EIDSCH DAGBLAD 1 Sj panningen 0111 gezonken „Faustus V1 'EERBERICHT Massale in- en uitvaart 91ste Jaargang MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 No. 27760 jjirecteur: J. W Henny jofdredactle: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f 047 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm25041; Red. 21507 Misplaatste vliegende schotels G— ISTERMIDDAG even over halfzes oeviel het ons om de radio in te schakelen en daar vernamen wij vrije vertaling, want wij hebben er i stenografische aantekeningen van iaalct uit de luidspreker ongeveer Jte volgt: Dames en heren, hier is de rneuws- fost. In de afgelopen nacht zijn op terse plaatsen boven Nederland ver- iijnselen waargenomen, welke erop sen, dat wij te maken hebben met de ;erelders gesignaleerde vliegende 'otels. Hoewel de waarnemingen ten :len van het aantal en de afmetin- nogal uiteen lopen, kloppen zij in rre, dat de vreemde voorwerpen met angstaanjagend geraas de aarde na- •den, de indruk maakten van een an- pianeet afkomstig te zijn en even verdwenen als ze waren verschenen. Nederlandse luchtmacht zal in op- icht van een hedenmiddag gehouden •ciale ministerraad een nader onder- je instellen naar deze vreemde ver- iijnselen en U omtrent de resultaten irvan in de loop van de avond via de lio op de hoogte houden. Wij verbin- 1 u nu met het vliegveld Twenthe, 2 een twaalftal straaljagers gereed ,at om in opdracht van de Nederland regering met in achtneming met ver- twoord risico de zgn. vliegende scho- s zo dicht mogelijk te benaderen en itrent hun bevindingen te rappor- en." IDER het dank zij de moderne tech- Jnische mogelijkheden zeer sugges- tief weergegeven gebrul van de star- de straaljagers, kwam daarna de mmandant van het vliegveld „Twen- een zekere kolonel Buitendijk voor microfoon.die de „geruststellende" dedeling deed, dat het geenszins vast nd, dat de waargenomen verschijnse- afkomstig waren van een andere pla- et, doch dat veeleer de veronderstel- g gerechtvaardigd was, dat het hier oefnemingen betrof door een bepaalde rote mogendheid". Niet zo heel lang ama werd het ons duidelijk, dat deze iele uitzending een onderdeel vormde i het wekelijkse jeugdhoorspel „Monus, man van de maan" IJ hebben altiid in de illusie verkeerd een vrii-behoorliik ont wikkeld gevoel voor humor te itten maar het bovenstaande relaas .ft naar onze smaak met humor niets maken. -En nu moee het waar znn. dat deze zending - onder auspiciën van de - bestemd was voor een audito- dat nooit van „vliegende scho- gehoord heeft en zich deswegen olt zorgen heeft gemaakt over de neliike consequenties van dien. dit es neemt niet wee. dat ook ouderen blijkens persoonlijke ervaring naar nnen luisteren. Achteraf hebben wü vernomen, dat :e schele uitzending werd ingeleid i de aankondiging „Hier is Monus, man van de maan" maar dat heb- i wil nu toevallig gemist en dat wem Da< tien minuten later duidelijk. Dit wil niet zeggen, dat wii - popu- - gezegd - ,,'m 10 minuten hebben ,„n knijpen" want de ervaren iour- list heeft in de loon der jaren „het nicht" leren wantrouwen, maar er n legio lieden, die 'n dergeliik ambts- Ive critisch onderscheidingsvermogen bezitten. En wii kunnen ons leven- voorstellen. dat dezulken door deze zending onder dezelfde omstandighe- van het gemis der inleiding in he- mate zijn verontrust T ERSCHEIDENE jaren geleden is - eveneens voor de radio - in Amerika een hoorspel van de he mde auteur H. G. Wells opgevoerd. de ondergang der aarde aankon- de en dat tot een paniek onder de rerikaanse luisteraars aanleiding eft gegeven. De Vara