LEIDSCH m DAGBLAD 91ste Jaargang DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 No. 27781 0r KOM ER EENS KIJKEN BIJ. Met één amendement Indische resolutie over Korea uiteindelijk aanvaard Heden kwestie Tunis behandeling West - Duitse Bondsdag begon debat over Duitse toetreding tot bet Westen Belgische schoolstrijd in de Senaat in behandeling SoofdJ-edacUe: B W Menkhorst eD J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SlngeJ 1. Lelden Giro No. 67053 £6— per kwartaal: t 047 per week Telefoon Oir en Adrn.: 25041; Red. 21507 Po algemene vergadering heeft dit Indische amendement met 53 stem men voor en geen tegen goedgekeurd. Het sovjetblok onthield zich van stemming. De leider der Indische delegatie irisjna Menon, had nog een amende- wnt ingediend op de door de politieke jmmissde goedgekeurde Indisohe reso- jüe, waarin een staken van de strijd il een onafscheidelijk gedeelte der re- jlutie wordt gemaakt. Het amende- lent had ten doel tegemoet te komen an de van communistische zijde geop- ;:de bezwaren tegen de Indisohe reso- itie. De algemene vergadering der V.N. heeft het Indische voorstel tot beëin diging van de Koreaanse oorlog met 51 tegen 5 (het sovjetblok) stemmen goedgekeurd. Nationalistisch Ohina onthield zioh in stemming. De Russische minister van buiten- udse zaken, Wysjinski, herhaalde zijn jeds in de politieke commissie geuite titiek op de Indisohe resolutie. Hij trklaarde, dat zij, ondanks het ïnvoe- ■n van het Indisohe amendement, niets bevatte dat bevorderlijk zou kun- tn zijn voor een onverwijlde beëindi- ing der vijandelijloheden in Korea", leraan toevoegend: „integendeel, de ;ijd zou er door worden verlengd". Zes Russische amendementen op het idisohe voorstel zijn met grote meer- triieid van stemmen verworpen. Geen tr amendementen verwierf meer dan jf stemmen. De sovjet-amendementen rooiden de Indische resolutie om te «en in het reeds verworpen Russische !in voor een beëindigen der vijande- (kheden in Korea. Lester Pearson, de Canadese minister in buitenlandse zaken, die voorzitter van de algemene vergadering, zal de «rwaarden van het Indische voorstel uns ter kennis brengen van de Noord- ioreaanse en Ohineês-communistische geringen. Hij zal deze regeringen ver- eken hierop, voor het beëindigen van huidige zitting der algemene verga ring. commentaar te willen geven. De algemene vergadering heeft haar lorzitter opgedragen haar „op het eer- daartoe geëigende tijdstip", verslag te brengen van het resultaat van ;n stappen. De algemene vergadering verwierp cslotte met 40 tegen 5 stemmen bij onthoudingen de Russische resolutie, e aandringt op een onmiddellijk sta in van het vuren voordat de kwestie in de krijgsgevangenen door een com- issie van elf landen, tezamen met alle dere aspeoten van het Koreaanse aagstuk, wordt besproken. Afghani- Rumoerige Lagerhuiszitting CHURCHILL UITGEJOUWD. In het Britse Lagerhuis is het gister- lond tot een rumoerig debat gekomen. e vroegere minister van defensie Shin- :11 had Ohurohill namelijk verzocht n een verklaring, waarom thans na a maanden nog geen uiteenzetting is gekomen over het uitblijven van de moeming van een opperbevelhebber in de Nato in de Middellandse Zee. hurchiill zeide, dat hierover bespre ngen werden gevoerd. Hij zou meer mnen zeggen na de besprekingen, die sns over deze kwestie in Parijs wor- in gevoerd. „Ik moet mijnheer Shin- ell vaarsohuwen. dat hij niet te pro- tisch moet zijn over de gang van za- in. Mogelijk zal het niet zo ongeluk- j voor dit land lopen als hij zonder 'ijfel wel wenst". De laatste woorden werden beant- oord met luide kreten en gejouw van zijde der Labour-banken, Men riep: vak u