LEIDSCH &s DAGBLAD Lange rijen vluchtelingen wachten op toelating in West Duitsland 91ste Jaargang ZATERDAG 31 JANUARI 1953 No. 27828 9 Directeur J Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57053 BHoofdredactie: B Menkhorst cn J. Brouwer f 6_ per kwartaal; f. 0.47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 I Het leven is thans licel wat rustiger I voor ex-president Harry Truman. I Geen beslommeringen meer over I i;cwichtige staatszaken, geen be~ I langrijke besprekingen, drukke I recepties of andere enerverende I bezigheden, die des presidenten zijn. Hij kan nu - als ambteloos Amerikaans staasburger - rusti zijn ochtendwandelingetje maken, hetgeen wij hem hier zien doen in de omgeving van zijn huis Independence. EUROPA TOT SPOED GEMAAND No? slechts korte tijd geleden, schre ven wij. dat er toch wel verschil zou blij ken tussen de buitenlandse politiek van Truman en Eisenhower. Welnu, de eer ste symptomen daarvan zijn reeds geble ken De eerste rede van de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, droeg een vrij agressief karakter, speciaal ten aanzien van Europa Onomwonden werd daarin feiteHlk aangekondigd, dat Europa nu eindelijk zich maar eens moest aaneen sluiten volgens de Euro pee Defensie-Gemeenschap, anders zou niet uitgesloten mogen worden geacht, dat Amerika zijn houding zou kunnen gaan herzien! Zo scherp had Washington zich tot- dusver nog nimmer geuit, ook al was bekend, dat het wel druk uitoefende op Europa om eindelijk de EDG. tot leven te brengen. Aan dit kleine symptoom van nuan cering menen wij een grote betekenis te moeten en mogen toekennen. En wij tijn nieuwsgierig, in hoeverre by het nu voor de deur staand bezoek van Dulles aan de West-Europese hoofdsteden hij wordt vergezeld door Stassen. die ook reeds geharnaste taal deed beluis teren verder getuigenis zal worden afgelegd ten aanzien van grotere dwang van de zijde van Washington. Een dwang die overigens niet geheel misplaatst mag worden genoemd, gelet op de offers, die de V St. reeds brachten voor behoud van de Europese vrijheid en nog bereid zijn in de toekomst te brengen, al zit eigenbelang daarbij mede voor. In Frankrijk heeft deze agressieve taal weinig weerklank gevonden. Parijs voelde zich geschokt, maar toch schijnt de regering Mayer er door gesterkt te zijn. want tegen de verwachting in, hoeft deze regering by het parlement bil de indiening van de ratificatie-wet der EDG. bllzonder helder gesproken. De regering Mayer heeft volledig het standpunt van Schuman Inzake de Europese eenheid onderschreven, wel licht zelfs vollediger dan Plnay zou heb ben gedaan In zeker opzicht is dit een meevaller, nadat terecht ernstige zorgen konden vorden gekoesterd ten aanzien van de ontwikkeling in Frankrijk ten opzichte van de EDG De nuchtere zakelijkheid schijnt evenwel langzamerhand ook in Frankriik door te dringen, al zal Parus r.o? wel bliiven aandringen op nauwere samenwerking met Londen, die het zelf eens heeft geweigerd! Maar veel succes zal Parijs daarbij niet hebben, want Londen handhaaft officieel de stelregel: eerst het Gemenebest! In ieder geval schijnt er weer enig schot te komen In de vereniging van het Westen, ook al zal men goed doen nog geen hoera te roepen, want ln de Franse politieke partijen leeft nog altijd veel verzet en de verdere gang van zaken op het wereldtoneel kan daarby van niet te schatten betekenis biyken te zijn. Ook de West-Duitse Bondskanselier An»nauer krligt opnieuw de wind ln de zeilen en zal ongetwijfeld trachten csarult zij te spinnen. Helaas handha ven de socialisten hun verzet onver minderd. Intussen biyft Moskou tyd winnen en dat het Kremlin die tijd niet onge bruikt zal laten, wel dat bewijst de rang van zaken in Oost-Dultsland, waar de greep om de macht, de volledige macht, flvvz de oovjetiserlng. in volle gang ls. Svstematisch zal Moskou thans door zetten. Moskou zal zijn houdine