LEIDSCH DAGBLAD Noord-Afrika, Zuid-Afrika en Oostenrijk op V.N.-agenda Frankrijk zal Noord-Afrikaanse bespreldngen niet bijwonen Bevan-crisis nog niet opgelost Taak der Nederlandse delegatie ter V.N.- vergadering: Prins Bernhard hij de Zeeuwen Engeland wijst Perzische eisen af Dc bestuurscommissie van de Ver enigde Naties heeft besloten dc Tune- sisehe en de Marokkaanse kwestie op de agenda te plaatsen, ondanks dc protesten van de Franse afgevaardig- j den. Zowel de Franse politiek in Noord- Afrika als de rassenpolitiek in Zuid- l Afrika zullen besproken worden. Tot liet laatste werd zonder stemming be- sloten. De Zuid-Afrikaanse afgevaardigde I Jooste protesteerde, maar hij stond niet op een stemming. De Franse gedelegeerde Hoppenot pro- te-teerde met verontwaardiging tegen £de tegen Frankrijk gerichte beschuldi- gangen, toen de bestuurscomm'ssie werd gevraagd de plaatsing op de agenda van de Tunesische en de Marokkaanse kwes- tie goed te keuren. Hoppenot verklaarde, dat Frankrijk I de debatten over de Franse politiek in Noord-Afrika zal boycotten. Zijn regering kon geen inmenging dulden in haar eigen zaken. Het werk, dat Franrijk in de afgelopen eeuwen i in Noord-Afrika had verricht en de voordelen, die de Noord-Afrikaanse ""gebieden door zijn politiek ten deel llwaren gevallen „zouden alleen al vol- |[doende zijn om Frankrijk van dergelijke aanvallen te vrijwaren." In de commissie werd niet gevraagd de kwestie van het op de agenda plaat sen' in stemming te nemen en voorzitter i Pearson verklaarde de beide problemen Ltot agendapunten. De algemene verga dering zal uiteindelijk moeten beslissen. De commissie besloot op voorstel van de Britse afgevaardigde Lloyd de kwes- .tie van het ontwerpen van een wet- Tboek van vergrijpen tegen de vrede en de veiligheid van de mensheid niet op de agenda op te nemen. Lloyd verklaarde, dat dit punt nog miet rijp was voor bespreking; het zou eerst moeten worden voorgelegd aan de -commissie voor internationaal recht. Gromyko had bezwaar tegen een agen- da punt dat door de afvaardiging van n-u-oiiaiistisch China was voorgesteld, omdat de Kwo-mintang-groep niet het rroht had enig voorstel in te dienen. Het punt betrof het vertalen van een stuk in het Chinees. De commissie nam met 11 tegen 2 stemmen en 2 onthou dingen het Chinese voorstel aan. Dc bestuurscommissie besloot voorts dat de kwestie van het Oostenrijkse verdrag op de agenda zal worden ge plaatst. Trots verzet van Gromyko. Zulks met 12 vóór, 2 tegen. Protesterend tegen het plaatsen van de Oostenrijkse kwestie op de agenda zei Gromyko. dat deze kwestie niet onaf hankelijk van de kwestie-Triëst kon worden beslist. ..Triest", aldus Gromyko, ,.is geworden tot een illegale Brits- Amerikaanse basis. Wij hebben geen waarborg, dat Oostenrijk niet een tweede Triest zal worden." De Amerikaanse gedelegeerde. Gross, zei dat Gromyko traohtte een goochel- trucje bij de procedure uit te halen door naar Triest te verwijzen. Oosten rijk was nooit met de Verenigde Staten in oorlog geweest. Hij kon niet begrij pen waarom men van een beroep der algemene vergadering kon zeggen, dat het een optreden van een der bezet tende mogendheden kon verzwakken of beletten. De gedelegeerde van Tsjecho-Slowa- kije heeft gevraagd de kwestie van de „Amerikaanse inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere landen. In het bijzonder in de vorm van ondermijnende activiteit en van tegen de sovjet-unie. China. Tsjecho-Slowa- kije en andere volksdemocratieën ge richte spionnage" op de agenda te plaatsen. Gross (V. St.) zeide. dat zijn land geen bezwaar had en het verzoek werd ingewilligd. Gromyko heeft in naam van dc sovjet-afvaardiging gevraagd, de Ko reaanse kwestie voorrang te geven in de politieke commissie. Het voorstel van het secretariaat geeft het Kore aanse probleem de derde plaats, na de kwesties van de collectieve maat regelen en de ontwapening. Jacob Malik, voormalig sovjet-afge vaardigde bij de V. N., is gisteravond uit New-York naar de sovjet-unie ver trokken. Overstromingen in Z.