LEIDSCH DAGBLAD De crisis in de Franse Communistische partij Pinay lacht in zijn vuistje Saargebied toch te Straatsburg op agenda Houtzweiidel kost ruim half millioen aan deviezen glsle Jaargang DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 No. 27716 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.— per kwartaal: f 0 47 per week Witte JBingel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 (Telefonisch van onze Franse correspondent). De crisis in de Franse communistische partij, die al enige maanden broeide, maar gisteren door een lang commu niqué in het partijblad „lHumanité" officieel voor het eerst aan de dag is getreden, is een gevolg van de tegen stellingen, die sinds de oprichting tus sen de revolutionnaire en meer gematig de leden op geregelde tijden aan de dag zyn getreden. Nu André Marty als een der vier secretarissen-generaal is afgezet, en Charles Tillon uit het partij bestuur gestoten is, mag men wel con cluderen, dat de meer gematigde elementen maar alles is natuurlijk betrekkelijk over de radicalisten hebben gezegevierd, en dat dus een tegemoetkomende politiek, de politiek van de uitgestrekte 'land, zoals dat in het partij-jargon heet, tegenover anders denkende arbeiders, zelfs te genover niet-proletariers, zoals kleine middenstanders en intellectuelen, in de naaste toekomst gevoerd zal wor den. Marty en Tillon waren namelijk de exponenten van de ultra-linkse stro mingen in de partij en ze hadden hun prestige voornamelijk te danken aan hun revolutionnaire verleden. In 1917 had Marty, met zijn schild knaap Tillon, een muiterij ontketend op een Frans oorlogsschip, dat in de Zwarte Zee veranker 1 lag, en In 1936 behoorden beiden tot de voornaamste militaire leiders der communistische internationale legioenen, die in Spanje aan de kant van de republikeinen vochten. Hun gedrag tijdens de laatste oorlog, toen ze wel te verstaan eerst na Hitiers aanval op Rusland een zeer actieve rol speelden in het Franse ver zet, werd ook door niet-communisten gewaardeerd, en als uiting van die er kenning, in zekere zin, kreeg Tillon :n het bevrijdingscabinet van generaal de Gaulle, en later in de regeringen Bidault en Ramadier belangrijke ministersposten zoals die van wederopbouw, van lucht vaart en zelfs van bewapening toebe deeld. Het was de socialistische premier Ramadier, die ruim twee jaar geleden uiteindelijk de communistische excel lenties uit de Franse regering stootte, waarin ze sedertdien zoals men weet niet meer zijn teruggekeerd. In het zeer uitvoerige communiqué, dat nu door het communistisch par tijbestuur gepubliceerd is, valt tussen de regels wel duidelijk te lezen, dat de controverse tussen Marty en Tillon enerzijds en de rest van de leiding anderzijds voor een goed deel ai in de bezettingstijd wortelt. Tillon moet in het partijbestuur min der vriendelijke dingen hebben gezegd over de gedragingen van Tborez, die in '39 deserteerde, en uitweek naar Mos kou, en daarop moet de vrouw van Thorez, Jeanne Vermeersch, die ook in het partijbestuur zitting heeft, en niet op haar mondje is gevallen, hem, Tillon, op vinnige toon van repliek hebben ge diend. Tillon is voor deze uitlatingen over de almachtige Thorez, een soort majesteitsschennis, en ook wel voor andere overtredingen, met een tijdelijke, maar geheime, ex-communlcatie ge straft, en het schijnt dat in een per soonlijk gesprek Marty partij voor hem getrokken heeft. Marty had dus zijn persoonlijke gevoelens voor zijn vriend Tillon boven de officiële partij-dlscipli- ne gesteld, en dat wordt door deze de gradatie hem even Ingepeperd. Geroyeerd zijn ze intussen geen van beiden, maai het is zeker nog maar een Drie woordvoerders hebben gisteren tijdens het politieke debat van de Euro pese Assemblee spoedige opneming van Duitsland in het Atlantisch Pact bepleit. Het waren de Engelse conservatieven Hollis en Boothby en de Noorse socialist F:nn Moe. die zulk een opneming de enige mogelijkheid voor een oplossing van van het Duitse vraagstuk achtten. Er waren geen Duitse reacties op