overigens ln geen enkel opzicht wijzigen Zie de po ging. om druk uit te oefenen op het Ppnemarken. zij het tevergeefs, zie de dwnrsdryverij inzake het vredes verdrag met Oostenryk. Hoewel alle £™,wVln het z" "eine verdrag ook aoor Moskou waren aanvaard, weigert Amerikaanse senaats- commissies van onderzoek inzake veiligheid De Amerikaanse republikeinse senator Wiley heelt medegedeeld, als voorzitter te zullen optreden van een nieuwe senaats-subcommissie. belast met het onderzoeken van de vraag, of op het ge bied der Amerikaanse buitenlandse be trekkingen voldoende rekening wordt gehouden met de veiligheid der Ver enigde Staten. Wiley zeide. dat de subcommissie een onderzoek zal instellen naar de „invloed van spionnage-methoden van dictato riaal bestuurde landen op de Ameri kaanse buitenlandse politiek". Hij zeide, dat vooral aandacht zal worden ge schonken aan het vraagstuk der veilig heid inzake de Verenigde Naties en haar speciale organisaties. De republikeinse senator William Jen- ner heeft medegedeeld, dat hij senator I Mc Carran zal opvolgen als voorzitter I van de subcommissie voor de Ameri kaanse binnenlandse veiligheid. De permanente subcommissie van d< Amerikaanse senaat voor onderzoekin gen staat onder leiding van de republi keinse senator Mc Carthy. Deze heeft medegedeeld, dat de personeelssterkte der subcommissie zal worden verdub beld. dit met het oog op in te stellen uitgebreide onderzoekingen. Naar een Balkcnbond De Griekse minister van buiten'andse zaken. Stefanopoe'os. heeft gisteren de Britse en Amerikaanse ambassadeurs Athene in»e icht over de besprekingen, welke hii deze week met de Turkse mi nister van buitenlandse zaken Koprulu heeft gevoerd. Stefanopoelos deelde de ambassadeurs mede. dat de vcrdcdlzingsovereenkomst, die Griekenland. Turkije en Zuid-Sla- vlë willen sluiten, geheel ln overeen stemming zal zijn met hetgeen in het Handvest der Verenigde Naties is ver meld omtrent het sluiten van regionale verdedigingsverdragen. Hii voegde hier aan toe dat de door Griekenland er Turkije aan te eane militaire verplich tingen niet bu'.ten de in het Noordat- lantische verdrag aangegeven gTenzer zu'len gaan. Minister Stefanopoe'ns vertrekt Maan dag a s. naar Be'grado waar hii verde digingsbesprekingen zal voeren met Zd Slavische leiders Geen Duits, maar internationaal probleem a Beriyn) Nauwelijks nog maar was de stad ontwaakt of honderden vluchte lingen stonden in lange rijen opgesteld voor de hoofd- en aanmel- dingspost in de Kuno Fischerstrasse. Donderdag waren het er bijna tweeduizend. Vrijdag ongeveer zestienhonderd en voor Zaterdag werd een gelijk aantal verwacht, alle mensen, die de West Berlijnse auto riteiten om asyl zouden komen vragen. Op de trottoirs heeft men rijdende toiletten ingericht. Druk wordt er door een leger kooplui gevent met etenswaren. Hun omzetten zijn evenwol niet groot, want veel te verteren hebben de vluchtelingen niet. Het trieste karakter van die lange rfjen wachtende en doodvermoeide mensen wordt nog verhoogd door de natte sneeuw, welk» zunder ophouden uit het loodgrijze wo'kendek valt. Men zal nog uren hebben te staan, want het Duitse amote'.uke apparaat, niet bere kend od deze toevloed, werkt langzaam. De ruimte ln het gebouw, een voorma lig jeugdtehuis, kan hoogstens 150 men sen bergen. D:c blokkeren dan ook de trappen en de gangen, snakkend naar het moment, waarop hun nummer zal worden afgeroepen. Kuno Fischerstrasse betekent voor hen een nieuwe fase ln hun leven, dat alle g'ans allang heeft verloren. Van daar dat zij - vooral de ouderen - vol komen apathisch alles ondergaan Zij moeten zich. van het moment af dat zu West Bentin hebben betreden, heen- werken door een hoevee'heid papieren rompslomp welke ontzagwekkend aan doet. Voorts zullen zij z.ch hebben te onderwerpen aan tientallen „verhoren", welke volgens een vast systeem worden afgenomen, en aan medische keuring. Zij. die