-Mexico Tengevolge van zware regenval staat het merendeel ven de provincie Taba!CO in Zuid-Oost-Mexico onder water. De hoofdstad van de provincie. Vlllaher- mosa, is voor de helft overstroomd. Honderden gezinnen hebben hun toe- vluoht op hoger gelegen punten moeten zoeken. 32 personen worden vermist. Men neemt aan. dat zij zijn verdronken. 11 personen werden het slachtoffer van ongelukken, veroorzaakt door de over stromingen. De schade aan oogst en gebouwen wordt geschat op 300 millioen pesos. Ai wijkt hij schijnbaar Attlee. die lanz eezwecen had. blijk baar om het conflict niet od de SDits te driiven .heeft in ziin reïe van Za- terdaz I.Ï. het Bevan-Drobleem ver eenvoudigd tot een disciplinaire nen de partii democratisch geoorloofd is .maar ontkent, dat hii een afzonder» liike partii-orzanisatie zou bezitten. HU is niet bereid het socialistische opvoe dingswerk. verricht, door zijn weekblad ..Tribune", en door het organiseren van discussie-vergaderingen, op te ge ven. Maar als uitweg, of als bewils van goede wil. heeft Be van gisteren het gebaar gemaakt om de biieenkomsten Helpen verzachten tegenstellingen Hei werk van de Nederlandse delega tie bij de 7c algemene vergadering van dc Verenigde Naties zal in de eerste plaats gericht zijn op het helpen ver zachten van de internationale tegen stellingen in de wereld, aldus de per manente Nederlandse vertegenwoor diger by de V.N., de heer von Balluseck. Pogingen tot het verzachten van die tegenstellingen zullen ongetwijfeld uiterst gewenst zijn, want de heer von Balluseck en vele anderen met hem verwachten dat deze assemblee opnieuw het toneel zal zijn van zeer felle debatten en van schrille disharmonie. Hoewel het m principe moet worden toegejuicht, dat de naties op de algemene vergadering gelegenheid krijgen om. voor een wereld klankbord. alle wensen en klachten te uiten, die zij op het hart hebben, begint men zich soms af te vragen of de voor delen hiervan wel opwegen tegen het enorme nadeel, dat dit klankbord in zo grote mate wordt misbruikt voor de verspreiding van propaganda, welke 'dikwijls met de feiten weinig of mets meer te maken heeft Bovendien is de Nederlandse vertegen woordiger beducht voor een ander ge vaar. dat de V N. zou kunnen gaan be dreigen. namelijk het ontstaan van een scheidslijn tussen de blanken en ge kleurde volkeren. Dit zou kunnen ge beuren als gevolg van de kwesties om Tunis. Marokko en de raspolitiek in Zuid-Afrika. die alle op de voorlopige agenda van deze assemblee voorkomen en gemakkelijk zouden kunnen leiden tot een splitsing van de V N. in „blanke" en „bruine" groeperingen. Een deree- lijke splitsing zou hoogst gevaarlijk zijn, niet alleen omdat de tegenstellingen in de wereld er opnieuw door zouden wor den vergroot, maar bovendien omdat het uiterst moeilijk zou zyn, te verhin deren, dat bestaande groeperingen de nieuwe groeperingen onder haar invloed trachten te brengen en daardoor nieuwe verwarring zaaien. De Nederlandse delegatie zal op deze assemblee geen pogingen doen om op de voorgrond te treden door zich can- didaat te stellen voor bijzondere posten. Van de 72 punten, welke tot dusver op de agenda voorkomen, zal Korea on getwijfeld een der allervoornaamste blijken te zijn omdat Korea het brand punt van de tegenstelling tussen Oost en West is geworden. Voorspellingen omtrent de wijze waarop de bespreking van de Koreaanse kwestie zich zal ont wikkelen, zijn echter moeilijk te doen. Een agenda-punt dat Nederland rechtstreeks aangaat is punt 38, getiteld: „het staken van het verstrekken van inlichtingen volgens artikel 73e van het handvest met betrekking tot de Neder landse Antillen en Suriname". Dit punt is nog een overblijfsel van de vorige assemblee (die van Parijs), waar werd besloten de kwestie aan te houden om de V.N. gelegenheid te geven zich er welke i nader van te overtuigen of de Neder- •landse Antillen en Suriname inderdaad zelfbesturende gebieden zijn geworden. Dit laatste wordt 0.3. door Indonesië bestreden met het argument, dat de desbetreffende ronde-tafelconferentie nog niet geëindigd is. Het Nederlandse standpunt is echter, dat de betrokken gebieden reeds nu zelfbesturend zijn voor zover