Laatste Berichten WOENSDAG 24 SEPTEMBER Sociale zorg voor minder-validen A.V.O. doet prachtig werk Het was voor het comité, dat zich in deze stad met enthousiasme had gevormd om een A.V O.-avond te or ganiseren wel een zeer grote teleur stelling, dat gisteren slechts een handjevol belangstellenden naar „Het Gulden Vlies" was gekomen om te luisteren naar een uiteenzetting over doel en streven van deze vereniging: het behartigen van de sociale zorg voor minder-validen. De heer P L. van Bruggen, ambte naar van A.V O 's buitendienst, die na een inleidend woord van de heer G. Rietveld een lnzloht gaf van net werk d,szer instelling, zeide zioh gelukkig te pi ijzen, dat de initialen der vereniging „Arbeid Voor Onvoiwaardigen" thans een andere betekenis hebben gekregen: Actio Vincit Omnia (Actie overwint al les). In het verleden en het heden is bewezen, dat Juist door het voeren van actie vele moeilijkheden, welke evenzo- vele verbeteringen in de sociale en maatschappelijke positie der minder- validen betekenen, konden worden over wonnen De heer Van Bruggen, die dan uitweidde over doel en streven van AVO. wees er om op dat deze ver eniging vóór 25 jaar op bescheiden schaal met haar werkzaamheden is be gonnen. Trok men zich aanvankelijk uitsluitend het lot der blinden aan, gaandeweg ls dit werk uitgebreid en richt A V Ö.'s belangstelling zich op alle minder-vallde arbeidskrachten Bcha:ve dat. ruim 60 afdelingen In ons land dit werk steunen, staat ook de regering, die deze arbeid subsidieert, zeer .sympathiek tegenover de doelstellingen der vereni ging Momenteel heeft de A V O be schikking over 7 ambtenaren v de bui tendienst. 2 assistenten en één vrouwe lijke kracht, die zich speciaal met huis arbeid inlaat Een staf welke met het oog op de sterk toegenomen werkzaam heden. dringend aanvulling behoeft Bijzondere aandacht besteedt de AVO ln samenwerking met de Gew Arbeidsbureaux aan de plaatsing van minder-valide arbeidskrachten in het bedrijfsleven en de opleiding tot zelf standige werkkracht Daarnaast ls met name de voor- cn nazorg van bijzon dere betekenis. Voorts Ijvert de AVO voor de instelling van z.g.n- „beschutte1 bedrijven, ruimten, waarin uitsluitend minder-validen te werk worden gesteld. Verder verleent de vereniging haar be middeling bij het verkrijgen van een vestigingsvergunning voor minder-vali den, zoekt zij naar allerlei wegen voor huisarbeid en tracht zU ook bij huisves tingsproblemen te bemiddelen De heer Van Bruggen, die voorts gewaagde van dc prachtige resultaten van dit werk. vroeg tenslotte aandacht voor de col lecte, welke op 22 November voor A V O. In dé Sleutelstad wordt gehouden. Hoewel deze avond, mede met het oog op de geringe opkomst, werd a fgezlen tot het oprichten van een afdeling, werd van de zijde van de Leidr-e Bestuur- dersbond en de afdeling Leiden van de KAB de toezegging ontvangen om me dewerking aan het collecte-plan te ver lenen Een afgevaardigde van de Leldse Chr Besturenbond verklaarde zich be reid een en ander met zijn organisatie alsnog te bespreken. Nieuwe straatnamen in het Haagwegkwartier EEN BOS-. DUIN-, MEER-, AKKER EN WEIDEHOF. Kreeg Leiden er onlangs aan de Sta tionsweg een Papaverhof bi), binnen niet al te lange tijd zal het aantal Ingezete nen. dat in een „hof woont, aanzien lijk zijn uitgebreid Leiden kriigt er n.l. niet minder dan 5 „hoven" bij. t w een Bos-. Duin-. Meer-, Akker- en Weide- hof. weike alle in het Haaewegkwartier ziin gelegen. Overigens doen deze na men geenszins denken aan hetgeen in het algemeen onder „het wonen in een hofje", waar voor rust en gemoedelijk heid twee kenmerkende eigenschappen zijn wordt verbaan