LEIDSCH DAGBLAD Assemblée der V.N. was ongemeen besluitvaardig De Europese integratie L 86 Doden bij vliegramp in Washington De ergste, welke ooit voorkwam Ned. Marine-vliegboot in Libanon verongelukt 91ste Jaargang MAANDAG 22 DECEMBER 1952 No. 27798 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Sovjets merendeels in de contramine De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft met 40 tegen 5 'de Sov- jet-groepi de begroting der V.N. voor 1953 ter grootte van 48.327.700 dollar goedgekeurd. De Sovjet-afgevaardigde protesteerde kraohtig tegen ..verkwisting door het secretariaat." Hij zeide, dat de V.N tn de laatste zes jaar haar begroting ver dubbeld hadden. De Assemblee aanvaardde met 51 te gen zes en één onthouding een verho ging van het werkkapitaal van 20.000.000 tot 21.500 000 dollar. „Voorzieningen voor buitengewone uit gaven" werden met 53 tegen vijf en één onthouding goedgekeurd. De A.V. keurde voorts een Latijns- Amerlkaamse aanbeveling goed voor de oprichting van eer. commissie van 19 leden voor het onderzioeken van de kwes tie van toelating van nieuwe leden. De aanbeveling werd aangenomen met 48 stemmen voor, 5 tegen en 6 onthoudin gen De vijf tegenstemmers waren de landen van het Sovjet-b'ok. De leden van de commissie zullen o.m. zijn: Nederland, de Verenigde Staten. Groot-Brittannie, Frankrijk en België. De Algemene vergadering stelde met 50 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen vast dat Japan ..in staat en bereid is de verplichtingen van het handvest uit te voeren en dat het daarom tot het lidmaatschap van de V.N. toegelaten dient te worden." Dergelijke resoluties werden aangeno men met betrekking tot Vietnam, Laos, Camobdja, Libye en Jordanië. Dc A.V. verwierp een Pools voorstel, waarin dc veiligheidsraad werd ver zicht de toelating van veertien landen opnieuw in behandeling te nemen. Het voorstel werd verworpen met der tig stemmen tegen, negen voor en tien onthoudingen. Dit Poolse voorstel was in overeenstemming met het plan van de Sovjet-Unie, volgens welke zij haar veto over de toelating van de door dc Westelijke mogendheden gesteunde landen niet zou uitspreken, indien ook de landen die gesteund worden door de Sovjet-Unie zouden worden toege laten. De AV. besloot verder een commissie van 15 leden in te stellen ter bestudering van de definitie van .agressie". De com missie zal in 1954 verslag moeten uit brengen. De stemverhouding was 37 voor. 2 tegen en 13 onthoudingen. Ook keurde de A.V. met 48 stemmen bh 2 onthoudingen, de resolutie van de politieke commissie goed, waarin de be zettende mogendheden van Oostenrijk wordt verzocht een staatsverdrag uit te werken, dat het Oostenrijkse volk zijn volledige souvereiniteit zal teruggeven. De Sovjet-groep, die meent dat de V.N. niet bevoegd zün om deze kwestie te be handelen, nam geen deel aan de stem ming. Met 46 tegen 0 stemmen bh 11 ont houdingen werd een ontwerp-conventie over de politieke rechten van de vrouw goedgekeurd. Besloten werd de conventie voor ondertekening open te stellen. Met 45 stemmen tegen 2 stemmen by 8 onthoudingen nam de A.V. een aanbe veling aan. dat de kwestie Zuid-West- Afrika op de volgende zitting zal wor den besproken. SOVJET-STAP INZAKE INCIDENTEN IN KOREA Gromyko, het plaatsvervangend hoofd van de Sovjet-delegatie bh' de V.N. heeft een brief aan Pearson, de voorzitter van de A V. gezonden, waarin hij heeft ge vraagd de behandeling van een resolutie over de „massamoord van Amerikaanse autoriteiten op Koreaanse en Chines? krijgsgevangenen op Pongam" op de agenda te plaatsen. Volgens Gromyko moet deze kwestie behandeld worden voor de komende onderbreking van de huidige zitting. Een andere tegelijkertijd, ingediende Sovjet-reso'utile betreft ..de veroorde ling van het misdadige optreden van de Amerikanen in Korea, dat strijdig is met. de grondbeginselen van de mense- hikheid en de menselijke zedelijkheid en waardoor het volkenrecht wordt ge schonden." De commissie van orde heeft beslo ten. dat de Sovjet-klacht inzake be schuldiging van massamoord op Chi nese en Koreaanse krijgsgevangenen door de A.V. besproken zal worden. (Ingez. Med.