Perzisch antwoord in olie-geschil geeft weii hoop nxagexai S l «SS Belgische boer zit Sabena dwars 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 25 September 1952 Derde Blad No. 27722 Engelsen weigeren voornaamste voorwaarden De Iraanse premier Mossadeq beant woordde gisteren de gemeenschappelijke voorstellen van Truman en Churchill met de eis dat Engeland onmiddellijk 49.000.000 pond betaalt, doch zijn vroe gere dreigement om de betrekkingen met Engeland te verbreken werd niet door hem herhaald. Mossadeqs tegenvoorstellen werden overhandigd aan de Amerikaanse am bassadeur Loy Henderson en de Britse zaakgelastigde George Middleton. Aan de beide diplomaten was verz.ocht daar toe naar de woning van Mossadeq te komen. Kort voor dat het antwoord werd over handigd ontving Mossadeq de Indiase ambassadeur dr. Tarachand. die hoopte dat hij Mossadeq kon beletten te drei gen de betrekkingen met Engeland te verbreken. „Het Perzische antwoord laat ruimte voor optimisme noch pes simisme", zeide Tarachand na zyn ge sprek met Mossadeq. Mossadeq's nota werd overhandigd een dag nadat hy een rapport had ontvan gen van de gemengde oliecommissie, in welk rapport de onmiddellijke betaling van 49.000.000 pond genoemd werd als een conditio sine qua non voor overeen stemming. De commissie zeide dat later een terugbetaling kon worden gedaan als zou blyken dat Engeland aan Iran minder schuldig was. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen dat Mossadeq er in heeft toege stemd dat de Anglo-Iranian Oil Compa ny de kwestie van compensatie voor het Internationaal Gerechtshof brengt, doch er zal geen compensatie betaald worden anders dan voor activa van de maatschappü in Iran ten tijde dat haar bezit genationaliseerd werd. ten voorgestelde aanvullende overeen komst betreffende hogere royalties ge ratificeerd had. maar dat is niet ge beurd. Het bedrag, zegt men in gezaghebben de kringen, is niet langer beschikbaar omdat het gebruikt is om de zware ex tra uitgaven te dekken, die de Analo Iranian Oil Company heeft moeten ma ken als gevolg van haar verdrijving uit Iran. Men verklaarde voorts, dat het Iraan se voorstel om compensatie te geven voor de activa van de maatschappij tot de tijd van de naasting evenmin aan vaardbaar is. Dit voorstel zou beteke nen dat alleen vergoeding zou worden Naar Europese Eenheid De Europese wetgevers hebben giste ren aangedrongen op een internationale conferentie ter herziening van de ge hele basis van de na-oorlogse interna tionale economische overeenkomsten en een nieuwe bestudering van het voort durende Europese dollartekort. De conferentie zou byzondere aan dacht moeten wijden aan de beginse len voor vrije multilaterale handel en valuta om wisselbaarheid. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft eenstemmig een resolutie aangenomen die opmerkte dat met het oog op de aanstaande verkie zingen in de Verenigde Staten en de Gemenebest-conferentie in Londen in November de tijd rijp is voor zulk een herziening van de fundamentele begin selen waarop de na-oorlogse plannen zijn gebaseerd. In de resolutie werd de angst uitge- gegeven voot de instaHaties'te Ahartar? sproken, daTËuropa niet hot doel van SI?.;. ei\Aoor. de lns.tnllaties te Abadan. verhoeintr van de in- voor verloren goede wil en inkomsten als gevolg van een 25 percent verhoging van de in dustriële productie in de komende vijf jaar zal kunnen bereiken zoals de stilleggen van werk der maatschappü OEES^beoaaW hecu' Genoemde kringen meenden dat indien °£5mH„ 5?ili in andere landen doordat een zeer gevaarlijk precedent geschapen zou worden. (Ingez. Med.