CLOWNTJE RICK Agenda LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 21 FEBRUARI STADSNIEUWS Dalende werkloosheid DOOR HULPVERLENING IN RAMPGEBIED Op 14 Februari 1953 stonden bU het Arbeidsbureau Leiden 2035 geheel werk lozen ingeschreven, terwijl daarenboven 159 personen geplaatst waren op D U.W - objecten. De daling plm. 183 is in hoofd zaak een gevolg van de plaatsing van arbeiders in de noodgebieden, met name de Zuid-Hollandse eilanden. Verwacht kan worden, dat eveneens ontvangen zullen worden r arbeiders voor de Zeeuwse eilan- Opgcmerkt moet echter worden, dat men zich by de beoordeling der cijfers voor ogen dient te houden, dat de daling van het werkloosheidscufer voor een groot deel geen wezenlijke verbetering der werkgelegenheid inhoudt; doch aan toevallige factoren is toe te schrijven, t w. natuurramp en de daarmee samen hangende extra-werkzaamheden. Of. en zo ja genoemde factoren een enigermate duurzame invloed zullen uit oefenen op de werkgelegenheid in het algemeen, blyft vooralsnog een open vraag. Het aantal werkloze vrouwen bleef vriiwel gelijk en bedroeg op 14 Februari 1953 185. Poppentheater soeelde voor K. O. EEN GESLAAGDE UITVOERING i Het woordje ..poppenkast" heeft voor de meesten van ons twee begrippen, terwijl het er drie behoren te zijn. Allereerst denken wij dan aan Jan Klaassen, Katrijn en een luid ruchtige kinderschaar; in de tweede plaats aan ,4eeg vertoon", maar WÜ vergeten licht, dat er óók poppenkast - vertoningen voor volwassenen bestaan: het poppentheater* Bjj dit laatste zal men in de eerste plaats aan het Salzburger Marionetten- theater denken, doch ook ons eigen land kent serieuze" poppentheaters, zoals ,Tn den vroeden zo'.-kap". dat gister avond in het St. Anthonius Clubhuis voor K en O optrad. Na een openingswoord van de heer A. J v. d Pompe lileld de heer Henk Zou tendijk een uitstekende inleiding, waarin hij iets over de mogelijkheden van het poppentheater vertelde en een toelich ting gaf op het oud-Nederlandse (feite- lnk Diet=p> verhaal van Reinaert de Vos Zo velen deze geschiedenis kennen. 70 weinige verdiepen zich in de symbo liek van deze levenswijze allegorie. De uitvoering er van was zeer ge slaagd: Henk Zoutendijk enMarjavan Bergen hanteerden de door Hans Pit vervaardigde poppen, zo suggestief, dat hun veelzijdige stern-vertolkingen van de verschillende dieren uit de poppen schenen te komen. Nadat Koning Nobel wraak over Rei naert. die loze schavuit, had aangekon- c'.gd. hoorden wij de executanten een fragmentje utt het „Dies Irae" van Ber- lioe' Symphonie Fantastique zingen; een originele gedachte! De gehele opzet van ..In den vroeden zotskap" getuigt trouwens van een ldeeénrijke opvatting ten opziohte van de mogelijkheden, die het poppenthea ter biedt. „G'SCHICHTEN AUS DEM WIENERWALD" Succesnummer van Hoofdstad-Operette Eerlijk gezegd zijn we een beetje de tel kwfjt geraakt en weten nu niet meer precies of het nu gisteravond de vierde of vijfde maal in dit seizoen was. dat het gezelfschap van de Hoofdstad Operette in de Schouwburg de „G'schichten aus dem Wienerwald" ten tonele voerde. Het is een oude geschiedenis en tóch blijft zij altijd nieuw. Dank zij een vlotte vertolking, de voortreffelijke rolbezetting en de kleurige, fleurige en keurige aan kleding. zowel van de medespelenden als van het toneel. Het was wederom een lust voor oor en oog en de uitstekend bezette Schouw burg. ofschoon ditmaal niet uitverkocht, het niet na van zijn onverdeelde waar dering enthousiast te getuigen. Naar alle waarschijnlijkheid behoren deze „G'schichten" na deze voorstelling tot het verleden, maar we kunnen slechts