pethouder A. J. Jongeleen LEIDEN BARST UIT ZIJN GRENZEN" Biste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 18 November 1952 Tweede Blad No. 27767 Leicls begrotingsdebat draait op volle toeren tiog één stap en wij staan buiten ons Stral' grondgebied" Dit jaar Plan komen 549 woningen klaar! nen voor 1953: 837 In de gisteren gehouden derde begrotingszitting van de Leidse ld hebben in de middaguren allereerst de wethouders, de heren J. van Schaik, A. I. longeleen en D. van der Kwaak hun beleid verde rf en van repliek gediend. De Wethouder van Openbare Werken, de heer Jongeleen, die een ne keuze kon doen uit het hem gestelde aantal vragen, zeide, dat Memorie van Antwoord op deze begroting weliswaar aangeeft, dat October j.l. in 1952 274 woningen waren gereed gekomen, doch vóór 1 Januari a.s. nog in totaal 275 nieuwe woningen aan de lingvoorraad zullen worden toegevoegd, zodat in dit jaar 549 lingen werden gebouwd. Een aantal, dat nog 148 hoger ligt dan jaar en dat zeker ook de heer Van Dijk moet bevredigen en de Woudstra de indruk moet geven, dat de activiteit in de woning- wsector in 1952 niet minder is geweest dan in 1951. Indien er zich n teleurstellingen voordoen is het de opzet om het volgend jaar eveer 837 woningen te bouwen. Met dit resultaat voor ogen, aldus de Wethouder, wil ik niet gen: „Wat hebben wij het toch ver gebracht", integendeel, in de toekomst zullen wij nog voor tal van problemen komen te Willen wij het tempo van 500 a 600 nieuwe woningen per jaar louden, dan zullen wij ook de beschikking moeten krijgen over wterrein. En daarmede is het nu juist niet gunstig gesteld. Zijn over >le jaren de daarvoor beschikbare terreinen volgebouwd, dan oeven wij maar één stap te doen en wij staan op het grondgebied resp. Oegstgeest, Voorschoten/Leiderdorp en Zoeterwoude. Wonen in de omliggende gemeenten, gezien de uitgestrektheid, 2 tot 6 oners op een H.A., in Leiden zijn dat er 74. Wij moeten, aldus •ker, dan ook in de toekomst expansie krijgen. Leiden barst aan zijden uit zijn grenzen! k over de bouw van middenstands- gen deelde de wethouder interes- cyfers mede. zyn er momenteel 'bouwd, daarnaast zijn er nog 267 ibouw of voorbereiding, heer Jongeleen. die toegaf, dat het vorig jaar door de Leidse ondernemers een verzoek was inge- tot de bouw van een aantal wo- i, zeide, dat men niet de indruk hebben, dat het College dit verzoek lange baan wenst te schuiven. Na 1 besprekingen zijn thans van deze ner plannen voorgelegd. Bij de be ing van deze plannen staat het _e, dat rekening moet houden met dgen plannen, voor grote moeilijk- De wethouder, die één der inge- plannen onder de loupe nam, aan de hand van vele cijfers aan, jonggehuwden die een dergelijke n? willen betrekken en die dan nog en bedrag van f. 2.000 moeten be ien, (de huizen komen op f. 12.000 eek f. 18.30 aan lasten, rente en Uiteraard heeft de werkloosheid de volle aandacht van B. en W. De Com missie Werkverruiming heeft reeds prachtig werk gedaan; een uitgebreid plan is bij de Prov. Commissie ingediend. Bovendien worden reeds zeer vele open bare werken uiigevoerd. SPORTVELDEN HAARLEM- Juist j.l, Vrijdag heeft wethouder Jongeleen een technisch rapport ont vangen over de sportvelden aan de Haar lemmerweg, dat de Raad spoedig zal worden voorgelegd. Over het „zwemmen van de eendjes" moet men zich maar niet zo druk maken. Bij zware regepval geschiedt dit ook wel eens op andere sportterreinen. Vernieuwing van de riolering van de Langebrug moet nog even wachten Wel licht dat het mogelijk is hiervoor een fi nanciële bijdrage vqn het Rijk te krij gen Over de bestemming van het ter rein aan de Herengracht kan het Col lege nog geen beslissing nemen: een groot deel is nog in handen van het Rijk. De verzakking van de verhoogde baan in de omgeving van de llaarlem- mertrekvaart is een grote tegenvaller. Of er in het begin voldoende is ge boord wenst spreker in het midden te laten. Hoewel de samenwerking