SI Accent-verschil leidt tot wrijvingen De aansla9 op Lt Ko1 Hariono DE FLUISTERCAMPAGNE - PANDA EN DE MEESTER-DOKTER - LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 24 DECEMBER TTXXJ EISEN TEGEN MEDEPLICHTIGEN Afgezant van Eisenhower naar Europa Informele besprekingen (Van onze Londense correspondent) In Londen wordt verwacht, dat Eisen hower begin Januari een persoonlijke vertegenwoordiger naar Engeland zal zenden voor informele besprekingen met Churchill en Eden over Brits-Ameri kaanse wereldpolitiek. Deze besprekin gen zullen derhalve aan Eisenhower's ambtsaanvaarding voorafgaan. Als mogelijk afgezant van de toekom stige president worden twee namen ge noemd, namelijk die van senator Lodge en generaal Clay. Eisenhower's raads man zal waarschijnlijk ook een bezoek brengen aan Parijs en de hoofdsteden der andere Nato-ianden. In Londen wordt gehoopt, dat er aan de Langdurige periode van onzekerheid als gevolg van de presidentscampag ne in de samenwerking tussen Enge land en de Ver. Staten thans zo spoedig mogelijk een einde zal komen. Een van de dringende problemen is de omvang on het tempo van de bewapening, welke voor Engeland hoe langer hoe bezwaar lijker worden. De leus van Londen is, zoals Eden in Parijs uiteenzette, dat Europa zich dient toe te leggen op de kwaliteit der wapens en niet op de kwantiteit, omdat wat deze laatste be treft, liet Westen toch nooit de Rus sen zal kunnen evenaren. De luchtslag 0111 Engeland wordt als bewijs aange voerd, dat een kleine, superieure macht tegen het grote grotere getal Is opgewas sen Thans bezitten Amerika en Enge land in de nieuwste wapens belangrijke Directeur Philips-Mexico vrij Geen enkel delict bedreven Inzake de arrestatie van de heer L. van Rhijn, directeur van Philips-Mexico, deelt men ons van de zijde van Phlllps- Eindhoven mede: „Uit een zoeven uit Mexico ontvangen telegrafisch bericht blijkt, dat de actie tegen de Fhillps-functionaris bevredi gend is beëindigd, dat er geen enkel delict Is bedreven en dat de heer Van Rhijn onmiddellijk in vrijheid is ge steld. Hoge Mexicaanse autoriteiten hebben voorts hun erkentelijkheid uit gedrukt over het feit, dat de directeur van Philips van geen enkele schikking heeft willen weten, doch dat hij er dê voorkeur aan heeft gegeven in hech tenis tc blijven totdat het recht zijn loop zou hebben gehad. Dit feit vooral heeft de integriteit en het prestige van Philips in dit land nog verhoogd. De gezant van Nederland in Mexico- City is eerst nu van een en ander op de hoogte gesteld". Goudvoorraad weer gestegen Ook ditmaal heeft de Nederlandse Bank haar goudvoorraad aanzienlijk vermeerderd en wel met f.241 millioen, hetgeen nog f.14 millioen meer is dan de recordaanwas van vorige week. Waar vorderingen en papder in buitenlands geld met f.196 millloem verminderd zijn, mag wederom worden verondersteld, dat deze waarden zijn omgezet in edel me taal. Overige mutaties hebben ertoe ge leid, dat de deviezen-reserve met f.224 millioen verminderd is, doch goud en deviezen te zamen met f. 17 millioen vermeerderd zfjn tot f. 3.685 millioen, een nieuw hoogtepunt in 1952. troeven. Dat Engeland het kalmer aan wil doen. komt ook door het standpunt van de Britse regering, welke van me- In de middagzitting stonden, in ver band met de aanslag op lt. kol. Harjono terecht, de 64-Jarige stuoadoor C. A. van Delden, de 46-jaxige garagehouder L. J. Spek en de 55-jarlge L. J. Arts, allen afkomstig uit Den Haag. Van D. werd ten laste gelegd vuurwa- ning is, dat de Russen niet meer willen pens met munitie te hebben verschaft, dan een langgerekte koude oorlog. Chur- chili verklaarde onlangs, zoals men weet dat het gevaar voor een werkelijke oor log is verminderd. Dulles, de komende Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, is ech ter van mening, dat de Russen, in hun politiek wel degelijk rekening houden met de mogeliikheid van een gewapend conflict en dat de bewapenlngs-inspan- ning