hopen; dat de volgelingen van de voor ons onvergetelijke Fritz Hirsch met volgende audities op hun beurt Leiden niet zullen vergeten! i¥eest bereid, te allen tijd '2500 vrijwilligers voor „Bescherming Bevolking" Thans, enige weken nadat in de Zuid-Westhoek van ons land een ont stellende natuurramp voltrok, is er aanleiding ons een ogenblik te bezin nen op hetgeen heeft plaats gevonden. Groot is de omvang van de ramp, maar groot ook en spontaan was de hulp. die in velerlei vorm door alle lagen van de bevolking is geboden. Ook de bevolking van Leiden en Oegstgeest heeft zich in dit opzicht niet onbetuigd gelaten, waarvoor ik reeds eerder mijn grote bewondering en waardering heb uitgesproken. Hoewel echter de hulpverlening onmiddellijk met grote voortvarend heid aangevat is door do overheid, particuliere instellingen als Rode Kruis e d. en vele personen individueel, waarvoor niets dan lof. moest nochtans, wegens het ontbreken van een centrale organisatie, op velerlei gebied geïmproviseerd worden. Wanneer van de aanvang af een centrale instantie coördinerend was opgetreden en alle vrijwilligers deel uitgemaakt hadden van een orga nisatie. gericht op massaal optreden bij rampen en op voet van paraat heid gebracht, dan zou met nog groter doeltreffendheid en snelheid hulp kunnen zijn verleend. Zoals algemeen bekend, is thans in wording de organisatie „Bescher ming Bevolking". Hoewel hierbij meer in het bijzonder voor ogen staat het optreden bij rampen in oorlogstijd, met name die, veroorzaakt door vijandelijke luchtaanvallen, lijdt het geen twijfel, dat voor de toekomst deze organisatie van veel belang kan zijn ook voor catastrophen als ons land thans heeft getroffen. Hierop is in de Tweede Kamer der Staten Generaal, tijders de beraadslagingen over de regeringsnota betreffende de watersnood, ook reeds gewezen door de Minister-President, die daarbij als zijn mening uitsprak, dat. indien de organisatie der ..Bescherming Bevolking' al \oltooid geweest was. het effect van de hulpverlening nog veel groter geweest zou zijn. Een ieder weet uit de nog zo vers in het geheugen liggende oorlogstijd welke omvang de gevolgen van een bombardement kunnen aannemen. Vormt dit reeds voldoende aanleiding om met de opbouw van de „Bescher ming Bevolking' spoed te betrachten, met de gebeurtenissen van de achter ons liggende weken voor ogen, acht ik het van des te groter belang, dat deze beschermingsorganisatie zo spoedig mogelijk tot stand komt, ook in het gebied, gevormd door de gemeenten Leiden en Oegstgeest. cn dat deze organisatie uitgroeit tot een hecht geheel, dat in staat is om te allen tijde het hoofd te kunnen bieden aan verschrikkingen san welke vorm ook. die over ons kunnen komen, in het bijzonder die, welke onze gemeente, onze wijk. onze buurt zouden kunnen treffen. Voor de organisatie „Bescherming Bevolking", zoals die voor de A- kring „Leiden", omvattende de gemeenten Leiden en Oegstgeest. is gedacht, zijn in totaal rond 2500 vrijwilligers nodig, waarvoor binnen kort de gelegenheid tot aanmelding zal worden opengesteld. Om te voorkomen dat sommigen zich zouden laten weerhouden zich aan te melden doordat zij menen, dat niet voldoende zekerheid bestaat omtrent de vraag of zij gedekt zijn tegen door hen eventueel te lopen risico's, zij reeds thans vermeld, dat in dit opzicht van Rijkswege 7eer vergaande wettelijke voorzieningen getroffen zijn. Het gehele complex van sociale voorzieningen, dat op de noodwachter. zoals men de vrijwil liger in de organisatie ..Bescherming Bevolking' noemt, van toepassing wordt, geeft hem eer. zodanige rechtspositie, dat in deze voor niemand