-adr.) [snuiten wrijf Uw verkoudheid vao neuf I keel of borat t»-fr mrt dat het Internationale Hof slechts zou „Humanité" erkend, dat hij fouten heeft i'."'""'",'" JS eemaakt en rijn excuses aangeboden. de Anglo Iranian Oil Company, en niet tussen de twee regeringen. Hij wenst ook dat het Hof zich binnen een half jaar definitief uitspreekt Mossadeq geeft de Engelsen ongeveer twee weken om zyn voorstellen te over wegen en er over te beslissen. Hij maaic- te duidelijk dat Iran geen verdere voor stellen zou doen als die van nu verwor pen i jrden. De eis van Iran dat Engeland 49.000.000 pond sterling moet betalen werd reeds door gezaghebbende kringen „geheel on aanvaardbaar" genoemd. Het Britse standpunt is. dat Iran geen recht heeft op de gevraagde som. Iran zou dat recht wel hebben gehad als de Iraanse regering de door de Bril- Verklaring van Schuman De Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman verklaarde zich voor de volle honderd procent achter het „plan-Eden" te stellen, dat beoogt En geland aan de beweging voor een ver enigd Europa te koppelen en de minis ter onthulde dat de regering zo spoedig mogelijk na. terugkeer van het parlement het verdrag van het Europese leger ter ratificatie zal voorleggen ten einde de unificatie van de oude wereld te ver snellen. Schuman vertelde dat het kabinet met hem het probleem heeft besproken wat gedaan moet worden t.a.v. de eis der Arabische nationalisten dat de kwesties Tunis en Marakko od de agenda dei- Verenigde Naties wordt geplaatst. Hij zeide dat de regering geen definitieve beslissing zal nemen voor 7 October dus vlak voor dat de algemene vergade ring der V.N. in New York begint. Echter wordt vernomen dat Schuman het kabinet verzocht heeft toe te staan dat de kwestie Tunis op de agenda wordt geplaatst. Daarna zou de Franse hou ding zqn dat de VJf niet competent is zich met zulk een „intieme" zaak in te laten. Hij zeide dat Frankrijk onderwijl de mening zou vragen van haar goede vrienden in de Verenigde Staten. Enge land. Latyns Amerika. Scandinavië en elders. Ook vertelde de minister dat hii het met Adenauer eens is geworden dat na het bezoek van de Gasperi aan Bonn beiden hun besprekingen over de om streden Saar-kwestie zullen hervatten. De Gasperi: democratisch front noodzakelijk De Italiaanse premier Alcide de Gas peri. heeft te Bonn de waarschuwing uitgesproken dat de democratische lan den van Europa zich aaneen moeten sluiten tegen het totalitaire gevaar dat achter en voor hen ligt. De Gasperi zei op een persconferentie dat hij van mening was. dat totdat een Europese federatie tot stand zou zijn gekomen, slechts landen met een ge- meenschappelyke democratische erfenis leden van zulk een samenbinding moes ten zyn. In geval van oorlog zou iedere anti-communistische natie zich echter automatisch aan moeten sluiten, aldus de Italiaanse premier. De Canadese luchtmacht."heeft mede gedeeld een groot aantal straalvliegtui gen van het type Sabre van bases in Canada en Groot-Brittannie te zullen overbrengen naar West-Europa. Die Canadese straaljagers, ter sterkte van een luchtdivisie, zullen worden gesta- tionneerd langs de Frans-Duitse grens. Volgens geallieerde luchtvaart-autori teiten zal de groep straalvliegtuigen 250 toestellen sterk zyn. De Sabre is in Korea de laatste tyd opgewassen gebleken tegen de Mig-15. De toestellen zullen op eigen kracht in formatie over de Atlantische Oceaan vliegen. De Zuidafrikaansc minister-president, dr Malan. heeft voor een vergadering van de nationale party in Transvaal ge zegd. dat „Zuid-Afrika's geduld uitge put raakt door het uitstellen van de aansluiting der drie Britse protectora ten m Zuid-Afrika by de Unie". Hy zeide. dat iedere candidaat voor de aanstaande verkiezingen gevraagd diende te worden of hy bereid is deze aansluiting te steunen. Hij had de Brit se regering medegedeeld dat de onder handelingen in een geest van vriend schap zouden worden heropend, doch dat. indien men niet zou slagen, de pro tectoraten. die binnen de grenzen van de Unie en van Zuid-Afrika zyn gele gen. door de Unie als vreemd gebied beschouwd zouden worden. De Unie zou dan douanerechten kunnen eisen. gevaar^rou brengen Woods no? langer toegepast zullen kun nen worden. Eerder op de dag had de commissie voor algemene zaken van de assemblee I eenstemmig een uit vier punten be staand programmn aanvaard om Engc- I land en zeven andere niet-fedcrerende leden van de uit 15 landen bestaande Raad van Europa te verbinden met de I federatieve economische en politieke plannen die beraamd worden door Frankrijk. Duitsland, Italië en de Be- nelux-landen. Men verwacht dat de resolutie van de commissie overweldigende steun zal krygen van de plenaire vergadering bij de sluiting van de najaarszitting a s. Dinsdag. In de resolutie