LEIDSCH DAGBLAD Azië op drift Bevan als enige linkse in liet „schaduw kabinet" van Labour Adenauer behaalt grotere overwinning dan gedacht werd 0, KOM ER EENS KIJKEN BIJ., 91ste Jaargang VRIJDAG 28 NOVEMBER 1S52 No. 27776 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Merkhorst eD J Brouwer dagblad voor leiden en omstreken £6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 relefooD Dtr en Adm.: 25041; Red. 21507 Van tijd tot tyd meent Perzië oftewel T-an van zioh te moeten doen horen en orden beriohten gelanceerd, dat er e^r eens bes-prekingen plaats hebben er verkoop van de door Engeland ge folieerde olie. En dan meestal met Amerikanen, de enigen, waarvan Perzië zou mogen verwachten, dat zy in staat zouden zijn, de Engelse blokkade te lorbreken. Al deze vliegers gaan eoh- niet op. omdat Washington zich ach- ser Engeland biyft stellen, zij het dan m=t enige nuances. Hoofdzaak voor de Angici-Iranian is evenwel, dat Amerika in 'giote lijn de gevolgde koers aan- 'ia:"dt en geen roet in het eten werpt. Dentengevolge blijft Perzië met al zijn 2,ttën en blijft de staatskas leeg, Ij leeg. Mossadeq heeft de kip ge it, die de gouden eieren legde t ie meer, daar Engeland er volko men in geslaagd is om de olie, die het Perzië heeft verloren, te compense- door olie uit Irak! Dit is natuurlijk een doorn in het oog van Teheran en er schijnt weinig twijfel aan te bestaan, dat Perzië mede de hand heeft gehad in de jongste onlusten in Irak. Ook in dit land van het mildden-Oosten leefde onder gTote delen der bevolking ont stemming over de levensomstandighe den, over de wettelijke onmondigheid en 'er vele andere dingen. Het was ó'aar- niet zo moeilijk, om daar beweging w brengen in de heersende ontevreden- hed en deze te deen riohten tegen het buitenland en dus in de eerste plaats tegen Engeland, al had Londen, geleerd it de gang van zaken in Perzië, reeds it eigen initiatief de Iraak.se inkom en belangrijk doen stijgen door gelijk op te gaan delen in de pebroleumwln- ning. Zowel nationalisten als commu nisten lieten zioh, dat spreekt van zelf, caarne voor het karretje spannen. De regering werd tot aftreden gedwongen en een generaal kwam aan het bewind, generaal Mahmoed, die thans druk doende is om door snelle maatregelen ontevredenheid te doen luwen. We m!en moeten afwachten, in hoeverre hij zal slagen, maar voorlopig ziet het er naar uit, dat de generaal succes zal 'bben. Zelf staat hij, dat blijkt duide- k, vierkant tegenover een herhaling n het geval Abadan. inziende, dat langs deze weg Irak in dezelfde positie zou worden gedrongen als Perzië zioh zrif heeft eebraoht. Dat hij op steun •an Engeland en Amerika kan rekenen, natuurlijk. Niettemin laat het gebeu ren in Irak nog weer duidelijk uitko men, dat het in de Aziatische landen ■St en dat het streven ivaaT zelfstan- ilgheid groeiend is. Het Westen zal med doen, daarmede terdege rekening houden. Hetgeen trouwens impliceert, de actie der Arabische Liga soherp het oog zal moeten worden gehouden met zekere welwillendheid be- mVruwd. Arzië is op drift en handig ma- uvreren zal zaak zijn. Ook ten aan- van het communisme, dat heus in werelddeel niet bij de pakken neerzit! Dat blijkt voor de zoveelste maal weer p«ns uit het verloop der gebeurtenissen Indo-Ohina. De Fransen, die het daar de oorlog zeer moeilijk hebben ge had. c'taan thans bloot aan een her- n'euwde aanival der Vietminh Blijkbaar ■rust met wapens uit de Sovjet-unie it Pekinff-Ohina heeft de Vietminh nieuw offensief Ingezet, dat het N'-o-den van het land ernstig bedreigt. S'echte met inspanning van de uiterste tracht ziullen de Fransen zioh staande kunnen houden. Beschikten zij niet ever een oppermachtige luchtvloot, dan nu