bezwaren kunnen bestaan om. wanneer de wervingsdatum is aangebro ken. zich onverwijld als noodwachter aan te melden. Binnenkort zullen de ovengenoemde, voor de noodwachters getroffen sociale voorzieningen uitvoerig er met voldoende toelichting in de dagbladen worden gepubli ceerd. terwijl voor adspirant-noodwachters brochures beschikbaar zijn, waarin deze stof duidelijk en overzichtelijk behandeld wordt Nu in de voorbijgegane periode is gebleken welk een bereidheid er bij ons volk bestaat om de medemens te helpen als deze in nood verkeert, heb ik de vaste overtuiging dat, wanneer te Leiden en Oegstgeest de werving voor de „Bescherming Bevolking" op 16 Maait as aanvangt, stellig een voldoend aantal personen bereid zal zijn zich aan te sluiten en zich te bekwamen voor de taak, die hen wacht, als onverhoopt eens een beroep op hen gedaan zou moeten worden. In die overtuiging wek ik de bevolking op, om zich na de binnenkort te verwachten oproep in groten getale aan te melden. Het Hoofd van de A-kring „Leiden", F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester van Leiden. Voor slachtoffers Watersnoodramp I WU ontvingen van: Kung f2.—. Pers. Potterte Ravelli tl week overwerk) 1 f34.74. Mevr. H. v. R. Z.-Afrika f30—, I Overwerk Werknemers Conf. Febr. G. Biecot. Wassenaar f 203 Dir. Conf. Fabr G Biesot f 203 prof. dr O G. te Frankf. ad M f 10 A v W „uit een heel grote Cinzano fles" f22 41. J I A. f 25.—, I. A f 0 30. Bridgepot P. E C R. I 10.—. N N f 0 50. N N. f 100 Viscollege De Bliek f 20.Damesbrid geclub f 5. Er bestaat nog steeds aan ons Bu reau of op onze girorekening nr. 57055 I gelegenheid giften te storten voor het Nationaal Rampenfonds. DIRECTIE LD. TOEL VITNG PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van de minister van 'Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr H J de Graaf, te Wassenaar, tot wederopzeggens toegelaten als privaat- 1 docent bU de faculteit der letteren cn wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit al hier om onderwijs te geven in de nieu were geschiedenis der Indonesische vol keren. EXAMEN-COMMISSIE. Bij beschikking van de Staatssecreta ris van Onderwijs. K. cn W. zijn be noemd in de commissie, die gedurende dit jaar belast zal ztjn met het afnemen van de te Leiden te houden examens voor apothekersassistent: tot lid en I voorzitter prof dr W. A. Goddijn. tot 1 plaatsvervangende leden de heren D. C j Kok en mr E. J. Spier en toegevoegd als onderwijsdeskundige de heer A. C. van Dam, alhier. Gisteravond hebben de leden van het district Leiden van de Ned. Ver. van Ex-jx>litieke gevangenen uit de bezet- tingsttjd een reisje naar Zuid-Afnka ge maakt Men kwam daartoe in „Het Gul den Vlies" bijeen. Mevr. O. C. D. Iden- burg—Siegenbeek van Heukelom. die I vele maanden in dit land vertoefde, bleek een uitstekende gids te zijn. On der haar geleide kregen de aanwezigen een indruk van dit prachtige land en zijn bevolking. De voorzitter, de heer L. Questroo, vroeg in zyn inleidend woord aandacht voor het congres van de verenigine. dat van 1618 Juni in Haarlem wordt ge houden. en voor de jaarlijkse herden- I king van de gevallenen, ditmaal op 9 Mei. eveneens te Haarlem te houden. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel te Leiden: Herenhuis Van den Brandelerkade 23, in bod f 11.400ko per T Beeuwkes q.q. te Leiden voor f 12.000.—. