Omstandigheden kommervol van gerepatrieerde Nederlanders Atoomvliegtuig van 100 millioeu FLAMINGO EILAND Panda en de schat van het eenzame eiland Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 8 October 1952 Tweede Blad No. 27732 Wanhopig tussen ha en schip: Hooggeplaatste ex-overheidsdienaren leven van de stenn'', Groeiende verbittering; armlastige particulieren (Speciale berichtgeving) kennen het morele recht van de oor logsslachtoffers op een uitkering, om zij het op uiterst bescheiden wijze weer een plaatsje in de Nederlandse samenleving te kunnen Innemen. Maar zij verwyzen uiteindelijk altijd weer naar de souvereiniteitsoverdracht en de. in L, i j j dat verband genomen, maatregelen. En eed en zeer grote zorg heersen in de kringen van vele duizenden laten lang2aami maar onafwendbaar, mensen, die na de oorlog - berooid en berooid - uit Indonesië naar de uit Indonesië gekomen oorlogsgedu- Nederland zijn gekomen. Tallozen hebben ginds jaren doorgebracht g^d^r^[jjPa^e^®y^'allen in de kampen der Japanners, waar zij mishandeld werden en honger I leden. Sindsdien is het leven voor hen één doorlopende ellende geweest, zonder enige glimp van inzicht op een betere toekomst. „Feitelijk" - zo zeide men ons in de betrokken kringen - was de tijd van het verblijf in de hongerkampen weinig minder erg dan nu van dat in Nederland, omdat de mensen toén althans nog de hoop meenden te mogen koesteren dat er eens een eind zou komen aan hun leed en zij in het vaderland geholpen zouden worden. Die hoop is er nu nauwelijks meer en heeft plaats gemaakt voor ernstige verbittering en met de dag groeiende bezorgdheid. Na de oorlog hebben de betrokkenen In meerderheid tenminste een zoge naamde rehabilitatie-uitkering gekrejen om de meest dringende uitgaven te be strijden. om wat huisraad te kopen en enig lijfgoed. Daarna kwam er, voor de overheidsdienaren, betaling van achter stallig pensioen, en voor de particu liere werknemers van een deel van het achterstallige salaris. Het was niet veel. waar men mee rondkomen moest, en ér was nood m vele gezinnen, maar men hoopte dat te zijner tijd nog eens vergoeding volgen zou voor geleden oorlogsschade aan huis en haard, aan bedrijven en ondernemingen. Die hoop ls allengs volkomen ijdel ge bleken Ruim een week vóór de overdracht hecfl de lieer Lovink. die toen Hoge Commissaris was in Djakarta, een or donnantie uitgevaardigd, waarbjj vast gesteld werd, dat de overheidsdienaren, die betaling van uitgesteld pensioen hadden gekregen, geen recht had den op de hun verleende rehabilitatie- uitkering. En die ordonnantie, waar van de meeste betrokkenen het be staan zelfs niet kenden, is enkele maanden geleden door de Indonesi sche autoriteiten uit de archieven ge haald en in toepassing gebracht! Bijna 7 jaar na de oorlog hebben dientengevolge tal van voormalige overheidsdienaren tot hun schrik en verbazing een briefje gekregen, waarin hun vriendelijk, doch met zeer grote nadruk, verzocht wordt het bedrag van de rehabilitatie aan Indonesië terug ERNSTIGE SITUATIE. De situatie is nu zeer ernstig gewor den en het aantal problemen stapelt zich op. Indonesië nam alle rechten en ver plichtingen van Nederland over met be trekking tot de oorlogsslachtoffers, aldus onze overheid. Maar zy sluit de ogen voor het feit. dat Indonesië zich wè] erg druk maakt over haar rechten, doch haar plichten verwaarloost: en een (aan gekondigde' tweede