LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Ontslag van Pinay is tenslotte aanvaard 91ste Jaargang WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Bed. 21507 Vrede op aarde! Kerstmis 1952 staat voor de deur! Overal In de wereld, waar het Chris tendom, in welke vorm dan ook, wordt beleden, zal morgen weerklinken het „Vrede op aarde". Maar, helaas, hoe ver zijn we daarvan nog verwijderd. Zie om U heen over de wijde wereld en waar zult U de ware vrede vinden? Het heeft er zelfs veel van alsof met dit hoogste bezit der mensheid, reeds zovele eeuwen nagestreefd en als een idool vereerd, eenvoudig een spelletje wo.dt gespeeld. Door de niet-Christe- lijken? "Ach, wa-e het zo simpel, het zou er op dit ondermaanse heel wat beter voorstaan Neen, zelfs in de Christelijke wereld is het evenmin pais en vree! Zou het zelfs niet zo zijn, dat het be grip vrede geen absoluut vaststaand be- gni uitmaakt, integendeel, daarin velerlei wordt ondergebracht? Deze vraag is o.i. het antwoord tevens. Een oude wijsheid heeft de eeuwen door geen ingang kunnen vinden: wie de wereld wil verbeteren, beginne bi) zich zelf Een hele reeks vredescongresser het jongste is pas te Wenen gehouden heeft plaats gevonden. Geen van deze congressen had met de ware vrede iets uit te staan. Ieder congres had slechts eén bedoeling: verheerlijking van het Stalin-communisme, dat de uitvinder is van de koude oorlog, een begrip, dat maar al tc duidelijk voor zich zelf spreekt. Het jongste Wener-congres wel een tegenstelling met het histori sche congres van Wenen van een kleine anderhalf eeuw geleden! heeft men zelfs geprobeerd een meer op de vrede gericht cachet te geven, door het toela ten van een zwakke oppositie tegen Moskou, doch het eindresultaat was ge lijk aan alle vorige congressen: twee moties, die geheel afgestemd zijn op de politiek van het Kremlin. Handige camouflage. Men Legrjjpt slechts niet dat er altijd nog personen worden ge vonden. die daaraan hun naam willen verbinden. Neen. zo wordt de werkelijke vrede niet gediend of nader gebracht tot de toch daarnaar hunkerende mensheid. In Korea dreunt nog altijd het kanon. In Indo-China is de strijd zelfs pas op nieuw heftig ontbrand. In Malakka en Siam is de opstand nog nimmer onder drukt. In Afrika gist liet in Kenya. Tunis en Marokko zodanig, dat in meer of min dere mate gesproken kan worden van terreur. In Zuid-Afrika veroorzaakt de apartheidspolitiek der regering Malan gevaarlijke toesplitsing in de verhou dingen. Onrust in de minst ontwikkelde gebie den. kan men tegenwerpen. Goed. maar is het in de z.g. ontwi1--telde landen, tot zelfs in het oude Europa, de bakermat der beschaving, naar het heet, op de keper beschouwd, dan beter gesteld? Het is waar, daar zwijgt in doorsnee nog de directe wapenstem, doch zijn de onderlinge twisten daarom minder ge vaarlijk en wel in overeenstemming met het ware begrip van de vrede? Zelfs de door alles heen wroetende communistische tendenzen buiten be schouwing latende, ziet men een verbit terde strijd zich afspelen, een strijd, die uiteindelijk maar al te zeer is afgestemd op het bezit van de macht. Onverschil lig op welk terrein van het volle leven, zowel op geestqlijk als op wereldlijk ge bied. Heus de wereld behoeft niet te ver vlakken door een dorre eensgezindheid, maar er moet meer en veel meer plaats komen voor bet begrip: verdraagzaam heid. In dit ene woord, dat zo heel eenvou dig klinkt, ligt een wereld verborgen, een wereld van elkaar begrijpen en ver dragen. Zou verdraagzaamheid de boventoon weten te veroveren op de onderlinge twistappels en strijdvragen van de tijd, een tijd, die nu eenmaal niet stil pleegt te blijven staan, integendeel voortsnelt, dan zou er enige kans komen voor vrede. Vrede naar buiten zal nimmer het deel der mensheid worden, zolang de mensheid niet zich zelf veroverd heeft de vrede naar binnen. En, helaas, nog heel wat watei zal door de Rijn en andere rivieren moeten stromen, voor en aleer dit het geval zal zijn. Niet genoeg kan gehamerd worden