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" is uitgenodigd om op 25 Februari en 6 Maart haar medewerking te verlenen aan de jubileumavonden van de Chr. Metaalbewerkersbond te Vlaardingen. FILMS „Tranen over Johannesburg" Naar betere verstand houding „blank-zwart"? Trianon Kent ge Alan Patons ont roerende roman ..Cry, the beloved coun try?" Welnu: zij is verfilmd onder de tekst „Tranen over Johannesburg" en de regisseur Zolten Korda heeft er als op slag vermaardhe'd door gekregen! Zuid-Afrika is een prachtig land. maar er heersen dikwijls ten hemel schreien de toestanden onder de verpauperiseerde „zwarten". De scheiding met de „blan ken" is schrijnend en dreigt de bevolking van wat eén der schoonste landen van de wereld ls te verscheuren. Wat deze „zwarten" verduren moeten, hoe zij lijden onder overheersing zeker, lèng niet altijd, maar tóchhoe hun levens tragisch en somber zijn onder deze druk. daarvan vertelt U deze prach tig gespeelde film. waarvan de tendenz een menselijker situatie tussen zwart en blank beoogt. Het ls merkwaardig, hoe vooral het voorname spel en de indrukwekkende typering der „zwarten" U schokt en vasthoudt: dat van de oude geestelijke en zijn ter dood veroordeelde zoon bo- VAN DEZE WEEK: jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll venal" De ellende waarin hij door het wangedrag van zijn familieleden ver strikt raakt, wordt aangrijpend gete kend. Maar al dit wangedrag heeft zijn bittere oorzaak: het maatschappelijke leed. waarin vele van zijn rasgenoten gedoemd zijn te leven: een onrecht, dat tegelijkertijd een felle aanklacht in houdt! Het verblijdende is, dat zélfs de aarts conservatieve Engelsman, wiens zoon, die een open oog voor het negerprobleem heeft en die desondanks toch door een neger vermoord wordt, tot andere ideeën komt en dat door dat alles een beter onderling begrip ontstaat. Een boek als dit was nodig, omdat het een roeping te volbrengen heeft, een film als deze waarin het boek zo tref fend tot beeld gebracht is. al evenzeer. Moge de geschiedenis van Paton en de verfilming van Korda niet zijn als die van „roependen in de woestijn", maar medewerken tot die algemene menselijke verbroede ring en wederkerige achting in welke richting onze wereld althans een halve wereld! zich hoe lang heeft dat geduurd? gelukkig meer en meer beweegt Een der volwaardigste films, die wij sinds lang zagen! (Ingez. Med.-adv.) Werkkleding nodig 5X1-582 - Ziezo, nou kan ik cr weer 'n poosje legen! vond Rick. zijn mond afvegend. Ook Oepoetie cn Bunkie hadden hun buikjes rond gegeten. De rest van de provisie pakten ze weer in de rugtas, en toen waren ze weer klaar voor de wandeling. Want uitgerust waren ze onder het eten ook. - Vooruit, dan maar weer op mars. zei Oepoetie. Weer stapten ze dapper voort onder de schaduw der bomen. Telkens zagen ze weer iels nieuws: een aardig vogeltje, een schuw eekhoorntje, dat achter de stam van 'n denneboom wegkroop, een plant met mooie bloemenNee. vervelen deden ze zich geen ogenblik! Maar toen. opeens, kwam er veranderingDe lucht werd bewolkt cn de zon begon weg te kruipen. En toen vielen de eerste grote druppels! Bunkie voelde er een op z'n neus spatten. - Hela. wat is dal nou? zei hij. jongens, het gaat warempel regenen! Ja. dat merkten ze. Steeds vlugger cn dichter vielen de druppels, het werd 'n bui 1- Kom mee! riep Oepoetie. We moeten 'n schuilplaats zoeken! Met een enkel woord BINNENLAND De heer P. E Teppema. die thans nog Nederlands ambassadeur te Tokio Is. zal half April definitief van zijn stand plaats vertrekken en tegen 1 Juli de dlenrt met penstoen verlaten. Op 65-Jarlge leeftijd ls te Newr Haven (Connecticut) overleden de Nederlandse schout-blj-nacht Klaas Bolk. Htj verliet de Konlnklllke Nederlandse Marine in 1949 na een diensttijd van 43 Jaar. (U.P BUITENLAND In zware storm ls Vrijdag op de Schotse Westkust de Britse treller „Richard Crofts" (290 ton) vergaan. Acht van de twaalf bemanningsleden, o w. de schipper, ztjn om het leven gekomen. Meer dan 20 000 Amerikaanse sol daten, matrozen en personeel van de luchtmach zullen dit voörjaar deelnemen aan een reeks atoomproevr vres op de proefterrelnen deelt het Amerikaanse defensie mede. Alle leden van de Sowjet-legatle In •nt. zlln Vrijdag- een Turks scbip Sowjet-Unle terugge- HIW«. VOOR EEN GOED GLAS HEINEKEN OF AMSTEL-BIER NAAR „DE TURK" De plaats van Europa in de wereld van heden GROEIEN NAAR EF.N INTERNATIONALE SAMENWERKING Gisteravond hield de afdeling Lelden van de Ned R K Middenstandsbond in café-restaurant „In den Vergulden "Turk" een vergadering, waarin het Tweede Kamerlid, mr P. A Blaisse, ge sproken heeft over de plaats van Europa in de wereld van heden. In zijn inlei dend woord heette de voorzitter, de heer |J. C. J. Lambermont. in het bijzonder welkom, de heer Bakker, directeur van het bondsbureau in het bisdom Haar- llem, en kondigde hy aan, dat de in verband met de watersnoodramp uitge stelde feestavond, nu op 7 April zal worden gehouden. De secretaris, de heer 1 C Lindenhoff. vroeg aandacht voor de door het bondsbureau uitgeschreven 1 cursussen voor a s emigranten. Mr Blaisse. die vervolgens het woord vei kreeg, wees er allereerst op. dat ons 1 land van nature is aangewezen op in ternationale oriëntering. Met het oog op de Internationale spanningen en de ont- wikkeling van de echniek. is thans uit gesloten. dat ons land afzijdig blijft staan van de Europese samenwerking. Voorts weidde spreker uit over de bete kenis cn de werking van de Ver. Na ties, de O.O.E.S. en de Europese Defen sie Defensie Gemeenschap. Uitvoerig besprak mr Blaisse verder de wijzigin gen. die zich in het wereldbeeld hebben voltrokken na het einde van de tweede wereldoorlog. In dit verband stond hij stil bii de betekenis van de Amerikaanse dollarhulp. en de werking van het Schu- manDlan. Door nauwe samenwerking bereiken wij. aldus spreker, een hech tere eenheid en uiteindelijk ook een voor Nederland gunsitger positie in het wereldverkeer. Ongetwijfeld zullen wij daarvoor offers moeten brengen, doch op den duur worden deze ruimschoots vergoed. Met beda'htzaamheid zullen wij de weg van internationale samen werking moeten opgaan en zo o.a. moe ten groeien naar een Europees parle ment. dat van Europa echter nimmer een eenheidsstaat zal mogen maken. Van de nationale gedachte zullen wij langzaam aan moeten overschakelen op de Internationale gedachte. Nadat over deze inleiding van ge dachten was gewisseld, werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld om opmerkingen te maken over het poli tieke leven in Nederland. Algemeen was men van oordeel, dat de huidige belas- tingpolitiek te zwaar op de middenstand drukt Ook de Vestegineswet maakte on derwerp van bespreking uit: men was van mening, dat de uitvoering van deze wet in handen van de Kamers van Koophandel moest blijven. Tal van be zwaren kleven er aan als men het ver lenen van een vestigingsvergunning van uit één centraal punt gaat regelen. Voorts kwam de kinderbijslagwet, welke niet van toepassing is voor midden standers, ter sprake. Mr Blaisse zeide toe een en ander eens in de K.V.P.