Oefening Hold Fast" behoort iveer tot het verleden Het ging om voortbestaan vrijheidslievend Europa! fUi FLAMINGO EILAND Panda en de schat van het eenzame eiland Agenda 91ste Jaarpang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 23 September 1952 Tweede Blad No. 27720 Redetwisten kan men zich niet permitteren (Telefonisch van onze speciale verslaggever) Uit het Duitse manocuvregebied. Maandagavond. Blauwland heeft het agressieve Groenland naar haar uitgangsstel- ingen teruggedreven. Na een gevaarlijke penetratie, die Zondag haar hoogtepunt bereikte, in haar stellingen, is de Nederlandse en Belgische inianterie, gesteund door gepantserde eenheden, vanochtend vroeg uit de bastions gebroken. In een „felle strijd" in de omgeving van het slrategisch zo belangrijke Lippstadt, waaraan door ongeveer 1000 vliegtuigen en 500 tanks werd deelgonomen, hebben de Blauwen een greep van Groenland naar het Ruhrgebied verijdeld. Om vier uur vanmiddag werd het „einde oefening" geblazen. Ruim 200.000 militairen, die bij deze totnutoe grootste N.A.T.O.-ma- noeuvre waren ingeschakeld, keerden tegen het vallen van de avond r in hun bivakken terug en begonnen met het treffen van voorbe reidingen voor de terugreis. VERVELENDE BEDOENING Allerlei weinig vleiende benamingen hebben de manoeuvre-soldaten voor de oefening „Hold Fast" uitgedacht, daar mee te kennen gevende, dat zü deze ma noeuvre een ongelofelijk verveldene be doening gevonden hebben. Voor de Jon gens in de twee bastions in het achter land, was zij allerminst opwindend. Het verloop van de denkbeeldige strijd mag lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: BOEK De Romeinse geschiedschrijver Tacitus deelt mede dat de oude Germanen hun runen krasten op 'akken van vruchtdragende bomen. Dit maakt het zeer waarschijnlijk dat het woord boek hetzelfde is als beuk. Boek is dus: schrijftafeltje van beukenhout. In het Gotisch bestaat boka: letter waarvan het meervoud bokos: document, brief, boek betekent Het Middelneder lands duidt wat wik „letter" noe men aan het woord boecstaf. dat wij nog over hebben in het werk woord boekstaven: schriftelijk ast leggen en dat het Duits als Buchstabe kent. Een boecstaf is dus eigenlijk: een staf of stok van beukenhout, waarin de runen, de oudgermaanse lettertekens, gekrast werden. Daarna werd de betekenis overgedra"*n 0p die lettertekens zelf en tenslotte op de gezamenlijke lettertekens die een geschrift vor men. En dan zijn wij al een heel eind op weg naar de huidige bete kenis van het woord boek. Illllllll dan gisteren en vandaag wel iets leven diger geweest zijn dan de voorgaande dagen, maar het waren toch geen bele venissen. die hun wild enthousiast heb ben gemaakt. Maar voor dat doel was „Hold Fast", welke vooral de Nederland se legerautoriteiten in de komende maanden nog voor tal van practische problemen zal stellen, niet opgezet. DEPLORABEL MATERIAALBEZIT Met een complete divisie waren wü in het strijdperk getreden en moesten voor de uitrusting wij schreven dit reeds eerder op rooftocht gaan bij alle on derdelen. Reeds nu staat vast dat een vrij hoog percentage van het rijdend materiaal, waarvan bij „Hold Fast", on danks de zo geringe actie, toch enorm veel is gevergd, in een vrij deplorabele toestand is geraakt. En dat. terwijl wij er toch al zo weinig rooskleurig met ons materieel-bezit voorstaan ONZE KRACHTEN TEBOVEN Zaterdag spraken wij met een hoog geplaatst Belgisch waarnemer. Zijn oordeel was dat de opzet van een oefe ning als ..Hold Fast" de krachten