LEIDSCH DAGBLAD RAPPORT AFDAMMING ZEEGATEN WORDT OPENBAAR GEMAAKT Komend springtij niet verontrustend 91ste Jaargang DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 No. 27838 Directeur J W Henny Hoofdredactie: B.W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Minister Algera lieht Tweede Kamer in I Kamer Uitbreiding van liet Spionnace op Amerikaanse hoge scholen? De republikeinse voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaar digden voor on-Amerikaa ise gedragin gen, Frank Velde, heeft gezegd, dat Rus sische spionnen in de Amerikaanse universiteiten zi.tn binnengedrongen en de Russen hebben geholpen bij het ont dekken van het geheim van de atoom- I bom Velde verklaarde, dat, toen hij van Truman hoorde dat de Russen de atoombom hadden, hij er zich van be- (Van onze parlementaire redacteur. wust werd dat Rusland het probleem In de Tweede Kamer is gisteren een I nooit zou hebben opgelost behalve door dankt buitenland Raak! M- waarschuwingssysteem (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. gisteren medegedeeld, dat de regering - gelijk reeds uit de Memorie van Toelichting op de waterstaatsbegroting van 1951 is gebleken - de mogelijkheid van hogere stormvloeden kende. Zij beraamde plannen daartegen, maar zij werd door de zee over vallen en overlopen. De plannen moeten nu met des te groter spoed worden uitgewerkt en indien mogelijk worden uitgevoerd. Het vraagstuk van de afdamming van de zeearmen is vele malen moeilijker, dan dat der afsluiting van de Zuiderzee. De regering kan thans niet meedelen, of het tot deze afdamming zal komen. Wij moeten er van uitgaan, aldus mr Algera, dat de werken tot afsluiting van de zeegaten enige tientallen jaren zullen vorderen. In November '52 is aan een commissie onder leiding van ir A. G. Maris, de Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat, opdracht tot bestudering van dit vraagstuk gegeven. De regering heeft een beroep gedaan op top-figuren buiten het ambtelijke kader, om zich voor deze nationale zaak in dienst van het vaderland te stellen, terwijl aan prof. ir J. Th. Thysse. de directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, die onlangs voor het geven van gast-colleges naar de Ver. Slaten is vertrokken, is verzocht naar Nederland terug te keren, om aan het voorbereidende werk deel te nemen. De zaak, aldus de minister, is een centraal punt van mijn beleid en hij voegde er aan toe. het een volksbelang te achten, dat het rap port openbaar wordt gemaakt. Uitzonderlijke storm De minister heeft aan de hand van de eerrapporten een uitvoerig over zicht gegeven van de ontwikkeling van form en stormtij. De zware storm, die ten Westen van Schotland woedde en op Zaterdag 31 Januari in de Ierse zee oorzaak werd van het vergaan van de eerboot naar Ierland, hield voor de Nederlandse kust geen abnormale ge- v.uen in. In de loop van Zaterdag ver- I p'aalste de depressie zich naar het Noorden, heersten langs de Noorse en I Deense kust matige en langs de Neder landse kust harde Westelijke wind. Aan de Westzijde van deze niet abnormaal d.ene depressie breidde zich vervolgens ee i storm uit. terwijl op de Noordzee een trogvormige storing tot ontwikke ling kwam. Om 7 uur "s avonds noteerden Ter- s nellingerbank en het lichtschip bij T?\e! windstoten van 100 km. snelheid, bij Goeree van 85 km. Het vermoeden van hoog water, tussen 3 en 6 uur deed c morgens om 11 uur gegeven waar- j-huw'ingen van kracht blijven. Om 5 uur 15 werd de waarschuwing voor storm verzonden en om 5 uur 45 volgde een waarschuwing, dat het verwachte heec water het normale peil zou over schrijden. Deze waarschuwing werd om 6 uur nog eens extra per radio vermeld. Pure communistische fantasie Zondagmorgen om 4 30 uur was er een extreme vloed. Nog nimmer in de geschiedenis had men een wateropzet van een dergelijk karakter uit de Noord- Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur Oslo 6neeuw Stockholm sneeuw Konen hagen geheel bew tonden sneeuw Amsterdam geheel bew. Brussel geheel bew. Parite regen Bordeaux onbewolkt Nice licht bew. Warschau ZOrlch Wenen windstil -3 7 WEERBERICHT Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind '"-'en Noord en Noord-Oost. