Hold Fastwekt illusie van grimmige werkelijkheid! FLAMINGO EILAND Agenda 91 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 18 September 1952 Tweede Blad No. 27716 Ons zwakke punt: gebrek aan voldoende materiaal Wordt de Duitse theorie bevestigd? (Van onze speciale verslaggever). Uit het geallieerde frontgebied, Woensdagavond. Een manoeuvre kan een angstwekkend karakter krijgen als men een episode beleeft die een eventuele grimmige werkelijkheid gaat benaderen. In de racht van Maandag op Dinsdag, toen een ijle nevel, welke tussen het West- Faalse heuvelland hing, het lopen en rijden over de smalle bospaden tot de grootst mogelijke voorzichtigheid maande, hebben wij daarvan iets kunnen bespeuren. De troepen van Blauwland wisten dat Groenland ieder ogenblik over een breed front zijn aanval zou gaan beginnen. Een ieder was op zijn qui vive. De commandanten volgden met een schier voelbare spanning de binnenkomende radio-berichten van de verkeriningspatrouilles, die in het voor trein nauwlettend acht sloegen op de vijandelijke bewegingen. Op gedempte jcon werden bevelen gegeven en op de kaarten in de wagens van de staf «erd minuut voor minuut aangetekend welke verandering Groenland in zijn posities bracht. En die nachtelijke sfeer, vol van geheimzinnigheid, waarin ;ls het ware de naderende dreiging voelbaar werd en de zenuwen, zowel van ie hooggeplaatsten als van de laagsten in rang tot het uiterste waren gespan- jn, gaf ons even het besef dat hetgeen nu nog een oefening is, eens realiteit i kunnen worden! Prins Bernhard bij „Hold Fast" Gistermorgen is Prins Bernhard in gezelschap van de brigade-gene raal Ward, een Amerikaanse advi seur van onze legerleiding, per vliegtuig in West-Duitsland gear riveerd voor een eendaags bezoek aan de Nederlandse troepen, die aan ..Hold Fast" deelnemen. De Prins trof de Nederlandse troepen in een ietwat gespannen sfeer aan want iedereen wist dat de Groen- landse strijdkrachten de langzaam- aan-oorlog van de eerste oefendag hadden omgezet in een hevig of fensief en juist over drie noodbrug gen over de Weser Blauw-land wa ren binnengevallen. Dit besef werd nog versterkt toen in iet grijs-vale licht van de groeiende ag de machtige Centurions, behorenae t de 7e Engelse gepantserde divisie, v tientallen tegelijk als logge, ontzag- rekkende monsters opdoemden. En on- 1 nks het sinistere van het geheel was t imponerend. Grondig voorbereid en een enkel risico nemend drongen de •vaarten, welke op de voet werden ivolgd door een gemotoriseerde infan- rie-brigade. op vijf punten in de stel ingen der Blauwen door, die wel is «ar met hun tanks, etc. op behoorlijke ijze van repliek dienden, maar toch volgens plan gedwongen werden, I het cian ook na hevige gevechten ich terug te trekken. Groenland had jjn aanval uitstekend voorbereid, want indanks het imaginaire karakter van ut doorbreken van het verdedigings- ront, zou aldus het oordeel der des- undigen een werkelijke aanval het- elfde verloop hebben gehad. Immers: bij „Hold Fast" wordt uit- egaan van een numerieke meerderheid an de vijand, lie in zijn opmars moet eorden gestuit door gepantserde een heden op zijn flanken. De hoofdmacht ian de verdedigers wordt de kans ge- toden terug te trekken op twee sterke astions, in dit geval een Engels en en Nederlands, om dan na hergroepe- ing tezar.ien met deze achtergehouden trijdmacht een tegenaanval te doen. Verwacht wordt dat deze fase, de meest «slissende van de gehele oefening. Vrijdag of Zaterdag a.s. zal zijn bereikt. is vanzelfsprekend nü nog te troeg, een conclusie te trekken over de eerste periode van deze manoeuvre. Wel kunnen als belangrijke feiten illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli worden vermeld de vooruitgang met betrekking tot de verbindingen en de camouflage. Bij „Counterthrust" ont brak daaraan nogal het een en ander. De Nederlandse troepen hebben aan het punt „camouflage" grote aandacht besteed en bij luchtvcrkenning is komen vast te staan dat onze jongens het prima hebben gedaan. Maar zeer zeker verdienen ook de andere een heden een compliment, want Groen land had bü het overtrekken van de Weser alle moeite om de stellingen van Blauw te ontdekken. Duitse i.iilitaire deskundigen tonen grote belangstelling voor „Hold Fast". Deze Interesse is gebaseerd op een grote mate van eigenbelang, immers zoals gisteren reeds uiteenzette zij zien in de gehele opzet ervan, een bevesti ging van hun theorie, dat het zo oe- langrijke West-Duitse industrie-gebied alléén behouden kan worden wanneer het zwaartepunt van de verdediging op de Weser wordt gericht. Generaal Harding geniet in deze krin gen een grote populariteit, vooral omdat hü als tegenspeler wordt be schouwd van generaal Juin en straks in zijn kwaliteit van chef van de Generale Staf van het Britse impe rium zonder twijfel zal Ijveren voor de West-Duitse belangen. Niemand oeter dan generaal Harding weet, dat Duitsland zijn meedoen aan de-Euro pese verdediging wel eens afhankelijk zou kunnen stellen van de wijze, waar op bü alle plannen met de verlangens van de Duitsers rekening wordt ge houden. Misschien is de politieke be tekenis van ..Hold Fast" nog groter dan de militaire. Al wordt dan ook keer op keer offi cieel ontkend dat er geen controverse bestaat tussen de Nato-partners over de verdediging van Europa, dat er moei lijkheden op. hoog niveau zijn, wordt in de kringen van waarnemers der diverse landen niet tegengesproken, ook niet dat er verschil van inzicht met betrek king daartoe is tussen de generaals Harding en Juin. Vandaar dat eerst genoemde er naar streeft „Hold Fast", die hij, naar algemene opvatting, voor het grootste deel heeft, „gepland", koste wat het kost te doen slagen. STRAKKE ENGELSE DISCIPLINE Star en strak is de discipline bij de Engelse eenheden. Men krjjgt de indruk, dat de Britten meer doordrongen zijn van de grote be tekenis van deze manoeuvres dan de Belgen, en zeer zeker de Nederlanders. By de inrichting van hun bivak huldi gen de Engelsen het principe van een ver doorgevoerde dislocatie. Bij de onzen is het toepassen van een dergelijk systeem moeilijk door gebrek aan vol doende technische apparatuur. Op ae eerste dag van de denkbeeldige strijd hebben de Engelse getoond zich in snel tempo, en in volmaakte orde. te kunnen verplaatsen. De onzen, die vandaag nog ver achter de frontlinie liggen, zullen tegen het einde van de week moeten bewijzen, dat zij die kunst thans beter machtig zijn dan het vorige jaar bij „Counterthrust". Wel houden wij ook lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Ongewenste Russische belangstelling Ook werkelijke Sovjets teruggewezen 'Van onze speciale verslaggever' Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld heeft het Britse hoofdkwar tier als manoeuvre-stunt als Rus sen vermomde Duitse service-men laten doordringen in de kampe menten der deelnemende troepen, met weinig succes overigens. Naar eerst thans bekend wordt hebben echter Maandag werkelijke Russen geprobeerd dit te doen. Bij het plaatsje Fleckenhorst, in de on middellijke nabijheid van het staf kwartier van het eerste Neder landse legerkorps, hield een Ne derlandse marechaussee een auto aan, waarvan achter op de bunker een schild was aangebracht met een sikkel en hamer. De vier in zittenden legimiteerden zich als leden van de Sovjet-missie in de Britse zone. Door een Nederlands officier werd het gezelschap dui delijk gemaakt dat op zijn aanwe zigheid geen prijs werd gesteld. De heren reden daarna weg. In verband met dit voorval, dat een grote nervositeit bij alle on derdelen tot gevolg heeft gehad, is van het Britse hoofdkwartier een order uitgegaan, waarin wordt be paald dat leden der Sovjet-missie hoffelijk, doch beslist uit het ma noeuvre-gebied moeten worden ge weerd. Voorts is aan alle comman danten een opgave verstrekt van de merken en nummers van auto's - zes in totaal - waarmee de Rus sen kunnen rijden. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll nü weer ons hart vast, als wij hebben gezien hoe gedegen onze jongens zich hebben ingegraven. Men krijgt zo de indruk, dat zij van de idee uitgaan voorlopig in hun bivakken te kunnen blijven De moderne oorlog evenwel leert dat snel te kunnen „verplaatsen" een factor van overwegende betekenis is. Maar nogmaals, het bewijs moet nog geleverd worden! FUNESTE SITUATIE. Ons zwakke punt blijft het gebrek aan voldoende ma.eriaal Beter dan dit te verbloemen hetgeen een bepaalde voorliefde van enkele commandanten schijnt is zulks te erkennen. Trou wens, onze geallieerde vrienden weten dit. Wij hebben het voor „Hold Fast" kunnen brengen tot één volwaardig uit geruste divisie. Daarvoor hebben wy het hele veldleger moeten „plunderen". Een tweede divisie is er op papier, dat wil zeggen: het „skelet" hebben wy kunnen afvaardigen Een dergelijke situatie is funest, zeker als wij staan aangetreden met bond genoten. die tip top voor de dag kun nen komen. Uit gesprekken met Ne derlandse officieren is ons duidelijk geworden dat een dergelijke ongun stige toestand kan leiden tot het aankweken van een minderwaardig- (Insez. Med.-Adv.) FEUILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels „Dank je," antwoordde hij glim lachend en op luchtige toon voegde hy eraan toe: „Bovendien houd je van iemand anders, nietwaar?" Ze had haar gezicht van hem afge rend en haar profiel verried niets van haar gevoelens. Haar kin werd trots omhoog geheven en 'naar ogen staarden over het moeras. Wanhopig dacht ze: houd ik werkelijk van iemand? Haar hart fluisterde een antwoord, maar ze hukte ontkennend, als had iemand tot haar gesproken. „Het gaat mij natuurlijk niet aan," iel Nigel langzaam. Hy was eigenlijk niet in het minst in Toni's hartsgehei men geïnteresseerd en hij was bang, dat hij allerlei confidenties te horen zou vijgen. Hoewel hij het meisje heel aar dig vond, aardiger dan hij voor mogelijk had gehouden, na al het gezeur van zyn grootmoeder, voelde hij zich toch opge lucht. Zyn grootmoeder zou natuurlijk teleurgesteld zijn, maar tenslotte kon hij niets aan doen, dat Toni hem niet hebben wilde Je hebt me ten huwelijk gevraagd en ■i heb Je een blauwtje laten lopen," zei Toni, alsof ze zijn gevoelens kon raden. ,Je hebt dus je plicht gedaan." Ze wendde Sharra om en begon in ae richting van het huis terug te rijden. Nigel volgde haar gedwee. Alleen de Paarden schenen teleurgesteld te zijn, dat de rit niet langer duurde. Vol ongeduld zat Toni tijdens de avondmaaltijd aan tafel. Ze kon bijna het uur, dat ze Olivia mee naar boven rou nemen, niet afwachten. Tegen tien "ur was het zover en bracht Fisk de rolstoel naar boven. „Vind je het werkelijk niet erg, kind, hat je nu ook de rol van kamenier moet vervullen?" vroeg Olivia, toen ze alleen '■aren en Toni haar begon te helpen. Als je het tenslotte toch niet prettig '"ndt, kan ik altijd één van Della's tochters, die Rita uitstekend gedrild heeft, laten komen." „Ik vind het helemaal niet vervelend te helpen," stelde Toni haar gerust op kordate wijze vervolgde ze: ,Ik graag met U over Nigel praten. Tk J'ind het niet bepaald