der kleine landen op dit ogenblik nog te boven gaan. Voor België, dat twee di visies. plus een gepantserde divisie af vaardigde, geldt dit in mindere mate dan voor Nederland. Deze opvatting werd ook gedeeld door een Frans generaal, die het beter had geacht dat er. alvorens zo veel werke lijke troepen zouden worden ingescha keld, een staf-oefening aan was voor afgegaan, welke groter van opzet had kunnen zjjn. dan die. welke onder de naam „Grand Alliance" enkele maan den geleden werd gehouden. Daar komt nog bij onze deskundige zegsman ls nog steeds aan het woord dat bij ..Hold Fast" divisies waren ingescha keld. waarvan de paraatheid zeer sterk uiteenliep. Hij achtte onze 31ste regi mentsgevechtsgroep, wat organisatie en strategische handzaamheid betreft, een voorbeeld voor de andere deelnemende eenheden. Zij behoeft zeker niet onder te doen voor enig Engels onderdeel, hoe beter uiterust ook.Een compliment, dat nog sprekender wordt wanneer men be denkt, dat het hier voor een groot deel soldaten betreft, welke voor nerhaling onder de wapenen zijn. MEESTERS IN DE VERTRAGING De terugtocht van Blauwland ge schiedde volgens het beproefde Engelse systeem van weinig risico te nemen, en dat gespeend is van de tactiek der over rompeling. Ongetwijfeld zijn de Engel sen meesters in het voeren van vertra gende gevechten. Zij hebben daarmede successen geboekt op de slagvelden tij dens de tweede wereldoorlog. Het is de vraag evenwel deskundigen zijn het hierover allerminst eens of gezien bijv. het sterk gewijzigd karakter en de taak van de moderne luchtmacht, die met een strijdend leger een onverbre kelijk geheel moet vormen, deze tactiek, die „Hold Fast" kenmerkte, wel de juiste is. VOLWAARDIGE PLAATS AAN DUITSLAND? Sir John Harding, de opperbevel hebber van het Britse Rijnleger, die volgende week chefstaf zal zijn van het Engelse imperium, heeft in ieder geval deze methode als uitgangspunt genomen voor „Hold Fast". Maar een dergelijke tactie kan alleen haar volle j nut afwerpen, wanneer ook alle N.A. T.O.-partners het er over eens zijn, welke rol aan Duitsland in het Euro pese verdedigingsplan zal worden toe bedeeld. Want alleen behoorlijk ge outilleerde parate Duitse divisies kun nen de eerste stoot opvangen. Over die plaats van West-Duitsland zullen, gezien de argwanende houding, welke Frankrijk aanneemt, nog heel wat harde noten gekraakt worden. Duits land wil, als het Ingeschakeld wordt, een volwaardige plaats, een wens, die door het Engelse opperbevel wordt onderschreven. LEERZAME OEFENING Een leerzame oefening, zo was over het algemeen de indruk, van de deskun dige waarnemers. Begrijpelijk dat een gefundeerd oordeel thans nog niet kan worden gegeven. Onverdeeld gunstig zal „Hold Fast" zeker niet worden becrlti- seerd; dat was al te merken in de ge sprekken met militaire vertegenwoor digers uit verschillende landen. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat de te leveren critiek van opbouwende aard zijn zal. Gezien de gespannen verhouding tus sen Oost en West kan men zich de luxe niet permitteren, onderling te redetwis ten over punten, welke het grote doel, te weten een zo sterk mogelijke verde diging tegen een mogelijke agressie uit het Oosten uit het oog zouden doen ver liezen. West-Europa is gebaat bij een openhartige behandeling van alle vraag stukken. die bij deze manoeuvre aan licht zijn getreden. OPBOUW AFWEERFRONT In de loop van deze week zullen jongens weer hetzij per zij per legertrucks na steden terugkeren. Ook sectie transport \eel