LEIDSCH DAGBLAD Indrukwekkend défilé langs „Dodencel 601" Oost - Duitse delegatie naar huis teruggekeerd „Vliegende schotel" liet zich hij „Mainbrace" zien 91ste Jaargang MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 No. 27719 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Laat levensanker vallen in de zee van de geest" Voor de zevende maal werd Zaterdag morgen onder grote belangstelling het jaarlijkse detilé gehouden langs de „Dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buiten muur van de gevangenis aan de van Alkemadelaan te 's-Gravenhage is aangebracht. Uit alle delen van het land waren de nabestaanden en oud gevangenen weer naar het Oranje- hotel gekomen. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. jhr mr F. Beelaerts van Blok land. de vice-president van de Raad van State, mr F. Schokking. burgemeester van Den Haag. en mr J. C. Tenkink, de secretaris-generaal van het Ministerie van Justitie. Om half elf werd de bij eenkomst door ds G. Bos, voorzitter van de Stichting Oranje-Hotel geopend. Hu las een brief voor welke werd ontvan gen van de particuliere secretaresse van de Koningin, waarin Zij van haar mede leven getuigde. Met een enkel woord leidde ds Bos vervolgens het défilé langs cel 601 in. Hü herdacht degenen die hun leven hebben gegeven in de bezettingsjaren en hen die hier een groot stuk leven en levenskracht hebben gebracht. Hij riep allen toe, het levensanker te laten vallen in de zee van de geest, waar geen dictatoren zün en het leven in te gaan met eerbied voor de mens, voor het gezag en voor de normen en verplichtingen, die er bestaan. Hierna werd twee minuten stilte In acht genomen. Onmiddellijk daarop zongen allen het Wilhelmus. Het défilé nam daarop een aanvang. Voorop de nabestaanden, vervolgens de autoriteiten, oud-gevangenen en belang stellenden. Terwijl allen langs de „Dodencel" defileerden speelde in de gevangenis een Kamerorkest stemmige muziek. Vervol gens trok de lange stoet naar buiten langs het monument waar vele kransen en bloemen werden neergelegd. De oud-gevangenen en nabestaanden van oud-gevangenen hebben zich des Verkiezingen in Zweden brengen geen wijziging In Zweden zijn gisteren verkiezingen voor de Rijksdag gehouden. De uitsla gen luiden als volgt: Conservatieven 30 zetels (winst 7); Boerenpartij 27 zetels (verlies 3)Libe ralen 59 zetels (winst 2); Sociaal-demo craten 109 zetels (verlies 3); Commu nisten 5 zetels (verlies 3). De conservatieven kregen 502.1-57 stemmen (478,786 in 1948), de boeren partij 401.095 480.421), liberalen 894.396 (882.437), sociaal-democraten 1.701.925 (1,789,459) en communisten 165.182 (244.826). Ongeveer 76 procent van de stemge rechtigden is opgekomen tegen 82 pro cent in 1948. Naar raming behaalden de sociaal democraten 46.4 procent van het aantal uitgebrachte stemmen, de liberalen 24.4, conservatieven 13.7, boerenpartij 10.9 en communisten 4.5 procent. Het verlies van de sociaal-democraten is gedeeltelijk te wijten aan veranderin gen in de kiesdistricten, waarbij twee zetels betrokken waren. De verkiezingsstrijd, die opvallend ge matigd was, wérd voornamelijk gevoerd op het gebied van de binnenlandse politiek met de nadruk op de economie. Er bestond onder de ier niet-commu- nistische partijen geen verschil van mening over de betrekkelijk hoge Zweed se defensie-uitgaven. De oppositie had de regeringscoalitie van sociaal-demo craten en boerenpartij onder premier Erlander (soc.