nabij Bouw van 264 woningen de Kanaalweg Laatste Berichten Tulpen naar Worcester Alpheuse Pluimveeslachterij brengt deviezen in het laatje 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 16 September 1952 Derde Blad No. 27714 Leiden leeft! B. en W. vragen voor dit plan een crediet van ƒ2.838.000 Niet alleen op het industriële vlak en dat van de „vreemdelingen-industrie" blijkt, dat Lelden leeft. Ook op het gebied van de Leidse woningbouw zit de Sleutelstad niet stil. On het moment, dat vele nieuwe woningen in onze stad norden gebouwd alleen al In het Haagwegkwartler 494 komen B. en W. al weer wet een nieuw plan, thans voor de bouw van 264 woningen naby de Kanaalweg, waarvoor het College bü de Raad een crediet aanvraagt van f. 2,838,000. De uitvoering van het onderhavige plan is gedacht in traditionele bouw; evenwel is in het bestek, waarnaar rle openbare aanbesteding zal plaats heb ben, de mogelijkheid opengelaten onder bepaalde voorwaarden aanbiedingen te doen voor uitvoering in systeembou Woningen zijn geschikt voor 3 tot 7 personen Dit plan omvat de bouw van 12 één gezinswoningen en 252 étagewoningen en zal, in verband met de grootte van de - woningen, voor een gedeelte, t.w. 168 Zowel architectonisch als woontechnisch étagewoniagen, worden uitgevoerd als voldoet het ontwerp, dat is uitgevoerd woningwetbouw en voor een gedeelte, t.w. 12 ééngezinswoningen en 84 étage woningen, worden gesticht met mede werking van het Rijk ingevolge de pre mieregeling Woningbouw 1950. De woningen zijn als /olgt verdeeld: Woningwetbo iw 96 étagewoningen ge schikt voor 4 personen, 36 idem voor 3 personen en een gelijk aantal voor 5 personen; premiewoningen: 12 éénge zinswoningen voor 7 personen, 2 maal 12 étagewoningen resp. voor 4 en 6 per sonen en 2 maal 30 étage woningen resp. voor 6 en 7 personen. De uitvoering van de 168 woningen ais woningwetbouw wil zeggen, dat op grond van de „Beschikking Bijdragen Woning wetbouw 1950" van het Rijk een jaar lijkse bijdrage wordt toegekend in de exploitatielasten, terwijl voor de overige 96' woningen ingevolge de genoemde premieregeling een bijdrage k fonds perdu in de bo wkosten wordt verleend. Deze w nlngen zijn bestemd voor de huisvesting van militairen (z.g. defen sie-woningen), ten behoeve waarvan de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting een extra toewijzing van 250 woningen heeft verleend. Deze bestem ming brengt verder mede, dat voor 82 premie-woningen op de normale premie ingevolge de premieregeling een toeslag wordt verleend van f. 500.— per woning. Voor de financiering van de 168 wpnlng- wetwoningen wordt door de Minister een lening van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten in uitzicht gesteld groot f. 840.000.—. On.trent de aanvaar ding van die lening zullen B. en W. de Raad te zijnertijd nadere voorstellen d°Aan deze extra medewerking van het Rijk wordt de voorwaarde verbonden, dat deze 250 woningen of andere ver vangende woningen gedurende 10 ach tereenvolgende jaren, in overleg met de Minister van Defensie, dienen te worden toegewezen aan militaire gezinnen. Deze voorwaarde kan echter, zo schrijven B. en W., zonder bezwaar worden aanvaard. Blijkens de overgelegde begroting der stichtingskosten, worden de bouwkos ten van het gehele plan geraamd op f. 2,838,000.