LEIDSCH DAGBLAD Geen verhoging van loon- en prijspeil WEERBERICHT Financiële verantwoording door Stevenson Egyptische regering en Wafd oorlog Nederlands succes in Raad van Europa Sovjet-unie onwrikbaar in Oostenrijkse kwestie 91ste Jaargang MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 No. 27725 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal; f 047 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Werkgeversverbonden wenden zich tot minister Bedreiging van Benelux-saiiienwerking In verband met de binnenkort te verwachten conferentie van ministers der Beneluxlanden hebben de voorzitters van het Verbond van Neder- landse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland zich met een brief tot de minister van Econ. Zaken. prof. Zijlstra. gericht, in welk schrijven de werkgevers stelling nemen tegen het streven van sommige Belgische industrietakken om het Nederlandse concurrentievermogen te verzwakken. Zekere Belgische industrietakken hebben, als middel om van de onder vonden concurrentie van Nederlandse zijde te worden bevrijd, aange drongen op verhoging - liefst met tientallen procenten - van het Nederlandse loon- en prijspeil. Hierdoor zou echter niet alleen de exportpositie van Nederland ernstig geschaad worden, maar tevens het gezamenlijke Benelux-belang. aldus het schrijven. Immers België ondervindt niet alleen tegenover Nederland moeilijkheden van zijn hoog opgevoerde loon- en prijsniveau, doch ook tegenover andere landen. Het enige gevolg van de gevraagde aanpassing naar boven zou dus zijn. dat die moeilijkheden zich in gelijke mate voor Nederland zouden gaan voordoen, zonder een reële verbetering voor de Belgisch-Luxemburgse economie te brengen. De Nederlandse Betalingsbalans zou hiervan terstond de terugslag ondervin den en dientengevolge zouden opnieuw de monotaire moeilijkheden ontstaan, die in het verleden voor Belgie aanlei ding waren de totstandkoming van Be nelux uit te stellen. De oplossing van het onderhavige vraagstuk kan en mag dus niet in die richting gezocht worden. Het is veeleer een Belgisch-Luxemburgs dan een Ne derlands probleem na te gaan wat ge daan moet worden om de nadelen var het hoge loon- en prijspeil in België en Luxemburg uit de weg te ruimen. De Belgische en Luxemburgse indus trie-organisaties hebben nu bij hun regering op - tijdelijke - beschermende maatregelen (invoerrechten of contin- genteringen) aangedrongen. Wij wen sen er evenwel geen twijfel over te la ten bestaan, dat dergelijke maatregelen, indien zij ook tegenover Nederland zou den worden toegepast regelrecht in strijd zouden ziin met de grondbegin- se'en. die aan de douane-unie en het pre-unie accoord ten grondslag liggen. Een dergelijke stap van Belgisch- Luxemburgse zijde 7.ou niet meer of minder betekenen dan de eenzijdige verbreking van de Bcneiux-samen- werking en gaat dus in tegen het ge meenschappelijk belang, dat alle in dustrie-organisaties verklaard hebben te willen blijven nastreven. Het spreekt vanzelf, dat Nederland van zjjn kant dan ook het antwoord niet schuldig zou kunnen blijven en Partijcongres West-Duitse socialisten geëindigd Het jaarlijkse congres van de West- Duitse sociaal-democraten is gisteren geëindigd met de goedkeuring van het politieke program van de partij. Zoals bekend wenst het program spoedig besprekingen tussen de Verenig de Staten, Engeland, de Sovjet-unie en Frankrijk over hereniging van Duits land. Voorts vraagt het om terugkeer van Duitse krijgsgevangenen, die de be zettende mogendheden nog gevangen houden en om herziening van alle door de geallieerden uitgesproken vonnissen wegens oorlogsmisdaden. De partij dringt aan op de vorming van een verenigde staten van Europa, omvattend Engeland en Scandinavië. Het plan voor een ..Klein Europa" van de West-Duitse kanselier Adenauer, de Franse minister Sohuman en de Ita liaanse premier de Gasperi verwerpt het program. Op binnenlands gebied eist de partij socialisatie van de kolen- en staalin