loop der eeuwen Koning geworden zijn.... hoevelen het graag waren geworden. Gemakshalve kunnen ze aanvangen bij de veldheren van Alexander en eindigen bij Napoleon. En zo het beeld der verwoestingen door dezen aangericht, om te komen tot hun vaak zo egoïstisch doel. deze historici niet voldoende is, laten zij dan tot zichzelven inkeren om na te gaan hoe ze \aak zelf. „als koningen der we tenschap" de kleinen hebben vernield. Deze kleinen hebben toch ook een taak? De doodgewone schoolmeester, die George Washington heeft laten leen in zijn klas, en die zijn kinderen uit gelegd heeft waarom Washington, nadat hij met algemene stemmen tot de eerste President van het nieuwe rijk gekozen was, zijn Bijbel openlegde bij de tekst: „Zo de Here het huis niet bouwt, bouwen de werklieden te vergeefs", heeft daarmee aan het jonge leven gebouwd, aan het jonge leven dat morgen de stenen aan zal moeten dragen voor het Huis van de Toekomst!

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 5