LEIDSCH m DAGBLAD Korea voor de Verenigde Naties Dokter A. Seret overleden Duitse Vrije Democratische Partij maakt ruk naar rechts 91,le Jaargang MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 No. 27772 r,rr.«,.WBBw"S.rkaar« eu J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WIU. SU.M1 J. Lelde» Giro No. 57055 Hontdreaartie B w Merkhorst en J Brouwert6_ per kwartaal; f 047 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Sinterklaasfeest in Amsterdam Koningin en Prinsesjes begroetten hem (Speciale berichtgeving) De traditionele intocht van Sinterklaas in Amsterdam had Zaterdag extra luister omdat zü werd bijgewoond door de Koningin en de jongste twee Prin sesjes: Margriet en Marijke. Een record aantal mensen, door de hoofdstedelijke politie geschat op 800.000, hetgeen evenveel is als bij de tocht van de Gouden Koets na de kroning, was de been om het schouwspel by te wonen. Velen van hen waren van buiten dc hoofdstad gekomen. Toen even na 2 uur de lange stoet van Nadat de Bisschop de rede had beant- et Damrak de Dam opreed, stonden de woord, steeg hij van zijn paard en gin" (onlngin en de Prinsesjes op het balcon naar de Prinsesjes. an het Paleis. ..Ben jij zoet geweest?" vroeg hij de Toen Sinterklaas voor het Paleis ver- kleine Marijke, dienen, daar waar het bijna voltallige emeentebestuur te midden van enige londerden kinderen stond opgesteld, wam Hare Majesteit met haar belde inderen naar beneden, op straat, cm eraijd? van het spreekgestoelte te gaan I „Tüürlyk Sinterklaas", antwoordden de taan. vanwaar de waarnemend burge- i belde prinsesjes als sprekend duet. „Zing -?ester zijn toespraak tot de Sint er dan eens één voer mij', vervol7de rhtte. 1 Sinterklaas. i Even was het stil en toen hief Marijke haar gezichtje omhoog „Vanavond Sinterklaasals ik mijn schoen bij de schoorsteen in de biblio- Itheek zetnietwaar mammie?", zei het Prinsesje. I „.Dam kom ik op het dak om te luis- 1 teren", beloofde de Sint, die zioh vervol gens tot de Konigin wendde met de vraag of de Prinsesjes goed leerden I Dat heb ik u tooh geschreven, Sin- i terklaas", sprak onze Landsvrouwe heel diplomatiek. „O, ja, dat is waar" zei daarop St Nicolaas, „maar ik ben al oud en dus vergeetachtig Daarop nam de Spaanse Bisschop af scheid van de Koninklijke gasten en be steeg hij weer, met verbluffende vitali teit, zjjn schimmel. Met grote belangstelling keken Ko ningin en Prinsesjes daarna de lange en fleurige stot-t. die Sinterklaas volgde. Van het paleis wapperde ditmaal geen Koninklijke standaard. Op de Dam werd Sint Nicolaas Zaterdag begroet door H.M. de Koningin cn de prinsesjes Margriet rn Marijke. Het rumoer om de Soar De politie van Saarland heeft Zater- ag hot signalement verspreid van de er mannen, die verantwoordelijk wor- n geacht voor de dood van het lid van verboden pro-Duitse democratische tij Georg Gelger. De partij heeft tlf een beloning van 250.000 M„ on.gov. >00 gulden) uitgeloofd voor inliohtin- (en. welke kunnen leiden tot de arres- itie van de gezooht-e personen. Zaterdag heeft de West-Duitse socia- stisohe partü 'n Kaiserslautern een etcging gehouden om de Saarlanders te roepen tot een boycott van de ((•toezingen. „Door een algemeen pro- •st moet de wereld worden duidelijk maakt dat hier een wonde open gaat e eerst geheeld zal moeten worden, il men een verenigd Europa opbou- en", zo zeide ODenhauer. Tijdens een gisteren in Trier gehou- protestdemonstratie van de chris- ijk-democratlsohe unie van dr Ade- rinuer werd „vrijheid voor de Duitse IS,ar" geëist. 