op de reeds genoemde oude spreuk: wilt ge de wereld verbeteren, begin dan met U zelf! J Eerst wanneer dit voldoende succes zal hebben opgeleverd, zal er sprake kunnen zijn \an de mogelijkheid van Vrede op aarde Kerstviering op het Loo Koningin las uit het Evangelie Christus aanvaarden: „Hij is de weg" (Speciale berichtgeving) Bij het licht van tientallen zacht glanzende Kerstboomkaarsen, las Koningin Juliana gisteravond in Paleis het Loo het Kerstevangelie voor het Koninklijk gezinvoor het personeel van het Palels en van de houtvesterij, voor hèêl het Nederlandse volk, waarmee zij op dat moment door de radio verbonden was. Doodstil was het in de zaal en in duizenden huiskamers, toen Hare Majesteit de oude, eeuwig nieuwe woorden las: „En het geschiedde in-die dagen dat er een gebod uitging van den Keizer Augustus Met dezelfde aandacht luisterde later jong en oud naar Prins Bernhard, die sprak over de betekenis van het Kerst feest, dat geboren is uit de liefde van God tot de mensheid. Jong en oud: de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, een grijze Prinses Wilhelmina, kleuters uit het Veluwse gehucht Niersen,' mannen en vrouwen die hun leven geleefd hebben in dienst van het Kroondomein en overal in het land gezinnen, die net als dit ene in het Loo, bij deze Kerstvie ring iets voelden van de betekenis van het „Licht". Temidden van de grote schare oude getrouwen vierde het Koninklijk gezin dit Kerstfeest in een sfeer van gehei ligde traditie. „Erg blij", zoals Prins Bernhard zei, „dit jaar op het Loo te zijn, temidden van de bossen". MOEDERLIJK MIDDELPUNT IN een omlijsting van Kerstliederen, gespeeld door het fanfarecorps uit NiersenGorsel (waarvan bijna de hele bevolking op de houtvesterij werkt) en gezongen door een koor uit personeel van het Loo, vormden de schriftlezing van de Koningin en de korte toespraak van de Prins de kristal lisatiepunten van deze Kerstviering. Heel rustig, heel zuiver, las de Koningin uit het Evangelie naar Lucas hoofdstuk 2 I-20, het gezicht in het licht van de electrische kaarsen blank boven de zwarte lezenaar: het moederlijk middel punt van het gezin, dat bijeengekomen was. In eenvoudige bewoordingen sprak daarna Prins Bernhard over het Kerst evangelie, dat onder de boom was voorgelezen, zoals het deze dagen in duizenden gezinnen geschiedt. Hij schetste het Kerstfeest als een feest, waarop wij niet in de eerste plaats dienen te spreken van onze qoede bedoelingen, maar van de genade van God, die zijn Hemel openen wil en verlossing wil brengen aan wie verlos sing behoeven. Het Kerstfeest vraagt niet van ons onze eigen weg te gaan, hóe goed bedoeld ook, maar Gods weg. „Wij zijn geneigd ons zelf centraal te stellen", aldus de Prins. „Maar die weg loopt dood. Het Kerstfeest leert ons, dat we alleen dan de goede weg gaan, als we Christus in ons leven aanvaarden, omdat hij de weg is". KWESTIE TRIEST De Joegoslavische regering heeft het Italiaanse voorstel verworpen om het geschil over de Joegoslavische zone van Triést voor het Internationaal Gerechts hof te brengen. j De enige manier om de moeilijkheden ever Triest uit de weg te ruimen, aldus d° Joegoslavische nota aan Italië, is door directe onderhandelingen, daarbij rekening houdend met de belangen van beide landen. Morgen flinke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matlgr tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. (Opgemaakt te li uur). 25 JECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 12,53 uur; onder: 3.