rehabilitatie-uitke ring (waarin ook een soort huisraad- schade-regeling is verwerkt) op last van Nederland wil schuiven. Onze regering heeft daar een be slissing over gevraagd van het Unie-hof, maar een uitspraak laat op zich wachten. De zaak is op de lange baan geschoven. En zal straks mèt de Unie wel geheel verdwijnen Bij dit alles komt nog, dat Indonesië gelijk gezegd, de ordonnantie "niet "ken- baar betalingen in rocpiahs doet, doch nende van overtuigd, dat de regerin- vordenngen in guldens gen de zaak zouden laten voor wat zy w„ 5? ^taald. was. Ten tweede was het rehabilitatie- Hetgeen een verschil maakt van één geld tot de laatste cent op gegaan aan °P dne- de ailernodigste inkopen. En in de derde te betalen: ineens en op vrije korte termjjn! Vele betrokkenen zijn daar volkomen van overstuur geraakt! GEDULDIG LUISTEREN MAAR In de eerste plaats was men er, - plaats was er vrijwel niemand onder de gedupeerden, die in staat was en zeker niet op korte termijn zoveel geld by elkaar te brengen. Dank zjj de ..Nlbegg" (de Ned. Ind. Bond van ex-krijgsgevangenen en -geïn terneerden) heeft men de Indonesische regering tenslotte kunnen bewegen tot een regeling, waarbij maandelijks wordt terugbetaald: 10',' van het pensioen (on der f.300) en 15'i, boven f.300. Maar dat mag dan in zekere zin wat opluchting geven, de verplichting tot terugbetaling blijft toch teleurstellend en heeft v:-le betrokkenen, die financieel al voortdu rend in ernstige moeilijkheden zaten, ten zeerste ontmoedigd. Tot nu toe ver geefs. hebben de slachtoffers er bij de Nederlandse regerin; op aangedrongen maatregelen te treffen, waardoor de els van de Indonesiërs ongedaan wordt ge maakt, of althans geredresseerd. Onze autoriteiten luisteren geduldig naar de klachten en schudden meewarig het hoofd bij het vernemen van zoveel ellende. Zij geven toe. dat het de Neder landse overheid zelf is geweest, die Ja pan de oorlog heeft verklaard en die de overheidsdienaren dringend heeft verzocht op hun post te blijven. Zy er- LEVEN ZONDER UITZICHT Over de gehele linie is de nood thans zeer groot. By tientallen komen de verzoeken binnen om steun. Hoogge plaatste overheidsdienaren (ambtena ren en officieren) moeten rondkomen van een pensioentje, waarvan nu nog alles verstoken wegens Insolvabiliteit der onderneming. Kleine zelfstandigen: win keliers, hotelhouders, zakenlieden, verlo ren al hun bezitt.ngen en kregen hoog stens een bescheiden vergoeding voor gederfde inkomsten: zoveel gezinsleden, zoveel maanden vergoeding. Mensen, die het plan hadden om voor goed in Indonesië te blijven en daarom hun spaarpenningen belegd hadden in een huisje, een stukje grond of wel licht een bescheiden aanplant, zijn al eveneens met één slag straatarm ge worden. Zij leven van .sociale zorg" en veler leven is zonder uitzicht. Nochtans is voor menigeen de maat nog niet vol! Want Indonesië gaat thans terugbetaling eisen (ineens) van dP soms hoge geldsbedragen (delega- tic-geldenl, welke gedurende 3'; jaar oorlog, toen contact niet mogelijk was, door de Banken zijn voorgeschoten aan in Nederland verblijvende familie leden. HOE TE BETALEN? Goedook dèt is dan één van de rech ten. die aan Indonesië zyn overgedra gen. Maar men vraagt zich af wat er worden moet van mensen, die al jaren lang van de hand in de tand leven na in Indonesié tijden van betrekkelijke welstand te hebben gekend en van wie sommigen thans zoals wjj zwart