de schil dering door de belde Britten van de ge varen, die verbonden waren aan de op neming van een Duitsland met terri toriale eisen in de verdedigingsgemeen schap. De Duitsers concentreerden veeleer hun aandacht op een nieuwe en deze keer geslaagde poging om de politieke verhoudingen in het Saargebied op de agenda te plaatsen. De politieke com missie zal zich daar nu mee moeten bezig houden. Door een voorstel van onze landge noot Van der Goes Naters werd ook de toekomst van het Saargebied op dc agenda geplaatst. Het hoogtepunt van het politieke de bat, dat heden zal worden gesloten, vormde ook nu weer de ln gespannen aandacht gevolgde rede van oud-presi dent Spaak. Hy had zich te verweren tegen een Britse beschuldiging dat hy de thans door hem met kracht voorge stane continentale federatie nog pas twee jaren geleden scherp had afgewe zen op grond van de gevaren van een _„oDuitse overheersing. Die afwijzing was kwestie van korte tijd, dat deze twee toen volgens Spaak gebaseerd op de nog B(j herhaling is zijn terugkeer aan gekondigd, maar niettemin is zeker, dat zijn gezondheidstoestand nog al tijd zo zwak is, dat hij pas na vele maanden, zo geen jaren, de werkelijke leiding van de partij weer in handen zal kunnen nemen. Na de manifestatie tegen generaal Ridgway, van welks mislukking nu Marty en Tillon wel aansprakelijk zul len worden gesteld, is deze crisis de tweede ernstige nederlaag voor de Fran se communistische partij sedert Thorez' afwezigheid. Vredes-partisanen en aanverwante crypto-communistische organisaties zul- voormalige helden van het Franse com munisme, die nu officieel veroordeeld werden wegens hun seetarisme, hun plaats in zullen kunnen gaan nemen in het legioen van de officiële „vijan den van het proletariaat" en van de „giftige slangen", waartoe ook mensen als Tito, Detkov, Slansky en Anna Pau- ker en zo vele andere voormalige groot heden van het internationale commu nisme behoren. Marty en Tillon werden in de party- u;ilbU.wuuuimi9uauic <Ui- brochures als Frankrijks grootste zonen len sterker op de voorgrond gaan tre- uitgeroepen en Marty's „antieke een- - voud in zijn privé-leven" werden de Franse communisten als een navolg baar voorbeeld voor ogen gehouden. Hun prestige was vooral onder de meer dynamische elementen in de party dan ook zeer zeker groot. Daarom kan men nu verwachten, dat de maatregelen, die thans zo onver wacht tegen hen genomen zijn, ook wel in de lagere regionen niet zonder uitwerking zullen blijven. Men houdt in politiek? kringen na melijk rekening met zware stormen, die voor de Franse communisten te ern stiger zijn daar Thorez nog steeds niet aanwezig is om de tegenstellingen te overbruggen. Met Thorez aan het hoofd van de party, wiens politieke leider schap en capaciteiten, ook door de te genstanders unaniem worden erkend, zou deze crisis zeker nooit naar buiten zijn getreden. Ware hij nu in Parijs, dan zouden de gevolgen nu nog moge lijk tot een minimum beperkt kunnen worden. Maar Thorez zit nog altijd in de Sovjet-Unie, waar zijn gedeeltelijke verlamming thans wordt behandeld. den. Maar resultaten behoeven daar niet van te v/orden gevreesd. De Franse communisten hebben hun grote tijd duidelijk gehad, al kunnen ze nu dan ook nog op een enorme stemmenaan- hang bogen. De splijtzwam heeft ze aangetast en de ervaring heeft geleerd, dat deze in autoritair geleide bewegingen ge woonlijk diepe snoren achter Iaat. Het spreekt vanzelf dat de regering Pinay en de centrum-partijen de moei lijkheden in de communistische gelede ren thans met gTote aandacht volgen en dat deze crisis door hem met grote dankbaarheid wordt begroet. Nadat bij de Gaullisten enkele maan den geleden een ernstige crisis uitbrak, die overigens nog steeds niet is uitge werkt, lijkt nu ook de linkse oppositie op haat beurt af te brokkelen. Op beide fronten werd en wordt het extremisme afgezwakt, en uiteraard betekent dat een versterking van het eentrum. Pinay-la-chance geluksvogel Pinay moet zo een nieuwe reden hebben om in zijn vuistje te lachen. Belangrijke