LEIDSCH DAGBLAD Adenauer zorgt voor pijnlijke verrassing Ratificatie Westelijke verdragen toch uitgesteld Pinay kreeg opnieuw vertrouwen van de Franse Kamer Churchill kondigt bewapeningsvertraging aan Prins Bernliard zette persoonlijk „Jan van BiebeeL"" aan land 91ste Jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 No. 27782 Directeur J. W Herrny jjonfdredactle: B W Menkhorst ep J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6 per kwartaal: f 0 47 oer week Witte Singel l. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Dtr eD Adm.: 25041; Red. 21507 (Telefonisch van onze correspondent te Bonn) donderslag bij heldere hemel kwam gistermiddag het bericht, dat op voorstel van Adenauer de derde lezing van de Duits-geallieerde verdragen toch nog tot na Kerstmis wordt uitgesteld. Dit klonk vooral daarom onge looflijk, omdat juist Adenauer de grote promotor van het plan is geweest, dt ratificatie van de Duits-geallieerde verdragen nog in deze week af te han delen. Dat had ook gekund. Er zou zich stellig een meerderheid voor de verdragen uitgesproken hebben. Welke reden kan Adenauer dus hebben om i het zicht van de haven toch niet binnen te varen en nog een beetje te blijven kruisen? Dat is de vraag die in Bonn nu alle geesten bezighoudt. Dc omvang varring kan men misschien hieruit het beste opmaken, dat de coalitie-partijen over Adenauers stap bijna nog verbaasder zijn dan de oppositie. Zij zijn in de laatste tijd door hem steeds op écn doel gewezen, n.l. op een ralificatie koste wat het kost, en nu is liet Adenauer zelf die hen er van afhoudt dit doel op dc snelst mogelijke manier te bereiken. De motieven, die tot het uitstel hebben ratificeerd, dan zou het tenminste nog geleid, zijn uiterst gecompliceerd. De regering gaat n.l. nu precies hetzelfde doen, wat zij de oppositie altijd heeft kwalijk genomen. Ook zij wil zich nu lot het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe wenden en een politieke be- flissing opschorten zolang dit gerechts hof niet geantwoord heeft. Tot dusverre heette het aan regeringszijde altijd, dat politieke beslissingen, zoals de ratificatie van de Duits-geallieerde verdragen door ce Bondsdag er een is, genomen kunnen voiden zonder dat men tevoren het oordeel van het gerechtshof weet. Daar na kan men nog altijd zien wat men coet. De oppositie stelde zich op het tegenovergestelde standpunt. De regering wil het gerechtshof ln Karlsruhe nu verzoeken vast te stellen o: de Duits-geallieerde verdragen ook door de Bondsraad, de West-Duitse Eerste Kamer, aangenomen moeten wor den. Op het eerste gezicht is misschien geheel onduidelijk wat de derde lezing van de verdragen in de Bondsfdag hier mede te maken heeft. De regering heeft echter een goede reden om dit te vragen, want beslist het constitutionele gerechts hof. dat de Bondsdag de Duits-gealli- erde verdragen niet hoeft aan te .-men, dan betekent dat volgens de West-Duitse grondwet, dat de onder havige verdragen ook niet door een meerderheid van tweederde in de Bonds- oag aangenomen hoeven te worden. Dan een eenvoudige meerderheid voldoen- ce. Om dit laatste gaat, zoals men weet, de hele strijd. Hoever op het ogenblik in Bonn de .ermenging van politiek en recht gaat, blijkt uit de politieke kleur, die men san de rechters van Karlsruhe toedicht. Over de vraag van de regering of de Bondsraad met de verdragen instemmen moet, wordt door de zogenaamde Tweede Senaat van het constitutionele gerechts hof te Karlsruhe beslist. Welnu, deze senaat geldt in de wandeling als pro regering, als „zwart", terwijl de Eerste Senaat, die door de oppositie is verzocht oni de Duits-geallieerde verdragen on geldig te verklaren, anti-regering, „rood" heet te zijn. Inderdaad schijnt het alsof sommige rechters van Karlsruhe zich liet geheel boven de controversen van ie politiek hebben weten te plaatsen en iat zij wat al te openlijk hun sympa- hieén voor het ene of het andere stand- tunt hebben aangeduid. In Bonn nemen velen nu aan, dat de Mndskanselier ook buitenlandse politle- motieven heeft om de derde