worden gevergd. Niet altijd van prettige aard zullen de herinneringen der jongens zijn aan het Westfaalse manoeuvre-gebied. Mo gen zij echter beseffen, dat zij ook op hun wijze hebben meegewerkt aan de opbouw van een hecht afweerfront, dat het voortbestaan der vrijheidlie vende volkeren in West-Europa mo gelijk moet maken! r hun haard- Bollen-export op Duitsland gestagneerd Na lang wachtenteleurstelling Het heeft dit jaar extra lang ge duurd. vóór het bloembollencontingent voor West-Duitsland afkwam, dank zij het feit, dat men daarover onge woon lang heeft moeten onderhan delen. Toen dan eindelijk, nog geen veer tien dagen geleden, dit contingent be kend werd, togen de exporteurs op Duitsland in grote haast aan het pak ken. De verkooptijd was door het opont houd toch reeds aanzienlijk bekort en de bollen moesten zo gauw mogelijk de grens over. Men kan zich de verontwaardigde te leurstelling van de exporteurs indenken, toen plotseling het bericht afkwam, dat hyacintenbollen aan een speciale behan deling dienden te worden onderworpen, op order van de Duitse phytopathologl- sche dienst, tegen blijkbaar geconsta teerde mijt in deze bollen. Die order kwam af. toen de zendingen reeds aan de grens waren Ze werden daar dus op gehouden en teruggestuurd, om alsnog een zodanige behandeling te ondergaan. Niet alleen is men zeer verontwaar digd. omdat deze nieuwe bepadling, zo laat afkwam en dus opnieuw ernstige vertraging in de toch al verlate expe ditie teweegbrengt. Maar daarbij komt nog. dat het voorkomen van mijt in enkele bollen geenszins zo belangrijk wordt geacht dat daarvoor bijzondere maatregelen noodzakelijk zijn. Het is een kwaaltje van secundaire aard de kwaliteit der bollen wordt er niet door aangetast en niemand begrijpt waarom men aan de andere kant van de grens om zo'n geval zoveel drukte maakt. De handel od Duitsland is door deze nieuwe en naar de mening van de export door niets gerechtvaardigde vertraging zwaar getroffen. ILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels 52). Ze was blij, dat hij niet naar de Club ïlde. „Forsytes?", zei ze vragend, „dat heeft een vertrouwde Engelse klank". „Het is inderdaad een Engels restau rant, in antieke stijl, je kent het genre wel. We zullen moeten rennen want het kan leder ogenblik gaan gieten. Ik ruik de regen al Aan Mark's hand begon Toni hard te lopen. Zy begon er zelfs ook al enig idee van te krijgen, dat op Flamingo Eiland uit onschuldig uitziende wolken plotseling hevige regenbuien konden neerstorten. Toen ze voor Forsytes hijgend halt hielden, begonnen de eerste grote druppels te vallen en toen re goed en wel binnen waren, stroomde het al uit de plotseling donker gewor den hemel. De straat, die kort te voren nog vol mensen was geweest, zag er op eens uitgestorven uit. Een dergelijke regenbui was stellig geen grapje! Bin nen vijf minuten stond de straat blank fan het water Dat hebben we mooi uitgemikt", zei Mark lachend. „Zullen we op de galerij gaan zitten? Daar is 't koeler." Toni liet zich door Mark leiden. Ze tond het een prettige sensatie Terwijl re ging zitten en haar blik liet gaan over de haven en de baai, die in een luier van regen achter de palmbomen zichtbaar waren, besefte Toni. dat ze firenlijk sinds haar aankomst op het eiland in een min of meer gespannen f e-,tand had geleefd. Ze had ernstig haar best gedaan om 'Tiendschap te sluiten met de Burden- familie. ze had alles gedaan om 't de 'ïge oude mevrouw Burden naai] de zin maken en ze had zoveel mogelijk het geintrigeer op Floriana vermeden. Er '.f:,het rij-ongeval geweest en Carlos' '."