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 13 FEBRUARI. Zon op: 8.00 uur: onder: 17 50 uur Maan op: 7.43 uur: onder: 17 16 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 1501 uur. schap niet onbekend is. dat de bestaan de dijken voor een storm als deze, die hogere waterstanden bracht dan ooit geregistreerd zijn. niet berekend zijn Reeds in 1939 kreeg een Commissie opdracht de situatie bij de beneden rivieren te bestuderen en in haar voor lopig rapport van 1940 concludeerde zij tot ,een verhoging van de dijken, even tueel een afsluiting van de Hollandse IJssel. Uit de daarop volgende discussie ontstonden het 4- en 5-eilanden-plan, gevolgd door een afdamming van de drie zeeaimen. De dijken beoosten die afdamming zouden gevrijwaard zpn tegen hoge stormvloeden. Dit alles, zo zeide mr Algera. is niet aan de publieke sfeer onttrokken en in dit verband ci teerde hij de M. v. T. uit 1951, waaruit bleek, dat men bij Waterstaat bepaald niet heeft stilgezeten. Geen ernstig gevaar voor Westland De minister heeft verklaard, dat door de aanwezigheid van bunkers de afslag van duinen niet is versterkt. Ook de af slag van de zeekerende duinen bi) 's-Gravenzande is niet zo erg geweest, dat daardoor voor het Westland ern stige gevaren zijn ontstaan. De achter liggende Slaperdijk is in goede staat en het strand ligt bovendien vrij hoog. Met betrekking tot de alarmering deelde mr Algera nog mede. dat een deel van de bevolking, die achter twee dijken woonde, niet is gewaarschuwd. Het waarschuwingssysteem zal worden uitgebreid. door de heer Romme ingediende motie z.h st aangenomen, waarin de Kamer dank uitspreekt voor de van het buiten land ondervonden blijken van medele ven in de nationale ramp. De motie luidt: De Kamer. konnis genomen hebbende van de uit eenzettingen van de regering betreffen de de watersnood 1953, bewogen door de stroom van naasten liefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen heit Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeen schap tot ons is gekomen, vertolkt aan alle bevriende regerin- zee geregistreerd: het was een vloedgolf over de lengte van Noord naar Zuid. die bovendien nog werd bevorderd door de ondiepten van de Noordzee. De opstuwing van deze vloedgolf heeft de getij-beweging geneutraliseerd en de eb. gelijk overal werd geconsta teerd, opgeheven Als extra-ongunstige omstandigheid moet nog worden aan gemerkt. dat de vloed geliik viel met de zwaarste windstoten. Was de vloed zes uren later of vroeger gekomen, dan zou het verschil in hoogte plm. 40 cm. hebben bedragen Nu kwam het vloedwater op de Zeeuwse eilanden 60 a 70 cm. hoger, op de rivieren 30 ii 40 cm hoger, in Noord- Holland 20 f» 40 cm. hoger en op de Waddeneilanden 50 a 70 cm. hoger dan de hoogst bekende vloeden. ..Wanneer, zo zeide de minister, des kundigen in tijdschriften komen ver klaren. dat zü wel geweten hebben dat de dijken te laag zijn, dan wekt het op zijn minst bevreemding, dat zij dat op dit ogenblik wereldkundig hebben gemaakt en dat zij voor deze niet de weg naar het Departement van Waterstaat hebben gezocht, om daar van hun inzicht te doen blijken". Aan het adres van de communisten zeide de minister voorts, dat wat zij te berde hebben gebracht in de geest van: „Wij hebben het altijd wel ge weten", de grenzen van een redelijk verre heeft overschreden en zich