-dem.) voornamelijk aan gevallen, omdat zij er niet in was ge slaagd inflatie te voorkomen. Sedert 1950 zijn de kosten van levensonderhoud in Zweden gestegen met ongeveer 25 procent. Volgens regeringswoordvoer ders een gevolg van de prijsstijgingen in het buitenland. De regeringscoalitie behoudt ruim schoots de meerderheid. WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Vanavond in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig tonemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 23 SEPTEMBER. Zon op: 6,28 wur; onder: 18.36 uur. Maan op: 11,35 uur; onder: 19 29 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.22 en 17,39 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Wederom defileerden honderden langs de Dodencel en het monument an het Oranje-Hotelte Scheve- ningen. De stoet trekt voorbij het monument middags verenigd in het Kurhaus voor een koffiemaaltijd. De voorzitter van het bestuur der stichting „Oranjehotel", ds G. Bos, heeft later op de middag :n de grote zaal van het Kurhaus de jaar lijkse reünie geopend met een toespraak, waarin hij de overleden vice-voorzitter, de heer Ivo van Voorst van Beest, her dacht. Tijdens de bijeenkomst heeft dr E. A. Cohen uit Arnhem, die dit jaar zijn doctorstitel verwierf op een proefschrift over het Duitse concentratiekamp, een toespraak gehouden. Hij herinnerde er o.m. aan, dat van de 140 000 Joden, die Nederland in Mei 1940 telde, geen 22,000 de bevrijding hebben beleefd. De heer G. Ritmeester, lid der Tweede Kamer en oud-burgemeester van Den Helder, voerde eveneens het woord. Aan de bijeenkomst werd bijzondere wijding gegeven door het optreden van mevrouw Rolien Numan, die onder doodse stilte declameerde: door harp spel van mevrouw Rosa Spier en door zang van Willem Ravelli. MEER ACTIE IN KOREA. De strijid in Korea leeft op sommige dielen van bet front weer op. Zo is hard gestreden om de „oude kale", een heu vel bij Panmoedjon.- De roden wisten deze te veroveren. doch werden later weer verdreven. Ook de luohtmaoht der V.N. is weer aotief. In de gevangenkampen oefenen de communisten nog steeds een zekere ter reur uit. Sedert 9 dezer zijn al weer 3 gevangenen opgehangen gevonden. H.M. Koningin beschermvrouwe Flora 1953 Dr Krelage president der jury Naar de directie van Flora 1953 ons ons meedeelt, heeft H.M. de Koningin zich bereid verklaard het bescherm vrouwschap van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1953 te aanvaarden. Voorts is er een erepresidium ge vormd, waarin zitting hebben genomen de minister-president, de deken van het Corps Diplomatique, de ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Voorts namen zit ting de Commissarissen der Koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland en dr E H. Krelage, ere-voorzitter der Alg. Ver. van Bloembollencultuur. Op verzoek van de directie der Flora heeft dr E. H. Krelage zich bereid ver klaard de benoeming tot alemeen pre sident der internationale jury te aan vaarden. De heer H. J. Voors werd be noemd tot vice-president en de heer H. A. G. de la Mar tot algemeen secre taris van deze jury. Nederlandse „Firefly" in zee gestort Piloot gedood, waarnemer gered Bij de Nato-vlootoefeningen „Main Brace" is gisteren een Nederlandse „Firefly" tijdens de landing op het Britse vliegdekschip „Illustrious" in zee gestort en gezonken. De Neder landse piloot kwam om het leven, de Nederlandse waarnemer kon door een hcfschroefvliegtuig van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wright" wor- den gered. Het hcfschroefvliegtuig bevond zich in dc lucht toen de „Fire fly" in zee stortte en spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. Als namen, der inzittenden worden op gegeven tweede-luitenant A. Lam- brechts uit Haarlem, vlieger en D Bui tenhuis, vliegtuigtelegrafist eerste klasse De commandant van het eskader, Schout-bij-nacht Hallet heeft alle sche pen van de groep gisteravond verzocht vanochtend tussen 11 en 12 uur Ned tijd dc vlaggen halfstok te hijsen en herden kingsdiensten te houden. De verongelukte machine behoorde tot een van de twee Nederlandse „Fire- fly"-esquadrilles. die zijn gestation- neerd op de „Illustrious". Een zet in de Sovjet-campagne De vijf man sterke Oost Duitse dele gatie die, staande onder leiding van de veteraan-communist Hermann Matern, te Bonn een nota van het Oost Dulste parlement over een voorgestelde hereni ging van Duitland heeft overhandigd aan de voorzitter der West Duitse Bondsdag, Hermann Ehlers, heeft gis terochtend