LEIDSCH DAGBLAD Oost-Duitsers laten te Bonn hun zoet gefluit horen In wezen geen nieuwe gezichtspunten Millioenen in Russische slavenkampen 51ste Jaargang ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 No. 27715 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer dagblad voor leiden en omstreken f. 6.— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Een Balkan-Blok aanstaande De Balkan was bij het begin van onze eeuw weinig mander dan de vuur haard van Europa en nog steeds is het gevaar van die zijde niet geheel gewe ken, al lijkt het er momenteel op, dat voorlopig het grootste gevaar, dat tn deze 'hoek een nieuwe wereldoorlog zal worden geboren, is afgewend. Na die tweede wereldoorlog hebben de sovjets zioh tot het uiterste ingespan nen, om de Balkan volledig ih bezit te k: ijigen, hetgeen Moskou de weg zou hebben geëffend tot de Middellandse Zee, waaraan het zoveel is gelegen. De weg door Dardanellen en Bosporus bleef gesloten, welnu, via Zuid-Slavië, Alba nië en Griekenland dacht het Kremlin het nog gemakkelijker te krijgen. Dit is evenwel op een eohec uitgelopen. Weliswaar leek het er op, dat door Zuid-S'. a vu en Albanië reeds toegang zou worden verkregen tot de Adriatl- sohe Zee, waarna sterke pressie op Grie kenland werd ingezet om het oude Hel las te verbolsjewiseren, dooh dank zij krachtige steun van het Westen, heeft ae regering te Athene deze poging van Moskou doen mislukken. Het corarau- ïv.sme heeft Griekenland niet kunnen veroveren en de kans op een herhaalde poging lijkt thans vrij gering. Tot over maat van ramip voor het Kremlin is bovendien de toegang tot de Adriatische Zee ook weer verloren gegaan, daar maarschalk Tito weigerde zich aan handen en voeten gebonden over te le veren aan Stalin, gelijk Roemenië. Bul garije. Hongarije, Polen en Tsjecho-Slo- wakye hebben geslikt. Dit leidde tot de volledige breuk tussen Moskou en Bel grado, waarvan Moskou achteraf oi. grote spijt tzal hebben Dat Albanië in de greep van Moskou is gebleven, heeft immers weinig bete kenis, daar Moskou geen direct contact met dit landje heeft. Intussen heeft de breuk tussen Mos kou en Belgrado grote gevolgen gehad. Tito heeft uit zelfbehoud wel zijn voel horens naar het Westen moeten uitste ken en trots verschil in bestuur Tito blijft het communisme immers getrouw is een volledig opnemen van Zuii- S'avië In het Westelijk blok niet verre meer. Ook al weigert de maarschalk voorlopig nog om tot het Aziatisch pact toe te treden. Belgrado heeft, daar het zioh niet alleen kon staande houden tegenover een Moskou-agressie, gekozen voor het Westen en de banden zijn reeds zodanig toegeknoopt, dat men veilig mag aan nemen, dat Moskou zijn gireep op de Balkan niet meer zal kunnen versterken. Slechts één belemmering ligt er nog tussen een geheel opnemen van Zuid- Slavië in het Westelijk blok: de oude kwestie Triest. Italië en Zuid-Slavië kunnen het daaaover niet eens worden en voorlopig schijnt er weinig kans op een zodanige wijziging in de situatie, dat een regeling mogelijk wordt, Vermoedelijk zal het bezoek van de Engelse minister Eden aan Tito ook wel dienstbaar worden gemaakt aan een uitvoerige bespreking van dit vraagstuk, doch wij vermoeden, dat dit toch niet h°t voornaamste onderdeel Is van dit Engelse bezoek Missoheni zou het nog zo vreemd niet zijn, als Italië in ging op de suggestie van Tito om Triest voorlopig maar blauw-blauw te laten en rustig verder te gaan, alsof deze kwes tie niet bestaat! Wij vermoeden sterk, dat Eden's kom9t naar Belgrado In hoofdzaak be doeld is om het gelegde contact tussen Zuid-Slavië enerzijds en Griekenland en Turkije anderzijds uit te doen groeien tot een regeliecht Balkan-pact. En daarop lijkt de kans Immers zeer groot. Een Zuidslavisohe militaire mis sie vertoeft momenteel in Griekenland en, gelet op diverse uitlatingen van de leiders, schijnt