•fde-verklaring, daarna was er het oorval met de slang geweest. Er was ius inderdaad wel een' en ander ge beurd sinds haar aankomst op het ei land. Ze hoopte dat de tijd, die haar 'r nog restte, rustiger zou verlopen. wist ze. dat ze nog een moeilijk ge- cek met Carlos voor de boeg had. Kies jü het eten maar uit", ver- tocht ze Mark. toen een ober met het menu kwam. en zonder veel drukte be- i'-lde de jonge dokter voor hen beiden IJ gekoelde soep. koude kalkoen met imde. en fruit en koffie toe. Ben je wat moe?" vroeg Mark, haar nderzoekend aankijkend. Toni trok haar wenkbrauwen in ver wondering op Mark stelde zo'n per soonlijke vraag. „Drie uren bil de kap per zijn geen sinecure", antwoordde ze lachend. ••Ik bedoel niet, dat je er minder aan trekkelijk dan anders uitziet", haastte Mark zich haar gerust te stellen „Het was meer een doktersopmerking. Trach' Ie te ontspannen, Toni. Je schijnt te \eel op je zenuwen te leven. Geen last meer van slangen in je bed gehad?" AVie heeft je daérover verteld?" ^oeg ze scherp. „Fisk. Alleen omdat hii weet, dat ik »ls dokter belangstel in alles wat er op Floriana voorvalt". Mark leunde ach terover in zijn stoel en dronk met klei ne teugen van de vruchtendrank, die de ober gebracht had. Kalm voegde hij eraan toe: „Het lijkt me goed. dat je van Floriana weggaat, als je getrouwd bent. Ik ben niet gesteld op zulke zo genaamde ongelukken „Het rij-ongeval was inderdaad een ongelukkig toeval, terwijl het voorval met de slang ook geen boze opzet ge weest kan zijn. hoogstens een mis plaatst grapje om mij schrik aan te ja gen", protesteerde ze nadrukkelijk. Mark vond haar protest echter tè na drukkelijk. Ze is in haar hart doodsbe nauwd en tracht zich flink te houden, peinsde hij. Hij zou haar weg willen halen van Floriana, morgen, desnoods vanavond nog. maar wat had hij over haar te zeggen? Hij zou haar willen verlossen van de overspannen Burden- familie en dat boosaardige Spaanse dienstmeisje. Maar hu mocht haar niet laten blijken, dat hii zich zorgen maak te. Dat zou de spanning, waarin ze toch al bleek te leven, ondraaglijk voor haar maken. Bovendien bezat hij geen enke le autoriteit Hij kon in dit geval geen enkele stap doen. „Heb je Carlos ver teld van die slang?" vroeg hü zo on bevangen mogelijk. Toni schudde haar hoofd. „Laten we er alsjeblieft niet meer over praten, Mark. De Burden-familie doet over al les zo dramatisch en ik wil een en an der 't liefst maar vergeten". Om door iets amusants zijn aandacht af te lei den, begon ze hem over Nigel's huwe lijksaanzoek te vertellen. „Arme Nigel, hij vond het afschuwelijk! Maar we zijn nu betere vrienden dan we ooit te voren geweest zijn. Daarom ben ik er thans ook van overtuigd, dat dat onge val met het paard inderdhéd een ohge- val was. Verder heb ik de oude me vrouw Burden er, geloof ik, wel van overtuigd, dat het dwaas is. haar erf genamen zó op de vingers te zitten kij ken Ze is werkelijk heel hinderlijk in verband met haar geld „Ja, dat heb ik wel gemerkt", zei Mark, met zichtbaar genoegen aan zijn sigaret trekkend. Hij sloeg Toni gade op een manier, die haar niet verlegen maakte. „En jü hebt dus de man, die Floriana zal erven, geweigerd, omdat je van plan bent met Carlos te trouwen voegde hij er langzaam aan toe. „Be seft Carlos welk een eer hem te beurt valt?" .Je weet heel goed. dat ik Nigel nooit zou willen hebben, ook al was hii de laatste man op aarde", riep Toni heftig uit. Ze schrok van