rede van Spaak WEERBERICHT Kans op buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht in het binnenland hier en daar mist en plaatselijk lichte nacht vorst. overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 19 SEPTEMBER. Zon op: 6.21 uur: onder: 18.46 uur. Maan op: 6.32 uur; onder: 18 27 uur. Hoogwater te Katwijk te 328 en 15.45 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Op het onbewoonde eiland San Benedicte. dat 1255 km ten zuiden van San Diego ligt. heeft zich in zeer korte tijd zes weken) een werkende vulkaan gevormd. Een geoloog ging in een vliegtuig over de werkende krater, en deelde na derhand zijn bevindingen mede; de krater van de vulkaan ligt op 320 merer boven de zeespiegel en heeft de vorm van het eiland geheel ver- cnaerd. Dit is sinds mensenheugenis de eerste \nlkaan. die in dit deel van de Stille Zuidzee - ten oosten van Hawaii - heeft gevormd. bestaande hoop. Engeland in de Euro pese federatie te betrekken. Die hoop was nu opgegeven. ..Het gaat er nu niet langer om te treuren om hetgeen wij niet hebben kunnen bereiken, doch wij moeten ons ten volle wijden aan hetgeen wij wel kunnen verwezenlijken", aldus het ar gument van de Belgische politicus. Spaaks rede was een felle aanval op de geest van concurrentievrees en van pessimisme, die over de Raad van Euro pa was gekomen, sedert 6 Europese landen de weg naar een federatie had den gekozen. De ontwikkeling en in het bijzonder de door de minister Eden voor de assemblee afgelegde verklaring toon den volgens Spaak aan, dat er geenszins reden voor zulk een pessimisme was. De samenwerking van Engeland met de 6 landen van het continent gaf volgens hem alle reden tot hoop, dat de door velen gevreesde scheiding in Europa niet zal behoeven in te treden. Een betere samenwerking met het gezagsorgaan voor kolen en staal als door het zenden van de Britse missie naar Luxemburg had men, aldus Spaak, niet kunnen ver wachten. Ook met de verdedigingsgemeenschap was Engeland bij voorkeur verbonden door garantie en door de aanwezigheid van zijn troepen in Duitsland. In de Europese pre-constituante zouden drie Britse waarnemers meewerken en zij zouden daarmede kunnen verhinderen, dat een neiging tot definitiefe scheiding in het Europese statuut zou worden ge bracht. En wanneer de Brit Gordon Wal ker inderdaad gelyk zou 'hebben met zijn mening, dat de Europese gemeenschap pen geen bovennationaal karakter zou den krijgen, zou dat volgens Spaak de samenwerking met Engeland nog aan zienlijk kunnen versterken. Zo begon nen, volgens de Belgische socialist, de banden met Engeland reeds bepaalde vormen aan te nemen. De enige continentale vertegenwoor diger. die nog waarschuwde voor een ■oortgaan op de weg naar federatie was ie Duitse socialist prof Schmid, maar zyn rede was toch minder scherp dan zoveel, wat de Duitse sociaal-democra ten thuis en vroeger over het probleem hebben gezegd. De vorming van een kleine gemeenschap behoefde volgens Schmid niet noodzakelijk te leiden tot een breder verband. Integendeel, men liep het risico een nieuw blok te vormen de Europese buitenstaanders in de armen van de Verenigde Staten te dry- ven. De Duitse socialisten bleven er bij. dat de vormen der kleine Europese sa- menwerkinkg zo los moet blijven, dat de Britten en andere geen bezwaar zouden behoeven te hebben deel te nemen. In de lange reeks redevoeringen over heerste het inzicht, dat de rol van de Raad van Europa niet was uitgespeeld, doch dat er voor dit orgaan van de 15 naties eerder nieuwe taken zouden ont staan. Daarom moest volgens de Noorse socialist Moe het nieuwe gezagsorgaan waken tegen een neiging tot isolering van de Raad Verscheidene sprekers, waar onder Spaak. Moe en de Engelsen Brown en lord Layton vroegen de assemblee in de toekomst meer aandacht aan de eco- romische vraagstukken te gaan besteden Er werden ook waarschuwingen geuit te gen een overbelasting van de agenda. Liever dan talloze vraagstukken opper vlakkig aan te snijden kon men volgens Spaak beter minder bijzonder goed doen Twee Nederlanders, die ook aan het debat deelnamen. Bruins Slot en Van der Goes van Naters. waren eveneens van mening, dat de Raad van Europa nog een belangrijke taak te vervullen heeft Twee andere Nederlandse afge vaardigden. mej. Klompé en de heer Korthals, zullen heden aan het woord komen. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en de Internationale Bond van Christelijke Vakverenigingen, waarbij vele millioenen nlet-communis- tische arbeiders zyn aangesloten, hebben Geen mijnwerkersstaking in Amerika John Lewis, voorzitter van het Ame rikaanse mynwerkersvakverbond. heeft een voor'opige overeenkomst met de mljndirecties gesloten. Het gevaar voor een staking der mijnwerkers, in verband met het aflopen der bestaande arbeids overeenkomsten op 1 October a.sis hierdoor afgewend. Arabische Liga wil economische blokkade van Israël De politieke commissie van de Arabi sche Liga heeft haar goedkeuring ge hecht aan aanbevelingen voor een eco nomische blokkade van Israel. Een sub commissie zal de aanbevelingen in een definitief voorstel verwerken, dat weer aan de politieke commissie zal worden voorgelegd. Onder de aanbevelingen is er een. die voorziet ln een bovcot van alle maat schappijen of fabrieken, die agentschap pen in Israel vestigen. Voorts zou door de aan de blokkade deelnemende Ara bische landen een streng toezicht op de uitvoer worden uitgeoefend, opdat ook niet op indirecte weg waren uit deze staten in Israel zouden worden Inge voerd. In Arabische staten zou moge lijk dwangarbeid of de doodstraf wor den ingesteld op overtreding van het verbod op handel drijven met Israel, dat men in het b'okkadevoorstel wil opnemen. OOST-DUITSE AFVAARDIGING VRIJDAG TE BONN Het presidium van de Volkskamer van Oost-Duitsland zal zyn delegatie morgen in plaat-s van Maandag naar Bonn zen den. Dit is geschied op verzoek van de voorzitter van de West-Duit-se Bonds dag wegens het bezoek van De Gasperi aan West-Duitsland ln het begin van de volgende week. Mevrouw Constance Spry, een auto riteit op het gebied van bloemen en bloemversieringen in Engeland, heeft de opdracht gekregen het Ministerie van Publieke Werken te adviseren bij de komende voorbe reidingen op het gebied van bloem versieringen. voor de kroning van Elizabeth II van Engeland. Zij ver zorgde ook de bloemversieringen voor de bruiloft van de Koningin. Mevrouw Spry bij een van haar lievelingsplanten. Amerikaanse atoomwapens arsenaal in „afzienbare tijd" groot genoeg Gordon Dean. voorzitter der Ameri kaanse congressionele commissie voor de atoomkracht, heeft in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van rechtskundigen verklaard dat de dag zal aanbreken waarop de Verenigde Staten de vervaardiging van atoomwa pens kunnen stop zetten, „omdat het Amerikaanse atoomwapensarsenaal dan groot genoeg zal ziin om ln een oorlog het oorlogspotentieel van welke mo gendheid of combinatie van staten ter wereld ook volledig te kunnen vernieti gen" Hij voorspelde dat deze fase „in voorzienbare toekomst" zal worden be reikt, hieraan toevoegend dat het even wel nog wel enige jaren zou duren, voordat het zover zou zijn Dean verklaarde verder, dat de ge leerden, die zich met de kernsplitsing en haar aanwendingsmogelykheden be zig houden, van mening zijn dat de kos ten, verbonden aan gebruiken van atoomkracht voor vreedzame doelein den. sterk verlaagd kunnen worden. Hij wees op de resultaten, die thans reeds in dit opzicht worden bereikt (o.a. by landbouw en oliewinning). Dean besloot met te zeggen dat het z.i. mogelijk zou zijn dat de Ver Sta ten. wanneer zij over voldoende atoom wapens zouden beschikken, althans enige van de daarvoor gebruikte ver- vaardigingsmiddelen zouden aanwenden voor het toepassen van atoomkracht voor vredesgebruik. De West Duitse christendemocrati sche partij heeft bekendgemaakt, dat Hans Bodensteiner, lid van het parle ment, uit de partij is gezet Volgens de party heeft hij een schriftelijke belofte, waarbij hij heeft toegezegd zyn politieke artikelen voor publicatie met zijn partijgenoten