het er voor hen zeer sledht uitzien. Het is echteT reden te meer voor Parijs ,ai het beroep op Amerika tot grotere eunwrlening te accentueren en ver- vaedelijk zal Washington niet doof Wij- en, vooral niet. als Foster Dulles Acjhe- nn zal hebben opgevolgd. Men weet im mers. hoe Dulles veel waarde hecht aan het Verre Oosten en alles, wat daar mede annex ls. Die hulp zal echter wel beperkt moe- •n blijven tot meer materaal en geld, -ant tot dusver is niet geconstateerd, dit China zelf ingrijpt, zoals in Korea wel geschiedde. Dat Moskou behalve pen,leveranties buiten schot blijft, weekt van zelf. Het trekt wel aan de touwtjes, doch grijpt niet met eigen mocht in In Si am en in Malafcka sc-hnnt bo vendien het eerste succes der Vietminh nieuw bloed toe te voeren aan de communistische verzetsbeweging, al dreigt daar nog niet direct gevaar. Azie is op drift! BENOEMINGEN VAN EISENHOWER Generaal Eisenhower heeft de gepen- fionneerde generaal Wilton B. Persons benoemd tot speciaal assistent en James C Hagerty tot perssecretaris. Generaal Persons heeft grote ervaring op het gebied van verbindingen met het congres door zijn vroeger werk als ver tegenwoordiger van het leger en bur gerlijk raadsman van het ministerie van defensie. Hagerty was gedurende Eisenhowers erkiezingscampagne diens perschef. Hij bekleedde indertijd dezelfde post onder Dewey, de gouverneur van New York. Wordf hem zo cfe mond gesnoerd (Van onze Londense correspondent per telefoon). Aneurin Bevan, de kampioen van Labour's linkervleugel, die door zijn scherpe aanvallen op de leiders van de socialistische partij en vakbewe ging een interne crisis heeft veroor zaakt, is volgens het gisteravond be kend gemaakte eindresultaat van de schriftelijke stemming in de 290 leden tellende Lagerhuisfracti- met de hak ken over de sloot, hoewel met het grootste aantal stemmen, dat hij ooit in de fractie behaald heeft (namelük 137 van de 273 uitgebrachte stemmen) als enige vertegenwoordiger van de zogenaamde linkse groep in het schaduwkabinet gekomen. Hij heeft als hekkensluiter de twaalf de zetel ingenomen en dat is merkwaar dig genoeg ook dezelfde plaats, welke hü anders zou hebben verkregen als Attlee niet tot een, niet bijster elegante, wijziging in de methode van verkiezing was overgegaan. Intussen zou zulks in dat geval een groter succes voor Attlee en de zjjnen geweest zijn dan het nu is. Begin 1951 was Bevan als minister af getreden, tezamen met zijn collega's Harold Wilson en John Freeman, uit protest tegen het versnelde tempo van het bewapeningsprogramma, dat in zijn oorspronkelijke vorm door Bevan zelf, als woordvoerder van de Labourregering, was verdedigd Bevan achtte de verwe zenlijking van het programma in drie jaar onmogelijk en bovendien onnodig, j Doordat hij daardoor naar de achter- I banken van het Lagerhuis verhuisde, kwam hij niet in aanmerking voor een zetel in het schaduwkabinet. Nu echter het conflict over de bewapening uit de wereld is geholpen, doordat Churchill, paradoxaal genoeg, later, zij het op I louter zakelijke gronden, tot dezelfde slotsom als Bevan is gekomen, en het programma dientengevolge werd ver traagd, en ook enigszins gewijzigd nieuwe wapens zullen nu de voorrang I krijgen was er voor Bevan geen reden meer zich achteraf te houden. Hij kon dit te minder doen, omdat hij en ziin medestanders de overwinning hadden behaald op het jongste partijcongres te Morecambe, jdat zich onomwonden uit sprak voor een militante, socialistische politiek. In het Lagerhuis had Bevan op ziin hoogst 50 fractie-genoten achter zich, maar de onverkwikkelijke inwendige strijd bracht de laatste weken een steeds groter aantal aan zijn zijde. Er is lang over gefilosofeerd of