om acht uur 's morgens aan bod komen, mogen de hemel prijzen als zii des avonds om 9 uur zich kun nen laten vallen op een stromatras in een of ander ..Lager". Veelal zün zij dan ook 7.0 uitgeput dat zij er zich weinig om bekommeren hoe het er in hun nieuwe „behuizing" een weidse benaming voor zo n mensenpakhuis - uitziet. Enige uren heb ik tussen die men sen gestaan, hun gesprekken opgevan gen. Moedeloosheid en wanhoop, ze zijn de voornaamste kenmerken der onder linge conversatie. Ze zijn een gretige voedingsbodem voor de zo funeste on verschilligheid. welke al tot enige ex cessen heeft geleid, en die de West- Beriiinse politie handen vol werk ver schaft. De onverschillige immers zal zich gauw- schu'd'.g maken aan criminele fei ten, die de toch al wankele moraal in de wereldstad zullen ondermijnen Toenemende verslechtering der soei9al -economische omstandigheden en hpf gevaar van zedenverwildering z.in de spookbeelden welke thans in West Ber iyn oDdoemen. De cevo'gen zu'len ech ter niet tot Berliin beperkt bliiven. maar zich in geheel West Duitsland doen gevoelen De Russen za'. d.t alles zeer welgeval lig ztln. De Westelijke geallieerden zijn zich bewust van de dreigende gevaren en kwalificeren het Oo-t-Duiise vluch telingenvraagstuk reeds als een ..in ternationaal probleem" ACHTER HET IJZEREN GORDIJN kgwec oapr aenWgeb as d-ea s tiy Geen officiee; rapport over de toe standen achter het IJzeren Gordijn kan sprekender zijn dan de verhalen der tienta'.en d.e alles met eigen ogen heb ben aanschouwd en aan den lijve heb ben ondervonden. Urenlang heb ik bU hun gesprekken gezeten en vragen kunnen stellen. Men kriigt zo een g o- baal beelj van wat er zich zoal in de door de Sovjets bezette gebieden af speelt Grondiger dan de Nazi's zulks deden, richten de communisten de kinderen af. Aan de leerp icht wordt streng de hand gehouden, met dien verstande, dat een kind van acht ja3r dat b'iik geeft een hogere graad van mte ligentie te bezit ten dan de gemiddelde leerling, zonder toestemming van de ouders het leerplan kan onderbreken! In plaats daarvan kan de jongen of liet meisje - al spelenderwijs - zich bekwamen in de sport, volgens een bepaalde drilmethodc. Die sportbeoe fening heeft het karakter van een militaire opleiding. Men geeft het kind bulten een ge weer. Irekt het een uniform aan dat niet veel verschilt van de soldatenrok van de volwassene 'ik heb ze zelf ge zien». leert het marcheren en dekking zoeken, en looft onderscheidingen uit voor die jongen of dat meisje die o.a in uithoud ngsvermogen - de beste presta tie levert. Het kind, dat zich „eigener beweging" aan dat naargeestige onder- wysplan wil onttrekken, is voorbestemd om op een leeftud van 15 jaar in de „Dienst lür Deutschland" 1 arbeids dienst.) of de ..Volkspolitie" (het com munistische leger) te worden opgeno men Noch het kind zelf. noch de va der of mcedcr. kan hier verandering in brengen. SIMPEL ONDERRICHT Het onderwijs zelf is simpel. Het om vat de eerste beginselen van lezen, re- TWEE-HOOFDIGE LEIDING. De Volkspolitie kent de twee-hoof dige leiding. Ten eerste de partij, die er voor zorgt, dat de communistische ideologie voldoende wordt beleden, ten tweede de commandant, die voor het afriehten in militaire zin verantwoor delijk wordt gesteld. De voortdurende spanning tussen die twee is er oor zaak van. dat de een de ander niet vertrouwt De Rus brengt daarmede het oud-Romeins begrip in practijk: „verdeel en heers". Als schakel tussen party en comman- L dant fungeert de afdeling K 5. de op wh V^L lrf Mntt.r hihin9Russische leest geschoeide „lnlichtin- „Auch >ater und Mutter habcn alles gencltenst". Met de leiding daarva.i is E'Ï.TirL.iïïï Kift. dl, in de streelt niet be- kend is i velen van de leden van de Volkspolitie. die ik sprak, kenden zijn naam niet' en is in Moskou opgeleid. K 5 houdt er een uitgebreid kaart systeem op na. Alle personen in liet