LEIDSCH DAGBLAD Zwaartepunt van Nato-conferentie achter de schermen ligt Willen V. St. Duitsland beslist bewapenen? VN-zitting loopt naar liet einde Bijzonder Kerkewerk brengt oude Kerstboodschap langs nieuwe wegen Kerk mag zicli niet opsluiten binnen muren van steen of traditie 91ste Jaargang DINSDAG 16 DECEMBER 1952 No. 27791 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm25041; Red. 21507 (Telefonisch van onze Paryse correspondent) Met niet minder dan drie begroe- liii,: redevoeringen, van de Deense mi ni,ter Kraft, de Fransman Sohuman en de Italiaan de Gasperi. is de tiende NATO-conf eren tie gisteren dan ge- start, nadat, om klokslag 12 uur, de 4? ministers aan de ingang van het Palais Challlot eerst door het ere-regiment van de Garde Republicaine - met plui men op de mutsen en de handen wit geschoeid - met trompetsignalen wa ren ontvangen. Zoals gebruikelijk, bevatten die of ficiële welkomstwoorden weinig of geen nieuws. De Deense minister van bui tenlandse zaken Kraft onderstreepte nogmaals het defensieve karakter van ce At'antische alliantie, waarna Schu- man zich zo mogelijk nog wat omzich tiger op de vlakte hield door op te merken dat elke dubbelzinnige bijge dachte - de bijgedachte blijkbaar dat de NATO tegen een bepaald land zou zijn p:'richt - de organisatie zeker fataal zou worden. Alleen de temperamentvolle de Gas peri dorst de dingen iets duidelijker bij dc naam te noemen. Hy citeerde een paar karakteristieke passages uit arti kelen van Stalin, waarin de communis- t: che partyen buiten Rusland tot de stryd om de macht werden opgeroepen om daaraan de vraag te verbinden wat door de NATO zou kunnen worden ?e- caan ter organisatie van de binnen landse afweer. 's Middags kwam de Italiaanse mi nuter van financiën, Pella. in kleiner urband op deze opmerking terug. Hy opperde toen nl. de idee. die trouwens met meer helemaal nieuw was. de At- lantisohe samenwerking ook op andere dm zuiver militaire gebieden uit te breiden, en hii gaf daarbij speciaal een pleidooi voor een gemeenschappelijke em gratie-politiek. In de middag-vergadering, die - zoals ••-der regel zal zyn - achter gesloten deuren Dlaatst vond, hebben de minis- t< zich verder voor het eerst bezig ge houden met het rapport dat door de se ciet aris-generaal lord Ismay werd toe s' icht Volgens lord Ismay. die in een pers conferentie uitvoerig verslag van de mi- li -ter.ele vergadering gaf. zijn er nog bjna geen discussies gevoerd En ook het rapport dat generaal Ridgway gis teren heeft uitgebracht en waarin de NATO-opperbevelhebber. volgens de tr.id tie, op spoed aandrong bij de op richting der verdere divisies, is zonder meer aanvaard. Op voorstel van lord Ismay is voorts bo oten dat in het vervolg manoeuvres niet meer zullen worden georganiseerd, teerdat de civiele autoriteiten er eerst hun toestemming aan verbonden heb ben. En tenslotte is dan nog de wense- liikheld uitgesproken de Atlantische idee door middel van propaganda-ac tie, nader bot de verschillende volkeren Ie brengen. Hoe die propaganda zou moeten worden gevoerd, door de lan den zelf of wel centraal van het Parijse hoofdkwartier uit. kon nog niet worden vastgesteld. Bij deze weinig passionante gang van zaken, die overigens - zoals wij reeds hebben opgemerkt - wel was te voor zen is het begrijpelijk dat de belang stelling van de politieke waarnemers Zich vooral wel richt op zaken, die niet in de conferentiezaal ze'f. maar eerder achter de schermen voorvallen. Men vreet zo dat Acheson een onderhoud met Eden heeft gehad. (Men zie elders) Ook hebben belde ministers met Schu- ntan overlegd en het ls wel meer dan vaarschnnliik dat daarbn speciaal de Duitse herbewapening op tafel is geko men. Beweerd wordt dat er van Amerikaan- Je cn van Franse zijde nogmaals pres sie op Eden is uitgeoefend opdat En- Eiland militair wat intensiever met Eu ropa samen zal gaan werken. Van groter belang schijnt echter een artikel in de doorgaans goed