LEIDSCH DAGBLAD Schade belangrijk groter dan wij dachten Helft der dijken weggevaagd 91ste Jaargang DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 No. 27844 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 5705S Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Ir Maris verklaart: Schouwen - Duivelaiul zorgenkind Bij voorjaarsstornien tal van teleurstellingen (Van onze Haagse rccacteur) De schade, welke de stormramp van 1 Februari aan de dijken heeft toegebracht, is belangrijk groter, dan wij aanvankelijk hebben gedacht. De eerste berichten hadden betrekking op grote gaten, welke in de waterkeringen zijn geslagen. Thans is gebleken, dat over kilometers lengte de dijken in de geteisterde gebieden zwaar zijn beschadigd. De helft van het totaal van rond 11.000 k.m. dijklengte is nog maar aan wezig. Deze sombere mededeling deed ir A. G. Maris, Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat, op een gistermiddag gehouden persconferentie. Zondag j.l. heeft de heer Maris van Woensdrecht uit een vliegtocht over de overstroomde delen van Zeeland. Zuid-Holland en Brabant gemaakt. Het was deze vlucht, welke hem een indruk gaf van de toestand, waarin de dijken zich bevinden. „Tal van dijken", zo zeide hij. zijn totaal wogevaagd. De bouw van nieuwe waterkeringen en het herstel van de nog bestaande zal veel tijd. geld en materiaal vergen. Met behulp van zandzakken en klei zullen kaden werken worden gebouwd, die het hoog water zullen dienen te keren. Pas dan zullen bij gunstige weersomstandigheden de polders drooggemaakt kunnen worden. Als voorjaarsstormen ons niet bespaard zullen worden, dan moeten wij rekenen op tal van teleurstellingen. Wij doen er goed aan ons te realiseren, dat wij op dit ogenblik bijzonder kwetsbaar zijn. Vervolgens gaf de heer Maris, die een groot en aandachtig gehoor vond. rowel van Nederlandse als van buiten landse journalisten, een overzicht van de situatie van het ogenblik. Op St. Philipsland zijn in enkele ga ten in de dijken al kistdammen aange bracht. Dank zij het feit. dat men met een kleibodem te doen heeft, is de diepte der gaten nergens groter dan 2 meter - NAP Gehoopt wordt, dat de gaten spoedig gedicht zullen kunnen worden, zonder zinkwerk en wel tijdens het ko rrende doodtij. Gisteren werd op het eiland een perszuiger verwacht, welke een zandberg zal spuiten achter de ge dichte gaten. Voor Tholen ls het beeld van een analoog karakter, als van St. Philips land. Beide eilanden vormen, wat de droogmaking betreft, geen al te grote problemen. Wanneer ook op Tholen de binnendijken z(jn gedicht, kan met het lozen van het water uit de polders een aanvang worden gemaakt. Voor deze droogmaking zijn hulpgemalen nodig, welke reeds zijn besteld. Het gat bij Sta- venisse is. ook dank zij de aanwezigheid Van een kleibodem, niet diep. Voor Zuid-Beveland is de toestand minder gunstig. Bij Bath is op een punt ccn gat van 5 meter in de dijk geslagen. Ten Westen daarvan bevinden zich nog di ie kleinere, en ten Oosten één gat. De kleinere gaten zfjn reeds gedicht. Voor het sluiten van het grote gat, waar het water by vloed en eb in- en uitstroomt, en met een snelheid van 5 meter per seconde, zal de hulp wor den ingeroepen van tussen de 1000 a 2000 militairen. Met de werkzaamlie- Reeds thans is een baggermolen bezig met het maken van werkhavens, zowel ten Oosten van Zierikzee, als ten Oos ten van de Schelphoek. den daarvan, welke o.m. zullen om vatten het bouwen van een kade ter lengte van 1800 meter, welke een ver binding zal vormen tussen de Zeedijk en nog bestaande binnendijk ter ver kleining van de vloedknm. zal Dins dag a.s., bij het begin van doodtij, worden begonnen. Het werk zal in één week gereed moe ten zijn. Vandaar de massale inzet van militairen. Het is niet mogelijk op korte termijn hiervoor