Rus Gontsjarenko triomfeerde in Helsinki Wim van der Voort op derde plaats 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 16 Februari 1953 Tweede Blad No. 2784f Russisch-Nederlands duel om schaats hegemonie (Van een speciale verslaggever). Toen aan het einde van de tweede dag der wereldkampioenschappen in het hardrijden op het scoringbord van het Olympisch Stadion te Helsinki in verlichte letters en cijfers de einduitslag verscheen, bleek, dat van de eerste zes plaatsen de eerste en de tweede door Russische rijders werden ingenomen, dat de derde, vierde en zesde plaats door een Nederlander werden bezet, en dat alleen Sverre Haugli als Noor op deze lijst voorkwam om het eenzijdige beeld van deze titelwedstrijden, de felle tweekamp tussen Sovjet-Rusland en Nederland om de schaatshegemonie van de wereld, wat te breken. Overduidelijk hebben deze wereldkampioenschappen aangetoond dat Rusland op het ogenblik het sterkste schaatsland van de wereld is, dat Nederland de tweede plaats bezet, dat Noorwegen en Zweden zijn teruggedrongen. Van de vier nummers hebben de Russen er drie gewonnen, alleen de 500 meter-overwinning ontging hun, een merk waardig feit overigens, omdat juist alle vier Russische deelnemers zulke sterke sprinters bleken te zijn. Steeds hebben de leden van de Nederlandse ploeg eervolle plaatsen bezet, maar noch Kees Broekman, noch Wim van der Voort, noch Huiskes zijn er in geslaagd een afstand te winnen. De eerste dag van de wereldkampioenschappen heeft antwoord gegeven op vele vragen, welke in de laatste dagen, de laatste weken en maanden, ja eigenlijk telfs de laatste jaren waren gesteld. Op de eerste plaats waren deze titelwed strijden van groot belang, omdat in de Finse hoofdstad de beste rijders, die op de Europese kampioenschappen te Hamar waren gestart, tegenover de Russische fenomenen, een betiteling, welke zij hadden gekregen na het maken van de wereldrecordtijden te Alma Ata in de laatste twee jaren, kwamen te staan. Het sprookje van schaatsfcnomenen werd op deze Zaterdagavond in het oude ver trouwde Olympische Stadion uit de wereld geholpen. Wondermensen waren Shil- kov, Gontsjarenko, Tsjaikin en Saharov zeker niet. wel bleken zij ryders tc zijn van voortreffelijke klasse, waarbij zij in het bijzonder uitblonken op de korte afstand. Daarbij bleken hun opvattingen over techniek en stijl van het hardrijden in menig opzicht af te wijken van de gangbare In Scandinavië en Nederland. Bovendien bleken zij in tactisch opzicht er andere opvattingen op na te houden dan de rekenmachines, welke Broekman, Huiskes, Ericsson, Haugli en de andere cracks op de 5000 meter met hun gespecialiseerde schema's zijn geworden. De Russen reden het eerste gedeelte van de 5000 meter zo hard zij konden. Boris Sliilkov, favoriet voor de titel, was daar een merkwaardig voorbeeld van. In de laatste ronden strompelde hij over de baan, in een houding en met een techniek, welke niets meer te maken hadden met de geijkte opvattingen van de internatio nale schaatsdeskundigen. De tweede vraag, welke werd beant woord. was deze: Heeft Broekman te veel gereden dit seizoen? Kwam hij „uit geblust" te Helsinki aan? Indien wij de slechte 500 meter van onze Europese kampioen even buiten be schouwing laten zou de 5e plaats van Broekman op de 5000 meter erop wijzen, ca; hij. die dit seizoen nog nimmer ge- ïl.