-adv.) WEERBERICHT Nu en dan regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind Zachter, voornamelijk in de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 10 uur). 23 DECEMBER Zon op 8 46 uur; onder 16.32 uur. Maan op: 12.06 uur; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 7.48 en 2014 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Pakistan, de Philippijnen. Siam, Ameri ka. Engeland. Frankrijk, de Sovjet- Unie en Egypte. De Assemblée heeft erkend, dat elk land het recht heeft ziin eigen natuur lijke hu'pbronnen te exploiteren en te gebruiken, ondanks door enkele landen gemaakte bezwaren dat de resolutie be leggers zou afschrikken door de kans op nationalisatie. 3S landen stemden voor. De V.S. En geland. Nieuw Zeeland en Zuld-Afrika stemden tegen en 20 landen onthielden zich. De Russische resolutie is met grote meerderheid van stemmen verworpen. Alleen de v(jf landen van het Rus sische blok stemden vnor. Er werden 45 stemmen tegen uitgebracht. Tien landen onthielden zich van stemmen, n 1. Afghanistan. Birma, Egypte. India, Indonesië, Iran. Pakistan Saoedi-Arabié. Syrië en Jemen. Het debat eindigde om kwart voor vyf in de ochtend plaatselijke tijd. Ket was het langste ln de geschiedenis van de Assemblée. Gromyko kreeg het laatste woord. Hh ontkendedat. zoals de afgevaardigden van Amerika en Engeland gezegd had den, zijn verklaringen op propaganda berustten. ..Dit zijn feiten zei hij onbetwistbare feiten". De zitting werd verdaagd tot 24 Fe bruari. Zaak-,,Combinatie" EEN AMERIKAAN SCHULDIG Een Amerikaanse consulaire rechter te Tanger heeft Zaterdag Sidney Paley. Vijf personen na lawine Ruim vijftig leden van de West-Duitse I een Amerikaan, schuldig bevonden aan politie en grenswacht en van de Oosten zeeroof en hem tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. De andere twee leden van de recht bank achtten Paley evenwel onschuldig. De zaak komt hierdoor automatisch in beroep bij de Amerikaanse gezant te Tanger. BEN GOERION KABINETSFORMATEUR De Israëlische president. Ben Zvle. heeft volgens de Israëlische radio aan David Ben Goerion opdracht gegeven een kabinet te vormen. Critiek van generaal Ridgway „NOODZAKELIJK DEFENSIE MINIMUM NOG NIET BEREIKT" Generaal Ridgway. de geallieerde op perbevelhebber. heeft openlijk critiek geleverd op de deze week door de ."lato- raad genomen besluiten. Ridgway verklaarde, dat de genomen besluiten de opbouw van het Europese defensiestelsel zullen vertrap n, terwijl nog niet een noodzakelijk minimum voor dit stelsel is bereikt. Hij achtte het de plicht van de mili tairen om bij de politieke autoriteiten te blijven aandringen op snelle opbouw der West-Europese verdediging. Ridgway verwierp de mening, dat de tegenstan ders van West-Europa geen oorlog wil len en dat zij niet gereed zijn voor oor logvoering. als „ongerechtvaardigd en gevaarlijk". Volkskamer van 261, Senaat van 87 leden STREVEN NAAR EUROPEES BURGERSCHAP. en Europese politieke uitvoerende com missie heten. Zij zou nezen leien te'.'.en. De voorzatter zou worden benoemd door het Europese parlement of door een mi nistercomité, dat eik der ledenregerin gen aou vertezenwoordizen. F.„ Deze voorzatter zou zelf zes leden van l vani PaT,ementsle<len de poltieke uitvoerende commissie kie- z5f '^den der Europese Ko- I zen. Voorts zouden de president van de F^nkriik^Lsr^5^? 