te be spreken, gebroken. „Hij deed zyn cri- tiek op party en regering vergezeld gaan met valse aantijgingen" zo ver klaarde de partij Zy voegde hier nog aan toe: „Het feit dat de Sovjetpropa ganda van zyn beweringen gebruik maakte om verwarring te stichten tus sen Oost- en West Duitsers maakte het optreden bijzonder ernstig". V er schillende Oostenrijkers gearresteerd (Speciale berichtgeving). Voor meer dan een half millioen gulden is ons land, en een drietal Nederlandse handelaren, door een groep Oostenrijkse oplichters bena deeld. In verband met deze affaire, die door de accountantsdienst van de Ned. Bank ter controle van deviezen- vergunningen aan het rollen kwam, hebben enige Amsterdamse politie mannen en een accountant van de Ned. Bank in Oostenrijk een uitvoerig onderzoek ingesteld. In December 1950 wendde een in Den Haag wonende Oostenrijker, zich tot een Utrechtse grootindustrieel, met de mededeling, dat h i een heel grote partij naaldhout in Oostenrijk kon kopen. Deze mededeling werd op de wekelijkse houtbeurs te Amsterdam gedaan. Voor eventuele financiële steun zocht de Utrechtenaar contact met een Amster damse aannemer en met een Noord- Hollandse hereboer. Samen toog men naar Oostenrijk, waar in eerste instan tie de oorspronkelijke verkoper ln het geheel niet oleek te bestaan. Binnen een half uur wist de Oostenrijker echter een tweede „verkoper" te vinden, die met grote verhalen, krantenknipsels en foto's ter tafel kwam. Deze bracht de Nederlanders in con tact met een „Oberforstrat", van wie echter later 'bleek, dat deze Jaren geleden uit dit ambt wegens malver saties was ontzet. De onderhandelin gen vlotten goed en er werd een ontwerp-contract gemaakt voor de levering van 30.000 kubieke meter het ministerscomité van de Raad van Europa verzocht permanente banden lussen hun organisaties en de Raad tot stand te brengen in die zin, dat waar nemers van de Raad en der vakvereni gingsfederaties elkanders vergaderinggen zouden kunnen bywonen en elkanaer volledig op de hoogte zouden stellen van de wederzijdse werkzaamheden eh be sluiten. hout, ten bedrage van f. 544.000. Met dit ontwerp-contract gingen de Hol landers vergenoegd huiswaarts en lieten de verdere afwikkeling van het contract aan de Oostenrijker uit Den Haag over. Men slaagde er in, na enige omwer king van het contract, de nodige devle- zenvergunningen van de Ned. Bank te verkrijgen en wachtte op de leveringen, zes wagons hout, tezamen 180 kubieke meter in Nederland ter waarde van f. 25.000. Pas dit voorjaar kwam er iemand bij de Hollandse groep om te zeggen, dat hy belast was met de „likwidatie" van het contract, dat in de uitvoering op moeilijkheden was ge strand. Hij verlangde bovendien nog eens f. 30 000 wegens prijsstijgingen. Dit geld werd hem inderdaad ter hand gesteld en er volgde een levering van nogmaals zes wagons hout. echter van volkomen inferieure kwaliteit. Inmiddels was ook de Ned. Bank, die wel de deviezenvergunningen, maar niet de importnota's had gezien, actief ge worden en nadat gebleken was, dat de Nederlanders het slachtoffer waren ge worden van oplichterij, heeft de Ned. Bank de zaak aan de politie in Amster dam overgedragen. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat er een vijftal zwendelaars heeft ge werkt en van het Nederlandse geld goede sier heeft gemaakt. De tweede verkoper heeft een zaak gekocht van dat geld, zich een huis laten bouwen en een luxueuze auto gekocht. Verder had hij zijn belastingschulden en an dere zaken er mee betaald. Inmiddels was hij reeds uit andere hoofde gearresteerd, ^y had namelijk hetzelfde spelletje ook met een Zwit serse groep gespeeld en zat in verband daarmee in Oostenrijk al in voor-arrest. De Nederlandse politie heeft met de Oostenrijkse Justitie uitmuntend sa mengewerkt en men heeft voor een groot deel, wat Oostenrjj' betreft, de zaak kunnen reconstrueren, zodat in Oostenrijk thans een aantal lieden onder arrest Is gesteld. Thans resten nog enige verdere on derzoekingen in Nederland, zowel ils in Oostenrijk, die