LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Franse onderzeeër met 48 man vermist Dr H. M. Hirschfeld verlaat 's lands dienst GRATIE Vandaag en morgen een Advertentie - Knipsel - Prij S'vraag 91ste Jaargang DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 No. 27722 Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst eo J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t- 6.per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 57055 TelefooD Dir en Admj 25041; Red 21507 Weer succes voor Moskou! Inzake de Duitse kwestie, die steeds b'yft de grote affaire ln ons werelddeel, hebben de Russen de wind weer eens vol komen mee. Om te beginnen hebben de Oost-Duitsers het klaar gespeeld om een delegatie naar Bonn te mogen sturen voor het overhandigen van een soort nota. die naturlljk het standpunt van Moskou belichaamde. Bondskanselier Adenauer heelt nog alle moeite gedaan om ter elfder ure deze komst te voor komen. doch de voorzitter van de Bonds dag. dr Elders, wilde, na op eigen houtje toestemming te hebben gegeven voor dit bezoek, niet van terugkrabbelen weten De Oost-Duitse delegatie is dan ook. zo als men weet. te Bonn op bezoek geweest en heeft, de nota in handen van dr Eh- lers afgegeven Het is alles heel formeel toegegaan en de Oost-Duitsers hebben geen gelegenheid gehad om tot een ge sprek te komen, doch daarmede was hun doel toch vrijwel bereikt, de tegenstel lingen onder de West-Duitsers te doen toenemen. Geen wonder dan ook. dat het Kremlin zeer ingenomen zich be tuigde met de gang van zaken De nota zelf had geen betekenis, was slechts een herhaling van het bekende standpunt van Moskou, doch daarom was het niet begonnen. Wel om het feit. dat de delegatie werd ontvangen en zodoende invloed kon oefenen op de West-Duitse mening! Af gezien van het dankbaar gebruik ma ken van de gelegenheid om met diverse personen in West-Duitsland in nader contact te treden, waartoe zich natuur lijk weer enkelen lieten verleiden. Bood zelfs de vereniging van buitenlandse journalisten de delegatie niet een lunch aan? Die journalisten, die geweigerd hebben daaraan deel te nemen ook onze correspondent te Bonn hebben tenminste begrip getoond voor de hui dige verhoudingen. Het was slechts een in de kaart spelen van de Rusische zaak. Men weet toch. hoe in West-Duitsland de kaarten op tafel liggen. In het op zich zelf begriipeljjke verlangen om de Duitse eenheid hersteld te zien. zijn er ln West-Duitsland. speciaal gelet op de actie der socialisten, waarvan wiilen dr Schumacher de leider was. zeer velen, die nog altijd niet willen inzien, dat praten met Moskou de meest verderfe lijke invloed oefent, zolang niet tevoren door het Kremlin zodanige toezeggingen zijn gedaan, dat er een redelijke kans op succes bij het praten bestaat. Nog altijd, alle ervaring ten spijt, zijn er. die niet willen begrijpen, dat het Moskou juist te doen is om tot besprekingen te gera ken om zodoende de splijtzwam te kun nen voeden, die Moskou zo behendig weet uit te strooien Zii in Duitsland, die dit maar al te goed inzien, slaan de plank niet mis als zij de vijfkoppige delegatie van Oost-Duitsers betitelen als de „Tro jaanse patrouille"!. Zij heeft, haar taak naar behoren vervuld. Alleen haar komst heeft de toch reeds zo beduiden de controverse tussen de West-Duitsers opnieuw aangewakkerd en nieuw voedsel toegevoerd. Officieel moge zij dan niets hebben uitgewerkt, achter de schermen is het nagestreefde doel ruimschoots bereikt. Moskou lacht weer eens in zijn vuistje. Vrij fel botsen in West-Duitsland beide standpunten opnieuw tegen elkaar, de eenheid