- fractle te bespreken. Aan het einde van de vergadering deelde de voorzitter mede .dat op 11 Maart een ..eigen-sprekersavond'' wordt gehouden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Rijksuniversiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht deh eer J. A. Lamers (Leiden!voor het doctoraal examen geneeskunde de he ren W. Graandijk (Leiden), C. H. Ver- wers (Haarlem) en W. H. Vriend (Den Haag); voor het semi arts examen de heren M. E. Blank 1 Delft) en A J. Engel Twello 1voor het artsexamen de heren J. G. Boon (Den Haag». X. J. J. Cobben (Beek L>, H. J. Ronncr (Voor burg). M. H. Tokkle (Voorburg» en R. J. C. van Scherpen berg (Nijmegen). OOK HIER ROMANTIEK Casino .De t'yger van Akbar" heeft daarentegen niet de pretentie van een grote opzet. De film speelt in kleine Éuropese circussen. Het is het verhaal, dat een dompteur (Harry Piel» vertelt aan een journaliste, het verhaal over de tijger Akbar, die hem zijn vrouw af nam. Deze Bengaalse koningstijger maakte deel uit van de tijgertroep van de dompteuse Yutta, d.c haar hart ver loren heeft aan haar collega Piel. Zodra de tijger de genegenheid van zijn „vrouwtje" voor Harry Piel merkt, wordt hij jaloers, onrustig en onbetrouwbaar. Harry Piel tracht het dier tot rede te brengen, maar dat komt hem op een opengereten schouder te staan. Op de trouwdag van beide dompteurs volgt dan het grote drama: Akbar vermoordt uit jaloezie Yutta. De film, die verder uit nemende staaltjes van dressuur laat zien. groeit langzaam naar de adem beklemmende climax toe. „Het rimboemeisje" Wilden en verraders Rex Deze film speelt zich af in de jungle van Afrika, waar een vliegtuig met twee arrestanten, een politie-amb- tenaar en een piloot een noodlanding moet maken. In het oerwoud ontmoe ten zij een wilde stam. een zoekgewaan- de millionnair, zijn secretaris en zijn dochter. Het verraad is niet van de lucht, even min als de dreigende tam-tam-tonen en het krijgsgegil van de wilden. Ver scheurende dieren leveren ook hun aan deel om de film spannend te doen zijn. Het kwade gaat ten onder, het goede zegeviert Dit blijkt ook ln deze film r. Een ontsnappingspoging heeft ten slotte succes, evenals de dochter van de millionnair. het rimboemeisje, dat dik wijls verliefd naar de piloot van het vernielde toestel kijkt. Mandy Conflict rond doofstom kind Lido De Arthur Rank-film „Man- y" toont hoe men niet en hoe men wél moet handelen met een doof-ge- boren kind Rond het hoofdonderwerp 't onder richt waardoor het doofstomme meisje Mandy tot een nagenoeg volwaardig kind kan worden ontwikkeld is een tiet Legioen van Éer teruggevt op 10 Juni 1949 door de toenmalige jter van oorlog, Paul Ramadier, was verleend In het huls van de vllegtutgmagnaat Sir Frank Sprlggs. ln Esher iSuccex). zyn Juwelen ter waarde vsn 300 000 gulden ge stolen Het echtpaar Sprlggs zat te kllken naar een televisie-uitzending over. Inbrekers, toen de diefstal werd gepleegd! Het Noord-Oosten van Brazilië wordt eetelstcrd door droogte, die de ergste Is sinds «cle laren. Landarbeiders In de zwaarst getroffen gebieden trekken naar ndere provincies. De regering biedt hulp op g Door verschillende Russische orga nisaties ls een bedrag van ongeveer 945.000 gulden geschonken ten behoeve van de overstromingsramp ln Engeland. Een Oost-Duitse bakker ls Donder dagavond Iaat. toen de Oost-Duitse politie aan zijn woning aanbelde, ln nachtgewaad uit het raam van zijn slaapvertrek ge- opror.gen en op blote voeten over de grens vu W.-t-Berllln driehonderd meter van zijn woning verwijderd, gevlucht. Zijn vrouw en kinderen zijn hem Vrydagoch- t'-nd naar West-Berlyn gevolgd ZIJ brach- ten schoenen en een pak voor hem mee. welke onverstandige vaders of moeders 1 verhaal geweven, dat in eerste instantie de verkeerde opvatting bestrijdt, volgens het doofstomme kind „veilig" thuis wil len houden, en dat daarnaast (helaas) nog een ietwat dramatisch tintje aan de zaak geeft door een conflict tussen de ouders op geforceerde wijze toe te spitsen. Het was toch niet nodig geweest om het