haar eigen heftig heid en hield onmiddelluk in. Het drong tot haar door, dat dit een ge schikt moment was om Mark te verte'- len. dat ze nooit met Carlos zou trou wenDat ze zich vergist had Toch kwamen de woorden niet over haar lippen. Ze dacht aan het kleine overlegde, dat het niet fair tegenover Carlos zou zijn om er met Mark over t* spreken, voordat ze met hem een du- delük gesprek had gehad. Bovendien was ze bang voor de blik van bevreem ding in Mark's ogen dat ze zo dwaas had kunnen zyn Hü zou waar- schünlük denken, dat ze een spelletje gespeeld had met Carlos en diens partij kiezen Ze zou nooit de wonderlüke physieke aantrekkingskracht, welke deze zuider ling tot voor kort op haar had uitge oefend, kunnen verklarenWat gin gen Mark tenslotte ook haar diepste ge voelens aan, ook al was hü een dierbare en vertrouwde vriend? Hü had genoeg a.an zün eigen zaken „We zullen ongeveer tegelükertüd van het eiland vertrekken" zei Mark pein zend. „Jü waarschünlük naar een ande re pjantage en ik naar Londen. Alle- mensen, wat zal het goed zün Londen weer te zien!"' „Zeg niet zulke dingen, dan voel Ik m'n heimwee boven komen!" Mark lachte. „Begint de tropische glans wat te verbleken?" Buiten had de regen even plotseling opgehouden als hü begonnen was. De avond was snel gevallen en het was al helemaal donker. De lichten rond de haven leken op een flonkerende dia manten halsketen. Binnen enkele ogen blikken zou het op straat weer een drukte van belang zijn, de grote Ame rikaanse auto's zouden door de straten rijden, de rijtuigjes met de wankele paarden ervoor zouden langzaam voorbü komen op zoek naar klandizie en overal zouden er weer mensen zün. Het rook heerlijk fris buiten naar regen en aar de en bloemen. (Wordt vervolgd) 45De plotseling opgekomen storm deed Panda en jolliepop voorlopig de schatkaart vergeten. ..Naar boven jullie!" schreeuwde bootsman Swabber hen toe. ..alles stevig beleggen en geen ouwewijven- knopenü" Haastig klommen onze groene zeelui de mast in. Zij hadden weliswaar geen flauw idee. wat zij beleggen moesten (zij kenden alleen broodbeleg) maar daar boven zouden zij wel verder zien en daar waren zij tenminste buiten bereik van de ongeduldige boots man. Buiten zijn stembereik konden zij echter niet komen. HéédaarHbrulde hij hen toe. ..voeren jullie nog wat uit?! Het grootbovenbramzeil vastmaken!" ..Welk zeit bedoelt hij?!" vroeg Panda angstig. ..ik wou maar. dat hij niet steeds op ONS lettel" ..Het maakt iemand nerveus, indien men steeds op de vin gers gekeken wordt", beaamde jolliepop. Dit laatste kon ook de kapitein beamen. Als goed gezagvoerder had hij in dit uur van gevaar het roer ter hand genomen en als goed echtgenote meende zijn gade hem hierbij met raad en woord terzijde te moe ten staan. ..Herbert!" riep zij. .zeil niet zo snel kijkuit voor die golfmeer naar links. eh. naar rechts bedoel ikgebruik geen grove woorden!!" Dit laatste sloeg op de bittere opmerkingen, die de geplaagde zeeman tussen zijn tanden mompelde. OPHEFFING ZIEKEN- EN ONDERSTEUNINGSFONDS N.S.? (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, bestaan er plan nen om per 1 Januari 1953 tot opheffing te geraken van het Zieken- en Onder steuningsfonds van de Nea. Spoorwegen, voorstellen die, reeds in een vergevor derd stadium verkeren. Als gevolg hier van zal de geneeskundige verzorging van de vele duizenden bü dit fonds aan gesloten leden aan de verschillende par ticuliere fondsen worden overgedragen. De vakorganisaties hebben zich met deze maatregel in