lussen de Gemeente en de diverse instanties in het begin niet zo intens was, is deze thans beter. Ook over de vraag of de Gemeente straks het volle pond zal moeten betalen, wenste de heer Jon geleen zich niet uit te laten. BUSVERBINDING BUITENWIJKEN Voor een busverbinding met de bui tenwijken is nog steeds geen oplossing gevonden. Dit is een moeilijke materie, waarbij met velerlei belangen rekening moet worden gehouden. Twee vervoers maatschappijen, die voor haar tramlij nen in Leiden nog een concessie tot 1970 hebben, en de NV. die de ringlijn ploiteert hebben zich als gegadigde doen gelden. Eén van deze drie heeft thans een voorstel bij het College ingediend, waarover een beslissing moet worden ge nomen. Ofschoon de vestiging van winkels ir nieuwe woonwijken niet tot de compe tentie van het Gemeentebestuur behoort, heeft wethouder Jongeleen indertijd toch contact opgenomen met. de Woningbouw verenigingen en de Leidse Middenstands centrale. Hierbij is gebleken, dat Coöperatie, die bij een W.BV. was gesloten, zich het eerst als gegadigde had gemeld. Een ingesteld ondeizoek heeft tevens uitgewezen, dat in 56 winkels, welke in complexen van W.B.V. zijn ge vestigd, 17 kruidenierszaken zijn geves tigd. Hiervan worden er 14 door mid denstanders gedreven en 3 door een Coöperatie. Wethouder van Onderwijs: „Met houw van lagere scholen moeten wij voorzichtig zijn" Opheffing Textieldagschool wordt ernstig betreurd Wethouder Van Schaik, die evenals zfjn collega Jongeleen overstelpt was suggestie van de heer Van Iterson met vragen, schonk allereerst aandacht aan lal van onderwijskwesties. Vooraf (aan het Stationsplein) voelt hij niets: decd h'i d<? mededeling, dat het in de bedoeling van het College ligt om de het spoorwegverkeer zou een zeer hin- indertijd door de heren Woudstra en Van Dijk ingediende voorstellen inzake derlijke factor opleveren. het Kleuteronderwijs in de raadszitting van Maandag 1 December aan de orde de zijde van het College is spoe- 'e stellen; aan de kant van het College ligt thans een plan gereed. dig een voorsril te een verbrede vaarweg naar het terrein van de S.L.F. Over de aanstelling van een warmte- technisch-adviseur is nog geen volledige overeenstemming bereikt: de besprekin gen zijn gaande. T.z.t zal aan de Raad een advies worden uitgebracht Wethouder Jongeleen acht de strub belingen, welke zich bij Colgate hebben voorgedaan, een droevig verschijnsel. Persoonlijk heeft spreker er alles aan gedaan om het bedryf in Leiden te houden. Het valt te betreuren, dat de directie zonder overleg met het Ge meentebestuur, er toe over is gegaan Schoolradio moet nog even wachten Spreker, die met grote vreugde had medegewerkt aan het in het leven roepen van een Mytylschool, was voor zich zelf overtuigd, dat het uiteindelijke doel nog niet is bereikt. Hij hoopte echter, dat eventueel komende besprekingen tot een goed resultaat zouden leiden, al was hy de mening toegedaan, dat met Lei den alleen een oplossing zou kunnen brengen Gezien mede het inzicht van de Rijks inspecteur van het Onderwijs en de erva ringen van de Gem. inspecteur van het Onderwys, is de heer Van Schaik van oordeel, dat men voor het ogenblik nog eten moet wachten met de invoering van de schoolradio. Indien deze vorm van onderwas zou worden ingevoerd in de zesde klasse van alle lagere scholen en op de scholen van V.G.L.O. becyfert hy de kosten op pl.m. f. 5500. Het verschil in kosten van leerlingen, die uit een buitengemeente een Leidse school bezoeken, bedraagt f. 5 per IJ. DE SCHOLENBOUW De heer Van Schaik was van mening, dat wü momenteel by de bouw van lagere scholen zeer voorzichtig te werk moeten gaan. Daarentegen zal voor Ulo-scholen in de toekomst nog wel wat moeten gebeuren. Ook met de B.L.O.