terug!" tótlee zelde. dat Ohurohill diende te e'en „hoe hard Shlnwell in het ver- ien aan de defensie van het Westen frit gewerkt". Toen Ohurohill later de zaal verliet erd hij nageroepen Een ongewone lig van zaken in het Lagerhuis. Dertig Labour-afgevaardigden hebben fn motie ingediend, waarin Ohurohill van besohuldigd wordt Shlnwell on aardige, onpatriottisohe motieven toe dichten. De premier wordt verzocht tin woorden zonder voorbehoud in te re'trcen. Volgens de procedure behoeft deze e niet behandeld te worden. Som- |i?e waarnemers zün dan ook van me- 12. dat de regering er niet verder op 1 Ml gaan. stan. Argentinië. Birma, Egypte, India, Indonesië, Perzië, Pakistan, Saoedi- Arabië, Syrië en Jemen onthielden zich. De delegaties van Guatemala, Haiti. Libanon en Liberia waren niet aan wezig De begrotingscommissie van de alge mene vergadering heeft met 33 tegen 5 stemmen (het sovjetblok) aanbevolen de kosten, verbonden aan het instellen van een terugzendingscommissie voor de Koreaanse krijgsgevangenen, waarin in de Indische resolutie wordt voorzien, te bestrijden uit het werkkapitaal der V.N. onder het hoofd: „uitgaven, nodig voor het handhaven van vrede en vei ligheid". De algemene vergadering zal heden beginnen met de bespreking van het Tunesische vraagstuk. De Indonesisohe afgevaardigde Palar zal een van de Azlatlsoh-Arabisohe le- dengroop der VJ4. afkomstige resolutie indienen, waarin er bij de Franse rege ring op aan wordt gedrongen „de nor- maie burgerlijke vrijheden in Tunesië te herstellen". Voorts wordt er in aanbe volen dat de Franse regering onderhan delingen zal hervatten met hetgeen ge noemd worden ,.de ware vertegenwoor digers van het Tunesisohe volk", opdat „de Tunessohe nationale wensen ver vuld mogen worden". Verder wordt het instellen van een „commissie van goede diensten" aanbe volen, die zou moeten helpen bij de on derhandelingen. De Franse regering heeft, als ge meld, reeds te kennen gegeven het de bat over het Tunesische vraagstuk niet door haar vertegenwoordigers te zullen doen bijwonen, daar zij dit een louter binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk acht en dientengevolge de V.N. het recht ontzegt zich daar mede in te laten. Adenauer schijnt verzekerd In een sfeer van grote spanning is de West-Duitse Bondsdag gistermiddag aan de tweede lezing van de Duits-geal- heerde verdragen begonnen. Hoewel over de vraag of deze verdragen zullen wor den aangenomen of verworpen, worden geen enkele onzekerheid meer bestaat, men rekent op aannemen met een meerderheid van ten minste 50 stem- i voor de regering zorgden aller lei geruchten er voor, dat de laatste de batten over de verdragen een belang stelling ondervonden, alsof de uitslag nog niet volledig duidelijk ware. In zo verre wordt het parlementaire spel in Bonn goed gespeeld. Ook de brandslan gen, die buiten het Bondshuis ontrold plegen te worden wanneer het daarbin- nen.-over herbewapeningsaangelegenhe den gaat, droegen tot de bijzonderheid van de dag van gisteren bij. Deze keer bleek echter, dat geen demonstranten van plan waren een nat pak te halen, maar de hoop hadden gekoesterd in het parlement zelf een rel op touw te kun nen zetten. Een kleine honderd had zich toegang tot het parlementsgebouw we ten te verschaffen, maar tot de zittings zaal drongen zij niet door. Na een korte botsing met het zaalpersoneel konden zy verwijderd worden. Verdere inciden ten deden zich niet voor, tenzij men de interruptie en obstructie-tactiek van de communistische fractie, die gisteren weer ergerlijke triomphen vierde, daar toe rekenen wil. Bondskanselier Adenauer heeft een rede gehouden, die zich zeer gunstig on derscheidde