LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe theorie over het ontstaan van de Bollenstreek Oudste meest oostelijke strandwal dateert van 3000 jaar vóór Christus WEERBERICHT Koude douelie voor Labour-congres Straatburgse conferentie loopt naar het einde 91ste Jaargang DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 No. 27726 «2T;"„Ti - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro Na 57053 Hoolajeaacue: B w Menkorst ar J Broawe,6_ per kw„t3al; t 0 47 per week releloo» Dir. .n Aama 25041: Hei 21507 Noodtoestand van 1254 deed het Hoogheemraadschap Rijnland ontstaan Het gebied tussen Leiden en het Noordzeekanaal, algemeen bekend als de Bloembollenstreek, vormt het onderwerp van een proefschrift waarop ir K. van der Meer heden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen tot doctor in de landbouwkunde is gepromoveerd. Het grote aantal ondiepe boringen, voor dit onderzoek verricht, heeft ook geologisch belangrijke gegevens opgeleverd; deze gegevens hebben de pro blemen, die aan de vorming van onze kuststreek kleven, weer aanzienlijk nader tot een oplossing gebracht. Aan de hand van het proefschrift van dr Van der Meer zullen enige nieuwe aspecten betreffende de wordingsgeschiedenis van dit gebied de revue passeren. De bewoner en bezoeker van de Bloem bollenstreek zal bekend zyn, dat In een richting evenwijdig aan de kust een aantal min of meer parallelle, hoger ge legen ruggen verlopen. De dorpen, als mede de voornaamste wegen, liggen op deze ruggen en de bollencultuur heelt zich er in hoofdzaak langs geconcen treerd. In de lager gelegen gebieden, tussen de ruggen in, wordt veelal wei land aangetroffen. STRAND WALLEN EN STRANDVLAKTEN. Wat de verschillende grondsoorten aan de oppervlakte betreft, reikt de geo logische geschiedenis terug tot ruim 30U0 jaar voor het begin van onze jaar telling. De voorafgaande tijd bracht een steeds hoger wordende zeestand, waarna een periode aanbrak, waarin de zee haar pas gewonnen gebied consolideer de. en onder de invloed van de golfslag op een vlakke zandige kust vormde zich de eerste zandrug, strandwal genaamd. De stroom langs de kust zal nog verder vorm gegeven hebben aan deze strandwal. Dr. Van der Meer komt nu tot de con clusie, dat de genoemde hogere stroken inderdaad strandwailen en niet, zoals vroeger gedacht werd, oude duinstroken moeten zijn. Bovendien heeft bij argumenten voor de gedachte, dat de strandwailen na elkaar zijn ontstaan, waarbij de meest oostelijke de oudste zou zijn. De strandwal. waarop Vogelenzang. Hil- lcgom. Lisse en Sassenheim liggen, is dus ouder dan die van Noordwijker- hout en Noordwijk-Binnen. Op grond van geologische en archeologische ar gumenten (cultuurvoorwerpen) kan het ontstaan van de eerstgenoemde strandwal gedateerd worden op onge veer 3000 jaar v. Chr. De strandwal van Noordwykerhout wordt op soort gelijke argumenten geplaatst in de tijd tussen 1500 en 2000 jaar v. Chr. ZEESPIEGELVERLAGING. Na de vorming van de laatste strand wal trad een aanzienlijke zeespiegelver laging op en de lager gelegen stroken tussen de strandwailen, de zgn. strand vlakten, kwamen droog te liggen. Op deze strandvlakten kon zich een dichte begroeiing en daaruit veen ontwikke len. Deze veenvorming heeft voortge duurd tot de tijd waarin bij de volgende periode van zeespiegelrijzing zout water door de monding van de Oude Rijn, in het zuiden, en vanuit het IJ. in het noorden, de randen van ons gebied aan tast. De strandwailen vormden toen al voldoende bescherming aan het achter land. dat een frontale aanval van de zee op ons gebied geen succes had. De aan val