georganiseerde arbeiders, in voldoende aantal, be schikbaar te krijgen. Voor de aanvoer van het benodigde zand, zullen de spoorwegen zorg dra gen. Bij Kruiningen. waarvan de haven ge heel is weggespoeld, bevinden zich nog drie gaten, waarvan er één een diepte heeft van niet minder dan 17 meter. Het gat wordt nog steeds breder en dieper, vandaar dat de dichting met spoed dient te geschieden. Slaagt men daarin, dan zal ook het veer kunnen worden her steld. hetgeen voor de communicatie in dit gebied van grote betekenis is. De geslagen bressen op Noord-Bevc- land zijn riiet van zulke grote omvang. Wel heeft de Zuidelijke dijk belangrijke schade opgelopen. Het zal noodzakelijk zijn ten Oosten van Kortgcne een ge heel nieuwe dijk te bouwen, gezien de gaten, welke hier zijn geslagen. De beschadigingen hier zijn eerst nu aan het licht gekomen. Alle dijken op Walcheren zijn thans gedicht. De spoorwegverbinding Mid delburg—Goes v.v. zal de volgende week r zijn hersteld. De Sovjet-Unie heeft een „algemeen aanbod voor hulpverlening" gedaan ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in Engeland. Dit is mee gedeeld door het Britse ministerie van buitenlandse zaken. In totaal hadden 16 landen hulp aangeboden. Naar vernomen wordt, heeft Rusland aangeboden geldinzamelingen te houden. Weerrapporten Helsinki Oio onbewolkt Stockholm onbewolkt Kupcnhagen zwaar bew. 1 s i f|: zzo 6-13 geheel bew. windstil 6 geheel bew. wzw 5 5 motregen wnw 8 2 geheel bew. wzw 6 5 geheel bew. z 4 2 geheel bew wzw 1 2 nevel windstil 1 geheel bew. w 12 5 WEERBERICHT Zwaar bewolkt De Bilt venvacht tot morgenavond: Zwakke tot matige wind noofdzake- iijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen ol motregen en plaatselok nevel of mist. weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 20 FEBRUARI Zon op: 7 46 rur; onder: 18.03 uur. Maan op: 9.53 uur; onder; 2 11 uur. Hoogwater te Katwyk te 7.46 en Het eiland Schouwen-Duivcland is het grote zorgenkind van Waterstaat. Van ernstige aard zijn de gaten bij Schelphoek en in de Zuidoosthoek. Het eiland ligt diep en door het ont breken van voldoende tussenkeringen moeilijker droog te krijgen. Er wordt een verbinding gemaakt tussen Zie rikzee en Brouwershaven. Daardoor wordt het eiland in twee delen ge splitst, waarvan de droogmaking elk afzonderlijk ter hand zal worden ge nomen. De gaten bij de havenwand van Zierikzee zullen eerst worden ge dicht. Dit is een omvangrijk karwei. In Zuid-Holland zijn alle dijken ge sloten op Rozenburg, in de Krimpener- waard, Schleland en Delfland. Ook de gaten in de dijk rond de Alblasscrwaard zijn gedicht en het inundatiewater wordt thans met grote capaciteit uit de pol ders geloosd. De verwachting is, dat de Alblasser- waard in April weer geheel droog zal zijn gevallen. Op IJsselmonde zijn, met uitzondering van dat bij Rhoon, alle dljkgaten voorlopig gedicht. Het Ooste lijk deel van IJsselmonde zal binnen afzienbare tijd weer droog zijn. Op Voorne-Putten zijn de polders Oostelijk van de Bernisse bijna weer droog De ringdijken op de Z.-O. punt van Voorne zijn gesloten en verwacht wordt, dat het water in dit gebied de volgende maand zal zijn verdwenen. Het deel van het eiland, Oostelijk van Hellevoetsluis wordt beheerst door het grote gat. Reeds zyn verschillende beteu- gelingsmaafregelen getroffen De dich ting van het gat zal geschieden met caissons, welke reeds gemaakt worden. Westelijk Voorne bleef gespaard, dank zij de kistdam, die de militairen aan de Westelijke kant van het Voornse Kanaal hebben aangebracht. De Oostelijke zijde is met zandzakken versterkt. De berichten uit de Hoekse Waard zijn zeer gunstig. Slechts kleinere ge deelten zullen nog onder water blijven. Binnenkort zal de Rijksweg over Ba- rcndrecht ook weer gebruikt kunnen worden. De Rijksweg van Dordrecht naar Moerdijk