In feite nemen de hoven in het Haagwegkwartier. die een onderdeel uitmaken van de plm 500 woningen, welke hier worden opgetrok ken en waarvan de eerste volgende maand zullen worden betrokken, meer de vorm van woningcomplexen aan Zo treft men in het Bos- en Duinhof 56. in het Akker- en Weidehof 55 en in het Meerhof 32 woningen aan: bovendien komt in elk hof een clubhuis. Aan de straat, welke parallel loont met het hui dige voetbalveld van L F Cis de naam Boshulzerkade gegeven: hier verriizen 116 woningen, die ten dele aan werkne mers in de Leidse industrie, welke zich financieel voor dit plan interesseerde, zullen worden toegewezen. De Hoflaan hier worden 118 woningen gebouwd loont evenwilding met de Boshuizer- kade. doch dan aan de stadszijde van dit tot verwezenlijking komende bouw plan De Willem Klooslaan vormt de verbinding tussen Hoflaan en Boshul zerkade In deze laan. welke reeds ten dele Is bebouwd, verrijzen thans nog _4 wonineen en 8 winkelwontneenHoewel nog enige tijd met de inrichting is ge moeid. treft men in dit woningcomplex ook vijf gemeenschappelijke lokalen voor het doen van „de grote was" aan. Ten slotte bouwt men ln de Multatuli- straat 32 werkplaatsen Dat in deze nieuwe woonwijk eveneens voor een behoorlijke groenversienng wordt zorg gedragen ligt voor de hand. In een perceel op de Haarlemmer weg raakte gistermorgen een 50-jarige bewoner van de Lombokstraat met de redhtervoet bekneld tussen een steek- wagen en de vloer. Hij viel en urak het reohteronderbeen. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. Tijdens het spel liep gisteren om zes uur een 7-jarig meisje in de Mun- niloenstraat teeen een passerende wiel rijder. Het kind brak het rechter onder been en werd door de EHD naax het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Officiële publicatie 8CHOCW VAN WEGEN. LANEN, EN7. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op Zaterdag 4 October 1952 krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Gemeente blad no 15). laatstelijk gewijzigd bij ver ordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no 22» op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin geleeen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voorzo ver die byzonder eigendom zijn. cn zon der verhindering door of vanwege recht hebbenden voor het publiek verkeer open staan. alsmede over alle weteringen en sloten en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens de daartoe beho rende sluizen, duikers, bulzen, toegangs kokers en dergelijke werken. die bijzonder eigendom zijn. HET RECHT OM TE LEVEN. Aan deze uiteenzetting ging een film vertoning. verzorgd door de Amerikaan se Amba.-sade vooraf Vertoond werd de eerst kort in roulatie gebraohte film „Het recht om te leven", welke een beeld geeft van wat ln Callfornië voor „spastische" kinderen wordt gedaan. De patiëntjes lijden aan een besohadiglng van het hersenweefsel die meestal voor of tijdens de geboorte ontstaat Het ge volg daarvan is. dat ze sommige spieren Ir. het geheel niet kunnen gebruiken en andere niet onder contröle hebben, zo dat ze er vaak niet ln slagen zelfs de meest eenvoudige bewegingen uit te voeren. Sommige kinderen zijn geheel vergroeid, kunnen niet lopen en niet spreken. De heer B J Gesoher van de Bond van ouders van spastisohe kinde ren gaf een toelichting op deze film en bracht de aanwezigen onder de aan dacht, dat in ons land ongeveer 10.000 kinderen aan deze ziekte van .Little" lilden. Eerst in de laatste tijd heeft men in Nederland een aanvang kunnen ma ken met de behandeling van deze pa tiëntjes. waarvoor een landelijk behan delingscentrum ln de ürsnla-kllniek