verbrekend, die momenteel har der nodig is dan ooit. Juist in het belang van een herstel der Duitse eenheid. En tot overmaat van ramp voor West- Duitsland zorgen de socialisten, nu on der leiding staande van Schumacher's plaatsvervanger Ollenhauer. dat de toch reeds bestaande gespletenheid zich nog uitbreidt! De Westelijke landen hebben immers afwijzend geantwoord op de jongste Sov jet-nota inzake een vier-mogendheden- copferentie over het Duitse vraagstuk, handhavend, dat eerste voorwaarde daartoe moet zijn het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, opdat dit land kan spreken namens het her enigde Duitse Riik. Ook de regering van Adenauer heeft zich geheel met deze mening verenigd, lering trekkend uit de na eindeloos gediscussieer mislukte con ferenties die reeds zijn gehouden en nog vers ln het geheugen liggen. Het Westen is het beu om zich voor het karretje van Moskou te laten span nen en bovendien tijd en geld te ver doen aan bijeenkomsten zonder enige waarborg, dat iets tot stand te brengen is Maar de West-Duitse socialisten heb ben zich nu opnieuw scherp tegen de houding van het Westen gekeerd en eisen directe besprekingen met Moskou, alsof er in het jongste verleden nog niet genoeg leergeld is betaald. Mocht er in deze verhouding binnenlandse politiek verscholen zijn, met het oog op de ko mende verkiezingen in West-Duitsland. dan zou deze kortzichtigheid hun wel eens. zelfs bii een overwinning aan de stembus deerlijk parten kunnen spelen. Onder het mom van: herstel der Duit se eenheid voor alles stellen zii het be- r° ken daarvan in de waagschaal, daar zii geen vaste voet onder zich hebben, louter zweven in de hoon en verwach ting. die op niets zijn gefungeerd! Grootscheepse hulpverlening De 1000 ton metende Franse onder zeeër 'La Sybillc'welke 3 maanden ge leden door Engeland aan Frankrijk was overgedragen op grond van het defensieplan van de Nato, wordt ver mist met 48 man aan boord, onder wie drie officieren, ter hoogte van de zuidkust van Frankrijk, zo is officieel bekend gemaakt. De 'La Sybille', de vroegere 'Sportsman' in de Royal Navy, nam deel aan onderzee- afweer-manoeuvres op de Middellandse Zee en had gisterochtend om 10 uur aan de oppervlakte moeten komen, doch er ls niets meer van het schip vernomen se dert het een uur vroeger gedoken was. Het schip dat in April 1942 te Chatham in Engeland te water werd gelaten, kan 48 uur onder blyven. Een vloot van kleine en grote schepen zoekt naar het vaartuig d3t een van de vier onderzeeërs is door Engeland aan Frankrijk voor 4 jaar uitgeleend op grond van een overeenkomst die op 1 Augustus 1951 te Londen bekend is gemaakt De zoekende schepen komen uit alle grote en kleinere havens langs de kust van de Middellandse Zee. Ook vliegtuigen van leper en marine nemen aan het speuren deel. De laatste ramp met een onderzeeër in Frankrijk gebeurde in 1948 toen de U-boot 2218, die op de Duitsers was buit gemaakt. in dezelfde wateren zonk met 35 Franse opvarenden. Van schip noch bemanning is ooit een spoor gevonden. In 1943 verongelukte de Franse onder zeeër 'Protée' en in Juni 1939 verdween de 'Phoenix' in de Can-ranh Baai in Indo-China met 71 personen aan boord. 'La Sybille' had de rol van vijandelijk schip in een onderzee-afweer-manoeu- vre. Er werd gedoken op 30 mijl uit de kust. ergens tussen het eiland Porquerol- les en de badplaats Cannes aan de Franse Riviëra. La Sybille behoorde tot een flottilje, dat deelnam aan een oefe- L Enkele buien De Bilt verwaoht bot morgenavond: Haii tot rwaar bewolkt met enkele bnien. Matige tot krachtige, tangs ae Yv aaaeiikust tijdelijk harde wind in luoidzaak tussen z.uidweai en Vannacht Iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaa-kt te 10 uur). 