vroeg de Oost-Duitse zone- grens weer overschreden Bijhet betre den van Oost Duits gebied werden de delegatie door Sovjetrussische soldaten en leden der Oost Duitse volkspolitie bloemruikers overhandigd. Een verzoek om langer t£ mogen blij ven, werd afgewezen. West Duitse anti-commnisten be schouwen het bezoek der delegatie als een fiasco, daar zjj er niet ingeslaagd is besprekingen te voeren met ook maar één enkele der vooraanstaande West Duitse politieke partijleiders. De communisten zjjn echter van mening dat het delegatiebezoek een „geslaag de nieuwe zet" is in hun campagne, welke ten doel heeft besprekingen over hereniging van Duitsland te doen be ginnen. Matern heeft Zaterdag te Remagen verklaard, dat alle kwesties met betrek king tot een Duits vredesverdrag en ver kiezingen in geheel Duitsland „tezelf dertijd" besproken dienden te worden. Op een persconferentie verklaarde hü desgevraagd, dat de grote mogendheden een vredesverdrag en de Oost- en West- Duitsers tezelfdertüd de kwestie van verkiezingen moesten bespreken. Daar door zou de onenigheid tussen Oost en West over de vraag welke kweestie het eerst behandeld moest worden overwon- Mct het doel belangstelling te wek ken voor de reclassering en om voor dit humane werk geld in te zamelen wordt er ieder jaar een Nationale Reclasseringsdag georga niseerd door het Nationaal Bureau voor Reclassering. Tegenwoordig wordt gestreefd naar individualisering in de behandeling van gctraftcn. Vooral voor jeugdige personen is dit stelsel ver doorge voerd. In de Bijzondere Strafgevan genis voor Jongemannen te Zutphen worden de jeugdige delinquenten onderworpen aan een regime, dat voornamelijk is gericht op reclas sering. De Jeugdgevangenis te Zutphen. Foto hoven: een rijke oogst, imkerij op dc open afdeling het ..Werkse Veld" te Warnsvcld. Onder: een kijkje in de slofjccrderij. inen worden Matern, die vice-voorzitter is van het Oost Duitse parlement, zei dat hü de leider was van de Oost Duit se delegatie, die Vrüdag het memoran dum overhandigde Tot dusver hadden de West Duitse functionarissen ge meend. dat Otto Nuschke, de Oost Duit se vice-premier en leider van de Oost Duitse Christen-democraten als leider fungeerde. De delegatie, aldus Miatern. was geko men om verzet aan te tekenen tegen de conventies van Bonn Deze conventies waren .een open uitnodiging tot zelf moord en de weg naar een oorlog de verschrikkelükste en meest zinloze in de iDuitse geschiedenis." De Russische troepen, aldus M&tern. zouden nim mer aan de Rijn of de Pyreneen staan tenzij zij daartoe gedwongen zouden worden door een aanval od de strüd- krachten van de Sovjet-Unie. Matern deed een beroep op het Duitse volk om zün lot in eigen handen te nemen en besprekingen te beginnen over de een heid van Duitsland. Matern verklaarde voorts te hopen, dat zün delegatie over twee of drie we ken naar Bonn zou kunnen terugkeren ..om een bespreking te beginnen over alle ter zake dienende kwesties met be voegde leden van de West Duitse Bonds dag." Matern noemde de ontvangst door Hermann Ehlers. voorzitter van de Bondsdag „goed en bemoedigend." Alle kwesties betreffende Duitsland zouden slechts kunnen worden opgelost op ba sis van de overeenkomst van Potsdam, aldus Matern. die verder zei, dat de Oost Duitse regering getracht had zo veel mogelijk Duitse krügsgevangenen •uit de Sovjet-Unie te kriigen. „Zü zün alle wegens oorlogsmisdaden veroor deeld. doch ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de Sovjet-Unie hen zal vrijlaten wanneer Duitsland eenmaal Is verenigd. Op het ogenblik kunnen zij niet terugkeren omdat zü de gelederen van de agressors zouden versterken." Het 1 i be ra al -d e m oer a tiscshe lid van de Oost Duitse delegatie dr Hamann zei, dat dr Fritz Doris, leider van de on langs ontbonden neo-nazistische rüks- partü. zich een jaar geleden met zijn partij in verbinding had gesteld. De Oost Duitse liberaal-democratische partij had evenwel elke onderhandeling met Dorl