wordt gevraagd. d?t Engeland. Denemarken. Noorwegen. Zweden, Ierland. IJsland. Griekenland en Turkije zullen worden toegestaan om waarnemers te zenden naar de Schu man-kolen- en staal-pool om aan de debatten deel te nemen zonder echter stemrecht te hebben. Ook vraagt de resolutie om het sta tuut van de Raad van Europa zodanig te herz.ien dat de voorgestelde Europese defensie-gemeenschap binnen haar ka der valt. en de Raad van Europa en zijn consultatieve vergadering de ministe riële en parlementaire organen vormen voor de kolen- en staalpool. en de po- Geeft Marty toe? Andre Marty, onlangs verwijderd uit - llet „secretariaat" van de Franse com- Mossadeq wenst duidelijk te jnaken munistisehe partij, heeft volgens de Het blad deelde verder mede. dat het Politburo Marty op 10 September had bevolen zich te onderwerpen aan ge degen zelfcritiek. Volgens het blad zou hy het hoofdbestuur van zijn partij hebben verteld, dat zijn politieke inzich ten ernstig afbreuk hadden gedaan aan het werk van de party en dat hij er r- dankbaar voor was dat men hem had litieke autoriteit die voorzien is door gewezen op zyn fouten. de zes landen. Oorlogje om schadevergoeding Enige tijd geleden heeft in een groot Vlaams dagblad een advertentie gestaan, waarin de landbouwer Guillaume de Cree uit Meche'en de bevolking er laco niek van verwittigde, dat hij de 5 km. lange verbindingsweg tussen de vlieg velden Haren en Meisbroek, die de Bel gische luchtvaartmaatschappy Sabena vooral gebruikt om haar defecte Hjn- toestellen van Meisbroek naar de repa ratie werkplaats te Haren te taxiën, voorzover deze weg over zyn grondge bied liep. zou afsluiten voor het verkeer. Dat het de boer ernst was bleek enke le dagen later, toen hli inderdaad od de 12 meter brede betonweg, die hier de naam draagt van „De Duitse weg" een versperring van yzeren balken en staal draad aanbracht waarmee het wapen der genie van ieder leger eer zou heb ben ingelegd. Sedertdien heeft geen enkel voertuig en geen enkel vliegtuig de weg kunnen passeren en boer de Cree heeft laten weten dat hu vastbesloten is zijn parti culiere oorlogje voort te zetten totdat zitn els tot schadevergoeding voor de onteigende grond is ingewilligd. Indertijd heeft een grote fabriek te Zaventem reeds bij de Sabena geprotes teerd tegen het gebruik van haar grond Amerika zal Japan steunen OP VOET VAN GELIJKHEID. De Verenigde Staten zyn voornemens gedurende het 30 Juni 1953 eindigende begrotingsjaar een bedrag van 750.000.000 dollar in Japan uit te geven. Dit bedrag zal als volgt worden besteed: 1. Uitgaven voor het in stand houden der in Japan gelegerde Amerikaanse be veiligingsstrijdkrachten 2. De verblijfskosten van leden der Amerikaanse militaire en burgerdien sten en hun gezinnen. 3. Het betalen van materiaal en van door Japanners verricht werk ten be hoeve van de oorlogvoering in Korea en de wederopbouw van Zuld-Korea. 4. Het aankopen van goederen en het betalen van Japanse arbeid ten bate van de uitvoering van het Amerikaanse programma tot hulpverlening aan lan den van het Verre Oosten. De gezant te Tokio. Murphy, voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten ook bereid zijn Japan op nog andere wüze economische bystand te verlenen. Hij gaf in krachtige termen zijn af keuring te kennen van het Russische veto tegen het toetreden van Japan tot de Verenigde Naties, „doch de Verenig de Staten en de andere vrije landen zul len u op voet van gelijkheid behandelen en zij zullen het Japan mogciyk maken, gevrijwaard voor gevaar van buitenaf, een evenwichtige maatschappü op te bouwen", zeide hij. Besprekingen op Korea Generaal Mark Clark, geallieerd op perbevelhebber in het Verre Oosten, had een samenkomst met hoge officieren, maar hy weigerde zich tegenover de peis uit te laten over de reden van deze op hoog niveau staande conferentie. Aan het overleg werd deelgenomen door generaal James van Fleet, com mandant van het 8ste leger, luit-gen. Blenn Barcus. commandant van de 5de luchtmacht en vice-admirnal Robert Biscoe. bevelhebber van de vloot in het Verre Oosten, die met Clark per vlieg tuig naar Seoel kwam. Clark zeide. dat hy enige dagen op Korea dacht te blijven, waar hy allerlei zaken had te bespreken. Clark zeide. dat hy ook overieg zou plegen met luit.