1 De liberale partij heeft in Zwel- hiecken vlak aan de Saargrens tot bycott der verkiezingen opgeroepen en J zal heden in Koblenz nog een beto- houden. WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: wisselend bewolkt met plaatselijk u:en Overwegend matige Noord-Wes- tijke wind. Vannacht op vele plaatsen °b"-e vorst, morgen overdag tempera- enkele graden boven het vries- iOpgemaakt te 10 uur). 25 NOVEMBER. Zon op: 8.17 uur; onder: 16.37 uur- Maan op: 13.32 uur; onder uur. «oogwater te Katwijk 9.05 en 21.45 u Dit oomniet bestaat alt 10 pagina's Nieuw Russisch voorstel De Amerikaanse delegatie b" de V.N. heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat zii bereid is het voorstel van India inzake het vraagstuk van de krijgsge vangenen in Korea te aanvaarden, mits hei zodanig geamendeerd zal worden, dat de volgende ^ie beginselen er in vervat ziin: 1) Er zal geen gedwongen repatrië ring van krijgsgevangenen plaats vin den. 2) Een in te stellen repatriëringscom missie moet .bruikbaar" ziin. 3) De krijgsgevangenen mogen niet tegen hun wil vastgehouden worden. India heeft cisteren ziin plan voorde regeling van de Koreaanse kriigsgevan- eenenkwestie daarOD gewijzigd om te gemoet te komen aan Amerikaanse be zwaren en de tegenstelling die Zater dag tussen de Verenigde Staten en En- eeland optrad, wez te nemen. De nieuwe Indische voorstellen pogen deze bezwaren te ondervangen door aan een scheidsrechter, gekozen door de as semblee. de beslissende stem te geven in een repatrlërlnzscommissle. samen gesteld uil twee vertegenwoordigers van communistische en twee vertegenwoor digers van niet-communistische landen. Een tweede belangrijke wiizieinz is. dat krijgsgevangenen die weigeren zere- patrieerd te worden niet langer dan 150 da-">n mogen worden vastgehouden. Het officiële Russische persbureau Tass heeft verklaard, dat het Indische voorstel In striid U met de conventie van Geneve betreffende de repatriëring va" krilgsgevangenen. Volgens de correspondent van Tass bii de V.N voorziet het Indische voor stel in de inrichting van concentratie-1 kaniDen. waarin de kriie^evangenen na het einde van de vijandelijkheden voor, onbepaalde tiid opgesloten zouden zat- j ten. Dit zou een Russische afwiizins bete kenen! Uit. welingelichte bron te New York is echter vernomen, dat, de sovlet-unie een onmiddellijk staken van het vuren in Korea zal voorstellen. Luldens het sov jet-voorstel zou een commissie van elf leden met een meerderheid van twee derden zich naderhand over het, lot van de krijgsgevangenen uitspreken. Een resolutie, die nog niet ls gepubliceerd, bevat het nieuwe sovjet-voorstel. MEER ZUID-KOREANEN AAN HET FRONT. De commandant van het Amerikaan se achtste lezer, generaal Van Fleet, zegt in een artikel in het Amerikaanse weekblad ..This Week", dat nog vele Zuid-Koreaanse divisies op de been kun nen worden gebracht om het Zuid- Koreaanse aandeel in de striid te verho gen. Zuld-Korea beschikt thans over tien divisies. Volgens de generaal wordt reeds 60 procent van de frontlinie door Zuld- Koreanen verdedigd. 15 procent door andere niet-Amerikaanse troepen en slechts 25 procent door Amerikaanse militairen. Bovendien beschikt iedere Amerikaanse divisie over 2.500 man Zuid-Koreaanse hulptroepen. De eeneraal spreekt zich uit voor een .verhoogd gebruik van inheemse troepen voor het verdedigen van hun eigen land ter vervan-' van Amerikaanse soldaten waar dan ook". Hii voegt hieraan toe: „voor het type defensieve oorlog, waarin wii ziin gewikkeld met- vaste posities in bergachtig terrein ziin de Zuid-Koreanen even goed als Amerikaanse soldaten. En zestien Zuid- Koreanen kosten voor hun oefening 1 voeding en soldii