LEIDSCH DAGBLAD Indo-China punt van behandeling ter Nato-conferentie Franse voorstellen met gemengde gevoelens ontvangen De rechten van aflian kelijke gebieden Nederlaag Franse regering inzake Noord-Afrika 91ste Jaargang WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 No. 27792 «LTÜ BHT Meakhors. J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden Giro No. 5705S 16— per kwartaal; f.047 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 „Wij hadden geen agenda, maar wel een spijskaart", dat was het enig com mentaar. dat een der excellenties gaf teen hij van tafel was opgestaan. Of de ministers van de Brussel-landen volgende dagen opnieuw confereren zul len, is officieel dan ook niet bekend. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De 42 ministers vam het Atlantisch pact hebben gisteren onderwerpen van meer politiek karakter aangesneden, na dat de eerste dag vooral aan militair- technische kwesties gewijd was geweest. Met name heeft men de gebeurtenissen in het Verre Oosten de revue laten pas seren en daarbij werd speciaal nogal langdurig stilgestaan bij de kwestie In do-China. Robert Schuman en René Pleven, die voor deze gelegenheid versterkt waren met de hoge vertegenwoordiger in Indo-China,, minister Letoumeau, hebben daarby alle argumenten ont vouwd. die pleiten voor een soort in ternationalisatie van dit conflict. Er zijn daarbij weer veelzeggende cüfers genoemd, waaruit ondermeer bleek, dal 90.000 Fransen in de kolonie zijn gesneuveld en dat meer dan een kwart van het Franse kader en van de genie vandaag nog steeds in Indo-China wordt vastgehouden. Het was zeker niet de eerste maal, dat van Franse officiële zyde verzocht werd de oorlog in Indo-China als een gemeenschappelijke zaak te willen be schouwen. Nog nooit echter is de toon van de Franse woordvoerders zo drin gend geweest en nog nooic ook waren hun voorstellen zo vast omlijnd. Wij hebben geld en manschappen nodig", zo besloot Schuman zijn rede, „en we stellen voor het opperbevel in Indo- China onder Atlantische leiding te plaatsen". Het Franse verzoek werd zoals dat heet met gemengde gevoelens ont vangen. Eden zei dat Engeland alles zou doen om Frankrijk te helpen en Acheson moest zich uiteraard weer bepalen tot zeer. zeer vage aanduidingen. Vanmiddag zullen de drie genoemde ministers nogmaals en petit comité ver gaderen om de zaak eens uitvoeriger te bezien. Wat- onder sommige delegaties vooral verbazing wekte, was, dat Frankrijk zijn aanbod tot de N.a.t.o en niet. tot de UNO., de organisatie der Verenigde Naties, heeft gedaan. Een rol kan hier bij gespeeld hebben de overweging, dat Frankrijk de laatste maanden met de kwesties Tunis en Marokko bij de V.N. nu niet zulke bijzondere prettige erva ringen heeft gehad, en verder heeft Frankrijk aldus ook zeker een Russisch \eto willen vermijden, waarop in New- York het voorstel zeker zou zijn gestuit. Een andere gebeurtenis van belang is de samenkomst geweest van de minis ters van de vijf landen van het pact van Brussel, waartoe, zoals men weet. Engeland, Frankrijk en de Benelux zijn aangesloten. Deze alliantie is de laatste jaren enigszins door de feiten achterhaald, juister gezegd: dat zij in het Atlantisch pact werd opgenomen. Dat deze kern nu plotseling een soon wedergeboorte b:leeft, kan er op wij zen, dat de vijf landen de behoefte heb ben gevoeld hun gemeenschappelijke be langen in het groter geheel doelmatiger te verdedigen. Zo is het b.v. denkbaar, ciat ze Inzake de Duitse herbewapening hun standpunten duidelijker willen for muleren omdat er thans redenen zijn te vermoeden, dat Amerika de Duitse herbewapening door zou willen zetten, zelfs tegen de wil in der West-Europe.se volkeren. Men merkt op, dat geen der vijf