LEIDSCH 0Sk DAGBLAD 1 De V.N.-vergadering maakt nog geen haast Australische regering in moeilijkheden? WEERBERICHT giste Jaargang DINSDAG 28 OCTOBER 1952 No. 27749 iceur: J ^Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 jfooMrcdactie: B. W Menkhorst en J Brouwer f. 6 - per kwartaal: f. 0.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Cijfers over Belgisch Hoger Onderwijs (Van onze Brusselse correspondent) Ofschoon ongeveer vijf millioen van de acht en een half millioen Belgen uitsluitend of bij voorkeur Nederlands spreken, neemt de Nederlandse taal bij het Hoger Onderwijs nog niet de plaats in, welke in overeenstemming Is met het getal der Nederlands sprekende Belgen. Er was echter een grote achterstand in te halen en het aantal studenten, dat de leergangen in de Nederlandse taal volgt, gaat snel vooruit In 1952 volgden 7322 studenten het Hoger Onderwijs in de Nederlandse taal, welk getal overeenkomt met 35.34 pro cent van het totale aantal studenten. Van 1950 tot 1952 steeg het aantal Nederlandstalige studenten met 777 of wel 11.87 procent. Het aantal Frans talige studenten nam toe met 405 of 3,12 procent. Het Nederlandstalige ele ment is het sterkste vertegenwoordigd bij de veeartsenijkunde en bij de theo logie. Van de buitenlandse studenten zijn de Luxemburgers het talrijkst en vor men 15.31 procent van het totale aan tal buitenlandse studenten, dan volgt Nederland met 9.32 procent. Bovenstaande cijfers zün ontleend aan het statistisch bulletin van het natio naal instituut voor de statistiek te Brussel. Het parlement van het. Saargebied heeft ln een bijzondere zitting eenstem mig besloten de kieswet voor het gebied voor een laatste onderzoek te verwijzen naar de juridische commissie van het parlement. Een datum voor verkiezin gen, die voor 17 December zouden moe ten worden gehouden, werd echter nog niet vastgesteld. De vergadering duurde slechts vijf minuten. Men verwacht dat het parle ment later in de week opnieuw zal bij eenkomen. NEDERLAAG VOOR ADENAUER De West Duitse socialisten hebben Zondag bij de gemeenteraadsverkiezing te Lindau. aan het meer van Constanz. de christen-democratische partij van bondskanselier Aendauer verslagen. De socialisten behaalden 34,3 procent an het aantal uitgebrachte stemmen te gen de christen-democraten 24,4 procent. Bij de verkiezingen in 1948 was deze verhouding 25 tegen 30 .procent. STRIJD AAN ZWARTE RIVIER IN INDO-CHINA Op verscheidene punten aan de Oos telijke oever van de Zwarte Rivier ls het tot eevechten -ekomen tussen op rukkende Vietminh-opstandellnaen en Franse troepen. Franse autoriteiten hebben toececeven. dat cniee oDstande- linsen-eenheden de rivier waren over gestoken en ln sewoonlnk betrouwbare kringen meent men. dat de strild om de rivier binnen 48 uur on 140 kilome ter ten Westen van Hanoi, de hoofd stad van de Tonkinese delta, zal op laaien. Sedert negen dazen celeden de be- lanzriikste buitenpost Nchia Lo verlo- ren ging znn de Franse troepen bezig geweest met het aanlegeen van ver-1 sterkineen od de Westeliike oever van de Zwarte Rivier. De Fransen worden door middel van een lucht)-bevoor raad. Zii werken nu aan een tweede verdedigingslinie enige kilometer* meer naar het Zuiden. Gistermorgen geschiedde de plech tige opening van het ..Europees Forum der Politieke jongeren", in de Ridderzaal te Den Haag. Prins Bernhard woonde het eerste gedeelte van de bijeenkomst bij en richtte zich daarbij in een rede tot de jonge afgevaardigden uit een 13-tal landen. Tijdens de rede van Prins Bernhard. Op de voorste rij van links naar rechts: Paul Henri Spaak, de burge meester van Den Haag Mr F. M. A. Scliokking. de heer Francois de Menthon Eden komt 7 November De algemene vergadering der VN heeft Zuid-Slavië gekozen tot lid van de economische en sociale raad. San Salvador en Syrië werden benoemd tot leden van de beheerschapsraad. Voor de aanwyzing van Zuid-Slavië waren in totaal dertien stemmen nodig. Tien hiervan waren reeds Zaterdag ge houden. Gisteren kreeg Zuid-Slavië bij de derde stemming 40 stemmen, 1 meer dan