geïnfor meerde New York Times, dat hier sterk dc aandacht heeft getrokken en waarin wordt gezegd dat Washington nu vast besloten is in elk geval Duits land te bewapenen. Daarvoor zou een termijn van uiterlijk twee jaar zijn vastgesteld. Zo mogelijk in het raam van het Europese leger, maar des noods op nationale voet. Met dit doel zouden - volgens de New York Times - in Amerika al se- lert geruime tiid grote wapenvoorraden in aangelegd, en die reserves zouden uitgespaard op de leveranties aan f.'inkrijk en aan andere Europese lan- Daarin zou de oorzaak liggen van vertragingen van de wapenaanvoer Amerika naar Europa, hetgeen dus In flagrante tegenstelling is met de of- WEERBERICHT Sneeuw en regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tyde- '•ii'< sneeuw, overgaand in regen. Tot 'Jachtig of hard toenemende wind. aan- vanke'nk Zuide'Uk. later ruimend naar Zuid-West of West. Aanvanke ijk llohte vorst. Later tem- ferituur oplopend tot boven het vries- PJit. (Opgemaakt te 10 uur) 17 DECEMBER op: 8 43 uur; onder 16.29 uur. «aan op: 9.37 uur: onder: 16 28 uur iwater te Katwijk te 3.11 en 15.26 u Dit nummer bestaat alt acht pagina's. ficiée verklaringen, die de Koreaanse oorlog voor die vertragingen tot dus verre aansprakelijk placht te stellen De aanbouw van kazernes, barakken, depots en vliegvelden ls trouwens, zo als ook lord Ismay heeft erkend, reeds definitief opgenomen ln de plannen, die door het militaire NATO hoofd kwartier zyn uitgewerkt. Gezien het feit dat dc Franse openba re mening en het Franse parlement - ge'yk bekend - zich nog lang niet met de gedachte van een geremllltariseerd Duitsland verzoend hebben, en in Frankrijk zeker een Duitse weermacht op nationale voet unaniem wordt ver worpen. is het niet zo verwonderlijk, dat deze berichten gisteren in Parijs de nodige opschudding hebben verwekt. Schaman zal zijn collega Acheson stel'ag om nadere informaties hebben verzocht, en bijna even stellig zal de Amerikaanse minister geantwoord heb ben. dat Schuman bij de verkeerde deur had aangebeld. Wat er na Januari gebeuren gaat. is iets dat Acheson persoonlijk niet meer aangaat. En 7.0 lijkt het dus dat dc meer intieme tétc a tétc aan het zelfde euvel lijdt waardoor ook de of ficiële conferentie tot onvermogen wordt gedoemd. Met 'n demissionnai- re regering in Washington, de zetel van het sterkste lid van de organisa tie, kan uiteraard geen enkele spij ker met koppen geslagen norden. Naar afzetting Bey van Tunis? Hoewel de Bey van Turds aanvanke lijk resident-generaal De Hauteclocque had toeeeeegd. dat hij zijn z^el zou hecht n aan twee decreten die betrek king hebben op plaatselijke hervorm n- pen. is het toch niet tot ondertekening an de stukken bekomen. Volgens ge woonlijk welingelichte kringen zou de Bey een .lichte ong'steldhe d" hebben voorgewend teneinde de plechtigheid uit tc stellen. Vo'gens een Franse zegsman hebben De Hauteclceque en de Tunesische pre mier. Bakkoe=j, 's middags nog ge poogd de Bey te overredxi. maar zonder resultaat. Een woordvoerder van de rwHdmt- gencraal. deelde mee. dat de Hautecloc que vanavond naar Parijs vertrekt vooi dringende besprekingen met zijn rege ring, zulks in verband met ,da hard nekkige houding van nlet-samenwerking vam de Bey". Naar verluidt zullen de resident-generaal en minister Schuman de mogelijkheid onder ogen zien om de Bey van zijn functie te ontheffen. ELF SLACHTOFFERS. Elf personen zyn om het leven geko men doordat gisteren in Paraguay een vaartuig, dat naar Puerto Viüahayes voer en waarop zich 60 opvarenden b?