te Wassenaar is ondergebracht. Bij deze behandeling zijn Inderdaad reeds suc cessen geboekt bij gevallen, welke zeer jong in behandeling kwamen. De fi'm toonde verder aan, dat op dit terrein in Amerika reeds veel ls gepresteerd, voornamelijk met massage en eindeloze oefeningen onder deskundige leiding. Aüs inleiding van het winterseizoen had de afdeling Leiden van het Inst- v. Aito. Ontwikkeling ln „Ons Centrum" een smalfllmavond georganiseerd, te geven door de heer Emile Tlman. Hier voor besiond vrij grote belangstelling, hetgeen niet te verwonderen is voor diegenen, die bekend zijn met het peil dat de heer Timan heeft weten te be reiken De muzikale illustratie was bovendien zo perfect, dat men allerminst de In druk had. stomme films te zien. In het biieonder kwam dit tot uiting bij de film .De Lifter" en de opnamen van de Drie Ootoberfeesten 1951. Het bestuur van het Inst. v. Arb. Ont wikkeling greep deze bijeen/komst te-vens aan om meer bekendheid te geven aan het programma, dat ln dit seizoen zal worden uitgevoerd. Wij noemen daarvan het ontwikkelingswerk, dat zich con- oentreert in de zg. Soholendlenst en dat een arbeiders-avondsöhool en een kaderschool omvat. Verder staan boekbesprekingen op het programma, alsook lezingen over de Veenplassen in westelijk Nederland, over India en Afrika. Uohtibeeldena,von- den over Rome. de Kennemerdoiinen en over „Lage temperaturen", deze laatste toegelicht met proeven. Ook aan het cursuswerk ls een be langrijke plaats t-oegemetcn, waarvan genoemd moeten worden een oursus over zon, maan en sterren, onder lei ding van de heer T. Lingsma en een over de geschiedenis van het socialisme, te geven door de heer J Engels. Evenmin wordt het zg Natuurvrlen- denwerk vergeten en er staat b.v. weer een meerdaags uitstapje naar Beigië en Luxemburg op het programma Het winterwerk in groter verband wordt 12 October geopend met een bijeenkomst ln het Lidoöheater waar Willem van Iependaal medewerking verleent. Nadat dit programma was toegelicht, vertoonde de heer Timan nog enige films op sportgebied, waarmede onze stadgenoot groot succes had. DAMCLUB LEIDEN VIERDE ZILVEREN JUBILEUM. De Damclub Leiden heeft gisteravond in haar clublokaal op feestelijke wijze haar zilveren jubileum gevierd. Onder de vele genodigden bevonden zich afge vaardigden van de zusterverenigingen LDV. Tempo. LDC en van verenigingen uit de omtrek. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Olivier, Nieuwe gebouwen Dienst Verificatie van Rijkszeeinstrumenten Vanmiddag werden onder aanwezig heid van talrijke autoriteiten de nieu we gebouwen van de Dienst Verificatie van Rijkszeeinstrumenten aan de Maal drift te Wassenaar in gebruikt geno men. Tot voor kort was deze dienst geves tigd aan de Oude Varkenmarkt te Lel den. De ingebruikneming werd verricht door de Staatssecretaris H. C. W. Moor. man door het doorknippen van een lint. waardoor enige instrumenten, die sym bolisch zijn voor de dienst, c-p het toneel zichtbaar werden De Staatssecretaris noemde de Dienst Verificatie een van de voorbeelden van goede samenwerking tussen de drie on derdelen van de strijdkrachten DU betekent, aldus de heer Moorman, dat wil op de goede weg zpn Ir M. G. A. Haa'ebos. de adviseur verificateur zei. dat het gebouw aan de Oude Varken markt te klem was geworden. Nu de dienst in Wassenaar is gevestigd blijft de centrale ligging behouden. De belangrijkheid van de Dienst Veri ficatie moge b'ijken uit de volgende ciifers: in 1945 bestond het personeel uit 40 en thans u't bijna 200rpersenen Het aantal reparaties is vertienvoudigd Reeds nu ls rekening gehouden met de toeneming van 60': der werkzaamheden