LEIDSCH DAGBLAD Bewondering voor Nederland van generaal Ridgway Zuivering in Egypte voortgezet Stoutmoedig plan om Europa op eigen henen te doen staan 91sle Jaargang VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 No. 27723 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 6.— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 ,.ïï"ij verdedigen gehéél West-Europa ..Wij hebben nog in genen dele zelfs ook maar de minimum kracht, die wij nodig hebben, bereikt. Het is echter mijn overtuiging, dat wij deze tijdig zullen bezitten". Aldus generaal Ridgway. de opperbevelhebber van de NATO gistermiddag, korf voor zijn vertrek naar Parijs, tijdens een persconferentie op Schiphol. Hij legde er de nadruk op hoezeer hij de bijdragen en vooral de militaire bijdrage van de West-Duitse Bonds republiek op prijs stelt. Hij zeide tc hopen, dat deze spoedig geëffectueerd zal worden. De vooruitgang die er in de laatste twee jaar gemaakt is. noemde hij uiterst groot. ..Het resultaat is verbazingwekend. Als een agressor thans zal trachten ons aan te vallen, zal hij een geheel ver schillende graad van weerstand tegenover zich vinden dan die hij b.v. een jaar geleden zou hebben ontmoet". Generaal Ridgway zeide met nadruk, dat echter geen militaire sterkte kan worden opgebouwd op een zwakke, economische ondergrond. Ons doel is de verdediging van West-Europa en dat betekent van gehéél West-Europa! Generaal Ridgway zeide diep getrof fen te zyn door de hoffelijkheid, waar mede hij ln Nederland is ontvangen. Dit had hem echter niet verbaasd, want „Ik ben reeds lange tijd een grote be wonderaar van uw volk en ik acht het een eer onder de grootste vrienden, die lk bezit, enige van uw landgenoten te rekenen". Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor de ontvangst door HM de Koningin en over de prettige wijze, waarop minister Staf. en de andere ministers met hem van gedachten hebben gewisseld. „Als een voorrecht heb ik het be schouwd met uw mannen in Korea zij aan zij te hebben mogen strijden. Uw regiment is toegevoegd aan de tweede Amerikaanse infanteriedivisie, die met niets en niemand te vergelijken is. Het moet voor U juist zo'n gevoel van trots zijn als het voor mij is. dat het uw mannen zyn, die enige van de hardste proeven van de strijd hebben doorgemaakt. Ik respecteer dan ook volkomen de bewondering, die mijn mannen voor de uwe hebben. En ik hoop. dat dit gevoel wederkerig is". De generaal zeide, dat deze verbon denheid in de strijd nog door zal werken wanneer deze soldaten eenmaal terug komen. Dit zal een geweldige bijdrage zijn voor wat wij trachten te doen op een groter schaal, namelijk een onder ling begrip zonder hetwelk wij niet kun nen leven. Generaal Ridgway verklaarde voorts ..Hel is mijn oprechte overtuiging dat Nederland een uitstekende bijdrage aan de West-Europese verdediging levert. BINNEN V'JFTIC JOUR HPRR Pt MPOH? Generaal Ridgway. die een officieel bezoek aan ons land brengt is gis- termiddag met zijn echfgenote door H.M. Koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. De Generaal cn zijn vrouw, die vergezeld werden door de Minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf. gebruikten op Soestdijk de lunch. Op de foto zien we H.M. Koningin Juliana. General Ridgway (rechts) cn !r C. Staf (links). Het is een enorme taak, die wi) op onze schouders hebben genomen: het opbouwen van genoeg sterkte om vrede en onafhankelijkheid te handhaven. Elk hiermede in strijd zijnd streven is een handeling, gericht tegen de mensheid", zo besloot de generaal. Generaal Ridgway is vervolgens naar Parijs vertrokken, waar hij met zijn echtgenote in de namiddag is aange komen. Spoedige terugkeer van Thorez? De thuiskomst van de Franse com munistenleider Maurice Thorez en de start van het door de Franse communis tische partij beloofde ..vredesoffensief" schijnen tegen medio October vastgesteld te zyn Dit valt od te maken uit een commu niqué waarin gezegd wordt dat Thorez, die sedert October 1950 in Moskou her stellend is van een zware beroerte, aan