-gen. William Harrison, chef der geallieerde delegatie in de be stands besprekingen. Intussen protesteerden te Panmcen- jon de rode onderhandelaars formeel tegen de voorgestelde vrijlating van 11.000 Zuid-Koreaanse burgers door het geallieerde commando. Deze 11 000 Z.-Koreanen waren door de geallieerden gevangen genomen gedu rende de verwarde eerste dagen van de Koreaanse oorlog en bij vergissing als krijgsgevangenen geboekt. waarover eveneens de weg loopt, en een eis tot schadeloosstelling ingediend van niet minder dan fr 60 miUioen. De on dernemers. die haar eis kracht bii zetten door het afsluiten van de weg. ontvin gen gedurende geruime tijd een dage- fykse vergoeding van fr 1000. Door dit voorbeeld geprikkeld dienden daarop talrijke landbouwers, die lande rijen langs de Duitse weg bezitten. e\ en- eens een verzoek om schadevergoeding in, doch zij klopten tot nu toe aan do- vemansdeur. Boer de Cree bliikt er thans echter genoeg van te hebben. Zün ver sperring is van opschriften voorzien, waarin op grond van artikel zus en zo de toegang tot zijn grond wordt verboden. Hyzelf en zün kinderen betrekken er dag en nacht de wacht bij. Intussen loopt het verkeer per voertuig tussen Meisbroek en Haren thans geheel over de zeer smalle en drukke Haachtse- steenweg en moeten de zware viermoto rige vliegtuigen, die gerev.scerd moeten worden, thans door de lucht \an Meis broek naar Haren worden gebrachi Be halve dat dit een zeer kostbare geschie denis Is. is het overbrengen van de toe stellen dikwijls onmogelijk bij mistig weer of ongunstige wind. De Belgische overheid bhikt echter pas een schadevergoeding te willen uit keren nadat definitief besloten is. dat de Duitse weg zal worden opgenomen In het tracé van de nieuwe snelver- keersweg, die Brussel in de toekomst met de nationale luchthaven Melsbroek zal verbinden. Dit oorlogje kan dus nog wel enige tijd duren Strijd om Nahas duurt voort Premier Naguib verklaarde, dat de Egyptische regering bezig is een wet op te stellen, welke voorziet in de dood straf voor personen, die veroordeeld wor den wegens onwettige handel in ver dovende middelen. De generaal sprak de beschuldigingen uit Wafdistenknngen tegen, dat de ac tie om de politicus Moestaf.a Nahas uit de Walfpartij te dringen door de En gelsen geïnspireerd is. Hij zeide: „Wij hebben achting voor Nahas. maar de wet moet worden uitgevoerd zonder aan zien des persoons". Naguib zeide. dat de nieuwe wet op de landbeperking ten voordeel zou strek ken san de boeren, arbeiders en grond bezitters zelf. omdat zy kapitaal naar de industrie zou doen vloeien. Hij voegde hieraan toe. dat deze opvatting der regering krachtig gesteund wordt door de Duitse financiële deskundige, dr Schacht. Voor de tweede maal legde Naguib zichzelf In het openbaar een boete op. omdat hy per ongeluk de wet overtrad, die titels opheft. Nahas heeft de stichters van de ge reorganiseerde Wafdpartij bijeengeroe pen voor een bijeenkomst in het week einde om de toestand „in het licht van jongste ontwikkelingen" te bestu deren. Hy zeide- „Er zal een besluit worden Benomen, dat uitsluitend in het belang an het land zal zyn. onafhankeiyk van elke andere overweging". Nixon wordt gehandhaafd Senator Nixon heeft zichzelf „algeheel gezuiverd" van de tegen hem uitge brachte beschuldigingen, aldus heeft Reneraal Eisenhower od een bijeenkom:! ln_Whee!ing <West-Virginia> verklaard. svoren waren zowel Eisenhower als Nixon in tranen uitgebarsten, toen zy elkander begroetten op het vliegveld van Wheeling Na de begroeting reden zij samen naar het stadion van Wheeling, w aar Eisenhower sprak od een republi keinse demonstratie. Eisenhower verklaarde van de repu blikeinse partyvoorzitter een telegram te hebben ontvangen, volgens hetwelk 107 van de 138 leden van het partijbe-1 stuur, die bereikt konden worden, zich1 uitgesproken hadden voor handhaving van Nixon als candidaat voor het vice- presidentschap De generaal verklaarde te celoven. dat j senator Nixon „het voorwerp was ?c-1 wecst van een onoprechte en boosaardige aanval." I Koningin ontving Friese geschenken Ook voor de Prinsesjes Koningin Juliana