in 1953 Tenslotte bood de heer J. A. G. Ver- kuvl namens het personeel aan de advi seur-Verificateur een portret van de eerste directeur van de dienst prof. Key- zer. aan. heette allen welkom en na het zingen van het clublied doorliep voorzitter W. Laterveer in vogelvlucht dc afgelopen 25 jaar, waarbij hij extra de punten be lichtte. welke in de historie van de ver eniging onvergetelijk zijn. Tal van afge vaardigden voerden hierna het woord, waarbij de heer J. Kruidenier, voorzitter van de Leidse District Dam Bond, na mens de LDDB de jubilerende vereni ging een plaquette aanbood. De avond werd verder gevuld met het ca ba re (programma „Lagas", dat cp het beoefenen van de damsport sloeg en waarbij de heer Olivier zich als een groot humorist ontpopte. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Dc beroemde filmspeler Charley Cliaplin. is met zijn vrouw en vier kinderen in zijn geboorteplaats Londen aangekomen, na een af wezigheid van 21 jaar. Chaplin zal zes maanden in Europa blijven en hoopt een bezoek te brengen aan Frankrijk. Italië en Nederland. Staande op het dak van het Savoy Hotel, waar de familie Chaplin haar intrek heeft genomen, toont Charley Chaplin zijn vrouw verschillende markante punten van de Britse hoofdstad. KATWlfK Schipper Dubbelaar op KW 14 overleden Was 40 jaar bij A. den Duik Vanmorgen om half twaalf liep de „Anna en Cornelia" (KW 14) in de IJmuidense Vissershaven binnen met aan boord het stoffelijk overschot van de 70-Jarlge schipper C. Dubbelaar uit Katwyk. De vlag van de motorlogger woel half stok en direct na aankomst werd ook van de boot naast de KW 14, de „Mar- tenshoek", de vlag halfstok gehesen. Gisternacht om ongeveer 3 uur kreeg schipper Dubbelaar aan dek een hart aanval. waarna hij door de bemanning, waaronder zioh ook een kleinzoon van hem bevond, naar kool werd gebracht. De vleet werd direct aan boord ge haald en onder commando van stuur man W Guyt zette de „Anna en Cor nelia" koers naar IJmulden. 's Middags kreeg de schipper opnieuw een aanval, waarna hy omstreeks half v;er in zijn kooi overleed. Reeds van 1912 af voer de overledene voor de rederij A. den Duik te Katwijk aan Zee. Tot 1916 was hij stuurman, waarna liy schipper werd. Schipper Dubbelaar was een man van het oude stempel, had een groot plichts besef en zijn heengaan betekent een ver lies voor de rederij. Zijn verknochtheid aan de zee moge blijken uit het feit. dat hij het ook tijdens de gevaarlijke oorlogsjaren aan de wal niet kon harden en ter visserij trok. Gouden Jubileum van Kon. Ned. Middenstandsbond De Kon Ned Middenstandsbond, die ter gelegenheid van het 50-jang be staan vandaag en morgen zijn jubileum congres houdt, kwam vanmorgen ln ..Extase' te Den Haag bijeen. Burgemeester Schokking toonde zich énigszins beduusd bij de zo grote op komst. waarvoor de zaal te klein bleek. Het meest kenmerkende van de verte genwoordigers van de middenstand noemde hij het, dat zij een relatief grote zelfstandigheid hebben kunnen bewaren in deze gecompliceerde wereld. De Bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, dankte de burgemeester en Den Haag voor de grote gastvrijheid, welke zij altijd hebben hoog gehouden. Het is de grief van de Bond. dat nog vele middenstanders alleen hun eigen tuintje zien. anders zouden er thans 300 000 inplaats van 50 000 leden van de bond ziin geweest, aldus spr. Hij legde de nadruk op de betekenis van de middenstand als bevolkingsgroep. 100STE KRUPP-LOCOMOTIEF TE SOERABAJA AANGEKOMEN Met bloemen versierd en getooid met de vlaggen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. de Stoomvaartmaatschappij Ne derland. de Stoomvaartmaatschappij .Oceaan", heeft de 100ste nieuwe loco motief door de D.K.A. 