zoverre reeds accoord verklaard, doch daarbij de voorwaarde gesteld, dat ook de gepensionneerden te gen een redelijke premie dienen te wor den opgenomen. Het spoorwegpersoneel zal dus bin nenkort de keuze moeten doen uit Zie kenfondsen. Jan van Gent. die gedurende een maand chauffeur van een autobus in New York zal zijn. laat zich op de eerste dag van zijn ..baan" de weg wijzen door een New Yorkse politie-agent. Amersfoort en New York hebben niet veel overeen- komst. Een collega uit New York neemt Jans dienst in Amersfoort Ir Af. H. Damme ernstig ziek Ir M. H. Damme. oud-directeurgene- raal van de P.T.T.. is met een ernstiga longontsteking in een ziekenhuis opge nomen. Ir Damme is 75 jaar oud. Radio-programma VOOR WOENSDAG 24 SEPTEMBER Hilversum I (402 M) VARA: 7.0 Nieuws; 7.18 Oram.muzlek: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de bulsvrouw; 9.00 Gram.muzlek; 9.35 Wa terstanden: 9.40 Gram.muzlek; VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 1100 Gram.muzlek; 12.00 Dans muziek: 12.30 Land- en tulnbouwmede- delingen: 12.33 Voor het platteland; 12.38 Planoduo: 13.00 Nieuws; 13.15 Commen taar; 13.20 Omroeporkest; 14.00 Gespro ken portret: 14.15 Gram.muzlek; 15.00 Voor de kinderen; 15.35 Voor de Jeugd: 16.05 Pianorecital: 1615 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuitzending: M. C. Ca- pelle: „Volksleven op Sumba"; 18 00 Nieuws; 18.15 VARA-Varlo: 18.20 Mili taire reportage; 18.30 RVU: dr C. van Peursen: „De mensen en z(|n filosofie 19.00 Lezing; 19.15 Gram.muzlek; VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 „Don Giovanni", opera (le acte); 21.35 „Het recht op vergelding", hoor spel; 22.35 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23 1624.00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 M) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.muzlek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Ge wijde muziek; 8.45 Gram.muzlek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.muzlek; 1010 Idem; 10.30 Morgen wijding; 11.00 Radio Phllharmonlsch Or kest: 12.00 Gram.muzlek: 12.05 Tenor en plano; 12.30 Land- en tulnbouwmede- delingen: 12.33 Gram.muzlek: 12.37 Kerk dienst: 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws: 13.16 „Met PIT op pad", causerie; 13.20 Mandoline-ensemble; 13.50 Gram.muzlek; 14.15 Gevarieerde muziek: 14 45 Voor de meisjes; 15.00 Kamerorkest; 15.45 Lichte muziek: 16.00 Voor de Jeugd: 17.20 Or gelspel; 17.50 Militaire reportage; 18 00 Gram.muzlek: 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie en Verenigingsleven; 18.30 Vlooi, cello en plano: 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Gram.muzlek: 19.15 Nationale reclasserlngsdag; 21.30 Opera- concert; 22.10 Omroeporkest: 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commentaar: 22.40 Gram.muzlek; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en SOS-berlchten: 23.15— 24.00 Viool, claveclmbel en cello. Engeland. BBC Home Service. 330 m.: 12.00 Gram muziek: 12.25 Gevarieerd pro gramma: 12 55 Weerber 13.00 Nieuws; 13.10 Ooggetuigeverslag: 13 30 Lichte mu ziek; 14 00 Voor de scholen: 15 00 Hoor spel: 16.00 Twintig vragen: 16 30 Gram. muzlek: 17 00 Voor de kinderen; 17 55 Weerberichten: 18 00 Nieuws: 18.15 Sport; 1820 Gevarieerde muziek; 18.45 Causerie; 19 00 Gevarieerd programma: 1930 Cau serie: 19.45 .Fldello". opera (le actel: 21.00 Nieuws; 21 15 ..Town Forum": 22 00 Gramjuuzlek; 22.40 Causerie; 23.00 "7.