volksvertegenwoordigingen, met uit zondering van het Nederlandse parle ment, veel haast heeft getoond om het verdrag over het Europese leger te rati ficeren, het enige kader, w aarin Europa een remilitarisatie van West-Duitsland overwegen wil. De samenkomst van de vijf ministers had overigens een officieus en duidelijk geïmproviseerd karakter. H?t was aan de tafel van Anthony Ed°n ln de En gelse ambassade, dat deze plaats ge- i enden heeft. Hertog van Windsor niet bij kroning van Elizabeth De hertog van Windsor, die als Ed- ward VIII van 20 Januari tot 10 De cember 1936 heeft geregeerd nog zon- j™'eten, v.. gekroond te zijn, heeft doen dat hij en de hertogin vroeger mevr. Wallis Warfieid—Simpson) niet aanwe zig zullen zijn bij de kroning van Eli zabeth II m Juni aanstaande, omdat volgens gebruik de kroning van een koning of koningin van Enge.and niet wordt bijgewoond door de souverein of voormalige souverein van een staat. KENYA Het Britse Lagerhuis heeft met301 tegen 278 stemman de regeringspolitiek in Kenya onderschreven. Tal van vonnissen tegen Mau-Mau- letien zijn geveld, variërend van ge vangenisstraffen van 1 tot 10 jaar en stokslagen (hoogstens 24). WEERBERICHT Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond; Overwegend zwaar bewolkt met en kele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Aan vankelijk tijdelijk stormachtige, oven- Eens krachtige tot matige wind tussen West- en Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 18 DECEMBER Zon op; 8.44 uur; onder 16.30 uur. Maan op: 10 24 uur; onder: 17.50 uur Hoogwater te Katwijk te 3 56 en 16.11 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Churchill heeft het Britse Lagerhuis mededeling gedaan van de benoeming van admiraal Mountbatten tot opper bevelhebber der verbonden strijdkrach ten in het Middellandse-Zeegebied. Churchill deelde mede, dat ook de luchtstrijdkrachten ln dit gebied onder Mountbattens bevel zullen staan. Hij verklaarde voorts, dat admiraal Mount batten, aJ6 opperbevelhebber der Britse Middellamdse-Zeevloot, verantwoordelijk zal blyven voor de handhaving en be veiliging van de Britse verbindingen naar en in het middm-Oosten. Wij hebben dit bereikt, ofschoon niet in de vorm, welke wij ons mogelijk als volledige vervulling onzer wensen voor ogen hadden gesteld", aldus de Britse minister-president. De Amerikaanse zesde vloot, die vooral ls georganiseerd voor de steun aan cam pagnes te land in Zuid-Europa, zal on der het bevel van de opperbevelhebber voor Zuid-Europa blijven. Het Middellandse-Zeegebied zal wor den onderverdeeld ln een aantal gebie den voor de uitoefening van functies, die van plaatselijke of nationale aard zijn. Deze zullen de belangrijk? Franse en Italiaanse gebieden in het Westelijke en centrale Middellandse-Zeegebied om vatten. Voor de nationale kustgebieden zullen de landen z?lf verantwoordelijk zijn. De commandanten der verschillende gebieden zullen verantwoording ver schuldigd zijn aan de opperbevelhebber in het Middellandse-Zeegebiad de nieuwe titel van Mountbatten voor alle geallieerde taken, maar verantwoor ding verschuldigd zijn aan hun eigen regeringen voor die taken, welke van nationale aard zijn. Mountbatten nam in Mei j.l. het bevel over de Britse Middellandse-Zeevloot op zich. Hij is een neef van koningin Elizabeth en oom van de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de Britse koningin. HU was de laatste enderkoning van Brits-Indië en in de oorlog geal lieerd opperbevelhebber van Zuld-Oost- Azië. NIEUWE AMERIKAANSE PROTESTNOTA AAN DE SOVJET-UNIE De V.S. hebben opnieuw een protest nota aan de Sovjet-Unie gezonden met betrekking tot het neerschieten van een onbewapend vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht door Russische