'de Staatsspoor wegen» bij Krupp in Essen besteld, op 19 September zijn intrede in Indonesië gedaan. De DKA. heeft het plan over enige tlid nog een serie stoomlocomotieven ln het buitenland te bestellen. SuneriiiL ••fi van Bloklaan te Voorschoten Vier woningen moeten verdwijnen In het uitbreidingsplan ..Centrum" werden op de gronden langs de Kon. Marinelaan woningen geprojecteerd in halfgesloten bebouwing in lage huurklassc. terwijl aan de Bloklaan woningen van hetzelfde type zijn ge dacht. Langs dc Kon. Marinelaan werden reeds zeven woningen ge bouwd met een inhoud van 173 m3., ten behoeve van ouden van dagen. Verdere realisering van het uitbrei dingsplan. namelijk het verbreken en doortrekken van de Bloklaan naar de Kon Marinelaan en de bouw van nieu we woningen, was uitgesloten, omdat de gemeente niet de beschikking had over de grond en de opstallen Was dit we! het geval geweest, dan zou afbraak van dc woningen tooh niet hebben kunnen gesohieden in \erband met de precaiie woningipositie. Daar het zich echter laat aanzien, dat de woningnood verder zal blijven afnemen en aan het vraagstuk van de krotopruiming ook door de rege ring weer aandacht wordt geschonken, is het naar de mening van B. en W. van groot belang tijdig maatregelen te treffen om, zodra de mogelijkheid van de uitvoering van saneringsplannen zich voordoet, de plannen gereed te hebben. B en W hebben nagegaan hoe de sa nering van de Bloklaan en omgeving het beste zou kunnen gesohieden Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de ontworpen bebouwing zodanig aient te worden gewijzigd, dat een betere toe gangsweg naar de Voorstraat wordt verkregen en ook de in de Vinkensteeg aanwezige bebouwing zal moeten ver dwijnen. Bij deae oplossing ls het nood zakelijk vier woningen meer aan te ko pen en af te breken, dooh de verbete ring, die daardoor kan worden verkre gen is zo groot, dat een dergelijke stap noodzakelijk wordit geacht Bij het vigerende plan konden 12 wo ningen worden gebouwd en bij de uit voering van hetgeen thans wordt voor gesteld. zullen er 18 nieuwe woningen komen. Met de eigenaren ls oontaot opgeno men om te trachten in minnelijk over leg het eigendom van deze percelen te verwerven Met één eigenaar is men reeds tot een aceoord gekomen en wel met betrekking tot het perceel Voor straat 17 Mooht met de andere eigena ren geen overeenstemming worden ver kregen dan aal bot onteigening worden overgegaan. B. en W. stellen de raad voor ln beginsel te besluiten tot aanpassing van het uitbreidingsplan aan het sa- 1 nor in es plan. en over te gaan tot de aankoop van 't perceel Voorstraat 47- OEGSTGF.F.ST Droeve ervaringen Van speeltuin „Rijnzicht" Onder voorzitterschap van de heer H. F. Medendorp werd gisteravond een ledenvergadering gehouden van de afde ling Rijnzicht der speeltuinvereniging. De voorzitter gaf een overzicht van het speeltuinwerk in deze buurtgemeen schap van 1947 af. Hoewel met een zeker enthousiasme begonnen, zpn de resulta ten thans zo teleurstellend, dat het be stuur moest besluiten af te treden De vernielingen van de jeugd, zoals die werden beschreven, waren meer dan erg en de medewerking der ouders zo gering, dat het bestuur zich voor een onmoge lijke taak ziet geplaatst Het heeft het besluit tot aftreden na ernstige overwe ging genomen, omdat het terdege beseft welk een groot gevaar er voor de jeugd bestaat om op straat te spelen ln een omgeving met drukke verkeerswegen. Hoewel de leden konden beseffen, dat voortzetting \an het speeltuinwerk in deze buurt werd bedreigd, waren riechts een gering aantal