daarom niet ma? worden verslapt. Dc klacht van Engeland is echter, dat de Ver. Staten, zoals Truman heeft toe gegeven. gezien hun economische capa citeit. zelf de grens van het mogelijke A. dat hij een vuurwapen heeft verbor gen en een pistool heeft verschaft en S. dat hy de beide hoofdverdachten van de moordaanslag per auto naar een an dere gemeente heeft vervoerd en wa pens heeft verborgen. De drie zaken werden gevoegd. Een psychiatrisch rapport wees uit, dat v. D. verminderd toerekeningsvat baar was. De officier eiste tegen Van Deiden 1 jaar gevangenisstraf met af trek, 2 maanden hechtenis wegens over treding der vuunvapenwet en voorwaar delijke beschikkingstelling der regering. Tegen S. eiste hij 8 maanden, waar na nin. u~,, - i van 3 maanden voorwaardelijk met "°'r Sw-ionH 11,d' proeftijd en 2 maanden hechtenis we- voor Engeland en West Europa wel het gens overtreding der vuurwapenwet. Europa geval is. tenminste wanneer de vredes economie zoveel mogelijk in stand ge houden wordt. Als Churchill van me ning twas, dat er zeker oorlog zou ko men. zoals hy in de dertiger jaren deed, zou hij zonder twijfel het Engelse volk aansporen tot de grootst mogelijke de fensie Inspanning, zelfs ten koste van het normale bestaan. Nu moeten echter de dingen zorgvuldig worden afgewogen om een economische catastrofe te voor komen, welke het Westen a's rijpe vrucht in de schoot van het Kremlin zou doen vallen. Er gaan hier echter ook stemmen op. die het in Parijs genomen besluit te ris kant achten. De „Observer" voelt niet ■eel voor het gepraat over kwantitatie ve en kwalitatieve bewapening en haalt de schouders op over de nieuwe nadruk hoorde tegen zich eisen 1 Jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelUk met proeftijd en 2 maanden hechtenis we gens overtreding der vuurwapenwet. De officier vroeg bovendien vernieti ging van de bewUsstukken (pistolen en munitie). Gelijk in een deel van onze vorige oplage reeds gemeld, was tegen de hoofddaders Meine Pot en Colsen een gevangenisstraf van 9 jaar gccist. VAN DELDEN VRIJ Nadat de beklaagden het laatste woord hadden gekregen, bepaalde de president de uitspraak over 14 dagen. De rechtbank trok zich vervolgens in raadkamer terug om te beslissen over de invrijheidstelling van Van Deldcn. De Strubbelingen in Emmen Gistermiddag he«ft een aantal werkloze cn DUW-ar beid erg getracht de leden van de gemeenteraad van Emmen te belemmeren in het naar huls gaan. Zij kregen daartoe echter niet de gelegenheid, want de politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De aanleiding hiertoe was het besluit van de gemeenteraad niet over te gaan tot het uitkeren van een Kerstgratificatie aan de werkloze en DL'W-arbeiders. Petitionnement aan Tweede Kamer Enige leden van het hoofdbestuur van de Ned. Vakbond voor het Pension-, Rusthuis- en Kamerverhuurbedrijf .„Peruka" hebben gistermiddag ter griffie van de Tweede Kamer een petir tionnement aangeboden met de bedoe ling de leden der Tweede Kamer te overtuigen van de noodzakelijkheid van een herziening van de omzetbelasting en van de personele belasting. Het uitvoerige petitionnement ging •erg?zeld van circa 3000 handtekenin gen van pension- en rusthuishouders en kamerverhuurders. iOLLANDIH (In2«z Med.-adv I Onrust in Oost-Groningen ONTEVREDEN WERKLOZEN. Verleden week is het in Oost-Gro ningen herhaaldelijk tot strubbelingen gekomen tussen gemeentelijke overhe den en demonstrerende werklozen, die uitkeringen of verhoogde uitkeringen eisten, alsmede aandrongen op het verle nen van Kerstgratificaties. Ook te Veendam waren er samen scholingen van grote groepen werklozen voor het gemeentehuls en voor het Bu reau van Sociale Zaken. De werklozen hebben voornamelijk be zwaar tegen de volgens hen te lage voorschotten op de uitkeringen, die de bedrijfsverenigingen moeten verstrekken. Levenslang erger dan doodstraf Het Nederlandse Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan vele mannen en, vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid de volgende vraag gesteld: „Zoals U weet is de doodstraf van La- ges onlangs veranderd in levenslang. Nu geheel afgezien van dit geval, wat lijkt U persoonlek het ergste toe: de dood straf of levenslang?" De meerderheid blijkt (werkelijk) le venslang erger te vinden dan doodstraf. Levenslang is erger antwoordt namelijk 63 De doodstraf erger zegt 33 'i. (geen oordeel 4 - v" i president deelde, nadat het College zyn op Azie bovenW de I zetel weer had Ingenomen, mee dat dit ïd welni? bUikt van werkefhke Ivcrzoe* ingewilligd was. hetgeen een ad weinig blijkt van werkelijke „pplaus op de publleke tribune ten ge- olge had. oorl o,. het blad welni? blijkt van werkelijke plannen tot verhoging van de kwa'iteit der bewapening, van nieuwe militaire cf cconomiscne maatregelen in Azië cn voor een doelmatiger optreden in de koude oorlog. Het Westen deinst terug voor de kosten der bewapening doch zal een heviger tragischer prijs moeten be talen, als de Russt .gressleve politiek, 102-JARIGE IN SNEEK De oudste inwoner van Smeek, de heer K. NUdarn, hoopt op Tweede Kerstdag zijn 102e verjaardag te vieren. terugkeren tot de I De laatste Jaren heeft hij op bed door elke zij tijdelijk gebracht. De heer Nijdam wil altijd hebben verlaten, teen zii in 1951 werdén I graag vertellen \*an zijn Jeugdherlnne- geconfronteerd met de kennelijke vast-ringen en over zijn kwajongensstreken, beradenheid van het Westen, aldus be- j De buurtbewoners zu'len de heer Nij- sluit het b'ad. dam Vrijdag een grootse hu'de brengen. (Ingez. Med.-adv.) >40xdemaicFoat wi 2Sct. Radio - programma VOOR DONDERDAG 25 DECEMBER 9.30 Nieuws, 9.45 Kerstliederen: 10.25 Pon tificale Hoogmis van Kerstmis; 12.00 Strijk kwartet; 12,35 Gram.muzlek; 12.40 Kerat- .toespraak van Z.H. Paus Plus XII: 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.10 Pro menade-orkest en solisten. NCRV; 14.00 Kerstliederen; 14.30 Kinderkerstfeest; 15.30 Welhnachtsoratorlum. Bach. IKOR; 17.00 „Kerstmis uit en thuis". NCRV: 1900 Nieuws en weerberichten; 19.10 Gram mu ziek: 19 35 Planokwartet. 20.00 „Christus geboren", Kerstprogramma; 21.10 „De schrijver en het kind". Kerethoorspel; 22.15 „Het Kerstlied der volken"; 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berlch- ten; 23.15—24.00 Strijkkwartet. Hilversum II. (298 M) AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muzlek; 9.00 Morgen wijding; 0 15 Blokflultensemble; 9.35 Kin derkoor. VPRO. 10.00 Kerstdeclamatorium 1100 Ned. Herv. Kerkdienst. AVRO: 12,00 Carillon; 12.20 „lil t spionnetje": 12.25 Lichte muziek. 13.00 Nieuws; 13.05 Mede delingen of gram.muzlek; 13.10 Leger des Hells orkest en koor; 13.50 Kerstgroet: 14,00 Radio Phllharmonlsch orkest, 15.15 Voor. de zieken; 15 45 Oude Franse kerst liederen; 16.00 Groeten van Nederlanders ln den vreemde; 16.20 „Een witte Kerst 16.45 Kerstprogramma; 18.00 Nieuws: 18.15 Regeringsuitzending: prof. dr. J. H. Bavlnck: „Wetenschap en geloof in Indonesië", 18.30 Mctropole orkest: 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Kerstconcert; 20.05 „Koningen ln Judea". spel met muziek; 21.05 Zang en orgel; 21 30 Reportage; 21.50 Negro spirituals; 22.25 Strijkorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualltclten; 23.30 „Kerstmis ln Pa rijs", causerie; 23 4524 00 Gram.muzlek. Radio Blocincndaal: (1ste Kerstdag) 9. 10.30 en 3.30 uur n.m. dr J. L. Koole. Engeland. BBC Ilome Service. 330 m.: 11.15 Kerstmis ln Groot Brlttunnlë; 13.00 Gram muziek. 13.35 Gevarieerd program ma; 13.55 Weerberichten; 14.00 Nieuws; 14 10 Gevarieerd programma: 14.40 Piano duo. 15.00 Klankbeeld; 16.00 Toespraak door H.M. de Koningin; 16.15 Pianorecital; 16.45 Twintig vragen; 17.30 Gevarieerd pro gramma; 18 00 Voor de kinderen; 18.55 Weerberichten; 19.00 Nieuws: 19.15 Sport; 19.20 Gram.muzlek; 19.30 Groeten; '20.15 Sprookje; 21.00 Kerstdienst; 21.55 Llêfda- dighelcfsoproep; 22.00 Nieuws; 22.15 Ge varieerd programma; 22 45 Symphonle-or- kest; 23.30 Causerie; 24.000.03 Nieuws. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE 60) Enkele uren later werd een volledige ka11toorinventaris gebracht. De nieuwe huurder lette er zelf op, dat alles goed geplaatst werd. Ten slotte werd buiten op de deur een bord bevestigd: ^Robert Ferguson Scheepsmakelaar". Nadat een typiste was aangenomen werd het kantoor geopend. Dc eerste dag kwamen er zes brieven, die alle afgezonden waren door bekende scheepvaartmaatschappijen. De heer Ferguson dicteerde antwoorden, maai de typiste vond het vrij vreemd, dat zij de brieven niet op de bus mocht doen. Daar zal ik zelf wel voor zorgen, juffrouw Poole, zei haar baas met een vreemd lachje. Ik laat altijd ra'n brieven nog enige tijd liggen. Kom ik dan nog op een andere gedachte, dan kan ik ze nog veranderen. Juffrouw Poole, die zeker veertig was (alhoewel zy zichzelf in sollicitatiebrie ven 35 jaren gaf) vond de makelaar ecu prettig mens. Tegenover haar moeder gaf zU hoog op over Ferguson. Hij doet uitstekend zaken en is Strikt eerlijk. Dat is geen enkele man, antwoord de haar moeder. Misschien hebt U wel gelijk, ant woordde de dochter. Zo nu en dan is hi) wel eens vreemd. Hij zei laatst dat enkelen van z'n concurrenten hem niet zien of luchten konden. Als iemand hem komt opzoeken, moeten zü het wacht woord „Palerma" zeggen. Zy doen dat ergens midden in een zin. Als zy het wachtwoord niet zeggen en zy willen tóch mijnheer Ferguson dringend spre ken. dan moet ik drie keer op een bel drukken, die onder m'n bureau verbor gen zit. En wat gebeurt er dan?, vroeg me vrouw Poole, Ik moet hen binnenlaten en dan zeggen dat mijnheer Ferguson waar schijnlijk is weggegaan zonder my te waarschuwen. Hy kan namelijk vaniüt z'n kamer op een of andere gang komen. Wat een gek verhaal, merkte de oude vrouw op. De volgende morgen waren er maar twee bezoekers. De een probeerde kan toorbehoeften te verkopen, de ander boeken Beiden werden vriendelijk de deur uitgewerkt. Mijnheer Ferguson kwam precies om half tien. Hy dicteerde enkele brieven, die hij zoals gewoonlijk liet liggen toen hii cing lunchen. Die middag verscheen er een ongun stig uitziende man, die voortdurend kuchte. Is m\jnheer Ferguson er? Heeft U een afspraak? Ik heb seen tijd gehad, die te maken, want ik ben zo juist uit Palermo ge komen. Gaat U maar naar binnen. Fersuson was aan het schrijven, toen Vertaald uit het Engels do bezoeker binnentrad. Hij wees hem een stoel aan en wachtte totdat hij de schrijfmachine van z'n secretaresse weer hoorde. En? Ik geloof, dat het de 24ste spannen zal, antwoordde de man. Prachtig. Trapten ze er direct ln toen er verteld werd dat de meeste auto's voor dc export op de zwarte markt terecht komen? Ze trdpten er niet in, ze vlógen er op af! Voortreffelijk. Zes maats van me vertellen, dat twee directeuren zélf in de zwarte han del zitten. Toen veranderde plotseling de houding van de vreemde bezoeker: „Uw geld is bést. maar waarom doet U dat eigeniyk? Dat heb ik Je al vaak verteld. De zaak! Maar hoe kunnen stakingen in Birmingham en Coventry de Zaak nu helpen? Je zult een heleboel wel niet be grijpen, antwoordde Ferguson, We zijn zoekers. Dc post bracht telkens een of heifivAn 11f f rni in, Pnnl» r,r» f»n rl p tp er op uit die .bloedzuigers van kapita listen te vernietigen. Ik zal ze op mijn manier aanpakken. Prachtig, mynheer, zei het hoes tende mannetje ten slotte. Als we de staalarbeiders maar aan het staken kregen, We hadden het bijna zo ver, maar de hoge pleten waren ons jammer ge noeg een stap voor. Ik had die oproep over de B.B.C nooit verwacht. De wei felaars zijn toen aan 'twerk gebleven. Was die oproep uitgebleven, dan had de hele industrie lam gelegen. Maar Ik heb nog wel meer in mijn mars, antwoordde Ferguson. De makelaar lachte onaangenaam. Toen keek hij zijn bezoeker doordrin gend aan. Je weet toch wel zeker, dat