jagers bij de Japanse kust op 7 October In de nota wordt gezegd, dat op een radarscherm gezien werd, dat Russi sche jagers het vliegtuig slechts 6 mijl uit de kust hadden neergeschoten. Aan genomen wordt, dat de bemanning van acht koppen omgekomen is. De V. S. wijzen de verklaring van de hand, dat het Amerikaanse vliegtuig de grens van de Sovjet-Unie heeft geschonden en eisen schadevergoeding voor het ver lies van toestel en schadeloosstelling voor de nagelaten betrekkingen van dc bemanning. TITO HOUDT VAST AAN TRIEST Maarschalk Tito heeft verklaard, dat Zuid-Slavie niet zal wijken voor druk om af te zien van Triest. Hij zeide, dat Italië „de uitgestoken hand van Zuid- Slavië" had geweigerd en dat Zuid- Slavië nog steeds bereid is om goede betrekkingen met Italië te onder houden. Volgens Tito trachten het Vaticaan en Italiaanse kringen de internationale positie van Zuid-Slavie tc verzwakken en te beletten dat Zuid-Slavie hulp van het buitenland krijgt om zijn verdedi ging te versterken. Tito noemde voorts de verheffing van aartsbisschop Stepinac van Zagreb tot kardinaal „een vijandige geste tegenover Zuid- Slavie. Drie resoluties aangenomen De algemene vergadering der V.N. heeft, tegen krachtige oppositie in van o.m. Engeland, Be.gie, Frankrijk en Australië, drie resoluties aangenomen, die betrekking hebben od de rechten van afhankelijke gebieden. De voor naamste resolutie werd aangenomen met 40 tegen 14 stemmen en 6 onthou dingen. Zij verzoekt de ledenstaten het beginsel te bevorderen van het zelfbeschikkingsrecht, en de uitoefening van dit recht te vergemakkelijken door ln de bestuurde gebieden volgens het handvest en de wensen der bevolking volksstemmingen te doen houden, de inheemsen deel te doen nemen aan be stuur en wetgeving en het verkrijgen van de onafhankelijkheid te bevorderen. Tegen stemden Nederland. Australië. Canada, Denemarken. Frankrijk, IJs land, Luxemburg, Nieuw Zeeland, Noor wegen, Zweden. Zuid-Afrika, Groot Brittannlë, België en Amerika De tweede resolutie is met 39 tegen 12 stemmen en 5 onthoudingen aange nomen Zij verzoekt de besturende lan den inlichtingen te verstrekken over de politieke vorderingen in het bestuurde gebied. De derde resolutie verkreeg 40 stemmen met 7 tegenstemmen en 8 onthoudingen. Zij draagt de sociale en economische raad en de commissie voor de mensenrechten od voort te gaan met de voorbereiding van aanbe- vellngen omtrent het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht. Aanhoudende dooi Het K.N M.I. deelt mede: Nadat het gisteren omstreeks het mid daguur in bijna geheel Nederland nog 1 tot 3 graden vioor. is er de afgelopen nacht een buitengewoon snelle dooi in getreden. Wind en regen werkten teza men om de aanwezige sneeuwlaag op te ruimen, zodat deze vanochtend reeds zo goed als verdwenen was. Deze opvallende weersomslag hing sa men met een kleine storing, die Maan dagmiddag de Zuidpunt van Groenland passeerde en daarna met grote snelheid de Oceaan overtrok, voortdurend in diepte toenemend. Het gevolg hiervan was, dat de wind tot storm aanwakker de, eerst boven de Britse eilanden, later ook aan onze kust, waar gemiddelde windsnelheden tot 75 km per uur wer den gemeten. Snel trokken de depressie fronten naar het Oosten. De neerslag, die ze brachten viel zowel in Engeland als in Nederland, België en Noord- Frankrijk eerst in de vorm van sneeuw of ijsregen. latei" in de vorm van regen. Vele Nederlandse stations in het Wes ten van het land tapten vanmorgen meer dan 10 mm af. Onmiddellijk na de frontpassage nam de wind ln kracht af, maar dit is sleohts tijdelijk, want een randstoring die om de nu boven de Noordzee aangekomen depressie be weegt. zal waarschijnlijk vanavond nog maals storm brengen, althans uit West