lezing .n de verdragen zo plotseling nog uit stellen. Men verwijst in dit verband laar Frankrijk en de Verenigde Staten. Hoe dit zij, beslissend lijkt toch te zijn, dat hij eindelijk eens juridische klaar heid wil scheppen. Want gesteld dat de Bondsdag vandaag, zoals oorspronkelijk Toorzien, de verdragen zou hebben ge- tot April hebben geduurd voordat de Bondsraad, die reeds weken geleden heeft duidelijk gemaakt op de'uitspraak van Karlsruhe te willen wachten, een beslissing had genomen. Met zijn verrassende stap probeert Adenauer ongetwijfeld te bereiken, dat in Karlsruhe sneller een uitspraak wordt gedaan. Voor hem is het een reculer pour mieux sauter. DEMONSTRATIES Drie tot vierhonderd vrouwen zijn tijdens de middagpauze van de Duitse bondsdag opgemarcheerd naar het par lementsgebouw aan de Rijn om daar te demonstreren tegen de Duitse herbewa pening. Luid roepend trachtten zij toe gang tot het gebouw te krijgen, waar zij, zoals zij zeiden, de afgevaardigden wilden gaan bezweren het verdrag in zake het Europese leger niet aan te nemen. Aangenomen wordt, dat deze vrouwen door communistische vredes organisaties met autobussen naar Bonn zijn gebracht. Terstond nadat de demon stranten zich voor de ingang van het Bondshuis hadden verzameld, gaf de politie groot alarm en van alle zijden reden overvalwagens aan. In weinig tijd waren de vrouwen met zachte hand en zonder dat van de uitgereden brand slangen gebruik gemaakt behoefde te worden, teruggedrongen naar de weg naar Godesberg. Daar hielden verspreide groepen nog een soort krijgsraad en sommige leidsters begonnen er redevoe ringen tegen voorbijgangers, waarin zij zeiden dat zij als „christelijke vrouwen" niet wensten dat hun zonen nog eens soldaat zouden moeten worden. Het incident duurde niet langer dan een uur en de talrijke politie bleef gemak kelijk meester van het terrein. Eerder hadden 200 communistische jongeren getracht zich toegang tot het parlementsgebouw te verschaffen onder het slaken van uitroepen als „Weg met Adenauer". Ook zij werden door de politie verdreven. De West-Duitse drukkersunie heeft een staking uitgeroepen, die betrekking heeft op alle drukkerijen in het land. In Parijse diplomatieke kringen be treurde men de West-Duitse beslissing. Men verklaart ln deze kringen, dat een spoedige Duitse bekrachtiging van de overeenkomsten van Bonn en van het E.D.G -verdrag het aannemen van deze wetten door de Franse volksvertegen woordiging zou hebben bevorderd, daar dit als een teken van West-Duitslands wens, om met het Westen samen te werken, zou zijn opgevat. Meermalen stellen vertrouwenskwestie aangekondigd Zoals wel algemeen werd verwacht, heeft de Franse Kamer gunstig be schikt over een vertrouwensvotum, dat premier Pinay Dinsdag had ge steld naar aanleiding van de belas tinghervorming en de staatsbegro ting, die de regering direct in be handeling genomen wenste te zien. Debelastinghervorming, waartegen in de financiële commissie heel veel tegen stand bestond, heeft Pinay voorlopig echter ingetrokken, om zo gelijk hij zeide zijn tegemoetkomendheid je gens het parlement te bewijzen. Daar mee heeft het kabinet echter tevens tijdelijk of definitief dat zal nog moeten blijken een van de voor naamste punten uit zijn beginselverkla ring over boord gezet. De regeringsmeer derheid. die over 313 stemmen beschikte, vond gisteren alleen de 207 socialisten en communisten tegenover zich, de Gaullisten hielden zich afzijdig, omdat zoals hun woordvoerder Soustelle ver klaarde, het hier niet meer dan een procedure-kwestie betrof. Voor de be groting zelf. die van vandaag af aan de orde komt en waarover Dinsdag moet worden gestemd, wenste Soustelle ech ter zijn mening nog voor te behouden. WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk opklarln- en hier en daar mist. Over het al gemeen zwakke wind. Vannacht op vele P-aatsen liohte vorst, overigens tempe ratuur om het vriespunt tot liohte dooi. (Opgemaakt te 10 uur)- 6 DECEMBER Zon op: 832 uur; onder: 16.30 uur Maan op: 2124 uur; onder: 12.