door de Justitie van beide landen geleid worden. De Europese tuchtoefening op grote schaal, die op het ogenblik wordt gehouden, draagt dc naam ..Blue Alliance". Meer dan 1200 straal jagers van alle typen nemen er aan deel. Ook de Nederlandse lucht strijdkrachten zijn ingeschakeld. Op écn van de Nederlandse vlieg velden krijgen de bestuurders van de straaljagers het sein: .stand by", het teken van de hoogste paraat heid. Zo snel mogelijk nemen zij hun plaatsen in de vliegtuigen in. om klaar te zijn als zij „de lucht in moeten". Behandeling van Duitse oorlogsmisdadigers De West Duitse minister van arbeid, Storch, heeft in de West Duitse Bonds dag verklaard, niet bereid te zijn vrij gelaten oorlogsmisdadigers te behande len als vrijgelaten krygsgevangenen. Hij antwoordde op desbetreffende vragen van rechtse zijde, dat wel steun aan de vrijgelatenen wordt verleend. Kanselier Adenauer zeide, dat de Amerikaanse hoge commissaris. Walter Donnelly, bemiddelend by de Sovjet commandant in Oost-Duitsland, gene raal Tsjoeikof. opgetreden is ten" be hoeve van de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde gevangenen in Spandau, waar de vroegere „plaatsvervangende Fuehrer", Rudolf Hess en lotgenoten onder een streng regiem zijn geplaatst. Deze gevangenen, aldus Adenauer, vor men speciale gevallen, daar de gevan genis onder toezicht staat van de vier bezettende mogendheden en „een dezer mogendheden" zich in grotere mate verzet tegen het verlenen van meer fa ciliteiten aan deze gevangenen. Sinds April 1950 wdren 2 632 Duitse gevangenen door de geallieerden vrij gelaten. Thans, zo vervolgde de kanse lier. bevinden zich nog 1.017 gevangenen in Westelijke landen. De kanselier zeide niet van mening te zjjn. dat alle thans nog' gevangen ge houden Duitsers in aanmerking ko men voor vrii'ating. Velen van hen zouden zware straffen van Duitse ge- rechthoyen hebben gekregen. ,,Gy moet niet vergeten, dat de geallieer den ook rekening dienen te houden met de openbare mening in hun ei gen landen en niet slechts met die in West-Duitsland". Nieuw Sovjet-veto op komst Gisteren heeft de Russische afge vaardigde Jacob Malik in de Veilig heidsraad verklaard, dat Japan niet kan worden beschouwd als een souvereine en onafhankelijke staat, waarmede hij to kennen gaf. dat hy zijn veto zou uit spreken over het Japanse verzoek om toelating tot de V.N. Voordat Malik het woord nam. hadden de V.S., Engeland en vier andere leden zich volledig ach ter het Japanse verzoek geschaard. Ma lik achtte het .voorbarig" over de toe lating van Japan te spreken indien niet eerst de volgende voorwaarden waren vervuld: 1). terugtrekking van alle bui tenlandse bezettingstroepen uit Japan en 21. het sluiten van vredesverdragen tussen Japan ener- en de Sovjet-Unie en China anderzijds. Ook de overige leden van de raad steunden de toelating van Japan, zodat alleen de Sovjet-unie tegen bleek te zijn. In de wervelstorm, die het afgelopen weekeinde het Mexicaanse dorp Covuca de Benitez. niet ver van Acapulco. heeft bezocht, zijn dertig personen om het leven gekomen. Zy zijn verdronken in de overstro mingen, welke tengevolge van de zware regenval optraden. ERNSTIG TREINONGELUK IN KOREA. Bij Intsjon (Korea) is gisteren een trein ontspoord tengevolge van de ont ploffing van de locomotief Een vijftien tal personen is om het leven gekomen. Et zijn ongeveer 200 gewonden, waar van vele ernstig. Drie rijtuigen, waarin zioh vele sohoolkmderen en arbeiders bevonden, zyn ontspoord. De trein botste tegen de Noordelijke pijler van een brug op de lijn Seoel- Intsjon. In de trein bevonden zioh ongeveer 500 reizigers. Naar verluidt, is maarschalk Tito enige maanden geleden voor de derde maal in het huwelyk getreden. Tito was gescheiden van zijn tweede echtge note. een Sloveense, die hij gedurende de oorlog huwde (zijn eerste vrouw, een Russische, was overleden). Tito heeft twee zoons, de 30-jarlge Zarko uit zijn eerste huwelijk en de 9-jarige Alexan der uit zyn tweede.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1