verliep dus via de flanken en hier kon de zee de strandvlakten tot halver wege Noordwijk en Noordwykerhout en tot tussen Sassenheim en Lisse binnen dringen en een laag zeeklei werd hier afgezet. In de zeeklei zijn twee phasen te on derscheiden. De eerste periode van ho gere zeestanden moet hebben plaats ge vonden enkele eeuwen vóór Chr. Lang kan deze toestand niet voortgeduurd heb ben. Want enkele honderden jaren later, in de Romeinse tyd. zien we menselijke bewoning bij Valkenburg en bij Rijns burg. In de derde eeuw na Chr. vindt dan een tweede overstroming van de lage kustgebieden plaats. RIJNWATER NAAR HET IJ. Na deze succesvolle aanvallen trekt de zee zich nu terug en het gebied ge raakt weer bewoond totdat omstreeks het midden van de 9de eeuw het zee water nog eens terug kwam en de Noormannen met hun zeeschepen de Rijnmond-kwamen binnen varen. Zeer kort daarna, omstreeks 870. verzandt dan de Rijnmond door het ontstaan van de duinen Van dien af blijft ons ge bied gevrijwaard voor een directe In vloed van het zeewater. Voor het ge bied achter de duinen breekt nu, door hot uitvallen van de afvoer, een periode aan met veel wateroverlast. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk regen en later enkele buien. Krachtige tot matige wind ln hoofd zaak tussen Oost en Zuid. Iets hogere temperaturen ln de nacht en ochtend. (Opgemaakt te 10 uur) 1 OCTOBER Zon op' 641 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 17.20; onder: 3 41 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.12 en 13.41 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Dr Van der Meer neemt aan, dat het Rijnwater nu achter de duinen, langs en door het veengebied een weg naar het IJ gevonden moet hebben. Uit de noodtoestanden, die toen wel ge- VERSCHIL IN ONTSTAAN. In tegenstelling tot vroegere opvat tingen bestaat er dus nu verschil in de wijze van ontstaan tussen de strand wailen en de duinen. De strandwailen liggen op de plaats waar zij zijn ont staan: de duinen daarentegen tonen een beeld van de werking van de wind. Het zand wordt met de heersende Westelijke winden landinwaarts verplaatst en be graaft daarby oudere strandwailen en -vlakten onder zijn beweeglijke vracht. Een voorbeeld hiervan is te zien langs de Elswoutslaan. tussen Overveen rn Aerdenhout. Oostelijk van de weg ligt het weiland van de strandvlakte. Weste lijk een duinzandcomplex, dat een ei onder liggend ouder systeem van strand wal en strandvlakte aan het oog ont trekt. Opmerkelijk is. dat het veen van de strandvlakten bedekt is met een mui stens halve meter dikke laag zand. die in dikte van West naar Oost afneemt. In het veen zelf wordt echter vrijwel geen zana aangetroffen. Hieruit blijkt, dat het zand pas na de veengroei in zulke grote hoeveelheden is verplaatst. Het ligt dus voor de hand dit zand- transport van West naar Oost aan de vorming van de duinen te verbinde n De hier beschreven kuststreek laat dus naast elementen, wier ontstaan uit sluitend aan de werking van de zee toegeschreven kan worden, uit een geologisch jongere tijd. duinen zien. die door windwerking zijn gevormd. De consequenties, die uit de ge schetste geologische gesteldheid voor onze bloembollencultuur voortvloeien, zullen aan de hand van de studie van dr Van der Meer. in een volgend arti kel behandeld worden. Dr J. D. DE JONG. STRANDWALLLN: heerst moeten hebben, werd in 1251 het Hoogheemraadschap Rijn land geboren. Veel later werd nog een doorgraving van de duinen bij Katwijk gemaakt, maar het duurde tot 1880 voordat met de bouw van een gemaal in Katwijk een afdoende op lossing bereikt werd. Een constant