had zich aan dit afschrik kend voorbeeld moeten spiegelen. De mensheid van 1952. die door de ernationale spanningen toch ai Drtdurencl tussen hoop en vrees neen weer wordt geslingerd, heeft niet minste behoefte aan derseliike sen- ies. in bovendien achten wij het nro- a der vliegende schotels geen do- voor eraoies van deze aard. Wrak pas over een jaar geruimd? Enorme drukte bij Hoek van Holland Ei- komt Brits bergingsmaterieel (Speciale berichtge Er heerste Zaterdagmiddag een sfeer van ing). gespannen afwachten in Hoek ongewone aanblik bood. De van Holland, dat voor een Novemberdag zware hagelbuien, die telkens uit zee kwamen opzetten, verhinderden niet dat elke trein honderden nieuwsgierigen aanbracht, die op de berichten omtrent het gebeuren naar de Hoek kwamen, denkende iets van de catastrofale gebeur tenis te zien. In de loop van de middag kwamen ook honderden auto's aan, die overal langs de wegen van het dorp een plaatsje voor parkeren zochten. De trelj was naar de Seinpost en het strand, en daar heerste tegen 3 uur een' drukte, die een warme zomerdag eer zou hebben aangedaan. Wat men te zien kreeg was echter niet meer dan enkele scheepjes, die in de mond van de Waterweg wat op en neer gingen, alsmede de in het afvlakkende water telkens weer optrekkende witte brandingsstreep, die de plaats van de gezonken „Faustus" duidelijk markeerde. Amerikaanse vakverenigings leider Murray overleden Thllip Murray, de president van de nerikanse vakvereniging OIO en de 'tïereniging van arbeiders in de staal- bdostrie, is gisterochtend op 66-jarige eftjjd te San Francisco overleden. Zaterdagavond hield Murray een rede or een afdeling van de vakvereniging pi arbeiders in de staalindustrie. Hij ferde omstreeks middernacht naar p hotel terug. De volgende morgen [nd zijn echtgenote hem bewusteloos 'st zijn bed- lurray werd in Blantyre in Sohot- i eeboren In 1902 kwam hij naar Verenigde Staten waar hij in 1911 irikaans staatsburger werd. Iflcieel Is medegedeeld, dat Murray 'rleed door een hartaanval die was •oorzaakt door slag-aderverkalking. Hen gelooft dot het overlijden van '~"ay de reeds Vang gezochte samen- in» van C.I.O, en R.F.L., de twee de Amerikaanse vakbonden, nader zal brengen. De C.I.O. vertegen- ongeveer 5 millioen arbeiders. Nu en dan buien s Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met ^P'isselend bewolkt met nu en dan of hagelbuien Vrij krachtige tot BSrce- langs de kust tijdelijk stormach- 'PBe wind tussen Wesl en Noord. Iets 'tr (Opgemaakt te 10 uur). 11 November i op: 7 53 uur: onder: 16 55 uur. an op: 0.52 uur; onder" 14 31 uur. ?|water te Katwijk te 10.17 en i2 uur. (Doodtij.) 5®it nummer bestaat uit 10 pagina's Vloot van 80 bodems Tijdens de opklaringen tussen twee buien zag men de gevolgen van het af sluiten van de Waterweg op zee. Zo ver het oog reikte kon men schepen waar nemen: grote en kleine, passagierssche pen en kleine kustvaarders, die met langzaam werkende machines of moto ren zich gaande hielden in stroom en zee. Zij wisselden onderling van plaats, maar verdwenen niet uit zicht. Slechts als met een tijdelijke windverheffing een inktzwarte bui weer kwam aanrazen, en men zo goed mogelijk bescherming tegen regen en hagel zocht, trok over dit druk ke zeeschilderij een sluier. En meerma len was het hagelgordijn zo dicht, dat alle schepen aan het oog werden ont trokken. Omstreeks 3 uur verscheen ook het grijze silhouet van de Nieuw Am sterdam aan de horizon, soms fel ver licht door de zon, dan weer verdwijnend in een bul. De Maasdam kon men even eens tussen dit schepen-leger herken