een direct verband tus sen de legers van Belgrado en Athene reeds verzekerd. Gezien het tevoren ge- p'eegde overleg tussen Athene en An kara mag men gerede aannemen, dat straks Turkije zioh daarbij zal aanslui ten en de Zuidslavisohe missie, wanneer rij Turkije bezoekt, ook daar spoedig tot een overeenkomst zal weten te komen Waarmede het Westen op de Balkan een sterk afweer-front zal bezitten, dat zrlfs, wanneer het onverhoopt nodig zou blijken, zou kunnen uitgroeien tot een aanvalspoort tegen Moskou. Niet uit het oog mag toch worden verloren, dat het oude idee van een tegenstoot tegen Rusland via de Balkan en de Kauka- ■sus nog volkomen levendig is! Aan "een kwetsbaar front wordt het Kremlin nu danig gebonden. (Ingez- Med.-Adv.) WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht plaatselijke nachtvorst. Mor gen overdag half tot zwaar bewolkt met enige regen en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt to 10 uur). 21 September Zon op: 6.24 uur; onder 18.41 uur. Maan op: 8.59 uur; onder 18.50 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.25 en 16.43 uur, (springtij) (22/9 te 4.53 en 17.10 u.) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Vijf vooraanstaande leden van de Oost Duitse Volkskamer hebben gisteren het West Duitse parlement verzocht, toe te treden tot een commissie ter voorberei ding van verkiezingen in geheel Duits land, aldus heeft de voorzitter van de West Duitse Bondsdag, dr Ehlers, ver klaard. Het Oost Duitse verzoek was vervat in een memorandum van de pre sident van de Volkskamer, Dieckmann. dat door de Oost Duitse parlementsle den gistermiddag aan dr. Ehlers werd overhandigd in een vertrek van het Bondsdaggebouw. In een persconferentie na de overhan diging verklaarde dr Ehlers, dat hij de Oost Duitse delegatie had voorgesteld naar Oost Duitsland terug te keren, aangezien het West Duitse parlement nog twee weken op reces was en op het ogenblik geen antwoord kon geven. Hij Ehlers, zou de Oost Duitse zienswijze, zoals deze in het memorandum was weergegeven, aan de West Duitse poli tieke partijen en de West Duitse rege ring mededelen. Desgevraagd zeide Ehlers de indruk te hebben, dat het Oost Duitse memorandum „niets nieuws" behelsde. De Oost Duitsers, a'- dus Ehlers, wensten, dat afgevaardigden uit Oost- en West Duitsland aanwezig zouden ziin bij besprekingen tussen de grote vier over een Duits vredesverdrag. Zü waren bereid een West Duitse par lementaire de'egatie toe te staan naar Oost Berlijn te gaan voor een ontvangst door het Oost Duitse parlement Een lid van de Oost Duitse delegatie had dr Ehlers medegedeeld, dat de delegatie opdracht had gekregen van het Óost- Duitse parlement om in Bonn te blij ven, tot zij antwoord had gekregen. Nadat zij het memorandum had over handigd, begaf de Oost Duitse delega tie zich naar een hotel te Remagen. Naar van gewoonlijk betrouwbare Duit se zijde werd vernomen, heeft de leider van de delegatie, vice-premier Otto Nuschke, voordat hij het schrijven van Dieckmann aan Ehlers overhandigde een verklaring voorgelezen. Ehlers had niet op deze verklaring geantwoord. Toen Nuschke vroeg, of de Oost Duitse afgevaardigden op een ant woord van de Bondsdag op het schrij ven van Dieckmann zouden kunnen wachten zou Ehlers gezegd hebben, dat de Bondsdag pas over veertien dagen weer bijeen zou komen. Hij zou er aan toegevoegd hebben, dat bovendien een atyital belangrijke zaken opgehelderd zouden moeten worden, voordat een antwoord zou kunnen worden gegeven Ehlers zou verder verklaard hebben, dat hij meer dan 50 brieven per dag ontving van vrouwen van Duitse krijgs gevangenen en burgergeinterneerden, die zich nog steeds in Russische handen bevonden. De Oost Duitsers zouden op deze opmerking niet gereageerd hebben. In het hotel te Remagen heeft Nusch ke gisteravond in een toespraak tot een groep studenten