is weer droog. De gebie den ten Westen van de weg. waarvan de oude rijbaan niet. maar de in aanleg zijnde rijbaan wel ernstige schade heeft opgelopen, zullen in de loop van de volgende week droog komen. Op Goeree-Overflakkee is de drempel van een der gaten bii Ouddorp boven het hoogwater peil gebracht. Waardevol werk hebben hier de militairen verricht Verwacht wordt dat enkele polders bij Oud dorp binnen een maand droog zullen vallen. De voornaamste onoaaf ls om tiidens doodtii het eat bil HerVingen te dichten. Met het opvullen van het c-nt-* gat in de dijk bij Den Bommel is men reeds begonnen. In West-Brabant is het land van Heusden-Altena reeds afgesloten van het buitenwater. Met het droogmalen is nu begonnen. De gaten, op de Brabantse zijde, in de dijk bij de Moerdijkbrug zijn prac- tlscli alle gedicht en geven bij hoog water geen zorgen meer. De kaden wor den nu versterkt. Ten Westen van Roodevaart zijn even eens tot aan Willemstad de dljkgaten opgevuld Tussen Willemstad en Bergen op Zoom is halverwege nog een groot gat. dat met zinkstukken moet worden gedicht. De Nederlandse genie werkt voort aan de voltooiing van het door de Amerikanen zo energiek aangevan gen werk aan de rijweg ten Zuiden van Moerdijk. Nu de gaten zijn gedicht wordt met het droogmalen begonnen. Ook de Rijksweg, die belangrijk is be schadigd komt droog. Met betrekking tot de spoorverbinding Dordrecht-Moerdijk- Bicda werd nog opgemerkt, dat de spoorbaan zeer ernstig heeft geleden. 300 Deense militairen op het eiland Bornholm hebben na een „staking" uit protest tegen een verlenging van de diensttijd met 6 maanden, besloten zich weer aan de militaire discipline te onderwerpen. In totaal zijn 8 personen gearresteerd, waarvan 2 reeds zUn veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Op een van hen werd een brief gevonden van de Deense communistische Jeugdbeweging. DE DUITSE SCHULDEN. Blijkens mededeling van het West- duitse ministerie van financiën zal West-Duitsland ter nakoming van zun verplichtingen krachtens de Londense overeenkomst inzake de regeling van zijn buitenlandse schulden in de periode van 1953 tot en met 1957 jaarlijks het equivalent van 345.518000 DM naar het buitenland moeten overmaken voor de betaling van zijn vooroorlogse schul den. Voor de betaling van aflossing en rente der particuliere schulden zullen jaarlijks 195.525 000 DM. moeten wor den overgemaakt, terwijl de overmakin gen met betrekking tot de openbare schulden Jaarlijks 150.093.000 D.M. zul len bedragen. NIEUWE DIJKDOORBRAAK IN BELGIE. Tussen de Belgische plaatsen Tem» sche en Bornem is Dinsdagavond d» Scheldedijk over een grote lengte on der de druk van het water bezweken. De zakken zand. waarmee de dijk hier versterkt was. werden meegesleurd en het nabijgelegen Weert moest worden ontruimd. In de gemeente Callo. die bij de oveiw stromingen van 1 Februari werd getrof fen. staat nog steeds anderhalve meter water. BEROEP VAN TSJIANG KAI SJEK In een verklaring in de New York Herald Tribune heeft generalissimus Tsjiang Kai Sjek. de Chinese nationa listische leider, een beroep op de niet- communistische wereld gedaan morele en materiële hulp te geven voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Een dergelijke invasie zou fundamen teel zijn voor het beëindigen van de oor log in Korea, aldus de generaal, wiens verklaring vervat is in een brief van 12 Februari tien dagen na president Eisenhowers aankondiging van de „de- neutrallserlng" van Formosa. Politieke moeilijkheden in België Geruchten over parlements-ontbinding (Van onze correspondent te Brussel per telefoon). Pas zün de geruchten over koning Boudewijn geluwd of de atmosfeer wordt opnieuw gespannen tengevolge van geruchten over een aanstaande parlements-ontbinding. Er is allereerst het bekende argu ment dat het E.D.G.