nen, een vloot, die men op 80 bodems kon schatten, en die koppig en opti mistisch wachtte op de mededeling, dat zij koers kon zetten naar de Waterweg. Zij allen wisten uit de radio-berichten, dat de kans van een gedeeltelijke her opening van de vaart wellicht in de loop van de middag kon worden afgekondigd. En daaraan klampten zij zich vast Eén kwajongen: de Sur te Maar één scheen zich van dit alles niets aan te trekken! Een kustvaarder, de „Surte", blijkbaar onkundig van wat er gebeurd was, hoewel misschien wel verwonderd over die armada van sche pen, die daar voor de Waterweg op zee rondzwierf, vond het weer geschikt ge noeg om te pogen zonder loods naar binnen te gaan. Een „kwajongen" van de zee met een kapitein op de brug, die wel voor hetere vuren had gestaan. Ble ven al die schepen buiten tot er weer beloodst zou worden, hij wenste niet te wachten! Hij zette koers de wal in. Misschien mag de Surte wel van geluk spreken, dat op dat moment in de mon ding de sleepboot Blankenburg, de loodsboot Rigel en een bergingsvaartuig bezig waren de plaats van het wrak de Faustus nader op te nemen. Men zag de kleine kustvaarder zwaar stampend en slingerend naderen, en in een koers, die nogal in de Zuidzijde van het vaar water lag, recht op de gevaarlijke plaats aan. De Blankenburg gaf de toplamp de letter U (Gij stuurt op een gevaar aan), maar daar dit blijkbaar door de Surte niet werd opgemerkt, stoomde de Blan kenburg het scheepje tegemoet om het te praaien. Onverbiddellyk werd het naar zee te ruggestuurd! Vaart open - of niet? Inmiddels werden in het loodsgebouw aan de Berghaven besprekingen op hoog niveau gevoerd. De directeur- generaal van de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris, confereerde daar met de directeur van het Loodswezen kapitein ter zee Tissot van Patot en de Rüks- havenmeester de heer J. Vellenga. Bij deze conferentie waren o.m. ook aanwezig de havenmeester van Rot terdam. de heer J. van Leeuwen, de adj. havenmeester de heer S. Zuyder- houdt. vicc-admiraal A. de Booy en de directeuren van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst en Van den Tak's Bergingsbedrijf, de beide heren Murk Leis. Zij zouden de hoogst verantwoordelijke beslissing moeten nemen, of het moge lijk zou zijn beperkte vaart toe te staan. De besprekingen werden gevoerd aan de hand van de regelmatig binnenkomen de rapporten van de boten, die bezig waren de plaats van het wrak in kamt te zetten. Omstreeks 2 uur voer ook het Marinevaartuig Paets van Troostwijk, dat met asdic is uitgerust, uit om aan de plaatsbepaling deel te nemen. De be sprekingen duurden de gehele middag. Omstreeks half 4 nam men het grote besluit: de Zeelandboot Koningin Emma zou mogen vertrekken. Precies om 4 uur maakte het schip zich van de Harwichsteiger los voorzien van de laatste gegevens omtrent de lig ging van het wrak. „Koningin Emma passeert het wrak Wel zelden heeft een zo grote menigte het uitvaren van een schip gadegeslagen als bij dit vertrek. Langs de oever van de Waterweg, op de bunkers en aan het strand sloegen duizenden belangstellen den de vaart van de Koningin Emma gade. Het schip hield zoveel mogelijk de Noordzijde van de vaargeul. En toen men het de eerste zwaar stampende be wegingen zag maken, brak de spanning Het was gelukt! De mailboot was buiten. Met de kop van het Noorderhoofd en was het wrak dus gepasseerd. De besprekingen werden voortgezet en men kon tot besluiten komen, dat tot het invallen van de duisternis schepen met een maximum diepgang van 5 meter de Waterweg mochten binnen komen. In de loop