het sociale, opvoedkundige en economische kwesties betreft en dat dit de enige kwesties zijn waaromtrent vol gens art. 73e van het handvest inlich tingen zijn te verstrekken, aldus de Nederlandse vertegenwoordiger. Indonesië heeft al aangekondigd, cat het, wanneer punt 38 wordt behandeld, tevens de kwestie van Nieuw Guinea ter sprake zal brengen omdat Nederland omtrent dat gebied wel aan de V N. heeft gerapporteerd, waarin Indonesië een aantasting ziet van zijn eigen aanspra ken op Nieuw Guinea. De Nederlandse houding in dit opzicht zal niet anders zun dan zij de laatste tijd geweest is: de delegatie zal het juridische stand punt, zoals men dat in Nederland kent, uiteen zetten, daarbij echter het voor behoud makend dat dit geen kwestie is die aan het oordeel van de assemnlee wordt onderworpen. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond; Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke rich tingen. Vannacht hier en daar mist en kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 17 OCTOBER. Zon op: 7.08 uur; onder: 17.42 uur. Maan op: 5.30 uur: onder: 16,46 uur. Hoogwater te Katwijk te 2,24 en 14.40 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Paus Pius XII liecft 150.000 leden van de Italiaanse Katholieke Actie toegesproken. De Paus. wiens zetel was geplaatst op de trappen van de St. Pieterskerk, zei o.a.. dat de wereld heden in ernstiger gevaar verkeert, dan ten tijde van Attilla. de Hun. Na afloop ontving de Paus de menigte. Vermist Braziliaans vliegtuig gevonden 14 DODEN. Te Sao Francisco Paula in de Zuid- Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul is gisteren het vermiste vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaat- schappU gevonden. Veertien personen zim hierbij omgekomen, vier inzitten den werden gewond. J i- Overal hartelijke begroetingen Het oude stadje Hulst was het eind punt van dc eerste tocht, welke Prins Bernhard tijdens zyn tweedaags werk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaandcren maakt. Gedurende deze tocht is encr- züds gebleken van de grote belang stelling. waarmede de Prins de ver schillende problemen, die deze streek kent. tegemoet treedt en anderzijds van de grote hartelijkheid, waarmee de bevolking hem begroette. Vlaggen allerwegen, versieringen en muziek, hier en daar klokgebeier en overal juichende schoolkinderen met de va derlandse driekleur in de hand. De ouderen lieten evenmin verstek gaan! Toen de Prins een boerderij van het Kroondomein bezocht, die beheerd wordt door de gebroeders Mahu. hoorde hy dat deze samen 12 kinderen hebben. „Waar zijn ze?" vroeg hij. En toen ze binnen waren gekomen, kregen ze alle maal een hand. Dit tekende de sfeer, waarin het bezoek verliep. Met de „Prins Willem I". die "s Prin sen standaard voerde, werd de tocht van Kruiningen-Haven naar Perkpolder ge maakt. Na verschillende bezoeken aan fabrieken en boerderijen is te Sas van Gent een bespreking gehouden met het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaande- ren ten huize van de voorzitter. Gis teravond is te Hulst aan de Prins en een klein gezelschap een diner aangeboden, waaraan om. aanzaten de leden van Ged. Staten, B. en W. van Hulst, leden van de Kamer van Koophandel en ver tegenwoordigers van enige organisaties. leeenheid. Hu eiste, dat Bevan ziin van de Bevan-eroep in het Laeerhuis erceD welke een oartii In de Dartii Is. oDen te stellen voor de rest van de La- zou ontbinden. bourfractie. Voor Bevan heeft de con» Bevan stelt daartegenover dat het ferentie van Morecambe welke ziin in houden van groepsbijeenkomsten bin- zichten, blijkens de uitslag van de I stemming voor het partijbestuur, met j overweldigende meerderheid zou hebben onderschreven, de controverse volko- uit de wereld geholpen, met dien rerstande. dat hii thans voor de lin kervleugel de leiding van de partij op eist. Er is volgens Bevan namelijk geen twijfel aan dat de oartii meer socialis me wil. niet minder. Hoewel Bevan vandaag in „Tribune" Attlee scherp aanvalt, houdt hii notg een slag om de arm. om diens leider schap te blijven aanvaarden. In een groot deel