LEIDSCH DAGBLAD Jean Hubert redde vijf Nederlanders, de dood nabij Dodensloep kapseisde tweemaal door golfbrekers Engeland en Amerika overhandigen nota's in Teheran Congres van ja-broers te Moskou geopend 91ste Jaargang MAANDAG 6 OCTOBER 1952 No. 27730 Directeur: J. W Henny HoMiareoaciie- B W Menkhorst e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Aam 25041; Eed. 21507 Dramatische drijftocht in het Kanaal Drie stierven jammerlijk van uitputting (Speciale berichtgeving). Het was een dodensloep, met de rand nog maar even boven de oppervlakte van de ruwe zee zwevend, die de jonge Franse visser Jean Hubert, van de „Louise Leon" j.l. Woensdagavond in de vallende schemer ontdekte, even nadat hij de haven van Cherbourg had verlaten. Hy zag dat er mensen in dat half gezonken scheepje zaten. Toen hij langszü schoot, aarzelde hy geen moment. Hij gaf bet roer over aan een van zün matrozen en sprong in het vaartuigje. Want hij had gezien dat daarin mensen waren, die aan het einde van hun krachten waren, uitgeputte schipbreukelingen. Er waren er onder, die half bewusteloos in het water lagen. Alsof zij licht als een veertje waren, zo tilde hy de mannen een voor een op en gaf hen over aan zijn matrozen, die bij de reling stonden. De doden liet hij in het wrak. Toen Jclonk zijn bevel naar de haven terug te keren. Jean Hubert, 24 jaar, had 5 overlevenden van de vergane Rotterdamse kustvaar der Luctor gered. Hjj bracht hen in Cherbourg aan de wal. KOUDE EN UITPUTTING Aan deze blonde Normandièr hebben de opvarenden van de Luctor hun leven te danken. Want de duisternis naderde zeer snel en zij werden door de harde wind en de ruwe zee naar de rotsen gedreven, waajr een zekere dood wachtte. Die dood was reeds gekomen voor drie van hun maats, stuurman Datema uit Den Haag, 2de machinist J. J. van Oosten, uit Rotterdam, en de 18-jarige matroos M J. Aarnoutse uit Dordrecht. Zij stierven van koude en uitputting. La ter dreven hun ontzielde lichamen aan cp de rotsen van Cherbourg. Zy. die dit schokkende d:ama van de Sec overleefden, kwamen Zaterdagavond met de Paryse trein ln Rotterdam te rug. Op het kille perron stonden hun familieleden en een vertegenwoordiger van de rederij. Zij omhelsden hun vrouw, de jonge matroos Blom schudde zyn vader vrolyk de hand. Wat terzyde stond eenzaam de jonge Poolse matroos Kcmmerowsky uit Cuxhaven. Hem kwam niemand verwelkomen, maar zij namen h"=m in hun midden mee naar de wacht kamer, waar de eerste verhalen loskwa- klammcnd om er niet te worden uit geslingerd. Kapitein Wensing hield er de moed in, maar hü kon ook niet iedereen helpen. Wie uitgeput raakte, ging zitten, maar kwam dan dikwyls onder water. Op het laatst raakten vrijwel allen in half bewusteloze toe stand. Op een gegeven moment, vertelde de kapitein, zag ik dat de jonge Aarnoutse met zijn hoofd op de schoot van de le machinist lag. Die zat bewusteloos op de voorplecht en kwam telkens tot aan zijn borst in het water. Zo stierven in de loop van de dag ook de stuurman en de 2e machinist. Nog eenmaal werd de sloep door een breker omgegooid en hoe al deze uitgeputte mensen weer kans zagen in die half gezonken sloep te komen, is hun nog een raadsel IN VEILIGHEID. Zo kwam de avond Het licht begon snel te verminderen. Hoop op redding 'as er niet. Met zorg zag kapitein Wen- ZINKEND SCHIP LIET GEEN KEUS De ondergang van de Luctor is wel een schokkend drama geweest, zoals kepitein Wensing vertelde. Toen men zich ln zware stormen be vond, wilde de kapitein