heeft gisteren te Leeuwarden de lunch gebruikt in Hotel ..De Nieuwe Doelen". Op de stoep wer den haar door het 5-iarig dochtertje Anke Boukje van de heer Faber, be stuurslid van de Fnesche Maatschappij, bloemen aangeboden. Vertegenwoordigers van de zuster organisaties en instellingen der Friesche Maatschappü, die nauwe relaties met de feestvierende organisaties onderhouden en van de afdelingen waren aan de lunch verenigd in de Harmonie. Om vijf minuten voor 2 vertrok de Koningin naar de Harmonie, waar zü werd ontvangen door de voorzitter van deze vereniging de heer R. Buisman, oud-voorzitter van de Friese Kamer van Koophandel en Fabrieken. De feestvergadering stond onder lei ding van de voorzitter de heer H. L. Dcddcn uit Wolvega, die een rede hield en Koningin Juliana grote dank betuig de voor Haar aanwezigheid. Aan de Koningin weid een luxe uit gave van het gedenkboek van de orga nisatie. getiteld: „Geschiedenis van de Friese Landbouw", aangeboden. Diverse toespraken werden afgewisseld door de uit vijf taferelen bestaande „Friesche hoerenspiegel" van de hand van de heer S. J. van der Molen uit Leeuwar den. gespeeld door leden van Friese amateur- en beroepsgezelschappen. Tij dens de pauze van deze byeenkomst werd o m het voltallig hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij aan H.M. voorgesteld, waarna de Koningin zich voor een kort bezoek begaf naar de proefboerdei ij „Wielzicht" van de Maat schappij te Rijperkerk. waar zij ingelicht werd over het aanwezige stamboekvee en het plantenveredelinssbedrijf der Friesche Maatschappij te Engelum Bij het bezoek aan de proefboerderij werd de Koningin een viertal geschen ken san Friese volkskunst aangeboden voor de vier Prinsesjes en wel voor Bea trix een tasje met versieringen naar oud-Friese motieven, voor Irene een ge beeldhouwd paardje, voor Margriet ëen doos crème en voor Marijke een pop in Fries costuum. ENORME BELANGSTELLING VOOR „AMATO". Na twee dagen heeft de Amato-ten- toonstelllng in de markthallen te Am sterdam reeds meer dan 100.000 belang stellenden getrokken. Woensdagavond waren de hallen zo vol, dat de kaart verkoop om kwart over negen moest worden stopgezet Uit alle delen van het land zijn be zoekers. en velen per autobus, naar de hoofdstad gekomen om deze tentoon stelling te zien. Uit Arnhem alleen ar riveerden Woensdag niet minder dan 24 touringcars, vol met belangstellen den. CENTRALEN-CONVENT A.R. PARTIJ. De AR. partij heeft zicih in het gis teren te Utredhit gehouden Centralen- Con/vent bezonnen op de politieke si tuatie. naar aanleiding van de verkie zingsuitslag en de kabinetsformatie. Voor dit convent bestond zeer grote belangstelling. De voorzitter van het Centraal Co mité dr J. Sohouten. leidde de discussie, die door de aanwezigen met grote aan- dadht gevolgd werd. MR EAïN OP SCHIPHOL GEARRIVEERD. Zoekt Duitse experts. Gisteravond is op Schiphol aangeko men mr Zain. die benoemd Is tot zaak gelastigde van Indonesië in West- Duitsland. met de rang van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter. Hij deelde mede. dat een van zyn opdraohten is het werven van techni sche experts, aan wie Indonesië drin gend behoefte heeft. Speciaal heeft In donesië interesse voor Duitse mijnex- perts. Ook vakkundige bankmensen uit Duitsland zullen in Indonesië welkom zyn. Over ongeveer 14 dagen hoopt hij zün geloofsbrieven in Bonn te kunnen aanbieden. Republikeinen uit alle staten stem den gisteren telefonisch en telegrafisch om senator Richard Nixon te behoud als candidaat voor het vice president schap. Het hoofdkwartier van de repu blikeinse campagne deelde mede dat men niet langer het aantal binnenko mende gesprekken in het oog kon hou den. dcoh men schatte dat in minstens 98 procent der gesprekken gevraagd werd om Nixon te houden. De telegram men lagen hoog opgestapeld in hoofdkwartier. Ook de telegrammen ren Nixon gunstig gestemd. De democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, heeft ver klaard. dat hij geenszins van plan is de namen bekend te maken van de perso nen, die giften hebben gegeven voor een speciaal fonds, dat hil als gouverneur van Illinois had ingesteld voor bepaalde staatsambtenaren De republikeinse par