van recente rHhorische bijdragen van zijn kant bij Bondsdagde batten en haar effect niet miste. Op duidelijke en levendige wijze stelde hij nog eens alle argumenten in het licht, die volgens hem een „ja" tot de verdra gen wettigden, daarbij niet vergetende er de aandacht op te vestigen, welk een inspanning het vereist heeft een ver dragswerk tot stand te breng?n, dat 1000 paragrafen bevat en de vaak zeer ver schillende opvattingen van zes landen onder één noemer brengt. Men moest zich volgens Adenauer door ondergeschikte punten niet van de hoofdzaak latm afleiden, daar, zo zelde hij, een sociaal-democratische uiting citerende en voor zich gebruikende, het hier om een fundamenteel „ja" of een fundamenteel „neen" gaat. Da oppositie bestreed dit gezichtspunt en beschuldigde hem bij monde van de afgevaardigde Wehner er van het zich bij diverse onderdelen van het verdrags werk veel te gemakkelijk te hebben ge maakt. In het bijzonder richtte zich Wehners critiek op de volgende punten: 1) De Saar. Wehner eiste, dat de Franse politiek aan de Saar beter met de bepalingen van het verdrag over het Europese leger in overeenstemming zou worden gebracht. 2) Het Frans-Russische verdrag van 1944. Ook hierover moest klaarheid wor den geschapen. 3) De kwestie van de constitutionele toelaatbaarheid van de verdragen. De debatten zuilen vandaag en mor gen voortgang vinden De voorzitter van de S.P.D.. 011 en- hauer zal pas bij de derde lezing aan het woord komen. Waarschijnlijk kan de derde lezing nog niet op Vrijdag wor den gehouden, wat oorspronkelijk voor zien was. De regeringspartijen hebben de Bonds dag een voorstel voorgelegd, waarin de regering wordt verzocht in een nota aan de verdragspartners het volgende te ver klaren: Het zal de politiek van iedere Duitse regering zijn die bepalingen van het overgangsverdrag, die met de geest van echt partnerschap niet te verenigen zijn. zo spoedig mogelijk aan een herziening te doen onderwerpen. D2 fracties der regeringspartijen wen sen voorts, dat de regering in deze nota zal verklaren, dat zy zal streven naar een verdragsbinding tussen Duitsland en de Nato. De regering zou daarnaast volgens de fracties ook te kennen moe ten geven, dat zij de huidige grenzen in Oost en West niet kan erkennen en dat het Duitse volk biyft staan op zü'n nationale en staatkundige eenheid. Iedere Duitse regering zal het als haar onmiskenbaar recht beschouwen in het kader van de aangegane verplichtingen, evenals de andere partners een zelf standige buitenlandse politiek te voe ren, zo wordt voorts in het voorstel ge zegd. WEERBERICHT Verdraagzaamheid eerste eis (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Gisteren werd in de Belgische Senaat een aanvang gemaakt met de debatten over de schoolkwestie, een van Belgie' meest delicate politieke problemen. In België worden alleen de officiële middelbare scholen door de staat gefi nancierd. Deze scholen verstrekken een bijna kosteloos onderwüs Integenstel- ling met Nederland, waar alle vormen van vrij onderwijs worden gesubsidieerd, ontvangen de vry'e middelbare scholen in België geen enkele subsidie van de regering. Tot goed begrip diene, dat in België alle vrije scholen katholiek zijn, welke scholen in meer of mindere mate door de bisschoppen worden gecontroleerd. De hevige reactie van de liberalen en socialisten was in het verleden steeds gebaseerd op het feit - door objectieve waarnemers nooit geloochend - dat deze katholieke onderwijsinstellingen, gecom pleteerd door allerlei semi-kerkeiyke en politieke jeugderoeperingen, trouwe volgelingen kweekten voor de katholie ke partij. En anderzijds wensten een aantal katholieke