op wit hebben gezien een som van meer dan f. 10.000 moeten betalen! Ook de Banken hebben stellig ge tracht dat geld binnen te krijgen, doch zij deden dat met de nodige soepelheid. In de aanschrijving, welke betrokkenen in de afgelopen dagen van de Staat In donesia hebben ontvangen, is van die soepelheid echter niets meer te ont dekken, al moet worden erkend, dat an derzijds ook nog geen enkele dwangmaat regel ls toegepast. Opnieuw hopen de gedupeerden, dat de Nederlandse overheid bereid zal zijn een oplossing te zoeken. Een oplossing' Het is nauwelijks duidelijk hoe een andere maatregel dan ..kwijtsoheldlng" voor de meesten enig soulaas zou kun nen geven DIPLOMA'S NIET GELDIG Sommige mensen uit Indonesië zijn hier weer aan de slag gekomen en heb ben het goed. Zakendoen is in Nederland echter heel wat anders dan in Indonesië, zodat bedrijfscredieten weinig baat heb ben gebracht. Diploma's op velerlei ge bied hebben hier bovendien een andere waarde dan ginds, en slechts weinigen hebben dientengevolge werk gevonden in de branche, waar zij. soms jaren lang, met succes werkzaam zijn geweest. Tandartsen moeten een aanvullend exa men doen. Een van de. sinds jaren, meest befaamde kleermakers van Djakarta Toekomstbeeld van 1967 „In 1967 hebben wjj misschien één, misschien twee vliegtuigen, die per stuk f. 100.000000 gekost hebben. Dal zijn dan de ..atoomvliegtuigen", maar die brengen ook per jaar f. 60.000.000 op", zo zeide de president-directeur vain de KLM. dr A. Plesman. gisteren ten overstaan van ongeveer 55 leden van het vliegend personeel van de KLM. Dr Plesman wilde daarmee ..zyn ge trouwen" een kijkje geven in de finan ciële zorgen van het bedrijf, want. zo zei hy „U hebt nu wel onlangs een plaatje in de krant gezien, waarop ik een ohéque van f. 5.000.000 aan de mi nister overhandig, maar dat wil nog niet zeggen, dat ons bedrijf nu werke lijk uit de financiële zorgen is". UITREIKING VAN PENNINGEN. Het grote gezelsohap. dat deze woor den beluisterde, bestond voornamelijk uit leden van het vliegend personeel, dae 10.000 vlieguren of meer op hun naam hebben. Het was Viruly. die op de idee was gekomen om de KLM'ers. die 10.000. 15.000 of 20.000 vlieguren vol- srsa?» g* rr •"■"Tv csstkswXtk "jg*!*»»» SJV» «I. .«mown vestizen. redelijke verhouding staat tot de hui dige kosten van levensonderhoud. Vele particulieren zijn armlastig. Een deel van de teruggekeerde werknemers heeft een éénmalige uitkering gekregen van de onderneming, by welke zij werk zaam zyn geweest. AndeTe bleven van En al lukt dat vaak wel: het ontmoedigt velen toch en geeft hun de indruk „dat zij worden tegengewerkt". Hetgeen weer tot verbittering leidt. Voormalige nota rissen en doctoren leven van „sociale zorg" of „trekken van Drees", politie personeel weid niet geschikt geoordeeld (Ingez. Med.-Adv.) FEUILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels 64) „Daarvoor behoef je niet bang te zyn". Olivia was volkomen weer de oude, vol styfkoppigheid en met een spotlicht in haar ogen. „Het zal me goed doen de roulette weer eens te zien draaien! Ais ik je geweten er mee verlichten kan. wil ik Je wel beloven, dat ik er tegen mid dernacht mee uit zal scheiden." HOOFDSTUK 26 De volgende dag was Mark opvallend ernstig tydens zyn bezoek aan mcVrouw Burden. Hy gaf haar echter wel toe stemming voor haar gokpartytje op voorwaarde, dat het niet langer dan twee uur zou duren. „Je weet heel