betreffende gebied zyn door K 5 gere gistreerd Men kent al hun particuliere omstandigheden, hun betrekkineen met het Westen en is volledig ingelicht over hun politiek <d.w.z communistische betrouwbaarheid K 5 treedt niet naar buiten op: de leden er van zyn niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan 35 jaar. Zu geeft instructies aan de andere afdelingen van de Volkspolitie die blindelings i .Befehl ist Befehl"' de instructies heeft uit te voeren Een lid van K 5, die de leeftyd van 35 Jaar heeft over schreden. verdwynt met onbekende be stemming. Stali; een hoofdstuk. Geen pogingen worden gedaan om de kinderen Russisch te le ren. Blijkbaar wordt de tyd daarvoor nog niet rUp geacht. Sinds een half jaar beijveren de com munisten zich vooral in de dorpen om ook na de schooltyd het kind aan zich te binden. Er zijn jeugdverenigingen opgericht, waarvan het lidmaatschap voorlopig nog niet verplicht is. maar er Is een voorbeeld dat een jongen van 9 jaar zich liet inschrijven bü zo'n organi satie. Tweemaal verzuimde hij de „clubbijeenkomsten", omdat hij zijn vader op het land moest helpen. Re sultaat: de vader werd ter verant woording geroepen en tot 3 jaar tuchthuis veroordeeld Dit zijn geen gruwelverhalen, want tal van mensen hebben mij over het op treden van de volkspolitie en over het „bewerken" der Jeugd in gelyke zin din- gen verteld, welke de haren te berge doen rijzen Wanneer ik naar voren bracht dat de Nazi's er ongeveer de zelfde methoden op na hielden, werd mij tegen geworpen dat er individueel soms analoog te werk werd gegaan, maar dat het niet te vergelijken is met het door de communisten toegepaste systeem. Ik laat deze opvatting voor wat zy is. Vrijwillig kan de jongen van 15 jaar, die ik heb zelf de proef genomen geen, of onvoldoende, antwoorden kan geien op de eenvoudigste aardrykskun- dige of geschiedkundige vragen, zich melden bij de hiervoor genoemde ar beidsdienst of de Volkspolitie. Elk dorp. elke stad. moet een bepaald contingent leveren Haalt men het aantal niet. dan wordt de methode van Intimidatie toe gepast. De vader, die een zaak heeft, een boerderu bezit of in betrekking is. wordt met het afnemen van zijn bezit tingen bedreigd dan wel met ontslag als hij er niet voor zorgt dat zyn zoon zich meldt. Biyft ook dit zonder resultaat, dan is de kans op arrestatie niet denk beeldig. De vader heeft dan geen be grip getoond voor het aandeel, dat hy moet leveren voor de ontwikkeling van de volksdemocratische staat 'Wij zou den in de bezettingsjaren hebben ge zegd: „geen begrip voor de nieuwe orde'"). Iedere communistische functio naris in een „Kreis" of „Bezirk" is ver- antwoordeluk voor een goede gang van zaken. Ook hem dreigt arrestatie als de zaken niet naar wens verlopen. Vijl Jaar lang is K 5 bezig geweest met het registreren van alle in Oost- Duitsland levende personen Thans is zij tot grote activiteit overgegaan Over haar methoden ten aanzien van boeren, handwerkslieden en ambtenaren een volgende maal. Prins Bernhard op weg naar New York Ontmoeting met Eisenhower? Gisteravond is Z. K. II. Prins Bern hard met zijn particuliere secretaris, dr F. A. de Graaff, met het KLM- Igntoestel „Jan van Riebeek", naar New York vertrokken. De Prins zal ons land. gelijk gemeld, vertegenwoordigen bij de feestelijkhe den. die in New York worden geor ganiseerd ter gelegenheid van het feit. dat aan het vroegere Nieuw Am sterdam 300 jaar geleden stadsrechten werden verleend. Maandag a.s. zal de Trins spreken in de plechtige bijeen komst. die de St. Nicolas Society te New York houdt ter viering van dit jubileum. De Prins vertelde kort voor zün ver trek, dat hü hoogstens 14 dagen weg te bluven en op 11 of 13 Februari as zal terugkeren .Vermoedelyk zal ik ook zakelijke bezoeken alfeggen". yy ver volgde hij Een ontmoeting met Eisen hower is niet uitgesloten. Ex-ambassadeur J. M. de Booy Grootofficier Oranie Nassau