-ren was op deze afstand, inderdaad over zijn hoogtepunt heen was en dat zijn vorm zich in een dalende lijn be vindt. De prestaties op de 3.000 meter ic Avesta en de 5.000 meter te Stock holm van de laatste dagen wezen daar ook reeds op. Broekman had voorts de laatse dagen voor de wereld-kampioenschappen over moeheid geklaagd en zelfs heeft hij een dag last van hoofdpijn gehad. De reac tie op het behalen van de Europese titel te Hamar veertien dagen geleden, deed zich ongetwijfeld gelden en mentaal was hu niet sterk genoeg de conditie was de temperatuur ongeveer 5 graden onder nul te zijn. Ook tijdens de eerste vier ritten van de 5000 meter waren de om standigheden vrij gunstig, maar er zat toen reeds verandering in de lucht. En die kwam in de vorm van een stevige gure wind, waardoor de temperatuur sterk daalde. Behoefde het verwondering te wekken, dat noch een Huiskes. noch een Broekman, noch een Ericsson erin slaagde om de tijden van Grontsjarenko en Van der Voort, die beiden onder be tere omstandigheden hadden gereden, te verbeteren? Waarom Per Christian Andersen, sportredac teur van hel Oslose „Aftenposten". de journalist die alle Olympische Win terspelen heeft bijgewoond, cn een schaatsdeskundige is bij uitstek, klop te ons na afloop op de schouder cn zeide: „Hebben jullie Hollanders dan voortreffelijk om zich voor de tweede maal tot een topprestatie op te werken. Maar hieraan moet onmiddellijk worden toegevoegd dat de weersomstandigheden een zeer grote rol hebben gespeeld. Want Broekman startte op eigen verzoek in de derde groep voor de 5000 meter en wel in het negende paar. En nadat het vier de paar, waarin Gontsjarenko en Me- renyi tegen elkaar uitkwamen, had ge reden. veranderden de omstandigheden. Bij de ritten op de 500 meter hingen de vlaggen slap langs de masten en bleek Puntentelling j Indien men voor een overwinning op ccn afstand 6 punten geeft, voor een tweede plaats 5 punten, voor een derde 4 punten enz. en ditzelfde J puntensysteem toepast In het alge- meen klassement, blijkt Rusland in totaal 40 punten bij deze wcrcld- kampioenschappen te hebben ver- nverd. Nederland volgt dan met 35 J punten, dan komt Noorwegen met 5 punt. Zweden met 7 punten, Finland met 6 en Oostenrijk met 3 punten. Nederland veroverde op de 5000 m. 101 i punt tegenover Rus- t land 6 en op de 10.000 meter 9 J punten tegen Rusland wederom 6 punten. Op de 1500 meter kwamen de Nederlandse riiders op 7 punten cn Rusland op 12 Maar de grote zwakte van onze ploeg kwam op de 5 korte afstand tot uitdrukkine. want J op de 500 meter verkreeg Rusland II punten tegen Nederland.... 1. Maar intussen is toch ook bij dit wereldkampioenscban gebleken, dal ons land over een zeer sterke schaatsnloee h«-«chikt. welke over J de gehele wereld wordt gevreesd. Wim van der Voort beste Nederlander helemaal geen hersens? Waarom favoriet als Broekman in de derde groep geplaatst, terwijl je weet, dat de weersomstandigheden in de Finse hoofdstad nooit constant zijn en ge woonlijk later op de middag of de avond slechter worden? En", zo voegde deze Noorse deskundige eraan toe, „Indien Broekman in de eerste groep was gestart had hij met vlag en wim pel die 5000 meter gewonnen. Indien hij zelf niet gewild had om zo vroeg te starten, hadden jullie hem ertoe moeten dwingen. Ik weet wel. dat de weersomstandigheden later op de wed