- vonden, ,ls gezonken. Het Kerstfeest nadert Marokko ter sprake Het debat over Marokko leverde geen enkel nieuw gezichtspunt op De groep van Aziatische en Arabische landen heeft een resolutie Ingediend, waarin de Franse regering en ce sultan van Marok- I ko wordt verzocht „onderhandelingen te I beginnen teneinde zo spoedig mogelijk I tot een vreedzame overeenkomst ie ko men, die in overeenstemming is met de 1 soiivereinlteit van Marokko, de wensen I van het Marokkaanre volk en met het handvest van de V N Voorts wordt de algemene vergadering ln de resolutie er op gewezen, dat een Franse vertegen woordiger onlangs voor het internatio- naai gerechtshof heeft verklaard, dat „het niet door de Franse regering wordt betwist, dat Marokko, zelfs onder het protectoraat, zijn persoonlijkheid als stait in het volkenrecht heeft behou den" Tenslotte constateert de Arabisch- Aziatische groep, dat „de huidige toe stand in Marokko diepe bezorgdheid veroorzaakt en een nadelige invloed heeft op de Frans-Marokkaanse betrek kingen en de vreedzame verhoudingen ln de wereld". In tegenstelling met de resolutie, welke de groep ten aanzien van de Tunesische kwestie had Ingediend, wordt in deze resolutie niet geëist, dat de V.N. in Marokko tussenbeide komen Zoals be kend werd het Arabisch-Aziatische voor stel inzake Tunesië verworpen Inmiddels werken de Braziliaanse en andere Latijns-Amerikaanse delegaties aan een ontwerpresolutie, waarin de Franse regering wordt gevraagd „de fundamentele vrijheden van het Marok kaanse volk te bevorderen en zijn vrije politieke Instellingen te ontwikkelen, rekening houdende met de wettige rech ten en belangen". De Britse en Sovjet-Russische delega ties waren het er in de speciale politieke commissie over eens. dat er een perma nent lid van de Veiligheidsraad by de beslissing over de toelating van nieuwe leden-staten tot de VN het recht van veto heeft De afgevaardigden van Peru en El Salvador hadden een tegenover gestelde zienswijze verkondigd. De Britse vertegenwoordiger, sir Glad- wyn Jebb. herhaalde de reeds eerder door vier der vyf permanen'e leden van de Veiligheidsraad, namelijk Groot- Brittannie. de Verenigde Staten. Frank rijk en het nationalistische China, gege ven verzekering, dat zjj. bij het beslissen over de aanvraeen van aspirant-leden, van hun vetorecht géén gebruik zouden maken De Russische afgevaardigde Gromyko verklaarde, dat het vetorecht „geheel volgens de inzichten van de staat, die het bezit, wordt uitgeoefend en dat niemand het recht bezit zich in deze als scheidsrechter op te werpen". De V.S. steldei voor de aanvrage van Japan voor het lidmaatschap der orga nisatie door de Veiligheidsraad te laten behandelen. Volgens het desbetreffende voorstel zal aan de algemene vergadering worden gevraagd, te verklaren dat Japan aan de door het handvest gestelde eisen loldoet De aanvrage van Japan is reeds eens in de Veiligheidsraad afgewezen tengevolge van een veto van de Sovjet unie. Frankrijk diende drie afzonderlijke resoluties in met betrekking tot de toe lating van Vietnam. Cambodja en Laos. Vorige aanvragen van deze Indochinesa staten zijn eveneens tengevolge een veto van de Sovjet-Unie afgewezen. DE ZITTINGSDUUR Het bureau van de algemene vergade ring heeft besloten de huidige zitting der assemblee op 23 December te verdagen. Donderdag a s zal wor- 1 uitgemaakt. wanneer de besprekingen zullen worden voortgezet, hetzij In een vervolg op da huidige zitting, hetzij op een volgenda nieuwe zitting. Er is voorgesteld, de politieke com- I missie in Februari of Maart weer bijeen te laten komen Verder zal Donderdag moeten worden beslist, wat er moet ge- J beuren met de agendapunten, welke op I 23 December nog niet zyn afgehandeld. I en of de algemene vergadering voortaan in het voorjaar dan wel in de herfst bijeen zal komen. Kerstmisfeest van het Licht. Terwijl de sneeuwvlokken uit loodgrijze luchten neerdwarrelen en het land schap een bijzondere bekoring geven, worden wij in deze donkere dagen voor Kerst allerwege herinnerd aan het naderend Kerstfeest. Kerstbomen, Kerst etalages, Kerstversieringen, Kerstmenu's, het zijn zo de telkenjare weerkerende facetten, waardoor men oud en jong in de Kerstsfeer denkt te brengen. Voor de Kerk is het Kerstfeest echter nog iets anders, iets méér. Hot is het feest van het Licht, van de geboorte