op het terrein van de pure fantasie be weegt. Men zat niet stil! „Zou de mens alle risico's kunnen eli mineren?" zo vroeg de minister. En hij antwoordde: ..Er is geen volstrekte be heersing van het water door dijken mo gelijk. Maar in het menselijk vlak ge redeneerd zeg ik: wij moeten het pro beren". wetenschappelijke berekeningen kunnen daarbij helpen. Op grond daar- daar staat tegenover, dat het de wetc-n- Eén figuur wordt verantwoordelijk De regering heeft besloten in het ont werp Noodwet voor te stellen de kosten voor het herstel van de hoofd- en bui tenwaterkeringen voor rekening van het Rijk te doen komen. Het Rilk, zo heeft minister Algera toelichtend gezegd, neemt de uitvoering ter hand, met de bevoegdheid voor de Minister van Waterstaat tot delegeren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Van die bevoegdheid, aldus de mi nister, zal ik op ruime schaal gebruik maken. Het bestaande apparaat blijft derhalve ingeschakeld. De regering acht het echter, gelet op het nationale karakter van de ramp, nodig, dat er een centrale verantwoordingsplicht komt. Er moet cén figuur zijn, die te genover de volksvertegenwoordiging tot verantwoording verplicht is. De Statcn-Generaal moeten controle kunnen uitoefenen. De wet zal een beperkte werkingsduur hebben en beperkt blijven tot het her stel van de hoofd- en buitenwaterke ringen. Springtij van 16 Februari Minister Algera heeft ook aandacht geschonken aan het springtij van 16 Februari as. Daarover is nogal wat on gerustheid ontstaan met het oog op de toestand van de dijken. Wij kunnen niet in de toekomst zien, aldus de bewindsman, maar wanneer er geen bijzondere invloeden van de wind optreden, zal het water, naar ver wacht wordt, niet veel hoger worden dan de hoogwaterstanden sedert de ramp. Alle voorzieningen zijn echter ge troffen om op calamiteiten voorbereid te zijn. Het weerschip Cirrus, dat in de Atlantische Oceaan \ervangingsdtenslen moest verrichten, blijft, dank zij de me dewerking van de Amerikaanse rege ring, die de stationsdienst laat overne men door een weerschip van de Ame rikaanse kustbewaking, ter beschikking. De Cirrus zal nu op de Noordzee gesta- tionneerd worden. Wij doen wat wij kunnen, zo besloot de minister. Koningin bezocht St. Annaland en andere getroffen gemeenten Dank gezegd voor Franse hulp Het was op 18 Augustus 1950, dat H. M. de Koningin een bezoek aan de gemeente Sint Annaland bracht. Uit alle huizen wapperden toen de vlaggen. Honderden mensen juichten en zwaaiden cn iedereen was dolgelukkig de Landsvrouwe op Sint Annaland te zien. Na bijna drie jaar werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden'. Om 12 uur zou Koningin Juliana zich gisteren van de toestand in Sint Anna land op de hoogte komen stellen. Het werd echter kwart voor drie eer een helicopter met de hoge gaste aan boord op het Schoolplein landde. Nu wapperden er geen honderden vlaggen uit de huizen. Slechts die éne, die nog juist voor de aankomst van Hare Majesteit uit de toren kon worden gestoken, jt hetzelfde vertolken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. het binnendrincen van zijn spionnen in verschillende laboratoria en hoge scho len van de Verenicdr Staten. De commissie zal binnenkort overcaan tot een onderzoek naar het communisme op de Amerikaanse hogescholen. Radio Moskou heeft de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk er van be schuldigd het Oostenrijks staatsverdrag te hebben „getorpedeerd". Zoals bekend, zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" Maandag te Londen voor de 260ste maal oijecngekomen om over de bepalingen van dit verdrag te spre ken De bijeenkomst werd echter voor gen en volken de dank van Nederland onbepaalde tiid verdaagd, i.adat de Rus- oor de sterkende steun, welke het zich sische afge-aardicde geweigerd had. het ten nutte van de wereld waardig hoopt 1 door de Westelijke vertegenwoordigers te betonen. 