—, waarop In mindering kan wo.'den gebracht een bedrag van f. 456.800.weeens premie met de genoemde toeslag. Aangezien de pre mie eerst ter beschikking wordt ge steld, als de woningen voltooid zu«. behoeven B. en W. een crediet tot de volle bouwkosten. De grondkosten worden berekend op f. 516.720, OEGSTGEEST Chinees porselein uit Delft Op de oude kunst- en antiekbeurs te Delft werd gisteren het 20.000-ste toe gangsbewijs verkocht. De gelukkige was onze plaatsgenote mevr. De Koster, die bedacht werd met een Chinees porseleinen bordje. VOORSCHOTEN Brandweer opnieuiv in actie Schuur aan Wijngaardenlaan in as gelegd Ook gisteravond moest de brandweer uitrukken. Er was namelijk brand ont staan in een schuur achter het perceel WUngaardenlaan 18 Toen de motorspuit arriveerde was de schuur een laaiende vuurzee en dikke rookwolken wezen op het branden van benzine. Met een paar stralen op de waterleiding werd het vuur onder leiding van commandant J. G. Lekkerkerker aangepakt en bedwongen. De brand is waarschynlyk ontstaan by het repareren van een fietsband, toen de bewoner van het huls een sigaret aan stak en de gebruikte benzine vlam vat te De schuur met inhoud ging verloren, maar uitbreiding van de brand werd tij dig voorkomen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven was bi) de blussing aanwezig. Ten huize van de heer P J. H. Pier- son, in de Voorstraat werd gistermorgen mej A. H. van Houten gehuldigd, omdat zij 30 jaar in dienst van de familie was. Als herinnering werd haar een antieke vaas aangeboden. WARMOND „St. Matthias" is actief De afdeling toneel van de R.K. Mu ziek-, zang- en toneelvereniging „St. Matthias" heeft voor de toekomst grote plannen. Het bestuur wil het toneelspel, waarvoor vooral onder de Jongeren gro te belangstelling bestaat, zoveel moge lijk stimuleren .Daarom was een bij eenkomst georganiseerd, waarvoor ver scheidene Jongeren, die zich tot deze kunst voelen aangetrokken, waren uit genodigd De heer K. Hakkert. jury-lid en cur susleider van het WKA hield een cau serie over het toneelspel. Van verschei dene aanwezigen werd de aanleg ge- toets, doordat zü In de gelegenheid ge steld werden enkele voordrachten te doen. Hierbij werd dan op de tekort komingen en fouten gewezen. Na afloop gaven zich direct 15 per sonen op, die zich in de kunst van hot toneelspel wensen te bekwamen. ZIJ zullen onder leiding van de heren Van Elburg en Duijnhoven worden opgeleid. Ook werd besloten tot oprichting van een jeugdafdeling voor toneel. TENTOONSTELLINGSSUCCESSEN Op de nationale vee- en paardenten- toonstelllng te Utrecht behaalde de heer J. Ultdenboogaard ln de afdeling slachtrundercn twee eerste prijzen en een derde prijs. door de Gebr. Laurentlus te Voorsoho- ten, aan de daaraan te stellen eisen. Aangezien het noodzakelijk moet worden geacht zo spoedig mogelijk met de bouw een aanvang te maken zijn reeds stappen gedaan voor het houden van de aanbesteding. B. en W. willen deze woningen toe wijzen aau de woningbouwvereniging „Ons Doel" Aangezien voor het onderhavige plan, voor zoveel betreft de 168 woningwet woningen, op de gemeente de verplich ting rust jaarlijks een bedrag van ten minste 7% van de jaarhuur te storten in een reservefonds tot dekking van het aan de exploitatie van deze woningen verbonden risico, zal de woningbouw vereniging „Ons Doeleen bedrag, gelijk aan 3% van de jaarhuur, in die stor ting moeten bijdragen. Tenslotte doen B. en W. de Raad, welke a.s. Maandagmiddag bijeenkomt, ln deze geest een voorstel. Voorts doen B. en W- de Raad een voorstel tot de bouw van 16 duplex woningen ten Z.O. van de Kneppel- houtstraat. In hun toelichting op dit voorstel brengen B. en W. de Raad onder het oog, dat ln de gemeenteraadsvergade ring van 15 Januari 1951 werd besloten de bouw van 100 woningen, systeem B.B.B., op terreinen