de vereiste tweederde meerderheid. Tsjecho-Slowakije kreeg 18 stemmen. De vacatures bij de beheerschapsraad waren bij de eerste stemming reeds ver vuld. San Salvador en Syrië kregen resp. 55 en 53 stemmen. De zittingstermijnen van de drie lan den zijn drie jaar en gaan in op 1 Ja nuari a.s. Na de stemming nam de algemene vergadering officieel nota van het ver slag over het afgelopen jaar van de Veiligheidsraad. Hierna werd de verga dering verdaagd zonder vaststelling van :n datum voor de volgende bijeenkomst. De politieke commissie is gisteren slechts twee minuten bijeen geweest. De Sovjet-afgevaardigde Gromyko verklaar de, dat Wysjinsky niet voor Woensdag zijn aangekondigde rede kan houden. Aangezien zich geen andere sprekers hadden gemeld, werd daarop de verga dering verdaagd tot Woensdagavond. Frankrijk, Turkije, Engeland en de VS. hebben in de speciale politieke 18.000 REIZIGERS MAKEN DAGELIJKS GEBRUIK VAN- BRUSSELSE METRO. (Van onze Brusselse correspondent) Nu de Noord-Zuid-verbinding een 14 dagen in gebruik is, kan men nagaan hoeveel reizagers dagelijks van de Brus selse metro gebruik maken. De openings dag moet men natuurlijk niet meere kenen, evenmin de Zondag, volgende op de dag der opening, want toen waren er een groot aantal k(jklustlgen. Op de eerste Zondag werden aan het centraal station 12.200 kaartjes verkocht en 1500 aan de Congreshalte. Na enige dagen was het reizigersverkeer echter gesta biliseerd op een 16.000 voor het centraal station en 2000 voor de Congreshalte. Slechts een van de zes doorgangen is thans in gebruik. Wanneer alle zes in functie zullen zijn. verwacht men 50.000 reizigers per dag. MAX KOHNSTAMM VERTEGENWOORDIGER BIJ DE ASSEMBLEE AD HOC EN GROND WETSCOMMISSIE. Volgens een communiqué van de pers dienst van de Kolen- en Staalgemeen- schap is de Nederlander M. Kohnstamm secretaris van het Hoge Gezagsorgaan, benoemd tot vertegenwoordiger van het orgaan bij de Assemblée ad hoe en bij de Grondwetscommissie. De commissie is. zoals bekend, belast met het opstellen van een grondwets ontwerp van een politieke autoriteit, dat zal worden voorgelegd aan de As semblée ad hoe. WEST-EUROPA ZAL ONAFHANKELIJK VAN AMERIKAANSE KOLEN WORDEN De vice-president van het hoge gezags orgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Etzel, heeft te Luxemburg verklaard, dat de productie capaciteit van de ko'enmijnen ln de zes landen van de gemeenschap in de ko mende laren in zodanige mate zal wor den vergroot, dat West-Europa geen ko len meer uit Amerika zal behoeven in te voeren. commisise voorgesteld de fondsen voor hulp aan Palestynse vluchtelingen voor dit jaar met 5 millioen dollar te ver groten. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup verklaarde, dat de VN-commissie voor Palestijnse vluchtelingen in het Midden-Oosten ruim 880.000 vluchte lingen verspreid over een gebied van 250 000 vierkante kilometer, heeft ge huisvest, gevoed en gekleed. De Sovjet-afgevaardigde bij de be- heer schapscommissie, Joerans, onder minister van buitenlandse zaken voor Letland, heeft de Verenigde Staten, Frankrijk en Denemarken er van be schuldigd niet-zelfbesturende gebieden onder hun beheet te maken tot militaire arsenalen voor het ontketenen van een nieuwe wereldoorlog. Dit was volgens Joerans het geval met Hawaii, Goeam, Samoa, Groenland. Marokko en Tunesie. De inheemsen in deze gebieden krij gen volgens Joerans stelselmatig te wei nig loon, zodat het loonpeil en de le vensstandaard in die streken zeer laag zyn. Hij zeide dat gTote stukken land aan de inheemse bevolking onttrokken waren ten bate van de Europese kolonisten. De beherende landen voerden een agra rische politiek, die onverenigbaar was met de belangen van de inheemse bevol kingsgroepen in deze gebieden, aldus de onderminister. Dr Ali Sastroamidjojo ((Indonesië) protesteerde tegen het gebruik van ge weld in niet-zelfbesturende gebieden om een einde te maken aan onrust. Deze zou. naar zijn mening, kunnen worden voorkomen door de ontwikkeling op so ciaal. economisch en onderwijsgebied te