goed. jonge man. dat ik tóch naar beneden zou gaan, of je me toestemming geeft of niet," zei Oli via met een olyk laohje. Toen hij al by de deur was, voegde ze er aan toe: „Be dankt voor je goede zorgen voor een oud mens. Voor je leeftyd ben je geen slech te dokter." Hy wuifde haar met zijn hand toe en antwoordde niet. Tot Toni sprak hy niet, voordat ze op enige afstand van de slaapkamer gekomen waren. Aan zyn gezicht zag ze, dat hy ergens over liep te piekeren, en voorzichtig stelde ze hem een perfoonlyke vraag. „Markje hebt toch. hoop ik, geen slecht nieuws van thuis gehad?" „NeeHy bleef staan in de voor deur en 't was voor het eerst, dat hij het moeilijk vond om met Toni te praten. Enigszins abrupt zei hy tenslotte: „Ik zou graag willen, dat je met me mee ging naar de plantage", er heeft zich een ernstig geval voorgedaan. Zou je even weg kunnen?" „Natuurlyk. Ik moet 't alleen mevrouw Burden even zeggen." Ze vloog de trap pen op en met haar hoofd om de slaap kamerdeur. vroeg ze Olivia, of het goed was. dat ze met Mark meeging. Gewoon- lyk hielp Fisk bij de ziektegevallen op de plantage. Het was slechts een enkele maal. dat hij Toni's hulp had ingeroepen by een vrouw of een kind. Ze vond het heeriyk met Mark samen te werken en te oordelen naar de bezorgde uitdrukking van zyn gezicht, betrof het hier een ernstig geval. Maar meestal werden ernstige gevallen onmiddellijk naar het ziekenhuis gebrachtZe deed haar best haar nieuwsgierigheid te onderdrukken en gaf zich over aan dc simpele vreugde samen met Mark te kunnen werken „Ga je gang, m'n kind." antwoordde Olivia op haar vraag, en haar oude ogen glansden Natuurlijk was dat meis je dol op de jonge dokter. Waarschijn lijk was dat van het eerste ogenblik af ai het geval. Zy was een dwaas geweest om niet onmiddellyk te beseffen, dat deze twee jonge mensen voor elkaar ge maakt schenen te zijn. Ze kwamen uit een zelfde sfeer, waren landgenoten, deelden dezelfde Idealen en deden het zelfde werkHoe dom om deze situa tie, die zó voor de hand lag, over het hoofd te hebben gezienDe dokter en de verpleegster! Olivia's laatste hoop om Toni op de een of andere manier aan Floriana te binden vervloog. Ze zuchtte. Het was Inderdaad dwaas het leven van jonge mensen te willen rege len naar eigen inzichten.... Ze had er haar tijd mee verknoeid Mark sprak nooit veel, maar zyn stil zwijgen gedurende hun rit over de plan tage had iets benauwends. Toni voelde, dat hij ergens heel erg over in zat. maar ze had niet het flauwste vermoeden, wat 'tkon zijn. Hy hield stil voor een van de huisjes met rieten dak, waar de ne gers woonden. Een kring van vrouwen zat zwijgend op de grond en keek hen somber aan. Een talrijke schare naakte zwarte kin deren toonde onomwonden hun nieuws gierigheid. Gewoonlyk werden ze ont vangen met een vriendeiyke glimlach, maar thans was er slechts een benau wende en dreigende somberheid. Mark pakte even haar arm vast. voordat ze naar binnen gingen Het was alsof hij zich wilde verontschuldigen, dat hij haar hierheen meenam. „Ik vrees, dat Je "t niet erg prettig zult vinden, wat je te zien krygt. Toni," zei hy en er was een vreemde klank in zijn stem. „Maar het ïykt me goed. dat je 't toch ziet". „Is 't werkeiyk zó erg?" fluisterde Toni. terwiil ze dacht aan de afschu welijke ziekten, die ze in het ziekenhuis was tegengekomen. Maar zo iets kon 't niet zyn. Mark zou zo'n patient onmid dellyk naar het