van de avond zou men zich nader beraden, na het bin nenkomen van de luchtfoto's, die door de Marine Luchtvaartdienst waren ge maakt. of de vaart zou kunnen worden uitgebreid tot schepen met groter diep gang. Deze luchtfoto's toonden n.l. behalve diverse stroomkolken ook een duidelijk schaduw van het onder water liggende schip. Zjj zouden dus het sluitstuk vor men van de zuivere plaatsbepaling van het wrak en aan de hand daarvan zou men de uiterste mogelijkheden weten. Wat op deze foto's, toen zij in Iloek van Holland waren aangekomen, kon worden waargenomen, bracht echter niet veel meer aan het licht, dan men reeds wist. En dat was dat men moest aannemen, op gez.ag van de kapitein van de sleepboot Blankenburg, die het schip tijdens het zinken voor het laatst had gezien, dat de Faustus met de boeg in Zuidelijke richting op bak boordkant was ondergegaan. Men had n.l. in de duisternis toch nog gezien, dat de zijde van de open luikhoofden naar land gekeerd was. Negen schepen liepen binnen Na het goede uitvaren van de Konin gin Emma, een schip dat in gunstige positie verkeerde, omdat het ruim 1500 ton meet, weinig diepgang heeft en krachtige machines, kon de volgende stap worden gezet. Men nam het besluit, dat de schepen met niet meer dan 5 meter diepgang tot het invallen van de duisternis zouden mogen binnenlopen, een toestemming welke men met inachtneming van alle voorzichtigheid meende te mogen ne- Gespitst was men echter op de rappor ten van de loodsen, die deze schepen zouden uitbrengen. Want van hun er varingen zou men te weten kunnen ko men of rond het wrak stromingen lopen, die bij het passeren van invloed kunnen zijn op de navigatie. De rapporten kwamen later op de avond binnen, want vóór de duisternis was ingevallen, hadden niet minder dan 9 schepen kans gezien buitengaats een loods te bemachtigen en de Waterweg binnen te lopen. En de loodsen waren unaniem van mening, dat er weliswaar b(j het wrak zijstromen lopen, maar dat konden afdalen wegens bet ruwe weer, kon toch reeds de conclusie worden getrokken, dat berging uitgesloten zou zyn. De plaats in de mond, waar de Iwee ebstromen elkaar ontmoeten, mocht als uiterst gevaarlijk worden aangemerkt. Het opblazen van het wrak zou de I enige zijn. In deze richting werden zij voor de kleine en betrekkelijk kleine direct maatregelen genomen. Het her schepen. welke zij hadden beloodst, geen I gingsvaartuig Hercules van de Kon hinder opleverden. Marine werd naar Hoek van Holland D gedirigeerd. Men voorzag, dat het opbla- Delangrijk besluit zen in kleine gedeelten zou moeten ge- Na deze rapporten kwamen de des- i schieden en dat die wrakstukken zou- lrllnrliffAn Ifiildeil HlDe! kundigen van Rijkswaterstaat Loodswezen weer voor een bespreking bijeen en in de loop van de avond nam ir Maris het besluit dat te beginnen met daglicht Zondagmorgen de vaart voor schepen, die inkomend waren, zou worden toegestaan tot een maxi mum diepgang van 7 meter, en voor de uitgaand schepen tot een maximum diepgang van 9 meter. De vaart zou te beginnen Zondagmorgen dag en nacht mogen geschieden. Daar het nog niet mogelijk was de plaats van de Faustus met boeien aan te geven, werd het bergingsvaartuig Zeeleeuw van Van den Tak naar de plaats van zin ken gezonden met de opdracht daar bij het achterschip te gaan liggen als een soort boei, die aangeeft, hoè ver de uiterste zuidrand van het vaarwater daar liep. De Zeeleeuw kon niet voor anker gaan wegens de zeegang en bleef dus met de motor langzaam vooruitdraaiend zoveel mogelijk op de bewuste plaats liggen. De besluiten, die Zaterdagavond