onderzoeken, wat de oorzaak was van de steeds toe nemende slagzij, maar nergens kon hij con lek ontdekken. Het schip weer recht krijgen, was ech- .trr Iets wat niet kon wachten. Enkele uren hebben kapitein, machinist en de jonge matroos lading naar stuurboord getremd om de slagzij weg te werken. Het hielp niet. Niet wetend, voor welke ernstige dingen men nog zou komen te staan, besloot de kapitein te trachten Cherbourg aan te lopen. De slagzij was intussen heel ernstig geworden. Met storm en zee achterin begon de Luctor weg te lopen naar de Franse kust. Een hechelijk werk Want het achterschip was diep in het water gaan liggen en gereee'-d liepen zware zeeën de Luctor achterop en bedolven het achterschip. Maar er was geen keus BINNENSTROMEND WATER. Het was inmiddels 4 uur in de nacht geworden. De Poolse matroos meldde, dat het water hoog in de salon stond. Het kwam by de trap vandaan en stroomde snel binnen. Vermoedelijk was ergens in de wand een ernstige scheur gekomen. Het ergste was, dat deze lekkage de Luctor had beroofd van het enige middel om de buiten wereld in kennis te stellen, van het gevaar, waarin men verkeerde. De radio-telefoon was door het binnen komende water onklaar geraakt; men was alleen in de stormnacht op een zinkend schip. Terwijl allen in de salon als paarden werkten om het water weg te krijgen, stond stuurman Datema alleen aan het roer en wetende dat de Luctor nu in nood was, gaf hij geregeld met de top- lamp het noodsein SOS. Er waren echter seen schepen in de buurt Stug bleef hij doorsturen op het licht van kaap Levi, terwijl steeds meer zecen de Luctor achterop liepen en overspoelden. Toen het daglicht kwam. kon niemand aan boord hoop hebben, dat de Luctor .behouden zou blijven. Om 7 uur moest de kapitein besluiten het schip te ver laten De sloep was binnen een minuut goed te water. Kapitein Wensing liet federeer er in gaan. behalve de le machinist Met hem ging hij het schip nog eens rond. HOZEN OF VERDRINKEN. Elk ogenblik kon de Luctor kapseizen en zinken. Er stond niet anders op dan het schip te verlaten. Kapitein en machi nist gingen ook in de sloep en deze stak WEERBERICHT Guur weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Noordwest. Vry koud. (Opgemaakt te 10 uur) 7 OCTOBER. Zon op: 6.51 uur; onder: 18 04 uur. Maan op: 19 24 uur: onder: 12 22 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.23 en 17 42 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's af. Met acht man in het kleine note- dopje was reeds riskant werk. Men kon zich bijna niet roeren, laat staan dat er geroeid kon worden. Het zeiltuig en andere inventarisstukken liet de kapi tein overboord gooien. Zo kreeg men ruimte voor twee man om te roeien. Er kwam veel water binnen, dat kon wor den uitgehoosd. Zo bleef men enkele uren ronddrijven, telkens overspoeld door brekers Het was hozen of verdrin ken. Zij schatten dat het ongeveer drie uur heeft geduurd, voor de Luctor in de golven verdween Een dwars aanko mende breker werd allen in de sloep bijna noodlottig. De zee greep de sloep en gooide hem om. SLOEP KAPSEISDE. Het heeft lang geduurd, voor zy. in dc zee liggend, dc sloep weer gekeerd hadden en erin waren geklommen. Doornat en verkleumd werd de toe stand nog hachelyker. omdat zij het vaartuigje niet meer konden leeghou- den. Het lag met het dolboord bijna gelijk met het water. Wie op de dof ten wilde zitten, kwam lot zyn borst in het water. Urenlang hebben zij in de sloep gestaan, zich aan elkaar vast- Auto