LEIDSCH DAGBLAD ORKAAN EN SPRINGTIJ VEROORZAKEN NATIONALE RAMP Minstens 390 doden, onmetelijke overstromingen en ontelbare millioenen schade Rouw over Nederland Desorganisatie en wanorde in West- en Zuid-Nederland Weer werd Zeeland prooi der golven piste Jaargang MAANDAG 2 FEBRUARI 1S53 No. 27829 Directeur: J. W Henny ■Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Rouw over Holland IE en £ro^e ramP hee1* ons tand I cn volk getroffen. De oude erf' I vijand, het water, heeft ons slagen I toegebracht in een omvang en van I een diepte als nauwelijks voor I mogelijk werd gehouden. I Nooit sinds mensenheugenis ver' I enigden de natuurelementen zich I lot zulk een noodlottig samenspel I als dit weekeinde te zien heeft ge- 1 geven. Een storm van ongekende kracht en duur teisterde onze water- rijkste gebieden, zweepte de stro men op tot bruisende bandjirs, die duinen en dijken vermorzelde, het leven van mens en dier bedreigde I cn welvarende akkers deed ver- I anderen in feldeincnde watervlakten. r is rouw over Holland. Rouw in de eerste plaats om de vele tientallen mensenlevens, die I verloren gingen. Rouw om het ontzaglijke leed. dat I honderden gezinnen beroofde van I huis, haard en goed. I Rouw om de nog niet te peilen I materiële schade, welke een ernstige I bedreiging vormt voor de nationale I welvaart, waarvan wij het herstel I luttele dagen geleden met blijdschap constateerden op grond van het feit. dat Nederland bij machte was alstand te doen van verdere Ame rikaanse economische hulp. j^oclitans is de laatst reden de minst belangrijke. Er zijn in de laatste 24 uur ontroerende bewijzen geleverd van spontane bereidheid tot hulpverlening. Dat is. bij alle ellende, eerj ver heugend symptoom. Grote gebieden van ons kleine vaderland zijn voor deze ramp gespaard gebleven. De talloze spontane reacties vormen het beste bewijs, dat gedaan zal worden wat gedaan kan worden. De jafen 1940'45 hebben geleerd, j dat de nood tezamen bindt en tot grote offers in staat stelt. Helaas, er is wederom nood; Nederland verstaet Uw taeck! Giflen ook via „L. D."! In aansluiting op de oproep van het Nationaal Rampenfonds stelt ook het „Leidsch Dagblad" zich beschikbaar om gelden in te zame len ter leniging van de nood. Giften kunnen worden gestort aan ons Bureau Witte Singel I of op onze girorekening 57055. DE NOOD IS GROOT. GEEFT DUS GUL! De directie van ons Blad opent de hopelijk lange rij met een gift van f. 1000. De bijdragen zullen dagelijks in ons Blad worden verantwoord. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's- De critieke toestand bij Dubbeldam wordt wel goed geïllustreerd door dit troosteloze beeld. (Foto Leidsch Dagblad - Van Vliet) Hulpverlening onmiddellijk gestart door militairen en burgerlijke organisaties De natuurkrachten hebben in het afgelopen weekeinde ons land zeer zwaar getroffen. Opgejaagd door een orkaan van ongekende sterkte sloeg het water van de Noordzee, waaraan ons land ontworsteld is, op vele plaatsen bressen in de kust, de dijken van zeegaten, rivieren en andere waterkeringen. Met een geweld, waartegen geen mense lijke techniek en samenwerking bestand waren, hebben storm en zee dood en ellende gezaaid in een omvang, waar mee geen natuurrampen van de laatste eeuwen te vergelijken vallen. In enkele uren zijn grote gedeelten van ons land aan onze aartsvijand ten offer gevallen. Koor ontelbare millioenen guldens is schade berokkend aan landerijen, woningen, steden, dijken, wegen, spoor banen en andere verbindingsmiddelen, terwijl voorzover thans is na <e gaan niet minder dan 330 het leven lieten door deze onverwachte uitbarsting van het natuurgeweld. Het zwaarst werden het Zuiden en het Westen van het land getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank en vele plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Vele inwoners van talloze overstroomde dorpen, gehuchten en steden hebben uren op zolders, op daken en zelfs in boomtoppen moeten doorbrengen alvorens zij door in allerijl verzamelde reddingsploegen in veiligheid kon den worden gebracht. Minstens zo velen hebben de nacht van Zaterdag op Zondag en ook de afgelopen nacht ir benarde omstandigheden, hopend op tijdige redding, moeten doorbrengen. Duizenden huizen, schuren, loodsen, werkplaatsen en industrieën werden het slachtoffer van dijkdoorbraken var rivieren, zeegaten en de eeuwige Hollandse vijand, de zee. Duizenden stuks vee gingen door het geweld van de natuurkrachten verloren. Een totaalbeeld van de watersnood, de