ziekenhuis in Miranda hebben gezonden „Is er gevochten?" vroeg ze zachtjes. NeeEen manéén van de arbeidersheeft slaag gehad. Ik wil de graag, dat je me helpt bil het ver wisselen van het verband en dat je ziet. wat er gebeurd is Nog steeds was er die vreemde klank in zyn stem. Het leek alsof hil een grote woede onderdrukte, maar ze begreep niet. wat 't met dit geval te maken kon hebben. Ze knikte en liep achter hem aan het huisje binnen. I Het was er warm en bedompt en het j rook er onaangenaam. Ze was hier j echter aan gewend. Een grote neger lag op de grond uitgestrekt op enkele sui ker zakken. Hy lag op zyn buik. Hij kreunde als een gewond dier, toen Mark hem aansprak en heel voorzich tig het verband van zün gespierde rug begon te verwijderen. „Ik hem hem verdoofd," merkte Mark kortaf op. terwijl hy in zün tas zocht. Toni staarde naar de glanzende bruine rug van de man en slikte even. voordat ze zich voorover boog om te helpen. De wonden, veroorzaakt door zweepstrie men. waren ontzettend Toni had nog nooit zo iets gezien, hoewel ze in het ziekenhuis toch wel iets gewend was geweest. Zulke wonden konden slechts veroorzaakt zijn door een langdurige strafoefening met een leren zweep! Met een droge keel fluisterde ze: ..Niemand mag tegenwoordig de negers toch meer slaan! 't Zyn toch geen sla ven meer!" Mark legde nieuwe verbanden aan en antwoordde met dadelyk. Zyn mond was één strakke lyn. Hy gooide oude verband op een vuur. dat buiten brandde, en sloot zyn dokterstas. Pas toen ze weer buiten waren, zei hy lang zaam: „Nee, Toni. je hebt gelyk. 't zyn geen slaven meer. Maar deze man werd zo toegetakeld door zijn blanke baas wegens brutaliteit. Hij werd geslagen door een blanke, die zich in drift liet gaan en vergat, dat we allemaal vrij zijn in een vrye wereld. De blanke man zat op zyn paard en ranselde er als een bezetene op los. Daarom kijken de mensen vandaag allemaal zo somber en dreigend Een negervrouw kwam op hen toelo- lopen. Ze keek Mfyk aan. „Ik voel me beschaamd over de kleur van m'n huid" mompelde hij zachtjes tegen Toni. Hij glimlachte tegen de vrouw „Morgen zal hij al een stuk beter ziin", zei hij met overtuiging. „Laat hem vandaag verder maar rustig slapen". (Wordt vervolgd1 voor Nederland en een inspecteur doet ir. een onzer grote steden dienst als agent! LAATSTE HOOP.... Hun laatste hoop hebben de betrok kenen thans gevestigd op een door onze regering op instigatie van enige Kamerleden ingestelde „Com missie achterstallige betalingen", die zal hebben na te gaan wat er aan de huidige regelingen hapert, en wat er zal moeten gebeuren om de slacht offers die allengs een minderwaar- üighe dscomplex dreigen te krijgen te helpen. In wezen spruit bedoelde commissie die opdracht kreeg om verslag uit te brengen c.q. voorstellen in te dienen voort uit het Initiatief van onze volksvertegenwoordiging. Daarom meent men bij haar begrip te mogen verwachten voor de vele en velerlei noden van dc gerepatri eerde Indische Nederlanders, die zowel vóór als tijdens en ook na de oorlog hun beste krachten hebben gegeven voor de Nederlandse zaak. Onder Nederlandse verantwoorde lijkheid zyn de zorgen ontstaan van deze mensen, die geleidelijk tussen ka en schip zyn geraakt. Het lijkt billijk, dat ook van Nederland maatregelen worden gevraagd om deze duizenden te helpen, die thans in de meest kom mervolle omstandigheden verkeren bracht hebben voortaan een