ten O. van het mi litaire terrein nabij de Kneppelhout- straat, met 16 duplexwoningen, even eens volgens dit systeem, uit te breiden De van Bredero's Bouwbedrijf N V. te Utrecht het bedrijf, dat woningen volgens dit systeem bouwde ontvan gen prijsopgave voor deze 16 woningen ging echtr/- zover uit boven de door de rijksinstanities toegestane bouwkosten, dat van de bouw moest worden afge zien. Door de architect A. C. Gathler. al hier, is thans een plan ontworpen, eveneens omvattende 16 als duplexwo ningen uit te voeren woningen, dat B en W. ln de plaats van de 16 BBB- woningen zouden willen doen uitvoeren. Woontechnisch bestaat tegen dit plan geen bezwaar, behoudens op enkele, on dergeschikte, details. De ontworpen wo ningen hebben een classificatie-inhoud van 316 m3 cn zijn derhalve iets groter dan de 16 BBB-woningen. Zowel de be neden- als de boven-duplexwoningen hebben 2 kamers, een keuken en een doucheruimte, terwijl elk der woningen over een schuurtje beschikt. De bouw kosten worden geraamd op rond f. 177.600de kosten voor het inrich ten als duplexwoningen worden begroot op f. 19.200 In totaal zal derhalve nodig zijn een bedrag van rond f. 197 000. Gezien deze uiteenzetting stellen B. en W. de Raad voor het besluit van 15 Januari 1951, wat betreft de bouw van 16 woningen, systeem B.B.B., in te trekken en alsnog in bovenstaande geest te besluiten VERHOGING SUBSIDIE SCIIOOLKINDERVOEDING EN -KLEDING. In verband met een toename van het aantal deelnemers aan de Schoolkin dervoeding en -kleding en de prijsstij ging per portie voedsel, doen B en W. de Raad een voorstel om de subsidie aan het bestuur van deze vereniging te verhogen van f. 12 250 tot f 15.000. Voorts wensen B. en W. de lopende pachtovereenkomst met I. Kruts te Leiden, betreffende het perceel tuin land in de Bos- en Gasthuispolder, met Ingang van 1 Januari a.s te beëindigen en daarvoor in de plaats enkele perce len tuingrond, gelegen In de Knotter- polder, aan I. Kruts te verpachten. Verder is er een voorstel om mej. A. N. Kos te Oudkarspel te benoemen tot onderwijzeres aan de Openbare lagere Montessorischool aan het Schuttersveld, om de aftredende leden van de Com missie van Advies van de Woonruimte- wet-1047 wederom voor de tijd van één jaar te benoemen en tenslotte om aan het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R. K. medewerking te verlenen tot aanschaffing van leer middelen t.b.v. zijn scholen voor g.l.o. aan de Caeciliastraat. Potgieterslaan, Lusthoflaan en Rapenburg Naar ra ming is met deze aanschaffing een be drag van rond f. 2.150 gemoeid Kijkje in de Ridderzaal Rijker aan luister dan anders (Van onze parlementaire redacteur) De plechtigheid in dc Ridderzaal, waar de Eerste Kamer en de Tweede Kamer altijd in verenigde vergadering bijeen komen bü dc opening van het nieuwe zit tins ja ar der Staten Gene raal, was ditmaal rijker aan luister, doordat de bekleding van de zeiels Is vernieuwd. Het verschoten, vale groen, had plaats gemaakt voor een zachte frambozenkleur. Ook in de bloemen versiering langs de schouw en dc ba lustrade overheerste ditmaal rose, ge combineerd met lila. Geleidelijk kwamen de Kamerleden, van wie velen ln uniform, en de geno digden binnen, byna op het laatst de 13 leden van de Raad van State, van wie er 8 in ambtscostuum waren, en ten slotte de lange rij van 16 ministers, al len in zwart jaquet. Bij de aankomst van de Koningin voor de Ridderzaal klonk bulten het Wilhelmus. Iedereen stond op ln af wachting van de koinst. van de Ko ningin. Aan de linkerzijde van Hare Majesteit schreed de 80-jarige professor Anema (A.