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.14 en 18-30 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Een van de belangrijkste Franse steunpunten in Indo-China. is aan gevallen door de Vietminh. Een troepenmacht Ier sterkte van 7000 man deed een aanval op Nasam. dat 200 km van Hanoi is gelegen. Een van de versterkte punten bij Nasam. gefotografeerd toen de Frans-V ietnammese troepen zich voorbereidden op de tegenaanval. Ceylon door noodweer geteisterd Een wervelstorm en vloedgolven heb ben hef afgelopen weekeinde de Noorde lijke punt van Ceylon geteisterd Er zijn 23 doden bij gevallen en dr materiele schade ls zeer groot. Duizenden vissers zijn dakloos geworden. In een korte toespraak, even voor de stemming, deed dc premier echter weten, dat hij de volgende dagen, evenals zijn voorgangers, die soms een serie van 20 vertrouwenskwesties ge lijktijdig stelden, wat royaler van dit uiterste redmiddel gebruik zou gaan maken. Waaschijnlijk zal hij alle belangrijke hoofdstukken van de begroting, zodra tie storm even opsteekt, met behulp van de vertrouwenskwestie trachten door te drijven. Aangezien de premier moet rekenen op de consequente tegenstand van com munisten en socialisten, welke laatste gisteren soms uiterst heftig uit de hoek zijn gekomen, hebben de Gaullisten, wanneer althans Pinay's meerderheid hem trouw blijft, het in hun macht om tie regering ten val te brengen. Zij zit ten dus, gelijk dat heet. thans cp de wip. Men had gisteren in het Palais Bourbon algemeen wel de indruk, dat de Gaullisten voor het moment niet van zins zijn op een crisis aan te sturen. Hun eerste en voornaamste zorg is de nog altijd precaire eenheid in de eigen rangen te bewaren. De Gaullisten zullen wel niet zo ver gaan, dab zij de regering hun vertrouwen schenken, maar tegen stemmen zullen zij waarschijnlijk alleen, wanneer de volledige fractie de conse quenties van een kabinet-srjsls zou wal len aanvaarden. Dat zal vermoedelijk slechts het geval zjjn, indien er zeker heid over bestaat, dat een nieuwe meer derheid gevormd kan worden, waarin naast de Gaullisten minstens ook de Katholieken zouden moeten worden op genomen. Er zjjn de laatste tijd tussen vooraanstaande Gaullisten en zelfs de Men is op het ogenblik bezig liet draaibare gedeelte van de verkccrs- brug over de Oude Maas te Baren- drccht door een vaste overspanning te vervangen. Het wegdek van dc nieuwe overspanning, welke 50 meter lang is. zal - tussen de trottoirs - 6<y2 meter breed zijn. het geheel weegt 360 ton. Het was de eerste overspanning, die werd vervoerd met het beton- wegdek erop. Het vervoer geschiedde op dek schuiten. Volgens een door radio Praag bekend gemaakt communiqué van het Tsjecho- slowaakse ministerie van openbare vei ligheid, zijn drie „gevaarlijke spionnen en terroristen" in de hacht van 5 op 6 November door leden van de Tsjecho- siowaakse veiligheidsdienst in het gebied van Karlovy Vary (het vroegere Karls bad) in een vuurgevecht gedood. Het communiqué voegt er aan toe, dat later werd vastgesteld, dat de betrokkenen voor de Amerikaanse geheime dienst werkten. generaal in persoon en zekere leiders van de M.A.P.. waaronder vooral Bi dault. wel onderhandelingen in die geest gevoerd. Een overeenkomst schijnt ech ter nog niet in zicht te zijn. Het heeft in dit verband de aandacht getrokken, dat minister Schuman in het begin van deze week een bezoek aan zjjn partij genoot Bidault heeft gebracht, om hem, naar wordt aangenomen, bij voorbaat te waarschuwen tegen een coalitie met de Gaullisten, waardoor de buitenlandse politiek, zoals Schuman die sinds jaren heeft gevoerd, ernstig gecom promitteerd zou worden. Bidault heeft direct daarna officieel ontkend, dat hij bezig zou zijn Pinay'; opvolging te regelen. Ofschoon over de waarde van dit dementi verschillend wordt geoordeeld, gelooft men over het algemeen toch niet, dat een politieke aardverschuiving, die door het samen gaan van de Gaullisten met sommige der huidige regeringspartijen veroor zaakt zou worden, op heel korte termijn voor Pinay valt te vrezen. Gevaar niet naderbij gekomenj