voorgesteld, dat drie commissies van de grote vier gelijktijdig zich zullen bezig houden met de volgen de vraagstukken: 1» een Duits vredes verdrag: 2) de Duitse eenheid en 3) verkiezingen in geheel Duitsland. Hij be schouwde dit voorstel als een weg om uit de impasse van het zoeken naar een oplossing van deze kwesties te komen (Zoals bekend wil het Westen juist •een omgekeerde volgorde!) Nuschke zeide tevens, dat hij het stelsel van geleide economie zou willen prijsgeven indien dit nodig mocht zijn voor de hereniging van Duitsland. In antwoord op vragen zeide Nuschke, dat de Oost-Duitse justitie „vele fouten" had gemaakt. „Wij werken dag en nacht om dergelijke gevallen opnieuw behandeld te krijgen en de toestand te verhelpen", aldus Nuschke. „Onze von nissen zyn echter streng, omdat wij menen, dat de mensen afgeschrikt moe ten worden van aanvallen tegen onze staat". De OostDuitse parlementaire delegatie heeft tenslotte besprekingen gevoerd met West-Duitse parlementsleden. Dr Hamann. de Oost-Duitse minister van handel en Goldenbaum. minister van landbouw, hadden ln hun hotel een onderhoud met dr Etzel van de Beierse partij. Zij bespraken met hem informeel mogelijkheden van Duitse stappen voor een viermogendhedenconferentie. Dr Eetzel, die optrad als woordvoerder voor een groep van ongeveer 15 leden van de Christen-democratische partij, de vrije en de oppositionele federalistische unie. hoopte, dat weldra een groter aan tal leden van de Bondsdag zich met de Oost-Duitse delegatie zou verstaan. Tezelfdertijd brachten drie commu nistische leden van de Bondsdag een bezoek aan de andere Oost-Duitse afge vaardigden. Matern heeft tegenover een jonge Duitse verklaard alles te voelen voor hereniging van Duitsland „doch uiter aard onder ons eigen regiem, dat het enig goede Is". Hij zei er van over tuigd te zijn, dat het communisme het regiem van de toekomst was en uit- Bij aankomst per vliegtuig te Dussel- dorf, vanwaar zü per auto naar Bonn j gingen overhandigden de delegatieleden i gbmifcchend bouquetten rhrysanthen, die zij van het Oost-Duitse parlement hadden gekregen, aan de vrouwelijke j journalisten op het vliegveld. Deze wler-J pen ze echter onmiddellük weg. De bevolking heeft de Oost-Duitsers niet bepaald „enthousiast" ontvangen Zes politieauto's begeleidden de delega tie naar Bonn. Geen overbodige maat regel, want het volk van Bonn stond de Oostduitsers boos op te wachten. De RÜnbrug was versperd door 200 anti communisten, die riepen: „Geef ons dr Linse terug" 'Dr Linse is een rechts kundige, die onlangs door Oostduitse communisten uit West-Berlijn werd ont voerd). De politie maakte de weg vrij. Een auto met luidspreker reed achter de auto's van de delegatie aan zonder te worden gehinderd door de politie. Tot aan het parlementsgebouw van Bonn werd hiermee de Oostduitsers aan één stuk door in de oren gebruld: „Ga naar huis Nuschke. U kunt niet on derhandelen voor het volk van Oost- I Duitsland. Niemand heeft u gekozen." Nieuwe depressie in aantocht Het KNMI deelt mede: De depressie, die in het midden van de week van IJsland naar Scandinavië trok en waarachter zeer koude lucht uit het hoge Noorden naar West-Europa stroomde is nu bü Spitsbergen aange komen en verliest geleidelijk zijn in vloed op het weer in onze omgeving. De lucht boven ons land heeft evenwel nog een onstabiele opbouw en als gevolg daarvan kwamen vannacht aan de kust weer flinke buien voor die plaatselük met onweer gepaard gingen. In het binnenland daarentegen klaarde het af en toe op. waardoor de temperatuur tot zeer lage waarde daalde. Het station Dèelen bij Arnhem meldde zelfs een mi nimum temperatuur van 3 graden on der het vriespunt. Bij IJsland ligt weer een nieuwe de pressie. die langzaam in Zuid Oostelijke richting beweegt De regenzone van deze storing zal waarschünlük morgen ons land bereiken. In grote