Je niet gevolgd werd? Pertinent zeker. Ik heb ruim een uur in de ondergrondse rondgereden voordat ik hier kwam. Prachtig. Biyf die geruchten over de auto's rondstrooien. Maar pas goed op voor mensen, die je niet kent. Hier is vijftig pond voor jou en honderd vy(- tig voor de anderen. Blijf niet op de gang hangen als je weg gaat. Als ze je op straat oppakken, ben je hier niet geweest. Ik heb 't begrepen. Het mannetje verdween. Ferguson stak een sigaret aan. H(j lachte gemeen. De volgende dag kwamen er geen bc- twee brieven. Juffrouw Poole opende ze plichtsgetrouw en legde ze op 't bureau van haar baas. In de loop van de vol gende dagen werden ze even plichtsge trouw beantwoord. En nog steeds stond de scheepsmakelaar er op, dat hy ze zélf op de bus deed. Toen kwam er plotseling een stroom van bezoekers, voor het grootste deel spoorwegarbeiders, die allen het wacht woord bleken te kennen. Zy lichtten Ferguson in over nun grieven, nu de spoorwegen genationaliseerd waren. Hij ontwierp een strijdplan. Hij instrueerde z'n bezoekers, dat er zo veel mogelijk ge nichten in omloop gebracht moesten worden, maar dat er geen slaking mocht uitbreken, voordat hij het sein zou geven. Ferguson verlegde zijn aandacht ver volgens naar de mijnwerkers. Op een goede dag vertelde hy Juffrouw Poole, dat hü voor drie dagen op reis zou gaan. Toen hij weer terug was. ontving hij talryke mijnwerkers, die boordevol klach ten zaten. Ferguson luisterde met aan dacht. Na een tijdje nagedacht te heb ben, zei hij wat hun te doen stond. Ieder van zijn bezoekers kreeg een pakje bankbiljetten „van de man die achter de Zaak stond En zo ging het door. dag ln, dag uit. Agitators uit vrijwel elke tak van in dustrie kwamen Instructies halen en de scheepsmakelaar bleef maar geld uitde len. Wordt vervolgd 12.00 Orgelspel; 12.30 Kerk dienst; 13.00 Verzoekprogramma; 14.00 Ge varieerd programma; 15.00 Kerstmis ln de wereld; 16.00 Toespraak door H.M. de Ko ningin; 16.15 Voor de kinderen; 16.45 Gevarieerd programma; 17.30 ..Gilbert and Sullivan"; 18.30 Kerstmuziek; 19.15 Hoor spel; 19.45 Pianospel; 20.00 Nieuws; 20.10 Sportuitslagen; 20.15 Gevarieerd program ma: 20.45 Idem; 21.55 Llefdadlgheldsop- roep; 22.00 Kerstliederen; 22.30 Zangre cital; 23.00 Nieuws: 23.15 Voordracht; 23.30 Dansmuziek; 0 05 Cabaret; 0.50 Voor dracht; 0.561.00 Nieuws. Norihvcstdeutsfher Rundfunk. 309 n>.: 12.00 Omroeporkest en solist; 13.00 Nieuws 13.20 Middagconcert; 14.00 Hoorspel: 15 00 Lichte muziek; 16.30 Koningskinderen", opera; 19 00 Nieuws; 20 00 Kerstliederen; 22 10 Symphonle-orkest en solist; 21.40 Kerstliederen; 21 45 Nieuws; 22.00 Hoor spel; 23.00 Pianorecital; 23.10 Operamu ziek; 24.00 Nieuws; 0.10—2.00 Dansmu ziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m: 11.30 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws; 14.20 ..Faust". opera; 16.20 Hoorspel; 16.50 Idem; 17.50 Gram muziek; 18 30 Ameri kaanse uitzending: 19 01 Balletmuziek: 20.00 Nationaal orkest en solisten: 21.00 Nationaal orkest en solisten (vervolg); 22.30 Gram.muzlek, 23 00 Idem; 23.45— 24.00 Nieuws. Brussel, 3'14 en 484 m. 324 m.: 11.00 „De Komst der Heren", oratorium; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muzlek; 13.30 Voor de soldaten: 14.00 „De Komst des Heren", oratorium (vervolg): 15.00 Sport: 16.45 Gram.muzlek: 17 00 Idem: 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Kerstmis by verscheidene volkeren; 18 30 Godsdienstige uitzending; 19.00 Nieuws: 19.40 Gram.muzlek: 19.50 Idem: 20 00 Klankbeeld; 20 30 Gram.mu zlek; 20.55 Idem: 21.00 Voor J- 21 45 Verzoekprogramma; 45) Het gejuich ran de patiënten, die eindelijk door dokter Joris Goedblocd Esciilapus met de witte pillen genezen waren, drong door tot dc ziekenkamer ran de drie samenzweerders. ..Hoort ge dat?" gromde graaf Iscn Grim. ..Eindelijk heeft die schurk de witte pillen uitgedeeld!" ..Als hij ons nu maar niet vergeel!" zuchtte de Hertog cn de Hofarts, die