tij heeft Stevenson van bedrog beschul digd door dit fonds in te stellen. Volgens Stevenson is dit fonds alleen gevormd om het inkomen van „onmisbare amb tenaren" te verhogen, omdat deze uit- -luitend in het belang van de staat la gere salarissen hadden aanvaard dan zu eerst gewoon waren te ontvangen. Eden te Wenen De Britse minister van buitenlandse zaken Eden en de Oostcnrykse minis ters, met wie hij gesproken heeft, waren het volkomen eens over hun streven om een verdrag te verkrygen. dat Oos tenrijk zijn vrijheid en onafliankelyk- heid zal verzekeren, aldus is in een communiqué bekend gemaakt. .Aan een maaltyd ter ere van Eden zei kanselier Figl. dat de Oostenrykse regering by besprekingen over een staatsverdrag tegenover de Sovjet-unie op haar standpunt zal blijven staan, CONFLICT IN DE BRITSE MACHINE- INDUSTRIE VERSCHERPT. Britse vakverenigingsleiders hebben, de „vredestichters" van de regering ne gerend drie milhoen arbeiders in de machine-industrie opgeroepen om met mgang van 28 October geen overwerk n-.eer te verrichten. De maatregel, die dient om kracht by te zetten aan loon eisen. zal de machine-Industrie op drie millioen man-uren per week komen te staan en de wapenproductie belemme ren. De werkgevers, die de eis van de vakbonden tot een loonsverhoging van twee pond sterling per week, hebben af gewezen, willen het geschil voorgelegd zien aan een arbitrage-commissie onder staatstoezicht. Protest tegen gratie Willy Lages De vereniging Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Neder- land heeft heden een telegram gezon- den aan de minister-president dr W. 1 Drees .Jlet hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland, met felle verontwaar diging kennis genomen hebbende van het voornemen der regering, aan de ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisda diger Willy Lages. gratie te verlenen. protesteert met klem tegen deze ver- 1 kiaehting van het reoht, mede namens I de duizenden nabestaanden, wier onher- I 'telbaar leed een gevolg is van het op treden van deze misdadiger. Hij verzoekt met alle kracht deze gra tieverlening. d:e een s'ag in het gezicht is van alle bonafide Nedsrlanders. die goed en bloed voor het vaderland heb ben gegeven, ongedaan te willen ma- j ken" Beroering in Zuid-Afrikaanse Medische Raad Over onbeperkte toelating Nederlandse medici De voorgenomen overeenkomst van wederkerigheid tussen Nederland en Zuid-Afrika ten aanzien van de medi sche beroepen, heeft een ernstige ver deeldheid in de Zuid-Afrikaanse medi sche en tandheelkundige raad veroor zaakt. Aanleiding tot deze verdeeld heid is pen voorstel, waardoor hel aan tal Nederlandse artsen, welke op grond van deze overeenkomst in de Unie ge registreerd kan worden, beperkt zou blijven. De Zuid-Afrikaanse Minister van Ge zondheid en vroegere voorzitter van de Medische Raad, dr K Bremei. heeft 1 steeds geüverd voor dit beginsel van wederkerigheid Hij achtte na zijn ambts aanvaarding de tijd gekemen om deze wederkerigheid in een overeenkomst tus sen Nederland en Zuid-Afrika te beves- 1 tigen. De Medische Raad echter heeft, ondanks de herhaalde pleidooien van j verscheidene leden, niet kunnen beslui- I ten om voetstoots het beginsel van we derkerigheid met Nederland te aan vaarden De Medische Raad aanvaardde ten slotte een compromisvoorstel, waarbij hij zich uitcprak voor reprociteit op een be perkte grondslag, nadat ook de mening van de Medische Vereniging over het vraagstuk verkregen zal zijn. Herdenkingsvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond Gistermiddag werd in de grote Kur- zaal in tegenwoordigheid van Prins Bernhard de herdenkingsvergadering van de Kon Ned. Middenstandsbond gehouden. Prins Bernhard vergezeld door zun secietans. de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land. mr L. A Kesper, en de burge meester van Den Haag. mr F. A M. Schokking. werden bij de ingang van het Kurhaus ontvangen door de voor zitter en de secretaris van het congres comité, de heren K J. Nieukerke en F. L. van der Leeuw en door de adjunct- secrtaris van de Bond, de heer A J. van Ginkel De secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken, prof. G Brouwers, was aanwezig als vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken en dr W. L Groe- neveld Meyer, alsmede de directeur- generaal voor de Middenstand. Nadat het „Wilhelmus" was gezon gen sprak de voorzitter van de 's-Gra- I venhaagse middenstandsvereniging, de heer K. J Nieukerke. een w oord van I welkom. Hierna hield hij de herdenkingsrede I na afloop waarvan Prins Bernhard en zijn gevolg de vergadering verlieten. De heer De Groot bracht het histo risch ontstaan van de Centrale Midden- si andsorganisatle in ons land in herm- j nering. In dit jubileumjaar nl is het 50 jaar geleden, dat de grote bevolkings groep van zelfstandige, eigen risico dra gende ondernemers in het midden- en kleinbedrijf het besluit nam om over te gaan tot landelijke centrale organisatie. De heren J. S. Meuwsen. dr J. Nouwens en prof. Noordtzü zajn het geweest, die mede de grondslagen hebben gelegd voor de centrale organisatie van de Midden stand in Nederland aldus, de heer De I Groot. Tal van sprekers hebben na de her denkingsrede van de Bondsvoorzitter, woorden van gelukwens laten horen Dr W. L. Groeneveld Meijer, directeur- generaal voor de Middenstand, bracht hulde aan alle werkers in de Kon Ned. Middenstandsbond. De voorzitter van de Bedi-yfsgroep De tailhandel bood namens het bestuur een zilveren medaille van de bedrijfsgroep aan. waarmee men de waardering voor het werk van de heer De Groot wilde ui td nikken. De heer H. P. Innemee deelde als voorzittea van het Jubileum-comlte me de. dat net comité voorbereidingen ge troffen heelt voor het samenstellen van een handboek „Gulden Middenstand", een boek. dat in de toekomst een ency clopedie voor midden- en kleinbedrijf kan worden. De heer De Groot heeft daarna allen op hartelijke wijze dank gebracht In ..La Corvette" werd ten slotte een drukbezochte receptie gehouden. De suikerfabriek Holland te Halfweg begint de' campagne 1952 Maandag as. De eerste suikerbieten werden 22 September per schip aangevoerd; van daag is het afleveren der bleten be gonnen. De duur van de campagne is onge veer 9 weken. Verwachtingen omtrent oogst en gehalte zyn zeer goed Voor rijn vrouw. President Truman, die binnen vier maanden het „Witte Huis" zal verlaten, heeft bij een antiquair in Washington een -ohilderü van een onbekende Ne derlandse schilder gekocht voor zyn huis in Missouri. Het sohildery stelt een oud kasteel voor en hoewel de president het jam mer vond dat de handelaar hem niet de naam van de schilder kon noemen, kocht hy het toch. Truman zei, dat hy het schilderij zyn vrouw cadeau zou doen en dat hy reeds precies wist. waar het schilderij in hun huis een plaatsje zou krijgen. Van der Goes van Naters gaat de Saarkwestie onderzoeken De Nederlandse afgevaardigde Vaji Der Goes Van Naters heeft zich thans in Straatsburg de kwestie van de toe komst van het Saargebied aangetrokken. Hy is door de politieke commissie van de assemblee van de Raad van Europa tot rapporteur voor dit vraagstuk aan gesteld. echter niet dan nadat de com missie had besloten de drie ingediende resoluties over de kwestie tijdens deze zitting niet meer openbaar te behande- len De commissie heeft het standpunt ingenomen dat de behandeling van de j Saai problemen zoveel tyd zal vergen, dat de assemblee eerst In haar zitting van het volgend jaar het rapport van de I heer Van Der Goes Van Naters zal kun- I nen behandelen, gezien de bij de com- i missie overheersende mening, dat een openbare behandeling in dit stadium I slechte diensten zou kunnen bewijzen aan de directe onderhandelingen tussen Bonn en Parijs De heer Van Der Goes heeft voor de j pers verklaard, dat het ln zijn voorne- I men ligt om in het volgend jaar. voor de volgende zitting van de Assemblee, alle aspecten van het probleem zo nodig ter I plaatse in Bonn Saarbnicken en Parijs. I De heer Van Der Goes heeft voor de i pers verklaard, dat het in zijn voor nemen ligt om in het volgende jaar, voor de volgende zitting van de Assem blee, alle aspecten van het probleem zo nodig ter plaatse in Bonn. Saarbrücken en Parijs te bestuderen. Zijn studie zal teruggaan tot voor 1945. Hij kon niet zeggen hoe lang een intensieve studie j van het probleem zou duren, doch het j was zeer goed mogelijk, dat