evenveel als één Ame-1 rlkaan". De generaal noemt het Zuid-Koreaanse I leger ..het grootste, betrouwbaarste en modernste anti-communistische leger van enig Aziatisch land". Franse tegenslag in Indo-China SON LA GEVALLEN. Son La, het grootste Franse bolwerk in. Thai in Noorciwest-Indo-Ohina, is in I hamaen gevallen van de Vietmlnh- strijdkraoblen, aldus het Franse opper- bevel. Sen La is een btvoorradings- I basis bij de Zwarte Rivier. De Franse strijdkrachten hebben op dracht gekregen zich op Nasam terug I te trekken Nasam is een versterk: kamp dat een belangrijk vliegveld, 7 km. naar i het Zuiden, beveiligt Waarnemers verklaarden een paar dagen geleden dat het verlies van Son La een slag voor de Fransen zou zijn te vergelijken met die welke werd gele- 1 den door de val van Hoa Binih het vo- rig jaar. Men gelooft, cat de Fransen stand willen houden bij Nasam. Het grootste j belang wordt n.i. gehecht aam het vlieg- I ve'jd van Nasam. het eindpunt van een voortdurende luchtbrug waardoor voor raden en versterkingen zijn aangevoerd, toen wegen onbegaanbaar waren. Som mige Franse deskundigen waren van ing. dat het verlies van NBsam zou lelden tot de ineenstorting van de ge hele Frar.se verdediging in Thai. West-Duitslcjsid en de fc.D.G. Het West-Duitse cons'itutlone'e hof heeft Zaterdag meegedeeld, dat de be handeling van het vei zoek van presl- dent Heuss om een uitspraak over de grondwettigheid van de verdragen met 1 het Westen op verzoek van de Bonds- regering is uitgesteld, wegens ziekte van de voornaamste regeringsvertegenwoor diger, pref. Ha 11ste: n- Prof. Hallstetn lijdt aan een ontste king aan de neus. Hét hof zou aanvan- keUjk 26 November de zaak in behan deling nemen. Intussen poogt Bondskanse'ier Ade- j maner te bewerken, dat de ra-tlficatie van de conventie van Bonn en het Europese-lezer,verdrag toch cp 4 en 5 1 December in tweede en der.de lesing wordt behandeld. Hiertoe zullen aan hangers van hem bij de Bondsdag een j motie indienen. De leider van de sooiaal-democrati- sche oppositie. Ollenhauer. heeft echter verklaard, dat de ratificatie tot na do in de zomer te houcen algemene ver- 1 toezingen moet worden uitgesteld en 1 'dat in leder geval een uitspraak van j 'hot con-pitutlonele hof dóent te worden afiiewadht. Ollenhauer heeft voorts het hof ver zocht, op zijn besluit terug te kernen en, zonodig, de behandeling op 27 Novem ber te beginnen. Hij aobtte de ziekte van prof. Hallsteln niet voldoende re den voor het uitstel. BLOEDIGE BOTSING ES* KENYA. Te Kirawara in het gebied van Fort Hal) in Kenya zijn vijftien Afrikanen jKjJSpd en zevenentwintig gewond, toen de politie het vuur opende op een grote menigte van Kifcoeljoes. De politie ging naar Kirawara. toen zij bericht, kreeg, dat een grote menigte zich daar verzamelde. Toen een man werd gearresteerd, en in een politiewa gen werd gezet, marcheerde de menigte onider geaamg op naar de politie De po- litSeoomimandant liet de man toen vrij en verzocht de menigte uiteen te gaan. Deze bleef echter op de politie toe lo pen. De commandant gaf toen order het vuur te openen. Er zijn veel arrestaties verricht. Bemind medicus en beminnelijk mens In liet Diaconcsscnhuis, waar hij zo vele jaren heeft gewerkt cn waar hij enge tijd geleden ter verpleging werd opgenomen, is in de leeftijd van ruim 7" jaar Zaterdag overleden dokter A. Seret, de nestor der praktiserende huisartsen. Ofschoon de tijding van zijn overlijden voor velen niet onverwachts komt, zal zy toch in brede kringen ontroering verwekken, want dokter Seret was niet alleen een met hart en ziel toegewijd geneesheer, maar bovendien