het beter zou zijn Bevan buiten de par lementaire leiding te houden of hem de mond te snoeren door hem op de voorste bank, der vroegere ministers, te zetten, waar hjj mededrager is van de collectieve verantwoordelijkheid voor de door de leiding aangegeven richtlijnen. Door zich candidaat te stellen voor het schaduwkabinet heeft Bevan het risico aanvaard, dat zijn bewegings vrijheid zou worden beperkt. Hij kan thans alleen nog binnenskamers door vechten. Het conflict blijft vanzelfsprekend be staan, maar aangezien het partybestuur, niet te verwarren met het fractiebestuur gebonden is de politiek van Morecambe uit te voeren, opstelling van een nieuw I vijf-jarenplan voor de verdere nationa liseringen is de kans groot, dat de kloof tussen links en rechts van liever lede zal worden overbrugd, zodat de scherpste kantjes van het geschil, dat de gehele Labourbeweglng in gevaar heeft gebracht, er waarschijnlijk op de duur wei af zullen gaan. Uit het record aantal stemmen, dat Bevan kreeg, is af te leiden, dat velen uit het centrum hem ditmaal steunden In hoeverre Bevan zich het stilzwegen in het Lagerhuis zal laten opleggen, dient overigens te worden afgewacht. HU kan bij een nieuw conflict altyd weer uit het schaduwkabinet treden. Het resultaat ls intussen een grote teleur stelling voor de Bevan-groep, die min stens op drie zetels in het fractiebestuur had gerekend. Harold Wilson en Geof frey Bing werden verslagen De laatste zes plaatsen, waarover de stemming in de tweede ronde ging, worden ingenomen door sir Frank Soskice, Noell Baker, Glenwin Hall, dr Summerskill, Shinwell en Bevan. Vietminh-troepen. die een aanval ondernamen, moesten terugtrekken, toen Franse strijdkrachten, gesteund door hevige artillerie-aanvallen en door de luchtstrijdkrachten,- een tegenaanval ondernamen op de vijandelijke troepen, die uit meer dan 18.000 man bestonden. Hier ontvangt dit groepje strijders aanvullingen voor proviand en wapens uit de lucht. Mau-Mau nog lang niet onderdrukt WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselyk enkele regen- of sneeuwbuien Aanvan kelijk vrij krachtige, later tot matig of twak afnemende wind uit" Noordelijke drilling, in de nacht en ochtend buna O'eral lichte vorst, midden overdag temperatuur enkele graden boven het Tiespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 29 NOVEMBER. Zon op: 8,23 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 14 49 uur; onder: 6 09 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.07 en 13.29 Uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Aan de te Belgrado gehouden ver kiezingen voor de nieuwe plaatse lijke Volkscomité's. nam ook Maar schalk Tito deel. die U hier zijn stembriefje in de bus ziet deponeren. Pinay nog lang niet veilig! De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft de begro ting als geheel aanvaard met 22 tegen 15 stemmen bij 7 onthoudingen. Voor stemden de volksrepublikeinen, de radi caal-socialisten, de gematigd-conserva tieven en de dissidente Gaullisten. De communisten en socialisten stemden tegen, terwyi de orthodoxe Gaullisten zich van stemmen onthielden. De uitslag der stemming geeft weer, dat de commissie bezwaren maakt tegen verscheidene artikelen van het ontwerp, waaronder punten die de regering van zeer groot belang acht met het oog op haar hervormingsplannen voor de be lastingwetgeving. Het is waarschijnlijk, dat premier Pinay bij de behandeling der begroting in de Nationale Vergadering de vertrouwens kwestie zal stellen. D* regering streeft er naar deze behandeling in begin December te doen plaat1" vinden, na het debat over de buitenlandse politiek, waartoe de Nationale Vergadering be sloten heeft. Dit debat is voor