boezempeü werd ingesteld en daar mede de mogelijkheid geopend tot een bloembollenteelt met oogstzekerheid. Alhoewel de duinen voor de tuinbouw weinig waarde hebben, vormt de tot 80 100 m. diepte reikende zoetwaterzak, ln het duinlichaam, een barrière tegen de verziltlng van het achter de duinen liggende cultuurgebied. Door de opvulling van de strandvlak ten met veen Is het oorspronkelijke hoogteverschil tussen strandwailen en -vlakten aanzienliik verminderd, maar toch nog wel blijven bestaan. GEESTGRONDEN. Op de strandwailen. die door hun hogere ligging ook droger waren kon zich evenals dat aanvankelijk ln de strandvlakten het geval was. een bos- groel ontwikkelen. De lager gelegen delen van de wal len werden echter ln gebruik genomen als cultuurgrond en dit zijn de zgn. geestgronden, waaraan de geestnamen, Oegstgeest, Poelgeest. Rijngeest e.a. her inneren. De hoogste delen, die uiteraard ook het droogst waren, droegen bos; deze heten nooit geest. Resten van cie natuurlijke toestand vinden we nog terug ln de Haarlemmer Hout Groenen- daal. Keukenhof en Reigersbos. De uitbreiding en vorm van de strand wailen blijkt echter, volgens dr Van der Meer. gebonden te zijn aan het bestaan van de Rijnmond De splitsingen, die de verschillende strandwailen vertonen, verraden de nabijheid van het zeegat. De strandwal van Hlllegom. die nog tot Lisse een ongeveer één kilometer brede en machtige rug is. vertakt zich bij Lisse ln een drietal smalle, vaak niet meer dan 100 m. brede naar het Zuiden uitwtggende ruggen. Een dergelijke ver takking toont ook de strandwal van Noordwijk. Het ontstaan van de reeks strandwai len ln achtereenvolgende tijden ver klaart dr Van der Meer door een, ge durende die periode, dalende beweging van de zeespiegel ten opzichte van het land aan te nemen. Mr Beyen bij Trygve Lie De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen. heeft gisteravond in gezelschap van de heer Von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Ne derland bij de Ver. Naties, een beleefd heidsbezoek gebracht aan de secretaris generaal van de VN, Trygve Lie. GROMYKO NAAR MOSKOU De Sovjet-ambassadeur te Londen, Gromyko, zal vanmiddag naar Moskou vertrekken. Op de ambassade weigert men de reden van dit bezoek bekend te maken. Deze meisjes hadden er twee dagen en een nacht wachten voor over. om een van de 295 staanplaatsen, die werden verkocht voor een concert van het ..Philharmona Orchestra", dat te Londen een uitvoering gaf Ridgway wil absoluut minimum handhaven Generaal Ridgway, opperbevelhebber der Westerse verbonden stryakrachten in Europa, heeft te Parijs tegenover Ame rikaanse journalisten, die het verloop der geallieerde viootoelening „Mani- biace" hadden gevolgd. o.m. verklaard: „Indien er thans ooriug zou komen, zou den wij een verdedigende kryg moeten strijden of, Indien het zo wilt noe men, een vertragingstactiek moeten toe passen. De verenigde Westerse strijd krachten in Europa zijn thans nog over de gehele linie ontoereikend om op ge- lyke voet het hoofd te kunnen bieaen tan een krachtige aanvaller. Het Westerse geallieerde opperbevel dringt er by de regeringen der staten leden van het Noord-Atlantisch verdrag op aan ons een absoluut minimum aan strijdkrachten ter beschikking te stellen. Wij kunnen ons niet met minder tevre den stellen en zolang ik commandant ben. zullen wij ook aan dit minimum vasthouden", zeide Ridgway. In antwoord op een vraag of hy meen de dat het moreel in het Westen was verslechterd, antwoordde Ridgway: „In tegendeel. ik zie een zeer positieve en de finitieve verbetering. Begrijpt U mij goed: in mijn