1 ingediende verkorte ontwerpverdrag te en gaat over tot de orde van de dag. bespreken. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Evacué's uit ecu tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden cm ..koninklijk" onderkomen in Palcis het Loo. dat voor het herbergen van vluchtelingen uit de rampgebieden door H.M. Koningin Juliana gedeel tclijk beschikbaar werd gesteld. Aankomst van een der bussen, die de bejaarde lieden vervoerden, aan de rechtervleugel van het Palcis. De Koningin droeg een bruine bont mantel met hoofddoek en tekenend voor de toestand ter plaatse ook waterlaarzen. Zij werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna notaris A. J. Bierens, de dijkgraaf, aan Haar werd voorgesteld. Tezelfder tijd vertoefden in deze ge meente de chef van de sociale dienst en de particuliere secretaris van bui ge- meester Jean Paul David van Mantes, een stadje ten Zuiden van Parijs Ook zij werden aan de Koningin voorge steld. evenals de burgemeester van St. Maartensdijk. D C Bouwense. Vervolgens begaf het gezelschap zich naai de nabijgelegen Rode Kriiis-post. welke in een school is ondergebracht Hier wenste Hare Majesteit even rustig de situatie te bespreken. Verheugd was H M over de bevestieing van de burge meester dat. in Sint Annaland geen mensenlevens te betreuren waren De burgemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen en noem de daarbij in het bijzonder de water bouwkundig ambtenaar, de heer Jnet en diens medewerkers, die zich zeer ver dienstelijk hebben gemaakt om to hou den wat te houden was Dijkgraaf Bie rens en de heer Kant van dc Rijkswa terstaat gaven een uiteenzetting vnn de situatie van het oeenblk. voor zover het de diiken van de Sint Annalandse waterkering betrof. Vervolgens onderhield Hare Majesteit zich nog enige tijd met de Franse afge vaardigden, die door de burgemeester Van vroeg in de ochtend tot laat in de avond duren dc tochten, welke H.M. onderneemt naar de geteister de gebieden. In het water staande is H.M. in gesprek met dc Burgemeester van St. Philipsland in het stadje van die naam. dat het zo zwaar te verduren had. DT een enkal woord hebben wij gisteren al melding gemaakt van de voortreffelijke wijze waarop da minister-president, dr W. Drees in da Tweede Kamer heeft gereageerd od da opmerkingen, welke van communistische zijde zün gemaakt tijdens het debat over de regeringsnota Inzake de waters noodramp. Onze parlementaire redacteur wees er ln zijn overzicht al op dat de grond toon van dat debat was algemene dank baarheid voor de spontane hulp en grootse offervaardigheid, welke zowel door het binnen- a'a buitenland werd betoond. Juist waar de communisten zulk een geheel ander geluid lieten horen, Hikt het ons dienstig op .deze plaats enigs zins uitvoeriger ln te gaan op hetgeen dr Drees in antwoord daarop zeide: „Ik had gedacht", zo sprak hij, „dat in dit geval zuiver menselijke gevoelens de overhand zouden hebben en dat deze ramp niet gebruikt zou worden om po litieke striid te voeren Het is helaas anders ge'open. Od het ogenblik dat de Amerikaanse hulpmiddelen honderden mensen net leven redden, voelden de commun: en zich geroepen de leider daarvan nog eens uit te schelden. De heer De Groot bezigde daarbij de woorden- „Wij geloven niet aan die Amerikaanse pest-generaals". Waren hier Russische helicopters ge arriveerd onder leiding van een Rus sische generaal, zij zouden hem niet hebben uitgescholden maar voor zijn hu'p hebben bedankt Van communistische zlide werd ge zegd: Nederlandse militairen moeten in de kazernes blijven, terwijl buiten landse militairen hulp moeten bieden. Wij weten, welke