Pinay niet zonder gevarert. vooral niet, wanneer de ver kiezingen in de Saar voor Frankrijk ongunstig zouden uitvallen. i De commissaris voor inheemsen, Da- vies, heeft de wetgevende raad van Kenya meegedeeld, dat de noodtoestand „zich snel ontwikkelt tot wat bijna een guerilla is. gevoerd door woestelingen, die door de grote massa van het volk worden gesteund". De beëdigers van de Mau-Mau achtten Davies de kern van de verzetsbeweging, i Hy meende dat de regering nog niet kon terugkeren tot „normaal bestuur" i en dat speciale maatregelen moesten j worden getroffen. Een der raadsleden verklaarde, dat sedert Mei van dit jaar in Kenya 55 personen waren vermoord, de meesten van hen in de afgelopen twee k drie maanden. Voorts deelde hij mede, dat ruim 80 procent van het aantal inheem sen. dat gezocht wordt wegens onder- mynende activiteit, is aangehouden. Sommige gezochten hadden het land echter verlaten. TwaaJf Kikoejoes zullen terecht moe ten staan beschuldigd van de mcord op de blanke boer Eric Bowyer, wiens luk een maand geleden in stukken gehakt werd aangetroffen in zu'n woning te Noord-Klnangop. Twee der beschuldig den hebben bekend, dat zy gedwongen hadden deelgenomen aan de aanval op Bowyer. zy hadden diens knecht gedood, terwijl de anderen Bowyer in zijn bad vermoordden, aldus deze bekentenis. De politie van Nairobi heeft bü een sportterrein het verminkte ïyk van het inheemse lid van de gemeenteraad Tom Mbotela gevonden. In het district Fort. Hall, een van de gebieden waar de Mau-Mau zeer actief is. jxKigden twee inheemsen van een hinderlaag uit het Kikoe.ioestamhoofd Kito te vermoorden, toen deze in zyn auto passeerde Het escorte wist een van de aanvallers, die met lange messen be wapend waren, te arresteren. In hetzelfde district werden vijf Ki koejoes tot langdurige gevangenisstraf fen wegens het dwingen van twee oude mensen tot het afleggen van de eed aan de Mau-Mau. veroordeeld. Twee beklaagden werden ver oordeeld tot 12 jaar dwangarbeid en 24 zweepslagen, twee kregen zei-en jaar en 24 zweepslagen en de vijfde aoht jaar en eveneens 24 zweepslagen. Belgische regering blijft meester van het terrein In de Belgische Tweede Kamer is, als gemeld, gedebatteerd over de toelating van Spanje tot de Unesco en het feit. dat de Belgische delegatie hiervoor heeft gestemd. De motie van vertrouwen in het regeringsbeleid is met 105 tegen 86 stemmen aangenomen. NIEUW UNESCO-GEBOUW TE PARIJS De Franse regering heeft de Unesco gratis een stuk grond aangeboden ach ter de „Scole militaire" te Parus voor de bouw van een hoofdkwartier van deze VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Vanwege de na- byheid van bouwwerken in klassieke styi zullen echter aan het ontwerp voor epn Unesco-gebouw zeer strenge eisen gesteld werden Men zal in klas sieke trant moeten blijven. „Oma" blijft bij haar broodwinning" Het schijnt dat de kleine, grijze dame. met een zachte stem, maar harde ogen, die reeds tot tweemaal toe in Califor- nië oen geslaagde bankroof heeft ge pleegd, de smaak van deze „broodw li ning" te pakken heeft gekresen. Het was Woensdag j.l. tenminste voor de derde keer raak, ook al was haar bult deze maal kleiner. Ook haar werkwijze was dezelfde als bij de tw-ee vorige gelegenheden. Het dametie liep doodgemoedereerd een bij kantoor van de ..Citizens Nat;onai Bank" te Los Angeles binnen, begaf zich rechtstreeks naar het loket van een kassier en schoof hem een briefje toe. waarop stond: Ik heb een revolver en ik kan er mee omgaan Stop bankbiljet- ten in deze tas". De kasrier gehoor zaamde, evenals zijn beide vco-gangers, doch de buit was de bejaarde bnnk- roofster niet groo' eenceg en zy lichtte mondeling toe: „Do? er m»er geld