LEIDSCH DAGBLAD West-Duitse politie kampt met moeilijkheden 91ste Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1953 No. 27806 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie- B W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6_ pcr kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm 25041; Red 21507 De arrestatie der zeven Wemeling van politieke misdadigers Waar wringt Duitsers de schoen? (Telefonisch van ome correspondent te Bonn) Op de Nederlandse Ambassade fe Bonn betreurt men het zeer, dat het de West-Duitse politie nog niet gelukt is achter de verbli/fplaats van ook maar één van de nog voortvluchtige oorlogsmisdadigers te komen. Hoewel men er niet aan twijfelt dat er naar hen gespeurd wordt, vraagt men zich daar toch af of bij de betreffende instanties de ware animo wel aanwezig is. Aan de andere kant verheelt men zich echter ook weer niet dat de West- Duitse politie met speciale moeilijkheden te kampen heeft, verband houdende met het feit dat de half bezette Bondsrepubliek nog altijd geen voldragen Staat is en haar politie niet met die voortvarendheid kan optreden, die in andere landen misschien vanzelfsprekend is. In de eerste plaats laat door de federale structuur d. samenwerking tus sen de centrale Bondspolitie en de politie van de verschillende Lander nogal te wensen over, zodat zelfs wanneer men in Bonn precies weet wat men wil, dit nog niet betekent, dat me» er ln de landshoofdsteden ook zo over denkt. Het heet nu echter, dat er in het opsporings werk één lijn zal worden getrokken. Verder kent de gewone Wes' Duitse politieman ten opzichte van buitenlan ders maar al te vaak zijn competentie nog niet, waardoor hij zeer onzeker |n zijn optieden tegenover buitenlanders is. Chaotische toestanden Over de chaotische toestanden in de West-Duitse criminalistische sector ver mag de buitenstaander zich totaal geen denkbeeld te vormen. In Nederland is men nu veelal van mening, dat het ook voor de West-Duitse polltie-autoriteiten een ondragelijke gedachte moet zijn, dat zich op het territoir van de West-Duitse Bondsrepubliek waarschijnlijk zes man nen bevinden, die zich aan zware mis drijven tegenover medemensen hebben schuldig gemaakt en zij alleen al daar om reeds hun best -zullen doen hen- te vinden. Deze mening is verkeerd. In Wesl-Duilsland wemelt het op het ogenblik van dergelijke politieke mis dadigers. die zich vrij kunnen bewe gen. omdat men niet weet of men hen arresteren ma.*, In vele van deze ge vallen zou de West-Duitse politie dolgraag tcegrijpen. vooral in het ge val van de ^Tsjechen, die zich in 1945 aan wreedheden tegenover Sudeten- Duitsers hebben schuldig gemaakt, maar later, toen zij voor het commu nisme op de vlucht gingen, evenals de Sudetcn-Duitsers zelf een toevlucht in de Bondsreoubliek zochten. De daden van deze TSJechen zijn bij de West-Duitse politie bekend. Deson danks kunnen zij niet gearresteerd wor den, omdat de bezettingsmogendheden zich tot nog toe beschermend voor hen geplaatst hébben of hen zelfs gelegen- hei'! hebben gegeven naar een ander land verder te vluchten. Een en ander heeft er toe geleid, dat de West-Duitse politie op he. stuk van oorlogsmisdadige" wat sceptisch geworden is. Vaak hoort men dan ook de ironische opmerking waarom men het ene exemplaar var het species oorlogsmisdadiger moet oppakken en het andere moet laten lopen. Huilerig en dwaas Ook de pers en publiek zijn op het punt oorlogsmisdadigers afgestompt. Nu nog kan men in de West-Duitse kranten stukken over Bikker en consorten tegen komen, die van een compleet wanbegrip getuigen. Het ergste hebben het wel de „Aachcner Nachrichten" gemaakt, die Zaterdag j.l. een lang huilerig artikel publiceerden onder de titel: „Zeven ont kwamen uit Breda". Het loont de moeite hieruit iets te geven. Het artikel begint met oen soort histo rische beschrijving van de stad Breda, waaruit blijken moet, hoe Nederland ln de laatste eeuwen achteruit geboerd is. Dan worden de zeven ontvluchten als helden van het Oostfront en als de voorlopers van het Europese leger ver heerlijkt. Maar daarna komt pas de clou! „Wie behaaglijk