LEIDSCH DAGBLAD Stormen razen langs de kusten I.Fon.sfi/.s" beukt op Noorderhoofd Eisenhowers overwinning wordt steeds groter Zijn reis naar Korea staat vast giste Jaargang VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 No. 27758 ■directeur: J. W Henny ^Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Schepen in nood: 25 opvarenden veilig aan wal De wind heeft gisteren geraasd langs onze kusten en raast nog steeds! Van verschillende zijden komen berichten binnen van schepen, die in nood (verkeren. In het kustgebied van de Westduitse Bondsrepubliek legde de hevige Noord-Westerstorm de scheepvaart bijna geheel lam. De storm bereikte daar windkracht elf. In het Kanaal bereikte de storm een snelheid van 50 tot 60 mijl, iterwijl aan de Engelse Westkust windsnelheden van 90 mijl gemeten werden. Te Liverpool noemde men de storm de hevigste sinds 25 jaar. Schepen, die pich gisteren op zee bevonden, trachtten zo spoedig mogelijk een haven te bereiken. Aan de Engelse Oostkust voeren verschillende reddingboten uit om hulp te verlenen aan zich in nood bevindende schepen. I Gistermiddag te omstreeks vier urn- het Panamese schip „Faustus", Cvaarover wij reeds berichtten, vlaggen, lie volgens het internationale vlagsein- :eglemënt de letters FQ aangeven, het geen wil zeggen „stuur een boot". Onmiddellijk voer de reddingboot pre sident Jan Leis onder schipper W. van Jeters uit, die na 12 minuten de Faustus" bereikte. Alle 25 opvarenden, voornamelijk Grieken, werden overgenomen. Bijna drie kwartier na het uitvaren keerde de Jan Leis in de haven terug met de vlag in top, ten teken, dat alle opva renden waren gered. De vele belang stellenden in de haven van Hoek van Holland beschreven het reddingswerk als een „bovenmenselijk staaltje van zeemanswerk". De weersomstandig heden waren verre van ideaal wind kracht 7 doch desondanks slaagde dc bemanning van de Jan Leis er in binnen de kortst mogelijke tijd de opvarenden van de Faustus in de Hoek aan wal te brengen. Inmiddels was de Faustus nog verder laar de Noordpier afgedreven. De kapi- eln heeft, na overleg met zijn rederij, ■en contract afgesloten met Van der Tak's Bergingsmaatschappij en met de slepersdienst van L. Smit en Co. Men hoopt met enkele grote sleepboten de raustus vlot te kunnen trekken. Lukt dat niet. dan zal de lading pufkolen loor Van der Tak's Bergingsmaatschap- ij worden geborgen. De bemanning van de Faustus werd mdercebracht in hotel „America". Dc «olieden zijn bijzonder teneergeslagen loor het gebeurde met hun tamelijk ueuwe schip: de Faustus liep namelijk n 1943 van stapel. De „Faustus" was vandaag een speel- van de zware Noorderstormen ge worden en beukt met het voorschip liet Noorderhoofd te Hoek van Holland. Gedreven door de sterke wind en het bijzonder hoge water 3 meter boven peil laag water heeft het schip reeds veel basaltstenen weg gedrukt en .er is een tamelijk groot gat Op een kleine vlakte, enige mijlen achter het front in Korea liccft een lid i'an de eerste Marine divisie van een oud ijzeren vat en vat hout een wasmachine" geconstrueerd. Als er nu maar een windje wil komen, dat de ..wieken" aan de gang brengt, komt de was wet schoon! WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot Zaterdagavond A®n de kust tijdelijk nog stormachtige overigens harde tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Wisselend be volkt met enkele regen- of hagelbuien. t>uur weer. (Opgemaakt te 10 uur) 8 NOVEMBER. Zon op: 7 47 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 22,29 uur; onder: 13,49 uur Hoogwater te Katwijk te 7,13 en Dit nummer bestaat uit 12 pagin: in de pier ontstaan. De voorsteven van de boot bevindt zich bijna in de Waterweg. Het mistsein op het Noor derhoofd is ernstig beschadigd, door dat het schip de leidingen heeft ver nield. Waterstaatdeskundigen staan machte loos deze vernieling aan te zien en men