in. Ik ben niet te bang. om mijn revolver te gebruiken". Tenslotte verdween zij in een taxi m°t een geroofd bedrag van 267 dollar. De kassier vertelde later dat zij iets, dat geleek op een automatisch pistool, bij zich had en dat zij haar schietwapen gedeeltelijk in een groene sjaal had ver huld. Dit is de derde maal in 14 dagen tijd. dat .,Oma" ais bankroofster op de'e wijze van zich heeft laten spreken. De beide vorig» maten bedroeg haar buit respectievelijk 1212 en 2600 dollar. Tot nu toe „opereert" zijn uitsluitend te Los Angeles" IN Een New Yorker, een zekere William Garders, heeft de burgemeester van Florence geschreven, dat hij een tot op heden onbekende „Mona Lisa" van Leonardo da Vinei bezit. Da Vinci had het schilderij in 1504 vervaardigd, twaalf jaar voor h{j een tweede versie, die nu in het Louvre te ParUs hangt, vervaar digde, aldus Garders Hij was bereid het schildery aan de stad Florence te schen ken. Garders „Mona Lisa" was niet vol tooid en verkeerde in slechte staat, toen hij het. kreeg. De restauratie van het schildery, dat volgens Garders schrijven honderd jaar geleden van Florence naar de Verenigde Staten werd gebracht, had acht jaar geduurd. Prof. Poggi, directeur van het gemeen- teiyk bureau voor kunst te Florence, heeft Garders aangeraden ziin „Mona Lisa" voor onderzoek naar Florence te zenden. Functionarissen van het „Zionistisch vei bond van Groot-Brittannië en Ier land" hebben na een spoedbüeenkomst te Londen naar aanleiding van de uit spraak in het proces te Praag een re solutie aangenomen, waarin om. ge zegd wordt: „het uitbuiten van de Joodse afkomst van de betrokken per sonen is een kwaadaardige, opzettelijke peging om anti-semitisme op te wek ken en moet tot gevolg hebben, dat re- actionnaire krachten ln de gehele we reld aangemoedigd worden haar agres siviteit tegens het Joodse volk te her nieuwen". In de resolutie wordt uiting gege ven aan „diepe verontwaardiging" en tegen het proces geprotesteerd. Van het gebouw der Tsjechoslowaak- se legatie te Tel Aviv ln Israël is een ruit ingegooid. De deur werd bescha digd. Op verzoek van de legatie hebben 2 Israëlische politiemannen de wacht voor het gebouw betrokken. 60 stemmen meerderheid Met 220 tegen 160 stemmen heeft de Bondsdag besloten de tweede en derde lezing van de verdragen van Bonn Parijs op Woensdag, Donderdag Vrydag van de volgende week te doen plaats hebben. Aangezien niemand ei na deze duidelijke stemmenoverwin- ning meer aan twijfelt of Adenauei het parlement achter zich heeft, zal West-Duitsland dus precies op Sinter klaasavond voor de surprise zorgen, dat het als eerste land het Europese leger goedkeurt. De Bondsdag toonde gistermiddag by de aanvang van zyn zitting een wat on gewoon beeld. Lege plaatsen vielen am per te ontdekken. Wel hoorde men nog de klappen van de diverse party-zwepen, die de afgevaardigden naar hun plaatsen hadden gedreven. 380 van de 402 afgevaardigden waren verschenen. Daar 5 zetels op het ogen blik niet bezet zun ontbraken dus slechts 17 afgevaardigden op het appel, wat een record is. Kenneluk was een soort van parlemen taire „Feldgendarmerie" aan het werk geweest. Als een veldheer overzag Ade nauer de rUen, die hy in de stemmings- stryd wilde sturen. De vorige week had hy een tactische nederlaag moeten incasseren (166199 stemmen i, en niet alleen deze vlek moest worden uitgewist, maar ook moesten en zouden de verdragen voor Kerstmis ge ratificeerd worden. Het debat duurde ongeveer anderhalf uur. Coalitie en oppositie brachten alle ar gumenten te berde, die vóór, resp. tegen BLANKEN STEUNEN HET VERZET TEGEN DE APARTHEIDS POLITIEK. Phillips, de voorzitter van de plaat selijke afdeling vain Kaapstad van het inheemse