reed in Rijn Vijf inzittenden verdronken Gistermiddag is te Doornenburg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen om het loven zün gekomen. Een ees-personenauto, afkomstig uit Haarlem, reed bij Doornenburg het Pannendensoveer op. De auto reed aan de andere kaïnt de pont weer af en ver dween in de Rijn. Twee echtparen uit Haarlem kwa men om het leven, de heer II- Wempe, van beroep bakker, mevr. T. Wempe Van Luvken, de 33-jarige heer H. Best en diens 29-jarige echtgenote mevr. J. C. BestVerslages. Ook de bestuur der van de auto, de bakker-bezorger P. Gortzak, eveneens te Haarlem, is verdronken. sing, dat men door de storm vlak onder het land was gedreven. In de branding op de rotsen te worden gegooid, bete kende een zeker verongelukken Mer. zag reeds in het kwyner.de licht de haveningang van Cherbourg. En plotse ling kwamen daaruit twee wsserssche- pen. waarvan een in hun richting voer Enkele minuten later waren zij in vei ligheid'. Het laatste wat kapitein Wensing zich herinnert, was zijn schrik, toen hy dc schipper van de Franse trawler aanstalten zag maken in dc sloep te springen. „Dat kan zyn dood zijn", dacht hy. Maar het liep goed af. Jcan Hubert tilde de bewustelozen een voor een op en gaf hen over aan zün bemanning. Ze hebben mijn kleren uitgetrokken, mij in een deken gerold en naar een huis gebracht. Iedereen is voor ons even hulpvaardig geweest. Wc kon den slapen, kregen droge kleren, te eten en te drinken. Aarnoutse en de stuurman spoelden de volgende dag aan. Machinist Van Oosten is Vrijdag gevonden. Zy zullen in Nederland worden begraven. En tussen de reispapieren en andere documenten haalde hij een portret te voorschijn, het portret van de jonge schipper van de Louise Leon, die op het laatste moment de dood vijf Ne derlandse schipbreukelingen wist te ontnemen! om alle aanspraken van beide zijden door onpartijdige uitspraak te regelen. Er was niets gezegd over de prijs van de olie, omdat dat moest worden be sproken door de koper en de verkoper en niet door de regeringen. Eden zond de nota „opdat de Perzen, of zij de voortellen zouden verwerpen dan wel aanvaarden, preoies zouden weten wat Amerika en Engeland be doelen". In de Amerikaanse nota wordt om. gezegd, dat in de jongste Brits-Ameri kaanse nota tegemoet gekomen wordt aan alle Perzische eisen. Onder andere kaanse ambassadeur. Loy Henderson, werd het recht van de Perzen op natio- een onderhoud met de Perzische pre- i nalisat.e erkend, alsmede het recht van mier. Hü heeft Mossadeq eveneens een Pence de olie te verkopen behalve op nota overhandigd. Deze nota zou in monopoliebasis. grote trekken overeenkomen met de Morgen komt de Perzische Tweede Zal Perzië betrekkingen met Engeland verbreken? Het Britse antwoord op de jongste Perzische voorstellen voor de oplos sing van het oliegeschil is gisteroch tend aan premier Mossadeq overhan digd. Middle ton de Britse zaakgelastigde, bleef 20 minuten by Mossadeq en keek ernstag. toen hy de woning van de pre mier verliet. Kort na Middleton had de Amerl- Britse. In de Britse nota wordt de Perzische angst voor toekomstige Britse hande lingen in Perzië. indien een overeen komst zou worden bereikt op grond van de jongste Brits-Amerikaanse voorstel len, ..ongegTond" genoemd- De Britse regering verklaarde „teleurgesteld te zyn over het feit, dat haar jongste voor stellen op zoveel punten verkeerd wa ren begrepen". In de nota's werd niet ingegaan op Mossadeq's tegenvoorstellen, hoewel deze ook niet officieel