26 SEPTEMBER Zon op: 633 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 15 08 uur; onder: 2150 uur. Hoogwater te Katwijk te 7,14 uur en J9.40 uur. pit nummer bestaat uit 14 pagina's. nmg. welke reeds een week aan de gang was. Onmiddellijk werd opdracht gegeven alle gewone marine-operaties te beëin digen en alle beschikbare schepen en vliegtuigen uit de grote havens Toulon en Marseille kregen opdracht naar de onderzeeër te gaan zoeken. Het weer werd uitstekend genoemd. De hemel was nagenoeg onbewolkt en de zee was kalm. In de vooravond begonnen familie leden van sommige leden der vermiste be manning het marine-hoofdkwartier in Toulon te belegeren. Een woordvoerder van de Franse ma rine zelde dat allee in het werk zal wor den gesteld om het schip te vinden. Een eventueel aanbod van de Britse admiraliteit om de nieuwe onderwater televisie-camera waarmee vorige jaar ln het Kanaal de ligplaats werd gevonden van de verongelukte onderzeeër 'Affray' zou door Frankrijk dankbaar worden aangenomen, zeide de woordvoerder. In Londen zeide een woordvoerder van de admiraliteit, dat de Engelsen zo veel I mogelijk zullen helpen. i Een Franse woordvoerder legde er de naaruk op dat tijdens de oefeningen waarin La Sybille niet boven kwam geen dieptebommen of andere explosiemidde len gebruikt zijn. Xa Sybille'. welke een 76 mm kanon en zes torpedo-lanceerbuizen heeft, heeft haar basis te Toulon Het schip heeft een lengte van 202 \oet en het machine vermogen is 1 300 pk. Het schip kan aan de oppervlakte 14 en onder water 10 knopen maken Een officiële woordvoerder zeide nog. dat de diepte varieert tussen 400 en 800 meter in het gebied waar men gelooft dat de onderzeeër is en waar het vaar tuig boven had moeten komen j Dit is een van de diepste stukken van 1 de Middellandse Zee. Drs E. H. van der Beugel directeur-generaal aan Buitenlandse Zaken Hoge functie voor prof. G. Brouwers Op 15 October a.s. zal dr H. M. Hirschfeld zijn taak als Regeringscom missaris voor het Economisch cn Militaire Hulpprogramma neerleggen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering een nieuwe regeringscom missaris te benoemen. In verband hiermede zal-eveneens met ingang van 15 October a.s. het Bureau van de Regeringscommissaris worden opgeheven. De werkzaam heden van dit bureau zullen worden overgedragen aan een nieuw in te stellen Directoraat-Generaal bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De benoeming van de huidige president-directeur van het bureau van de Regeringscommissaris voor liet economische en militaire hulpprogramma, drs E. H. v. d. Beugel, tot Directeur-Generaal kan dezer dagen worden tegemoet gezien. Bovendien wordt een coördinatiecollege ingesteld waarin een klein aantal topfunctionarissen zitting zullen hebben. Dit coördinatiecollege zal onder voorzitterschap staan van prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken. Prof. G. Brouwers zal tevens het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse delegatie in de Raad van presidenten in de Benelux, terwijl hij tenslotte dr Hirschfeld zal opvolgen als voorzitter van de Interdepartementale Centrale Economische Commissie. Generaal Ridgwav J in ons land Inspectie der Erewacht Gistermiddag te vijf uur is generaal Matthew B. Ridgway. de opperbevel hebber der geallieerde strijdkrachten, in ons land aangekomen met zijn le- geroonstellation op Schiphol, verge zeld door zjjn echtgenote. Op de luchthaven werd hij begroet door de voorzitter van het Comité van hoofden van staven vice-admiraal jhr E. J. van Holtihe, luitenant-generaal B. R. P. Hasselman. de dhef van de Marinestaf, vüce-admlraal A. de Booy, de plaatsvervangend al|el van de Lucht machtstaf generaal-anajoor A. Barette, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Ohapin en het hoofld van de Military Advisory and As sistent Group, generaal-majoor Noble. Na de begroeting inspecteerde de gene raal de erewadht. 