zich nog zeeziek roeide ran de zee"-luchtwelke Joris hem toegediend had. sta melde: ..Ik kan het ogenblik, dat hij met de pillen binnenkomt, nauwelijks afwachten!" Alsof dokter Joris Goedblocd Esciilapus die woorden gehoord had. trad hij op hetzelfde ogenblik de zie kenkamer binnen, vergezeld door Panda, die op een blaadje drie glazen droeg. „En. hoe maken mijn patiënten liet hedenochtend vroeg Joris vriendelijk en terwijl hij op het blad met de glazen wees. ging hij verder: ..Hier heb ik iets. mijne vrienden, dat stellig in grote mate tot Uw herstel zal bijdragen!" Gretig brachten de drie patiënten het glas. dat Panda hen aanreikte aan dc lippen, doch nadat zij één slok genomen hadden, proestte zij. als op commando, alles weer uit. ..Het is wonderolie!" schreeuwde graaf Iscn Grim woedend. - 22 00 Nieuws: 22 15 Amerikaanse Kerstliederen; 22.45 Gram.muzlek: 23.00 Nieuws; 23.05 Dans muziek; 23 3024.00 Omroeporkest. 484 ni.: 12.08 Omroeporkest; 13.00 Nieuws: 13.10 Verzoekprogramma: 14.00 en 15.15 Gram.muzlek: 16.20 Verzoekpro gramma; 17.00 Nieuws; 17.10 en 18.00 C.rn- mofoonmuz.; 18.30 Pianorecital; 19.00 Godsdienstige uitzending: 19.30 Gram.mu zlek: 19.45 Nieuws: 20 00 Hoorspel: 21.00 Gram.muzlek: 22.00 Nieuws: 22.10 Gram. muzlek: 22.50 Nieuws; 23 00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. VOOR VRIJDAG 26 DECEMBER. Hilversum I, (402 m.) KRO: 8.00 Nieuws en waterstanden; 8.15 Kinderkoor; 8.25 Hooemls. NCRV: 9.3o Nieuws en wa terstanden: 9.45 Gewilde muziek: 10.00 Chr. Goref Kerkdienst; 11.30 Vocaal en semble en solisten: 12.00 Koninklijke Mi litaire Kapel- 1230 Amusementsmuziek: 12.59 Klokgelui: 13 00 Nieuws: 13.05 Gn- muziek: 13 30 Instrumentaal trio: 14.00 Voordracht: 14.30 Harn-ensemble: 15.00 Meisjeskoor: 15.30 Voor de Jeugd: 16 00 Kamermuz.: 16.25 Emigrantenuiteend Ine: 17.30 Fries proer18.00 Gr.muz 18 15 Instrumentaal ensemble: 18.45 Hulsmuz.: 19.00 Nieuws en weerber.; 19 10 „The Messiah", oratorium: 22.00 „Kerstfeest bulten de familiekring": 22.30 Kunstru- briek: 22 45 Avondoverdenklne: 23.00 j Nieuws en SOS-berlchten: 23 15 Evance- Ilsatle-ultzendine In de Hongaarse taal: 23.30—24 00 Gr.muziek. I Hilversum II. (298 m.) VARA: 8 00 Nieuws en weerber.: 8 18 Torenmuziek en orgelconcert: 8 45 Poëzie en muz.: 9.15 Omroeporkest. VPRO: 10.00 „Het verhaal van de vierde wllze uit het Oosten" klankbeeld. IKOR 10.30 Remonstrantse kerkdienst AVRO: i2.0n Amusements- I muziek: 12.30 Sport en prognose: 12 45 I Krontjong ensemble: 13.00 Nieuws l weeroverzlcht: 13.05 Mededelingen en er - I muziek; 13 20 Dansmuziek: 13.45 Groeten 1 van Nederlanders uit den vreemde: 14.00 i „Kerstmis In New-York": 14.30 Middel nederlandse kerstliederen: 14 45 Gevar. muziek VARA: 16.00 .De Hoofdprlls". hoorspel: 16.30 Planorecital; 16.50 Voorde kinderen. 17 10 Prllsvrana: 17.30 Kerst liederen: 18.00 Nieuws; 18.10 Strilksextet; i 18.35 „Kerstmis ln Wenen en Hilversum 19.15 Strijkkwartet: 19 45 .Vrede od aar- de" toesoraak. VPRO: 20 Oo Nieuws: 20.05 I „Het rustpunt" hoorspel: 20.35 Kamer- I koor en oreel. VARA: 2100 „Komedie op de brug" opera; 21.40 „Het dlchtertle en de eenzaamheid", hoorspel: 22.19 Spiri tuals. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijdlne VARA' 23.00 Nieuws: 23.1524 00 Gramofoonmuzlek. Raillu Bloeinenilaal (2de Kerstdag) 9 30 uur Liturgische Dienst. Experimenteel Televisieprogramma. 20.15—21,45: 1. ..Dc Hoop" moet varen, fllmreportaee. 2. Weeroverzlcht. 3. Het Kerstverhaal ln de schilderkunst. 4. „De verloren melodie" T V.-fant9sle, Engeland, BBC llume Service. 