De Britse eerste minister. Churchill, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat Groot-Britlannië het voornemen heeft enige besnoeiingen aan te bren gen in het bedrag dat voor defensie zal worden besteed. Dit zou, zo zeide Churchill, de annule ring of beperking met zich brengen van enige wapenorders. De regering was tot de gevolgtrekking gekomen, dat zij iedere verhoging van enige betekenis boven het hoge peil van de kosten voor wapenproductie moest vermijden. De begroting van defensie voor dit jaar bedroeg 1,462 millioen pond sterling waarvan iets minder dan 600 millioen bestemd was voor wapenproductie. Hier aan moesten enige aanvullende schat tingen worden toegevoegd. Churchill verzekerde het Lagerhuis dat de beslissingen van de regering in geen enkel opzicht een verzwak king van het besluit van de regering inhoudt, om een defensieprogram uit te voeren, dat Groot-Brittannié in staat zal stellen zich zelf te verdedi gen, zjjn overzeese verplichtingen na te komen en zyn volledig aandeel zowel in militair als in industrieel oogpunt in de gemeenschappelijke inspanning van de N.a.t.o. op zich te nemen. In antwoord op vragen deelde Chur chill mede. dat het soms beter ls de productie van wapenen, waarvan een nieuwer en beter type wordt vervaar digd, te vertragen. Zo zou men later een grotere voorsprong kunnen hebben. Het feit, dat Grool-Brittannic zich in staat gevoelt dit te doen, was volgens Churchill een aanwijzing, dat het van oordeel is, „dat de ergste noodtoestand waarvoor wij kunnen komen te staan, niet dichter bü is gekomen". In zijn verklaring berekende Churchill dat. wanneer het drie-jarenplan voor de herbewapening was uitgevoerd, zoals de Labourregering dat had opgesteld, dit jaar ruim 1.650 millioen pond sterling voor bewajjening uitgegeven had moe ten worden. Volgend jaar zou de begro ting voor defensie meer dan 1,800 mil lioen hebben bedragen. De kosten voor de wajaenproductie zou in 1952 725 millioen pond sterling be dragen hebben en ln 1953 ruim 850 mil lioen. Het gTootste deel van de verzwaarde last zou gedragen moeten worden dooi de machine-industrie, die van vitaal belang is voor de uitbreiding van de uit voerhandel. Voor zover mogelijk zouden de be snoeiingen worden verwezenlijkt door leveranties over een langere periode te laten lopen. Het gevolg zou zijn, dat verdere toeneming van de behoefte aan arbeidskracht en materialen voor de productie voor de verdediging kon wor den voorkomen. De productie van vliegtuigtypen, die thans in dienst zijn, zal worden beperkt, maar de invoering van nieuwere en modernere typen zal zo veel mogelijk versneld worden Churchill deelde mede. dat Groot- i Brittannië op de conferentie van Llssa- j bon van de Atlantische Raad, duidelijk I had gemaakt, dat het van de oplossing I van de financiële en economische pro- blemen afhing of het ln staat was zijn J program ten volle uit te voeren. I Ondanks succesvolle maatregelen, die genomen werden, om de financiële positie te versterken, waren de pro blemen nog niet opgelost. Het aantal troepen kan, zo zeide I Churchill, niet belangrijk worden be perkt met het oog op de toestand In Korea, op Malakka, bij het Suezkanaal 1 en in Europa. THUIS! Hartelijk begroet door Koningin en twee Prinsessen Prins Bernhard. die gisteren met zijn gevolg met de DC 6 B „Jan van Riebeek" uit New York is vertrokken, landde vanmorgen veilig on Schiphol. De Prins verklaarde voor ziin vertrek „zeer weinig inkopen te hebben gedaan", maar, zo voegde hij hieraan toe: „In Mexico heb ik enkele jurken voor mijn dochters "ikocht". De Prins wa« op het vliegveld te New York uitgeleide gedaan door zijn broer, Prins Aschwin. verbonden aan dc staf van het kunstmuseum te New York. Een half uur na schematijd. in verband met tegenwind op de. Oceaan zette de Prins persoonlijk de „Jan van Riebeek" on Schiphol aan de grond. Bruingebrand door de Mexicaanse zon en fris door een prima nachtrust in het vliegtuig, stapte hij. gekleed in het uniform van Lt. Gen. van dc Lucht macht naar buiten op het platvorm, waar H.M. de