-R.). mej. Tendeioo iP. v. d A.i begeleidde Prins Bernhard. Voorts maakten deel uit van de com missie van in- en uitgeleide, de heren Kol ff (C.H.), Tllanus (C.H.), Lucas (K.V.P.), Van Vliet (K.V.P.), Den Har- tog (V.V.D.), De Vos van Steenwijk (V.VD.t, Stapelkamp (A.-R.) en Posthu mus (P. v. d. A.). De voorlezing van de troonrede duur de een kwartier. De voorzitter, mr Jonk man, riep hierna „Leve de Koningin", waarmee de aanwezigen met drie hoera's instemden. De nieuwe zitting der Staten-Gene- raal is weer geopend. Jongelui overvielen Amsterdamse juwelier NA ACHTERVOLGING GEGREPEN. vervoegden zich twee .Amsterdamse Jongelui, van 21 en 17 jaar oud, by de juwelier Schipper aan de Heiligcweg te Amsterdam. Ze deden de deur achter zich op slot en duwden de verbouwereerde eigenaar van de zaak een stengun onder de neus onder toevoeging van de woor den „Je weet het wel, hè?" De brutale overvallers hadden even wel buiten de echtgenote van de juwe lier en een rechercheur van politie ge rekend. die het tweetal zich verdacht had zien ophouden nabij het winkel pand. Toen dan ook de eohtgenote, die ln een kantoortje achter de winkel zat. de alarminstallatie ln werking zette, namen de Jongelui de vluoht. waarbij er een ln de armen van de rechercheur liep. De andere koos het hazenpad, ach tervolgd door talrijke burgers, die zich op dit tijdstip op dit drukke punt op hielden, De jonge man werd op het Rokin gegrepen en aan de politie over geleverd Bij de juwelier wordt nieis vermist- Uiteraard trok deze overval op klaarlichte dag grote belangstelling, me de door de aanwezigheid van de politie- agen. Later is gebleken, dat de stengun, waarmee de knapen de Amsterdamse Ju welier vanmorgen tijdens de overval hebben bedreigd, niet geladen was. ARRESTATIES IN KOREA. De Gasperi spreekt In Raad van Europa Vanochtend heeft de Italiaanse mi nister-president, Alcide de Gasperi, de Europese assemblee toegesproken en de te voeren gemeenschappen der ze: Europese landen de kern genoemd var een „bredere gemeenschap die deze lan den moeten ontwikkelen". De kring, waarin de zes landen reèds zijn opge nomen moet open blijven, opdat andere landen daartoe aangetrokken worden en zich erbij zullen aansluiten, zo zeide de Gasperi. Hf) verklaarde voorts, dat deze verbinding slechts lan<*s geleidelijke weg zal kunnen worden verkregen. Het is moeilijk uit de huidige stand van zaken nu de gemeenschap der zes nauwelijks is begonnen reeds strikte vormen van samenwerking tussen de Raad van Europa en de gemeenschap te ontwer pen. Wij moeten de ervaring laten spre ken, aldus de Gasperi. De beslissing der zes ministers om een politiek statuut te doen uitwerken, was vlug en gemak kelijk genomen. De Gasperi noemde de Europesering van het Saargebied een proef, die wel licht waardevolle, concrete oplossingen voor de Europese problemen zou kunnen bieden. De economische problemen van het Saargebied waren volgens hem min of meer identiek met. het grote econo mische probleem van Europa. Na de lunch is de Duitse delegatie voornemens een poging te doen om de kwestie van het Saargebied alsnog op de agenda te doen plaatsen, nadat haar verzoek daartoe gisteren door de vaste commissie werd afgewezen. De delega tie zal, naar verluidt, een verzoek aan het bureau der assemblee richten om de kwestie alsnog ter sprake te brengen. Edens toespraak, zo zeide de Gasperi, toont de Britse wens, om met ons samen te werken". Moekarto over hervatting der besprekingen REEDS 235 NEDERLANDSE AMBTENAREN AFGEVOERD, De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, de