LEIDSCH m DAGBLAD P Bij de Overgang WEERBERICHT Vluchteling Bikker in Hagen (W-D) gearresteerd 91ste Jaargang WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 No. 27802 SSSLLVTLnkhm. J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SU,*. l. U.d» Giro No. 57055 16.— per kwartaal; 10.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21501 DE BOVENSTAANDE gedachte Is even onverbrekelijk verbonden met de Oudejaarsavond als het „Stille nacht, heilige nacht" met het Kerst feest. Een jaar telt 12 maanden, 52 weken, 365 dagen en 365 X 24 uren. En tóch: wat is ln ons aardse bestaan een héél jaar? Er behoeft helemaal geen Oude jaar savond-sen timen tali telt aan te pas te komen om ons van die vraag eens rekenschap te geven. Een héél jaar: het lijkt zoveel. En kón dat ook zijn. Het Hikt anderzijds zo weinig. Maar behóeft dat niet te wezen. Het hangt er alleen maar van af wat we ervan móken! HET LEVEN van leder onzer wordt tot op zekere mate bepaald en be heerst door de omstandigheden van het ogenblik. Die omstandigheden zijn soms van dien aaard, dat de uien einde loos schijnen. Het zijn de momenten van smart, doorgebracht aan een zdek- of sterfbed van een dierbaar familielid of trouwe vriend; de diepe depressie van een ontslag, dat noopte tot gedwon gen lediggang of van een ernstige finan ciële tegenslag in het zakenleven. Maar er waren ook uren, die met de snelheid van minuten voorbij schenen te schie ten. Uren van groot en warm geluk, die men met alle macht vast zou willen houden, maar die als in een roes voor bijgingen en waarvan men zich maar al te vaak de rijkdom eerst realiseerde, toen ze tot het verleden behoorden. Ben gemiste kans op groter levensgeluk.... CARPE DIEM pluk de dag! Ge niet van het goede, dat het Leven biedt en maak dankbaar gebruik van elke mogelijkheid, welke U wordt ge boden! Beter nog: Zoek die mogelijk heden op en ge zult ervaren, dat ge meestal niet ver behoeft te zoeken. In Uw eigen gezin, in Uw vriendenkring, ln Uw dagelijkse maatschappelijke om geving: er bestaan duizend-en-één mo gelijkheden om Uw eigen levensgeluk te vergroten. En wat nog het aller mooiste is: niet ten koste, maar ten prof ij te van anderen. Dat is niet in de eerste plaats een zaak van materiele overvloed, maar van geestelijk, waar- achtig-menselijk aanvoelen, van begrip, maar bovenal: van willen begrijpen! Er z«n maar weinig mensen, die nooit persoonlijk hebben ervaren hoezeer het zaliger is te geven dan te ontvangen. Ware het anders, velen zouden niet kunnen geloven in de waarde van hun leven en de waardigheid van hun mens-zijn. HET ZIJN wederom diezelfde „om standigheden", beheerst door eco nomische. politieke en tal van an dere factoren, welke over de gehele aardbol verhinderen de persoonlijke goodwill van vele millioenen mensen vorm te geven in een andere en betere wereld. En toch kan uiteindelijk alleen de persoonlijke inzet in klein en groot verband, dat resultaat verwezenlijken.. Lalen wij ons allen op deze Oude jaarsavond openstellen voor dat besef cn U en ons de zedelijke moed en de kracht toewensen om, elk op zijn ge bied. in die geest werkzaam te zijn. Wanneer wij dit doel gedurende het komende jaar steeds voor ogen hou den, dan kan het niet anders of 1953 wordt hetgeen wij U allen yan ganser harte toewensen: Een goed en gezegend Nieuwjaar! (Ing< Med.-adv.) HET HUIS VOL Balans Koopjes is bij- HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk neerslag hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Matige wind uit Oos telijke richtingen. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JANUARI Zon op: 8 45 uur: onder: 16.39 uur. Maan op: 17 54 uur: onder: 9.