'i I- bo?e autoriteit van de KSG en de voor- v«£rn! j I,aJle' Be'g'e. zatter ran het commissariaat ran de ?*,-^rdue_n,^uxcn!bu^s hebben Europese verdedigingsgemeenschap üd if van van kabinet zijn. De commissie logde eenstemmig Zaterdag besloten de Instelling van een Europese politieke autoriteit aan te bevelen Deze autoriteit zou een ge meenschappelijke buitenlandse poli tiek moeten opstellen, en de bestaan de Kolen- en Staalgemeenschap en de voorgestelde Europese Defensiege meenschap moeten besturen. De commissie was ingesteld door de speciale Assemblée van de KSG en had als opdraoht tegen 10 Maart verslag uit te brengen over een politieke grondwet voor een Verenigd Europa. Voorzitter ran de commissie was de Duitse chris ten-democratische afgevaardigde Von Breratano. De commissie stelt een parlement, be staande uit twee kamers, voor. De tweede Kamer. Volkskamer, zou worden algemeen kiesrecht en 63 af in voor Duitsland. 63 voor 63 voor Italië, 30 voor Bel gië. 30 voor Nederland en 12 voor Lu xemburg tellen. Kiesdistricten zouden niet nationale grenzen overschrijden, doch candidaten zouden niet noodzake lijkerwijs de nationaliteit ran hun kies- distriot moeten bezitten. De leden van de Europese Senaait zouden worden gekozen door de natio nale parlementen van de ledenstaten, en wel 21 voor Frankrijk, 21 voor Italië, 21 voor Duitsland. 10 voor België. 10 voor Nederland en 4 voor Luxemburg. De Europese politieke autoriteit zou verantwoordelijk zijn aan dit parlement uv.ce\rc reamer. Frankrijk. 63 parlementariërs ir-druk op de wens_ dat Engeland nauw verbonden zal zijn met de Europese politieke ge meenschap. Hierom voorziet de or.t- werp-grondwet in geassocieerde le den. die nauw met de politieke ge meenschap willen samenwerken zon der het supranationale beginsel te aanvaarden. Voorts is de commissie voorstandster van instelling van Europese paspoorten en andere rechten, die zouden leiden tot het scheppen van .werkelijke burgers. Do oh dat zijn kwesties, waarover het toe looms tl ge Europese parlement zou moe ten beslissen. rijkse grenswacht zijn Zondag op zoek gegaan naar vier West-Duitse politie mannen en een Oostenrijkse burger, die ln de omgeving van de Zugspitze bij Garmisch-Partenkirchen, na een lawine worden vermist. Twee andere politie mannen die zich bij het vijftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden nadat de lawine hun vier kameraden en de Oostenrijkse burger had meegesleurd. Kort voor middernacht hadden de reddingsploegen nog geen spoor van hen ontdekt. Op het Seefcldjoch in Oostenrijk wordt een student vermist, die bij eén sneeuwstorm tijdens de afdaling van het pad geraakte en sedertdien niet meer is gezien. Een Italiaan is in de Franse Pyre neeën tengevolge van een lawine om het leven gekomen Zondagavond werd door een lawine In Zwitserland een van de belangrijkste spoorlijnen tussen Zwitserland en Italië afgesneden. 't Kan verkeren.. „VERZETSHELD" IN TSJECHO- SLOWAKIJE GEARRESTEERD. Het T^jecihk-slowaaJose blad „Rude Pravo" meiu ce arrestatie van Jaros.av Sosïiar, beschuldigd van spionnage en verraad. Sosrar is een nauwe medewerker van S'anwky geweest Tot 1947 was hij com munistisch afgevaardigde in het parle- mer.it. Hij moest echter aftreden en werd tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat gebleken was, dat hij bnefbom- men g:-':>noen had aan de toenmalige m.nis;ers van buitenlandse zaken. Jan Masaryk plaatsvervangend premier Zenkl en de minister ran justitie. Pro- kop Drtina. Masarvks secretaris had het pakje zo voorzichtig geopend, dat bet niet ontplofte en de politie werd teen gewaarschuwd. Toen de communisten in Februari 1943 het bewind m handen namen, werd Sosnar uit de gevangens gehaald en