nationale congres, heeft in een vergadering medegedeeld, dat blanke mannen en vrouwen vrüwillig steun verlenen aan „de opzettehjke Inbreuken" op de apartheidspolitiek van premier Malan. Phillips voegde eraan toe. dat met het aanvaarden van hulp van blanken wordt beoogd het denkbeeld van vele inheem sen, dat alle blanken onderdrukkers zyn, uit te bannen. EEN MENSENVAL Een 42-jarige Bri-se monteur, in wiens huis in tien weken tyds twee maal was ingebroken, construeerde een mensenval. Als het deksel van een koffer werd opgelicht, werden twee patronen afgeschoten. Een 34- jarige inbreker liep in de val en werd dodeiyk getroffen. De monteur is schuldig bevonden aan doodslag, maar werd ontsla gen van rechtsvervolging. De ver dediger voerde aan, dat het op grond van een wet van 1861 geoor loofd is tussen zonsondergang en zonsopgang een mensenval ln een woonhuis te plaatsen. De rechtei zei, dat men niet het recht heeft iemand te doden om dat hy een dief is. Hy achtte de conclusie van de jury doodslag juist, maar was het eens met de aanbeveling de monteur te ontslaan van rechtsvervolging. ratificatie in de volgende week pleiten. Het belangrykste argument van de kant van de oppositie was, dat eerst de beslissing van het constitutionele ge rechtshof in Karlsruhe moest worden afgewacht. Dit gerechtshof onderzoekt nu Immers of en in hoeverre de verdra gen een zogenaamd grondwet-wyzigend karakter hebben en dus alleen na ont binding van de tegenwoordige Bondsdag in een nieuwe, met tweederde van de stemmen kunnen worden aangenomen. De regering en de regerlngspartyen daarentegen stelden zich op het stand punt. dat men geenszins op Karlsruhe behoeft te wachten. De beslissing over de verdragen mag, volgens hen. als een by uitstek politieke beslissing niet vooraf in handen van rechters worden gelegd, maar hier moet in de eerste plaats het parlement, spreken. Intussen moet gezegd worden, dat Adenauer hoe juist zijn standpunt misschien mag zyn de ratificatie van de verdragen ook daarom op dit ogen blik wenst, omdat hij geenszins zeker is van een voor hem positieve uitspraak van Karlsruhe en vreest, dat aan zo'n uitspraak politieke betekenis gehecht zal worden en dus het politieke verzet tegen de verdragen zal schragen. (Ingez. Med.-Adv.) Ontnaasting Britse staalindustrie Het Britse Lagerhuis heeft met 305 tegen 269 stemmen het wetsontwerp inzake de ontnaasting van de staal industrie aangenomen. Dit in tweede lezing. Deze aanvaarding betekent, dat het ontwerp in zijn algemene beginselen is goedgekeurd. Er is twee dagen over het ontwerp gedebatteerd. De Labourleden pasten een vertragingstactiek toe. De Labourpartij heeft alle grote ijzer- en staalbedrijven in Februari 1951 genationaliseerd. Zij heeft meegedeeld, dat zij de industrie weer zal nationali seren, indien de partij weer aan de macht komt. Woordvoerders van de (conservatieve) regering zeide, dat de industrie door de voorstellen buiten de partüpolitiek ge houden zou worden Dit zou geschieden door een raad, welke in het openbaar belang toezicht zou houden op de industrie, verklaarden zij. De raad zou de werkgevers, werknemers en regering vertegenwoordigen. De conservatieven achtten hun ontwerp een middenweg. De Labourpartij was het hiermee on- ;ns. Zij verklaarde, dat de regering de „grootste concentratie van particuliere economische macht in Engeland" terug gaf aan haar vrienden en politieke aan hangers. Dr H. N. Boon. de nieuwe buiten gewone gezant en gevolmachtigd minister in Italië, die in dit ambt Mr W. F. L. graaf van Bylandt. be noemd tot Hoge Commissaris in Indonesië, opvolgt, heeft zijn ge loofsbrieven aangeboden aan do president van de Republiek Italië, Einaudi. De plechtigheid vond