van de hand gewezen. Ongeveer 3.000 anti-communistische betogers wachtten de Oost Duitse dele gatie od toen zü Zaterdag in een hotel In Bonn binnen ging waar de buiten landse persvereniging haar voor een lunch had uitgenodigd. Er werden to- Instructies over hervatting der onderhandelingen Van Indonesische regering aan haar zaakgelastigde De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft vandaag met dc Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Moe- karto, te Djakarta een onderhoud van 3 kwartier gehad. Bü deze ontmoeting zou o.a. gespro ken zün over hervatting van de onder handelingen over de Nederlands-Indo nesische Unie en de kwestie Nieuw- Guinea, die in Februari gestaakt zün. Minister Moekarto heeft aan de heer Lamping medegedeeld, dat aan de Indo nesische zaakgelastigde In Den Haag. de heer Soesanto Tirtoprodjo, instruc tie is gegeven om met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over de procedure van de aanstaande onder handelingen. Staking in Amerikaanse kolenmijnen voorkomen De door John Lewis, leider der Ame rikaanse vakvereniging van münwer- kers, aangekondigde staking, die van ochtend zou beginnen, is voorkomen door het sluiten van een overeenkomst tussen de direceties der münen in het Noorden en Lewis. De overeenkomst behelst om. dat de mymiwerkers een loonsverhoging van 1.80 dollar per dag zullen ontvangen. Tot nu toe ontvingen zü 16.30 dollar per dag. Verder is men overeengekomen, dat de mijnen voor elke ton gedolven steenkool 30 a 40 dollarcents zullen bij dragen in het pensioen- en hulpfonds van de mijnwerkers- Onder de overeenkomst die voor een jaar Is aangegaan en die 1 October as. van kracht wordt, vallen ongeveer 170 000 arbeiders. De Chinese eerste minister Tsjoe en lai, die in Moskou besprekingen heeft ge voerd. is hedenochtend per vliegtuig uit Moskou vertrokken. maten geworpen en vlugschriften ver spreid. De meeste demonstranten ver- wü derden zich snel toen de politie in grote getale kwam opdagen. Enkele hon derden personen bleven echter rustig buiten het hotel staan met spandoeken voorzien van anti-communistische leu zen en vlaggen van de Oost Duitse sta ten met rouwfloers. Otto Nuschke deelde aan de lunch op een vraag mede. dat de vermiste Britse diplomaten Burgess en Maclean onlangs in de Amerikaanse sector van Berlijn waren gezien. Hij vergeleek het geval van de beide Engelsen met dat van Walter Linse, een leider van de anti communistische vereniging van „Vrije juristen" die kort geleden uit West Ber lün naar Oost Berlün werd ontvoerd. Nuschke zeide verder, dat de Oost- Duitse geheime politie niet onder toe zicht stond van de Oost Duitse rege ring. Zij had haar eigen verantwoorde lijkheid. Oost-Duitsland verrichtte nog steeds herstelbetalingen aan de Sovjet- Unie, aldus Nuschke, doch deze waren zo gering, dat zij nauwelijks te merken waren. Indien Duitsland zou zün her enigd. zou het veel gemakkelijker zun. deze herstelbetalingen, waaraan Duits land nog 12 jaar gebonden was. te doen. Nuschke deelde tenslotte mede. dat de Protestantse Bisschop van Berlün, Otto Dibelius, binnenkort naar Moskou zou gaan om besprekingen te voeren over het lot van Duitse krügsgevangenen in de Sovjet-Unie. John Freeman, correspondent te Bonn van de Londense „Times." heeft voor het lidmaatschap der West Duitse bui tenlandse persvereniging bedankt. „Men biedt geen noenmaal aan een officiële Oost Duitse delegatie aan. wan neer de Oost Duitse autoriteiten perso nen uit West Berlün laten ontvoeren cn naar de Sovjet-zone slepen", zo ver klaarde hü Met ongelofelijke snelheid door het luchtruim De "Vliegende Schotel' heeft gisteren rijn intrede gedaan bü de oefening 'Mainbrace'. De basis van de Britse luchtmacht te Topcliffe heeft naar het Verwaarloosde jongen in stromijt De politic van Zutphen en Renkum heeft in een stromüt onder de ge meente Heelsum een totaal verwaar loosde 14-jarige knaap aangetroffen. De jongen, die lange, zwarte haren droeg en zeer dunne benen