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 06 en 16.17 uur. (2—1 te 4.44 en 16.56 u. - Springtij) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Foto L. Boom, Leiden Een goede raad voor 1953: „Loof in het nieuwe jaar het LEIDSCH DAGBLAD Uw dagelijkse huisvriend iijn"l West-Duitse politie is op jacht Men weet nu dat het misdadigers zijn Thans is een der uit de Bredase gevangenis ontvluchte misdadigers gear resteerd, namelijk Hubertus Bikker en wel in Stadt Hagen in West-Duitsland. (50 K.M. te Oosten van Dusseldorp). Hij zou gisteren nog voor een gerech telijke instantie worden voorgeleid. De arrestatie geschiedde op grond van een bevel tot in hechtenisneming, uitgegeven door de Federale Opsporingsdienst. Hij werd gearresteerd, toen hij zich bij een Sociale Dienst in Hagen meldde voor ondersteuning. Na zijn vrijlating te Kleef zou hij in Hagen naar familie zijn gegaan. Bikker deelde de Westduitse autoriteiten mede, dat hij B i c c e r heette in Nederland uitsluitend voor politieke misdaden gevangen zat. Koningin en Prinsessen skiën De vacantie van H.M. de Koningin in Sankt Anton voltrekt zich onder gun stige weersomstandigheden. Hoewel de zon niet voortdurend schijnt heeft het sinds de aankomst van de Vorstin nietr-gesneeuwd cn regelmatig maak ten de Koningin, de Prinsessen en haar gezelschap skitochten in de om geving. Vooral de drie Prinsessen ondernemen grctc tochten. De Koningin werkt s morgens in haar kamer van het hotel en wanneer haar dagelijkse plichten volbracht zijn. bindt ook zij de -.ki's onder HM is gisteren met een deel \an het gezelschap de bergen ingetrok ken en hoog boven lit de sneeuw werden de lunchpakketten aangesproken. Later op de middag heeft de Koningin een bezoek afgelegd bij oude vrienden, die een deel van het jaar in een villa in Sankt Anton doorbrengen. Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag ge sloten zijn. Van de politie in het ..Regierungsbe- zirk" Dusseldorp verneemt D.P.A. dat de „Bundeskrinunalpolizei" het verzoek tot opsj>oring van de voortvluchtigen aan alle politiebureaux ln het Bondsgebied heeft gericht. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken van de Bondsrepubliek lieert gisteravond als zün mening te kennen gegeven, dat de gevluchte» criminele misdadigers zijn. Daarom had de „Bundeskriminalpolizci" ook een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De vluchtelingen, aldus het Duitse Ministerie, zijn wegens moord of dood slag tot gevangenisstraffen veroor deeld. Al eerder op de dag had de politic tc Dusseldorp te kennen gegeven, dat de vluchtelingen alleen kunnen wor den uitgeleverd als zij door de Neder landse regering wegens criminele fei ten gezocht worden. Er zijn er al velen Uit de Nederlandse strafkampen en tuchthuizen zijn volgens de politie te Dusseldorp al talrijke gevangenen naar de bondsrepubliek gevlucht, waar hun asylrecht is verschaft. De meesten hun ner zouden als bouwvakarbeiders in Noord Rijnland-We tfalen werken. Tot toe, aldus de politie te Dusseldorp is het „Regierungsbezirk" Dusseldorp slechts één rlcderlander uitgeleverd, die gezocht werd wegens inbraak. Alle an deren bevinden zich in Duitsland in Koud weer Het KNMI deelt mede: In bijna geheel Europa zijn de tem peraturen de laatste dagen langzaam ge daald. Strenge vorst komt echter alleen in Noord-Zweden en Rusland voor In Denemarken. Duitsland en Frankrijk vriest het over het algemeen slechts licht. Boven Engeland bevindt zich een hoe veelheid minder koude lucht, die giste ren op weg was in de richting van ons land. maar die door de ontwikkelingen van de afgelopen nacht nu naar het Zuiden wegstroomt. Bij Schotland is na melijk een diepe depressie verschenen, die langs de Engelse Noordzeekust naar het Zuiden beweegt. Deze storing ver oorzaakte vanochtend in het Westen van het land reeds sneeuw. De krachtige wind neemt geleidelijk af en draait naar richtingen tussen Noord en Oost. waar bij In de kustgebieden tijdelijk Noordzee lucht kan binnenstiomen met tempera turen even boven het vriespunt Het koude weer duurt echter voort. In het binnenland, waar sneeuw is blijven lig gen, is in een van de komende nachten matige vorst waarschijnlijk. vrijheid Ongeveer 30 van deze mensen, die allen wegens dienstneming bij de Waffen SS. of wegens samenwerking met de vijand tot gevangenisstraffen van 10 a 30 jaar waren veroordeeld, zouden zich in het ..Regierungsbezirk" Dussel dorp bevinden. Volgens de Duitse „Bundcskriminal- polizei" is het vrijlaten van de ont snapten In Kleef een gevolg geweest van hel feit. dat het hevel tot in hechtenisneming op dat ogenblik de plaatselijke autoriteiten nog niet had bereikt. In welingelichte kringen in Bonn wordt, gezien het feil dat er geen Duits-Nederlands uitleveringsverdrag bestaat, aangenomen, dat de uitbre kers waarschijnlijk als ongewenste