gevierd als held ran hét communis me Later werd hij een medewerker van Slansky, dce teen secretaris-genera ai van de communistische party was. ISRAEL WIJST POOLS PROTEST AF. de Israëiisohe legat sohuldigd von spicnnagie. De nota es-te, oat deze „verboden practijken" beëin digd zouden worden en dat de legatie zich zou ..houden aan de aanvaarde ge- brut ken op het gebied van internatio nale betrekkingen". De Israëlische gezant ln Wairsohau, Koebovi. die tevens optrad als gezant te Praag. Is door Polen tot persona non grata verklaard Israël heeft de Poolse nota van de hand gewezen. INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND VAN UTRECHT NAAR BRUSSEL. In een te Brussel gehouden bijeen komst van de bestuursraad en het con gres ran het Internationaal Christelijk Vakverbond hebben deze bestuursorga nen zich uitgesproken over een aantal organisatorische en administratieve maatregelen met het oog op de uitbrei ding van de taken van de internatio nale christelijke vakbeweging en de verplaatsing van de zetel van het ICV, dat sinds 32 jaar in Utreoht gevestigd is. Deze zal b:nnen afzienbare tijd naar Brussel worden verplaatst.» omdat dit voor de internationale betrekkingen meer centraal gelegen is. 86 van de 115 personen aan boord van een C-I24 Globcmaster, een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, zijn Zaterdag om het leven gekomen, doordat het toestel by Moses Lake in de staat Washington even na het opstijgen neerstortte en in brand vloog. Dit is de ergste vliegramp, die ooit is voorgekomen. Weer een raket-gevechtsvliegtuig. I maatschappij, de Republic Com- de Republic XF-91. heeft de ge-lpany. waar het vliegtuig werd ge luidsbarrière doorbroken, en sneller I construecrd, verklaarde, dat dit dan het geluid gevlogen. Het was vliegtuig niet alleen hoeft te dienen het eerste vliegtuig van dat type. om er onderzoekingen mee te doen. dat dc geluidsbarrière passeerae. Het is een volledig ingericht ge- Het vliegtuig heeft twee motoren. I vechtsvliegtuig. Een ingewijde van de Amerikaanse Eén dode en drie gewonden Zoekend Syrisch toestel neergestort De Catalina-vliegboot VV 211 van de Ned. Marine Luchtvaartdienst, Squadron 321die op weg was van Nieuw Guinea naar Nederland, die Vrijdag van het vliegveld Chaibah bij Basra was vertrokken op weg naar het vliegveld Nicosia op Cyprus, is Zaterdag verongelukt op de Dahr El Adib, een der hoogste bergtoppen (2500 M.) van de Libanon. Het wrak werd gevonden door de Libanese Luchtmacht. Van de 9 inzittenden werden er een gedood, h.i. de 27-jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby uit Zandvoort en drie gewond. Vele der 29 overlevenden, die zelf uit het brandende toestel ontsnapten of er uit werden gered, zijn ernstig gewond. Het toestel vervoerde militairen, die met Kerstverlof naar huis gingen, De Globemaster was juist opgestegen van de luchtmachtbasis Larson. Andere militai ren. die met verlof zouden gaan. zagen de ramp gebeuren. De brokstukken lagen honderden me ters verspreid. Er viel sneeuw op het ogenblik van de ramp. De benzinetanks in de vleugels scheur- De Cisterciënccrs van de Trappis ten van de Abdij te Tilburg, gaan een ordehuis te Tcmanggoeng op Midden-Java stichten. Het huis wordt gevestigd in.de ruïne van °in voormalige pastorie, vlak hij de vroegere demarcatielijn. Links een broeder-schoenmaker van den open en de wegvloeiende benzine voedde de brand, die uitbrak. Reddings ploegen waren door de intense hitte niet in staat de meeste in het wrak opgeslo ten inzittenden te bereiken. Er is een onderzoek begonnen naar de oorzaak van het ongeluk. Sedert de luchtmacht in 1949 Globemasters begon te gebruiken zijn er drie verloren gegaan. Er zyn onlangs verscheidene trans portvliegtuigen in het