van de ochtendbla den wordt Bevan's betoog als een oor logsverklaring aan de orthodoxe lei— der* van de Dartii en vakbeweging be schouwd De vraag is. of zii zullen han delen nu him prestige op het spel staat. Het conflict is enigszins gesust door het optreden van een belangrijke centrumgroeD in de Dartii. welke i it Is od een verzoening tussen rechts en links. Bevan heeft inmiddels de handschoen ODzenomen door zichzelf en de voor malige Labour-ministers Harold Wil son en John Freeman candidaat to stellen voor de verkiezing van het zo genaamde schaduw-kabinet. welke vol gende maand wordt gehouden. Bevan's tegenstanders hebben het waarschijnlijk in hun macht hem en de zijnen in de fractie op te nemen dan wel hen buiten de deur te houden en beraden er zich thans over. wat de beste tactiek is om hen te isoleren. De meeste Bevan-tegenstanders be schouwen de uitnodiging om de biieen komsten van de BevangroeD open te stellen voor buitenstaanders als een farce en zii eisen zonder meer de ont binding van de groep. Zii. die trachten te bemiddelen, zien Bevan's besluit als een Doeing tot ver zoening en betogen dat hii in elk ge val hierdoor ziin aftocht heeft weten te dekken. Vele Labourafgevaardigden ziin van mening, dat alleen Bevan's daden kunnen tonen wat ziin woorden betekenen. Men vraagt zich ook af waarom de Bevan-croep in het parle mentsgebouw vergadert en niet elders. Dit zou reedc een belangrijk verschil maken omdat de biieenkomsten In het Lagerhuis - al of niet geheim - thans gevoeld worden als een rechtstreekse uitdaeing van de fractie-leiding. Prins Bernhard is gisteren zijn tweedaagse bezoek aan Zeeuwsch- Vlaandcren aangevangen. Dc Prins vloog in zijn toestel, dat hijzelf bestuurde, naar Woensdrecht. waar hij de reis per auto voortzette. Aan dc Veerhaven te Kruiningen werd de Prins verwelkomd door Burge meester Wethouders en Gemeente secretaris van deze gemeente. Een muziekgezelschap speelde het Wil helmus. Spoedig daarna begaf de Prins zich aan boord van het vaar tuig ..Willem I". De Prins te Kruiningen: geheel rechts de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Jhr Mr De Casembroot. Prins Bernhard verklaarde dankbaar te zijn voor de ontvangst en gaf te kennen, dat hij gekomen was. omdat de problemen, waar Zeeuwsch-Vlaanderen mee worstelt, hem zeer ter harte gaan. Hjj verzekerde zyn best te zuilen doen voor dit prachtige stuk Nederland. Na het diner had de Prins een ont moeting o.a. met vertegenwoordigers van bedrijven en leden van de gemeente raad. Onder de aanwezigen was ook een oud-strijdmakker van de Prins, dr Casparye, destijds commandant van het bataljon Zeeland. Regeringsbeleid aanvaard De Britse regering heeft in haar nota, die Dinsdagavond aan premier Mossadeq is overhandigd, de Perzische els tot be taling van 49 millioen pond ter gedeel telijke regeling van het oliegeschil vier kant van de hand gewezen en geweigerd, een delegatie naar Teheran te zenden om over een definitieve regeling te on derhandelen Engeland staat er voorts op, dat bij de schadeverg-eding aan de „Anglo-Ira- nian" ook de inkomstenderving van deze maatschappij tengevolge van de natio nalisatie van de olie-industrie door Per- zie wordt vergoed. Volgens Engeland gaat dit verlies aan inkomsten over een periode van 40 jaar. De inhoud van de Britse nota werd door minister Eden in het Lagerhuis bekendgemaakt. Eden vatte de inhoud in vyf punten samen: 1. De Britse regering en de „Anglo- Iranian" aanvaarden de nationalisatie van de Perzische olie-industrie als vol dongen feit. doch eisen een billijke ver goeding. 2. pe omvang van deze schadeloos stelling moet door het Internationale Gerechtshof te Den Haag worden vast gesteld. 3. De Britse regering eist voorts, dat de ..Anglo-Iranian" schadeloos wordt gesteld voor het eenzijdig omzeggen van het oüe-accoord van 1933 door Perzië. 4. De Britse regering, noch de „Ang'o- Iranian" streeft er naar de toestand, zo als deze was onder de overeenkomst van 1933. te herstellen. 