verschil van mening tussen de vader van Mandy. die het kind thuis wenst op te voeden en de moeder, die het tegen zijn wil naar de speciale school brengt, te laten uitgroeien tot een „ontrouw"- kwestie met advocaten en detectives. Gelukkig is de hoofdzaak echter zui ver verwerkt: de moeite en Inspanning om Mandy, het kind. dat geen enkele klank kent. te leren „verstaan" lip- lezem wat er gezegd wordt en te leren spreken als ieder ander. „De grootste show ter wereld" Prachtige circusfilm Luxor In Leiden worden deze week twee films vertoond, die belde ln het circus spelen „The greatest show on earth" (in Luxor» -i. „De tijger Akbar" (in Casino». De eerste is Amerikaans en een indrukwekkend staaltje van massa regie, de andere stamt uit Duitsland, is veel kleiner van opzet en van typisch Europese aard. Interersant is het om belde films te zien. want zowel de Ame rikaanse met haar talrijke beroemde filmsterren, als de Duitse met de vete raan Harry Piel in de hoofdrol, is uiter mate spannend en onderhoudend. Cecil B de Mille, die op het gebied van de massa-regie zijn sporen al ruim schoots verdiend heeft, zwaait ln „De grootste show ter wereld" de scepter. En als hi) aankondigt de „grootste show ter wereld" te brengen, dan brengt hij die ook. Op meer dan 4 kilometer filmband. hetgeen 2'ï uur in beslag neemt, laat de Mille zien wat de Amerikaanse opvat ting van circus ls. Het is in één woord fantastisch! Ais achtergrond gebruikt hy de enorme tent van het Ringllng— Barnum en Baily Circus, waar in drie arena's tegelijk en in een op de klok afgestemd tempo de beste artisten hun nummers brengen voor een tienduizend- koppig publiek. Niet alleen de roman tiek van 1 et circus laat De Mille zien. maar ook de moeilijkheden, het keiharde zwoegen om zo'n enorme onderneming goed te laten marcheren en rendabel te maken. Het verhaal, dat de talrijke circusnummers aaneensmeedt. is boven dien bljz onder onderhoudend. Het is de geschiedenis van de blonde „Holly" (Betty Hutton» en de charmeur Se- bastiaan (Comel Wilde), beiden trapé zewerkers met eer. grote rivaliteit jegens elkaar, die tengevolge heeft, dat zij In de nok van het circus de meest gewaag de toeren gaan uithalen. Met een tragi sche afloop uitere d. Daardoor loopt nog de geschiedenis van de op Holly verliefde bedrijfsleider (Charlton Heston) en die van de clown „Buttons", een prachtige creatie an James Steward. En alsof dit alles nog niet genoeg is. laat De Mille aan hef slot van de film de geweldige circ-—- t nog even ver ongelukken. bij welke •s'legehheid hy een indrukwekkende punt zet achter zijn nieuwe demonstratie van massale regi- seerkunst. Wereldgebedsdag: 1953 Het was gisteravond zéér vol in de Zulderkerk. toen daar een dienst werd gehouden in het kader van de Wereld- Gebedsdag. Het was als ieder jaar weer een rijke ervaring, om met meer dan 1000 mensen, behorend tot verschil- lende kelkgenootschappen, en bovendien in verbondenheid met vele duizendtallen over de gehele wereld, samen te zyn. Da M H. v. Everdingen. die met da E B. A. Poortman de dienst leidde, sprak in haar inleidende toespraak dan ook vooral over de eenheid, die wij allen belijden, maar zo weinig beléven; de eenheid, die wij niet behoeven te ma- ken. doch die er is, omdat Christus er is en omdat wij allen Hem mogen toebe horen. Daarmee is tegelijk de opdracht gegeven: dat zy allen één zyn opdat de wereld gelove. dat Gy Mij gezonden hebt Alles wat wy bidden deze hele Wereldgebedsdag, kan worden samen gevat in de woorden die ergens in ae liturgie voorkomen: Doe GU ons allen sterker belijden, met woord cn daad, die Ene. die Gij hebt gezonden