vreemdelingen, die zonder ecldige pa pieren de Bondsrepubliek zijn binnen gekomen. zullen worden uitgewezen. Duitsers bagatelliseren Onze correspondent te Bonn telefo neert: binds gisteravond wordt In geheel West-Duitsland door de politie naar de gevluchte delinquenten gezocht. Over het algemeen is het duidelijk dat de meeste Duitsers de zaak veel min der erg vinden dan de Nederlanders. Hun eerste reactie was precies tegen gesteld aan die van ons en zij hebben neiging de affaire te bagatelliseren. Het lijkt wel alsof vele Duitsers nog altüd niet begrijjren dat het hier gaat om misdadigers van het ergste allooi. Vandaar dan ook dat de Duitse kran ten alle kranten het woord oor logsmisdadigers tussen aanhalingste kens schrijven in verband met deze kwestie. i Daarbij komt dat de samenwerking tussen verschillende instanties, natio naal zowel als internationaal, niet al te best is geweest Dat een rechter te Kleef de 7 vluchtelingen na het betalen van boete vrij liet. is volgens onze landse zijde niet op de hoogte van de gebeurtenissen was gebracht. Hij wist dus niet wat voor vlees hij in de kuip had. (Men zie de officiële mededeling hierboven. Red. L.D.) En dat de Duitse politie aanvankelijk eigenlijk niets kon uitrichten, komt meded oordat de ceuane als het „Amts- gericht" haar zelfs van de indentitelt der betrokkenen niet op de hoogte had gr bracht: Ons bleek te Kleef, dat daar bij me nigeen de mening heeft post gevat, dat er onder de 7 vluchtelingen behalve Nederlanders, ook Duitsers zijn. 1953 staat voor de poort Het Jaar 1952 ne gt ten afscheid. Als een oude. afgeleefde man gaat het heen. zijn taak overdragend aan zijn opvolger, die nog Jong en fris em ver moedelijk vol moed od zijn beurt zijn best zal doen om het komende jaar tot een goed einde te brengen. Zwaar heeft 1952 het gehad, bilzondcr zwaar, maar het kan tenslotte \3n ons scheiden met dit allergrootste feit op zijn credit: de koude oorlog is onder zijn bewind ook weer een koude oorlog geb'even. Het heette bij de komst van 1952. dat het wel eens een bes'lssend jaar zou kunnen ziin. Zover heeft het het niet kunnen brengen doch tot grote onge lukken is het tenminste ook niet geko men. We zo-aden ze'fs durven zeggen, dat bil dit heengaan de algemene si tuatie eerder beter dan slechter mag he ten dan toen 1951 van ons ging schei den. Er is Immers een ietwat optimistischer stemm nz Terecht of ten onrechte, dat zal de toekomst moeten bewnzen! Doch hoop doet leven en er is geen enke'e reden om deze hoop zonder afdoende aan'eiding te desavoueren. De koude oorlog heeft ook 1952 niet kunnen doen eindigen. Integendeel, deze duurt onverminderd voort en er is. he laas. bitter weinig grond om te durven voerspellen, dat dit spoedig anders zal worden. Ware dit anders, er zou ln Korea ten minste een wapenstilstand znn gesloten, doch dank zii de onverzettelijkheid van Moskou en het rode Peking is het niet zover gekomen Beide rade hoofdsteden wilden eenvoudig niet zelfs ernstige joo- gingen van India, dat vermoeden van rode sympathlën trotseerde, ten spijt. Opnieuw heeft Sta'ln bij het schel den van het jaar verzekerd, dat hij de mogelijkheid zag van een samengaan van Oost en West zonder dat tevoren een oor'og zun woord had gesproken. Kon hii anders? Het is daarom een ge lukkig verschijnsel, dat de overige we reld zich niet in slaap heeft laten sus sen. maar waakzaam zal bliiven gelijk tevoren. Even waakzaam? Dat zal nog moeten b'ij ken. nu de kleine verbetering er toe leidt, dat de herbewapening van het Westen zal worden vertraagd, daar de economische offers, die deze verzekering tegen agressie eiste, te zwaar begint te drukken op de budgets der betrokken 'anden, zodat er voor een economische chaos werd gevreesd. In hoeverre dit Moskou zal steunen in zijn streven om ziin politiek van het zaaien van verdeeldheid voort te zetten, zal nog moeten blijken. In wezen is er niets veranderd in de tegenstellingen tussen Oost en West. alle verwachtingen daargelaten, waar aan ieder bewns nu eenmaal ontbreken moet. omdat Moskou er zich wel voor zal wachten, om zich in de kaart te la ten kijken. De eenwording van Europa draait in veel langzamer tempo, dan gehoopt is, zodat de opneming van West-Duitsland in het Europese leger, waarop men in het scheldend jaar had gerekend, is uitgesteld. 