vreest, indien het schip een gat beukt in het hoofd, voor vrij ernstige gevolgen, o.m. het onderspoelen van het Noorder hoofd. De nachtboot Hoek van Holland Harwich is tengevolge van het ruwe weer in plaats van hedennacht om 12 uur eerst om 5 uur vanmorgen vertrok ken. De nachtboot, die om 5 uur van morgen binnen had moeten zijn, is pas om 9 uur in Hoek van Holland gearri veerd. Nog verschillende andere schepen hebben het kwaad te verduren. Het Turkse schip „Bakir" waarover wij reeds meldden, is vlot geweest, maal later afgedreven en zit nu op het strand van Schiermonnikoog, met. gelijk be kend, een defecte stuurinrichting. Sleep boten kunnen niet bij de „Bakir" komen. De reddingboot „Insulinde" is naar Oostmahorn teruggekeerd, omdat de „Bakir" alleen sleepboothulp wenst. De Nederlandse sleepboot „Oceanus" meldde, dat zij een treiler, die zij op sleeptouw had, is losgeslagen en thans stuurloos ronddrijft. Het Nederlandse s.s. „Borneo" seinde vanmorgen vroeg, dat het bij Hansweert langs de wal was gedreven; het schip is voor anker gegaan en er bestaat geen gevaar. Later werd gemeld, dat de Borneo geen hulp meer nodig had.. Het Portugese s.s. „Pebane" seinde vanmorgen vroeg, dat het voor Vlissln- gen aan de grond was gelopen en on middellijk hulp nodig had. De sleepboten „Zuidzee" en „Maas" van L. ;Smit en Co, alsmede het bergingsvaartuig „Walrus" verleenden het schip assistentie. Storm en waterschade Is nog gemeld van de eilanden Borkum en Langeoog. In Bremerhaven sloeg het 7000 ton metende Canadese schip „La Flèche" los. Vier sleepboten waren nodig om te verhinderen, dat het vaartuig verder de haven in zou drijven. Alle waterverkeer was gedurende vijf uur in de haven onmogelijk. Het peil was twee meter hoger dan normaal. OMZETBELASTING TIJDSCHRIFTEN j In het nader verslag van de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging in de heffing van omzetbelas ting ten aanzien van tijdschriften be pleiten enkele leden voor tijdschriften een gelijke heffing als voor boeken. De minister van financiën heeft die suggestie aanvaard. Bij nota van wijzi ging wordt voorgesteld de levering van tijdschriften in de kleinhandel van omzetbelasting vrij te stellen. Uitgevers die rechtstreeks aan het publiek leveren, zullen overeenkomstig het voorstel ook niet meer dan vier percent omzetbe lasting zijn verschuldigd Bij Invoer ten behoeve van particulieren zal alsdan de heffing eveneens vier percent bedragen. De politic arresteerde deze Italiaan se immigrant, die deelnam aan dc relletjes voor het Italiaanse Consu laat te Sydney. Ongeveer 500 jonge Italianen wa ren naar liet Consulaat gemar cheerd - sommigen gewapend met ijzeren staven - om te protesteren tegen hun werkloosheid. Door on geveer 100 politieagenten werd de opstand onderdrukt. Velen werden gearresteerd. De Australische minister voor de Immigratie. Harold Holt. verklaarde in het Parlement dat dc Communis ten de tijdelijke werkloosheid van de Italianen aangrijpen, om ongere geldheden te veroorzaken. Thans zijn de uitslagen van 139.918 van de 146.370 Amerikaanse kiesdistric- voor de presidentsverkiezingen be kend. Van de tot nu toe getelde 58.656 546 stemmen werden er 32 497.888 of 55.4% op Eisenhower en 26.158 658 stemmen op Stevenson uitgebracht. Dit betekent dat Eisenhower nu reeds meer stemmen op zich heeft verenigd dan enige andere" candidaat voor het Amerikaanse presidentschap ooit bereikte. Tweede is wijlen presi dent Roosevelt, die in 1936 27.751.597 «temmen verwierf. Een ander record werd geboekt met het aantal uitgeo'ficht stemmen. Het vo rige werd in 1940 gevestigd, toen 49.820.312 Amerikaanse burgers aan de presidents- verkiekzingen deel namen. De huidige bevolking der Verenigde Staten wordt geschat op 158.000.000. Hie •- onder bevinden zichïuim 75 000.000 stem gerechtigden. Generaal Fisenhcwer verbrak de tra ditionele democratische eenheid