-scholen, die zich sterk aan het ontwikkelen zijn, is dit het geval. Spreker was dankbaar voor de sug gesties uit de Raad inzake de subsidië ring aan het Leidse Studiefonds. Hij hoopt, dat het College in deze geest nog iets kan doen. Met het nyverheddsonderwijs gaat het in Leiden crescendo. Terwijl de Am bachtsschool momenteel 660 leerlingen telt en de onlangs geopende RJC. Am bachtsschool 177, ligt het in de lyn der erwachtingen, dat het aantal leerlingen op beide scholen volgend Jaar de 1000 is <tTH.DONGELEEH„LEIDEN „OfiRST" UIT ZYN GRENZEN.../) moeten betalen. En dit 30 jaar Voor de gemeente, die voor deze pwant zou moeten zijn, is dit een ""t risico, temeer daar de aanne men na de bouw terugtrekken. On- Qeze bezwaren zullen wellicht één 'r plannen de instemming van het f kunnen verkrijgen, doch dan oeze zaak toch in geheel andere worden geleid. juder Jongeleen. die hierna van ^oningbeleid afstapte, merkte ver- P. dat de aandacht van het Col- Lpf'chf blijft op de groen- en bloe- persiering der stad en met name in uwe wijken. Momenteel is echter P'kwekery overbelast. Zeer bin- ort hoopt het College met zyn ad- in overleg te treden over de ver- A's van de Raadzaal. Over de be- ,™hg van het gebouw van de Meis- [yio-schoo! aan de Breestraat kon r nog geen concreet antwoord ge- wer de Rijksweg 4B is nog geen nstemminr bereikt. NIEUWE SCHOUWBURG |W«lMonook ,|e wethouder de nood- f"'"Hvburg inziet, zal hier nog wel om de reductie slop te zetten. On danks deze tegenvaller biyft de aan dacht van het College er op gericht om nieuwe industrieën aan te trekken. Voor verbreding van de Koepooi tsbrug (Herenstraat—Doezastraat) ziet spreker op dit moment nog gem aanleiding. De verbetering van de verbinding van Lei den met de kustplaatsen heeft niet al leen de aandacht van B. en W., doch ook van het Prov. Bestuur. Voor een nieuw rioolgemaal ir. de Parks: ~.t in de plannen in de maak. Het -atsen van beeldhouwwerken in de nieuwe stads -jken ueeft spiekers volle sympathie. Indien het mogelijk is om hiér op de -rot ig een pos: voor te vinden, zal s,- t zeke. Ir deze geest een voorsUl aan B en W. doen. Dat er Ir de Raad zoveel belangstel ling b-staat voor de i.ineringsplannen stemt p. ker tot blijri rbiap. Het is ech ter een omvangrijke taak, d.e een aan- Ten zeerste betreurt de heer Van Schaik het, dat de textieldagschool in- dertyd is opgeheven. Voor een belangryk deel schrijft hij dit toe aan de houding, welke van de kant van de textielindustrie werd ingenomen. Spreker acht het een grandioze fout, dat men hiertoe is over gegaan. In Tilburg, waar men op het laatst nog maar drie leerlingen had, heeft men doorgezet, thans telt de school ruim 300 leerlingen Het Gemeen tebestuur van Leiden heeft het er niet. bij la-ben zitten en heeft wederom een initiatief genomen, dat er waar- schünlijk volgend Jaar toe leiden zal. dat met behulp van de vakgroep een i leerlingstelsel voor wevers wordt inge- voerd. Met het oog op het grote tekort aan stopsters en nopsters by de textiel industrie is bovendien met de vak scholen voor meisies overeengekomen een dergeiyke opleiding in het school programma in te lassen. Hoewel de resultaten van de U T.S. gunstig zyn, is men er niet in geslaagd in Leiden ook een M.T.S. te stichten. Vervolgens deelde wethouder Van Schaik mede, dat het huidige lesrooster van de lagere school er niet op is in gericht om practisch vormend onderwijs in de voedingsleer te geven; theoretisch geschiedt zulks op eenvoudige wüze. Bij het V.G.L.O.-onderwijs worden op dit terrein reeds goede resultaten bereikt Tw?e meisjesklassen van een Uio-i bezoeken thans de huishoud:school. dat het jeugdwerk aan de Leidse Jeugd- actie als overkoepelende organisatie is toevertrouwd. Hoewel de samenwerking prettig is, Is het wellicht gewenst, dat er nog wat meer kracht, vooral w&t be treft de leidersscholing, vanuit gaat. In samenwerking met de scholen in de Pro- fessorenwyk en de Buurtvereniging is men in deze omgeving vorige week ge start met een actie voor een jeugd- natuurwacht. ZWEMINRICHTINGEN TREURIG GESTELD. De heer Van Schaik moet toegeven, dat het met het aantal