het hoofd zal staan van de Franse de legatie op het 19-de communistische 'partijcongres dat op 3 October te Mos kou begint. Verwacht wordt dat deze delegatie met Thorez van het Moscovische con gres zal terugkeren, klaar om het ..na tionale front voor vrede en nationale on afhankelijkheid" od gang te brengen. Adoptie in Frankriik van het vredes offensief van een nationaal front, langs de lijnen van het door het Kremlin ge dirigeerde beleid in de satellietlanden. wijst er op. dat Moskou tot de conclu sie is gekomen dat de limiet is bereikt van de naoorlogse opwelling in West- Europa's revolutionnarie gloed. Het schijnt dat het Kremlin te ken nen heeft gegeven dat van nu af aan het beleid gericht moet zijn op een spel van afwachten en het winnen van vrien den en invloedrijke mensen buiten de onmiddellijke partijkring De tijd. zo ge looft Moskou blijkbaar, werkt voor de communisten. In Frankriik zal het nieuwe offensief onder directe controle staan van Tho rez die zelfs al voor ziin ..opleiding" van twee jaar in Rusland de gelofte had af gelegd dat de Franse comunisten aan de zijde van de sovjet-unie tegen hun eigen landgenoten zouden strijden als die twee landen ooit met elkaar in oor log zouden geraken. Verwacht wordt dat het startsein ge geven zal worden onmiddellijk na terug keer van Thorez. DE KOMENDE ALGEMENE VERGADERING DER V.N. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk schijnen be sloten te hebben niet naar New-York te gaan voor het bijwonen van de alge- le vergadering der V.N.. welke 14 October begint, voordat de uitslag van de op 4 November te houden presidents verkiezingen in de V. S. bekend is. Het sohijnt. dat ook de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, een der gelijk besluit heeft genomen. Ook Dean Acheson, de Amerikaanse minister, zal naar het schijnt, niet in staat zijn de grote Hjnen van de Ameri kaanse politiek bekend te maken tijdens de algemene debatten, die het andere werk voorafgaan. De meerderheid der delegaties heeft zich tegen opschorting van het algemene debat uitgesproken, maar men vraagt zich af. of de assem blee haar werk. zoals in de bedoeling ligt. voor Kerstmis zal kunnen beëin digen. Truman wil nader onderzoek Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman zijn eis her haald, dat alle regeringsambtenaren, de congresleden inbegrepen, die een salaris ontvangen groter dan 10.000 dollar per jaar, een openbare verantwoording af leggen van hun totale inkomen uit alle bronnen. In antwoord op een vraag zei de president, dat hij in de tijd dat hij senator was. nooit over een geheim fonds, had besohikt. Hij had het toen zeer moeilijk gevonden om rond te ko men. Tegenwoordig ontvangen de sena toren een veel groter salaris. Belachelijk bericht over 3 Octoberfeest Hoewel het niet onze gewoonte is onjuiste berichten in andere bladen te signaleren of tegen te spreken, moeten wij ditmaal een uitzonde ring maken voor een bericht, dat wij hedenmorgen in „De Telegraaf" aantroffen en dat suggereert, dat de viering van Leidens Ontzet in gevaar zou zijn. „omdat de kas der 3 October Vereeniging in zorgwek kende toestand verkeert". Het is ons een volslagen raadsel hoe dit bericht in de wereld is ge komen. Wij kunnen slechts uit de aller beste bron verzekeren, dat het be richt van A tot Z onjuist is. De kas der 3 October Vereeniging verkeert niet in zorgwekkende toe stand en de viering van het 3 Octoberfeest wordt op geen enkele wijze bedreigd. En men denke ook niet aan het spreekwoord, dat zegt. dat men geen koe bont noemt of ze heeft wel een vlekje: de 3 Octoberkoe is volmaakt vlekkeloos! Resoluties op Duits-socialisten congres Met algemene stemmen is de volgen de motie aangenomen: ,De West-Duitse sociaal-democrati- sohe party zal. mdlen de huidige Bonds dag met meerde: heid van stemmen de door de Bondskanselier ondertekende verdragen goedkeurt, van de eerste dag af zeer beslist stryden voor een gron dige herziening dezer verdragen door nieuwe onderhandelingen op nieuwe ba sis. In de motie wordt opnieuw