en armen had, sliep onder een zak. Hü was af komstig uit een woonwagen. De politie meent, dat de knaap niet meer thuis mocht komen. Hij werd ge vonden op aanwüzing van een pupil, die 14 dagen geleden uit een inrichting te Zutphen ontvluchtte. Met een andere vluchteling was deze pupil op een ge stolen fiets ln Heelsum terecht geko men. De knapen waren van plan de nacht ln een stromüt door te brengen. Toen zü op zoek naar een geschikte rustplaats waren ontdekten zü slapend onder een zak de totaal verwaarloosde jongen. De vluchtelingen meenden dat er met hem Iets niet pluis was en reden daarna snel verder. In Den Haag kregen de knapen wroeging, meldden zich bü de politie en vertelden van hun vlucht. Teruggekeerd ln de Inrichting deden zü het avontuurlijke verhaal van hun vondst in Heelsum. Onmiddellük werd de po litie lneeschakeld. die in samenwer king met de jeuedlge gedetineerden na enig zoeken de verwaarloosde knaap in de stromijt vond Getracht wordt de knaap onder de hoede van de voogdü te stellen. hoofdkwartier geseind, dat een „vlie gende schotel" waargenomen is. Volgens het rapport verscheen op een hoogte van ongeveer 5.000 meter boven het vlieggveld een rond zilver wit voorwerp. Het zag er naar uit, dat het een „Meteor" vervolgde. Toen het vliegtuig daalde, daalde het voorwerp met slingerende bewegingen. Daarna begon het echter om zün eigen as te draaien en verdween „met een onge lofelijke snelheid" in Westclüke rich ting, om later af te buigen naar het Zuiden. Manschappen en officieren op het vliegveld hadden het voorwerp waarge nomen. dat zyn snelheid „in een nooit eerder waargenomen mate opvoerde". Op het hoofdkwartier Is echter i nieuwe aantekenlüst geopend met de vermelding „bewegingen en waarnemin gen van vliegende schotels". Deskundigen van de Britse Luchtmacht zullen de rapporten van 10 ervaren of ficieren en manschappen bestuderen, die in büna gelükluldende bewoordingen het verschijnen en het gedrag van de „vlie gende schotel" boven een vliegveld ln Noord-Engeland hebben beschreven. In Midden-Zweden heeft een voor malige vlieger van de Zweedse Lucht macht eveneens een „vhegende schotel" waargenomen, waarvan hü een nauw keurige beschrüvlng heeft gegeven Ook dit voorwerp verwüderde zich op een gegeven ogenblik „met reusachtige snel heid" Zün verklaring wordt door zün echtgenote onderschreven. Ook twee mannen in de West Zwpedse haven Gothenburg meldden gisteren een vliegende schotel" te hebben waargeno men. Droef rapport over de misdaad in Amerika In haar halfjaarlüks rapport meldt de Amerikaanse recherche een aanzien lijke toename van het aantal misdaden ln de Verenigde Staten ln de eerste helft van dit jaar In dit tüdvak wer den 1 022.200 misdrijven gepleegd. Ge middeld werd elke 26 seconden een diefstal gepleegd, e!ke 2.45 minuut een auto gestolen, elke 6.23 minuut een over val gepleegd en elk half uur een vrouw onteerd. Elke 4.6 minuut was er een misdaad als moord, doodslag, verkrach ting of moordaanslag. Onder de gear resteerden vormden 18-jarigen de groot ste groep. Het vorige jaar waren dit de 23-jarigen. Stalin niet bang voor atoomwapens De „Sunday Pictorial" heeft een inter view gehad met het Britse parlementslid' Riohard Crossman, waarin deze mede delingen heeft gedaan over het jongste bezoek van de linkse Italiaanse socialist Pietro Nerrni aan maarschalk Stalin, Nenni wilde niet, dat zün woorden letiterlük werden weergegeven, dodh het artikel is een samenvatting van de voornaamste Indrukken, die Nenni deed. Volgens Nenni is Stalin niet overma tig onder de indruk van atoom- en wa terstofbommen, omdat hij deze niet als beslissende wapens beschouwt. Indien de Amerikanen Moskou vernietigden en de Russen New York. zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zijn voor beide landen, maar om een oorlog te winnen, moet met alleen de hoofdstad ran de vijand door bommen vernietigd, maar het land bezet wonden en dat is volgens Stalin iets wat de Amerikanen noch de Russen tot stand kunnen bren gen. Sommige leden van het Politbureau maar niet Stalin) rekenen er volgens Nenni op. dat de herbewapening ln het Westen een ernstige economische crisis zal veroorzaken. „Maar zelfs indien ó?ze niet uitreedt, zijn zü er zeker van, dat de Russen de druk van een tienja rige bewapeningswedloop minstens even goed als de Westelijke wereld kunnen doorstaan. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwek ken, maar hü zal ook geen van de com munistische winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen", aldus Nenni volgens Cross- man. Nixon en Stevenson beschuldigd In Amerika is grote politieke op winding ontstaan omdat senator Ri chard Nixon van Californië, die repu blikeins candidaat is voor het vice- presidentscnap, geld nectt aangeno men van rijke Californlsche kiezers. Van verschillende kanten is geëist, dat hjj zich zal terugtrekken als can didaat. Nixon is senator van Californië en heeft als zodanig een salaris van 12.500 dollars. Daar komt een belastingvrüe on kostenvergoeding bü van 2.500 dollars. Bovendien betaalt de regering kantoor hulp en andere onkosten voor hem en zijn post kan hü, zoals iedere senator, gratis versturen. RÜke Californiërs hebben echter een fonds van 18.235 dollar büeengebracht om Nixon's onkosten te betalen. Nixon heeft dat geaccepteerd. „Ik gebruik dat geld voor reiskosten, drukkosten van re devoeringen en postzegels", zei hü. Onder de namen van de gevers merkt men op de ingenieur Herbert Hoover, zoon van wylen president Hoover, Jan van Nuys, lid van een der eerste' pio- niersfamilies in Californië en John Gar land. bekend om zyn betrekkingen met het Nationale Olympische Comité. Eisenhower sprak zün vertrouwen uit m Nixon. maar de grote Amerikaanse pers, die büna eenstemmig achter Eisen hower staat, geeft echter te verstaan, dat een ernstige crisis in de republikein se kringen heerst. De „Washington Post" vraagt openlük, dat Nixon zich als can didaat terugtrekt. De 'New York Times' de -New York Herald Tribune' en de "Baltimore Sun' vragen om verklaringen. Al deze bladen beschuldigen Nixon niet van oneerlükheid, maar betogen, dat de geest van doelmatigheid van de kruistocht' van burgerdeugd, waarvan Eisenhower zich tot leider heeft uitge roepen ernstig gecomprommiteerd wor den door de feiten, die Nixon worden verweten. De democratische candidaat voor het presidentschap. Stevenson, heeft officieel verklaard, dat men geen oordeel moet vellen, zonder alle feiten te kennen. Nixon heeft heden verklaard, dat hu zun campagne tiideliik zal onder breken om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te beantwoorden. De senator, die deze mededeling deed na een telefoongesprek met Eisenhower, gaf te kennen, dat hii republikeins candidaat voor het viee-president- schan zou blijven. Hij zeide voorts een verklaring te zullen afleggen in een nationale radio- en televisie-uitzen ding. In een Zaterdag te Reedsburg in de Amerikaanse staat Wisconsin, uitge sproken rede heeft senator McCarthy de democratische candidaat voor het DresidentschaD Stevenson ervan be schuldigd door Alger Hiss" te zijn aanbevolen voor een hoge positie". Alger Hiss Is de functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, die veroordeeld ls tot een gevangenisstraf van 5 iaar. McCarthy heeft gouverneur Stevenson en Senator Nixon on de volgende wijze met elkander vergelekenStevenson zou Hiss als een groot Amerikaan be schouwen. maar het ls Nixon. die Hiss heeft laten veroordelen". In ziin eerste rede in een der Zuide- lilke staten, die democratisch gezind ziin. maar tegenstanders van het nro- eramma. dat de kleurlingen in arbeid en bil de stembus geliike rechten wil ge ven als de blanken, heeft Stevenson zich openliik uitgesDrokPn voor dit pro gramma „Ik zou terecht eevaar loDen mil uw afkeuring od de hals te halen, indien ik in het Zuiden een andere me ning zou verkondigen dan elders", aldus Stevenson.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1