tot Noord-West. Geleidelijk wordt dan weer koudere lucht aangevoerd waarin opnieuw ha gel- of sneeuwbuien tot ontwikkeling zullen komen. De Be'gisehe afgevaardigde Van Langenhoven zei, dat de resoluties be perkt van basis waren, daar zij met verwezen naar de primitieve volken in alle landen, die zelfbeschikkingsrecht dienden te hebben. Hij zeide gaarne te willen weten of vele volken ln de Sov- Jet-Unie dit recht bezaten. De Britse afgevaardigde zeide, dat j wer. zijn land het „universele recht van zelf beschikking" wenste te steunen. De re- soluties beperkten zich echter slechts tot beheerschapsgebieden en afhanke- Oud-Leiden lijke gebieden. De Franse afgevaardigde achtte de resolutie strijdig met het handvest De steun kwam voorna rneliik 1 van Latijns-Amerikaanse en Arabische landen. De a'gemene vergadering heeft met 25 tegen 22 stemmen en 10 onthoudin gen een ontwerp-conventle goedgekeurd die het recht op correcties van onjuiste berichtgeving waarborgt. De conventie kan thans door de verschll'ende landen ondertekend worden. Amerika er. En- ge'and behoren tot de tegenstemmers Een resolutie, die er od gericht is de „nieuwsfaciliteiten" in ten achter ge- b'even gebieden te vergroten werd met 52 stemmen tegen 5 eveneens goedge keurd Het Sovjet-blok stemde tegen. De secretaris-generaal is verzocht een conferentie bijeen te roepen, indien nieuwslichamen een herziening van de intemat'onale ontwerp-cod? voor de ethiek van journalisten wensen. openingszitting van de NATO in het Palais Chaillot te Parijs, bij woonde: v.l.n.r.: Minister van De fensie. C. Staf; Minister van Bui tenlandse Zaken W. Bcyen; Mi nister van Financiën J. A. van de Kieft en de permanente vertegen woordiger van Nederland. A. IF. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- I meters, potloden en opschrijfboek- Tijdens een repetitie van de rit. j jes. naast de koetsen, welke Koningin Elizabeth zal maken j Zij noteerden alle onderdelen van de op de dag van haar kroning, hepen tocht, en bepaalden nauwkeurig de officieren, gewapend met chrono- tijdsduur van elk gedeelte van de rit. Resoluties ter V.N. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft in de Na tionale Vergadering verklaard, dat Frankrijk „de samenspraak" zowel in Tunesië als in Marokko wil hervatten. Schuman weigerde zich uit te laten over de nota van de Bey en zeide, dat Frankrijk zijn houding zou bepalen, nadat de nota uitvoerig bestudeerd zou zijn en een rapport zou zijn ontvangen de Franse resident-generaal, de Hauteclocque, die in Parijs is aangeko men. Een voorstel van de regering om niet onmiddellijk een debat over Noord-Afrika te houden, werd door de Nationale Vergadering met 310 tegen 303 stemmen verworpen. Met 382 te gen 226 stemmen werd een socialisti sche motie om het debat de volgende week Dinsdag te houden aangenomen- De politieke commissie der VN. heeft gisteren haar bespreking over Marokko voortgezet. Brazilië heeft, namens de Latijns- Amerikaanse landen, een resolutie in gediend waarin wordt voorgesteld een beroep op Frankrijk te doen om de on derhandelingen met Marokko voort te zetten, „opdat het tot stand komen van vrije instellingen voor het Marokkaanse ■olk wordt bevorderd". In de resolutie wordt vertrouwen uitgesproken dat „de Franse regering, overeenkomstig haar mededelingen over haar Marokkaanse politiek, zal pogen het Marokkaanse volk de basis-vrijheden te verschaffen, welke ln het handvest der VN en in de 'algemene verklaringen over de rechten van de mens' worden genoemd". In de Braziliaanse resolutie wordt voorts de hoop uitgesproken dat „joar- tijen hun onderhandelingen zonder uit stel zullen voortzetten". Er wordt een beroep op haar gedaan „zich van elke handeling te onthouden, welke de be staande