5. De „Anglo-Iranian" is bereid on derhandelingen te openen, zodra de Per zische regering zich er mee a cc oord ver klaart. de vaststelling van de schadever goeding aan arbitrage te onderwerpen. De jongst» voorstellen van premier Mossadeo worden in de Britse nota „on redelijk genoemd In een tege'ijk door het Britse minis terie van bulterdan«e zaken uitgegeven verklaring wordt o m. gezegd, dat. de wens voor ..de ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen" tussen beide landen, die de Perzische regering in haar nota van 24 Septemebr tot uitdrukking bracht, moeilijk met het optreden van Perzie in overeenstemming kan worden gebracht. In dit verband wordt herin nerd aan de sluiting van Britse consu laten in Perzie. Voorts wordt die Perzische regering er van beschuldigd, in haar nota's ondui delijk te zijn geweest en een verkeerde voorstelling van zaken te hebben gege ven. Namens de oppositie in het Lager huis verklaarde Herbert Morrison (Labonr) het eens te zijn met het re geringsbeleid. Minister Eden kondigde aan. dat de Britse regering over de betrekkingen met Perzie een witboek zal uitgeven. Vervroegde verkiezingsdatum in Oostenrijk In een officieel communiqué is bekend gemaakt, dat de regeringspartijen zijn overeengekomen, dat de parlementsver kiezingen op 25 April a.s. gehouden zul len worden in plaats van in Octooer 1953. ATOOMMATERIAAL VOOR AMERIKAANSE KANONNEN Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het 'ccer. heeft bij de officiële onthulling van het eerste Amerikaanse atoomkanon verklaard, dat het 'eger een „rechtmatig deel" van het atoom- materiaal voor eigen gebruik heeft ge- eist. Vandaar dit kanon. Pace geloofde echter niet. dat het huidige kanon het uiteindelijke wapen is. .Aleer dan ooit is verdere ontwikke ling van de opvattingen, leer en tech niek van landoorlog nodig". De minister deelde niet mede, of het leger reeds atoomgranaten bezat voor het nieuwe 28 cm. kanon, doch hy beloofde, dat de pers zal worden gewaarschuwd wanneer het kanon klaar ls om een dergelijke granaat af te vuren. DE SAARKWESTIE De Bondskanselier Adenauer heeft een uiteenzettine over de Saarkwestie opgesteld, die de Franse minister van buitenlandse zaken. Schuman. zal wor den toegezonden. Hoewel officieel treen bijzonderheden over de uiteenzetting ziin bekendgemaakt, verluidt, dat Ade nauer zjjn voorstellen „zo tegemoetko mend als maar mogelijk is", heeft ge houden. Belangrijke reductie op toewijzing lening gemeente Leiden De 4Vi pet obligatielening ten laste van de gemeente Leiden (4de lening 1952) is dusdanig overte- kend. dat op de toewyzingen een belangrijke reductie moet worden toegepast. Deze lening was totaal groot f. 5.000.000. waarvan de helft reeds op inschrjjvingsvoorwaarden was geplaatst. Amnestie in Egypte De regering van generaal Nagulb heeft een algemene amnestie-wet aan genomen, waardoor verscheidene hon derden Egyptische en buitenlandse po litieke gevangenen op vrye voeten ko men. Zij geldt voor politieke vergrijpen in de periode van 1936 tot de staats greep in Juli van dit jaar, de regerings periode van ex-koning Fa roek dus. Velen dergenen, aan wie amnestie is verleend, waren naar het buitenland gevlucht en zullen thans misschien naar Egypte terugkeren. De wet heeft echter geen betrekking op Egyptenaren, die tijdens de ongere geldheden van 26 Januari (zwarte Za terdag) branden hebben gesticht, noch op degenen, die gevaarlijk voor de vei ligheid van de staat worden geacht. Toen Winston Churchill zijn woning aan Downing Street 10. verliet, om zich naar liet Lagerhuis te begeven, ontmoette hij een aantal vrouwen, die grote borden droegen, waarop zij haar wensen, aangaande volko men gelijkstelling met de mannen - ook in het loon - kenbaar maakten. Een bekend strijdster voor het vrouwenkiesrecht, Charlotte March nam ook aan de demonstratie deel. Zij werd tegengehouden door een politie-agent. Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel I. Lelden - Giro No. 67055 'f, doofdredactle: B W Menkhorst en J. Brouwei t6.— per kwartaal; t 0 47 per week TelefooD Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 i 91ste Jaargang DONDERDAG 16 OCTOBER 1S52 No. 27739

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1