gevolgen en de vooralsnog gedecentraliseerde hulpverlening is op dit moment onmogelijk te geven. Organisatorisch en spontaan buiten enig verband wordt hulp geboden waar dit moge lijk is. Burgerlijke en militaire autoriteiten hebben zich met de coördinatie van die hulpverlening belast. Beroeps-, reserve- en dienstplichtig militair personeel in werkelijke dienst is direct ingeichakeld, steeds groter wordt de stroom van grote groepen te hulp snellende militairen, DUW-arbeiders, Rode Kluis colonnes en andere hulpverle- ningsploegen. De grote Rijkswegen naar het Zuiden deden gisteravond denken aan de dagen van mobilisatie en oorlog. Onafgebroken colonnes trokken naar de ergste ergste rampgebieden. Koningin Juliana, Prinses Beatrix, de Ministers Drees, Algera en Beel hebben in de loop van de dag bezoeken aan de getroffen gebieden gebracht, waar men het veelal zonder electriciteit, gaswater en treinverbindingen moet stellen, en soms zelfs zonder enige verbinding ook over de weg. In Zeeland en de gebieden langs de grote rivieren is de situatie het rampzaligst, hoewel ook in de kuststrook critieke situaties optreden. In de havens, de zeegaten en op zee verkeerden talloze schepen in nood en honderden hebben de strijd tegen de elementen met de ondergang betaald. Een globale schatting van de materiële schade is onmogelijk, vooral ook omdat de verbindingen met vele gebieden uiterst moeilijk zijn. Vast staat echter, dat de schade honderden millioenen guldens zal belopen. De Ministerraad komt heden bijeen om de noodtoestand te bespreken en centrale hulpverleningsacties te schep pen, die de alom in den lande getoonde bereidheid om te helpen zullen coördineren. Zelfs door het buitenland, met name Amerika, zijn aanbiedingen gedaan om ons land over deze nationale ramp van ongekende omvang heen te helpen. "N Manifest van het Nederlandse rampenfonds Oproep aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machts concentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze wel vaart, die ook Uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in Uw buidel, ook als dit een offer voor U mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om Uw medemensen, om Uw vaderland en uiteindelijk om Uw eigen belang. Doe het direct. Stort Uw bijdragen op p o st g i r o 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag, of stuur een postwissel naar het secretariaat, Statenlaan 81. Talloze dijkdoorbraken ."oCudewa'er \GcjSa' cpZwnl V/ Het zwaarst heeft het noodweer wel Zeeland en in het bijzonder Wal cheren getroffen, het land dat zich zijn zinspreuk Luctor et Emergo zo waardig toonde in de afgelopen jaren. Zeven jaar geleden was Walcheren nog een bijna verloren prooi van de erfvijand van Holland, de zee. waaraan het was prijsgegeven om Nederland te ridden. Thans Is opnieuw het geweld van de zee over dit arme land uitgestort. Niet zo erg. naar het zich laat aanzien, dat het wederom zeer lang moet duren, aleer de rijke gronden weer droog komen te liggen. Maar niettemin zo erg. dat dit gebied zich uit eigen kracht niet meer zal kunnen oprichten, en dat ons ganse land de offers zal moeten opbrengen, om de hier aangebrachte schade te herstellen. Niet alleen materieel leed Zee land zware verliezen. Ook het aantal persoonlijke slachtoffers is aanzienlijk. Nauwkeurige gegevens zijn over persoonlijke ongevallen niet te verkrijgen, noch van dit gebied, noch van de andere getroffen streken. Vlissingen veranderde in binnenzee Het noodweer, dat over Walcheren Is losgebarsten, heeft aan de Vlissingse boulevard een schade aangericht, die al leen maar valt te vergelijken met de schade in de oorlog. Zaterdagmiddag liepen de mensen nog over de boulevard om te genieten van het Indrukwekkende schouwspel van het overslaande water, zonder te ver moeden. dat dit spel binnen 24 uur do delijke ernst zou worden. In de nacht stak de storm zó op, dat de boulevard tussen het standbeeld van De Ruyter en het bekende Wooldhuis op zes plaatsen volkomen werd open gereten. Op eén plaats werd er zo n diep gat in de boulevard geslagen, dat het tot slechts enkele meters reikte van de voorgevel van een groot flatgebouw. De bewoners vreesden reeds dat hun pand zou worden ondermijnd en zou Instorten en maakten zich gereed om te vluchten Gelukkig is het niet zover ge komen Ook bij het tweede hoge tij. dat in de loop van Zondag kwam. heeft men de zwakke plek zodanig kunnen versterken, dat het pand gespaard Is ge bleven.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1