ontzaglijke presta ties onze soldaten hebben geleverd. Van alle kanten ontving ik telegram men van aanbiedingen voor steun en hulp, maar van communistische zijde werd al dadelijk geopperd, dat de arbei ders de gevolgen van de ramp alleen zouden hebben te dragen. De heer Gortzak beweerde dat het Atlantisch Pact ons deze ramp heeft gebracht. De communisten schreven, dat het algemeen bekend was. dat de Nederlandse regering weigerde de dij ken te versterken, omdat zij dat geld voor defensiedoeleinden wilden uitge ven. Ik heb mij afgevraagd, aldus dr Drees, waar is de vlammende waarschu wing gebleven, die ongetwijfeld bil de begroting van Verkeer en Waterstaat had gegeven moeten worden van de zude der communisten? De heer Gort zak heeft bii de begroting van Verkeer en Waterstaat over alle mogelijke din gen gesproken, maar dit punt heeft hij niet aangeroerd. De communisten, zo besloot dr Drees dit deel van zijn rede. trachten weer propaganda te slaan uit dit trieste ge beuren. maar er ls gelukkig in deze da gen nog een andere stemming". DE Kamer liet niet na haar onver deelde Instemming te betuigen met deze gevoelige afstraffing en ook wij sluiten ons daarbli van ganser har te aan. Uit deze droeve omstandigheden po litieke munt te willen slaan, ls politiek van het allerlaagste al'ooi. waarvoor wij niet anders dan afschuw kunnen hebben. En al behoort leedvermaak niet tot de schone deugden, wij schamen ons allerminst te bekennen, dat wij ons er van harte over hebben verheugd, dat dr Drees gisteren raak heeft geslagen. Deze afstraffing was niet alleen dub bel en dwars verdiend: zij was zelfs noodzakelijk! van Mantes naar het getroffen gebied waren gestuurd, om In die gemeenten, welke het dringendst hulp behoeven, de helpende haud te bieden. H. M. was door deze Franse bijstand zeer getroffen en verzocht beide heren de burgemeester en bevolking van Mantes voor dit spontaan medeleven dank te zeggen. Daarna vertrok de Koningin met bur gemeester Bouwense per auto naar Sint Maartensdijk. Eerder op de dag had de Koningin een bezoek gebracht aan Schouwen- Duiveland Zij airiveerde om een uur in de haven van Zlerlkzee, met een rijks- politieboot uit Bergen op Zoom. Zij werd vergezeld door haar particulier Avr N. SnuttAvis en de heer C. Philips, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zij werd op de kade begroet door de burgemeester van Zic rikzee. jhr mr J. Schuurbcque Boeve en de wethouders Gerritsen en Den Boer. Voorts waren aanwezig ir A. B. J. de Koning, ingenieur van de Provinciale Waterstaat en mevrouw S. C. de Casem- broot—baronesse van der Felts. echtge note van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Na een bezoek aan het Rooms Katho liek Ziekenhuis te Zierikzee. waar de Koningin sprak met de moeder-o- begaf Zij zich naar de trouwzaal i het stadhuis, waar men aan haar voor- 1 stelde kolonel van Waning. comman dant van de maritieme strijdkrachten op Schouwen. Deze roemde het werk van de Ier- seker cn Urkcr vissers, speciaal van schipper Schol, die 400 a 500 mensen gered heeft. Voorts werden voorgesteld dr C M. van Hooren. leider van het Rode Kruis op Schouwen, de burgemeesters van Oostcrland en Nieuwerkerk. de comman dant van de Amerikaanse troepen. George Worse, en die van de Engelse troejicn. captain Casement, Mees Toxo- peus. ds J. M. Barendrecht en dr Van den Acker, een veearts uit Zierikzee. onder wiens leiding niet minder dan 7000 stuks vee gered zijn. De Koningin heeft vervolgens Zierikzee bezichtigd en zich op straat met verscheidene omstan ders onderhouden Van Zierikzee uit is Zij per helicopter naar Brouwershaven vertrokken. Daarna heeft zit St. Anna land. Sint Maartensdijk, Scherpenlsso en Sint Philipsland bezocht.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1