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 9,46 en 22.22 uur Doodtij. (26/12 te 10.55 en 23.34 uur; 27/12 te 7.04 en 12,34 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's HELDER klonken na de toespraak van de Prins de jonge stemmen van Eefje Koetsier, Cobi de Vries en Evert Schouten door de zaal in een eenvoudige Kerstdeclamatie, waarna een koor van kinderen uit Niersen „Stille nacht, Heilige nacht" zong. Meer nog dan de declamatie van de heer W. H. Berkhemer, die met tussenspelen op de harp door mevrouw Rosa Spier fragmenten voordroeg uit Johannes I en 10 en uit Jesaja 40, vertolkten die jonge ongeschoolde stemmen de ^feer van de echte Kerstviering. Een sfeer, die tenslotte ook haar uiting vond in het gezamenlijk gezongen „Ere zij God", waarmee ook de Koninklijke familie instemde. Zacht flonkerden de kaarsen over het Koninklijk paar, over Prinses Wilhelmina en over de drie Prinsesjes, en het was zoals een oud vrouwtje later zei een écht mooi Kerstfeest. Een Kerstviering die haar traditioneel besluit vond in chocolademelk en krentenbroodjes, waarbij Koningin Juliana zelf voorging bij het inschenken en uitdelen. Foto L. Boom, Leiden Kon. familie 27 December naar Sankt Anton Op 27 December zullen Ü.IVÏ. de Koningin en de oudste drie Prinsessen naar Sankt Anton (Oostenrijk) reizen om daar gedurende 14 dagen de win tersport tc beoefenen. Op uitnodiging van H.M. de Koningin zullen ge lijk gemeld de burgemeester van Utrecht en mevrouw de Ranitz de reis meemaken. Prins Bernhard zal zich kort daarop naar Sankt Anton bege ven om gezamenlijk oudjaar te vieren. Begin Januari zal de Prins met hen, die de Spaanse lessen in het Paleis volgen, enkele dagen doorbrengen op de Canarische eilanden. „En het geschiedde in die dagen, dat er een bevel uitging vanwege Keizer Augustus, dat het gehele rijk moest worden ingeschreven De 23 slachtoffers van de lawine bij Arlsberg zullen heden in Langen ter aarde besteld worden. In Langen heerst zacht weer, zodat het lawinegevaar nog is toegenomen B|j de gewonden bevindt zich vol gens nadere berichten behalve de heer en mevrouw C'asie uit Amstelveen de heer A. J. Reestman uit Wageningen. Geen witte Kerstmis Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa staat geheel onder invloed van een uitgestrekt ge bied van lage luchtdruk op de Atlanti sche Oceaan, waarvan het centrum met een luchtdrukwaorde van ongeveer 970 millibar vrijwel stationnair bij IJsland ligt. Randstoringen liggen over de Golf van Blscaye en de Britse eilanden naar het Noord-Oosten. Deze geven ook in onze omgeving het weer een wisselend karakter. Krachtige Zuidwestelijke winden, die de storingen vergezellen transporteren grote hoeveelheden tamelijk zachte lucht naar het Noord-Oosten waardoor de vorst over Duitsland. Polen en Zuid- Scandinavié steeds verder wordt ver- dieven. x In West-Frankrijk en Zuid-West-En- geland steeg de temperatuur daarbij tijdelijk tot iets boven 10 graden Wel is waar wordt thans over de Oceaan wat koudere luoht van polaire oor sprong aangevoerd doch deze heeft een zo lange weg over het betrekkelijk war me Oceaanwater afgelegd dat de tem peratuur in West Europa iets ooven nor maal zal blijven. Men rekene dus met de Kerstdagen op veranderlijk weer met enkele buien maar ook flinke opklaringen, matige tot krachtiee wind hoofdzakelijk uit h't Zuid-Westen en temperaturen iets bo ven normaal. Wat nu.. Na een ochtend en middag van on afgebroken besprekingen heeft presi dent Auriol de ontslag-aanvrage van m nister-president Pinay eindelijk aanvaard. Het was toen duidelijk, dat boe men de zaak ook keerde of wend de, het pleit voor de Franse regering in alle opzichten beslist was. Vandaag consulteert president Auriol de gehele dag door 's lands oud-minister presidenten en parlementaire fractielei ders en er bestaat een kleine mogelijk heid, dat er nog laat op de vooravond van Kerstmis een formateur uit de po litieke loterijbus komt. Zijn wy goed ingeüicht. dan traent Auriol in eerste Instantie te komen tot een nieuwe Kamermeerderheid, om dat hem duidelijk ls gewordsn, dat de meerderheid, die Pinay 9 maanden in het zadel heeft gehouden, een oneer volle dood is gestorven. Verwacht mag worden, dat een eer ste poging zal worden gewaagd om dc Gaullisten in de regerlngspoiitiek te betrekken, al was bet alleen maar om aan tc lonen, dat zij daar uit hoofde van bun starre doctrinaire opv; Hin gen ongeschikt voor zijn. In verband hiermede is het echter zeer belangrijk. dat generaal De Gaulle gisteren laat in de avond een commu