dustrie en energiebedrijven als maatre gelen tegen, wat de partij noemt, dis criminatie tegen West-Dultsland in de Europese kolen- en staalgemeenschap. Het ledental der partij is van 736218 in 1949 tot 649.529 teruggelopen, maar het aantal stemmen, dat bij de verkie zingen op de partij is uitgebracht, is steeds gestegen. Het congres koos met 357 van de 363 geldige stemmen Erich Ollenhauer, waarnemend voorzitter, tot voorzitter van de partij Hij is hierdoor de opvol ger van dr Kurt Sohumadher, die on langs is overleden. Ollenhauer opende op een bijeen komst. waaraan ongeveer veertig dui zend mensen deelnamen, de verkiezings campagne voor 1953 met een „oorlogs verklaring' aan de regering van Bonds kanselier Adenauer. De Scandinavische en Nederlandse afgevaardigden op net congTes aarzel den niet de buitenlandse politiek der West-Duitse sociaal-demoera ten te cri- tiseren, waar deze niet met hun opvat tingen overeenkwam. Nu en dan regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrü krachtige wind, krimpend naar riohtingen tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde tem- perituren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 30 SEPTEMBER Zon op: 6 39 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 17.05 uur: onder: 2.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.34 en 13.12 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's een eind zou moeten maken aan de vrije invoer uit België en Luxemburg. Onze Verbonden zouden een derge lijke ontwikkeling uitermate betreu ren en wjj zijn overtuigd, dat de Ne derlandse regering hier evenzo over denkt. Intussen bestaat aan onze kant wel degelijk begrip voor de moeilijkheden, die bepaalde sectoren van de Belgisch- Luxemburgse industrie momenteel on dervinden. Wii hebben daarom de bij onze Verbonden aangesloten groeperin gen geadviseerd, wanneer zii door hun Belgische of Luxemburgse collega's hier over benaderd worden, een ernstig on derzoek in te stellen naar de feitelijke verhoudingen. Aan de hand daarvan kan dan worden nagegaan wat kan worden gedaan om een soepele regeling van de concurrentie te bevorderen. Aan de totstandkoming van zodanige contacten op particulier niveau willen onze Verbonden gaarne medewerken, echter alleen wanneer vaststaat, dat niet door eenzijdig ingrijpen van de Belgisch-Luxemburgse overheid de be staande verdragspolitieke basis van de Benelux geweld wordt aangedaan", al dus de brief. Aangezien het, naar de mening van de werkgevers, hier een vraagstuk van het grootste belang voor onze industrie betreft, zullen de Verbon den het op prijs stellen, indien de mi nister wil bevorderen, dat bii de ver dere behandeling hiervan door de be trokken instanties nauw contact met de Verbonden zal worden gehouden. Congres liberale internationale geëindigd Het vijfde jaarlijkse congres van de liberale internationale te Straatsburg, dat drie dagen heeft geduurd, is ge ëindigd. De liberale leiders der zestien ver tegenwoordigende landen deden een be roep op de liberalen in de gehele wereld zich te verenigen in een kruis tocht tegen communisme, socialisme en „Elke andere leer. die de fundamentele vrijheid van de individu beperkt". Voorzitter Roger Motz van België drong in een door de vertegenwoordi gers der zestien landen ondertekend memorandum aan op samenwerking tussen de nationale partyen om een „nieuw ELropa met liberale beginselen" te doen ontstaan. Er is een fonds gesticht om de activi teit van de internationale in Europa uit te breiden en om in Amerika, het Britse gemenebest en Zuid-Amerika publiciteit te geven aan haar werk. Het congres nam op zijn slotbijeen komst vyf resoluties aan: 1. Het dringt aan op liberalisatie van de internationale handel en op liet aan vaarden van een politiek van voorkeurs tarieven voor Europa en zijn overzeese gebieden, in overleg met de betrokken landen. Amerika, het Britse Gemene best en Zuid-Amerika; 2. Het bevestigt het liberale doel om geheel Europa te verenigen. Het juicht de oprichting van de steenkool- en staalgemeenschap volgens het plan- Schuman toe. alsmede de voorgenomen politieke unie van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux-landen, maar het waarschuwt, dat, indien een dergelijke unie zich niet zou ontwikke len tot een samen gaan met de andere landen van West-Europa, hun gemeen schappelijke veiligheid in „ernstig ge vaar" zou worden gebracht. 