ver zocht om viermogendhedenbesprekingen in plaats van onderhandelingen met de Sovjet-Russische bezettingsautoriteiten. In een andere resolutie verklaart de S.PD. zaoh solidair met de „broeders en zusters in de Sovjetrussische bezettings zone van Duitsland". Kcos Vorrink. voorzitter van de Party van de Arbeid, prees de SP Ddat zij „de Moskouse barbaren verhindert hun overheersing tot de Rjjn uit te breiden". Volgens Vorrink is de Westerse be- sohaafde wereld collectief schuldig aan het feit, dat Hitler in Duitsland aan de macht kwam, daar zy de Duitse so cialisten in de steek heeft gelaten. Pe sociaal-democratische partyen zijn gedeeltelijk eveneens schuldig aan Hitiers misdaden tegen de mensheid. Voor de oorlog stierven duizenden slachtoffers in concentratiekampen en toch deden de Westerse democratieën niets voor hen", aldus Vorrink. Hij beloofde de Duitsers de steun van de Partij van de Arbeid bij hun stryd voor gelyke rechten voor Duitsland. Hij deed een beroep op de sociaal-democra ten een gemeenschappelijke internatio nale politiek tot stand te brengen, on danks alle meningsverschillen. Het plan-Schuman bijvoorbeeld vond steun bij de Nederlandse, dooh tegenkanting bij de Duitse socialisten. Tóch hoopte hy, dat een oplossing zal worden ge vonden. ANTI-COMMUNISTISCHE MAATREGEL IN BIRMA. De regering van Birma heeft de nood toestand afgekondigd in de Sjan-staten, waar ondergrondse communistische op standelingen een boerenopstand probe ren te ontketenen. Vele boeren zyn on tevreden over het autocratische bewind van de inheemse vorsten. De bond van Sjan-staten omvat 35 vorstendommen en beslaat 150.000 vier kante km langs de Noordoostelyke grens van Birma. De statenbond grenst over 300 km aan communistisch China en over 120 km aan Indo-China. Een 300-tal communisten zet volgens te Rangoon ontvangen berichten op tot rebellie, weigering belasting te betalen en gewelddadige inbezitneming van grond. SABOTAGE IN MEXICAANS VLIEGTUIG Regerings-deskundigen zeiden dat een tydbom-moordenaar een explosie heeft veroorzaakt die bijna het verongelukken veroorzaakt heeft van een Mexicaans lynvliegtuig met 20 personen aan boord Zn zeiden, dat een mysterieuze ont ploffing die de voorste bagageruimte van een DC-3 van de Mexicaanse burger- luchtvaarmaatschappy afscheurde min der dan een kwartier na het opstijgen, „abso'uut zeker veroorzaakt was door explosieven die in de bagage gezeten hebben." De pilcot 'andde het toestel veilig op de militaire luchtbasis van Sancta Lu cia 20 mijl ten Noordwesten van Mexi co City Slechts twee personen aan boord wer den gewond, doch hun toestand werd niet ernstig genoemd. Op 1 October as. zal mr dr L. H. Slotemaker directeur „buitenlandse be trekkingen" van de KLM 25 Jaar ln dienst I zijn van deze luchtvaartmaatschappij. Ook gezant te Den Haag ontslagen Te Cairo is officieel medegedeeld, dat viif Egyptische ambassadeurs en ge zanten en een tiental onderstaatssecre tarissen en hoge functionarissen uit de regenngsdienst zim ontslagen in het eerste stadium van zuivering in de re geringsdiensten. Onder degenen, die ontslagen zijn. be vindt zich de Egyptische gezant in Ne derland. Mohamed Aly Sadek oom van ex-koningin Narriman. voorts de ambassadeur in Spanje, de gezant bij het Vaticaan en de gezanten in Portu gal en Brazilië. De regering heeft het ontsTag aan vaard van de gezant in Afghanistan en de rector van de Mohammed-universlteit te Assioet. De regerine besloot voorts de onder- wijsmissies in Londen. Parijs en Was hington te handhaven, maar het per soneelssterkte te verminderen. Volgens een onlangs aangenomen wet kunnen functionarissen, die uit de re- gerinesdienst zlln ontslagen, zich pas na zes maanden tot de Raad van State of het oppergerechtshof wenden. Ook besloot de reeering het aantal officiële feestdagen te halveren. 