Konincin en de oudste twee Prinsesjes hem opwachtten. een perfecte landng. De gezagvoerder en de gehele bemanning werden aan H.M. de Koningin voorgesteld. Od het platform stonden twee micro foons opgesteld, waarvoor de Prins en kele woorden sprak. De prins onderhield zich noz even met de vertegenwoordigers van Mexico en Columbia, wisselde nog een hand druk met de bemanning en de mare chaussee maakte een doorgang naar de Koninklijke auto vrij. Nagewuifd door honderden trok de waeen op en in snelle vaart vertrok een herenigd Ko ninklijk gezin door het Hollandse pol derlandschap naar Soestdijk. Wat ben je bruin!" „Wat bén ie bruin geworden", luidde de harteliike begroeting, die door vele officiële persoonlijkheden werd bijge woond. Minister-president dr Drees was een van de eersten die de Prins begroette, eevoled door de ministers prof. D. J. Zijlstra. mr. J. M. A. H. Lups en mr J- W. Beyen. Voorts waren o.m. aanwezig de ge zanten van Mexico en Columbia, de zaakgelastigde van Peru. mei. mr M. Telieeen. directeur van het Kabinet der Koningin, de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland dr J. E. baron de Vos van Steenwök. burgemeester d'Ailly van Amsterdam en dr A. Plesman. De heer U. F. U. Dellaert. directeur van de luchthaven Schiphol en andere leidende personen van de K.L.M. en do luchthaven bevonden zich bil het grote begroetende gezelschap. Toen het vliegtuig landde speelde het stafmuziekcorps van de Amsterdam se politie Zie gin-ds komt de stoom boot" en even later klonk plechtig het Wilhelmus over de wiide vlakte van Schiphol. Aan boord had de laatste uren een St Nico'.aassterpming geheerst-. De Prins vond bii het ontwaken vier zilveren K.L.M.-broches in ziin schoen, bestemd voor ziin dochters. De Amerikaanse gezagvoerder W. W. Wilkin had her een prettige reis ge vonden. De Prins was het laatste half uur in de cockpit geweest en maakte Mevrouw Truman (links), begroette haar opvolgster in het Witte Huis. toen Mevrouw Eisenhower eens pen kijkje kwam nemen in haar toe komstige woning. Het duurde SO minuten, voordat zij alle kamers het zijn er 101! - had bezichtigd! Botsing tussen straalj'agers Een piloot gedood Gistermiddag om ongeveer 20 mi nuten voor vier zjjn tijdens een oefen- vlucht 10 km. ten N.O. van Eindho ven. bü Nederwetten, twee Gloster Meteor straaljagers, afkomstig van de vliegbasis Soesterbcrg met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De toestellen werden bestuurd door re- serve-luitenant-vliegers. Zü trachtten zich met de uitwerpbare stuurstoel te redden. De eerste luitenant-vlieger Kemenadc, oud 26 jaar, gehuwd en wonende te Eindhoven, wist zich te redden. Dc vlieger van het tweede vliegtuig, de eerste luitenant-vlieger van de Wervc, oud 31 jaar, gehuwd en wonende te Zeist, kon zich niet uit' de stoel losmaken en werd gedood. Direct na de botsing hebben beide vliegers de schietstoel in werking ge steld. Beiden zijn op hun stoel uit de coolcplt van de toestellen geschoten, waarna de vliegtuigen alleen hun weg naar de aarde vervolgden. De ene ma- ohine kwam brandend, de andere nfiin ol meer in glijvlucht naar beneden. Zij kwamen ln een weiland terecht, onge veer 300 meter van elkaar verwijderd tussen de plaatsen Nuenen-Boord en Nederwetten. Brokstukken van het brandende jachtvliegtuig kwamen wijd en zijd ln de omtrek neer. De voorzitter van de Amerikaanse vliegtuigfabriek ..North American Avi ation Company". Kindelberger. heeft medegedeeld dat het ontwerpen en bou wen van een geleid projectiel dat van het ene continent naar het andere zal kunnen worden gestuurd, „nog juist beneden de horizon is". Een dergelijk projectiel zou in staat ziin met grote trefzekerheid „op eik punt- van de aarde zeer grote vernieti gende kracht te p'aatsen" Het zou on- mogellik zijn em projectiel dat met een dergelijke snelheid en op zeer grote hoogte naar het doelwit ijlt, te onder scheppen Kindelberger dee'de mede, dat zijn fabriek met geheime opdrachten op het gebied van gelelde projectielen bezig is.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1