hij in de I volgende zitting van de Assemblee zou moeten rapporteren, dat het werk noc riet voltooid was. Daaruit mocht, aldus Van Der Goes Van Naters, echter niet worden afgeleid, dat het de bedoeling was de behandeling der kwestie te be- grafen Wie in dit uitstel een begrafenis ziet zou bedrogen uitkomen. De Nederlandse afgevaardigde Serra- I rens heeft afscheid genomen van de so- c'ale commissie van de Europese Assem blee. waarvan hij sedert 1949 voorzitter is geweest. Hij heeft zijn functie over- j gedragen aan de Belgische afgevaardigde Heymans, Oefening „Mainbrace" ten einde Vandaag komen eenheden van de Na to-vloten te Oslo aan. waar Zondag op het vllegdeksohip ..Eagle" de resul taten van de oefening Mainbrace zullen worden beT»roken. Een 250-tal hoge Nato-offlcieren neem* aan deze bespre king deel. De rest ran de oefenvloot gaait nu uiteen. Sigarettenoorlog of concurrentiestunt? W aarschijnlijk van korte duur Geruchten over een losgebroken prijsoorlog in de sigarettenhandeI worden In kringen van de tabakshan- del met licht schouderophalen begroet. Men acht het voeren van een prijsoor log niet mogciyk. Veeleer kan ge sproken worden van een „stuivers- actie", een concurrentiestunt op en kele merken, die. naar men verwacht, wel spoedig weer ral doodbloeden. j In ons land bestonden tot voor kort prysafspraken voor de sigaret tenfabri- C2ge Een der twee grootste fabrikanten heeft zich onlangs na een verschil van mening teruggetrokken en heeft thans een „goedkoop" merk op de markt ge- worpen. waaraan hy de attractie ver bindt, dat aan de winkeliers per 1000 stuks drie doosjes van 20 cadeau wor den gegeven als verkoopspremie. Gewel- I dl ge reclame wordt gemaakt. I Een tweede grote fabriek heeft op deze actie voor het nieuwe merk ge antwoord door de prijzen van enige „leidende merken" met een stuiver te verlagen, begeleid door grootscheepse reclame. De enkele kleinere fabrieken, die nog bestaan dank zy een vaste eigen markt, kijken belangstellend toe. De „vyandeiykheden" beperken zich dus tot de twee grootste fabrieken, die samen ongeveer 80 r< van de Nederlandse markt bedienen. Zy trachten elkander dusdoende een of enige percenten af te snoepen, welke percenten echter bij zonder gevoelig voor beiden kunnen zijn. VERTREKDATA EMIGRANTEN SCHEPEN. Naar het Commissariaat voor de Emi gratie meldt, staan nhans de vertrek data rast van de volgende emigranten schepen: 26 September „Sibajak" naar Nieuw Zeeland; 4 October: „Waterman" r.aar Australië en Nieuw Zeeland; 23 October: „Zuiderkruis" naar Zuid Afri ka; 1-1 November: „Johan van Olden- barnevelt" naar Australië: 29 Novem ber: „Fairsea" naar Australië. RECHTZAKEN Wederom f 6000.boete geëist TEGEN „OPZET" AANNEMERS Ongeveer de gehele dag heeft gisteren het Amsterdamse Hof. gepresideerd door jhr nu- J. van der Does de Willebois zich bezig gehouden met de zogenaamde „opzet-affaire", waarvoor in de rechts zaal uit aannemerskringen grote be langstelling bestond. De zes aannemers firma's. die in eerste instantie door de Utrechtse economische rechter mr J. J Plugge waren vrijgesproken, nadat de officier tegen elk van hen 6000 gulden boete had geëist, was overtreding van een behoorlijke prijsvorming ten laste gelegd. Van het vonnis van de Utrechtse rechter ging de officier in beroep en thans eiste de procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof tegen elk van de zes aannemers opnieuw 6000 gul den boete, en tegen één in persoon ge dagvaarde aannemer dezelfde boete, subs. 3 maanden. Arrest over 14 dagen. NIET VOOR Z'N PLEZIER! Conform de eis werd een bloembollen- kweker uit Noordwijk door de Haagse Economisohe Politiereohter veroordeeld tot f.250— boete of een maand en een week hechtenis voorwaardelijk. Hij had meer narcissenbloemen geoogst dan waarvoor hij vergunning had. ..Bent U van plan het volgend jaar weer te doen?" vroeg de rechter. Verdachte wist het nog niet. Hij was al eerder voor een dergelyk feit veroordeeld „Houd er mee op. want U verliest tóch. Wij nemen U de winst af en U krijgt bovendien nog boete", waarschuwde de rechter. ..Ik doe het niet voor tnün ple zier", was verdaohtes bescheid.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5