een warm voelend mens en voor vele zijner pa tiënten een oprechte huisvriend. Hoewel de heer Seret, in medische zin gesproken, volkomen met zijn tijd meeaing en zich van ganser harte open stelde voor de ontwikkeling der medische wetenschap, was hij toch in de beste betekenis van het woord, een typische vertegenw oordiger van het ras der ouder wetse huisartsen. Ook in de drukste jaren van zijn praktijk en hij had een drukke praktijk! maakte hij altijd de indruk over een zee van tijd te beschikken, waardoor van zijn bezoeken steeds op zijn patiënten een weldadige rust en grote kalmerende Invloed uitging. In ve'e Leidse gezinnen was dokter Seret een betrouwbaar raadgeveT naar wiens adviezen ook in niet strikt-medische aangelegenheden altijd gaarne werd ge luisterd. Na>ast zijn praktijk en zijn werk zaamheden als huisdokter van het Dl- aconessenhuis. heeft Dokter Seret in vroeger jaren ook op sociaal-medisch terrein tal van functies waargenomen: voorzitter van de Leidse Hulsartsen- vereniging. secretaris van de plaatse lijke afdeling der Kon Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst, voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. Bond voor Particuliere Ziekenverpleging, lid van de examencommissie voor verpleeg sters, enz. Gedurende bijna een halve eeuw hij werd in 1904 aan de Leidse Universiteit bevorderd tot arts en was daarna korte tijd werkzaam als assistent van de hoog leraren van Leersum en Korteweg heeft dokter Seret in de Sleutelstad de geneeskundige praktijk uitgeoefend. Duizenden mensen is hij in al die jaren en onder moeilijke omstandighe den tot steun en zegen geweest; zij zul len hem niet vergeten. De nagedachtenis aan de eoede mens en medicus, die dokter Seret was. zal bij zeer vele Leidenaars dankbaar blij ven voortleven. Hy ruste In vrede De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal geschieden a.s. Woensdagmiddag om 2 uur op de be graafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. IN MEMORIAM. Zeer vele oud-,patiënten zal het zyn gegaan als mij: een schok van diepe ontroering ging door mij heen. toen ik vernam, dat dokter Seret was heenge gaan. Als leek zou ik niet gaarne één woord zeggen over zijn kundigheden als arts toe goed zijn reputatie in deze ook was maar als oud-patiënt mag ik wel getuigen van mijn gevoel van grot* dankbaarheid, als ik denk aan de ke- ren, dat hü als huisarts, neen en dal was zijn grote verdienste als vriend, mijn woning binnentrad. Uit een briefje, dat ik een half jaaj geleden van hem mooht ontvangen. Een nationalistische partij De vrije democratische party, F.D.P., na de C.D.U. het belangrijkste element in de tegenwoordige regering van Ade nauer, en na de C.D.U. en S.PD de sterkste partij in de tegenwoordige Bondsdag, hééft tot nog toe als een „liberale" party gegolden, te vergelyken met de V.VD. in het Nederlandse par tyen bestel. Sedert Zaterdag j.l„ toen de F.D.P. in Bad Ems haar partydag beëindigde, gaat dat niet meer op. De FDP. is op deze partijdag onloochenbaar naar rechts ge- evolueerd. In zekere zin heeft zy nu de successen van de voormalige Duits natio nale party uit de Weimar-tyd aanvaard. Kon het voor de partydag in Bad Ems nog lyken of de FD.P. een liberale party met een rechter nationale vleugel was, nu, na die partydag. is het duide lijk geworden, dat zij een nationale, zo niet nationalistische, party met een liberale linkervleugel is. Als partijvoorzitter is opnieuw vice- bondskanselier Blücher gekozen, by wie het liberale, het nationale, overheerst. In wezen bevindt zich het lot van de partij nu ecihter in handen van de voorzitter