herinne ring daaraan te geven. Op deze 33st« verjaardag van de KLM reikte ar Ples man voor de eerste maal de bronzen, zilveren en gouden legpenningen uit, dl» deze vliegtyden symboliseren. Gouden penningen waren voor ge zagvoerder-commodore Moll en ge zagvoerder van Messel. Het zilver was o.m. voor de gezagvoerders Fryns en „Boon" Sillevis, het brons, dat na tuurlijk In veel groter getale verte genwoordigd was, o.a. voor de oud- gezagvoerder van Balkom. Maar naast hen kwamen boordwerktuigkundigen, radio-telegrafisten en stewards naar voren en voor elk van hun had dr Plesman naast een stevige handdruk enkele rake dankwoorden, die soms een herinnering opwekten aan de be ginjaren van de vliegerij. Commodore Moll sprak namens allen een dankwoord. De uitreiking werd o.m. bijgewoond door luitenant-generaal vlieger I. A. Al er. Pachtprijzen wederom hoger Uit de door het CBS gepubliceerde voorlopige uitkomsten van de sta tistiek van de pachtpryzen over het jaar 1951/52 (1 Aug '51—31 Juli '521 blijkt, dat de pachtprijzen van de nieuw afgesloten pachtcontracten ook dit jaar wederom gestegen zyn. Vergelijkt men de huidige prUzen met die van de in het jaar 1940 afgesloten contracten, dan blijkt voor zg. behuisd land (boerderyen) op de zeekleigronden dat zyn in het algemeen de gebieden waar pacht het meest voorkomt de stijging 48 te bedragen. In de rivier kleigebieden en de weidestreken was de pacht ca. 40 hoger, terwijl op de zandgronden de verhoging 46'; bedroeg. De styging van de pachtpryzen voor boerderijen, vergeleken met die van 1950/'51 bedroeg op de zeekleigronden 5%. in de overige gebieden 7%. De prijzen van los bouwland vertoon den in vergelijking met 1940 eveneens een verhoging, nameiyk voor de zeeklei gebieden 2%. voor de weidestreken 35% en voor de zandgronden 11%. Vergeleken met 1950/'51 vallen er voor de pachtpryzen van los bouwland ver hogingen van 512% vast te stellen. Over het algemeen stegen de pacht pryzen voor los grasland niet in die mate als bij los bouwland, het grasland der zeekleigebieden vormt hierop een uitzondering; t.o.v. 1940 was de styging 33%; to.v. 1950/"51: 13%. 57) ..Het is zeer goed", sprak Jolliepop. ..dat ik mij in mijn jeugd als padvinder in liet kaartlopcn heb bekwaamddeze kennis komt thans goed ter stade. De bergen, bossen en rivieren, op deze kaart aan gegeven. kan ik alle in dit landschap terugvinden". ..Maar", vroeg Panda. ..kun je ook de schat terug vinden?" ..Hum", zei Jolliepop. ..naar de aanwijzingen op de kaart te oordelen, zal de schat zich ergens in dit blanco vierkant moeten bevinden. Wij dienen dus te graven in het deel van het eiland, dat door liet vier kant wordt omsloten". ..O. dus het is niet zo moeilijk om de schat te vin den?" riep Panda uit. ..Misschien toch wel. mijnheer Panda", wierp Jollie pop bedenkelijk tegen. ..liet vierkant omsluit name lijk een vierkante kilometer land!" Panda begon enigszins te beseffen, dat nog heel wat moeilijkheden voor hen lagen; want tenslotte is het geen peuleschillctje om een vierkante kilo meter land zonder schoppen of spaden om te graven! Maar i an de moeilijkheden, die hen in de gedaante j van dc heer Tcutbel volgden, waren zij zich nog niet I bewust! Radio - programma VOOR DONDERDAG 9 OCTOBER Hilversum I (402 M) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.muzlek; 7 45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.muzlek; 9.00 Voor de hulsvrouw: 9 35 Waterstanden: 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde mu ziek: 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 1145 Gram muziek. 