middelbare scholen, speciaal de nonnenkloosters, welke de meisjes van de hogere standen opvoe den, geen staatssubsidie te ontvangen. Immers subsidie betekende het verplicht aanvaarden van het minimum-staats programma en het respecteren van de officiële loonschalen. Het is bekend, dat de nonnen en pa ters vaak schandalig lage lonen aan hun leken-leraars betalen. Een uitzon dering vormden de Jezuiten-colleges, welke in België de reputatie hebben, dat zij de beste opvoeders ter wereld zyn. Om tot een „godsvrede" of tenminste tot politieke neutraliteit inzake onder was te komen, dient wederzijds een kli maat van verdraagzaamheid en begrip geschapen te worden Er zijn in de socialistische en libera le partij twee tendenzen: De ene Is onverzoenlijker dan ooit ge kant tegen Iedere subsidie aan het katholiek onderwijs. De andere, welke door Spaak wordt verdedigd, aanvaardt dat katholieke ou ders bezwaren hebben tegen het neu trale staatsonderwys. Onder deze omstandigheden is een hervorming en verzoening van de beide onderwijs-systemen slechts mo gelijk, wanneer, na een halve eeuw van verbitterde partij-twisten, een man van formaat opduikt om de zaak uit het slop te halen. De huidige mi nister van onderwijs, Pierre Harmei, hoogleraar aan de staatsuniversiteit te Luik, en die toevallig in de politiek terecht kwam, zou wel eens deze bui tengewone man kunnen zijn. Zyn politiek van het „vreedzaam naast elkaar bestaan van de beide on- derwys-systemen" wordt door de katho lieke diehards bestreden, daar het de erkenning impliceert van het „godde loos" staatsonderwijs En om partij-po litieke redenen zijn de socialisten en li beralen vooralsnog verplicht om het budget, dat 300 millioen francs subsidie voor het katholiek middelbaar onder wijs bevat, te verwerpen. Maar in beide kampen wordt, erkend, dat Harmei de eerste werkeiyk verzoeningsgezinde en positief opbouwende minister is. Der halve realiseert minister Harmei mo menteel slechts die hervormingen, wel ke door zyn eventuele socialistische op volger, in een eventuele katholiek-so- cia'istische coalitie-regering, niet on gedaan gemaakt kunnen worden. Deze hervormingen komen in hoofd zaak hierop neer: 1 Een gematigde subsidie aan het katholiek onderwüs, dat een staatscon trole op zijn programma's en leraarssa larissen aanvaardt, en waardoor ou ders, die minder dan f 6000 per laar inkomen hebben, hun kinderen bijna koste'oos kunnen laten studeren. Van 1954 af zu'len de ouders, die tot een ho ger inkomen-groep behoren, van 20 tot 60 procent vermindering van het school geld verkrijgen, naar gelang van totaal aantal kinderen van hun gezin. In sommige katholieke colleges be draagt het. schoolgeld momenteel f. 120 per trimester. 2. Gelijke honoraria voor de leraren van het officieel en het katholiek mid delbaar onderwijs. 3. Instelling van locale gemengde on- derwijs-commlssies. samengesteld voor de helft uit autoriteiten van het vrije en voor de andere helft uit vertegen woordigers van het officiële onderwijs De president moet een onpartydig man ziin. Deze commissies moeten de basis leggen voor een nationale onder- wyspolitiek. Zij zullen de minister adviezen over geschillen geven en oplossingen voor stellen. LABOUR-MOTIES Attlee en andere leiders van de Brit se oppositie hebben in het Lagerhuis een motie van afkeuring tegen de vice- voorzitter van het Lagerhuis en voor zitter van de financiële commissie. Ma can drew, ingediend, zy maken er bezwaar tegen, dat Macandrew, een oonservatief, „op ongepaste wyze" een eind gemaakt heeft aan een debat van Dinsdagavond. In de motie wordt tot uitdrukking gebracht, dat de oppositie geen vertrouwen heeft in de onpartij