Noordelijke gebied van de Grote Oceaan neergestort, waar door meer dan twee honderd personen het leven verloren. Dc Douglas C-124, „Globemast-- II" is een viermotorig transportvliegtuig, dat in gebruik is by de Amerikaanse lucht macht. Het toestel biedt plaats aan tweehonderd soldaten met hun velduit- rustlng of aan 127 op draagbaren lig gende gewonden en 52 zittenden gewon den of verplegend personeel. De Globemaster II" heeft een span- w-ydte van 52.78 M„ een lengte van 38 M en een hoogte van 14.72 meter. Aan lading kan meegenomen worden 22.700 kg. Maximum gewicht van toestel en lading is 79.450 ke. Wanneer toestellen van dit type wor den gebruikt voor troepenvervoer, vin den de manschappen plaats op twee dekken, in totaal zijn er drie dekken. De maximum hoeveelheid benzine, die meegenomen kan worden bedraagt 41 532 liter. Het toestel is bijna twee en een half keer zo groot als de ..Sky- master" De snelheid bedraagt ongeveer vijfhonderd kilometer. In totaal zijn dit jaar bij achttien vliegrampen, reeds 499 personen omge komen Een van de grootste rampen van dit jaar was totdusver het verongeluk ken van het K.L.M.-toestel „Koningin Juliana", dat op 22 Maart bij Frankfort neerstortte. 45 personen kwamen toen om het leven. De grootste vliegramp in de geschie denis van de luchtvaart was het ver ongelukken van een Britse „Tudor" ln Maart 1950 in Wales, waarbij 80 perso nen het leven verloren. De luitenants ter zee vlieger H. R. M. Scheeren en A- Haan werden met ern stig gewond en worden verpleegd in een militair hospitaal in de buurt ran de plaats ran het ongeval. Hun toe stand is bevredigend en gaat vooruit. In een telegram is meegedeeld, dat zij, zodra dat mogelijk ls, naar Nederland zullen terugkeren. De luitenant ter zee vlieger eerste klasse J R. Schiuihng, die slechts zeer licht werd gewond, blijft ter plaatse. De overige overlevenden ver trekken morgen niet een toestel van de KLM naar ons land. Overwogen wordt nog de mogelijkheid om het stoffelijk overschot van de sergeant vlieger J. H. Roeby naar Nederland te verweren. De pogingen om hef wrak van de „Catalina" te bergen, heeft men opge geven. Een en ander is onmogelijk ge worden door de koude en sneeuwstor men ter plaatse. De bemanning van de vllegboot be stond uit: luitenant teT zee vlieger eer ste klasse J. R. Sohulling. de lts ter zee vlieger tweede klasse A. Haan en H. R. M, Scheeren. sergeant-vlieger J. H. Roeby, majoor vllegt.ulsmaker J. J. Vis ser. de korporaals vliegtulgmaker K Olthof en J. A. Dekker, de korporaal vlievrtuig-telezrafist J. Muller en de vliegtuig-telegrafist eerste klasse F. H. Ros. Een Syrische ..Dakota", met een be manning van 5 personen en 10 passa- de Trappisten te Tilburg aan de arbeid. Rechts liet huis in Indonesië; in de deuropening paler Bavo van der Ham. die als pionier liet bivak voorbereidde. Naast hem palet Willibrordus. abt van de abdij te bheeerd. waarin de"opvatting^wordt Tilburg, die in Mei jl. de voorbe- I dat in de komende jaren voor Qe Verenigde Staten een blijvende wel' reidingen kwam bezichtigen. Vaait is weggelegd. GUNSTIGE VOORUITZICHTEN VOOR V.S. De voorzitter van de congerscommis- sle. belast met de bestuderoing van de economische situatie, senator Joseph C. O'Mahoney uit Wyoming heeft een door deze commissie opgesteld rapport gepu- Bedrijfsraden moeten de inlichtingen verstrekken! Volgens de Oostcnrykse onderminister van binnenlandse zaken. Graf. heeft een commissie van het tc Wenen gehou den „Volkscongres voor de vrede" be sloten een Internationale 'spionnage-or- ganlsatie op te bouwen. Alle nationale vredesorganisaties zouden speciale afde lingen stichten voor de verzameling van inlichtingen over strategische industrie Deze zouden worden geleverd door