verklaring is geen cntiek besloten. Wat betreft de opbouw der Westerse verdediging in Europa is het mogelijk dat het menselijkerwys gespro ken onmogelijk was meer te doen dan hetgeen tot dusverre is geschied." In antwoord op een vraag verklaarde de Atlantische opperbevelhebber in Euro pa dat hy thans met de Franse regering onderhandelt over de aanleg van een pijpleiding, met het doel de aanvoer van brandstof voor straaljagers te verzeke- Al heeft het dan langer geduurd dan aanvankelijk iras gedacht. ..jonas" de vinwalvis, is Maandag te Rotterdam aangekomen. De drijvende bok ..Heracles" zorgde ervoor, dat .Jonas" na een klein luchtreisje veilig op het tentoonstel lingsschip in de Rotterdamse haven, de ..Viking" belandde. De „Viking" zal plaats kiezen in de Coolhaven bij de Lage Erfbrug. waar ge- interesseerden hem voor een ver goeding. die ten dele ten goede zal komen aan liet Koningin Wilhel- minafonds. zullen kunnen bezoeken. „Jonas" in de takels; de „Viking"- op de voorgrond. Zal partijleiding zich op de vlakte kunnen houden? (Van onze Londense correspondent) De Labour-conferentie begon Maan dag te Morecanbe (Lancashire» met een koude douche van de party-voorzitter, Harry Earnshaw, wiens openingsrede veel overeenkomst vertoonde met de be kende waarschuwingen van de conser vatieve schatkistbeheerder Butler. Het was een rede, welke weinig plaats liet voor illusies. Een toekomstige Labour- regering zou wegens de slepende dollar- crisis welke nog generaties kan duren, zo góed als zeker de levensstandaard noa-.-verder moeten verlagen terwijl de arbeiders nog meer offers zullen moeten brengen door overschakeling naar werk, dat essentieel is. terwijl het land met nog meer versobering genoegen zal moeten nemen. Uitbreiding der sociale voorzieningen zal slechts mogelijk zijn. indien er voor gewerkt wordt Earnshaw onderstreepte de noodzaak voor de party om de eenheid te bewaren. De Engelsen houden niet van in het vage te theoretiseren en voelen zich ook in de politiek het best. als de vraag stukken van een practische kant worden aangepakt. De party, welke de waarheid onder ogen durft te zien, hoe onaange naam deze ook is. heeft de meeste kans op de overwinning. Churchill schilderde in de oorlog ook de dingen zo zwart Een ^opmerkelijke zinsnede in het be toog van de partyvoorzitter was, dat de tory-regeiing minder reactionnair was, dan men had verwacht. Dit betekent, dat het voor Labour niet zo gemakkelijk zal zijn om de conservatieven bij de vol gende verkiezingen weg te vagen, als eerst gedacht in de eerste maanden. Uien Churchill de ene blunder na de andere scheen te maken, meenden de socialis ten de overwinning reeds in hun zak te hebben. Of ze met een spoedige zege raad zou den weten, valt te betwijfelen. Labour heeft behoefte aan een vry langdurige periode van oppositie teneinde zich te bezinnen op een realistisch program. De party verwacht echter dat haar niet veel tijd is gelaten, daar de poli tieke kansen plotseling kunnen keren, temeer daar Labour by de vorige verkie zingen met een stemmenmeerderheid uit de bus is gekomen, welke echter niet tot uitdrukking kwam in de zetelmeerder- heid, daar onder het districtenstelsel de stemmen in kieskringen, waar een par tij in de minderheid blijft, verloren gaan. Het is echter reeds duidelijk, wat de conferentie wil. namelyk dat de partij in 1954 een eigen geluid laat horen. De moeilijkheid voor de leiding is daarbij. onder directie van Arturo Toscanini te kunnen bemachtigen. De meisies. die alle tot nu gevestigde wacht records hebben gebroken, mochten de nacht in de hall van het gebouw doorbrengen. dat