gebieden van India heerst hongersnood door het mislukken van de rijstoogst ten gevolge van de grote droogte. De regering tracht zoveel mogelijk voedsel te verdelen onder de hongerende bevolking. Hier ziet U een uitdeling van gratis rijst. Een regeringsambtenaar ziet toe. Russische veto's aan lopende band De Sovjet-unie heeft in de Veilig heidsraad meegedeeld, dat zdj haar veto zal uitspreken tegen de lidmaatschaps- aanvragen van de Indo-Ohinese staten Laos, Cambodja en Vietnam. De Sovjet-af&evaardigde Jacob Malik noemde deze landen .marionetten" van Frankrü'k. HU drong daarentegen aan op toelating van de communistische „democratische regering van Vietnam", d.w-z. de Vietimdnh. De tien andere leden van de raad stemden voor toelating der drie Indo- Chinese staten. Het aantal veto's der Sovjet-unie ls nu 56. (Over de drie sta ten Is afzonderlijk gestemd). Na een lange discussie werd vervol gens de door de Sovjet-unie gesteunde aanvraag van de Vietminh met tien stemmen tegen een (de Sovjet-unie) verworpen. Jacob Malik die Dinsdag naar de Sovjet-unie zou terugkeren, heeft zyn reis afgelast en zal nog enige tijd te New York blijven. NIEUWE ATOOMDETECTOR. Op de tentoonstelling van instrumen ten. die gehouden zal worden by de in ternationale conferentie ter bespreking van instrumenten, welke de volgende week in Stockholm zal beginnen, zal een nieuw Brits apparaat getoond worden voor het waarnemen van atoomstraling. Het apparaat, dat door de burgerver dediging van Engeland gebruikt zal worden, is zo gevoelig, dat het de stra ling van een verlichte wyzerplaat van een horloge registreert. Deze speldjes met het monogram van de Zweedse Koning, waarvan er 1.000.000 werden vervaardigd, zullen deze en komende maand aan het Zweedse volk worden verkocht. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de Koninklijke Stichting voor Cultuur. Dit zal het geschenk zijn van het Zweedse volk aan Koning Gustaaf Adolf op zijn zeventigste verjaardag in Novem ber. De eerste broche werd de koning door de eerste minister van Zweden. Tage Erlander rechtsaangebo den. Een droef rapport Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat naar haar oordeel het aantal „sla venarbeiders" in de Sovjet-unie en met haar verbonden staten „millioenen" be draagt. Een door president Truman onder schreven rapport noemde dit „de meest grove schending van de mensen rechten op aarde in deze tijd". Het rapport is een overzicht van offi- McCormick over ainbrace" Meer vliegkampschepen zijn nodig De opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, Admiraal Lynde McCormick, heeft te Pitreavie in Schotland verklaard, dat een van de voornaamste indrukken, die hij uit een overzicht van de resultaten der vlootoefening „Mainbrace" gekregen heeft, deze is, dat er behoefte bestaat aan meer vliegkampschepen. Hy deelde mee, dat de Noord-Atlan tische vlootstrydkrachten het meest te lijden hadden van een tekort aan mij nenvegers en aan patrouillevliegtuigen voor de strüd tegen onderzeeboten. Uit de oefening zou een groot aantal lessen getrokken worden, doch deze zouden niet „wereldschokkend" zyn, aldus Mc Cormick. Binnen een maand zou een bijeen komst worden gehouden voor de voor bereiding van oefeningen over lange en korte afstand voor de strijdkrachten, die hem ter beschikking zouden staan. McCormick hoopt op een oefening van behoorlüke omvang, eens in het jaar, in samenwerking met de landstrijdkrach ten. Volgens zyn eigen mening is een bruikbare atoomtorpedoboot denkbaar, maar hy wilde niet zeggen, of er reeds een bestaat of in voorbereiding is. i' gevangenen ge- ciële documenten, getuigenissen van vluchtelingen en ander bewijs, verza meld voor een commissie, die belast ls met het onderzoeken van feiten op dit gebied. De commissie ls Ingesteld door de Verenigde Naties en de internatio nale arbeidsorganisatie. Zü kwam