kon den worden genomen, waren dus zó, dat met wat meer optimisme de toekomst tegemoet kon worden gezien. Van een afsluiting van de Waterweg was geluk kig geen sprake meer. al moest rekening worden gehouden met het feit, dat min stens een derde van de vaargeul was versperd en wel op een zeer ongunstige plaats. Want vooral bij eb komen juist op deze plaats twee stromingen, een ebstroom uit de rivier en de ebstroom langs de kust, die van Noord-Oost naar Zuid-West trekt, tezamen en dit tref punt geeft stromingen en kolken, die nu niet direct bevorderlijk voor een vei lige navigatie zijn en dat zeker niet in een versmald vaarwater. De eerste er varingen waren gelukkig, zoals gezegd gunstig Richtlijnen Het was Zaterdagavond laat, dat het volgende bericht aan zeevarenden kon worden uitgegeven. 1. Nabij het wrak in de mond van de Rotterdamse Waterweg nabij N.R.W. rood 3 over een afstand ter weerszij den van anderhalve zeemijl wordt een eenrichtingverkeer ingesteld met dien verstande, dat bij gelijktijdig of nage noeg gelijktijdig dit vak naderende schepen, het schip dat voor stroom ligt voorrang heeft. Voor binnenkomende schepen moet het zicht tenminste 3 zeemijlen bedragen. 2 De scheepvaart kan met inachtne ming van de weersomstandigheden dag en nacht plaats vinden. 3. Bij het wrak is het vaarwater slechts benoorden de lichtenlijn vrij. 4. Voor uitvarende zeeschepen geldt voorlopig een maximum diepgang van 9 meter en voor binnenkomende sche pen een diepgang van 7 meter. Omtrent de diepgangsgrenzen zullen van tijd tot tijd nadere aanwijzingen worden gegeven. Ruimen van het wrak Naast het voorlopig herstel van een deel van de vaart op de Waterweg moest direct aandacht worden besteed aan de verwijdering van het wrak van de Faustus. Hoewel men gisteravond nog niet de juiste ligging wist, omdat met het asdic-vaartuig van de Marine slechts een ruwe plaatsbepaling kon worden verkregen, en geen duikers nog den moeten worden weggesleept Aange zien de daarvoor benodigde lichtcapaci- teit niet in Nederland aanwezig is, werd Zaterdagavond de hulp van de Engelse Admiraliteit ingeroepen. Zondagmorgen werd hier een telegram ontvangen, dat deze hulp direct toezegde. Van morgen zouden uit Dover naar de Hoek vertrek ken vier bergingsvaartuigen. Twee zou den op eigen kracht komen, de twee an dere zouden worden gesleept. Het betreft hier twee vaartuigen met een lichtver- mogen van 600 ton elk en 1000 ton te zamen. De twee andere hebben een lichtvermogen van 160 ton elk over de boeg en een gezamenlijk vermogen van 200 ton. Met deze vaartuigen komt des kundig personeel mee en enkele liaison- officieien. Zij kunnen morgen worden verwacht. Er werd een plan opgemaakt voor het springen. Begonnen zal wor den aan de achtersteven, die in het vaarwater steekt. Een door een scheeps bouwkundig ingenieur vast te stellen deel van een zeker gewicht met een z.g. kettinglading springstoffen, dat is een gordel explosieve stof, die rond het los te scheuren gedeelte zal worden gelegd, zal worden afgestoten. De bergingsvaar tuigen zullen deze stukken dan moeten vastmaken en weghalen. Elk stuk, dat van het wrak wordt afgehaald, zal de vaargeul weer enige meters breder ma ken en dus winst zijn. De Marine komt met vier duikploegen, elk bestaande uit een officier, twee onderofficieren en acht man, die allen duiker zyn. Deze duikers kunnen nog afdalen by 3 myi stroom. Weinig duikuren Hoelang en hoe dikwijls deze duikers kunnen werken, hangt nauw samen me» de weersomstandigheden. Bij goed weer zal naar de Marine meent, ongeveer een uur voor en een