van Christus in de stal van Bethlehem. In dit appèl op het Kerstgebeuren neemt de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk der Leidse Hervormde Gemeente een zeer aparte plaats in. Nu al weer enkele jaren zoekt deze Commissie nieuwe wegen voor het verspreiden van de oude Kerstboodschap. Vóór enige jaren onder leiding van de naar Australië ver trokken ds M. W. J. Geursen met dit werk begonnen en voortgezet onder de stimulerende invloed van wijlen ds D. Kuilman, zal deze arbeid in de komende Kersttijd staan onder leiding van ds P. L. Schoonheim, aan wie kortgeleden de zorg van het Bijzonder Kerkewerk is opgedragen. Zij moet in het openbaar getuigen I Teneinde zich tr bezinnen op de eigen- lyke betekenis van dit feest alvorens anderen daarvan deelgenoot te maken, wordt hedenavond in het wijkgebouw „Staalwyk" een ontmoetingssamenkomst 1 gehouden, welke bestemd is voor alle medewerkersistersin het BK.-werk. Het programma voor deze avond ver meldt: Samenzang, declamatie door I mevr. Van Ravesteyn. solo-zang door I mevr Rensink, het voorlezen van een j kerstverhaal door mevr Norel. en een korte toespraak van ds Schoonheim over het thema„Activiteit naar binnen". Horen en zien Reeds enkele Jaren heeft een vorm van Evangelie-verkondiging ingang gevonden, het zogenaamde Lekespel. Daarbij gaat het om horen èn zien. Vooral het Inatsie is belangrijk In deze tijd. Films en geïllustreerde bladen trek ken de aandacht Waarom zou de Kerk ook niet door middel van een Lekespel Amerikaanse gezant in Tanger geschorst Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de gezant te Tanger, John Carter Vincent, geschorst is. nadat een rege ringsraad, die een onderzoek instelt naar de betrouwbaarheid van Amerikaanse functionarissen, te kennen had gegeven, dat „er een redelijke twijfel bestaat over zyn loyaliteit". Vincent is naar Washington ontboden, waar president Truman de kwestie met minister Acheson zal bespreken, zodra deze is teruggekeerd van de bijeenkomst van de Nato-raad te Parijs. In het begin van dit jaar werd Vincent verhoord door de subcommissie voor de veiligheid uit de Senaat. Later werd hij door de voormalige hoofdredacteur van het communistische blad „Daily Wor ker", die thans hoogleraar aan een universiteit is. er van beschuldigd com munist tc zijn. De subcommissie stelde toentertijd ook een onderzoek in naar de antecedenten van Owen Lattlmore. die aan de John Hopkins universiteit is verbonden. Adenauer pleit voor zeven West-Europese mogendheden- bijeenkomsten De West-Duitse Bondskanselier. Ade nauer, heeft in een vraaggesprek, toege staan aan het Franse blad „Figaro" ge pleit voor een geregeld bijeenkomen van de premiers van Groot-Brittannië en de zes landen van het Europese leger Hy achtte dit noodzakelijk omdat het naar zyn mening onmogelijk is een ge meenschappelijke defensie op te bouwen zonder een gemeenschappelijke buiten landse politiek, aldus het verslag in de „Figaro". De te vormen raad moet zo onbureau cratisch zyn als maar mogelyk is. aldus Adenauer en zy zou zonder zich bezig te houden met problemen van organi satorische aard. bijeen moeten komen om een Europese vredes- en veiligheids politiek vast te stellen. Berichten uit Parijs hebben bij Ade nauer de indruk gewekt dat de kansen op een bekrachtiging van het verdrag aangaande het Europese leger zonder ingrypende wijzigingen zeer klein zijn Waarnemers te Parys waren van me ning. dat Adenauers voorstel ten doel heeft uit het dilemma te komen, dat herziening van het legerverdrag het verdrag om hals zal brengen doch dat zonder enige herziening er geen leger verdrag zal komen. Truman over geestelijke gevaren voor vrijheidsideaal President Truman heeft verklaard, dat het vryheldsideaal niet slechts door com munisme wordt bedreigd, doch ook door hen. die de regering de geest en de ge dachten willen laten regelen. „De uit wendige bedreiging van de vrijheid dient ons niet te voeren tot onderdrukking