belangstellenden ter vergadering aanwezig Alle aandrang, die op het afdelings bestuur werd uitgeoefend door dc heer Van Rij. vertegenwoordiger van het Centraal Bestuur, om aan te blijven, was vergeefs. Men zag er hier geen heil meer in en achtte het onverantwoord, dat honderden guldens aan gemeen schapsgeld worden verspild door de ver nielzucht der jeugd. Teneinde In onderling overleg te trachten in het belang van het kind een oplossing te vinden, werd een com missie benoemd, die de taak op zich neemt om nog één poeing te doen om speelveld cn speelweide te behouden. De resultaten daaraan zullen moeien blijken vóór het einde van dit jaar. Vogelpest Op het erf van enige inwoners in de omgeving van ..Bultenlust" is vogelpest geconstateerd. Bil de heer J. Hogewo- nlng werden gisteren 250 kippen afge maakt. VOOR HET KINDERPAVTLJOEN Onder de leus „Een ieder moet iets doen voor 't kinderpaviljoen", is het Oegstgeester „Sonnevanck"-bazar-comi- té een actie begonnen, waarbij een drin gend beroep wordt gedaan op alle in woners teneinde de op 31 October en 1 November te houden bazar in „Irene" tot een groot succes te maken. Aange spoord wordt tot het vervaardigen van verkoopartikelen. Ook Oegstgeest moet een flink bedrag bijdragen voor de bouw en de inrichting van het nieuwe kinder paviljoen. waarin kinderen en baby's kunnen worden opgenomen, die aange tast zijn door de gevreesde t bc. Ieders bijdrage in natura of geld wordt t.z.t. VUURSCHOT EN AANBESTEDING Het architectenbureau Ir W. Oerle en Schrama te Leiden hebben de restaura tie van het R K. verenigingsgebouw aan- be-teed Ingeleverd werden vijf biljetten. De lnschiy vingen waren als volgt: P van Wissen f 7945: A. J. Koks hoorn f. 8533. Gebr. Stikvoort f. 3900: Stikvoort's Bouwbureau f 9400 en G P. Niersman f 9980. De gunning wordt la ter bekendgemaakt. B. van Meijgaarden onderscheiden De Ned gezant te Weilinshton iNieuw Zeeland', jhr L. M de Brauw heeft uit naam van HM. de Koningin onder scheidingen uitgereikt aan landgenoten, die streden in Indonesië of Korea. Ook onze oud-plaatsgenoot de heer B. van Meygaarden, wonende te Dargaville was een onderscheidingsteken toegekend, na melijk het ereteken voor orde en vrede. De onderscheiding en een schriftelijke gelukwens van de gezant ls hem toege zonden. omdat de heer Van Meijgaarden door de grote afstand niet persoonlijk aanwezig kon zijn GEVONDEN VOORWERPEN De onlangs verrichte aanhouding van de inbreker heeft voor sommige fami lies nog goede gevolgen gehad. Gebleken is. dat een op hem gevonden gouden broche en halsketting afkomstig waren uit Helloo en twee gouden ringen, een polshorloge en twee sleutels bleken te behoren aan personen te Velsen. INBRAAK Dezer dagen hebben ongenode gasten 's nachts een bezoek gebracht aan de koffietent „Het Eiland" aan de Veurse- weg. Een hoeveelheid koffie en een aan tal flessen melk worden vermist. ALBERT TERMOTE De stichting 1853—1953. die het vol gend jaar Mei in Utrecht ter gelegenheid van de eeuwherdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland grote feestelijkheden zal organiseren, heeft een prilsvraag uitgeschreven voor de vervaardiging van e«n groot kruis beeld. Voor deze prijsvraag zijn viif beeld houwers uitgenodigd, onder wie onze plaatsgenoot dë heer Albert Termote. Onderzoek naar bepaalde handelingen van ex-koning Faroek De Egyptische procureur-generaal heeft een onderzoek doen instellen naar de omstandigheden, waaronder de Egypti sche mijnenveger ..Gaza" in Juli 1950. ter hoogte van Mersa Matroe. na 'n ont ploffing is gezonken. Dit geschiedde toen de ..Gaza", die op dat tijdstip door ko ning Faroek voor persoonlijke doelein den werd