11.50 Als de Ziele luistert", causerie; 12.00 Ange lus; 12-03 Lunchconcert; (12 3012.33 Land- en tulnbouwmededellngen i12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Zang en plano: 13.45 Gra- mofoonmuzlek. NCRV: 14.00 Gelders or kest en solist; 14 45 Voor de vrouw; 15.15 Kamermuziek: 1550 Gram.muzlek: 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gevarieerde muziek; 18.35 „Op de Stelling"; 18.45 Gram.mu zlek, 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een Sastoraal antwoord: 19.30 Gram muziek; D.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd pro- Avondoverdenklng: 23 00 Nieuws berichten. 23.1524.00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 M) AVRO: 7 00 Nieuws; 7.10 Gram muziek: 7.15 Ochtend gymnastiek; 7 30 Gram.muzlek; VPRO: 8.00 Nieuws; 8 15 Gram muziek; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gram.muzlek: 9.30 Vcror de hulsvrouw; 9.35 Gram muziek; 10.35 Ik weet. Ik weet wat U niet weet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde mu ziek: 12 00 Amusementsmuziek: 1225 In 't spionnetje: 12.30 Land- en tuln bouwmededellngen; 12.33 Orgel en plano; 12.50 „Uit het bedrijfsleven": 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram.muzlek; 13.20 Lichte muziek: 13 50 Gram muziek: 14.00 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 14.35 Cello en plano; 15.00 Voor de zieken; 16 00 Van vier tot vyf: 16 45 Voor de Jeugd: 17.30 Militaire causerie; Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek: 1^.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Gram.muzlek; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Phllharmonlsch or kest; 21.20 „Lezende vingers", hoorspel: 22.20 Dansmuziek; 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualltelten23.3024.00 Gramo- foonmuzlek. Engeland. BBC Home Service. 330 m.: 12.00 Gram muziek; 12.15 Voor dc boeren; 1225 Voor de arbeiders; 12.55 Weerber.; 13 00 Nieuws; 13.10 Mededelingen; 13 20 Filmprogramma; 14.00 Schoolradio; 15.10 Gram muziek; 15.45 Hoorspel; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18.00 Nieuws 18.15 Sport: 1820 Voor de boeren: 18.35 Viool en plano; 19 00 Gevarieerd pro gramma; 19.30 Strijkkwartet en solisten; 20.30 Twintig vragen; 21.00 Nieuws; 21.15 Klankbeeld; 22.00 Reportage; 22.30 Cau serie; 22.45 Hobo en plano; 23.00—23.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 '147 m.: 12 00 Lichte muziek: 12.45 Or kestconcert; 13 45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Apache-orkest: 15.30 Pianospel; 15 45 Dansmuziek; 16.15 Mrs. Dale's Dagboek; 1630 Causerie; 16.45 Mi litair orkest; 17.30 Gevarieerde muziek; gramma; 20.00 Causerie; 20 30 Gevarieerd programma; 20.45 Hoorspel: 21 15 Dans muziek: 22 00 Nieuws. 22.15 Actuele cau serie; 22 20 Dansmuziek: 23 05 Voordracht 23.00 Orgelspel; 23 56—24 00 Nieuws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m.: 12.00 Orkestconcert; 1300 Nieuws; 13.25 Amusementsmuziek: 14.15 Idem: 15.00 Gevarieerde muziek: 15.50 Dansmuziek: 17.00 Nieuws; 17 45 Gram muziek; 19.00 Nieuws. 19.30 Blaasconcert; 20 20 Sym- £honle-orkest; 21 00 Hoorspel: 21.45 leuws: 2235 Instrumentaal kwintet: 23.00 Koorzang; 23 15 Muzikale causerie; 24.00 Nieuws; 0 30 Dansmuziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m: 12.30 Omroeporkest; 13.00 Nieuws: 13.20 Omroeporkest; 14.00 Nieuws; 14.05 Piano recital. 