23 Juli zal in het vervolg worden gevierd als de dag van de staatsgreep door het leger, andere feestdagen ziin de verjaardag van de koning. (Mohammedaanse) Nieuwjaarsdag, e.a. De verjaardag van Faroek. de dae der troonsbestijging en de dag ter viering van het vertrek van de Mahmal (heilig kleed) naar Mekka zullen niet langer officiële feestdagen zijn. In zijn hoedanigheid van militair gouverneur-generaal heeft generaal Na- guib het betreden van de Egyptische havens en vliegvelden zonder speciale pas van plaatselijke autoriteiten verbo den. Van deze maatregel zijn slechts uit- eezonderd regeringsambtenaren verbon den aan de douanedienst en burgerem- ployé'c van scheep- en luchtvaartmaat schappijen. die de verboden zones be roepshalve moeten betreden. De minister van financiën heeft sa men met. dr Schacht de bestudering van de plannen voor de financiering van de industriële en landbouwprogramma's van de regering voltooid. De regering stelde een hoge commis sie in om de landbouwhervormingen uit te voeren. Een ander regeringsbesluit behelst, dat binnenenkort de 200 auto's van ex- koning Faroek en op 6 na de auto's van de regering zullen worden verkocht. Onder het oude regiem gaf de rege ring ruim een millioen pond per iaar uit voor aanschaffing en onderhoud van luxe auto's voor hogere ambtenaren. Nu moeten zelfs ministers, die niet over een particuliere auto beschikken, naar htm bureau wandelen of de bus nemen. De voormalige stafchef van het Egyp tische leger, veldmarschalk Faiid. de voormalige opoerbvelhebber van de luchtmacht, generaal Slarawy. en de voormalige commandant van de kust wacht generaal Sjawkv ziïn door de regering eeoensionneerd. Eveneens ee- pensionneerd werden 450 andere offi cieren. onder wie een aantal generaals en admiraals. Dertig generaals van het leger, die van hun functies ziin ontheven, zullen, naar in Cairo verluidt, hoge regerings posten krijgen. Generaal Ali Nagulb. broer van de premier, zal. naar verwacht wordt, as sistent-onderstaatssecretaris aan het ministerie van buitenlandse zaken wor den. De wereldberoemde dirigent Arturo Toscanini is te Londen met het vliegtuig uit Milaan aangekomen. Hij zal daar voor het eerst sinds 1939 twee concerten dirigeren, die zullen worden uitgevoerd door het Philharmonisch Orkest. Hij zal voor elk concert een honorarium van 1S00 ontvangen (plm. f. 27.000). het hoogste dat ooit in Groot Brit- tannië aan een dirigent werd uitge keerd. Pleidooi van Saar-socialist Kurt Konrad, de voorzitter van de pro-duitse socialistische party van het Saargebied (daar verboden), heeft het woord gevoerd op het West-Duitse so ciaal democratische party congres te Dortmund. „Een separatistische politiek voor het Saargebied kan nooit de politiek van een socialistische partij zyn", zo deelde hy de congressisten mede. noemde hy niet meer dan „een leuze die het natio nale egoïsme van andere staten moet verbergen, die hopen te profiteren van het uitwisselen der oude grenzen." Conrad zeide dat „de toekomst van Europa slechts met bezorgdheid ingezien kan worden." Hij gal toe dat de Saar en Frankrijk gemeenschappelijke economische belan gen hebben, maar hjj voegde daaraan toe dat „de politieke band van het Saar gebied met Duitsland nimmer het on derwerp van discussie kan zijn." „Onderhandelingen over economische samenwerking 'tussen de Saar en Frank rijk) zyn te allen tyde mogelyk. maar onderhandelingen over de mensen daar en over een koehandel met deze mensen moet voorkomen worden," aldus Con rad. Hy beklaagde zich erover dat de Fransen onwillig blijken om de pro- Duitse partiien in het Saargebied vrij heid te geven. „De principes van de westeiyke geallieerden schijnen niet zo heilig te zyn dat zy' politieke vryheid in de Saar willen verbinden met goede zaken" zo besloot hy zyn toespraak. HIER NOS ZO RUSTIC' WEERBERICHT Nu en dan buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Langs de Waddenkust aan- vankeiyk nog stormachtige, overigens krachtige en in het Zuiden van het land tydeiyk tot matig afnemende Zuld- Westelyke tot Westeiyke wind. Wemig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 27 SEPTEMBER. Zon op: 6.35 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 15.53 uur; onder: 23.10 uur. Hoogwater te Katwyk te 8,18 en 20.52 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Een stoutmoedig plan om de Westeuropese landen onafhankelijk te maken van dollar hulp door hun overzeese gebiedsdelen te ontwikkelen en hun hulp bronnen in gemeenschap te brengen heeft gisteravond een overweldigende meerderheid verworven in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. De uitslag was 84 stemmen voor, geen tegen en enkele onthoudingen. Het Straatsburg-plan" voorziet in: 1. Verhoogde productie van grondstof fen in overzeese gebiedsdelen. 