uur na hoogwater en laagwater kunnen worden gewerkt. Dat zou betekenen, dat per dag tussen zeg en acht uur duikwerkzaamheden moge lijk zouden zijn. De ervaring heeft ge leerd, dat het gehele jaar door gemid deld 12 dagen per maand kan worden gewerkt op zee Men moet echter niet vergeten, dat we in de gunstigste tyd van het jaar zitten en dat b.v. gisteren en vandaag duiken niet mogelijk was door de ruwe zee Een vorstperiode met Oostenwind zou het mogelijk maken elke dag op de daar voor geëigende tijdstippen te werken. Maar op het ogenblik hebben we meer kans op storm dan op rustig en vrie zend weer. Chef van de duikploeg is de luitenant ter zee der 2de klas Huiskens. Wanneer geruimd? Bij benadering is niet te zeggen, hoe lang het zal duren voor het wrak ge heel zal zijn geruimd. Marine-deskun digen waagden zich gisteren aan een schatting van 3 tot 6 weken bij gun stige omstandigheden, maar de Direc teur-Generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, was van mening, dat het misschien wel een jaar zal vergen voor de Faustus geheel is verdwenen. Mannen van Van den Tak vinden eert jaar wel wat kort en zij kennen de gril len van de Waterweg en het werken op zee. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat bij elke explosie een stuk van de Faustus zal verdwynen. waar door weer enkele meters geulbreedte zullen zyn gewonnen en dat by het rui men van ongeveer de helft van het schip de vaargeul al weer geheel vrij zal zyn. In dit opzicht mag men dus wel wat optimistisch zyn, al zullen er reeksen van dagen komen, dat niet kan worden gewerkt. Poort van Europaweer op een hier Rotterdams verbinding met zee weer hersteld Behalve voor diepgaande schepen „De poort van Europa" is gelukkig weer op een grote kier opengezet! De „Waterweg" is niet geblokkeerd, want de Faustusis ons wélgezind geweest. Het schip heeft een moeilijke plaats gekozen om zijn afgemartelde romp in zee te begraven, maar het eiste gelukkig naar schatting niet meer dan de helft van de breedte van de vaargeul. Het waren bemoedigende berichten, die Zaterdagmiddag uit de bespre' kingen tussen autoriteiten en deskundigen kwamen. Om 4 uur mocht de mail boot Koningin Emma" het spit afbijten. Zij kwam zonder rompscheuren buiten. Tot 6 uur mochten schepen met minder dan 5 meter diepgang naar binnen komen. Er kwamen er negen. De loodsen ondervonden bij het wrak geen moeilijkheden. In de nacht was alle scheepvaartverkeer verboden, maar gisteren durfde men het aan schepen tot 7 meter diepgang binnen te laten en schepen tot 9 meter diepgang te laten uitvaren. In een lange rij kwamen ze de Waterweg af! Wat wij vreesden het volledig dichtknijpen van de hartslagader van Rotterdam bleek gelukkig ongegrond te zijn, al mag niet worden verheeld dat men de diepgaande schepen voorlopig niet in de Rotterdamse haven zal zien. Dit treft vooral de tankers. Koortsachtig wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de vernietiging van het wrak, een werk dat naar gevreesd wordt wel enige maanden zal kunnen duren, voor het tot een goed einde is gebracht. Er zal gewaagd en gewerkt moeten worden. De Engelse Admiraliteit zal helpen! Maar vreugde kan men hebben omdat Rotterdam, na een etmaal van ondraaglijke spanning, haar verbinding met de zee weer terug heeft. Reeds gisteren bij het aanbreken van de dag omstreeks 6 uur begon uit Rot terdam en de andere havens van de Waterweg een massale uittocht van schepen, die reeds meer dan een etmaal lagen te wachten op toestemming tot vertrek. Tot 's middags 1 uur voeren niet minder dan 62 schepen de Watcrweg_af, en