3. Het veroordeelt overdreven natio nalisme. dat een gevaar voor de inter nationale samenleving betekent; 4. Het spreekt zich uit voor interna tionale migratie en de vrijheid van het individu om te emigreren. De volkeren van overbevolkte arme landen moeten gewezen worden op de gevaren, die door overbevolking ontstaan. De kennis omtrent geboortebeperking moet worden vergroot; 5. Het verklaart, dat de sociale zekerheid moet toenemen, maar dat een stelsel van sociale zekerheid het indivi du niet moet beroven van alle initiatief en het doen van een vrije keuze. Truman vangt campagne aan I ben bijgedragen tot het fonds. dat. naar Stevenson heeft verklaard, was inge- Gouverneur Adlal Stevenson, van Illi- steld om bekwame mannen er toe te nois. democratisch candidaat voor het j brengen in regeringsdienst te treden en presidentschap der VS.. die door de re- een kleiner (officieel) salaris te ont- publikeinen was uitgedaagd te zeggen. vangen dan zij elders hadden kunnen wie geld hadden gegeven voor en ont- I krijgen. vangen van een speciaal fonds voor be- Stevenson beloofde voorts de aangifte paalde ambtenaren van de staat Illi- van zijn inkomstenbelasting over de af- nois. heeft alle namen en feiten, die op gelopen tien jaar bekend te zullen ma- deze zaak betrekking hebben, gepubli- 1 ken. John Sparkman, de democratische ceerd. candidaat voor het vice-presidentschap, „Zeer node", omdat de schenkers ano- zal dit ook doen. niem hadden willen blijven, deelde hij Het hoogste bedrag van één schenker, de bijzonderheden mede omtrent de 1 dat op Stevensons lijst voorkomt, is acht vooraanstaande ambtenaren, die 7.100 dollar, het laagste één dollar. 18.150 dollar aan „giften" heben ontvan- Stevenson zeide nog, dat van zijn gen, en de duizend personen, die heb- campagne voor het gouverneurschap van Illinois in 1948, nog 18.774 dollar over was geweest en dat daarna nog 2900 dollar was ontvangen van „be paalde zakenlieden te Chicago". Stevenson verklaarde met nadruk, dat de wetten van de staat Illinois, in tegen stelling tot die van bepaalde andere sta ten. geen enkele verantwoording eisen voor bijdragen voor politieke of verkie- zingsdoeleinden. „De democratische en de republikeinse partij in Illinois heb ben reeds lang de gewoonte van deze bijdrage aangenomen", aldus Stevenson. President Truman is Zaterdagavond met een speciale trein uit Washington vertrokken voor het houden van een verkiezingstocht ter ondersteuning van de democratische candidaat. Stevenson. Trumans dochter, Margaret, verge zelt hem op deze reis, die hem door 22 staten zal voeren. m Alarmtoestand afgekondigd Zaterdagavond is officieel bekend gemaakt, dat Moestafa Nahas het lei derschap van de Wafdpartij zal be houden. Volgens de bekendmaking heeft het bestuur wan de party besloten, geen verzoek in te dienen voor registratie Alle landen moeten verdedigd worden De Europese assemblée heeft Zater dagmiddag vrijwel unaniem een door de Nederlander Fens verdedigde mo tie aangenomen, waarin de regerin gen verzocht wordt bij alle besluiten van de Nato uit te gaan van het be ginsel, dat alle verbonden landen ge lijke rechten op de verdediging van hun gebied hebben. De motie spreekt voorts de overtui ging der assemblée uit, dat het tempo der offshore-aankopen binnen de Nato aan een op lange termjjn berekend plan zou moeten worden gebonden voor het leiden tot een werkelijke integratie van de Europese bewapeningspolitiek. De assemblee spreekt zich voorts uit ten gunste van een betere voorlichting van het publiek omtrent de gemaakte vor deringen. De oppositie