strijddag wel eens beter kunnen worden dan in het begin; maar die kans Is in Helsinki 1 op 10. En daaraan had men moeten denken". De uitslagenlijsten hebben het stand punt van de Noor volkomen bevestigd. De Zweden hebben dezelfde tactiek toe gepast als de Nederlanders. Ericsson startte in groep twee. en Asplund in groep drie. Kornel Pajor. de derde man van Zweden, liet men voor groep een inschrijven, met het gevolg dat Pajor de beste op de 5000 meter is geworden, dat Ericsson zich op het nippertje heeft kun nen klasseren voor dc 10000 meter en dat Asplund uitgeschakeld was. Kees B roek man teleurstelling graden beneden het vriespunt. Wim van der Voort, die het eerst de binnenbaan had geloot, ging goed en snel weg. Hij maake zich van Ericsson los. ging met grote voorsprong de laatste bocht voor onze landgenoot de buitenbocht in en ijlde met gretige sprintslagen naar de finish. Het scoringbord gaf als tijd 44.4 sec. aan. de beste prestatie welke de Westlander ooit in Scandinavië op de korte afstand heeft gereden. Sigge Erics son had er 1.1 sec. langer over gedaan Tsjaikin noteerde in de tweede serie 44- sec., maar deze t(jd werd in de vierde serie aanzienlijk verbeterd door de jeugdige Finse sprinter Toivo Salo- nen. die met 43.1 sec. een nieuw Fins record vestigde. Boris Shilkov. razend snel bij het uitkomen van de eerste bocht liet 43,5 sec. voor zich afdrukken. Maarse kwam slechts op 45.- sec.. Broekman noteerde 46,6 sec., Gontsjarenko na een felle spannende strijd met Finn Hodt eenzelfde tijd als de Noor, n.l. 44.1 sec. en de vierde Rus Saharov 44,6 sec. Over die 500 meter van Kees Broek man, welke hem op zjjn naaste con currenten onmiddellijk een hopeloze achterstand bezorgde, ruim 3 sec. bijvoorbeeld op Shilkov hetgeen 3 volle punten betekende zouden boekdelen te schrijven zijn. Hij had de binnenbaan geloot. Bij de eerste start was Asplund te vroeg weg. bij dc tweede start beide rijders, voor de derde keer vertrokken weigerde het pistool en toen de rijders voor de vier de keer zich bij de streep gereed maakten, stond onze landgenoot veel te lang in de diepe starthouding om de heftige explosie bjj het vertrek mo gelijk te maken. Bovendien mislukte de derde slag bij onze landgenoot, hetgeen hem uit zijn evenwicht bracht. Hij ging voorts te ruim de eerste bocht in en reed de laatste bocht in een stijl, welke aan de 5000 of de 10.000 meter deed denken. Broekman had de kans op de wereldtitel verspeeld, want 3 volle punten verlies na de 500 meter kon, dat wist een ieder, cn hijzelf toch zeer zeker ook, op de andere af standen onmogelijk worden ingehaald. Ook Anton Huiskes reed maar een matige 500 meter, niettemin sneller dan Kees Broekman, hetgeen, de uitslagen van dit seizoen In aanmerking genomen, ten opzichte van de verrichting van de Europese kampioen te denken gaf. Broekman zelf was bijzonder ontevre- den. „Haugli reed 45,4 sec., moet ik dan 46,6 sec. laten noteren?", zei lnj volko men terecht. :i de tribunes, toen Wim van der Voort en Sigge Ericsson voor de eerste serie van I de 500 meter werden opgeroepen. Om half twee in de middag hadden de orga- I nisatoren de baan nog met water van 6 giaden warmte gesproeid, het iis gleed uitstekend, het was vrijwel windstil en 1 de temperatuur schommelde om de 5 Van der Voort verraste Offenberger en Pajor hadden het openingspaar gevormd op de 5000 