spanning zou kunnen vergro- Deze resolutie der Zuid-Amerikaanse staten ls een tegenhanger van de door de Aziatisch-Arabische staten-groep In gediende, waarin gesproken werd over „erkenning van de souvereinitelt en on afhankelijkheid van de sultan van Ma rokko". Nederland zal tegen blijven stemmen. De „grote raad van schriftgeleerden", het leidinggevende lichaam van de Mo hammedaanse Al Azhar-unlverslteit te Cairo, heeft besloten, een beroep op de Mohammedaanse landen en alle Mo hammedanen ter wereld te doen om Frankrijk wegens zijn optreden in Noord-Afrika op alle gebieden te boy cotten. Voorts zal aan alle Moslems ge vraagd worden, bij te dragen tot een fonds voor steun aan him „Noord-Afri kaanse broeders". De vroegere eigenaren van de kolen mijnen in Engeland, welke 6 jaar gele den door de Labour-regering zijn "ont eigend, zullen een (nieuwe uitkering krij gen van 28 mlllioen pond sterling aan 31 ri, staatspapier 1977 80. De totale uitkering na de nationalisatie zal daar door komen op 210 millloen pond ster ling. Lattimore in staat van beschuldiging gesteld Professor Own Lattimore, deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor aangelegenhe den betreffende het Verre Oosten, is op zeven punten in staat van beschuldiging gesteld wegens „het onder ede afleggen van valse verklaringen tegenover de subcommissie van de" Amerikaanse se naat-, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de Amerikaanse binnemandse veiligheid". Op elk der zeven gevallen van mein eed, welke Lattimore ten laste zijn ge legd, staat een maximumstraf van Iwee tot tien jaar gevangenisstraf. Er is nog niet bepaald, wanneer Lat timore zal moeten voorkomen. Prof. Lattimore is een der voornaam ste raadgevers van het ministerie in zake het Verre Oosten, o.a. bij de be handeling van het Indonesische vraag stuk, geweest. Hij is door senator Mc Carthy beschuldigd een spion der Sovjet-unie te ziin, Lattimore heeft de juistheid van deze beschuldiging ont kend. Hij verklaarde tegenover een verslag gever: „Tk ben natuurlijk on^chuldlv" Volgens de beschuldiging heeft hij onder meer onwaarheid ge;proken naar aanleiding van de vraag of hij een be schermer van het communisme en de communistische belanoen was en of een reis naar China in 1937 georganiseerd was met medewerking van de commu nistische autoriteiten. Voorts had hij onwaarheid gesproken in antwoord od de waag of hij wist, dat de «oh-ljver „Asiaticus" een medewerker in Latti- more's orgaan, een communist was. Het kost ons moede afscheid tc nemen van het zo sterk veranderde beeld van de Paardensteeg en naaste omgeving en zulks te meer na ons bezoek aan de 'Fotohandcl ..Lux" van dc firma Van der Zanden aan de Breestraat. die ons spontaan haar rijk bezit aan fotomateriaal van Oud Leiden ter beschikking stelde. De heer J. van der Zanden Sr. die zijn eerste opleiding ontving van de vroegere fotograaf Hazenberg op de hoek van Breestraat en Rapen burg, nam indertijd van zijn vakgenoten Gocdcljee en Van der Stok een groot aantal negatieven over van Leiden in het laatst der vorige eeuw. Wanneer men bedenkt welke middelen een fotograaf drie kwart eeuw geleden ten dienste stonden, stijgt dc bewondering voor het vakmanschap van ..de oude heer Gocdcljee"die ons tal van prachtige opnamen heeft nagelaten. Wij hopen er in de naaste toekomst meerdere te brengen. Uit dc collectie-Van der Zanden, waarvan wij in de afgelopen weken uit ons eigen archief ver scheidene hebben afgedrukt, welke wij in vroeger jaren al eerder publiceerden, is ook de hierboven geplaatste fraaie opname van het Koet-Rapenburg afkomstig. Het water op de voorgrond werd in 1010 ten hclweve van dc aanleg der clectrische tram overkluisd.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1