rersnellen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, is voornemens 7 November drie dagen na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen naar New York te vertrekken voor het bij wonen van de algemene vergadering der VN. West-Duitse socialisten houden aan eigen standpunt vast In een communiqué van het partij be stuur van de West Duitse socialistische partij over de tweedaagse bijeenkomst te Berlijn is andermaal uiting gegeven aan krachtig socialistische verzet tegen het verdrag van het Europese lecer. de con venties van Bonn en de politiek van kan selier Adenauer in de Saarkwestie. Over de deelneming van West-Duits- land aan de Europese defensie wordt ge zegd, dat het soort van deelneming dat thans wordt voorgesteld een verdere stap is naar de volkomen scheiding van Duitsland en Europa. In het communiqué wordt gezegd: „de houding in het buitenland toont, zoals gebleken is uit de conferentie van de socialistische internationale te Milaan en de ontwikkeling in Frankrijk, dat dit probleem nog in het geheel niet duidelijk is." De Saarpolitiek van Adenauer wordt een „volkomen mislukking" genoemd, zjj was „te haastig en onhandig" geweest. De voorzitter van de partij, Ollen- hauer. zeide op een na de vergadering gehouden persconferentie dat zijn partij er op zou staan, dat men geen definitie ve verplichtingen in Europa op zich zou nemen zolang in de Saarkwestie geen vorderingen worden gemaakt- Indien de verdragen inzake het Euro pese leger en de conventies van Bonn zouden worden bekrachtigd en indien de socialisten volgend jaar bü de verkie zingen aan de macht zouden komen, zo voegde hij er aan toe. d3n zou zijn partij trachten het verdrag met de Westelijke mogendheden te herzien. Staking Amerikaanse bruinkoolmijnwerkers opgeheven John Lewis, de leider der vakvereni ging van de Amerikaanse bruinkool- mijnwerkers, heeft de mijnwerkers op gedragen de staking te beëindigen en het werk onverwiild te hervatten. De staking was verleden week. zon der aanwijzingen ran het hoofdbestuur van de vakbond, begonnen uit protest tegen de besnoeiing van de overeenge komen loonsverhoging door de federa le raad voor loonstabillsatie. Lewis' ac tie werd verwacht na een bespreking, die hii Zondagavond op het Witte Huis had met, president Truman, waar blijk baar werd overeengekomen opnieuw in bespreking te treden. Een 155 mm houwitzer van de\de vijandelijke stellingen ..ergens' legers der V.N. bestookt in de nacht aan het front in Korea. Nieuwe moord der Mau Mau De politie te Nairobi heeft meege deeld, dat te Nanjoeki, 200 kilometer ten Noorden van de hoofdstad, een nieuwe moord door de Mau Mau is ontdekt. Op de plek, waar het lijk van het slacht offer, een inheemse, genaamd Ndoendo Disjon. werd aangetroffen, zijn tekens gevonden, die er op wijzen, dat ter plaatse een plechtigheid van de Mau Mau is gehouden. Tien personen zijn aangehouden. De politie verklaarde voorts, dat twee avonden tevoren 39 inheemsen zijn ge arresteerd op een bijeenkomst der ge heime organisatie nabij Sagati in Zuid- Nyeriland. In hetzelfde gebied werd Zondag uit verkenningsvliegtuigen een groep van honderd inheemsen waarge nomen, „die door twee personen in het wit werden toegesproken". Men neemt aan dat het een religieuze plechtigheid betrof. Nieuw kabinet-Figl in Oostenrijk Dr Leopold Figl, die vorige week het ontslag van zijn uit leden der Chris telijke Volksparty en der socialistische party samengestelde kabinet aanbood naar aanleiding van een geschil over bestemming van begrotingsgelden, heelt thans een nieuw coalitiekabinet uit de zelfde partyen gevormd, dat heden be ëdigd zal worden. NAAR EEN OOST DUITSE WEERMACHT 7 Uit een door het Oost Duitse persbu- rean „AJD.N." gepubliceerde lijst van functionarissen, die de Hongaarse pre mier Rakosi gisteren bij zijn aankomst m Oost-Berlijn waaraan hü een of ficieel bezoek brengt begroetten, blijkt dat vijf der hoogste officieren van de Oost Duitse volkspolitie tot onderminis ters van binnenlandse zaken zijn be noemd. Vier weken geleden is de bevel hebber der volkspolitie.de voormalige ge neraal ran het vroegere Duitse leger Vincenz Mueller, ook tot onder-minister van binnenlandse zaken benoemd. Westerse waarnemers te Berlyn zijn van mening dat het benoemen van zea hoge volkspolitie-officieren tot onder ministers van binnenlandse zaken moet worden gezien als het samenstellen van een Oost Duitse generale staf. Zy ver wachten namelijk dat het huidige Oost Duitse ministerie van binnenlandse za ken in een ministerie ran landsverdedi ging zal worden omgezet. Men meent, dat dit geschieden zal op het tijdstip, waarop West-Duitsland het E.D.G.