14.25 Hoorspel: 17.10 Orgelcon cert; 17 55 Gram muziek; 18.30 Ameri kaanse uitzending; 19 01 Lichte muziek; 19 58 Gram.muzlek; 20.02 Orkestconcert; (20 3020.50 Gram muziek); 23.15 Gram. muzlek; 23.45—24.00 Nieuws. België. 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Klassieke muziek; 12.00 Orkestconcert: 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de land bouwers; 12.42 Gram.muzlek: 13.00 Nieuws 13.15 Zang; 13.45 Koorzang: 14.00 Engelse les: 14.15 Gram.muzlek; 14.30 Franse les; 14 45 Gram.muzlek: 15 00 Kamermuziek: 15 30 Orkestconcert: 17 00 Nieuws; 17.10 Gram muziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram muziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Vrije politieke tribune: 19.50 Gram.muzlek: 20.00 Klank beeld; 20.20 Gram.muzlek; 20.30 Orkest concert; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Ver- zoekprogramma voor de vrouw; 22.00 Nieuws: 22.15 Pianorecital; 22.45 Gram. muzlek; 22.5523.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13 10. 14 00 en 15.00 Gram.mu- mofoonmuzlek: 16.35 Amusementsorkest; ziek; 16.00 Amusementsorkest: 16.25 Gra- moloanmuzlek; 16.35 Amusementsorkest; 17.00 Nieuws: 17.15 Verzoekprogramma; 18 30 Omroepkoren; 19.00 Strykkwartet: 19 40 Gram muziek: 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel: 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte mu ziek; 22.50 Nieuws. WOENSDAG Het Gulden Vlies: Expolltleke gevange nen uit de bezettingstijd. 8 uur nam. Levendaal 1: Zitting Prijzencommlssle 7.30—8.30 uur nam. Rapenburg 61: Theosofische Ver. Spr. J. H. Kengen. 8 uur nam. DONDERDAG Volkshuls. Contact- en filmavond voor as. emigranten. 8 uur nam. StadszaalResidentie-orkest. Planoeollst George van Renesse. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg 10) Veron: Le zing H. A. A. Grimbergen over televisie- ontvangers. 8 uur nam. VRIJDAG Snouck Hurgronjehula Chr. Hlst. Unie. Spreker F. H. v. d. Wetering, 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Voordrachtavond Ned. rot. Bond. F. C. de Bordes, 8 u. nam. ZATERDAG: Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Het witte legioen", 8 uur nam. Volkshuls: Cursus Natuurkunde, 4 uur RK Lodewykskerk: lezing pater W. Sluys voor nlet-katholleken en katholie ken. 8 1/4 uur nam. Doelen (Rapenburg 2): Sociale Raad. Dr J. E. Zweers spreekt over t.b.c.-bestry- ding. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr H. Jankuku over „Dorestadt en Haithabu", 8 uur nam. DAGELIJKS DE BIOSCOPEN. Lnxor „Ik heb mlln hart In Heidelberg verloren" (alle leert.) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „Marva's Ahoyl" (alle leeft.) Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.16 uur; werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex ,.De laatste grens" (14 Jaar) Zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur; werk dagen: 2.30. 7.15 en 9 15 uur. Donder dag: „Gevaarlijke leeftyd" (18 Jr.) 21. 7 en 9 1/4 uur. Casino „Drie vrouwen en een vrijgezel" (alle leeft.) Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-.n acht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 4 Oct. 13 uur tot Zaterdag 11 Oct. 8 uur waargenomen door: Apotheek van Orlesum. Mare 110, Tel. 20406 en de Zulder-Artotheek. Lammenschanswee 4 Tel. 23553.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3