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 247 m.: 12 00 Dansmuziek: 12 45 Gra- mofoonmuzlek; 13.45 Voor de kleuters: 14 00 Voor de vrouw; 15.00 Dansmuziek; 15.30 Orgelspel: 15 45 Militair orkest: 16 15 .Mrs Dale's Dagboek": 16.80 BBC Northern Orchestra; 17.30 Amusements muziek: 18 00 Fanfare-Orkest: 18 45 Hoor- soel: 21.15 Gevarieerd programma: 22.00 Nieuws: 22 15 Klankbeeld: 22.45 ..Take It easy": 23.00 Voordracht: 23.15 Lichte mu ziek: 23 56—24 00 Nieuw Nnrdwe«tdent«rher Rundfunk. 309 m.: 12.00 Lichte muziek: 13 00 Nieuws; 13 25 Omroeporkest en solist; 15 50 Strijkkwar tet: 16.30 Filmmuziek; 17.00 Nieuws; 17.45 Gevarieerde muziek: 19 00 Nieuws; 19.30 „Clivia", operette: 21 45 Nieuws; 22 50 Gram muziek: 24 00 Nieuws; 0.30 Strijk kwartet. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m: -2 00 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 14 10 Vioolrecital: 18 30 Amerikaanse uitzen ding: 19.01 Orkesteemeert; 19 58 Gram. muzlek: 20 02 Vocaal ensemble; 20.30 Hoorsnel; 21.55 Oram.muzlek: 22.50 Plano recital: 23.11 Gram muziek; 23.4524.00 Nieuws. België. 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram.muzlek: 12 30 Weerberichten; 12.34 Rhvthmlsche muziek; 13.00 Nieuws; 13 15. 14 00. 14.45, 15.30 en 16.15 Gram.muzlek: 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.muzlek- 17 30 Causerie: 17 40 Gram muziek; 17 50 Boek- besDreklng: 18.00 Gram muziek: 18 15 Causerie; 18 30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws; 19.40 Koorzang; 19.50 Beiaard spel: 20.00 „De weg omhoog", operettet 22.00 Nieuws: 22.15 Alt en plano; 22.55 23.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Omroeporkest: 13.00 Nieuws; 13.10. 14.00 en 15.00 Gramjnu- zlek; 16.30 Pianorecital; 17.00 Nieuws; 17 15 Amusementsorkest; 18.30 Gram.mu zlek; 18.45 Blaaskwar-tet; 19.20 en 19.40 Gram.muzlek; 19 45 Nieuws; 20.00 Gram - 22.10 Dansmuziek: 22.50 Nieuws. DINSDAG. Gulden Vlies: Propogandabileenkomst Arbeid voor On vol waard! een. 8 uur nam. WOENSDAG: Geb. voor Chr. Soc. BelangenM. Ruppert spreekt voor Leldse Chr. Besturenbond over Vakbeweging en politiek. 8 uur nam. StadsgehoorzaalJeugdavond Centr. Commissie Jeugdwerk der Herv. Gemeente, 7.30 uur. DONDERDAG „In den Vergulden Turk": Receptie A. Wltmuts. mede-directeur van „De Land bouw" 85 uur nam. VRIJDAG: Gulden Vlies: Ledenvergadering Kon. Ned. My voor Tuinbouw eh Plantkunde. ZATERDAG Zoeterwoudseweg 1: Buitengewone aan deelhoudersvergadering N.V. Ned. Elec- trolas My. li uur voorm. Warmond (voor Stationskoffiehuis) t Excursie Ver. „Oud Lelden". 2J uur nam. DAGELIJKS herkomst". Tot 1 October dagelijks van 105 uur. Cs Zondags van 1—5 uur). LakenbBl: Schilderijententoonstelling. Werkdagen 10—5 u.: Zondags 1—6 uj. BIOSCOPEN Casino „Encore" (14 Jr.) Zon. 24, 4 3/4 en 9 1/4 u; overige dagen 24, 7 en 1/4 uur. Lldo „De halfbloed" (14 Jr.) Zon. 21. si™ u-; °™"e' "'z™ 2'- Loxor .Jungle-goud" (14 jr.) Zon. 24. 4 3/4. 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 24 7 en 91/4 uur. Trianon „Paula" (alle leeft.) Zon. 21/4 91/4 UUT* U averlge daSen 2J. 7 Rex „Levend ingemetseld" (18 jr.) Zon 2J. 4 3/4 7 1/4 en 9 1/4 u.; overige da gen 24, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Donderdag „Een spook te koop". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Sept. 13 uur tot Zaterdag 27 Sept 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel 24807 en Apotheek „Tot fiulp der Menschhetd Hooigracht 48, tel. 2106(5. Te Ocgsteeest door de Oegstgeesrer Apotheek, Wilhelmlnapark 8. Tel. 26274,

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3