niqué heeft vrij gegeven, waarin hjj ver klaart. d-t zijn beweging elke poging cm te komen tot een ware nationale en sociale hergroepering der politieke par tijen zal steunen. De Franse dagbladen spreken zon der één uitzondering van eer zeer ernstige crisis. In het openbare leven merkte men daar gisteren nog in het geheel niets van. Voor het grote publiek, dat aan ka- binetscrises al even gewend is als aan verkeersongelukken, is deze crisis alleen gelijk aan al die ontelbare voorgaande. Opmerkelyk is. dat de Parijse beurs gis teren nog betrekkelijk rustig reageerde. In politieke klingen in Parijs heerst de grootste opwinding In het Palals Bour bon is de atmosfeer haast ondraaglijk geladen. Pinay, de man, die de psychologie der grote massa zo goed heeft begrepen en daardoor 's lands economie en finan ciën tot een zeker tijdelijk evenwicht wist te brengen, is het slachtoffer ge werden van intriges en combines Ln de wandelgangen van het Palais Bourbon tydms een stormachtige nachtelijke zlt- I tig. Er wordt in politieke kringen in Pa- rijs naarstig gegist naar het verloop der crisis. Volgens verschillende waarnemers zal eerst een katholieke volksrepubll- I kein als kab-netformateur zijn best mo- I gen doen de crisis op te lossen. D? I meest genoemde naam is sedert weken, die van Georges Bldault-, cre-voorzitter varn de M.R.P. Andere namen zyn die van Pierre Henri Tritgen, voorzitter I van de MRP. en van Robert Sohuman, de bekende minister van buitenlandse zaken Het wordt echter waarschijnlijk geacht, dat de katholieke formateur, j hoe hy ook heten mag, zal falen. Als j volgends formateur wordt nu reeds René j Mayer genoemd, die er wellicht in zou kunnen slagen een regeringsmeerder- beid te vinden voor een kabinet, dat meer technisch vertrouwen inbo zemt idan pol.tieke b'nding bezat. OSt de naam van H*nri Queuille. Rene Pleven. idie bt-d-r een uitstekende indr-jk als minister-president hebb n achtergela ten, en kunnen bogen op sympathieën zowel bij de socialisten, katholieken als op de rechtervleugel, worden ge noemd. Natuurlijk betreft het hier slechts gis singen. Op het eerste gezicht lijkt het uiterst mori'.ijk deze crisis op te lossen. De gelegenheidsoppositie, die Pinay de afgelopen dagen tegenover zich vond en welke op het laatst niet alleen de communisten, socialisten en Gaullisten, maar ook de M.R.P. bevatte, is van zelfsprekend een te heterogeen gezel schap om samen in zee te steken onder gemeenschappelijk? vlag. Wat hen bindt Is beduidend minder dan wat hen scheidt. Verder za] moeten blijken in hoeverre het experiment Pinay, dat on der het motto „verdediging van de franc' het land zek:r geen kwaad heeft gedaan, kan worden voortgezet zonder Pmay zelf,, die verklaard heeft niets meer te voelen voor een ministers functie. Op het ogenblik heet het, dat de socia listen weinig voelen voor deelneming aan een nieuwe regering en liever wach ten tot de gemeenteraadsverkiezingen, die het volgend jaar plaats hebben, achter de rug zijn. Het verloop van de crisis zal echter moeten uitmaken in hoeverre deze veronderstelling juist is. Jean Letourneau. de minister voor de verbonden staten van Indo-China. die tot de M.R.P. behoort, heeft bekend ge maakt, dat hjj uit de parlementsfractie van zijn partij is getreden uit protest tegen het besluit van de fractie. Edmond Barrachin, een van de leiders der dissidente Gaullisten, verkl d? tegenover verslaggevers na een onuer- houd met Auriol„De gebeurtenissen zijn zeer erg voor Frankrijk, doch goed nieuws voor de speculanten. Pinay be ging twee misdaden: Ln de eerste plaats brak hij met de parlementaire trad ti? dcor te lang aan het bewind tc b'ijven en ten tweede gaf hij voorrang aan het algem:en belang boven persoonlijke belangen." Kasjmir in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft met 9 stem men vcor en één onthouding (sovjet- Rusland) een Brits-Amerikaanse reso lutie over Kasjmir aangenom n. Deze resolutie doet een beroep op Pakistan en India de demllitarisatie van Kasjmir te bespreken voordat een volksstem ming wordt gehouden en wel op dezs basis, dat Pakistan 3000 tot 6000 man troepen aan zijn kant van de gren3 houdt en India 12000 tot 18.030 man. De leidster van de Indische dc'egatle, mevrouw Laksjnu Pand.t. had te voren te kennen gegev:n, dat India op deze voorwaarden geen besprekingen met Pa kistan zou beginnen. De vertegenwoordiger van Pakistan verklaarde, dat zijn land zich w-1 bij de beslissing van de raad wil neerleggen. In de resolutie werd aanvankelijk voorgesteld de besprekingen tussen Ind'a en Pakistan, onder leiding van de V.N.