zweminrichtin gen in onze stad treurig is gesteld. Het is spreker bekend, dat er in Leiden b.v. één zwemvereniging is, die een wacht lijst heeft van ruim 400 leden. Men zou deze mensen gaarne als lid inschrij ven indien men maar de beschikking over meerdere zwemuren kon verkrij- geen. Hij acht het inrichten van een averd éfct/opem- zwem bad. eventueel met badhuisaccomodatie,, dringend gewenst. HET CULTURELE WERK. De heer Van Schaik, die uit de dis cussies heeft kunnen opmaken, dat het „knelpunt" by het culturele werk ligt tussen het al of niet initiatief ne men van de kant der overheid, is van mening, dat het Gemeentebestuur zich weliswaar moet onthouden van het geven van een vorm aan dit werk, doch dat het anderzijds niet werkloos mag toezien. Volgens spreker heeft het Gemeentebestuur zeer zeker t.a.v. de vrije tijdsbesteding een taak. Hoewel de heer Van Schaik de heer Geertsema het recht niet ontkent om op waardige wijze met hem in dis cussie te treden hetgeen ook steeds van zijn kant is betracht heeft hij ditmaal de zaak toch wei met een zeer sterk gekleurd toneellicht beschenen. De bestrijding van de heer Geertsema acht hy een wetenschappeiyk ge schoold man onwaardig. Tenslotte had de heer Van Schaik nog zeer veel waardering voor het werk van K. en O Deze stichting heeft een grote verandering in het Leidse culturele leven tot stand gebracht. Spreker begrijpt dan ook niet, dat de steun, welke door K. D. aan het amateurisme wordt gege ven, by de heer Van Dyk bestrijding ontmoet. Leiden koopt- Grote Sloot onder Warmond TEN BEHOEVE VAN HET LEIDSE MERENPLAN. Buiten de begroting om heeft de Leidse Raad in zijn zitting van gis teren nog enkele voorstellen afgedaan. Allereerst werd een voorstel aangeno men om de onder de gemeente War mond gelegen z.g.n. Grote Sloot, groot 4.91.04 h.a.. aan te kopen voor de prijs van f. 0.23 per m2 (in totaal f. 11.293,92) vermeerderd met de daarop vallende kosten ad rond f. 250. Dit water grenst voor een groot ge deelte aan de reeds eerder ten behoeve van het Leidse Merenplan aangekochte percejen grond en water in de ge meente Warmond. B. cn W. achten het bezit van deze sloot voor de gemeente noodzakelijk met het oog op de in ver band met het zandwinningsplan uit te voeren werken. De heer Van Dijk (K.V.P.) was tegen dit voorstel gezien de reeds eerder door hem geopperde bezwaren tegen het Leid se Merenplan. Ook de heer Knetsch (Prot. Chr.) onthield zyn stem aan dit voorstel Voorts ging de Raad accoord met het voorstel tot het voeren van verweer tegen een door de heer J. Brandt ingestelde vordering tot vernietiging van het tegen hem uitgevaardigde dwangbevel, strek kende tot betaling van de kosten 'f. 774 43> van de vanwege de gemeente voor zijn rekening aan de woning Heren gracht 14 uitgevoerde onderhoudswer ken. Ten slotte werd nog besloten tot het aanbrengen van een wyziging van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1952 en van de begroting voor dat dienstjaar van het Gem. Financie ringsfonds. (Incez. Med.-adv.) Cjipka m MUNHARDT De echte Chlorophyll tandpasta 5-70 ci. bi) Apothekers e Wethouder D. v. d. Kwaak: Liquiditeitspositie vertoont gunstig aspect „Alle onderhanden zijnde werken kunnen worden bekostigd Wethouder Van der Kwaak, die deze middag slechts ruim een half uur nodig had om van repliek te dienen, achtte het een zeer belangrijk feit, dat de liquiditeitspositie van de gemeente thans zulk een gunstig aspect vertoont en dat de achterstand van vier millioen gulden is verdwenen. In tegenstelling met het vorig jaar. toen er momenten waren, dat vele werken, die in uitvoering waren, dreigden stopgezet te worden, beschikt Leiden thans over de geldmiddelen om alle onderhanden zijnde werken te bekostigen. Achterstand van f 4.000.000 verdwenen Het stemt B. en W. dan ook dankbaar, dat Leiden kans heeft gezien van de f 231 mililoen, die m 1951 door de ge meenten op lange termyn als nieuw geld zyn opgenomen, er 20 