werden ver worpen. In Edens boodsdhap wordt voorts ver- klaaird, dat de Brits-Aimerikaame voor stellen niet de Perzische nationalisatie van de olie-industrie ontkennen en dat ook niet getracht wordt de concessie van 1933 te doen herleven. Voorts werd geen buitenlandse leiding van de in dustrie geopperd en nog minder was dit genoemd als een voorwaarde. Ook werd geen monopolie voor de aankoop van olie overwogen, aldus de nota. Wel voorgesteld werd. aldus Eden, een eerlyke methode, die niet noodza kelijkerwijze de enige behoeft te zyn. Kamer na haar zomerreces weer by een. In parlementaire kringen meent men, dat Mossadeq dan weilioht de afgevaar digden zal raadplegen alvorens een be slissing te nemen over het al dan niet afbreken der diplomatieke betrekkingen met Engeland. Hij had nl. gedreigd deze betrekkingen te zullen afbreken, indien zijn tegenvoorstellen niet zouden wor den {-♦wvaard. De voorzitter van de Perzische Kamer, Kasjani, heeft verklaard, dat hij voor stander is van verbreking der betrek kingen met Engeland. Perzië haa in het geheel geen voordeel gehad van zyn be trekkingen mei Engeland, integendeel, Engeland had deze gebruikt om zyn imperialistische oogmerken in Perzië te bevorderen. Generaal Ridgway: doel van 1952 niet gehaald Generaal Ridgway heeft te Parijs, ter gelegenheid van het ontvangen van ae .Freedom Reward" verklaard, dat de militaire kracht van het Atlantische pact nog „op gevaarlyke wyze onvol doende" blyft en dat de Westerse wereld nog steeds in gevaar verkeert. De verplichtingen, die de 14 landen van het pact voor 1952 aangegaan had den. zouden niet geheel nagekomen worden en de verplichtingen voor 1933 moesten nog besproken worden. De generaal zeide, dat de militaire macht wel veel groter was dan voor het tot standkomen van het Atlantische pact en iedere aanvaller zou op een veel gro tere weerstand stuiten dan voor het sluiten van het pact. De vice-president van de Atlantische afdeling van de „Pan-American World Airways". Harris, heeft op een bijeen komst van de nationale vereniging voor transport voor defensie doeleinden te Philadelphia verklaard, dat in geval van nood burgervliegtuigen dagelijks een divisie volledig uitgeruste militairen van dc VS. naar Europa kunnen over brengen. Op deze wyze zou binnen twee weken een kwart millioen man kunnen worden overgebrachtzo meende spr. Harris is indertyd stafchef geweest van het Amerikaanse commando lucht transport. LID VAN AMERIKAANSE HULPMISSIE IN TURKIJE GEARRESTEERD. De Turkse pers meldt, dat een lid van de Amerikaanse hulpmissie is gearres teerd op beschuldiging van spionnage ten gunste van de Sovjet-Unie. Het be treft een technicus voor verbindings aangelegenheden. Er wordt een onderzoek Ingesteld door de Amerikaanse autoriteiten en de Turk se politie. Zaterdagmiddag om half drie - zes uur nadat notaris J. de Jong de eerste hoekstijl had geplaatst van liet prefab-huis. dat een Zaandamse firma speciaal voor de export wil gaan bouwen - werd het sluitstuk op het dak aangebracht en was de woning - althans van buiten - gereed. De demonstratie slaagde uitstekend. Oude geluiden zittende, de heer M. M. van Dyk uit Haarlem, was. voordat de auto de pont opreed, uitgestapt. I# I 1 Het negentiende congres van de Rus- VJnze Knipse!pri|svraag sische communistische partij is gister- I avond om negentien uur plaatselüke w1. herinneren er aan, dat mor- tijd in het Kremlin begonnen. Naar verluidt .zou de auto als eevol- ?ennudda? om I2.uur,de,l[1w,1!" 