in Juni te New York büeen en zal volgende maand haar onderzoek te Genève voort zetten. Volgens het ministerie van buiten landse zaken is uit het bewüs-mate- riaal gebleken, dat het instituut dwang arbeid zeer is uitgebreid sinds Molotof in 1931 te Moskou zei dat de Russen er nooit een geheim van hadden gemaakt, bruiken. De schattingen van het aantal variëren van 2 tot 20 millioen. Verder waren de kampen van dwang arbeiders, volgens het ministerie „plaat sen van ruwe bestraffing", Bulks geheel en al in tegenstelling tot de Sovjet-be wering. dat de strafinrichtingen het doel hebben de gevangenen opnieuw op te voeden. Het grootste deel van de gevangenen zou uit politieke misdadigers bestaan en uit personen, schuldig aan kleine ver grijpen. Eden te Belgrado Op een persconferentie in BelgTado heeft de Engelse minister Eden nog maals verklaard, dat hü niet in Bel grado is voor onderhandelingen, maar alleen om contacten te leggen en met Joegoslavische leiders van gedachten te wisselen. Over het probleem Triëst zei hij, dat hij oprecht van mening is dat met goede wil. zowel van Joegoslavische als Ita liaanse züde, het mogelük is dit obstakel voor de vriendschappeüke samenwerking tussen de beide landen op te ruimen. Het is, naar het oordeel van de minister, stellig belangrijk met het oog op de Wes terse eenheid en veiligheid, dat dit in derdaad gebeurt. Op de vraag of de minister-president Winston Churchill maarschalk Tito heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Groot-Brittannië, weigerde Eden ant woord te geven. Na de conferentie is op de Britse am bassade een maaltüd ter ere van maar schalk Tito aangboden. EGYPTE VRAAGT OPHEFFING WAPENEMBARGO De Egyptische regering heeft aan Engeland verzocht het embargo op de leverantie van wapens aan Egypte op te heffen. Generaal Naguib heeft een onderhoud toegestaan aan een correspondent van het „Duitse Diplomatieke Bulletin". Hü zeide hierin o m. een „tijdperk van sa menwerking" met Groot-Brittannië te voorzien, wanneer de Brits-Egyptische geschillen geregeld zouden zün. Hü zeide voorts te hopen dat de Wes terse landen. ,Jn overeenstemming met Egypte's oprechte wens naar het onder houden van betrekkingen met het Wes ten in volledige openhartigheid, weder zijdse eerbied en goede wil" zouden han delen. „en niet slechts met woorden, doch ook met daden". Egypte is voor een spoedige hervat ting van de diplomatieke betrekkingen met (West)-Duitsland. Er bestaan reeds bevredigende consulaire betrekkingen. Omtrent Rusland zeide generaal Na guib: „De Egyptische regering is. ter- wyl zy' zal waken voor het handhaven van de Egvptische levenswüze en veilig heid. vastbesloten een politiek te volgen van vriendschap en vrede ta.v. alle andere staten, zulks in overeenstem mingen met de beginselen en doeleinden der Verenigde Naties". Te Moskou werd door de minister van Buitenlandse Zaken van dit land. en door de eerste minister van China. Choe en Lai. de Chinees- Russische overeenkomst getekend, waarin is vastgelegd, dat de Chang- chung-spoorweg. die in handen was van de Russen, doch door Chinji loopt, tegen het eind van het jaar zal worden overgedragen aan dit land. Men zegt. dat de spoorweg zonder betaling zal worden overge dragen. en dat er nota's zijn ge wisseld met betrekking tot het ge zamenlijke gebruik van de Marine basis Port Arthur. Bij de onder tekening waren Stalin en Molotov o.a. aanwezig. Op de bovenste foto ondertekent Wyshinsky de overeenkomst; op de onderste Choe en Lai. Bisschop Otto Di be li us van Berlün, het hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, is door de metropollet van de Russisoh-orthodoxe kerk te Moskou voor een bezoek uitgenodigd Volgens kerkeiüke functionarissen zal Dibelius de Duitse Evangelische kerkeraad raad plegen alvorens een beslissing te nemen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1