330 in.: 12 00 Gram.muz 12.45 Klankbeeld: 13,25 Revueorkest en solisten; 13.55 Weerberich ten; 14.00 Nieuws: 14.10 Gevarieerd pro gramma: 15.00 Klankbeeld; 15.25 Sport: 15 40 Gram.muzlek: 16.00 Revue: 16.30 Sohots orkest: 17.00 Hoorspel: 18.00 Voor de kinderen: 18.55 Weerberichten; 19.00 Nieuws; 19 15 Sport: 19.30 „The Circus": 20 00 „Die Fledermaus". operette (le acte) 20 45 Gilbert Harding thuis; 21.15 Revue: 22 00 Nieuws; 22.15 Nieuwsbrief uit Ame rika; 22.30 Gevarieerd programma: 23 00 Voordracht: 23.30 Gram.muzlek; 24.00— 0,03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en '147 in.: 12.00 Hoorspel; 13 00 Verzoek- proeramma: 14.00 Gevarieerd programma: 15 00 Hoorspel met muziek; 16.00 Sport: 17.00 Gevarieerd programma: 17 45 Klank beeld; 18.30 Sport: 18.45 Voordracht; 19.15 Hoorspel: 20.00 Nieuws en radiojournaal: 20.10 Sportpraatje: 20.15 Variété Orkest en solist; 20.30 Gevarieerd programma; 2100 Hoorspel met muziek: 21.30 Dis cussie over actuele vraagstukken: 22 15 Gevarieerd programma: 23 00 Nieuws; 23 15 Voordrachten 23.30 Rhvthmlsche muziek: 24 00 Amusementsmuziek: 0.30 Dansmuziek: 0 561 00 Nieuws. Nordwestdentseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz.: 13.00 Nieuws: 13.20 Omroepork en solist: 15.00 Verzoekpro- gramma: 16.3n Dansmuz.: 1745 Idem: 18.00 Kerstmuziek: 19 00 Nieuws: 20 00 „Bezauberndes FrSuleln". operette: 21.45 Nieuws: 22.15 Kamermuz.: 23.05 Dans muziek: 24.00 Nieuws: 0 10 Dansmuziek; 1.15 Muziek tot 's morgens vroeg 1'ranlcrUk. Nationaal Programma. 347 m- 12.30 Orkestconcert: 13.00 Nieuws: 13.50 Idem: 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.10 Klassl ke muziek; 20.00 „Hansel und Gre- tel". opera: 21.20 „Hansel und Gretel", opera (vervolg); 22.10 Moderne muziek; 23.00 Kamermuziek; 23.4524.00 Nieuws. Gram.muzlek: 13.00 Nieuws; 13.15 Kerst muziek; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Or gelspel (In de pauze: gram.muzlek); 14.45 Kamermuziek; 16.20 Kerstliederen; 16.35 Gram.muzlek. 16.45 Kerstliederen: 17.00 Gram.muzlek; 17.45 Idem; 18.00 Kerstlie deren: 18.10 Causerie: 18.20 Kerstliede ren; 1830 Gram.muzlek; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram muziek; 20.00 Pianorecital; 20.15 Symphonle-orkest, koren en solisten (In de pauze: Kunstoverzicht): 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 Internatio nale Rndlo-Unlversltelt: 22.45 Gram.mu zlek; 22.55 Nieuws; 23.05—24.00 Gram. muzlek. 4X4 ni.: 12.05 Lichte muziek: 13.00 Nieuws: 13.10. 14.00 en 15.00 Gram.mu zlek; 16.00 Lichte muziek; 16.25 Gram. muzlek; 16.35 Lichte muziek; 17.00 Nieuws 17.15 Gram.muziek; 17,30 Viool en plano; 17.50 Gram.muzlek; 18.30 en 19.00 Idem; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuziek; 22 50 Nieuws. VOOR ZATERDAG 27 DECEMBER Hilversum I. (402 m KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 3.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.muzlek; 9.00 Voor do hulsvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuzlek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.muzlek: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klein koor; 12 00 Angelus; 12.03 Gra mofoonmuzlek; (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededellngen); 12.55 Zonnewij zer: 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Promenade-orkest en soliste: 13.50 Gram.muzlek; 14.00 Boekbespreking: 14.10 Gram.muzlek: 14.40 Amateur-programma; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten: 15.55 Gram.muzlek: 16.30 De schoonheid van hel Gregoriaans; 17.00 Voor de Jeugd: 18.00 Instrumentaal ensemble en solist; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Oude Kerstliederen; 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie: 19.00 Nieuws: 19.10 Gram.muzlek: 19.20 Parlement-soverzlcht: 19.30 Gram.muzlek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Lichtbaken; 20.50 „100 Jaar Krom staf": 21 00 Gevarieerd programma; 21.50 Actualiteiten: '22.00 Amusementsmuziek; 22.30 WIJ lulden de Zondag ln; 23 00 Nieuws: 23.15 Nieuws ln Esperanto; 23 25- 24.00 Operaprogramma. Hilversum II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram.muzlek; 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.33 Gram.muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gram.muziek; 8.35 Orgelspel; 8.55 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gram.muzlek. VPRO: 