1 De openingsvergadering werd ook door v-an het weigeren der remmen door de - ap onze a^vert€nt:e'uuPS€l" maarschalk Stalin bijgewoond. Zijn ver- tótiïm «Wining. aldus Tass". ging vergeld in het water ziin "ereden Dp zp-Hp in Ou-ossingen. welke ons na dit van een minutenlang applaus. De ver- Ti'ttende de hp.r ui m 'v*n nut ,.o ï^i.lp( boreiken worden onherroe- gadering werd geopend met een toe- pelyk terzyde gelegd. spraak van Molotof, plaatsvervangend premier en lid van het Politbureau. Voorts werd een rapport aangehoord van Malenkof, secretaris van het cen trale bureau van de communistische partij en een van de vooraanstaande leden van het Politbureau. In het pre sidium van 16 man van het congres werd ook Stalin gekozen. Tot de anderen behoren Molotof, Malenkof, Beria, maarschalk Worosjllof, maarschalk Boelganin. Kroesjef en Kaganowtsj, allen leden van het poli tieke bureau. Slechts 4 niet-leden wer den gekozen. Molotof waarschuwde in zyn openings rede de afgevaardigden, dat de „impe rialistische" landen zich op een derde wereldoorlog voorbereiden. Volgens een verslag van Tass beschuldigde hy „het agressieve anti-democratische kamp onder leiding van de rechtse heersende kringen van de V.S." er van de verant woordelijkheid te dragen voor: De Koreaanse oorlog; De bezetting van Formosa: De herleving van „het agressieve mi litarisme" in Duitsland en Japan; .Net opwekken van agressief milita risme in Oost en West". Een voorbeeld van het laatste noemde Molotof het Atlantisch verdrag. Dit ver drag was „gericht tegen de Sovjet-Unie, China en de volksdemocratieën". „De voortdurende verzwakking van het kapitalistische stelsel", aldus Molo tof, „zou door niets gestuit kunnen worden „temeer daar in de periode na de oorlog ■•en hele reeks '.inden met een totale bevolking van ongeveer 600 mil lioen aan het kapitalistische kamp zijn onttrokken. Niets zou de machteloos heid van „de kapitalistische landen", een oplossing te vinden voor „het toe nemende gevaar van een economische crisis en de groei van de werkloosheid" kunnen verbergen. Dit alles zou leiden tot conflicten onder genoemde landen en „de onvermijdelijke verscherping van de klassenoorlog binnen de bedoelde landen". „Het belangrijkste historische feit waartoe de tweede wereldoorlog heeft geleid" was volgens Molotof „het einde van de internationale isolatie van de Sovjet-Unie". Aan haar zijde stonden thans de Chinese volksrepubliek, de Duitse democratische republiek en de volksdemocratiën. Vervolgens gewaagde Molotof van „de machtige beweging van vredesstrüders. die honderd millioe- nen. waaronder vele millioenen ln kaol- talistische landen, verenigt". HU her- Dc ondergrondse Noord-Zuid verbin ding te Brussel waarvoor reeds in 1837 plannen werden ontworpen, maar met de aanleg waarvan eerst in 1936 goed een aanvang werd gemaakt, is dan ein- delyk, hoewel nog maar gedeeltelijk, ge reed gekomen. Zaterdag jl .heeft Ko ning Boudewün de Brusselse métro of ficieel geopend, en van Zondag af da veren 180 treinen per dag door de Noord Zuid verbinding, welke ln de loop van het volgende jaar geheel klaar zal zün. Van 1936 tot 1940 werd een bedrag uitgegeven van 374 millioen francs. Van 1940 tot 1945 308 millioen francs, daar na kwam een formidabele styging: van 1945 lot 1951 beliepen de uitgaven 2-417 milliard en voor de jaren 19531954 moet nog 1.1 milliard francs worden uitgetrokken. Het resultaat is een prachtige verbin ding, welke zo mooi is, dat menig Brusselaar zich afvraagt of het niet een