gebruikt, bezig was spring stoffen te lossen. Een der opvarenden kwam hierbii om het leven, terwill er vllftien werden gewond. Over deze zaak is indertijd, op last van ex-konlng Faroek. die zelf aanwe- zie was toen het ongeluk geschiedde, strikte geheimhouding betracht. Het ge laste onderzoek heeft ten doel vast te stellen hoe het mogelijk was dat de toenmalige Egyptische regering een een heid van de Egyptische vloot voor par ticuliere doeleinden ter beschikkine van de ex-konJns heeft doen stellen. Ex-koning Faroek was op dat tiid- stlp bezig met het doen aanleggen van een groot, bultenverblitf in de omeeving van Mersa Matroe. Hii hield er een particulier ..bagno" (inrichting voor dwangarbeid) op na. waarin hii ver scheidene honderden der sterkste ge vangenen uit de Egyptische gevange nissen liet werken aan de bouw van een paleis en bijgebouwen en de aanleg van tuinen. Mr BEYEN BIJ DEAN ACHESON. De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. J W. Beven zelde gis teren te Washington: „Wij verwachten de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker, op internationale conferenties te gebruiken. wy kunnen een goede man zo niet loslaten". Bij gevolg, zeide hij, kan verwacht worden dat de heer Stikker de Ver. Sta ten opnieuw zal bezoeken. Mr Beven liet zich aldus uit nadat hij een bezoek van een half uur had gebracht aan minister van Buitenland se Zaken Dean Acheson. (U.P.). De Amerikaanse ambassadeurs in West-Europa hebben heden te Londen besprekineen geopend over Europese aangelegenheden, de ontwikkeling van het Atlantische verdrag en de stand van zaken in de „koude oorlog". Waar schijnlijk zal ook worden gesproken over de Amerikaans-Russische betrekkingen en over financiële en economische vraag stukken dei- Europese staten. Men verwacht, dat de besprekingen vier dagen zullen duren. Nahas houdt vol MAAR TEVERGEEFS? De oude leider van de Egyptische Wafil Moestafa Nahas heeft verklaard „dat geen macht, behalve Allah en het Egyptische volk, mij kan verdrij ven". Hij zeide dit naar aanleiding van de pogingen om hem uit het be stuur van de Wafdistische party te verwyderen. Alle Wafdistische leiders en invloed- ryke leden hebben in een gemeenschap pelijke verklaring Nahas hun volledige steun toegezegd. Volgens hen zou er „eeen Wafd zonder Nahas" kunnen be staan. Generaal Naguib heeft verklaard, dat hy noch een van zijn officieren er op tegen waren, dat Nahas' naam bij de namen van de leden-oprichters van de Wafd werd geplaatst, „maar mocht er iets tegen hem aan het licht komen, dan zal de wet op hem evenals op ieder ander burger toegepast worden", aldus generaal Naguib. In een heden door het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken uitgegeven communiqué wordt ver klaard: „De regering is in staat stuk ken over te leggen, waaruit biykt dat er wettige bezwaren bestaan tegen het opnemen van Nahas' naam onder die van de oprichters der party „de nieuwe Wafd". De Wafd heeft besloten tot nader or der geen verklaring by de regering in te dienen over eèn hervorming der par ty. Zij wil hiermede wachten, tot over eenstemming is bereikt over de namen op de ïyst van oprichters der „Nieuws Wafd". OOST-DUITSE FUNCTIONARIS VLUCHT NAAR WEST-BERLIJN. Hans Hevne. die jarenlang de per soonlijke raadsman van dr Karl Ha ni an n. minister van bevoorrading van Oost-Duitsland en voorzitter van de li beraal-democratische partii. is eeweest, heeft de wijk naar West-Berliin geno men. Hevne heeft als reden van zijn vlucht ODeegeven. dat er een proces tegen hem aanhangle was gemaakt, omdat hii od besloten besprekingen zich uitingen had laten ontvallen, die afweken van de