zijn geïmporteerde Hollandse groente eet, speurt de bittere CENSUUR IN EGYPTE. In Egypte is censuur Ingesteld op alle uitgaande en binnenkomende persberich ten Luitenant-kolonel Anwar Sadat, een militaire woordvoerder, verzekerde bui tenlandse correspondenten dat zij „vol ledige vrijheid zouden blijven genieten cn ingelicht zullen worden over even tuele doorhalingen". Kolonel Sadat zeide, dat men zich niet of slechts weinig met de kopij van bui tenlandse correspondenten zal bemoeien, behalve met betrekking tot militaire aangelegenheden. De regering zou trachten vertragingen bij het doorgeven van binnenkomende berichten te voorkomen. Egypte is nog steeds in staat van be leg. afgekondigd op 26 Januari 1952 na de wanordelijkheden in Cairo. WEERBERICHT Aanhoudende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaatse ijk enige sneeuw, voornamelijk in het Wes ten van het land. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. Overwegend lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 7 JANUARI. Zon op- 8.47 uur: onder: 16 46 uur Maan op uur; onder: 1116 uur Hoogwater te Katwijk te 7.33 cn 19.52 u smaak, die de uitleveringscampagne voor het gevoelige verhemelte betekent" En tenslotte wordt in het artikel Bonn opgeroepen „de Goidiaanse knoop op te lossen en met Salomonische wijsheid er voor te zorgen, dat de ingewikkelde aan gelegenheid niet explodeert". In het voorbijgaan wordt de rechter in Kleef, die de mannen weer vrijliet, nog even geprezen omdat hij „niet alleen menselijk, maar ook politiek de situatie begrepen heeft". Daarbij schijnt deze rechter volgens de betrouwbaarste berichten in het geheel niet op de hoogte van de werkelijke af faire te zijn geweest. Een precedent Wjj zouden aan dit voor de volle lOoH dwaze artikel waarvan wij gelukkig in de re_; van de West-Duitse pers geen tegenhanger gevonden hebben geen aandacht geschonken hebben, indien het in zijn domme onbevangenheid toch niet precies aangeeft waar vele Duitsers de schoen zal wringen wanneer de uitleve ring nog eens actueel belooft te worden. Klare verhoudingen bestaan hier ook na de Nederlands-Duitse afspraken niet cn rechters die de zaak te behan delen krjjgen zullen zich op verschil lende usances kunnen beroepen. Wat alle zeven betreft zal de kwestie trouwens zo'n vaart niet lopen. Maar althans een van de zeven bevindt zich nu in handen van de West-Duitse justitie. Een dezer dagen zal over zijn lot worden beslist. Wat met hem ge beurt mag men dus als een veelzeggend precedent opvatten. Ontwerp voor een Europese grondwet Zal te Straatsburg in elkaar worden gezet In Straatsburg, de oude hoofdstad van de Elzas, zal in de eerstvolgende dagen de laatste hand worden gelegd aan het ontwerp voor een Europese grondwet, waaraan in de afgelopen drie maanden een reeks van commissies en ondercom missies in Parjjs en Brussel heeft ge werkt. De laatste hand. tenminste voor zover het de vertegenwoordigers der Europese parlementen betreft, want de grondwet zal worden gegoten in de vorm van een verdrag tussen de zes landen, die in beginsel bereid zijn tot een poli tieke gemeenschap toe te treden, en de regeringen dezer landen hebben zich dan ook hun rechten om het verdrag in al dan niet gewijzigde vorm te aanvaarden •n volle voorbehouden. Het ontwerp der grondwet voorziet ln de vorming van een Europees uitvoe rend college onder de controle van een uit twee Kamers bestaand parlement. In het uitvoerend orgaan kan men gemak kelijk het embryo van een toekomstige Europese regering onderkennen. Zijn president zal door het Europese parle ment gekozen moeten worden en h|j zal daarna zelf zjjn „regering" kunnen vor men. waarbij hij slechts gebonden zal zijn door de bepaling, dat de presiden ten van de hoge gezagsorganen van de Kolen en Staal Gemeenschap en van de Europese Verdedigings Gemeenschap ambtshalve een regeringszetel zullen krijgen. Daar het orgaan uit negen le den zal moeten bestaan, zal de „mi nister-president" zes van zijn medewer kers zelf kunnen kiezen. De politieke ondercommissie heeft evenwel het stand punt ingenomen, dat daarnaast ook een comité van ministers „van Europese za ken" zal moeten worden gesticht, waar in de nationale regeringen moeten sa menkomen met de „regering" en met de vertegenwoordigers van landen, die voor eerst slechts als toegevoegd lid met zeer losse banden aan de gemeenschap wen sen te worden gebonden. Daarbij is ge dacht aan Engeland en aan de Scandi navische landen, die weliswaar niet tot een politieke gemeenschap wensen toe te treden, doch die er toch zo nauw mogelijk verbonden mee wensen te blij ven om geen nieuwe scheidingen in Europa te veroorzaken. Wat het parlementaire orgaan betreft, is in Straatsburg voorgesteld om een Europese Kamer van Volksvertegenwoor digers te vormen; haar 261 leden zouden in rechtstreekse verkiezingen moeten worden gekozen waarbij echter de zes toetredende landen als aparte kiesdis tricten zullen worden beschouwd De drie grote partner-landen zouden elk 63 afge vaardigden moeten kiezen De Benelux- groep zou recht op 72 zetels krijgen. 30 voor Nederland en voor België en 12 voor Luxemburg. Daarnaast zou er een Euro pese Senaat van 87 leden moeten komen (21 uit Frankrijk, Duitsland en Italic. 10 uit Nederland en België en 4 utt Luxemburgi. die door de nationale rege ringen in samenwerking met hun parle menten zullen worden benoemd Toen in September van het vorig jaar de zes ministers van buitenlandse zaken der landen van de Kolen en Staal Ge meenschap in Luxemburg besloten, de opdracht te geven tot het uitwerken van een grondwet, zat daarbij de bedoeling voor om de aanvaarding der defensie gemeenschap mogeluk te maken, ook voor hen. die haar afhankelijk wilden stellen van pen Europees politiek gezag De bevoegdheden van de voorgestelde politieke autoriteit zullen zich dan ook voornamelijk moeten ontwikkelen m de richting van een coördinatie der bui tenlandse politiek. Die ontwikkeling zal de wegen van geleidelijkheid moeten vol gen in dier voeee. dat de competentie? bij eenstemmig besluit der deelnemende landen telkens kunnen worden uitge breid. In elk geval is voorgesteld, dal de gemeenschap verdragen zal moeten kun nen sluiten, die voor haar leden bindend zijn Haar zelfstandigheid zal ook door bepaalde financiële bevoegdheden wor den geïllustreerd. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de politieke autoriteit de werkzaamheden van de bestaande of te vormen deelgemeenschappen op elkaar zal afstemmen. Ook is er aan gedacht, dat het Europese parlement in de toe komst de rol van de parlementen der andere gemeenschappen zal kunnen overnemen. Drie Europese vergaderingen zullen nu ln de komende weken in Straatsburg hun licht over dit grote politieke project la ten schijnen. Dat lijkt een meer gecom pliceerde procedure dan het in werke lijkheid is. want in feite bestaat er een soort van personele unie tussen deze organen, zodat in alle vergaderingen steeds weer dezelfde gezichten Ie lier- kennen zijn Op 7 Januari treedt de com missie aan, die liet ontwerp-grondwet heeft moeten opstellen Officieel heet zij „commissie ad hoc van de gemeenschaj)- pelijke vergadering van de Kolen en IfAf^T Het was verboden foto's te nemen na de noodlanding van liet KLM- toestel in de woestijn in Saoudië Arabië. Een van de inzittenden. Mr Leonard Kearsley, kwam op de ge dachte de situatie dan maar te tekenen, terwijl er werd gewacht op de toegezegde hulp. Rechts boven op de foto ziet U het hefschroef- vliegtuig, dat de dokter bracht - die niet nodig was, omdat er geen gewonden waren. De parachutisten, die door het Amerikaanse leger waren gezonden, ziet U op de grond bij hel vliegtuig. De beide handtekeningen op de tekening zijn van de eerste en tweede piloot van het toestel. Strengere bewaking bij Norg Voor het controleren van het verkeer op de wegen van en naar de terreinen van de strafgestichten Norg. zal te Veen- huizen tijdelijk een detachement Rijks politie. ter sterkte van 25 man, worden gelegerd. Churchill in New York gearriveerd Hij beantwoordt vragen Churchill werd bU aankomst te New York begroet door z(jn gastheer, de be jaarde Amerikaanse staatsman Bernard Baruch Op de kade hadden zich ongeveer 25 Amerikaanse Ieren met borden opge steld, waai