van de vrijheid", zo zei hij. „Er is verschil tus sen ongerustheid en hysterie; hysterie brengt mensen er toe datgene te vernie tigen, voor welks behoud zij strijden „Het aanvaarden van de methoden en de moraal van het communisme, ten einde de communistische agressie te ver slaan, zou een morele nederlaag zijn, groter dan welke psysieke ramp dan ook". „Invasie en verovering door commu nistische legers zou een verschrikking zijn, die wij ons niet kunnen voorstellen, doch invasie en verovering door commu nistische denkbeelden van goed en kwaad zou even erg zijn", aldus verklaarde Truman. De president sprak bij de onthulling van een nieuw Amerikaans nationaal heiligdom m het gebouw van de natio nale archieven te Washington, waar de Amerikaanse onafhankelijkheids verkla ring, de Amerikaanse grondwet en de Amerikaanse verklaring van rechten worden bewaard Deze documenten zijn kistjes. de Kerstboodschap mogen brengen? De Commissie voor Bijzonder Kerke werk heeft dan ook besloten op Woens dag 17 en Vrydag 19 December, in de Marekerk, door een groep onder leiding van de heer Zondervan. het Kerstspel „De Ster van Bethlehem", geschreven door M. Nijhoff, te laten spelen. De kwartetten ..Inter Nos" en „Musica" verlenen vocale medewerking. Organist is de heer J. Hoogerwerf. De Kerstboodschap in de huizen Een uitgebreide staf zorgt, dat in de week vóór Kerst „De Open Deur", waarvan wij de foto van het titelblad op deze pagina afdrukken, aan honderden ge zinnen, in geheel Leiden, wordt aange boden. De methode, door lectuur het Evangelie in wyde kring te verspreiden is eigenlijk reeds zo oud als de Kerk zelf Men denke bijvoorbeeld aan de papvn en de potscherven, beschreven met Bijbel gedeelten. uit het oude Egypte, of aan het Blad „Pnièl", jarenlang geredigeerd door dr J. H Gunning J.Hzn „De Open Deur" spreekt velen aan door zyn arti kelen en illustraties, ln een styl. die by deze tijd past Niet alleen in Leiden, maar over het gehele land wordt dit Blad verspreid. De Kerstboodschap in de Concertzaal Velen kunnen, om verschillende rede nen, er niet toe komen een kerk binnen te gaan Voor een Kerstsamenkomst op de eerste Kerstdag, v.m. 10.30 uur. is dan ook doelbewust niet een kerk, maar de Stadsgehoorzaal gekozen. Ook de inrich ting van deze bijeenkomst verschilt in veel opzichten van een kerkdienst. De leiding rust nle' in handen van een predikant maar van enkele Gemeente leden. De heer J. Wijnbéek zal het Kerstverhaal, volgens Lukas 2, „zeggen", het Dubbel gemengc Kwartet „Musica", onder leiding van de heer Brants, en het Hervormd Kerkkoor, onder leiding van de heer H Gelrnaert, zullen zingen. Twee Gemeenteleden houden een korte toespraak. Kerstnachtdienst in de Pieterskerk Reeds vele jaren geleden gaf dc zang- \'erenigtng „Ex Animo" haar medewer king tot het houden aan een Kerstnacht dienst. Deze dienst is langzamerhand in Lelden een traditie geworden. Het aantal bezoekers is steeds zo groot, dat de Cenrtale Kerkeraad der Hervormde Gemeente besloten heeft ook dit Jaar twee diensten te houden, één in de Hoog landse kerk voorganger ds N Klcer- I maker, met medewerking van het Her vormd kerkkoor, enkele leden van het Toonkunstorkest dirigent de heer H. Gelrnaert en de organist A. Blanken- stein. De zorg voor de andere dienst is opge dragen aan de Commissie voor Byzonder Kerkewerk. Ds P L. Schoonheim gaat voor in de Pieterskerk „Ex Animo", onder leiding van de heer H. W de Wolff, zal in deze dienst zingen. Het orgel wordt bespeeld door de "heer L. Mens. De Kerk aan het werk Heel deze activiteit van de Commissie van het Bijzonder Kerkewerk is inge geven door deze gedachte, dat de Kerk zich nu eenmaal niet op mag sluiten binnen kerkmuren van steen of van traditie. Zij mag. neen zy moet. in het openbaar getuigen! De Kerk aan het werk! Altijd cn overal, doch in liet bijzonder in de Kersttijd, op het feest van het Licht....

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1