zij de tories moeilyk kan aanvallen wanneer zy maatregelen nemen, welke ook een Labourkabinet niet zou kunnen ontwijken. Er zal daarom moeten wor den gegoocheld met formuleringen, waarbij men zich zo veel mogelyk op de vlakte houdt. Zal de sterke aandrang tot meer na tionalisaties. welke voornamelijk van vakbewegingszijde komen, al of met door Bevan beïnvloed, ook op een dood spoor kunnen worden gerangeerd? Want of dit nog de trekpleister is, zoals vlak na de oorlog, toen men iets nieuws wilde, valt te betwijfelen, vooral omdat men in Labour-kringen zelf er nooit veel enthousiasme voor getoond heeft. De verkiezingsuitslag wordt, door de rechtse leiders als een duidelijke waar schuwing van de kiezers opgevat, niet dat zij Labour de rug toekeren, maar wel dat de socialisten te veel hooi op hun vork hebben genomen. De nationaliseringsgedachte raakt het giute publiek nauwelijks, ook al omdat deze ingrijpende maatregelen pas op lan ge termyn heil kunnen brengen en ook, omdat, volgens ae ervaring, de nationa lisering zen.er in bedrijfstakken met een gevarieerd karakter, in tegenstelling dus met de kolenmijnen en de spoorwegen, □iet het geneesmiddel blykt voor alle kwalen. De woningbouw is in Engeland mis schien wel het meest brandende pro bleem. Als Harold MacMiUan. de voort varende conservatieve minister, die hier voor verantwoordelijk is, zyn belofte ge stand doet en meer huizen te voorschijn tovert dan zijn voorganger Aneurin Be- van. dan hebben de tories by de volgen de electorale krachtmeting een der be langrijkste troeven ln handen en ziet het er voor Bevan ook niet zo mooi uit. Bevan besloot de eerste dag met een rede over de werkloosheid, die z.l. alleen door het uitvoeren der socialistische denkbeelden zyn te keren. Tenslotte nam de vergadering met algemene stemmen een door Bevan ver dedigde resolutie aan. waarin de aan dacht van de Labourparty op de werK- loosheidsdreiging in Engeland wordt ge vestigd. Tevoren was het heftig toegegaan over een resolutie, inhoudende richtlijnen voor een campagne tegen de conserva tieve regering. Hierin werd o.m. voor gesteld, dat de Labourparty de vakbe weging zal steunen, indien deze gedwon gen zou worden in de industrieën actie te voeren ter verdediging van de levens standaard. De leider van de transport arbeidersbond. Deakin, verzette zich hef tig tegen een motie van deze strekking. „Wy geloven in de parlementaire de mocratie", zo zeide hij. „Indien gy de toekomst van deze partij wilt vernieti gen en de terugkeer van Labour als re geringsparty vertragen, aanvaardt da a cieze resolutie. De besturen van de vak verenigingen zullen nooit aan acties v; a deze aard deelnemen". De resolutie werd hierop met 3.986 000 tegen 1.728.000 stemmen verworpen. Ook een door de linkervleugel der par ty gesteunde resolutie, waarin werd ge ëist. dat de volgende Labourregering de inmiddels door de conservatieve regering gedenationaliseerde industrieën weer zal naasten zonder verdere vergoeding, bracht de gemoederen in beweging. Hierin werd nl. er op aangedrongen, dat hierbij ook de winsten, die de ge noemde industrieën in de tussentijd ge maakt hebben, zullen worden genaast. De aanhangers van de linkervleugel ver zetten zich krachtig tegen een voorstel om deze resolutie te vervangen door een gematigder motie van de machtige bond van arbeiders in de transport- en aan verwante bedrijven. De resolutie van de linkervleugel werd tenslotte met 2.386.000 tegen 1652.000 stemmen verworpen, waarna de gematigder motie met alge mene stemmen werd aanvaard. Engels plan wordt aanvaard De Europese assemblee is nu midden in haar tweede