op stonden slagzinnen zoals: „Verenig Ierland". Nadat de „Queen Mary" was vastge legd, legde premier Churchill een lange verklaring af voor een groot aantal jour- ONZE KERSTPUZZLE. Is uw oplossing van onze Kerst- puzzle al in ons bezit? Het zou jam mer van uw tfjd en moeite zijn, wanneer U verzuimde ze tijdig ln te zenden. Tot morgenmiddag klokslag 12 uur nemen wfj ze gaarne in ont vangst; daamï moeten wij ze on herroepelijk ter zijde leggen Dit nummer bestaat uit ces pagina's Gisteren werd liet geëlectrificeerde baanvak Arnhem - Zutfen in exploi tatie genomen. In Mei a.s.. als ook de electrificatic van liet baanvak Zutfen-Zwolle klaar zal zijn. wordt liet gehele traject Arnhem - Zwolle officieel in gebruik genomen met ccn feestelijke openingsrit. De eerste clrctrische Iran uit Arn hem komt Zutfen binnen. Op de achtergrond links de voetbrug en rechts de spoorbrug over de IJsscl. Staa! Gemeenschap". Zij bestaat uit 87 gedelegeerden en 13 Britse en Scandi navische waarnemers. In feite is zij iden tiek met de „gemeenschappelijke verga dering" Alleen hebben Duitsers. Fran sen en Italianen er elk drie zetels meer Deze grondwetscommissie komt nu bij een om het door een werkgroep van 26 leden, onder leiding van de Duitser Heinrich von Bientonao, gemaakte ont werp onder de loupe te nemen. Op 10 Ja nuari vergadert de „gemeenschappelijke vergadering" cn op 14 Januari zal het oudste Straatsburgse orgaan, de raad gevende vergadering der veertien landen de Raad van Europa, het plan in ccn extra zitting gaan bezien. Daarna komt de grondwets-commissle nog eens biteen om aan de hand der adviezen van de ïaadgevers de situatie nog eens te be zien. Hun ontwerp behoeft pas op 10 Maart 1953 te worden voorgelegd aan de zes ministers enaan de nog niet be staande gemeenschappelijke vergadeiing van de verdedigingsgemeenschap Het kolen- en staalparlement zal zich in deze eerste werkzitting na zijn instal latie in September ook bezig houden met zijn eigenlijke taak. de controle op het beleid van het gezagsorgaan, dat inmid dels in zijn Luxemburgse zetel de voor bereidingen heeft getroffen om de ge meenschappelijke markt voor kolen en erts op 10 Februari, die voor staal op 10 April te doen ingaan. Het gezagsor gaan zal zijn eerste bericht aan de ver gadering moeten voorleggen en de goed keuring moeten verkrijgen voor zijn pro gram van actie. Een der politieke vraag stukken. die daarbij weer naar voren kunnen komen, is of de Britten en hun volgelingen kans zullen krijgen waarne mers te plaatsen in het kolen- en staal parlement De Raad van Europa heeft zich daarvoor in September uitgespro ken door de aanvaarding van het plan- Eden tot het leggen van nauwe verbin dingen tussen cont'ncntaal Europa en de landen aan de vrije periferie. Maar de president van het gezagsorgaan, de Fransman Jean Monnet. heeft zich daar in een op 8 November gehouden rede. scherp tegen verzet en hij heeft daarbij steun gevonden van zijn landgenoot. Paul Revnaud Hun standpunt is dal men geen pottenkijkers" wenst, wan- n»rr die niet bereid ziin zelf ook ver- I pllrhüngcn op zich De Engelse Admiraal Sir John Edclsten. opperbevelhebber van het Kanaalcommando, bracht ccn be zoek aan liet ministerie van Marine Ie Den Haag. De Admiraal (links) in gesprek met de bevelhebber der Nederlandse zccstrijdkrachtcn en clicf van de Marinestaf, Vice-admiraal A. de Booy. nalisten. Churchill sprak ln algemene termen over wereldvraagstukken. De Britse minister-president was zeer goed op dreef en beantwoordde de gestelde vragen vlot Volgens Churchill was niet Korea, doch Europa het centrum van de hui dige wereldspanning. Sprekend over de Britse atoombom, In vergelijking met die der Verenigde Sta ten, zeide Churchill: „president Roose velt heeft mij indertijd toegezegd, dat de Verenigde Staten mij zo volledig mo gelijk over hun kennis der atoomwapens zouden inlichten. Dit is echter niet ge schied". Een verslaggever herinnerde Churchill er aan dat hfj een jaar geleden had ge zegd dat de vooruitzichten voor vrede „zeer goed" waren en hij vroeg hem. wat hij in dit opzicht van 1953 dacht. „Zeker niet minder