van het solide Zuiden", een eenheid die terue- _,a9l i,i "n van de Amerikaanse burgeroorlog. Sinds cïp oorlog hadden de Zuidelijke staten als één man gestemd tegen de (republikeinse) partij van het Noorden die hen had overwonnen. Doch lisenhower doorbrak deze barrière. Hij on drie der „meest' solide" Zuidelijke staten namelijk Virginia, Florida en Texas Hij sloeg een bres in de democra tische'bolwerken van Massachusetts en Rhode Island, waar de Ierse katholieken in de afgelopen kwart eeuw Immer de mocratisch stemden. Vier „grensstaten namelijk Missouri. Tenessee. Maryland en Oklahoma spraken zich ook voor de generaal uit. Eisenhower ligt. wat betreft, het aan tal op zijn persoon uitgebrachte stem men. ver voor zijn partij. Niettemin heb ben ook republikeinse gouverneurs van staten, afgevaardigden en senatoren voordeel getrokken uit de populariteit van de generaal en zij wisten, mede hier door en in vele gevallen tegen een krachtige democratische oppositie in, te zegevieren. Richard Nixon, de aanstaande repu- President Rhee zond generaal Eisen hower hierop een boodschap, waarin hij zeiöe. dat zijn uitnodiging ook mevrouw Eisenhower betrof. „Haar aanwezigheid zal een grote eer en aanmoediging zijn voor ons gekwelde volk en voor de troepen der V. N„ die in Korea strijden", zo voegde hij hieraan toe. TRUMANS PENSIOEN. Wanneer president Truman, na 20 Januari 1953, weer ambtsloos burger zai zijn geworden, zal hil een pensioen ont vangen ais gewezen kolonel m de Ame rikaanse strijdkrachten, die in de eerste wereldoorlog in Europa hebben gzstrc- Het is waarschijnlijk dat Eisenhower dfn en °P 8Tf°<nd van zijn latere dienst als president zowel de steun der demo- res^Ve-MtoerHy k^gt géén pen- craten als die dei- republikeinen nodig vromaJig P£e^?n5i. zal hebben Weliswaar verwierven de re- .jg" Hii publikeinen de absolute meerderheid in vn?ry t. tt.,1 ov, in Ho zaJ. ais ex-president, geen enkel voor- i» Tfcleihtc Jririverecht meer genieten, zelfs geen „vTij- Senaat doch deze is slechts gerln0, ge dom yan port" weduwen van gewezen In het"Huis van Afgevaardigden zijn ^efdent*n dit laat5te voorrecht 220 republikeinen en 213 democraten ge- Voor leden van het Con?res bestaat blikeinse vice-president, herhaalde te Chicago dat één der voornaamste taken van de nieuwe regering „het opruimen van corrupte elementen ln Washington" zal z\jn. kozen. De democraten hadden eerst. 214 zetels, doch één van hun afgevaardig- digden. de 86-jarige Sabath, is, als ge meld, Inmiddels overleden. Voor het eerst in de Amerikaanse parlementaire geschiedenis zullen in het Huis van Afgevaardigden een moeder en van 946 daterende pensioensvoor ziening. Truman was echter reeds ex- senator en president, teen deze wet van kracht werd. MOEILIJK VERTEERBAAR De uitslagen van de Amerikaanse pre- haar zoon zitting hebben. De 67-jariee s^ntsverkiezmgen waren moeilijk ver- mevrouw Boulton is voor de zevende maal teerbaar voor mevr. Carolyn Howard, herkozen, haar ^35-jarige^ zron^maakt inwoonster van Montgomery in Alaba- ma. Zij had met een verslaggever van het Elsenhowergezande blad „Montgome ry Advertiser" gewed, dat gouverneur Stevenson zou winnen. Bij verlies moest zij de voorpagina van dit blad met de verkAezmgwuitislagen, opeten. Zij loste het probleem zeer listig op. Zij ver brandde de pagina, deed de as in een kop koffie en dronk het op. oor het eerst deel uit van het huis. Beiden zijn republikeins. De republikein Martin Jr zal het voorz'ttersehap van het. Huis overnemen van de democraat Ray bum. MEDEDELING VAN EISENHOWER AAN TRUMAN. Generaal Eisenhower heeft president Truman medegedeeld, dat hij bereid is hem over een dag of tien te ontmoeten en er aan toe-gevoegd, dat hij „onmid dellijk" een vertegenwoordiger zal aan wijzen om met de betrekken diensten de begrotingszaken te bestuderen. EISENHOWER NAAR KOREA. Te Poesan is bekend gemaakt, dat