fa.r van U, dat U hem mij op zijn dak schuift." Ze begon Olivia's magere benen te masseren en wreef heftiger dan anders. „.Je hebt hem dus afgewezen?" vroeg Olivia. Va nzelf sprekend „Weet je, dat hij waarschijnlijk een half millioen dollar zal erven'" vroeg he oude vrouw op dezelfde misleidend 'nendelijke toon. Toni hield op met masseren en keek JP Olivia neer. Het was moeilijk boos tf zijn op het fragiele oude vrouwtje, dat 'ooral als ze op het grote bed lag, vol komen hulpeloos leek. Ze wist echter, dat er in dit frêle fi- Itturtje een ontembare geest huisde, me de levens van de mensen op Flo- riana naar haar inzichten wenste te regelen. Met moeite een lach uit haar stem weerhoudend, zei ze langzaam: „Het Interesseert me niet wat Nigel erft. Al kreeg hy twee millioen! Ik houd niet van Nigel en zal dat nooit doen. En ik wil niet, dat U hèm straft voor mijn gebrek aan gevoelens ten opzichte van hem!" „O, wil jij dat niet?" Olivia was rechtop gaan zitten en keek Toni met boos fonkelende ogen aan. „Weet U, dat het alléén mij aangaat, wat ik met mijn geld doe, juffrouw Martin?" Toni zuchtte. Ze werd alleen „juf frouw Martin" door Olivia genoemd, wanneer deze erg ontstemd over het een of ander was. Ze trachtte de bobs- heid, die ze in zich op voelde komen, te onderdrukken, en antwoordde zo kalm mogelijk: „En wat ik met mijn leven doe, is stellig enkel en alléén een zaak die mij aangaat, mevrouw Burden. Zoals ik U al dadelijk bij onze kennis making gezegd heb, ben ik niet te koop" „Dat heb je inderdaad gezegd. En je hebt 't nu dus bewezen. Ik dacht ech ter, dat Nigel wel acceptabel voor je zou zyn. als je besefte, dat je dan voor je verdere leven geborgen zou zijn. Je houdt toch van Floriana, nietwaar?" voegde ze er enigszins droefgeestig aan toe. „Het zou prettig voor me zijn, te sterven in de wetenschap, dat jij me hier zou opvolgen als meesteres van Floriana". „Maar U zult nog heel lang leven," wierp Toni tegen, terwijl ze geforceerd glimlachte „En ik neem aan, dat Nigel zelf wel een vrouw zal kunnen vinden, als de tijd daarvoor ryp is Ik ben er van overtuigd, dat U het ook niet pret tig gevonden zoudt hebben, wanneer men U een echtgenoot opgedrongen had!" Olivia lachte opeens vrolijk. „M'n lie ve kind. hü wérd inderdaad voor me uitgekozen en we waren dolgelukkig sa men gedurende vijftig lange jaren. Ik geloof, dat heel dikwijls een huwelyk met overleg beter slaagt dan zo'n on stuimig hartstocht-huwelijk van tegen woordig. Vroeger kwamen er byna geen echtscheidingen voor. Ik zie echter, dat je heel zeker van jezelf bent ten op zichte van Nigel, en daarom zullen we er niet verder over discussiëren". „Graag," zei Toni met grote warmte. „En wilt U me beloven, dat U de arme Nigel niet in Uw testament zult straf fen? Hij heeft zijn best gedaan en Uw wens uitgevoerd, door my ten huwelyk te vragen Ik kan me voorstellen, hoe afschuwelijk hij 't vond „Ga nu maar naar bed, m'n kind," zei Olivia streng, maar haar ogen lach ten. „Ik zal Nigel stellig niet de plan tages nalaten, tenzij hy met een be hoorlijke vrouw voor de dag komt. Hij zou de zaak in een jaar naar de maan helpen! Het hem toekomend deel van het geld krijgt hij echter vanzelfspre kend, maak je daarover geen zorgen!" „Dank U". Toni boog zich over de oude vrouw heen en kuste haar op de wang. Olivia, die volkomen verrast was door dit spontane gebaar, streek even langs Toni's vastberaden kinnetje. „ik geloof, dat je net zo stijfkoppig en eigengereid bent als ik op jouw leeftijd was," fluisterde ze met een lachje „Wees voorzichtig Toni, en doe geen overijlde, dwaze dingen. Je hart is groter dan je hoofd. Het spilt me werkelijk meer dan ik je zeggen kan, dat je