meter en noteerden resp. 8.29.9 en 8.32 6. De Oostenrijkse rijder met zijn korte, sle- vige prikslaeen had het baanrecord, dat op naam van Lassl Parkkinen stond met 8 30.5, daterend van 1946, verbeterd. Wim van der Voort had aan de Zutd- Koreaan Cho geen partner van gelijke kracht. Hij was vertrokken op een sche ma van 8,28,legde de 3 000 meter af in 5 min. 04 - en kwam op 8 27 -, weder om een verbetering van het baanrecord. Gontsjarenko noteerde 5 min. precies over 3.000 meter, hij had te veel van zijn krachten gevergd en wist tenslotte slechts 1 sec. binnen de tijd van onze landgenoot te blijven, opnieuw een baan record. dat naar later zou blijken, vol doende zou zijn om eerste te worden op de 5000 meter. Toen Huiskes in het vijf de paar reed was de winJ aanzienlijk in kracht toegenomen Ook hjj legde de 3000 meter ln 5 min. 04 sec af. maar hoe 500 meter hefti8 hÜ oolt verweerde tegen de ongunstiger factoren, hu kon met verder komen dan 8.29.2. Boris Shilkov begon met 8 sec. voorsprong te nemen op de overeenkomstige tijden van ziin landge noot Gontsjarenko. Dat verschil werd voortdurend kleiner. 6 seconden. 4 se conden, 2 seconden en tenslotte eindigde hij. volkomen uitgeput en leeg gereden en in een slordige stijl in 8 33 5 I Sigge Ericsson kwam op 8,46.8. Kees Broekman wilde 8.40— rijden, omdat hij het hopeloze van de strijd tegen de ongunstige omstandigheden al bü voorbaat inzag, hetgeen niet be paald op groot zelfvertrouwen wees. Klaas Schenk dacht er gelukkig an ders over. overtuigde hem dat hij niets te verliezen, maar alles te winnen had, zodat hij op het schema van 8.28.- weg ging. Dat schema bleek echter te snel te zijn, want na de 3000 meter te hebben afgelegd in dezelfde tijd als Wim van der Voort verloor hij in de laatste 5 ronden terrein en met 8.31.1 moest hij, de onoverwinnelijke op deze afstand in dit seizoen, zelfs in de kleine Franz Offenberger zijn meer dere erkennen. Hij had op de laatste 1000 meter door twee keer in de bocht de 6neeuwrand te raken de cadans verlorr waardoor de rondetijden sterk stegen en hij meer dan 3 seconden boven zijn schema uitkwam Carl Enk Asplund, tegen wie Broekman had cereden. viel met zijn tijd juist bui ten de twaalf snelste 5000 meter rijders en verder vielen onder andere af Finn Hodt, Tsjaikin, Salonen. Gerard Maarse, Stene Lammio, die zijn vorm van het vorig jaar totaal kwijt bleek te zijn en Holwell. i het feit, dat Gontsjarenkr een voortref- i felijk 10 km-rijder is, Shilkov daarentc- I gen bepaald zwak Is op die afstand, en I Wim van der Voort evenmin op een ster ke 10.000 meter kan bogen, stond het eigenlijk vast. dat Oleg Gontsjar nko de titel van wereldkampioen 1953 zou be- j halen. Men was "Heen nog maar nieuws- 1 gierig naar het feit of Broekman de 10.000 meter zou kunnen winnen. De I laatste reed met Sverre Haugli samen. Onze landgenoot vertrok op een schema van 17 min 17 sec maar al spoedig bleek, dat dit te scherp voor hem was. De lange mooie glijdende streek, welke op dit ijs zeer goed moge'"jk was de temperatuur lag slechts enkele gra den beneden het vriespunt en er stond bijna geen wind benutte hg niet ten volle; men kon zien. dat hel hem wat minder gemakkelijk afging, dat bet bochtenwerk te wen«en over liet. kortom, dat hjj over zijn hoogtepunt van dit seizoen heen was. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, heeft Broekman zich wel wat gauw door tegenslag laten beïnvloeden. Spannend duel De mooiste race van de Zondagmid dag vormde het spannende duel tussen Gontsjarenko cn Wim van der Voort op de 1500 meter. Voor dit tweetal hadden Kees Broekman en Shilkov gereden, die respectievelijk 2,21,1 en 2.18,1 hadden laten afdrukken, "an der Voort had on gunstig geloot, want hij zou in de laatste ronde de buitenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze landgenoot met 23 sec. De 700 meter gingen in 1 min. 3 sec. en de 1100 meter in 2 min. 38 sec., de snelste tussentijden tot op dat ogen blik gemaakt. Maar in de laatste ronde wist Oleg Gontsjarenko, die de binnenbaan had, dank zij zijn grote souplesse in de laat ste bocht, zgn achterstand volkomen weg te werken, zodat 100 meter voor de finish de strijd nog onbeslist was. Prachtig gleden de beide concurren ten naar de eindstreep toe. de handen los. met felle harde slagen. Het was onmogelijk te constateren, wie als eerste over de streep was gegaan, maar Gontsjarenko was, gelukkig als een kind, beide armen omhoog, blijkbaar zeker van zijn overwinning. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus. 0.1 sec. meer voor Van der Voort. De specialist on dc 1500 meter Tsjaikin kwam niet verder dan 2.22.7, Anton Huiskes noteerde 2.25.5 en Gerard Maar- se deed er nog een seconde langer over. Op de 10 000 meter, gepaard volgens de tijden Zaterdag op de 5000 meter ge maakt. reden Gontsjarenko en Van der Voort opnieuw tecen elkaar. Na 3 af standen stond Shilkov bovenaan met 140 883 punten, Gontsjarenko ".ag tweede met 141.033 punten en Wim van der Voort derde met 141.467 punten. Alle andere dcelr<-mers hadden toen reeds zo veel achterstand opgelopen, dat de titel uitsluitend bij een van dit drietal moest belanden. De onderlinge verschillen waren gering, maar gezien Triest Wat triester was op dit kampioen schap: Uit zijn rijden sprak een zekere zelfvoldaanheid, wellicht ontstaan na het vru gemakkelijk behalen van de Europese titel te Hamar. waardoor ziin resultaten beslist beneden de verwach tingen bleven. Hg reed weliswaar zeer regelmatig over de eerste 5000 meter reed hij 8 mm 45 sec en over de tweede helft van de afstand precies evenlang maar de pit was er uit. de IJzeren wil en het enthousiasme om er méér van te maken, om er een prestatie uit te gooien, waarvan iedereen, de Rittsen incluis, nog enkele jaren later zouden spreken, waren verdwenen. Voor hem reed hij een matige 17.29.9. een nieuw baanrecord, want het oude stond op zijn naam met 17,36,4, ge maakt in 1949. In de tweede rit kwam Wim van der Voort tegen Gontsjarenko uit. Indien Van der Voort met 8 07 van de Rus zou winnen, zou hij wereldkampioen zgn ge worden, een prestatie, waartoe Broekman alleen in zijn bijzonder goede vorm in staat zou zijn geweest. Maar voor Van der Voort was deze opgave te zwaar. Bovendien liep Gontsjarenko na enkele ronden reeds van onze landgenoot weg. deed over de eerste 5 km, 3 sec, korter dan Broekman en eindigde in 17.22,2 sec., waarbij hij onze landgenoot op 30 meter na inhaalde. Van der Voort had deze 10 km. zeer stijf gereden, waarschijnlijk zat de zware 1500 meter hem nog in de benen. Met een tijd, welke juist iets boven de 18 min. lag. moest hij met de derde plaats in het algemeen klasse ment genoegen nemen. Dat Boris Shil kov op de 10 km. in