-ver- drag zal bekrachtigen, hetgeen waar schijnlijk in 1053 het geval zal zijn. Volgens berichten van geallieerde zijde hebben de nieuwe Oostduitse onder ministers van binnenlandse zaken allen te Saratof. in de Sovjet-Unie, een staf- opleiding gehad. zy hebben ook allen, na een langdurig verbiyf ln de Sovjet- Unie vóór of gedurende de tweede we reldoorlog, het Sovjetrussische burger schap verworven. De sterkte van de gekazerneerde Oost- Duitse volkspolitie wordt op zestig- tot honderdduizend man geschat. Zy zyn 6 October j.l. in nieuwe, olijfgroene uni formen van Russisch model gestoken. Oostenrijker Strasser werd voorzitter In de gistermiddag gehouden plenaire zitting van het Europees forum der politieke jongeren werd tot president gekozen de Oostenrijker Strasser, afge vaardigde van de internationale unie van socialistische jongeren. De eerste stemming voor het presidentschap gaf aan Strasser niet de vereiste meerder heid Verzocht werd aan de tweede candldaat voor het presidentschap, Dreze. afgevaardigde van de Europese liberale jongeren, zich terug te trekken. De leider van de groep van Dreze wei gerde de candidatuur terug te nemen. De candidaat Dreze verklaarde daarna niet anders te kunnen, nu zijn groep zyn candidatuur handhaaft. De tweede stemming gaf aan Strasser de vereiste meerderheid. Vandaag zullen de stem mingen voor de andere functies worden gehouden. Gisteravond was er een ontvangst ten stadhuize. Enige woonwagenbewoners te Steen- wyk. die gisteravond in de stad enkele café's hadden bezocht, zyn, toen zy in het kamp terugkeerden slaags geraakt. Het droevige slot was, Jat de 40-jarlge woonwagenbewoner J. W Brink, werd doodgestoken. B. is waarschijnlyk on- middellyk na het toedienen van de steek overleden De politie heeft enige ar restaties verricht. Het slachtoffer B. was vader van acht kinderen. Aanvaardde zij al dan niet verantwoordelijkheid om Hollandse schema-emigranten v/erk te verschaffen? Er waren dezer dagen geen exemplaren genoeg van de overeenkomst tussen u Nederlandse cn de Australische regeringen (kortweg het 'emigratie-verdrag' nd) om te kunnen voldoen aan de vraag van de leden van het Huis van lurdigden (Tweede Kamer) in Canberra. Vooral de leden van de oppositie ■den zich om, wat er by de griffie in voorraad was, mee te nemen en er n ernstige studie van te maken. Het probleem, dat hun bezig houdt, is nameiyk: „is de Australische regering dan niet verplicht Nederlandse schema-emigranten werk te verschaffen?" n onze correspondent in Australië) Dr Kamerleden moesten eenvoudig in •ij gaan staan teneinde om beurten •unnen neuzen in de bepalingen. De ster voor Immigratie, de heer Holt, slechts enkele exemplaren ter be- iking Pas later op de dag kwamen leer, die in allerijl uit de archieven liet departement waren opgeduikeld, or zover wij kunnen nagaan zal het ;eem niet direct uitgevochten kun- worden. Australische en Nederlandse tekst de overeenkomst wyken nameiyk beduidend van elkaar af! je Nederlandse spreekt van verant- prdehjkheid van de Australische, re- ing voor de arbeidsbemiddeling, doch de Engelse tekst staat „full respon- lity for placement in employment", r is geen twyfel aan dat met deze ;else bewoordingen ..plaatsing in een rekking" wordt bedoeld, lij het verdrag is echter een 'aanvul- en in artikel 13 daarvan wordt ge- d dat de Australische regering" in- olge het bepaalde in artikel 10 van verdrag" alle hulp zal verlenen door senkomst van de Commonwealth ployment Service (Arbeidsbeurs) by plaatsen van emigranten in arbeid loondienst. )e Engelse en Nederlandse teksten ?en precies hetzelfde en kennelijk "it hier alleen gedoeld op arbeids- ïiddeling. i'anneer de Australische regering «h aan de verantwoordeiykheid tot verschaffen van werk in loondienst onttrekken, vindt zy dus in deze een zekere steun. is het een rechtbeginsel in de eerste plaats de bewoordingen de overeenkomst zélf, de bron vor- directielid van de „Boeing Air- Company" heeft te Seattle (V.S.), dat de Amerikaanse regering bedrag van tien milliard dollar zal voor het bouwen van „B-47" -straalbommetnwerpers, die in Izyn de atoombom te vervoeren, verklaarde tegenover een aantal dat de achtmotorige „B- die nog op de in elk opzichtde overtreft. De „B- van duizend kilo- men voor wetsuitleg, en dan is het dui delijk dat de Australische regering zich in de Engelse tekst tot meer verbonden heeft dan alleen het verlenen van be middeling. De komende debatten in Canberra zullen ongetwyfeld met belangstelling worden gevolgd, niet het minst door onze Nederlandse emigranten en adspi- rant-emigranten. De Nederlanders staan aaarby overigens niet alleen, want ook met Italië en Duitsland werden derge- lyke overeenkomsten gesloten. Duitsland schaadt zich zelf Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard dat de wettig heid van de organisatie voor het verle nen van steun aan oud-leden der „Waf- fen SS" en .'of hun nagelaten betrekkin gen thans opnieuw wordt bezien in het licht van de rede, die de voormalige Duitse generaal Ramcke Zondag jJ. op een congres van oud-SB.'ers te Verden heeft gehouden. „Intussen wordt de or ganisatie zorgvuldig in het oog gehou den". De woordvoerder besloot met de mededeling dat de Britse hoge commis saris in West-Duitsland, Kirk Patrick, deze aangelegenheid met de Westduitse regering en met het provinciaal bestuur van Neder-Saksen zal bespreken. In Westduitse regeringskringen zijn de uitlatingen van de vroegere generaal Ramcke' op scherpe wyze veroordeeld. Verklaard werd, dat Ramcke's uitlatin gen het aanzien van de Duitse soldaat in discrediet brengen. Hieraan werd toegevoegd dat Ramcke's in scherpe be woordingen gedane aanvallen op de Westerse verbondenen er niet toe zullen bydragen het vertrouwen van het bui tenland in (West) Duitsland te ver sterken. Ex-generaal-veldmaarschalk Kessel- ring heeft vertegenwoordigers van het bestuur der „Stahlhelm", een Westduitse organisatie van oudstryders, meege deeld, dat hy het hem aangeboden ambt van voorzitter der „Stahlhelm" op zich zal nemen zodra zyn gezondheidstoe stand dit toelaat. Amerikaans superfort vermist Een Amerikaans superfort met 15 man aan boord wordt in de omgeving van de Philippijnen vermist. Het toe stel is Zondag voor weerkundige waar nemingen een wervelstorm tegemoet gevlogen. Gistermiddag is Z.K.H. Prins Bern hard met gevolg naar Mexico ver trokken. waarmee zijn tweede reis naar en in de Amerikaanse Staten is begonnen. De Prins maakt de vlucht in een toestel van de KLM. waarmee deze maatschappij de eerste officiële vlucht naar Mexico maakt. Behalve Mexico zal de Prins Colombia en Peru bezoeken; op de terugreis naar Nederland hoopt de Prins enige dagen in Washington cn New York te vertoeven. Men verwacht, dat Z.K.H. en gevolg omstreeks 3 December weer in Nederland zullen arriveren. Bij het vertrek van de Prins wuiven zijn kinderen Prinses Irene. Prinses Beatrix en Prinses Margriet hem vaarwel. Koningin Juliana draagt Prinses Marijke op de arm. ®it nummer bestaat uit zes pagina's Brekende bewolking De Bilt verwacht lot Woensdagavond: In de Oostelijke helft van het land |anvankeiyk nog zwaar bewolkt met *Eet>- Overigens wisselende bewolking ,®et slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de kust nu en dan harde, overigens matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Iets koeler overdag. (Opgemaakt te 10 uur). 29 OCTOBER 8-Zon op: 7 28 uur; onder: 17.19 uur. aan op: 15.25 uur; onder: 1.19 uur. oogwater te Katwyk te 0.10 en 12.15 u.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1