beetje minder had gekund. Gehele wijken zyn. afgebroken, maar daarmede is niet veel verloren gegaan, want het waren merendeels complexen krotwoningen. Tydens de openingsplechtigheden herinnerde minister Segers er aan. dat België in 1835 de eerste spoorweg van het Europese vasteland had. De bouw van dc grote tunnel bewyst het Belgi sche vertrouwen in dc toekomst der spoorwegen, aldus de minister. De Noord-Zuid verbinding maakt Brussel tot de slagader van het trein verkeer tot het hart van de ster, van het spoorwegnet, waarvan de vertak kingen zich uitstrekken over geheel Europa. Koning Boudewijn verricht door het doorknippen van een lint de officiële opening. innerde aan de verklaring van Stalin dat „de vrede zal worden bewaard en verstevigd, indien de volken van ae wereld de zaak van de vrede in eigen hand nemen en tot het einde verdedig den". Een oorlog zou echter onvermy- delijk worden, „indien de oorlogsstokers er in zouden slagen de volksmassa's in verwamng te brengen en met zich mee te sleuren". Een geweldige ovatie ontlokten Molo- tofs slotwoorden, waarmede hy eer be tuigde aan „onze grote leider". Aan het begin van zyn welkomstrede verzocht Molotof de aanwezigen zich te verheffen ter herdenking van de in de oorlog gesneuvelden. Het Russische volk had zware offers gebracht, doch de Sovjet-Unie was onder de druk niet verzwakt. Het huidige vüfjarenplan zou ten uit- voer gebracht moeten worden ter ver sterking van de macht van de Sovjet- Unie en ter verhoging van de welvaart van haar bevolking in haar overgang van het socialisme naar het commu nisme. Het afgelopen jaar had reeds grote prestaties bij de uitvoering van het plan te zien gegeven. Wij moeten echter vastberaden vechten tegen te kortkomingen en eventuele zelfgenoeg zaamheid en -voldaanheid overwin nen", aldus Molotof. in het rapport van Malenkof wordt geheel dezelfde toon beluisterd als Mo lotof deed horen. Hy volgde geheel de weg door Stalin uitgestippeld en her haalde hoe in het Westen grote tegen stellingen zullen ontstaan door het streven zich te bevrijden van Ameri kaanse overheersing, die op een oor log zou moeten uitlopen. Britse treiler bij Groenland vergaan De 629 ton metende Britse treiler „Noman", (thuishaven Hull), is in de nacht van Zaterdag op Zondag op de rotsen van Zuid-Groenland te pletter geslagen. De opvarenden hebben zich nog enige tijd aan de rotsen weten vast te klampen, doch ten slotte moest de een na de ander de strijd tegen de woe dende elementen opgeven. Van de 21 koppen tellende bemanning zijn 20 man, waaronder de gezagvoerder, om het le ven gekomen. Een Noorse boot redde de enige overlevende. President Pieck van Oost-Duitsland. heeft gratie verleend aan 1.590 personen, die tot gevangenisstraffen waren ver oordeeld wegens „vpormallge fascisti sche activiteit". Van 1.022 anderen is de straf aanzienlyk verminderd. De amnestie is geproclameerd ter ge legenheid van de derde verjaardag van de Oostduitse republiek. Moskou wijst Zweedse nota af EEN BRUTAAL ANTWOORD. Het ministerie van buitenlandse zaken der Sovjet-unie heeft de Zweedse net a van 5 Augustus jl. als ongegrond van de hand gewezen. Deze nota had be trekking op een „beweerde deelneming van de diplomatieke vertegenwoordigers der Sovjet-unie te Stockholm aan spion- nage-activlteit met betrekking tot Zweedse militaire kwesties In de nota wijst de Sovjet-unie even eens het Zweedse verzoek af om de no dige maatregelen te nemen, welke een einde maken aan het „ontoelaatbare ge drag" der