ge neraal Eisenhower een uitnodiging van de Zuid-Koreaanse regering voor een be zoek aan Korea heeft aanvaard. In een telegram aan president Synv- rnan Rhee verklaarde Eisenhower: „Wij zijn U erkentelijk voor Uw hartelijke uit nodiging. Wij zullen er voor zorgen, dat U biitijds op de hoogte gesteld wordt van de datum van mijn aankomst in Uw land". VICE-ADMIRAAL DE BOOY EERVOL ONTSLAGEN ALS AMBASSADEUR. Bij K. B. is aan de vice-admiraal J. M. de Boov op zijn verzoek op de meest e?r- volle wijze ontslag verleend als H. M's buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Bonn en als hoofd van de Ne derlandse militaire missie bij de geal lieerde bestuursraad in Duitsland, onder dankzegging voor de gewichtige dien sten door hem in be'de functies aan den lande bewezen. Admiraal De Booy zal op 1 December a.s. bovenvermelde functies neerleggen. BELGISCHE VLIEGER TEGEN ZUN WIL UIT VLIEGTUIG GESCHOTEN Enkele dagen geleden stortte te Re- mouchamps (prov. Luik» een straalja ger neer van de Belgische luchtstrijd krachten De piloot, zo heette het in een desbetreffend bericht, wist zich door middel van zijn valscherm te redden. Naar thans echter blijkt, was het me- teor-straalvliegtuig volkomen in orde en is het ongeluk hieraan te wijten geweest, dat de sergeant-vlieger tijdens de vlucht, door het onverwacht in werking treden van het veiligheidstoestel, plotseling uit het vliegtuig werd geslingerd. „Wij vlo gen reeds 20 minuten in gevechtsfor matie en dachten er aan naar Luik^terug Frans offensief in Indo-China ingezet Franse-uniestrijdkrachten zijn. volgens te Parijs uit Indo-China van militaire zijde ontvangen berichten, in Noord- Indo-China een nieuwe aanval begonnen op naar schatting 25.000 man Vietminh- opstandelingen, die zijn samengetrokken in het bergachtige gebied van Thai, ten Noorden van Hanoi. Het offensief werd ingezet vanuit het vijftig kilometer ten Noord-Westen van Hanoi gelegen Vietri. De Franse unie- strijdkrachten maken goede vorderin gen. Zij bevinden zich thans nog slechts tien kilometer van andere Franse een heden, die door het dal van de Rode Rivier zijn opgerukt. ACTIE TEGEN MAU MAU KRACHTIG VOORTGEZET. Prins Bernhard in Columbia Prins Bernhard heeft gisteren de Quinta de Bolivar, het huis waar de bevrijder van Columbia zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht, en dat als een nationaal monument in stand gehouden wordt, bezocht en daarna het goudmuseum, dat gevestigd is in het gebouw van de Nationale Bank. De Prins was in gezelschap van de heer G. M. Byvanck. de Nederlandse gezant In Bogota en leden van zijn ge volgd. In de Quinta de Bolivar zette de Prins zijn naam in het album, dat de hand tekeningen bevat van alle vermaarde be zoekers van de stad. In de Quinta werd de Prins opgewacht door enkele leden van de Columbiaanse Academie voor geschiedenis, die hem Zondag jl. is aan de Braziliaanse ge zant te Teheran. Gouthier, door de Per zische autoriteiten meegedeeld dat hij niet langer als „persona grata" werd be schouwd. In de loop van een onderhoud dat de Braziliaanse gezant met de Perzische premier had, zou hij zich in heftige be woordingen tegen het Perzische besluit de betrekkingen met Engeland te verbre ken, hebben gekeerd, waarbij hy gezegd zou hebben, dat. het ln strijd was met het Handvest van de Verenigde Naties. rondleidden en waarmee de Prins sprak over het leven van Bolivar. Binnen de oude muren van de villa staan nog de oude meubels die Bolivar gebruikt heeft, terwijl in glazen kasten diens uniformen, onderscheidingen en zwaarden tentoongesteld staan. In het goud-museum van de Banco de la Republica werd de Prins begroet dooi de president van de bank, dr Luis Angel Arango en andere hoge autoriteiten. Dr Arango legde de Prins de oorsprong uit van de fabelachtige collectie, die bestaat uit- bórst-schilden, neus-ringen, oor-rin gen, kronen, armbanden en