2. Aanwenden van de hulpbronnen van alle Europese democratische landen, die welke geen overzeese bezittingen hebben inbegrepen, voor dit doel. 3. Invoeren van een wederkerig stelsel van voorkeurstarieven tussen de landen van het Engelse Gemenebest enerzijds en het vastland van Eu ropa met zyn overzeese delen ander zijds. De stemming kwam aan het einde van een debat, waarin twee hoofdstromin gen vielen te onderkennen: In de eerste plaats kwam met nadruk de overtui ging naar voren, dat Europa zich tot het uiterste moet inspannen om op eigen benen te staan, om onafhankelyk te zijn van wat een der leden noemde „Amerikaanse liefdadigheid". In de tweede plaats de overtuiging, dat Duitsland en andere „niet-koloniale" mogendheden van Europa zouden delen in het verschaffen van kapitaalsgoede ren aan minder-ontwikkelde gebieden en op voet van gelijkheid van de voor- de'en zouden profiteren. De meest gezaghebbende stem. die zich tegen het p'an verhief, kwam van de Zweedse liberale econoom prof. Ber th Ohlin, die waarschuwde, dat het plan onvermiideiyk zou leiden tot een afwe rende houding jegens de Verenigde Sta ten en tot een algemene verhoging der tarieven om de kosten van de voorge stelde voorkeursrechten te dekken. Hy voerde aan. dat dit „uiterst belangrijke vraagstuk" door een „achterdeurtje" binnen was gesmokkeld. Robert Boothby. de mede-opsteller van het plan en een Engelse conser vatief besloot het debat. Hy zei, dat het plan de weg aangaf naar de oplossing van „het verschrikkeSyke probleem van het dollartekort" en bestreed de entiek van prof. Ohlin. Boothby zeide. dat er was voorzien in deelneming van Amerikaans kapitaal op gelyke voor waarden en dat er uiteindelijk een alge mene tariefsverlaging uit zou voortko men. De heer Lannund, een vooraanstaande figuur in de commissie der Verenigde Naties wees er op, dat Nederlanders mede geroepen zouden zitn een belang rijke rol te spelen bij de uitvoering van p annen tot ontwikkeling der overzeese gebieden „Nederland, dat zovele gene raties koloniale ervaring heeft en dat thans nauwelüks nog koloniën over heeft moet hieraan medewerken." zo zeide hy. Het was opva'lend dat onder de des kundigen die het rapport hadden opge steld. geen enkele Nederlander was. Deze commissie bestond uit vier Engelsen, vier Fransen, een Belg en een Duitser.' Ds Martin Nlemöller. de Evangeli sche kerkpresldent ln de Westdultse deel staat Hessen, de meest vooraanstaande voorvechter van verzoening met het Oos ten Is van plan ln December en Januari een bezoek aan India te brengen Maandag ls tussen Barnsley en Don- caster ln Engeland weer een postzak ver dwenen. die behalve aangetekende brie ven iX>k bankpapier ter waarde van 14 000 pond sterling bevatte. Het ls de vijfde postdlef-tal sinds Mei. Het totale verlies voor de regering bedraagt rond 300.000 pond. Eindelijk is men erin geslaagd 12 personen die werden gedwongen met hun transporttoestel een nood landing tc maken op het 2400 meter hoge ijsplateau van Groenland, tc bereiken. Van 16 September af heb ben deze mannen zonder voldoende beschermd te zijn tegen de koude, en met 'een beperkte hoeveelheid levensmiddelen gevangen gezeten op het plateau. Er werden vele plannen geopperd om de mensen te redden, en nu is er een Amerikaans amphibie-vliegtuig in geslaagd drie mannen van het plateau af te halen. Alle drie waren zij licht gewond. Een luchtfoto van het plateau cn het kamp. dat de vliegers daar hebben ingericht.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1