zü passeerden zonder ongelukken het wi vaart in omgekeerde richting geopend. Tot 48 schepen liepen binnen. de „Faustus". Toen werd de ivonds 6 uur en niet minder dan Hoewel in- en uitvaren gelijktijdig I Omgekeerd lasen sedert enkele dagen mocht eeschieden handhaafde de di- schepen op zee die geen gelegenheid recteur van het Loodswezen deze r.e- j kregen binnen te lopen. Alleen op deze rloden van eenrichtingsverkeer, omdat I wiize kon men de eerste dag de grote hit anders geen kans zag met het aan- stoot opvangen. Gisteravond om 6 uur tal beschikbare loodsen alle schepen werdde vaart naar zee weer toegeia- van een loods te voorzien wat nu ver- ten. die vannacht om 1 uur zou emdi- plicht is gesteld. 1 gen Dan zouden de binnenkomers weer Er was een algemene drang om naar aan de beurt ziin. En men hoont e zee te komen en er ontstond reeds in reeds vandaag het tweerichtingsverkeer Rotterdam gebrek aan ligplaats. Van-1 te herstellen met de restricties in de daar dar eerst een zo groot mogelijk nabijheid van het wrak. aantal schepen naar zee werd geloodst. I De gezonken „Faustus". Vele be langstellenden trokken gisteren - toen het weer in vergelijking met dat van Zaterdag een stuk beter was - nqar de Noorderpier van Hoek van Holland om te zien welk gat de „Faustus" geslagen had toen het schip door de woeste zee er door heen gedreven werd. Debarkatie „General D. S. Sturgiss" MILITAIREN UIT KOREA TERUG. Het Amerikaanse troepentransport schip General D S Sturgiss, met het 4e en 5e aanvullings detachement van het van Heutz regiment op Korea, is in de nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur in de Noordersluis te IJmuiden aangeko- De verlate debarkatie de mannen zyn in het holst van de nacht op de sluis nog van boord gegaan was een van de directe gevolgen van de blokkade met het wrak van de Faustus van de Nieuwe Waterweg. Niet alleen bevonden zich aan boord van de Sturgiss 121 Nederlandse mili tairen. maar bovendien 11 Belgen, zy zijn in het restaurant van de IJmuldense Hoogovens ontvangen en toegesproken door de Staatssecretaris van Oorlog mr Kranenburg. Na 180 actiedagen in de voorste linie kwamen de mannen o.w. 10 gewon den allen lopende patiënten in het vaderland terug. Mr Kranenburg heeft hen namens de regering dankbaar begroet om daarna de vertegenwoordigers van de troep voor het front te roepen en hun niet alleen het Kruis voor Recht en Vrijheid, maar ook voor de eerse keer de United Na tions Service Medal in brons uit te reiken. De bronzen leeuw is toegekend aan de sergeant H. Kok en de le luitenant der infanterie jhr. A. W Snoeck. De on derscheidingen worden later door H.M. de Koningin uitgereikt. In Korea strijden thans nog 800 Ne derlanders; omstreeks 1000 zijn terug gekeerd. De belangstelling voor Korea onder de vrijwilligers is toenemend, waarschyniyk een gevolg van de gewij zigde materiële omstandigheden aldaar. Ongeveer 70van de terugkomende mi litairen wordt in het Nederlandse leger opgenomen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR GENERAAL BAJETTO. Zaterdagmiddag is te Den Bosch aan eraal b.d. van het voor- M. L F. Bajetto, de door dachtergrond het grote gat. f/a/lPaus Plus xn verleende onderscheiding - I van Commandeur in de Orde van de de „Faustus" in de pier sloeg. In Heilige Gregorius de Grote, militaire I klasse, uitgereikt. zee wachten de schepen op het sein. Generaal Bajetto is van 1937. tot 1946 lid van de Tweede Kamer geweest en is dat zij naar binnen mogen varen, l thans vice-voorzitter van de K.N.P.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1