politieke liin van de soviet-reeering. Dr Hamann zou zich veel maar tever- eeefs moeite geeeven hebben de zaak te sussen. Hi) was een van de leden van de Oost Duitse afvaardiging naar Bonn. Korte tiid tevoren was Gerold Rumm- ler. die tarenlang medewerker van de Oost Duitse minister van buitenlandse zaken Dertlnger is geweest, naar liet Westen gevlucht. ALPHEN. ONBESCHERMDE MAAIMESSEN Onze plaatsgenote mej. Nieumeyer werd gisteravond het slachtoffer van het onvoorzichtige rijden van landbou wer Maurits uit Boskoop met enkele onbeschermde op zyn rug gebonden maalmadhinemessenMej. Nieumeyer reed in de Julianastraat, toen de land bouwer op een bromfiets adhter haar reed. zy moesten stoppen voor een te gemoet komende vrachtauto. De land bouwer dacht er echter blijkbaar an ders over en wilde het voetpad opry- den. Hlerby greep hy de wielrydster met een der messen. Het gevolg was, dat zy kwam te vallen, haar achter band werd doorgesneden en haar rijwiel vrij ernstig werd beschadigd. Tegen de onvoorzichtige landbouwer werd proces verbaal opgemaakt. BEURSOVERZICHT OLIES VAST. AMSTERDAM, 24 Sept. Geheel buiten verwachting van de beurs heeft Kon. Olie vanmiddag een avance van circa 4 punten geboekt, waardoor de gehele markt een iets vriendelijker aspect kreeg. De koers steeg van 316% tot 318; deze prijs werd tegen het slot. vrywel behouden. De overige industriefondsen ontwikkelden zich niet ongunstig, al bleven de koerswinsten hier meestal beperkt tot fracties. Ook de ondertoon op de Scheepvaartsector was niet ongunstig. Aandelen KJJ.S.M. boekten 2 punten winst. Hoe verwaarloosd de cultuurmarkt ligt. biykt wel uit het feit. dat vandaag zelfs de drie voornaamste soorten. HVA, Amsterdam Rubber en Deli, het geen enkele maal tot een tapenotering brach ten Tegen slot bleken tabakspapieren iets zwakker. De guldensbeleggingen handhaafden zich gemakkelyk. Beurs van Amsterdam Woensdag 24 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '51 3% 96% 97% Ned. '48 314 89% 89% Ned. '47 3% 3 90% 90% DollarIng '47 3 94% 94% Investeringscert 3 92A 92% Ned 1962-4 mb 3.. 92A 91H Indië '37 A 3 90% 90ti Grootboek '46 3 91% 91% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind. B 44% 45% Nat Handelsbank 94% 93% Ned HandelmiJ. 144% 143% A K U154% 155 Philips 154% 154% Jnllever 173% 174% Wilton Feyenoord 158 158% Kon Olie 314% 317% Amst Rubber 12 72 Deli-Bat Rubber 81% 81 Holl Amer iyn 146 147% Kon Ned Stoomboot 126% 128% Ned Scheepv. Unie 120% 121% HVA. 87% 88 Java Cult 36 35% Dell Bat MIJ86% 84 3eli My 65% 65 ^enembab 51% L 61% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem LenlngeD Adam 47 (3%) 3.. 91% 91% Den Haag 1937 1 3.. R'dam '37 I (II 3% 95 95 Industr Obligaties Philips Dollarln 103% 103% Levers Zeep My 3% 97% 97% Voorlopig genot.obL Kou Petr Mi). 3%.. 113% 114% Ned Gem. '52/4% 100% 100H Idem 0/5-10% 10i%B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amsterd Bank 156% 156% Rotterd Bank 156% 157% Twentsche Bank 156% B 158 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr. 182% 192 Rott Droogd My... 294 297% iwanenb Organon.. 157 157 Handelsondernemingen Born Sum. H. My... 131% 131 Internatlo 137% 137% Diversen Albert Heyn 158% Ned. My. Walv. Vrt. 87% 87% Spoorwegen Dell Spoorw. MJJ. 37 37 Amerlk. fondsen Foodsen alt Lelden en omgeving (Aandelen) V K 23/9 Holl Constructie 330 int Kunststof! Ind. 78% 78% Kou Ned Ed elm et 50 L Pref w a idem 67 B. 53 Kon Nederl Orofsm 112 112 Textiel Oebr v wyk 90 B Leidsche Wolspinu 143 Tieleman en Dros 60 Ver Touwfabrleken 108 108 130 Wernlnks BetonroU. 90 Lahad Datu CuL My 206 B 206 B

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4