- vertegenwoordiger in Kasjmir, dr Frank Graham, te houden op het hoofdkwar tier van de V. N. te New York. Op voorstel van Nederland werd de ver gaderplaats ev?n>wel veranderd in Ge- nève. Tevens zal op voorste! van Ne derland in de ontwerp-resolutie de be paling worden opgenomen, dat de reso lutie niet ten doel heeft het gezag van dr Graham te beperken. Conferentie te Cairo Vertegenwoordigers van twaalf landen Egypte, Jemen, Saoedi-Arabië. Irak, Syrië, Libanon. Jordanië. India. Paki stan. en Ethiopië zijn in Cairo in twee daagse conferentie bijeengekomen ter bespreking van de Palestijnse kwestie, de kwestie der Duitse herstelbetalingen aan Israël en de Franse politiek in Noord-Afrika. Egypte heeft het mitiatief tot de con ferentie genomen. Ernstig vliegtuigongeluk in Korea In Oost-Korea heeft zich Maandag avond op een militair vliegveld een ernstig ongeluk voorgedaan. Een Ameri kaans C-47 transportvliegtuig botste na de landing tegen een vliegtuig, dat ge reed stond om gewonden te evacueren. Er zijn veertien doden, van wie negen tot de gewonden behoren. Het Amerikaanse toestel had een Griekse bemanning. Meer dan een kwart (269) van de be manning (Ö74) van 'tFranse schid Liber. té" zal geen toestemming krijgen om New York van boord te gaan. De nieu we Amerikaanse immigratiewet treedt nl. heden in werking. De ,-Llbertéis het eerste schip, dat na het van kracht worden ran de wet de haven aandoet. Er bevindt zich een immigratie-inspec teur aan boord van het schip om de be manning te ondervragen. 269 leden heb ben geweigerd op vragen te antwoorden. Twee van hen, aldus de inspecteur, hadden connecties met het communis me. Van 71 anderen waren de papieren niet in orde. In een proces te Metz, waar vyf Duitse rtsen terecht stonden wegens het ne men van proeven op Joden en zageuners tijdens de tweede wereldoorlog, heeft de openbare aanklager tegen twee beklaag den. Eugene Haage u en Otto Bicken- bach, de doodstraf geëist. Volgens tie aanklacht zijn tengevolge van de proef nemingen in het concentratiekamp Struthof in de Vogezen meer dan 90 Joden en zigeuners om het leven geko men. Bickenbach, een voormalig hoog leraar aan de universiteit van Heidel- berg, wordt er o.m. van beschuldigd, dat hij gevangenen vergiftigde teneinde e nieuwe vaccine tegen typhus te vinden. Het vonnis luidde levenslang. De drie andere stonden bij verstek te- I recht. Twee hunner werden ter dood veroordeeld, de derde werd vrijgespro ken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Geen L.D. op Kerstmis Op beide Kerstdagen zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllii Zaterdag 27 December zal het m.s. „Oranja" voor de laatste maal in 1952 van Amsterdam naar Indonesië ver trekken. Ook aan boord van Amsterdams vlag- geschip zal de jaarwisseling niet onge merkt voorbijgaan. Op Oudejaarsavond, als het schip zich in de Middellandse Zee ter hoogte van Algiers bevindt, zal aan de passagiers een souper worden aangeboden, terwijl de vaderlandse oliebollen ondanks de belangrijik hogere temperatuur met zullen ontbreken. Indertijd werd tijdens de behandeling voor de Leeuwarder rechtbank van de geruchtmakende Leeuwarder gevange niszaak de directeur A. Jansen wegens verduistering tot een voorwaardelijke geldboete veroordeeld. Naar wij thans vernemen is aan de heer Jansen, d:e de:tijds ln zijn functie was geschorst, wegans lichaamsgebreken eervol ont slag verleend.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1