bemoedigend dan het vorige jaar", antwoordde Churchill. De Britse premier wilde zich niet uitlaten over de mogelijkheid van een ontmoeting met maarschalk Stalin. In antwoord op een vraag of Groot- Er;ttannie gekant is tegen een uitbrei ding van de Koreaanse oorlog, ant- oordde Churchill: „Het zou zeer te be treuren zijn. Indien Amerikaanse of an dere legers der Verenigde Naties om zwervingen door het onmetelijke China zouden beginnen Het zwaartepunt san "erelds moeilijkheden ligt niet in China". In antwoord op de vraag waar dan wel het centrum der internationale moeilijk heden lag. antwoordde Churchill „Vol gens mij is dat langs de grens van het „IJzeren Gordijn", in West Europa, maar misschien ben ik wel vooringeno- Churchill en de nieuw gekozen Ameri kaanse president, generaal Eisenhower, zullen vanmiddag ten huize van Bernatd Baruch, waar Churchill logeert, beraad slagen. In de loop van de persconferentie op de Queen Mary" kwamen ook nog de Biits-Amerikaanse economische betrek kingen ter sprake. Churchill verklaarde hieromtrent: „Wij wensen niet op Ame rikaanse kosten te leven, wij willen de kosten van ons levensonderhoud zelf verdienen". Een Britse verslaggever herinnerde de minister-president er aan dat de nieuwe Amerikaanse ïmmigratiewet een ondervraging vergt van alle bezoekers aan de Verenigde Staten, om hun poli tieke antecedenten te kunnen beoorde len. Hij vroeg: „Hebben ze u ook ge vraagd of u soms communistische, athe ïstische of in de richting van veelwijve rij gaande neigingen hebt?" Churchill nam deel aan het algemeen gelach, dat op deze woorden volgde. Na enig nadenken zei hij ten slotte grin- nekend: „Ze hebben gezegd dat het met mij wel in orde was". De bladen begroeten Churchill's komst hartelijk, maar waarschuwen Eisenhower dat Churchill in de eerste plaats de Brit se belangen zal bevorderen. Deskundigen twijfelen aan het bestaan van een atoom-kanon Toepassing zou militaire en politieke consequenties hebben <Van onze correspondent te New York) Na Eisenhowers reis naar Korea wordt ln de Verenigde Staten herhaal1 delnk gezinspeeld oo de inoeelnkheid dat men in de landoorlog on Korea, atoomwapens zal gaan gebruiken Som mige commentators gebruiken het woord atoom-artillerie" en dat geef: het grote publiek de indruk dat men beschikken zou over zulke kleine atoom bommen dat zii door de loop van een kanon oo de viiand afgeschoten zouden kunnen woir.cn Deskundigen achten het echter nie" waarsrhnnhtk dat men oo die manier atoombommen zou kunnen afschieten. Een atoombom heeft namellik doordit de atoomsplitsing 'n vrH erotc ..cririsrhe massa vereist, een zo grote omvang dat men zich moeiliik kar voorstellen dat zuik een eevaarrr oc een kanon kan worden afgeschoten Waarschllnlnker hikt het dat een „atoom-kanon" een stelling zal ziin vanwaar men vliegende atoombommen zal kunnen afschieten oroieriielen dus die ulterlnk oo de Duitse V2 lijken Zn. die de mouolnkhetd van het ge bruik van atoomwapens naar voren brengen, geven er zich wel rekenschap van. dat daaraan niet alleen militaire, doch ook ooliti'ke ccn sequenties ver bonden ziin Een militair eevnls zru kunnen ziin: aanvallen on Amerikaanse stellingen door de straal-hvnmenw er- pers. die dp Russen in Mandsioerne klaar hebben staan. Politieke eevclgcn kan men verwachten in Az waai de sovjet-unie alles zal doen om do level s'eixte propaganda munt t» slaan u t ru'k een Amerikaanse actie Bovndi'n kan men zich voorstellen dat «ommi.B van Amerika's Eurooese bondeeno'en zich zullen kanten tfcen het ccbru'k van atoomwapens, daar zii zullen vre zen dat de oorlog daardoor een uitbrei ding zou kunnen ondergaan. Tot welk bes'uit Elsenhower en de ziinen ook komen zullen zii zullen stel lig overwegen of het moeeliik is met militaire middelen een dusdanige druk oo de communisten uit le oefen»" d-t die eindelijk bereid zullen z,-n tot hit ilulten van een eerbare vrede. MOSSADEQ VRAAGT OPNIEUW VERTROUWEN In een radiorede tot het P»r7"ih& volk heeft premier Mossadeq icri.vrl, dat hit heden het parlement e»n ver trouwensvotum zal vragen.

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 1