By K B. Is de heer J. M. de Booy. de afgetreden ambassadeur in Bonn, be noemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Diepe depressie Maandag a.s. zullen te Cairo Duits- Arabische economisch? onderhandelin gen berinnen tot voorbereiding van een tweezijdige economische overeenkomst tussen West-Dultsland en de Arabische landen. Naar verluidt, is de West-Duitse re gering. in verband met de herste'.beta lingsovereenkomst tussen Duitsland en Israel, bereid aan de Arabische landen dezelfde goederen te leveren a'.s aan Israël worden aangeboden. Het KNMI deelt mede: In de afgelopen 24 uur ontwikkelde zich by Schotland een zeer diepe depres sie. die ook in onze omgeving de lucht druk belangryk heeft doen dalen, de storing veroorzaakte stormen op de Noordzee, boven Engeland cn de Oceaan. Aan de achterzyde van de depressie stromen nu grote hoeveelheden koude lucht afkomstig van de Poolstreken naar het Zuiden. De koude luchtstroom buigt boven Zuid-Engeland om in de richting I van het vaste land. Aan het front, dat de koude lucht begrenst, kwam een uit gebreid regengebied voor, dat vannacht en vanmorgen over ons land trok. De polaire luchtstroming, die morgen het weer bepaalt, gaat gepaard met wisse lende bewolking en enkele buien. Oud-Leiden het Kremlin toch nieuwe besprekingen te openen, tenzU dit kleine verdrag wordt ingetrokken- Hetgeen het Westen na- tuuriyk heeft afgewezen. Maar verder komt men op deze wijze uiteraard niet en de wereld zal goed doen zich er rekenschap van te geven, dat voorlopig aan de koude oorlog geen einde zal komen Reden te over. om een aaneengesloten front te bluven vormen en daarby de meest mogeliike haast te betrachten. Zonder oorlog de Sovjet-methoden be- antwoorden, dat zal Amerika's nieuwe richting zyn! WEERBERICHT Guur weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Guur weer met wisselende bewolking cn nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot stormachti ge wind tussen West en Noordwest. (Opgemaakt te 10 uur) 1 FEBRUARI Zon op: 8,21 uur: onder: 17.27 uur. Maan op: 2028 ui:r; onder' 9 03 uur Hoogwater te Katwijk te 5 00 en 17.07 uur Sprlngty. <2/2 te 5 29 en 17.37 uur). Op de vestwal waar in 1924 het monument voor Leiden's Ontzet werd onthuld, stond van 17.14 lot 1903 de stenen Korenmolen ..d'Oranjeboom" gesticht door Hendrik van der Heide cn Ary Opstal. Deze molen diende op zijn beurt ter ver vanging van de in 1575 opgerichte houten koren molen ,.'t Calff". welke naam de molen op hoog bevel ook weer droeg tijdens de jaren der Franse overheersing na de revolutie van 1795. Volgens ir G. L. Dricssen in zijn „Lcidschc straatnamen" bevond zich tussen de molen en de bebouwing aan de stadszijdc vroeger een nauw straatje, Kalvcrstraat geheten, dat bij de afbraak- van de molen kwam tc vervallen. De gemeente Leiden kocht de reeds buiten gebruik gestelde molen in April 1900 voor f. 6050. - en bestemde het bouwwerk tot woning voor de tuinbaas en als opslagplaats. De vervallen staat, waarin de molen verkeerde cn de hoge onderhoudskosten, deden de Raad in November 1903 tot afbraak besluiten. De gevelsteen, meldende liet feit der eerste en laatste steenlegging, respectievelijk door Willem van der Klugt cn fan Koek op 3 Maart cn 10 juni 1734. is lieden ten dage nog te bezichtigen in het gebouw van de Meelfabriek ..dr Sleutels" in de Oosterkcrkstccg. waar hij in de buitenmuur is ingemetseld. Onze verslaggever, die zich in West-Berlijn bevindt, heeft zich uit gesprekken met de uit Oost- Duitsland komende vluchtelingen, een beeld kunnen vormen van de methoden, welke onder Russische super-visie door de communisten worden toegepast In dit artikel geeft hij een beeld van het onderwijs aan de jeugd. Voorts verhaalt hij van het inti miderend optreden der volkspolitie en van het werk der beruchte k 5. Nog steeds liondt de stroom aan

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1