100 man Huzaren van Boreel. De gebruikelijke eerbewijzen werden de generaal gebracht door de Kon. Mil. Kapel. Na de inspectie begaf de generaal ziclh onmiddellijk onder es corte per auto naar Den Haag. LUNCH BIJ KONINGIN. Generaal Ridgway heeft vanmorgen in gezelschap van minister Ir C. Staf een bezoek gebraoht aan de minister president dr W Drees in diens kabinet op het Plein 1813. Daarna begaven de Ter gelegenheid van het Eeuwfeest van de Fricsche Maatschappij van Landbouw heeft H M. de Koningin Woensdag een bezoek gebracht aan de Friese hoofdstad. m. bezich tigde Zij de proefboerdcrij Wiel- zicht" te Rijprrkerk. H.M. de Koningin was vol belang stelling voor het fraaie stamboek vee: hier streelt Zij een der koeien. Dr Hirschfeld is in 1899 te Bremen geboren en studeerde aan de Ned. Han delshogeschool te Rotterdam, waar hij ln 1922 promoveerde. Hij was toen werk zaam bil de Rotterdamse bankveneniging te Rotterdam en Amsterdam om in 1925 chef te worden van de economlsche-sta- tistische afdeling van de Javasche Bank te Batavia. Dr H. M. Hirschfeld. In December van 1931 volgde zijn be noeming tot Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid aan het Departe ment van Economisohe Zaken. Vervol gens werd lui secretaris-generaal van de Departementen van Handel. Nijverheid, Scheepvaart en Landbouw en Visserij. Van 1 Januari 1947 af trad dr Hirsch feld op als Regeringscommissaris in al gemene dienst bij het. ministerie van Buitenlandse Zaken, belast met de alge mene leiding van de uitvoering van het Marshallplan in Nederland In 1948 werd hij regeringscommissaris voor het Euro pees herstelprogramma Een jaar later kreeg hü de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur voor de verdere duur van zijn werkzaamheden als Regeringscommissaris. In 1949 vervulde hii de functie van Hoge Commissaris in Indonesië om ln 1950 ziln werkzaamheden te hervatten als Regeringscommissaris van het eco nomische en mi'ita'r hulpprogramma. Dr Hirschfeld bekleedde of bekleedt tal van nevenfuncties. ■of. G. Brouwers is geboren te Vlis- slngen, 2 Augustus 1908. Hij ontving zijn opleiding aan de Economische Ho geschool te Rotterdam en was daar af gestudeerd in 1932. In 1933 werd hij ad junct secretaris van de Economische Raad, in 1935 medewerker van het Eco nomisch Instituut te Rotterdam, tevens leider van het studentenpracticum van de Ned. Economische Hogeschool te Rot terdam In 1937 werd hij benoemd tot chef van het Bureau Ordening on het Departement van Economische Zaken en in 1939 belast met de leiding der prijspolitiek Vervolgens trad hij op als chef der afdeling secretariaat in het Departement van Economische Zaken. In Mei 1945 volgde zijn benoeming tot Directeur-Generaal van de prijzen. 