om de we reld te redden: Jezus Christus, onze Heer. Het dlaconessenkoor verleende als ge woonlijk aan de dienst zijn medewerking. Spijkenisse dankt studenten De rector-magni ficus, prof. dr J. J. L. Duyvendak. ontving het volgend tele gram van de Gemeenteraad van Spy- kenisse De Raad van Spykenisse. in bijzon dere vergadering byeen. betuigt zijn grote dank en spreekt zijn diepe bewon dering uit voor de buitengewone presta ties., welke de studenten in de titanen strijd tegen het water met heldenmoed hebben geleverd. Met vertrouwen kan de gemeenschap met deze mannen de toekomst tegemoet zien. De raad moge U verzoeken zyn dank ter kennis van de studenten te brengen. W.g. voorzitter BLIEK. Een 18-jarige wielryder uit de Se ringestraat. kwam gistermorgen om halfacht op de Rijnsburgerweg ten val. Hij kreeg twee achter hem rydende fiet sers over zich heen en moest met een gebroken sleutelbeen en schaafwonden naar het Academisch Ziekenhuis wor den gebracht. (Ingez. Med.-adv.) RHEUMATIEKLIJDERS Verdrijft Uw pijnen met Dr. SLOAN's Liniment. Brengt enkele druppels Sloan's op de pijnlyke plek aan. Dit stimuleert de bloedsomloop onmiddellijk, waardoor de congestie verdwijnt. Geleidelijk wordt het urinezuur verwijderd en de pi|n boude op. Sloan's Liniment is eenvoudig en vlug aan te brengen en heeft een directe pynstillende werking. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. HEDEN: Schouwburg: Uitvoering Gymnasiasten- bond U.S.A.. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileum-feest avond „Nieuw Leven". 7.30 uur nam. Shuttershof: Leldse Jazz-soclételt. 8 30 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eeredlenst Soefl-beweglng. MAANDAG Den Burcht: Maranatha-conferentle 10 lur voorm. en 3 en 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Maranatha-conferentle 10 uur voorm. en 3 en 8 uur nam. Stadszaal: Toonkunstorkest en Ned. Madrigaal koor ..Johannes Passion". 8 uur Plantage 6: Ledenvergadering O. L. en Bibl. Reuvens. 8 uur nam. Schouwburg: Vrije Toneel „Engelen zon der vleugels". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr J. II. C. Kern over Romeins Casino-theater- Fllmstudiekrlng K. en „Spallcek", 9.15 uur nam. WOENSDAG: Steenschuur 6: Lezing voor K. t iver Zwitserland. 8 uur nam. DONDERDAG: Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Lezing over blindengeleidehonden. 8 uur Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel gezelschap „Het hemelbed". 8 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel gezelschap „Het hemelbed", 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal) K. en O. Lelds Juweel, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: AR. Klesver. „Nederland en Oranje". Spr. J. G. Lamers, 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Het Rimboemeisje" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4 45. 7.15 en 0 15 uur. Werkdagen 2.30. 7 15 en 9.15 uur. Donderdag „Odette Churchill". Trlnnnn „Tranen over Johannesburg" (14 jaar) Zondag: 2 15, 4.30, 7 en 9 15 uur. Werkdagen: 2 30. 7 en 9.15 uur Casino „De Tllger Akbar" (14 laar) Zondag- 2 30. 4 45. 7 en 9 15 uur. Wers- d&gen: 2 30. 7 en 9.15 uur. Lido „Mandy" (14 Jaar) Zondag: 2 30. 4.45. 7 cn 9 15 uur. Werkdagen: 230. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Haan. Jasperse. Kortmaan. Stoffers en Verbrugge. 'otel' De avond-, nacht- en Zondagsdienst der «po'heken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Febr 13 uur tot Zaterdag 28 Febr. 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wljt. Breestraat 74. tel. 20552 en do Haven- Apctheek. Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 2