elkaar zou klappen, j kon men wel voorspellen, maar niette min mocht men hem toch tot een tyd in staat achten, welke binnen de 18 minu- |ten grens zou liggen En zo is het ook j inderdaad gegaan Shilkov werd door Pajor met groot verschil geslagen, nadat Shilkov door een veel te snel vertrek eerst geruime tgd binnen dc overeen- j komstige tijden van Gontsjarenko was i gebleven. Dat onregelmatige rgden van Shilkov mocht bevreemding wekken, im mers. enkele Russische leiders stonden steeds op de baan om Shilkov de tus sentijden van het schema op te geven. Anton Huiskes deed nog een wanho- I pige poging om Gontsjarenko van de eerste plaats op de 10 km te verdringen, maar hg slaagde niet. al veroverde hg 'achter Gontsjarenko en Broekman wel een fraaie derde plaats op de lange af- 1 stand. Russen nodigen Nederland uit Tijdens het banket, dat gisteravond ter gelegenheid van de wereldkam pioenschappen in het hardrijden te Helsinki aan deelnemers en officials werd aangeboden, had de leider van de Nederlandse ploeg Klaas Schenk een onderhoud met twee leiders van de Russische ploeg. De Russische officials nodigden de Nederlandse schaatsenrijders uit voer een wedstrijd te Moskou en te Alma Ata, een invitatie, welke nog door de auto riteiten in de Russische hoofdstad be krachtigd zal moeten worden In be ginsel heeft Klaas Schenk de uitnodiging voor deze wedstrijden, welke in het vol gend seizoen zullen moeten plaats vin den. aanvaard De accomodatle te Alma Ata laat nog geen ontvangst van bui tenlandse gasten toe, aldus de Russische leiders, maar men hoopt de Nederlan ders het volgend seizoen op de baan in Kazagstam te kunnen ontvangen. En zo behaalde Gontjarenko, die opde 500 meter vijfde was geworden, op de 500 meter vyfde was geworden, en de 10.000 meter winnaar, op fraaie wgze en volkomen verdiend het we reldkampioen. De oudsprinter van Rusland, Kudratjsev, de technische leider van de ploeg., stond met een traan in zijn oog te küken naar de Russische vlag, toen deze ter ere van „zgn jongens" aan de middelste mast werd gehesen, met links daarvan voor Shilkov eveneens dc Russische vlag en rechts het rood-wit-blauw voor de der de man, voor Wim van der Voort. Uitslagen .Rusl.) 44 sec 4. Gontsjarenko (Rusl i Hodt (Noorw.) 44.1 sec.; 6. v. d. Voort 44.4 sec.; 7. Saharov (Rusl.) 44.6 sec, 8. Maarse 45 sec.; 9. Stene. Martlnsen (belden Noorw.i en Parklnen (Flnl.) 45 2 sec12. Haugli (Noorw cn Loerlnc (Hong.) 454 sec.; 17. Huiskes 46.3 sec.; 21. Broekmtn 46.6 sec. 5000 Meter: 1. Gontsjarenko 8.26: 2. Van der Voort 8.27; 3. Huiskes 8.29.2; 4. Offen berger 8.29.9: 5. ex aequo Broekman en Haugli 8.31.4; 7. Pajor 8.32.6; 8. Shilkov 8.33 5. 9 Martlnsen 8.42.6; 10. Saharov 8 45, 24. Maarse 9.04 1 1500 Meter: 1. Shilkov 2.18 1; 2. Gont sjarenko 2 19 0; 3. Wim van der Voort 2.19.1; 4. Kees Broekman 2.21.1; 5. Carl Erik Asplund 2 22 5; 6. Tsjaikin 2.22 7; 7. Si erre Haugli 2.22.9; 8. Tolvo Salonen 2 23 5. 9 Sigge Ericsson 2.24.0; 10 Saharov 2.24.1: 11. Kornel Pajor 2 24 8; 12. Frans 10.000 Meter: 1 Gontsjarenko 1722 2; 2. Kees Broekman 17.29.9; 3 Anton Huis kes 17 35 5: 4. Kornel Pajor 17 37 7; 5. Sigge Ericsson 17.39 9: 6 Sverre Haugli 17 46.6; 7. Ivar Martlnsen 17 49 7: 8 La-se Parkkinen 17.512: 9. Boris Shilkov 17.52 5; 10 Valentin Saharov 17 58 8; 11. Franz Offenberger 17.59.5; 12. Wim van der Voort 18-01.0. Boris Shilkov (Rusl 194 308; 3 Win. der Voort (Ned i 195 522. 