niet de moeder van mijn achter kleinkinderen wilt worden. Goedennaoht!" „Goédennacht", antwoordde Toni zacht en terwijl ze naar haar eigen kamer ging. merkte ze tot haar verwondering, dat er tranen over haar wangen rolden. HOOFDSTUK 20 Monsieur Henri hield Toni's zware koperkleurige haar in zijn handen en trok een wanhopig gezicht. „Het is jam mer, het is zonde om dat prachtige haar af te knippen. We zien hier in Mi randa niet vaak haar als dit. Het- is prachtig, als zijde, echt Titlaans van kleur". (Wordt vervolgd) Panda en de schat van het eenzame eiland 41„Wel Herbert", vroeg de kapiteinsvrouw streng, „heb je niets te zeggen, dat je eigenaardig gedrag verklaart? Hoe kun je je gezag over de bemanning handhaven, als je je tot zulke flauwe grapjes ver laagt5 Spookje spelen... bah! Probeerde je leuk te zijn5" „Leuk?!" herhaalde de kapitein, „zie ik er uit alsof ik het leuk vind?" Ha!" vervolgde hij. zich meer en meer opwindend, „reuze pret heb ik gehad! Eerst valt een zeil op mij. dan springt een of andere idioot boven op mijn hoofd en doet mij bijna stikken, daar na wordt ik met touw omwonden en ingepakt als een postpakket en als ik tenslotte half gesmoord uit dat zeil kom. vragen ze me nog of ik leuk wou zijn!!" Hij stokte, borrelend van woede en zelfbeklag. „Juist. hum", zei zijn gade, die uit het opgewonden verhaal de ware toedracht nu begrepen had. „dit bewijst, dat er dus niets aan de hand ivas in het ruim en dat dus al die praatjes over spoken of ver stekelingen pure fantasie waren. Pure fantasie!" herhaalde zij. terwijl zij Jolliepop bestraffend aan keek. „Een zeer scherpzinnige gevolgtrekking", mompelde Jolliepop. zijn buil voorzichtig betastend, maar als alles inbeelding is. moet ook deze buil denkbeeldig zijn! Varkensmarkten worden geschorst De ontwikkeling van de varkenspest heeft de Minister van Landbouw, Vls- sery en Voedselvoorziening genoopt tot het treffen van maatregelen, welke eer doeltreffende beperking van het be smettingsgevaar beogen. Zo zullen met ingang van 22 Sep tember 1952 de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden geschorst, al thans voorzover het de aanvoer van fok- en opfokvarkens betreft. De maatregel heeft derhalve geen betrek king op slacht varkens. Uitgezonderd van het sohorsingsver- bod zijn de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel ten Zuiden begrensd door Zwart-ewater, Dedemsvaart en Vecht, alsmede Zeeuws Vlaanderen en de Waddeneilanden met inbegrip van Texel. Ook het houden van keuringen en tentoonstellingen van varkens is in het gehele land verboden. Gelyktydig met hef schorsen van de varkensmarkten zal een vervoers- verbod van varkens van kracht wor den, en wel van varkens uit het ge bied waarin het houden van markten is geschorst, naar het overige gebied. Ook hier is een uitzondering toege staan voor varkens, die onmiddellijk naar de slachtplaatsen worden ver- woerd. Het transport hiervan zal dus zonder enige beperking kunnen ge schieden. heidscomplex. Zeker zal er dan ook door de hoogste legerleiding naar gestreefd moeten worden, dat de toe gezegde materiaalvoorziening in ver sneld tempo geschiedt, opdat ook Nederland dat zich met betrekking tot de opbouw van zyn leger grote opofferingen getroost bij een vol gende oefening op volwaardige wijze kan deelnemen. Aan de legeroefcning ..Hold fasf'. die ten doel heeft na te gaan. m hoeverre de noordelijke strijdkrach ten in staat zijn zich in een defen sieve strijd te weren tegen een veel sterkere tegenstander, nemen Bel gen. Canadezen. Engelsen en Ne derlanders deel. in totaal 150.000 man. De Nederlandse troepen, in totaal 35.000 man. liggen op de linker flank van het blauweleger in de buurt van het stadje Oelde. Generaal S. Opsomer. de comman dant van de Nederlandse troepen, inspecteert hier een verdekt opge stelde Nederlandse mitrailleurpost. (Telefoto) Jeugdherberg in Noordwijk? Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld te be sluiten om zich garant te stellen voor de voldoening van rente en aflossing ener 50-jarige annuiteitslening ad f 79.000 a 4 ten behoeve van het oprichten van een jeugdherberg te Noordwijk. De vroegere jeugdherberg te Noord wijk, „De Duinark" werd in 1940 door de bezetters afgebroken. Naar ons van de zijde van het Vrijo Toneel wordt medegedeeld, is de onge steldheid van de acteur Oor Ruys, die gisteren in een Amsterdams ziekenhuis is opgenomen, niet van ernstige aard. Hij zal in het ziekenhuis een tiendaagse kuur ondergaan en men ver wacht. dat hy op 1 October as. weer op zal treden in de première van „Enge len zonder vüeugels". Intussen neemt zijn broer Anton zijn rol over in „Het witte schaap van de familie". Radio-programma VOOR VRIJDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.muziek; 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Granvmuzlek; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.05 Gram.muzlek; (9.35—9.40 Waterstanden); VPRO 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Gram.muzlek; 1030 Schoolradio; 10 50 Orgel en zang; 11.20 Voordracht; 11.40 Nederlandse mu ziek; AVRO 12.00 dansmuziek; 12.30 Land en tulnbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muzlek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.muz.; 13 30 Metropole orkest: 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram.muzlek; (plm. 14.55 Voor dracht); VARA 16 00 Joods programma; 16.30 Voor de Jeugd; 17.00 Kamerkoor: 17.15 Muzikale causerie; 18 00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel: 19 10 „Wie van ons heeft de vrijheid ln pacht?", klank beeld; VPRO 19.30 Bespreking van het Bijbelse toneelspel De droom der gevan genen"; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 0.05 Boekbespreking; 20.15 Tenor Lichte muziek; VPRO 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; VARA 23.00 nieuws; 23.1524 00 Gram muziek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7 00 nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gram muziek; 7 45 een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 18 Gram. muzlek; 8 45 Idem; 9.00 Voor de zieken: 9 30 voor de hulsvrouw; 9.35 Gram.muzlek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Bariton en plano; 11.35 Gram.muzlek. 12 00 Suri naamse volksmuziek; 12.30 Land- en tuln bouwmededelingen, 12.33 lichte muziek: 12 59 klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13 45 Planoduo; 14 00 „De CHvla en wlnterbloelende Begonia's", causerie; 14.15 Gram.muzlek; 15.10 Strijkkwartet; 15 40 Voordracht; 16 05 Vocaal ensemble; 16 35 Voordracht; 16 55 Gram.muzlek, 17.00 Voor de Jeugd, 17.30 Militaire reportage; 17 40 Gram.muzlek; 17 45 Fries program ma 18 00 Gram.muzlek: 18.15 Lichte mu ziek; 18.45 „Een goed woord voor een goede zaak"; 18.50 Gram.muzlek; 19 00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Regerings uitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gram.muzlek; 19.40 Radiokrant. 20 00 „Israél In Egypt", oratorium (gr.pl.); 21.30 ..Het kistje met de rode Camella's", hoorspel; 22.10 Gram.muzlek, 22.15 Vlooi, cello en plano; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berlchten; 23.15 24.00 Gram muziek Experimenteel Telet Isleprogramma voor de NCRV. 20.1521.45I. Journaal. II Weerbericht. III. „Op Thuys te Muyen", hoorspel. Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.00 Dansmuziek; 12 25 Gevarieerd pro gramma: 12 55 Weerberichten; 13.00 Nieuws; 13 10 Gram.muzlek; 14.00 Orkest concert'; 15.00 Hoorspel; 15.30 Zangrecltal; 16 30 Gevarieerde muziek; 16.50 Causerie; 17 00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberich ten. 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18 20 Mars en walsmuziek; 19.00 Amusementsmuziek; 19 30 Symphonle-orkest. koor en solisten; 21.00 Nieuws; 21 15 Amerikaanse nieuws brief. 21.30 Gevarieerde muziek; 22 00 Causerie; 22 15 Vlooi en plano; 23.00 23.03 Nieuws Engeland. BBC Light Programme (1500 en '117 M.) 12 00 Gevarieerde muziek; 12 45 Orkestconcert; 13 45 Voor de kinde ren; 14 00 Voor de vrouw; 15 00 lichte muziek; 15.45 Amusementsmuziek; 16.15 Mrs Dale's Dagboek: 16.30 Orgelspel; 17.00 Lichte muziek. 17.30 Gram.muzlek; 18.15 Deense kinderen; 18.45 Hoorspel; 19 00 Nieuws en radiojournaal: 19.25 Sport; 19.30 Twintig vragen; 20 00 Gevarieerd program ma; 2030 Gram.muzlek; 2045 Interview; 22.15 Gevarieerde muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Actualiteiten, 22.20 Lichte muziek: 23.00 Voordracht; 23.15 Lichte muziek; 23.5624 00 Nieuws. Nordwestdentscher Rundfunk (309 M.) 12.00 Gevarieerde muziek: 13 00 Nieuws; 13 25 Vrolijke muziek; 15.50 Operettemuz 16.15 Kamermuziek; 17.00 Nieuws; 17.45 Gevarieerde muziek; 19,00 Nieuws- 19.30 Balletmuziek; 21.45 Nieuws; 22.05 Jazz muziek 22.30 Amusementsmuziek: 23.00 Lichte muziek; 24.00 Nieuws; 0.30 Dans muziek; 1.15 Gevarieerde muziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Orkestooncert; 13.00 Nieuws: 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.28 Gram.muz.; 19.30 „Die Melsterslnger von Nürnberz", opera; 23 4524.00 Nieuws. Belglé, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram.muzlek; 12.30 Weerberichten- 12.34 Gram.muzlek; 13 00 Nieuws; 13.15 Orgel spel: 14 00. 15.00 en 16.00 Gram.muzfek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.muzlek 17.40, 17 50 en 18.10 Gram.muzlek: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.40 Joodse Litur gische gezangen; 20.10 Gram.muzlek; 20.15 Symphonle-orkest en solisten: 22 00 Nieuws; 22.15 Gram.muzlek: 22.5523.00 Nieuws. •181 M. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00, 15.00 en 16.00 Gram. muzlek; 16.15 Pianorecital. 17.00 Nieuws: 17.15 Lichte muziek: 18.30 Koorzang: 18 45 Gram.muzlek; 19.45 Nieuws; 20.00 Om roeporkest; 21.00 en 21.30 Gram.muzlek: 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuziek; 22.50 Nieuws. DONDERDAG StadszaalGalaconcert Concertgebouwor kest t.g.v. Congres MIJ tot bev. der Ge neeskunst. 8.30 uur nam. Waaggebouw: Vebo-ka asten toonstelling. VRIJDAG StadszaalPlanoconcert Stefan Askenase. 8 uur nam. ^Veemarkt: Vebo-tentoonstelllne. 9 uur Waaggebouw: Vebo-kaastentoonstelllng. ZATERDAG DAGELIJKS Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling „Vertrouwd bezit van vreemde herkomst". Tot 1 October dagelijks van 105 uur. ('s Zondags van 1—5 uur). Laken halSch lid erhen ten toonste 111 n g. (Werkdagen 105 u.: Zondags 15 U.j. DE BIOSCOPEN LIDO „De zonen van de Musketiers" (14 jaar). Zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. LUXOR ,,'s Nachts langs de weg" (18 Jaar). Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. REX „De strijd om Apache Pas" (14 Jaar). Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. TRIANON „Het Testament van dr Ma- buse" (18 jaar). Zondag: 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 CASINO .Het geheimzinnige leven van dr Faust" (18 Jaar). Zondag: 2 30. 4 45 7 en 9 15 uur. Werkdagen: 2.30. 7 en De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt vau Zater dag 13 September 13 uur tot Zaterdag 20 o waargenomen door-

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3