1 Januari 1946 werd hij buitengewoon hoogleraar in de economie te Rotterdam en 1 Januari 1949 secretaris-generaal •an het Departement van Economische Zaken, tevens Directeur-Generaal van de prijzen. Drs E. H. van der Beugel is geboren op 2 Februari 1918 te Amsterdam. Zyn opleiding kreeg hii aan de Universiteit van Amsterdam waar hii het doctoraal examen afgelegd heeft in 1941 Achter eenvolgens was hij chef Bureau RiJn- vaartverkeer. chef der afdeling Planning Ec Zaken, administrateur in algemene dienst, toegevoegd aan minister en secretaris-generaal, van de RE A (Raad voor Economische Aangelegenheden). Daarna was hij lid van de delegatie naar de conferentie over het Marshallplan, directeur Bureau Regeringscommissaris E.H.P.. tevens chef directie Westelijk halfrond ministerie van Buitenlandse Zaken. Sinds November 1950 is hii pre sident directeur van het bureau van de Regeringscommissaris voor het econo mische en militaire hulpprogramma. Chrisse-Meuje, onze oudste inwoonster 2 October 103 jaar; nog goed gezond ministers ziah met de generaal naar de Trèveszaal op het Binnenhof waar de generaal een bijzondere zitting van de Ministerraad bijwoonde. Op het Minis terie van Oorlog trof generaal Ridgway daarna minister Staf, de Staatssecreta rissen Moorman en Kranenburg alsmede de chefs van staven, luit.-,generaal B. R F. Hasselman. Luit-generaal I. A. Aler en vice-ad/rrüraal A. de Booy. Ook de voorzitter van het oomité van staven, vice-admiraal jhr van Holtihe. was by deze bespreking aanwezig. Tegen het middaguur vertrok de ge neraal met mvrouw Ridgway en minis ter Staf naar Soestdyk om rijn opwach ting te maken bü HM. de Koningin. De generaal en mevrouw Ridgway ge bruikten op Soestdyk de lunch. Franse Hoffelijkheidsorde voor Koningin De leiding van de „Kruistocht voor vriendelijkheid" in Frankrijik heeft be- sloten Koningin Juliana de ..Grote ke ten ran de orde der Franse hoffelyk- heid" te verlenen. De onderscheiding zal binnenkort worden ter hand gesteld aan de Neder landse ambassadeur te Parijs. Bil K B. is aan rar G. E. bar<yi Ittersum. ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der derde klasse, plaatsvervangend Hove Commissaris aan het Hoec Commis sariaat der Nederlanden te Dlakarta. de persoonllike titel van buitengewoon ee- zant en cevolmachtlad minister verleend Een Beleische .Meteor" is bii noodlandine te pletter cevalten: de be stuurder kwam om bet leven. Nadat in Nymegen in de ouderdom van 104 Jaar ls overleden Mejuffrouw Ernestina Sohutz. staat nu de Weduwe Chrisse Karnebeek-Baks, i Chrisse-meuje of Tante Chrisse) uit Eibergen. met haar 103 jaar aan de spits. 2 October 1849 werd zij geboren en zij woont dicht bij de Duitse erens in de buurtschap Holter- hoek. Zij is nog kras en breit nog meni ge steek per dag. hoewel zii 's-mlddags wel even gaat ruster en ook een beetje doof is Haar geheugen laat haar nog niet in de steek en zy kan nog een ge zellig gesprek voeren. Na haar volgt in ouderdom Mevrouw J. J. de Calonne- Meister uit Den Haag. die slechts een maand jonger is dan Chrisse-meuje. Ook de derde ls een vrouw, nl Maaike de Vries-Kingsma, wonende te Giekerk in Fries'and Nummer vier is een man: Keimpe Piers uit Sneek. die 26 Decem ber nog 102 jaar moet worden. HET gisteren gepubliceerde Konink lijke Besluit, waarbij de over de voormalige SS-, Sipo- en SD-of- ficier Willy Lages uitgesproken dood straf wordt omgezet in levenslange ge vangenisstraf. zal door het Nederlandse volk ongetwyfeld met zéér gemengde gevoelens zijn ontvangen. Immers de hoogste Nederlandse ge- rechtelyke instanties verklaarden Lages schuldig aan misdaden, die stuk voor stuk en elk op zich zelf volgens het ju ridisch oordeel het doodvonnis ten volle rechtvaardigden. Lages werd om. schuldig bevonden aan het zonder vorm van proces neer schieten van Nederlandse arrestanten, brandstichting op grote schaal en mede werking aan de deportatie van 70 000 Joodse landgenoten, van wie het groot ste deel in Duitse concentratiekampen is omgekomen, beter gezegd: vermoord. DS gedachte zij' ons verre, dat wij ook slechts in de geringste mate zouden sympathiseren met de Na zistische rechtsgrondent?) van het „Volksempfinden". maar niettemin mag worden geconstateerd, dat het op 20 Sep tember 1949 door het Byzonder Ge rechtshof te Amsterdam uitgesproken doodvonnis over Willy Lages, de primi tieve rechtsgevoelens van de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk volkomen bevredigde. De Byzondere Raad van Cassatie ver wierp het daartegen ingestelde beroep by arrest van 12 Juli 1950. op dét ogen blik zat Lages. beter dan welke Ne derlander ook bekend met Duitse rechtsnormen en dienovereenkomstig ingesteld, al ruim 5 jaar te wachten op zUn excecutie. Op 15 Mei 1952, wederom bijna 2 jaar later, beschikte de Hoge Raad afwijzend op een nauweiyks éen maand tevoren ingediend Ingediend re- visieverzoek en 4 maanden daarna onderbroken door een Kabinetloze pe riode van 2 maanden willigde Hare Majesteit het gratieverzoek in. AFGEZIEN van de vraag wat U en lk. in de overigens moeilyk voor stelbare situatie van Lages verke rend. „het ergste" zouden vinden, de voltrekking van het doodvonnis of le venslange gevangenistraf overheerst uit zuiver-humanitaire overwegingen de aan dit Koninklyk Besluit ten grond slag liggende gedachte, dat het onmen- selyk ware iemand, zélfs een ónmens als Lages zeven jaar op de voltrekking van zyn doodvonnis te doen wachten. Verheven boven de teleurstelling over de trage procesgang der Byzondere Rechtspleging in de na-oorlogse jaren en boven de Oud-Testamentische ge dachte van het „Oog-om-oog. tand-om- tand", blijve na 20 eeuwen christelyke beschaving, het elementaire beginsel der vergevensgezindheid richtsnoer van ons denken. Dat moge voor zéér velen in het byzonder met betrekking tot het geval- Lages een schier bovenmenselij ka opdracht zyn. het is, op de keper be schouwd, slechts een menselijke....... Op veler versoek! Voor de goede oplossers stellen wij de volgende prijzen beschikbaar: 1 prijs van vijftig gulden 1 dertig H 1 twintig 1 tien twintig prijzen vijf Deze bedragen zullen worden uitgekeerd in de vorm van waardebonnen van f. 2.50, welke uitsluitend besteed kunnen worden bij de adverteerders in DIT nummer. Bewaar deze krant dus zuinig: zij kan U plezierige uren en een geldprijs van f. 50.opleveren!! Uiteraard stellen wij de deelneming alleen open voor abonné's. Wij rekenen ook nu weer op vele inzendingen! Van de vele prijsvragen, welke wij in de loop der jaren uitschreven, mogen in het bijzonder de advertentieknipselprijsvragen zich steeds opnieuw weer in een grote mate van populariteit verheugen. Men behoeft er zich inderdaad niet overmatig voor in te spannen; behoeft geen kille regen- en windvlagen te trotseren, doch kan de juiste oplossing rustig in de huiskamer, al dan niet bij de reeds brandende kachel gezeten, in eensgezinde samenwerking met de overige gezinsleden vinden. Wij mogen de gebruiksaanwijzing zo langzamerhand bekend veronderstel len: Van alle in dit nummer geplaatste handel s-advertenties (géét. familie berichten. personeelsaanvragen e.d., en ook geen zgn. Sleuteltjes), vindt U MORGEN een fragment terug in een speciale Knipselpagina. Aan U dan de taak uit te zoeken aan welke advertentie elk fragment is ontleend en ons van Uwe bevindingen in volgorde van nummeringen een opgave te verstrekken. Deze oplossingen moeten, voorzien van het opschrift „Knipselprijsvraag", i uiterlijk Dinsdag, 7 October, des middags te 12 uur in ons bezit zijn. Bij meerdere goede oplossingen, beslist onze Redactie.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1