kleine rudi mentaire totemistische figuren, die ver vaardigd zgjn door de Chibchas-indianen de eerste bewoners van deze hooggele gen gebieden. Deze gouden sieraden zijn gevonden op de bodem van de diepe meren en lagunes waar de Indianen hulde ge bracht hebben aan hun goden. De ingang van het museum is versierd met eerst sedert kort gereedgekomen muurschilderingen met Indiaanse motie ven van de hand van de Columbiaanse schilder Gonzalo Ariza. Deze schilderin gen zijn vervaardigd met een Oosterse pottenbakkers-techniek waardoor zij be hoed worden tegen vernietiging door brand. Teneinde het verbruik van electrlcl- telt door handelsondernemingen te stimu leren, zal het tarief voor Industriële stroom ln België binnenkort met 15 procent wor den verlaagd. Overwogen wordt tevens op afzienbare termijn ook het tarief voor huishoudelijke electrlcitelt te verlagen. Halve eeuwfeest Oud-Leiden NIEUWE PARTIJ IN DUITSLAND. Dr Gustav He.uemann, de vroegere Duitse minister van binnenlandse zaken, heeft aangekondigd, dat hij voor de volgende verkiezingen een nieuwe partij wil stichten om die Duitsers te verzame len, die principieel tegen een nieuwe Duitse militarisatie zijn gekant. Zijn standpunt is, dat een bewapening van Duitsland geen oplossing van de spanningen in Europa kan brengen, doch deze alleen kan vergroten. Dr Heinemann is ook praeses van de Een woordvoerder van het bestuur van Kenya heeft medegedeeld, dat het stam- iiidtjr en w hoofd Njiriri is gearesteerd nadat hij ge- te keren toen zonder enige reden het weigerd had de Mau Mau-beweging te veiligheidstoestel in werking trad en mi) veroordelen. „clueiliaujl ia dwars door de ruit van de stuurhut naar Vanochtend heeft een patrouille van synode der Evangelische kerk in Duits- buiten wierp", zo vertelde de 24-jarige politie en militairen het plaatsje Meree. land. piloot Jacques de Jambinne. Nadat ik op <je helling van de berg Kenya, om- Men vreest in Bonn. dat de nieuwe wat versuft door de lucht had gedraaid, j slngeld en bijna 2.000 Afrikanen opge- jjartij, zij het tegen haar wil, door de trok ik aan de greep van mijn valscherm pakt voor een verhoor. Te Fort Hall, een communisten zal worden misbruikt er. kwam Ik behouden neer naast een belangrijk centrum van de Man Mau,1 Dr Heinemann heeft echter verklaard, paar koeien" De piloot liep lichte kneu- zijn 30 personen aangehouden. Nog 60 dat hij scherp zal waken tegen een in zingen op als gevolg van de aanraking personen werden gearresteerd bij een ln- filtreren van communisten in zijn be- met het veiligheidsglas van de cockpit, val in een kraal in de buurt van Meroe. I weging. RUSSISCHE „LEEN-EN-PACHTWET"- SCHULD AAN DE V. ST. De Amerikaanse regering heeft het Kremlin medegedeeld bereid te zijn' nieuwe onderhandelingen over een rege ling van de Russische ,,leen-en-pacht- wet"-schuld aan de Verenigde Staten te openen, indien de sovjet-unie de 186 Amerikaanse schepen, die haar inder tijd, overeenkomstig de bepalingen van deze wet, ter beschikking zijn gesteld, teruggeeft. In Juni j.l. bood de sovjet-unie beta- lnig van een bedrag van 300.000 000 dol lar aan; de Verenigde Staten vroegen 800.000.000. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlands? zaken heeft nu verklaard, dat dc Ver. St. bereid zyn het eerst ge vraagde bedrag te verlagen. I óór het moderne kooppaleis van Vroom en Dreesmann op de hoek van de Maarsmanssteeg verrees, zag i de Aalmarkt er geheel anders uit. i De ouderwetse Lancaster-rolgordij nen waren nog volop in zwang en van de ..Kubus" van de Wed. van Helle, die een kwarteeuw geleden I de gemoederen in zulk een heftige beroering bracht, was nog geen sprake. I Wij twijfelen zelfs of in die tijd. zo j omstreeks dc eeuwwisseling, het woord ..beroering" bekend was. i gelet op de serene rust. welke het stadsbeeld destijds kenmerkte

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1