10 00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de con tinubedrijven; 11.30 Pianorecital 12 00 Gram.muzlek; 12.30 Land- en tuinbouw mededellngen: 12.33 Dansmuziek; 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 MetrO- pole orkest; 13.50 Radloweekjournaal: 14.20 Harmonie-orkest: 14.45 Boekbespre king: 15.00 Dansmuziek: 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Lichte muziek: 16 15 Sportpraatje: 16.30 Militaire Kapel: 17.15 Voor de jeugd: 18 00 Nieuws; 18.15 VARA-Varln; 18.20 Orgel en zang; 18.45 Gram.muzlek: 19 00 Artistieke stnal- kaart. VPRO' 19 30 „Passepartout", cau serie; 19.40 „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie: 19.55 „Deze week", cause rie. VARA" 20 00 Nieuws: 20.05 Gevari eerd programma: 22.00 Socialistisch com mentaar: 22.15 Gram.muzlek: 22.40 „On der de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15—24 00 Gram muziek. Engeland, BBC Home Service. 330 m.t 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist; 12.55 Gevarieerd programma: 13.55 Weerberich ten: 14 00 Nieuws; 14.10 Gram.muzlek: .14 55 Arbeldersorkest: 15 30 Amusements muziek: 16.00 Sport.: 17.00 Gram.muzlek; 1 17.25 Hoorspel; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerberichten: 19.00 Nieuws: 19 lo Sport: 19.30 Gevarieerde muziek: 20 15 In terviews: 2045 Gevarieerd programma: 22.00 Nieuws: 22 15 Hoorspel: 23.45 Avondgebeden; 24.00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m.: 12 00 Het BBC Welsh Orches tra en solist: 13.00 Theaterorgelspel; 13.15 Amusementsmuziek: 13 55 Sport; 14.15 Orkestconcert: 14.45 Voor de kleu ters: 15.00 Variété Orkest: 15.30 Revue: 16 00 Pianospel: 16.15 Sport; 17.15 Mili tair orkest: 17.45 Jazzmuziek: 18 30 Sport: 19.15 Hoorspel: 19.45 Vragenbe- antwoording: 20.00 Nieuws en radiojour naal: 20.25 Sport: 20 30 Hoorspel: 21.15 Onbekend; 21.30 Concertorkest, solisten en koor: (Om 22.15 Hoorspel'; 23 00 Nieuws: 23.15 Dansmuziek; 24.00 Gram. muziek: 0 561 00 Nieuws. Nordwestdeulseher Rundfunk. 309 m.: 12.00 Klein amusementsorkest: 13.00 Nieuws: 13.25 Groot Amusementsorkest: 14 00 Lichte muziek; 15.00 Volksdansen en -liederen; 18 00 Amusementsmuziek; 19.00 Nieuws: 19.30 Koorzang; 20.00 Ge varieerd programma: 21.45 Nieuws: 22 10 Philharmonisch Orkest; 22.40 Dansmu ziek: 24.00 Nieuws: 0.10 Lichte muziek: 0.30 Dansmuziek: 1 00 Dansmuziek; 2.15 Muziek tot morgen vroeg. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 tn: 12.30 Orkestconcert: 13.00 Nieuws; 13.20 Hoorspel; 14.05 Nieuws: 14.17 Orkestcon cert; 16.10 Hoorspel; 16.55 Kamermuziek; 17.55 Gram.muzlek: 1810 Pianorecital; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Klas sieke muziek; 20.00 Gevarieerde muziek: 20 30 Hoorspel: 22.05 Vioolrecital: 23.30 Gram.muzlek: 23 4524.00 Nieuws. Brussel. SU en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram.muzlek; 12.30 Weerberichten: 12.34 Gram.muzlek: 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. muzlek: 14.00 „Les deux avares". opera: 15.00 Zuld-Afrlkaanse muziek; 16 45 En gelse les: 17.00 Nieuws: 17.10 Gram mu ziek: 17.30 Gram.muzlek: 18.02 Gram.mu zlek: 18 10 Idem: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.40 Gram muziek; 20.00 Omroeporkest: 22.55 Gram muziek: 2115 Accordeonmuzlek: 21.30 Gram.muzlek: 21.45 Accordeonmuzlek: 22.00 Nieuws: 22.15 Gram.muzlek: 22.45 Idem; 23 00 Nieuws; 23 3024.00 Salonorkest. 4X4 m.: 12.05 Omroeporkest: 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma: 14.05 Idem: 15.00 Gram.muzlek; 16.30 Lichte muziek: 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte mu ziek: 18.30 Accordeonmuzlek, 19.00 Piano recital; 19.40 Gram muziek; 19 45 Nieuws: 20.00 en 21.00 Gram.muzlek: 21.30 Nieuwe chansons: 22.00 Nieuws: 22.10 Gram.mu zlek: 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Gram mu ziek; 22.50 Nieuws: 23.00 Amusementsmu ziek; 23.55 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4