van de party in het land Noord-Ryn/ West-falen, Middelhauve, die tot een van de beide plaatsvervangende voorzit ters is gekozen. Voordien had de F DP. slechts één plaatsvervangende voorzitter, Schafer, een van de vice-presidenten van de Bondsdag, die in Bad Ems herkozen werd, maar als figuur verre de mindere in Middelhauve is. Middelhauve, aan wie de winsten van de FDP. bij de gemeenteraadsverkie zingen in Noord-Rij n/Westfalen worden toegeschreven, is in Bad Ems met een politiek programma op de voorgrond getreden, daarop gericht de FDP. voor alle kiezers aantrekkelijk te maken, die niet alleen rechts van de S.PD., maar ook rechts van de C.D.U. staan! De voornaamste tegenspeler van Mid delhauve was de minister-president van het traditioneel democratische land Wurtenberg—Baden, Reinholz Maier. Politiek zyn het zulke antipoden, dat het verwondering wekt, hoe beiden het dak van dezelfde partij boven het hoofd hebben. Want terwijl Middelhauve geen goed woord voor de sociaal-democraten over heeft, vormde Maier in Stuttgard welbewust en niet alleen om tactische redenen, met de sociaal-democraten een coalitieregering Volgens Maier moet de F.D.P. weliswaar rechts van de SDP. staan, maar links van de C.D.U. In het begin van haar bestaan, toen de tegenwoordige Bondspresident Heuss, i evenals Maier uit Wurtenberg afkomstig, I een van de richting gevende mannen was, stond zy daar ook in feite, maar reeds in 1949, toen de tegenwoordige Bondsdag geconstitueerd werd, koos de FDP. haar zetels rechts van de C.D.U. Aan Maier is op de partydag niet veel heel gebleven. Misverstanden over de positie van de F.D.P. zijn ondanks uiter lijke compromis-oplossingen tussen de diverse richtingen amper meer mogeiyk. Zelden zyn in Duitsland partydagen gehouden, die zo openhartig waren. Die openhartigheid had niet alleen betrek king op de partijdag, waar iedereen in Bad Ems bijna letterlijk een blik in kon werpen een voorbeeld dat de andere Duitse partyen wel eens kunnen volgen zy had ook betrekking op de politiek als zodanig. Dehler, de minister van justitie, droomde hardop melancholiek en mysti- kerig over het eeuwige Duitse ryk, dat in Europa opnieuw als orde-factor in ere moest worden hersteld, von Reohen- berg, het enfant terrible van de F.D.P., brak een lans voor de in Neurenberg vrygesproken radiospreker uit de Nazi- tijd, Fritzsche, klaarblijkelijk een van de scheppers van Mittelhauve's program van „nationale concentratie", en zo waren er nog enige dingen meer, die vooral de buitenlandse correspondenten, die de partydag bywoonden, uitermate verrasten en verbaasden. Wijlen dokter Seret haal ik dit aan: „Het heeft my vooral getroffen, dat ik voor u allen blykbaar nog iets meer geweest ben dan „de huis arts". Juist, omdat ik het gevoel heb, dat het voor de patiënten jammer zou zyn, als dat geslacht langzamerhand zou moeten uitsterven. Maar dat is mis schien een ouderwets idee". Het kan best zyn, dokter, dat. het Idee ouderwets is. maar Uw vele oud patiënten zullen U altijd herdenken .als hun dokter", als de huisarts par excel lence, ais hun huisvriend. En juist daarom is er. nu U zyt heen gegaan, bij zo velen diep in het hart rouw om U. P. A. WISSE. Het liberale Zweedse blad „Stock- hilms Tidningen" heeft gemeld, dat in Hongarije nieuwe arbeidskampen voor politieke gevangenen in gebruik zyn genomen. Het blad zeide uit absoluut betrouw bare bron te hebben vernomen dat deze kampen, bestemd voor personen uit Boedapest en de grensgebieden, in Oost-Hongarije zyn gelegen, zy zouden zijn ingericht, volgens Russisch model. Volgens het blad zyn de omstandighe den In deze kampen versöhrikkelyk. DE AMERIKAANSE HULPVERLENING AAN HET BUITENLAND. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten het buitenland In de periode 1940/ 1951 voor een bedrag van ruim 82 mil liard dollar hulp hebben verleend. De geholpen staten hebben voor een bedrag van by na elf milliard dollar goederen aan de Verenigde Staten gele verd en diensten verricht. Het netto bedrag van de Amerikaanse hulpverle ning over de genoemd2 elf jaar be draagt dus bijna 72 milliard dollar. Amerikaanse „Globemaster" vermis* 52 MAN AAN BOORD. Een groot Amerikaans militair vlieg tuig van het Type C-24, een zg. „Glo bemaster", met 52 personen aan boord, wordt, sinds Zondagochtend boven Alas ka vermist. Het toestel was Zaterdagavond met een bemanning van 11 leden en 41 pas sagiers van de basis MicOhord (Seattle) opgestegen voor een vlucht naar Elmen- dorf Field by Chicago (Alaska). Het had voor 11% uur brandstof aan boord. De vlucht duurt gewoonlijk ruim ze ven uur. Onder de passagiers bevinden zich ook een arts en verscheidene leden van de reddingsdienst van de luchtmacht. De „Globemaster" is het grootste transporttoestel dat de Amerikaanse luchtmaoht thans in gebruik heeft. Er kunnen 200 volledig uitgeruste militai ren mee worden vervoerd. Als het toestel verongelukt ls, het geen waarschyniyk lijkt, zal dit het derde vliegtuigongeluk zyn, dat rich in de afgelopen drie weken boven Alaska heeft voorgedaan. Twee transporttoe stellen van het type C-119, zg. „Flying Boxcars", worden in hetzelfde gebied vermist. Bevan waarschuw* Amerika Bervan heeft te Londen op een door het linkssocialistisohe weekblad „Tri bune" georganiseerde vergadering ge zegd dat een ernstige vergissing zou zyn te veel gewicht te heohten aan de ge beurtenissen die zich onlangs in de so cialistische fractie hebben afgespeeld. „Deze gebeurtenissen mogen de aan dacht niet afleiden van onze belang rijke taak", aldus Bevan. Hy sprak ver der de hoop uit dat het partybestuur binnenkort een program zou uitwerken, waarop de Labourparty kan werken en waardoor de moeilijkheden vlug verge ten worden. Over China en Noord-Afrika zei Be van, dat het fout was te denken dat wat in deze landen gebeurt, het gevolg is van de Sovjet-diploma tie. De oorlog in Korea was binnen enkele weken afge lopen indien de Amerikanen maar wil den Inzien dat de Chinese revolutie een voldongen feit was Bevan verklaarde verder, dat gene raal Eisenhower er zich rekenschap van moet geven dat Groot-Brittannië geen enkele oplosing van het Koreaanse pro bleem zal accepteren, die zal kunnen leiden tot het verscherpen van het ge schil met China. SARTRE NEEMT NIET DEEL AAN CONGRES TE WENEN. De Franse sohrijver-fi'.osoof Jean Paul Sartre heeft onverwaohts de organisa toren van het „Volkencongres voor de vrede", dat onder auspiciën van de communisten te Wenen gehouden zal worden, laten weten, dat hy „wegens drukke werkzaamheden" het congres niet zal kunnen bywonen. AMNESTIE IN POLEN. Het Poolse parlement heeft Zaterdag een amnestiewet goedgekeurd, waarby byna de helft van hen, die zioh in ge vangenissen bevinden, zullen worden vrygelaten- De wet voorziet ook in het wyrigen van doodvonnissen in 15 jaar gevangenisstraf en van veroordelingen tot levenslange gevangenisstraf en van veroordelingen tot levenslange gevange nisstraf in gevangenisstraffen van 12 jaar. Onder de wet vallen niet degenen, die schuldig bevonden zyn aan splon- nage, revolutlonnaire activiteit en eco nomische sabotage, oorlogsmisdadigers en „zy, die verantwoordelyk zyn voor de nederlaag van Polen in 1939".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1