debat over de verhou dingen tussen „Klein Europa" en Enge land en acht andere tot de raad van Europa behorende landen. De eerste reeks van speeches over dit onderwerp doet verwachten, dat de vergadering heden haar zitting van dit jaar zal be ëindigen met een aanvaarding van een advies aan de regeringen om het Brit se plan voor het leggen van nauwe banden tussen Engeland en de kolen- en staalgemeenschap te volgen. Tildens de eerste helft van het debat werd er weinig of geen oppositie tegen het plan gehoord. Slechts de Italiaan se socialist Caron zei. dat Engeland zichzelf zou hebben buitengesloten, om dat een aanvaarding van de voorstellen de „volledige souvereiniteit" van de ge meenschap der 6 in gevaar zou bren gen De Italiaanse socialisten trokken naderhand echter hun wijzigingsvoor stellen in. die. volgens hun Franse col lega Mollet. het gehele plan zyn be tekenis zouden hebben ontnomen. De in de wandelgangen nogal breedvoerig uitgemeten crltiek op het voorstel vond dan ook ln de assemblee weinig weer klank. Grote figuren zoals Spaak en Reynaud vonden het zelfs niet nodig het debat bij te wonen Verwacht kan worden, dat in de laatste helft van het debat nog enkele wijzigingsvoorstellen zullen worden gedaan, doch tot een al gemene aanval op het Britse project schijnt het niet meer te zullen komen. Degenen, die van een nauwe binding een remmende invloed od het tempo der kleine federatie vrezen, schijnen er van overtuigd te zijn. dat de in het voorstel opgenomen reserves een vol doende tegenwicht zullen vormen. Vol gens de tekst van het advies zullen de voorwaarden, welke aan wederzijdse waarnemingen zullen worden geste'd. nJ. tussen de kleine zes en de grote 15. nader moeten worden uitgewerkt Deze rekbaarheid heeft bii vele gedelegeer den blijkbaar de voornaamste beden kingen weegenomen. De assemblee wijdde ook haar aan dacht aaneen mogelijke verbreding van haar Europese basis. De Griek Maccas wierp de vraag op. of de tijd voor een aansluiting van Joego-Slavië bij de raad nog niet in zicht was. De Engels man Beamish zeide. dat landen als Oostenrijk. Finland. Portugal en Zwit serland bij voorbaat hartelijk welkom zouden zijn in het Straatsburgse gezel schap. Daarnaast riep hij de assemblee op. ook te blijven denken aan de 9 landen achter het „IJzeren Gordijn". Hij stelde een rapport van de speciale commissie, die zich de belangen van deze landen heeft aangetrokken, voor, waarin een plan van vier punten tot ondersteuning van de in het Sovjetblok levende volken werd aanbevolen. Voor bereiding van een nieuw plan-Marshall voor deze landen, herleving van de han del tussen Oost en West. versterkte voorlichting via de radio en meer hulp aan vluchtelingen, aldus het program, dat de commissie aanbeval. De assem blee heeft er met algemene stemmen haar goedkeuring aan gehecht. EISENHOWER ZAL ZIJN FINANCIEN OPENBAAR MAKEN. Generaal Eisenhower, de republi keinse candidaat voor het president schap van de Verenigde Staten, heeft meegedeeld, da hij zijn gehele financiële toestand openbaar zal maken. Hij gaat dus in op de bedekte uitda- Gouveraeur Stevenson heeft Zondag te Springfield in Illinois zyn belasting aangifte van de laatste tien Jaren be kend gemaakt. Hieruit biykt, dat Ste venson gedurende 1949. 1950 en 1951. een bedrag van 151.110 dollars boven zyn salaris als gouverneur (12.000 dollar) heeft ontvangen. Dit bedrag wordt bijna geheel ge vormd door inkomsten uit dividenden op aandelen ln verscheidene maatschap pijen. Gedurende deze drie jaren heelt hy 84.458 dollars aan belasting betaald.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1