-verdrag onver enigbaar is met de principes van de Belgische Grondwet. En deze Grond- 51.5 millioen voor Rampenfonds Het Nationale Rampenfonds had gis teravond in totaal 51.5 millioen gul den ontvangen. Rit nummer bestaat uit 10 paglna'6 In het Waterloopkundig Labora torium te Delft is men op het ogen blik druk bezig met liet nemen von proeven, in verband met het eerste te dichten grote gat in de bescha digde dijken van Zuid-west Neder land. Dit zal zijn liet 65 meter lange en vijf meter diepe gat ten Oosten van Hellcvoetsluis. Deze dijkbreuk met bijbehorende stromingen zijn in model gebracht in het Waterloop kundig Laboratorium te Delft, waar met dit model wordt geëxperimen teerd. De lieer D. Gersie. opzichter van het werk bij het gereconstrueerde gat. laat twee betonnen ponton: gevuld met klei. zand en stenen, tijdens de vloed-eb-kcnterin" zak ken. wet kan slechts worden gewijzigd met tweederde der stemmen, dat wil zeg gen dat in de huidige omstandigheden de drie Belgische partijen: Katholie ken, Liberalen cn Socialisten het daarvoor eens zouden moeten worden, hetgeen uitgesloten moet worden ge acht! Naar wü gisteren in regeringskringen 'ernamen zal het E.D.G.-verdrag door de katholieke regeringsmeerderheid van de Tweede Kamer en de Senaat worden goedgekeurd op grond van de urgentie, d.w.z. dat men het Belgisch grondgebied bedreigd acht. In 1954 zal de grondwetswijziging plaats vinden, samen met de normale wetgevende verkiezingen. De Belgen zul len dienen te antwoorden op de vraag of zij het er mee eens zijn dat sommige prerogatieven van de koning, zoals het bevel over het leger, aan een supra-na- tionaal orgaan kunnen worden overge dragen. De voornaamste reden van de poli tieke drukte van gisteren was intussen wel een rebellie in de katholieke rangen zelf. In de Tweede Kamer beschikt de katholieke C V P. over een meerderheid van vier zetels cn gisteren ontving pre mier Van Houtte het bezoek van vier Kamerleden, o.a. de oud-minister van Koloniën. De Vleeshauer, wier protest voornamelijk ging tegen de maatregel van de regering om ter dekking van de waterrampschade de belasting op het inkomen met vijf procent te verhogen. Dit zou aan de staat 1.2 milliard franc of circa 100 millioen gulden opleveren, wat ongeveer voldoende zal zijn om het herstel van de door de staat geleden schade te financieren. De regering schynt echter van deze situatie geprofi teerd te hebben om de belasting op de uitvoer en de overwinstbelasting, welker afschaffing men had beloofd, en waar door sommige bedrijven tot 80 procent van hun winst moeten afstaan, van kracht te doen blijven. De belasting-in komst en over Januari zouden inderdaad ongeveer 10 procent lager zijn dan over December en het behoud van de extra- belastingen zou dus worden aangewend om een eventueel budgetair tekort ln 1953 te vermijden. De minister van financiën zal het ontwerp van wet op de 5 pet. extra be lasting op het inkomen hedenmiddag bij de Kamer aanhangig maken en dan zal moeten blijken of de rebellen stand houden. Stemmen zij tegen de eigen rege ring wat nogal onwaarschijnlijk lijkt dan zal het kabinet-Van Houtte dienen af te treden. Het ls echter ook mogelijk dat men de stemming uitstelt om de rebellen In tussen murw to maken. Volgt Pearson Lie op? In diplomatieke kringen van de Ver enigde Naties is men van oordeel dat, indien de Sovjet-Unie zich niet tegen de benoeming van Pearson tot secreta ris-generaal verzet, deze Canadese staatsman vrijwel zeker de opvolger van Lie zal worden. Woensdag deuen geruchten de ronde volgens welke de Sovjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoeming van Pearson. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal staat op de agenda van de algemene vergadering, die haar zitting Dinsdag onder voor zitterschap van Pearson zal hervatten. Als andere candidaten worden ge noemd de Poolse minister van buiten landse zaken Skrzcsewski, die door de Russen wordt gesteund, de Pers Nasrol- lah Entezan en peneraal Romulo uit de Phllippjjnen. Het einde in zicht Onze oplage van het fotonummer van het Rampgebied is nagenoeg geheel uitverkocht. Het restant bedraagt slechts enkele honder den exemplaren, zodat wie er nog geen bezit en toch de wens daar toe koestert, zich moet haasten. Dit is temeer gewenst waar er geen herdruk van zal verschijnen. En U weet: de baten zijn voor het Nationaal Rampenfonds. DIRECTIE „LD." Foster Dulles over de buitenlandse politiek De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles heeft op een persconferentie verklaard; „De Verenigde Staten trachten een eind te maken aan de strijd in Korea en Indo-China op aannemelijke voor waarden. Naar het oordeel van Dulles was het een voordeel voor de Sovjet-Unie als zij door gebruik te maken van bondgenoten een belangrijk deel van de strijdkrach ten van landen als de Verenigde Staten en Frankrijk kan binden En dat het mogelijk is aan de bin ding van Westclnke stnjdkrachten in Korea cn Indo-China een einde te maken door meer inheemse strijdkrach ten in te zetten. Hy verklaarde voorts, dat zijn mi nisterie de oprichting overweegt van een regionale veiligheidsorganisatie in het midden-Oosten, waarin Israël een welkom lid zou zijn De organisatie zou wellicht door middel van Turkljes lid maatschap in relatie kunnen worden ge bracht met de Noordatlantische ver dragsorganisatie. Gistermorgen heeft H.M. Koningin Juliana de commandanten van de buitenlandse legereenheden, die hulp hebben verleend in de door de watersnood getroffen gebieden, ten paleize Soestdijk ontvangen. V.l.n.r. voorste rij: Brigade-gene- raai R. R. Hendrix. commander. American Relief Organization; H.M, Koningin Juliana; Kol. Ch. L. L, Robert, de commandant van het lste Regiment Franse genietroepen; Z.K.H. Prins Bernliard; Lt. Kol. P, E. Wood, de commandant van de Engelse eenheid; Lt.-Kol. P. L, Baetslecommandant van het Bel gische Sste constructie bataljon cri Lt. Gen. der Art. D. C. Buurman van Vrecden. De V. S. bestuderen de positie van landen die. zoals Finland, geen leden van de V N. zyn. Dulles zei. dat dc af te leggen ver klaring van president Eisenhower in het Congres over de geheime verdra gen uit de oorlog de rechten van do deelgenoten in de door Groot-Brittan- nië. de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie gesloten overeenkomsten, niet zal De verklaring beoogt volgens Dulles duidelijk aan te geven wat naar het oordeel van de V S. de inbreuken van de Sovjet-Unie op de overeenkomsten uit de oorlogstyd zijn en dat het Ame rikaanse volk wenst en hoopt, dat de cnvrye volkeren bevrud zullen worden. Dulles verwachtte, dat de verklaring binnen enige dagen bekend zou worden gemaakt. Het ministerie van buitenlandse za ken bestudeert de kwestie van het zen den van militaire hulp aan Egypte Het materiaal zou echter niet geschikt zijn voor een oorlog tegen Israël. De V. S. staan zeer welwillend tegenover het voorstel van Neder land tot bet instellen van een tol linie tussen Frankrijk. M'est-Diiilsland, Italië. België. Nederland en Luxem burg, aldus Dulles. De Britse minister van voedselvoor ziening heeft in het Lagerhuis meege deeld. dat op 26 Maart In Engeland het ei van de bon gaat. Het rantsoen is op het ogenblik 1 fi 3 eieren per persoon en per week. variërend naar het seizoen en de streek. Voorts vervalt op 1 Maart het mi nimumpercentage. dat ls vastgesteld voor de in worst verwerkte hoeveelheid vlees. In de praktyk was dit minimum ook altijd tevens het maximum. Ook dc priisregeling voor worst vervalt. Vlees, bacon, suiker, boter, kaas, margarine en braadvet blijven op de bon.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1