plaats in het Quirinaal te Rome. Dr Boon (rechts) begroet de president. Belgische oorlogsmisdadigers houden levenslang Het door de Belgische minister van justitie aangekondigde wetsontwerp, das ten doel heeft om voorwaardelijke in» vryheidsstelling van politieke delin quenten, die zioh aan ernstige misdaden hebben schuldig gemaakt-, onmogelijk te maken, is thans bü de Kamer ingediend. In de toelichting sohry'ft de minister: /ander de medewerkers van de vijand ln de laatste oorlog bevinden er zich, wier misdaden dusdanig weerzinwek kend zün, dat geoordeeld werd dat oe wyzlging der tegen hen uitgesproken doodstraf in een levenslange vrüheids- straf by een .gemotiveerd besluit" moest geschieden In dit besluit staat, dat er niets is dat begenadiging reoht- vaardigt en deze slechts geschiedt op grond van de overweging dat de tradi ties er zaah tegen verzetten, dat een doodwonnis na verloop van een zeer lange termün na het plegen der feiten nog wordt voltrokken. Krachtens de wet-Lejeune van 1888 zouden de mis dadigers, waarvan hier sprake is, v oor- waard eiyk in vrijheid gesteld kunnen worden, wanneer zy tien jaar gevange nisstraf "hebben ondergaan. Orn dit te voorkomen wordit aan deze wet-Lejeune thans een artikel toegevoegd, waarin wordt verklaard, dat die oorlogsmisda digers, wier begenadiging by „gemoti veerd besluit" is geschied, niet meer toot een voorwaardeiyke invruheids- stelling in aanmerking kunnen komen". Zoals men weet, acht het comité „Be roep op het land", dat werd opgericht na de begenadiging van de oorlogsmis dadiger de Bodt en de invTüheidsstel- Ling van kolonel van Coppenolle en dat de nationale verzetsbewegingen en bon den van oud-stryders in zioh verenigt, het nieuwe wetsontwerp geen voldoende waarborg. In het büzonder wenst het comité bekendmaking der lijst van by „gemotiveerd besluit" begenadigde oor logsmisdadigers. Minister Lagae heeft publicatie van deze lijst evenwel gewei gerd. West-Berlijn mag niet meer kopen in Oost-Berlijn De West-Beriyners mogen geen voed sel en consumptie-goederen meer kopen in Oost-Beriyn, aldus heeft de Oost- Beriynse burgemeester, Friedrioh Ebert, in een radio-uitzending medegedeeld. De maatregel ls genomen om „de Oost-Duitsers te beschermen tegen West-Beriynse speculanten, die massa's goederen kopen en de Oost-Duitse be voorrading in gevaar brengen". Er zün ook maatregelen tegen ham steren genomen. De nieuwe maatregelen zullen vele West-Beriynse werklozen treffen, die voedsel in Oost-Berlijn koohten, profi terend van de gunstige koers. Er zyn meer dan 200.000 werklozen in West- Beriyn. Er heerst thans een voedseltekort in Oost-Duitsland, welke door de autori teiten wordt toegeschreven aan sleohte distributie door de transportf unction a- Briste Gemenebest bijeen Aan de economische conferentie van het Britse Gemenebest wordt deelgeno men door de eerste ministers van En geland. Australië, Canada, Ceylon, Nieuw-Zeeland. Pakistan, Zuid-Rhode- sia en de koloniën en door de ministers van financiën van India en Zuid-Afrika. De premiers van beide laatstgenoemde landen zün verhinderd de conferentie bü te wonen. Ohurohlll ls voorzitter van de bü eenkomst. Na afloop van de eerste vergadering, die ongeveer een uur duurde, werd be kend gemaakt, dat de conferentie twee commissies heeft benoemd, en wel een voor financiën en handel en een voor ontwikkeling en productenpolitlek. De meeste deelnemers aan de conferentie hebben in belde commissies zitting Minister Ohurohlll zal slechts enkele der büeenkomsten presideren: in de andere bijeenkomsten zal de En-e'se m nlrier van buitenlandse zaken. Eden, d'e vice-premier is, als voorzitter fun geren.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1