4 Kees Broek man (Ned.) 197.268: 5. Sverre Haugli (Noorw.) 197.503; 6. Anton Huiskes i Ned i 198 495: 7. Valentin Saharov (Rusl l 199 073; 8. Sigge Ericsson (Zweden) 199.175: 9. Ivar Martlnsen (Noorw l 199.378; 10 Kornel Pajor (Zweden) 199 412. 11. Franz Offenberger (Oost.i 199.598; 12. Lasse Parkkinen (Flnl.J 199.723. LFC-aanval scliotloos bij HPSV Fantasie ontbrak om aanvallen productief te werken (Van een onzer verslaggevers). Het wanhopig naar zijn hoofd grijpen van de Leidse linksbuiten W. Nachte- geller in de laatste minuten van de strijd in Den Haag tegen HPSV, toen hij wéér een opgelegde kans hopeloos had gemist, was een symbolisch g( iar, dat gelden kon voor het spel van de gehele Leidse voorhoede deze middag. Op het middenveld waren de geelhemden meestal de baas, dank zij het keurige werk van de beide kanthalfs Neuteboom Sr en B. Sinteur. Vooral de eerste verzette bergen werk en trok zich van zijn te kort aan lengte weinig aan. De voorhoede van de geel-zwarten was het zwakste deel van de ploeg, ten minste voor het doel. Dikwijls werden de aanvallen goed opgebouwd, maar in de buurt van het doel miste men de fantasie en de durf om de aanvallen met een goed schot af te werken. De verzuchting van een der supporters, dat het lossen van een schot was toegestaan, was dan ook stellig niet misplaatst. Toegegeven moet worden, dat de Haagse achterhoede juist het beste deel van de politieploeg is. Daarbg komt nog. dat alle Hagenaars in lengte boven de Sleutelstadbewoners uitstaken Toch hadden, indien maar enkele kansen be nut waren geworden, de punten stellig mee gegaan naar Leiden. Nu bleef het bO een gelijk spel en gezien de benauwde ogenblikken, kunnen beide partiien met de ults'ag tenslotte nog tevreden zijn. Reeds vrij spoedig na de aftrap kreeg linksbuiten Nachtegeller een prachtige kans. maar de tgd. die hg nodig had om de bal voor zijn linkerbeen te leggen, werd door de stugge Haagse achterhoede benut om hem het schieten te beletten. Aan de andere kant moest de invaller- doelman J. Seller enkele malen ingrij pen en dreigde vooral gevaar van de Haacse rechtervleugel, die linksback Pij- nacker nog al eens wist te passeren. In de twintigste minuut plaatste rechts buiten Pel. die G. Nachtegelier verving, de bal in de richting van het Haagse doel. de linksback wilde terug spelen op zijn doelman, hetgeen echter door Van Kampen gezien werd. Bliksemsnel rea geerde hii op deze situatie, waardoor de Haagse doelman niet anders kon doen dan de ba] proberen weg te trap- pen Hit deed dit keihard tegen de Leidse j'pcler, die daarna geen moeite had de bal ln de verlaten veste te plaatsen; 01 Kort daarna was het biina weer raak. dank zij doorzetten van v. Kampen, maar de kopbal van Sira King juist over de lat Even !ater kopte dezelfde speler opnieuw de bal over. nu uit een voorzet van Pel. De Hagenaars kwamen daarna weer in de aanval en Sinteur werd daar bij zo ln het nauw gedreven, dat hij niet 1 anders kon doen dan een hoekschop weggeven. Hieruit ontstond voor het Leidse doel een verwarde situatie, waar aan door de Haagse middenvoor Lith een einde werd gemaakt, door de bal langs Seller te schieten; 11. Naar de mening van HPSV zou even later op nieuw de bal de doellijn gepasseerd zijn. toen. nadat linksbuiten v. Veen tegen de lat geschoten