tegen de door vertegenwoordigers der Benelux-landen met veel nadruk verdedigde voorstellen kwam uit met 8 onthoudingen van Scandinaviers en Ieren en twee tegen stemmen van Duitse socialisten. De Duitse afgevaardigden hebben niet aan -f d'bat deeleenomen. Zij lieten echter verklaren, dat zij het standjunt der Benelux ten volle deel den, doch dat zij het verstandig achtten niet in het debat in te grijpen, teneinde geen nieuwe verontrusting in die Franse kringen te wekken, die vrees voor een Duitse bewapening koesteren. ~2 Franse afgevaardigden namen eveneens niet aan de besprekingen deel, doch gaven by monde van de socialist Mollet kort te kennen, dat zij het door de heer Fens met zo veel kracht ver dedigde ten volle deelde. Twee andere Nederlanders hebben de heer Fens gesteund: mr Schmal en mr Van der Goes van Naters. De Britse conservatieve afgevaardigde Kerr gaf een overzicht van de Britse militaire inspanningen en gaf de ver zekering, dat Engeland bereid was zijn verantwoordelijkheid te dragen. De assemblée hechtte voorts haar goedkeuring aan een rapport van de ju ridische commissie, waarin voorstellen waren gedaan voor de instelling vaneen Europees Hof van Justitie. De assemblée besloot aan de minis ters te verzoeken het project in studie te laten nemen, en aanvaardde voorts een aanbeveling aan de ministers voor de instelling van een Europees cultu reel fonds voor vluchtelingen. Met algemene stemmen heeft de raad gevende vergadering een voorstel aan genomen. dat de respectieve regeringen aanbeveelt de raad te belasten met de taak om de met de Sovjet-Unie ver bonden landen op de hoogte te stellen van „het doel van de Raad van Europa en zijn pogingen om een grotere een heid van zyn leden te bereiken". De Raad van Europa heeft ten slotte drie waarnemers aangewezen voor de conferentie omtrent de organisatie van Europese agrarische markten. De Sch 10. Leendertvan de Gcbr. Klein, die gedurende slecht weer Woensdagnacht j.l. op een zandbank ten Zuiden van Texel is gevaren, is door de Amsterdamse sleepboot ..Nestor" losgetrokken en de haven van Den Helder binnen gebracht. We zien hier het scheepje diep in het zand weggezakt terwijl er met man en macht wordt gewerkt om het weer vlot te krijgen. kradhbens de nieuwe wet betreffende hervorming van politieke partyen, zo lang jSoliman Hafez minister van bin nenlandse zaken is. In politieke kringen is verklaard, dat de Wafid besdhouwid zal worden als niet te bestaan, indien zij zicih niet laat in- sohryven wanneer de nieuwe wet op het partijwezen op 6 October van kraoht wordt. De Wafd zou dan hetzij alle po litieke activiteit moeben staken of zich .in de illegaliteit" moeten begeven, al dus genoemde kringen. Politieke commentators verklaren, dat de regering bovendien het reoht zal hebben de fondsen van de Wafd in be slag te nemen en haar hoofdkwartier te sluiten wanneer de .auiveringswet" van kradht wordt Nahas pasja (73 jaar) heette gisteren mek te zyn! In een verklaring van het ministe rie van binnenlandse zaken wordt on der meer gezegd, dat Nahas de pers beïnvloed heeft, uitspraken van het oppergerechtshof in de wind geslagen heeft en overal zyn bloedverwanten in overheidsbetrekkingen deed en ge poogd heeft het wapenschandaal te verdoezelen. Nahas had met de Britten samenge werkt en ziah verrijkt in een tijdperk van ..strijd tegen het imperialisme". Het afbreken van he^Brits-Esyiptisohe ver drag van 1936 door de regering-Nahas was slechts gerioht op de handhaving van Nahas. Nahas was verantwoordelijk voor „de slaohting van politiemannen in Ismailia tijdens de vrijheidsstrijd in de Kanaalzone". Het is het doel van de wet degenen uit het openbare leven te verwijderen, die zncih ten koste van de armen hebben verrijkt en in joaleizen wonen. De tegenstand van de regering tegen de handharing van Nahas in het be stuur van de Wafd berust geenszins op „geruchten". Zij is een feit, aldus de verklaring. De militaire commandant van Cairo heeft Zaterdagavond een .alarmtoc- stand" afgekondigd in de Egyptische hoofdstad na de bekendmaking der besluiten van het partijbestuur van de Wafd. Militairen, die cup wacht stonden voor het omroepgebouw en andere belang rijke gebouwen, kregen ojxiracht stalen helmen te dragen en de bajonet op het geweer be ffcaatsen. Eerder op de dag werd de politie ln de wijk waar de Wafddstisdhe leider Moestafa Nahas met het bestuur van zyn party bijeenkwam, met pantserwa gens versterkt. Ter gelegenheid van een Joods feest heeft generaal Naguib een synagoge in Cairo bezooht. Hierna begaf de generaal zioh naar de opperrabbijn van Egypte, Haum Naoem. Beide mannen die de in druk wekten zeer bewogen te zijn, spra ken jegens elkander wensen uit, die zij besloten met het traditionele gebed „voor de voorspoed van Egypte" By het verlaten van de synagoge drukte Na guib verscheidene personen de hand en mhelsde hy een aantal kinderen. Het 3 de gewoonte, dat ieder jaar de gou verneur van Cairo ter gelegenheid van grote godsdienstige feesten van niet- Mohainmedanen van zjjn belangstelling blijk geeft. Het is eohter niet eerder voorgekomen, dat een minister-presi dent een synagoge bezocht. De 17-jarige Koning Feisal van Irak brengt met zijn oom de Prins- Regent. een bezoek van enige dagen aan Balmoral Castle, op uitnodiging van de Koningin van Groot-Brit- tannië. De Koningin, de Prins en hun dochter, maakten met hun gas ten een wandeling door de uitge strekte tuinen van het kasteel. Ook Turkije en Joego-Slavië vinden elkaar „Als Turkije wordt aangevallen, zj het Joego-Slavië aan zyn zijde vinden' aldus heeft de leider van de Joegosla vische militaire missie, die vier dagen in de Turkse hoofdstad heeft vertoefd voor zijn vertrek uit Ankara verklaard: „Onze samenwerking", aldus generaal Jatsjitsj, ,js tegen niemand sjericht, doch wy zullen ons weten te verdedigen als wy worden aangevallen. Wij hebben overigens van naby kunnen zien wat een sterk, modern en goed uitgerust leger Turkije bezit". Binnenkort zal een Turkse militaire missie naar Belgrado vertrekken. Ver der zal een Turkse parlementaire dele gatie zich op 1 November naar Joego- Slavië begeven. Een delegatie journa listen uit Joego-Slavië zal een bezoek brengen aan Turkije. WEHNER ANTWOORDT ADENAUER. Herbert Wehner, voorzitter van de West-Duitse parlementscommissie voor Duitse aangelegenheden, heeft Zater dagavond te Dortmund medegedeeld, dat hy Bondskanselier Adenauer een uittreksel van het stenografisch verslag van zyn tijdens het congres van de so cialistische partij afgelegde verklarin gen over .geheime overeenkomsten tus sen Sovjetrussische en Franse vertegen woordigers", alsmede een antwoord op de brief van de regering heeft doen toe komen. Wehner heeft geweigerd de inhoud van het antwoord te onthullen. Hy zeide van de stap van Adenauer op de hoogte gesteld te zyn door persberich ten, voordat hy zelf het schrijven ont vangen had. West-Duitsland zal niet met Oost-Duitsland onderhandelen ALDUS MINISTER KAISER. Jakob Kaiser, de West-Duitse minis ter voor zaken geheel Duitsland be treffend. heeft in een radiorede ver klaard dat het met mogelijk is met de Oost-Duitse regering besprekingen te voeren „Propaganda en buitenlandse bajonetten kunnen nooit gezag, ver kregen door vrije keus van het volk, vervangen", aldus de minister. Kaiser noemde het verleden week door een Oost-Duitse delegatie in Bonn overhandigde memorandum over de Duitse eenheid ..slechts een imitatie" van de jongste Russische nota aan ae Westelijke geallieerden over dit onder werp. In dit memorandum worden be sprekingen tussen Oost- en West-Duit land voorgesteld. Volgens Kaiser wilde de Oost-Duitse regering worden erkend als de vertegen woordigster van een Duitse staat, zodat zij zou kunnen optreden „als een Sov jet-pluimstrijker bij rier-mogendheden- besprekingen over Duitsland". Werke lijke voortgang op de weg naar Duitse eenheid zou slechts kunnen worden ge maakt door overeenstemming tussen de vier grote mogendheden, die