millioen in de wacht te slepen. Nadat de heer Van der Kwaak er op gewezen had, dat het eerste halfjaar van 1952 gunstiger was voor het opnemen van kapitaal dan het tweede halfjaar 1951, citeerde hy een schryven van het Prov. Bestuur d.d. 30 October j.l., waarin werd gewaarschuwd tegen het sluiten van te veel leningen, zulks om een te groot renteverlies tegen te gaan. Een feit, waarop de heer Goslings ook had gewezen. Het schrijven suggereerde dat alleen voor het bouwen van woningen het te besteden bedrag vooraf aanwezig moest zyn, doch in het voorlopige ver slag der Tweede Kamer wordt er op aangedrongen te waken voor de situatie van begin 1951. Hier geldt: voor alle werken zal geld aanwezig moeten zijn Daarom zal het volgens de wethouder gewenst zyn naar eigen inzicht te han delen. Hij kon dan ook niet toezeggen, dat B. en W. in 1953 geen nieuwe lenin gen zullen afsluiten. De heer Van der Kwaak, die vervol gens Inging op enkele aspecten van de begroting, zette uiteen, dat niemand bij de aanstelling er van nog wist hoe de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten zou worden geregeld. Toen de begroting reeds uit was gekomen, kwam van Binnenlandse Zaken een circulaire binnen, waarin werd srezegd: ,dat voor lopig alles maar by het oude zou worden gelaten." Spreker is van mening, dat zij verantwoord is opgesteld EEN EXTRAATJE VAN f 650.000? Aan de hand van tal van cijfers zette spreker uiteen, dat een hogere uitke ring van f650.000 uit het Gemeente fonds stellig verantwoord is te achten. In de laatste jaren hebben de meeval- Wethouder D. v. d. Kwaak: ..Extraatje van f. 650.000 binnen halen Iers het van de tegenvallers gewonnen. Opnieuw zullen wy aan de touwtjes moeten trekken" en met Ged. Staten en Binnenlandse Zaken een strijd moeten voeren om deze f650.000 bin nen te krijgen. Spreker gelooft wel aan een goede afloop van deze strijd. Nadat de heer Van der Kwaak er op gewezen had. dat Leiden en andere ge meenten met bedryven voor die bedrij ven voor grote uitgaven komen te staan, waarvoor stellig een compensatie dient te worden gegeven, achtte hy het voorts van bijzonder belang, dat wy nu voor het eerst van een reservevorming kun nen spreken. De heer Kortmann ant woordt spreker, dat het met Leidens schuld heus nog wel meevalt. Men moet goed onderscheid maken tussen produc tieve en improductieve beleggingen. De heer Lardee stelde de wethouder gerust over de verhoging van de lichttarieven. Deze materie eist grondige voorbereiding er komt eerst nog in de commissie. Bij de Volkscredietbank en het Financie ringsinstituut wordt een voorzichtig be leid gevoerd en gewaakt voor overcredi- tering. De voorbereidingen van een nieuwe veemarkt zyn zeer serieus en intensief ter hand genomen. Met het plaatsen van een electrische klok in het Morskwartier (omdat er nog geen klokkenkabel ligt worden de kosten geraamd op f 4135. wenste spreker nog even te wachten. Wellicht krygt de hier te bouwen Mara- natha-kerk een klok. Ofschoon de wethouder zich niet ont veinst. dat 1953 aan College en Raad talrijke problemen zal stellen, Is hij er van overtuigd, dat alle krachten zullen •orden gebundeld om deze problemen te overwinnen. Replieken brachten weinig nieuws Dank zü de uitvoerige beantwoording van de wethouders brachten de re plieken 's avonds weinig nieuws. Bo vendien was van de zjjde van B. en IV. op verschillende vragen der raads leden een bevredigend antwoord ont vangen, hetgeen niet wegneemt, dat enkele raadsleden het wenselijk heb ben geacht op enkele detaitpunten de betreffende wethouder nog om een opheldering, zo mogelijk toezegging, te vragen. HET VERMENIGVULDIOINGS- CIJFER. Het voorstel van de heer Van Dijk: De heer Goslings (PvdA), die als lei der van de grootste fractie van repliek diende, wees er nog eens op, dat ook de uii PvdA niet tegen de particuliere wo- Ulo-school i ningbouw is, doch dat deze in geen ge val de woningwetbouw mag verdringen. Voor de toekomst