had. de midvoor inkopte. Seller wist echter de bal weg te werken en de Amsterdamse scheidsrechter Ze venboom liet rustig verder spelen. Rust kwam met onveranderde stand. Nadat L FC. de tweede helft geopend had met een heftig offensief, ging daarna de strüd spoedig gelijk op. Het spel werd er niet beter op. \ooral het plaatsen Het nog al wat te wensen over. Weliswaar was het verband tussen Leid se voorhoede en kanthalfs niet slecht, maar tot een beslissende flitsende aan val kwam het niet. Men had meestal te veel tijd nodig om een aanval af te wer ken. Werd dit wel eens snel gedaan, dan ontstond er direct gevaar ook. Zo kwam Van Kampen eenmaal alleen voor de Haagse doelman, maar keihard schoot hij tegen deze aan de direct daarna op nieuw ingeschoten bal werd door de linksback nog juist ln de hoek van het doel met de knie tegen gehouden. LFC kwam *teeds feller terug en probeerde in de laatste minuten nog een zege te for ceren. In deze laatste minuten kreeg linksbuiten Nachtegeller de kans van zijn leven, maar hij schoot de bal kei hard naast het doel. Aan de andere kant moest doelman Seller er nog aan te pas komen en kon hli uit een schot van de rechtshalf de ba! maar nauwelijks tot hoekschop verwerken. Met LFC in de aanval kwam daarna het einde van deze in de beste verstandhouding gespeelde SCHAATSENRIJDEN. Noorwegen:-Nederland definitief Tgdens een onderhoud tussen de voorzitter van de Noorse schaatsenrg- dersbond. Halvorsen en de leider van de Nederlandse ploeg. Klaas Schenk is overeengekomen, dat op 25 cn 26 Februari a.s. in het Bislctt-stadinn te Oslo een landenwedstrijd tussen Noor wegen en Nederland zal worden ge reden. Deze ontmoeting vindt plaats in het kader van de Scandinavische titelwed strijden. welke op genoemde dagen op de baan te Oslo zijn uitgeschreven. Elk land zal met 5 ryders uitkomen; de 4 hoogst gekiasseerden op elke afstand tellen mee in de puntentelling van de landenwed strijd. Er wordt over de 4 klassieke af standen gereden. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse en nog een vijfde rijder, nader te Oslo aan tè wijzen. Op 21 en 22 Februari komen de Ne derlandse rijders te Gjoevik uit, waar wedstrijden worden georganiseerd door de ijsclubs van Brandbu en Gjoevik te zamen. KUNSTRIJDEN. TENLEY ALBRIGHT WERELD KAMPIOENE. Het weldkampioenschap kunstrijden dames te Da vos is, zoals na de verplichte figuren reeds vrijwel zeker was, gewon nen door de 17-jarige Amerikaanse Ten- ley Albright. Zij kreeg het plaatscijfcr 7 en behaalde 188.29 punten. Tweede werd de Duitse Gundi Busch met 16 cn 180.31 pnt en derde de Europese kam- pinoene Valda Osborn (Gr.-Br.) met plaatscijfer 27 en 17621 punt. Onze landgenote Lidia Stoppelman eindigde op de 19de en laatste plaats. CRICKET. DE COMPETITIE 1953. Het bestuur van de Nederlandse Cricket Bond hoeft besloten de compe titie-indeling vin de eerste klasse A en de eerste klasse B voor het seizoen 1953 ongewijzigd te laten. De clubs hebben dus dezelfde indeling als in 1952. De internationale crlcketwedstrgd Nederland—Australië zal op Donderdag 16 Juli as. gespeeld worden op het ter rein van de Haagse Cricketclub te Den Haag. wedstrijd die de Leldenaren geleerd zal hebben, dat "'.echts door schieten en nog eens schieten doelpunten kunnen wor den gemaakt en wedstrijden gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 3