vrijheid van beweging zou geven voor de vrij tot uitdrukking gebrachte wil van het ge hele Duitse volk, aldus de minister. Bradley: doorzetten Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft als zyn mening te ken nen gegeven, dat de kans. dat Rusland voor 1954 een oorlog begint, kleiner is geworden, maar dat de mogelijkheid nog wel zo groot is, „dat wij ons niet kun nen veroorloven de opbouw der verde diging te vertragen". Èr was, verzekerde hij, geen ver deeldheid onder de militaire leiders over de strategie voor de verdediging van West-Europa. BRITS DIEP-ZEE-ONDERZOEK. Een Britse wetenschappelijke expedi tie is na een reis van 2'i jaar rondom de wereld Zaterdag te Portsmouth te ruggekeerd. Zij heeft onderzeese bergen in kaart gebracht. De hoogste, die men vond. is 2000 meter hoog en ligt onge veer 640 km buiten Kaap Vincent in de Atlantische Oceaan. De expeditie heeft voorts foto's mee gebracht van een vogelsoort, een alba tros met korte staart, die men al sinas 16 jaar uitgestorven waande. Een monster rode vulkanische mod der. opgehaald toen het schip in de Stille Oceaan de diepste jreiling tot dusver verrichtte fbijna 11 km) is naar het British Museum gezonden. PANMOENDJON NOG STEEDS IN IMPASSE. De bestandsdelegaties zyn gisteren in Panmoendjon tweemaal bijeengeweest, 's Ochtends diende luitenant-generaal Harrison, leider van de geallieerde delegatie, weer voorstellen in ter rege ling van de krygsgevangenenkwestie. Generaal Nam II. leider van de com munistische delegatie, deelde op da 's middags gehouden bespreking mede, niets nieuws in deze nieuwe voorstellen te kunnen ontdekken. De geallieerden houden vast aan vrijwillige repatriëring, terwijl de roden blijven staan op terugzenden van allen. Op 8 October komt men weer bijeen. Intrekking kort verdrag geëist Volgens een te Londen ontvangen Tass-bericht heeft de Sovjet-Unie Za terdag een nota aan de Ver. Staten, Groot-Bnttannië en Frankrijk gezon den betreffende een verdrag met Oos tenrijk. Deze nota is een antwoord op de Westelijke nota van 6 September, waarin aan Rusland wordt meegedeeld dat de drie landen geen hinderpaal zien voor het sluiten van een verdrag met Oostenryk en waarin zii een bij eenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken voor stellen, waarop het Westelijke ontwerp verdrag zou kunnen worden gepara feerd. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat de Sovjet-regering reeds in de nota van 14 Augustus de nadruk legde op de noodzakelykheid van regeling van de Oostenrykse kwestie en het vestigen van een vrii en onafhankelijk Oosten ryk. Dit is, aldus de nota. in de Mos- kouse verklaring van 1943 door de vier mogendheden overeengekomen. Over een ontwerp-staatsverdrag met Oostenryk was te Potsdam overeen stemming bereikt. De kwestie kon niet worden, geregeld onafhankelijk van de verplichtingen die de vier mogendhe den op zich hebben genomen in het vredesverdrag met Italië, in het bijzon der waar het gaat over het vrije gebied Triest. De Sovjet-regering blijft by haar standpunt, zoals uiteengezet ln de twee vorige nota's van 18 Januari en 14 Au gustus. In de nota van 14 Augustus zei de Sovjet-regering, dat het zogenaamde verkorte verdrag met Oostenryk niet in overeenstemming is met de besluiten van Potsdam. In de jongste nota van de Sovjet-Unie wordt gezegd dat de Sovjet-regering het npdig acht vast te stellen, of de rege ringen van de drie Westelijke landen bereid zün het ontwerp van het zg. verkorte verdrag in te trekken en mede te werken aan de vestiging van een werkelijke onafhankeliike en democra tische Oostenrijkse staat. De Sovjet-regering wacht nu op de verklaring dat de Westeliike landen het verkorte verdrag intrekken en op een antwoord op haar voorstellen in de nota van 14 Augustus. De Sovjet-regering is bereid deel te nemen aan een viermogendhedencon- ferentie over Oostenrijk, mits het ont werp van het z.g. verkorte verdrag wordt ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1