be- bedrijfsvredesraden. Alle verzamelde In lichtingen zouden worden doorgezonden naar het secretariaat van de Wereld- vredesraad. zg. om een "zwarte lijst van wapenfabrikanten' op te stellen, aldus Graf. Hij voegde hieraan toe dat het 'inte ressant zou zijn te weten, wie de ruim 2 millioen gulden, die het Weense con gres gekost heeft, betaalde'. STALIN'S VERJAARDAG Zondag heeft maarschalk Stalin zijn 73-ste verjaardag gevierd. De kranten brachten met grote opmaak de namen der winnaars van de Stalinprys. een prijs, welke drie jaar geleden werd Inge steld „ter versterking van de vrede Onder de zeven winnaars bevinden z:ch Yves Farge. een vroegere Franse mi nister van voedselvoorziening en voor zitter van de beweging der vredespartl- sanen, de Amerikaanse zanger Paul Robeson. Ellse Branco. lid van de Bra ziliaanse vrouwenfederatie en Johannes Bechter. auteur van het Oost-Duitse volkslied. De winnaars krijgen een di ploma. een gouden medaille en een prys van 100.000 roebel (ongeveer f90 000". In Berlijn ls voor het eerst de titel „eminente geleerde voor het volk" ver leend aan Adolf Waltznauer, geoloog van de mijnbouwkiirvdlge hogeschool van Freiburg. Talrijke telegrammen zijn naar Moskou gezonden. giers aan boord, dat opdracht bad ge-kregen om af te wijken van zijn gewone route, teneinde deel tc nemen aan de opsporing Tan het Neder landse vliegtuig „Catalina" ts onge veer 40 km. ten Noorden van Damas cus neergestort- Er kwamen 10 Inzit tenden om het leven drie gewonden zouden zich in een critieke toestand bevinden. Het ongeluk werd toege schreven aan de slechte weersomstan digheden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een merkwaardig verkeersongeval HERTEN GOOIEN AUTO ONDERSTEBOVEN. Het echtpaar Coe reed gister avond Der auto door het bos van Epping ten Noorden van Londen. Plotseling sprongen twintig of der tic herten uit de duisternis van het bos te voorschijn recht, op een der zijkanten van de auto aan. De aanvoerder van de kudde, een groot dier. sprong over de wacen maar de andere, die niet meer konden stil houden of van richting veran deren .botsten er tegen oo en duw den hem van de weg af en daarna van een heuvel. Aan de voet van de heuvel sloeg de waeen over de kop. Het echtpaar Coe werd licht gewond. Houtvesters ziin oo zoek ceeaan naar de herten om te zien of er ook dieren werden gewond. „Huizen boven wijn" De Franse premier Pinay, heef; de vertrouwenskwestie verbonden aan het regci.ng-voorstel ter verhog-.ng van de accijnzen op alcohol met 25 procer.t. Een deel ran deze inkomsten zal ge bruikt worden ten behoeve van de oüö- stryders en een ander deel '8500.000.000 francs" voor de woningbouw De minister ran wederopbouw zeide: .Frankrijk moet kiezen tussen wonin gen en drank. Ik wil. dat de vrouwen weten welke afgevaardigde drank boven huizen stellen". De temming zal na Maandag gehou den kunnen worden. Vandaag Maandag, zal over twee an dere punten, waaraan de vertrouwens kwestie verbonden is, gestemd worden. De vergadering van Zondag was bui tengewoon bewogen. Van de banken van vertegenwoordigers van wijnstreken kon men kreten horen als „chanteur". ONGUNSTIG WEER IN VELE DELEN VAN EUROPA In vele delen van West-Europa heeft in het afgelopen weekeinde ongunstig weer geheerst. In België stegen de ri vieren en hier en daar kwamen over stromingen voor. In de Alpen stortten vele lawines neer. Ook sommige rivieren in Frankrijk stegen snel. Een deel van Bordeaux staat blank tengevolge van een door braak van een dijk. In vele streken van Frankrijk zyn afgelegen plaatsen en boerderijen geïsoleerd. In Frankrijk zijn tot nu toe reeds acht mensen, onder wie drie kinderen, ten gevolge van over stromingen omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1