hoopt spreker ook op geen tegenstelling tussen particulier initiatief en de overheid op het terrein culturele zaken. Tegen het voorstel het vermenigvudlgingscyfer voor al het j van de heer Van Dyk, zoals dit thans onderwijs op 1 (thans 2> te bepalen, is ter tafel ligt (het vermenigvuidigings- spreker niet recht duideiyk. Voor som- cijfer van al het onderwys op 1 te be- mlge groepen valt dit cyfer reeds gun- palen), moet zijn fractie zich verzetten, stiger. Kan de heer Van Dyk misschien j Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) een nadere toelichting geven? In moet zich tegen de huidige inhoud van De HnrrhhrP voorbereiding eist. in opdracht dit verband herinnerde de wethouder er het voorstel Van Dijk verzetten i, -vx-oirar ho. aan dat In dp TrnonrF-de van dit iiah«>r WnnHstro imH «raam» opzien. aantal woningen in de Gorte- reeds gezegd wordt, dat onderzocht zal straat te ontruim n. H.erby doen zich worden om in rider geval van het L.O. echter v J moeilykheden voor. Tot nu het schoolgeld af te schaffen, toe was slechts t n inwoner bere om j De heer Van Schaik, die vervolgens direct op de ontruiming in te gaan. van de onderwyszaken afstapte, zeide, de heer Geertsema zijn critiek in wat mildere vorm had gegoten. T a v. de woningbouw is hij wethouder Jon geleen dankbaar voor de verstrekte ge gevens, die een gunstiger beeld geven, dan uit de Memorie van Antwoord viel af te leiden. De heer Van Dyk 'KVP', die inzake de woningbouw niets ten nadele van het College had willen zeggen, achtte het toch gewenst de toestand op dit gebied niet te rooskleurig al te schil deren. WIJZIGING IN VOORSTEL Om practische redenen wyzigt de heer Van Dyk zyn voorstel in dier voege, dat het vermenigvuldigingscü- fer voor het L.O. en VGLO op 1 wordt bepaald. Om alle schyn weg te nemen, ver klaart spr. zich in geen geval tegen K. en O.; spreker blijft het echter beter vinden, dat de subsidies aan culturele verenigingen over de advies-commissie voor culturele aangelegenheden zou den lopen. De heer Frohwein (WD), die aller eerst nog zijn mening gaf over enkele financiële aspecten, was er nog niet ten volle van overtuigd, dat het grondon derzoek ter plaatse van de thans ver hoogde spoorbaan in de omgeving van de Haarlemmertrekvaart aanvankeli)k grondig was geschied Indien, aldus de heer Frohwein. B. en W. zich niet ga rant kunnen verklaren voor de particu- iliere woningbouw, willen zij dan wel i grond en bouwvolume beschikbaar stel- len? Het voorstel van de heer Van Dijk zag de heer Frohwein gaarne in prae- advies genomen. Met het voorstel Plena -Van Stralen kan zijn fractie acoord1 gaan. De heer Van Weizen (CPNi bepleit te nogmaals vergroting van het wo- ningbouw-volume. Voorts dient een be leid gevoerd te worden, dat gericht is op opheffing van de werkloosheid. NOGMAALS DE STOEP VAN „MINERVA". De heer Knol (Prot. Chr.), die in eerste instantie geen aandacht had ge vraagd voor de stoep van de Sociëteit Minerva", viel nu de heren Dirks en de Hosson in hun argumentering (de stoep vormt een groot gevaar) bij en. zag in de handhaving van deze stoep „een meten met twee maten": hoevele particuliere hekken en stoepen zijn in de loop der jaren op de Breestraat niet yerdwenen? Dankbaar voor het antwoord, doch nog niet voldaan was mevr. Braggaar- de Does (PvdA), die o.m. nogmaals een lans brak voor de zorg voor Ouden van Dagen, een crèche, waarvan de nood zaak daartoe reeds 6 jaar onder ogen wordt gezien, en de consultatiebureaux. De heer Kortmann (KVP), die als laatste spreker deze avond van repliek diende, gaf wethouder Jongeleen toe, dat er inderdaad grote gezinnen zijn, die geen nieuw gebouwde woning am- bleëren (vanwege de hoge huur), doch daarentegen zyn er ook tal van grote gpzinnen, die met de beste wil van de wereld geen groter huis kunnen krijgen. Te kwart over elf schorste de voorzit ter de vergadering tot hedenavond.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3