digheid en bekwaamheid van Macan drew. De parlementaire commissie van de Labourparty heeft verder besloten een motie over de toestand in Kenya in te dienen en aan te dringen op een vroeg- tydig debat. Broederliefde oftewel Jantje lacht., maar Pietje huilt. LOONSVERHOGING VOOR AMERIKAANSE BRUINKOOLMIJNW ERKERS President Truman heeft zy'n goedkeu ring gehecht aan een door Lewis in diens onderhandelingen met de mijndi- recties bedongen loonsverhoging voor de Amerikaanse br'ilnkoo'.mijnwerkers van 90 dollar per dag. De Amerikaanse raad voor de stabi lisatie van lonen en prüzen had zich tegen een algehele toekenning van deze loonsverhoging verzet. Enkele leden van de raad hadden et-officiee' verklaard, te zullen af treden. Indien de regering het bes'uit van de raad om de verhoging oo 1,50 dollar vast te stellen zou verwerpen. Of dit au zal geschieden? BRITSE GEMENEBEST VOOR INTERNATIONALE GRONDSTOFFEN OVEREENKOMSTEN. Naar van officiële züde is medege deeld heeft de economische conferentie der minister-presidenten van de landen van het Britse Gemenebest zich in prin cipe voor het sluiten van Internationale grondstoffenovereemkomsten uitgespro ken, waarby dan rekening gehouden zou moeten worden met de situatie voor de verschillende grondstoffen. Men was het er over eens, dat het nog te vroeg was, om zioh met betrekking daartoe reeds tot de Verenigde Staten te wenden. Het schynt dus, dat de be sprekingen, die ten doel hebben de grondstoffenmarkten te stabiliseren niet zullen beginnen voor de nieuwe Ameri kaanse regering in funotie zal zyn ge treden. Rustig weer De Bilt verwaoht tot morgenavond: Plaatselijk mist, overigens half of Jaar bewolkt, overwegend droog weer. j'ér het algemeen zwakke wind tussen 'oord-West en Zuid-West. Vannacht f vrie plaatsen liohte vorst, overigens weratuur om het vriespunt tot liohte I001- 'Opgemaafct te 10 uur). 5 DECEMBER. J"1 t>P' 8.31 uur: onder: 16.30 uur. Jaan op: 20.11 uur: onder: 11.50 uur. 'oogwater te Katwijk te 5.33 en 17.49 u nummer bestaat uit zes pagina's Kortgeleden is het hoofdkwartier van de Marine te Singapore opge heven. De ..Malayan Naval Force" verdween, en daarvoor in de plaats kwam de ..Royal Malayan Navy". Deze marine-eenheid is de nieuwste en kleinste marine-groep onder de vloten van het Gemenebest, en heeft een groot aandeel in de operaties tegen Communistische gucrillalroepen op Malakka. Dade lijks patrouilleren de kleine schepen van deze Lilliput-vloot langs de kusten van Malakka. speurend naar smokkelaars en wapenhandelaars Het officierencorps bestaal nu nag uit jonge officieren van de ..Royal Navy", maar momenteel zijn Azia tische cadetten in opleiding, die de taak van de Europeanen binnen korte tijd zullen overnemen. Mannen van de ..Royal Malayan Navy" paraderen. Te Gosport (Hampshire) werd dezer dagen de mijnenveger Altham van een geheel nieuw type. door de echtgenote van Vice-Admiraal Mc Call, tcwalergelalen. 29 van de vaartuigen, waarvan de Altham de eerste is. zullen eind 1953 in dienst van de Britse Marine zijn. Deze kustmijnenvegers zijn bestemd om dienst Ie doen in ondiep water. De Altham loopt te water. FRITZ DORLS MAG NIET MEER IN HET PARLEMENT KOMEN. Het West-Duitse parlement heeft be sloten, dat Fritz Doris, afgevaardigde van de inmiddels verboden neo-nazlsti- sohe socialistische rijksparty, voor on beperkte tyd zyn parlementszetel niet mag innemen. Het besluit blyft van kraoht totdat de commissie voor de parlementaire on schendbaarheid een definitief besluit heeft genomen ten aanzien van de uit spraak van het constitutionele hof, vol gens welke de zetel geheel vervalt.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1