1953 zal ln dit opzicht de be- s'issing moeten brengen. Het zal het nog moeilnk genoeg krngen in deze ma terie. daar zowel in DuKsland als in Frankrijk, waar men bij de jaarwisse ling Juist weer eens ln een kablnetscrf- sis verkeert, nog steeds allerlei bezwa ren naar voren worden geschoven. Waar aan de houdng van Engeland, dat zijn beminde koning George VI ten grave zag dalen, opgevolgd door diens oudste dichter Eizabeth a's koningin Elizabeth II met geheel vreemd is Engeland houdt echter onwrikbaar vast aan de Mclrcgcl. dat het Gemenebest voorgaat boven alles, ook al wordt begrepen, dat het zich niet geheel van Europa kaa afscheden Scandinavië volgt daarbij de Engelse liin A's winst kan daartegenover worden gete'd. dat het B.alkanfrorit van het Westen veel krachtiger is geworden, doordat Zuid-Slavië. Grieken and en Turkije zich nauwer aaneen sluiten en samen e?n macht vormen, waarmede ernstig rekening moet worden gehou den De opneming van Spanje in het Westelijk blok liikt daarnevens nog s'echts een kwestie van tild, nu de eer ste stappen zijn gedaan met oprude stel'en van onpractlsche gevoel gheden, a' trachten deze zich nog steeds te doen gelden. Vee! zal afhangen van de toekomstige houding van Amer.ka. waaromtrent enige onzekerheid hangt, nu generaal Elsenhower voor het eerst sinds twin tig jaar de republikeinen, wier candi- daat hij was. aan het roer van het schip van staat heeft gebracht. Zijn eerste reacties ziin beslist niet ongunstig, zij liggen zelfs wel enigszins in de liin van iemand, die zich niet met handen en. voeten gebonden aan een bepaalde par tij heeft overgegeven, doch men zal toch goed doen. om enige reserve in acht te nemen, daar nog zal moeten blijken, of hii de republikeinen wel ra ziin richting zal kunnen blijven drnven. Zu'ks speciaal met het oog op zun ri vaal Taft! Truman zal zich in de ver getelheid terug trekken en b'ijkbaar aan Stevenson overlaten, de jiemocratl- sche partij te reorganiseren. 1952 gaf overigens hetzelfde beeld te zien van zijn voorgangers wat betreft het streven naar zelfstandigheid van nog niet „bevrijde" landen. Dat leidde tot de afzetting van koning Faroek van Egypte - die blii mag zijn levend zijn land te hebben kunnen verlaten - en tot de actie inzake Noord-Afrika. spe ciaal wat Tunis en Marokko betreft, tot de verzetsbeweging tegen Malan's apartheidspo'itlek in Zuid-Afrika en tot de moorddadige beweging van de Mau Mau in Kenya. In al deze kwesties is het laatste woord nog niet gesproken, evenmin als inzake de Franse strijd in Indo-China, in de nog altnd niet volledig onder drukte communistische actie in Siam en Malakka én ook wat aanbelangt de Perzische olie-kwestie, die door de on- verzoen'ijkheid van Mossadeq nog is verscherpt, zodat zelfs de betrekkingen met. Engeland ziin verbroken. Maar 1952 heeft geen brokken ver oorzaakt. het neemt afscheid in zelfs ietwat gunstiger aspect dan toen het aan de macht kwam. Ontevreden mag men derhalve niet zijn. zelfs niet, al had men meer ge hoopt! En nu volgt 1953 om de zware erfenla van zun voorganger over te nemen. Wel. als het tenslotte voor 1954 plaats moet maken en hetzelfde motto erlangt a's het overbelaste 1952, aldus te om schrijven: eerder iets beter dan slech ter. laat ons dan oriizen Men zegt - en niet ten onrechte - de tijd gaat snel welaan, laat men dan niet in een zo korte spanne tüds won deren verwachten I 1953. wij heten U welkom! Oud-Leiden Hoewel het ditmaal niet moeilijk is om de plaats rast Ie stellen, welke bovenstaande foto in beeld brengt, is er toch sindsdien wel het een en ander veranderd. De huizen aan de overzijde van de Nieuwe Beestenmarkt vertonen althans weinig overeenkomst met de tegenwoordige bebouwing. Een verschil tussen 50 jaar geleden en nu is voorts dat de markt destijds blijkbaar, op de trottoirs werd gehouden, terwijl heden ten dage daarvoor juist het middengedeelte wordt benut. Ook de bomen zijn hier verdwenen. Maar wat gebleven is. dat is het geklap van de eeltige boerenhanden op marktdag bij het zoeken naar de koopprijs Ook deze foto uit het jaar ISSO. is afkomstig uit het archief van de heer C. Lau. Rijnsburger- weg 32*

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1