diplomatieke vertegenwoor digers van de Sovjet-unie te Stockholm. De nota herhaalt voorts een Sovjet verklaring van 28 Juni, dat „de zoge naamde zaak-En bom volgt op de on onderbroken activiteit in Zweden van elementen, die de Sovjet-unie vijandig gezind zijn. met de bedoeling de leden van de Sovjet-ambassade te compromit teren en de goede nabuurbetrekkingen tussen Zweden en de Sovjet-unie slech ter te maken". Fritjof Enbom, een Zweed. Is in aan het hoofd stond van een spionnage- greop, die reeds tien jaar in Zweden werkzaam was. Voormalige Sovjet-diplo maten in Zweden zouden met hem con tact hebben onderhouden). Voorts wordt in de nota gezegd, dat de bevindingen van het gerechtshof te Stockholm gebaseerd waren op de „on ware getuigenissen van Enbom en an dere agenten van de politie". Aan een dergelijk vonnis, aldus de nota, kan geen geloof worden gehecht. (Onwillekeurig denkt men, als men dit leest aan de processen achter het IJze ren Gordyn!) Vervolging van socialisten in Hongarije De laatste weken zouden, luldens be richten uit Boedapest, op grote schaal leden van de Hongaarse sociaal-demo cratische party uit Boedapest zijn weg gevoerd. Deze in Weense socialistische kringen ontvangen berichten maken voorts mel ding van een golf van aanvallen in de Hongaarse communistische pers op voormalige sociaal-democraten. Volgens het Weense socialistische blad „Arbeiter Zeitung", waarin deze berichten verschenen, „is de propaganda tegen sociaal-democraten slechts be doeld als verontschuldiging aan Moskou voor het falen van de Hongaarse com munisten om een groot deel van het door Rusland opgelegde productieplan uit te voeren. Er is in Japan een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen Takeo Nakano, een der gekozen liberale candidaten, die ervan verdacht wordt by de op 1 October ge houden verkiezingen stemmen te heb ben gekocht. De 52-jarige Nakano is be stuurslid van de liberale partij en voor malig onderminister van financiën. Naar de Japanse politie meedeelde zijn in totaal 28 candidaten aangehou den in verband met onwettige hande lingen. Geen van hen werd echter ge kozen en allen zün weer vrygelaten. Voorts zijn ruim 11.000 aanhangers van candidaten ondervraagd naar aanlei ding van beschuldigingen van onwettige practyken by de verkiezingscampagne. COMMUNISME IN LABOURPARTIJ. Hugh Gaitskell, voormalig Labour- minister van financiën, heeft ramingen van waarnemers, dat ongeveer een zesde deel der afgevaardigden van plaatse- lyke afdelingen op het jongste Labour- congres communisten of communistisch gezind schenen te zyn, „wellicht veel te hoog" genoemd. Doch zelfs als slechts een tiende of een twintigste der afge vaardigden communistisch gezind zou blyken, zou dit een „uiterst schokkende stand van zaken" zyn, waaraan het partybestuur „onmiddellük zyn aan dacht diende te wijden", aldus Gaits kell. Hij noemde het aantal communistisch getinte resoluties en redevoeringen op het copgres „uiterst verontrustend". GEEN SPOED IN DE ZAAK-KENNAN In politieke kringen in Washington 'oorspelt men, dat een besluit over ervanglng van Kennan in Moskou wel licht zal worden uitgesteld tot na de installatie van de nieuwe Amerikaanse president in Januari 1953. Minister Ache- son is bezig met het opstellen van een in het begin van de volgende week te overhandigen antwoord aan de Sovjet- unie. waarin, naar verwacht wordt, de beschuldigingen tegen Kennan zullen I worden verworpen,"

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1