heer Moekarto, heeft betreffende de mogelijkheden van on derhandelingen over de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en over de kwestie Irian, medegedeeld, dat er in Den Haag tussen het Indonesische Hoge Commissariaat en het Nederland se Ministerie van Buitenlandse Zaken informele besprekingen zijn gevoerd over de bij de onderhandelingen te voeren procedure. Hij zeide, dat de status van de delegaties eerst dient te worden be paald, alvorens te onderhandelen. Voorts verklaarde hij te menen, dat een her vatting van de onderhandelingen moge lijk is, nadat Koningin Juliana de Troonrede heeft uitgesproken. Over de reorganisatie van het Hoge Commissariaat in Den Haag zeide hij, dat reeds 235 ambtenaren van Neder landse nationaliteit zijn afgevoerd. R.K. GEESTELIJKEN IN BULGARIJE IN STAAT VAN BESCHULDIGING Het Bulgaarse ministerie van binnen landse zaken heeft medegedeeld, dat een anzlenlijke groep" R.K. geestelijken ln staat van beschuldiging is gesteld. De geestelijken worden er van be schuldigd orders van het Vaticaan te hebben opgevolgd. ZIJ hadden gelden uit het buitenland ontvangen en gepoogd ontevredenheid tc zaaien onder de gelovigen. Een aantal kerken had gediend als wapenopslagplaats. De priesters worden cr van beschudigd een splonnagenet te hebben georganiseerd. De meerderheid der Bulgaren is de Grieks-Katholieke belijdenis toegedaan. L.O.I. RALLYE 1952. Er vertrokken ongeveer 50 personeels leden van de L.O.I. om deel te nemen asn de Rallye 1952. Vertrokken werd van de gebouwen der L.O.I. aan de Rijnsbur- burgerweg en vandaar ging het par cours door Oud-Oegstgeest, langs de Slkkens Lakfabrieken op Voorhout aan, alwaar de 1ste contrólepost was geves tigd. Vandaar over Noordwijk en Noord- wijk-Zee langs de duinen naar Katwijk en over enige binnenwegen en Rijnsburg terug. Een tocht dus van ongeveer 25 KM. Tijdens de tocht dienden diverse opdrachten te worden uitgevoerd, het geen vaak veel zoeken en nog moe.' hilariteit verwekte. Maandagavond na de algemene ledenvergadering in „De Har monie" vond de prijsuitreiking plaats. De uitslagen waren: Fiet.sraJlye1, 2 en 3 resp mej. I. M. Th. Stikkelman en de heren H. Arends en N Zitman, elk 30 s p. Bromfietsers' 1. De heer P. J. van Et- ten. 2. J. Looyé, 3. J. W. N. Ketel. Tijd en snelheidsrit: 1. J. C. Carré. 2 K.M. 5 min. 50 sec. Poedelprijs: Mej. N. Stuurop 270 straf- punten. HAZERSWOUDE KOE DOOR TREIN OVERREDEN. De reizigers ln de trein, die gister avond om 19 01 uur uit Lelden was ver trokken, schrokken, toen de trein op de grens van Hazerswoude en Alphen aan den Rijn met kracht tot stilstand werd gebracht Dat zat 'm in een koe van de veehouder Van Gaaien. Het dier, dat op het erf van de eigenaar was vast gebonden, had kans gezien los te bre ken, was door een sloot gewaad en koos de spoenrbaan als wandelweg. De wa genvoerder kon niet verhinderen, dat de koew erd gegerepen en tientallen me ters werd meegesleurd. Een slager maakte de koe af. De trein ondervond enige vertraging. WADDJNXVEEN ONGELUK KWAM NIET ALLEEN. Het zoontje van een landbouwer aan het Noordeinde kwam in de ouderlijke woning zo ongelukkig te vallen, dat een arm op twee plaatsen werd gekneusd. De geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Toen de vader van de reis naar het ziekenhuis op zijn boerderij terugkeerde, moest hij vernemen, dat weer een ongeluk op zijn bedrijf had plaats gevonden. Bij het rij den van aardappels in het bouwland was een knecht onder een wagen te recht gekomen. Een been werd op één plaats verbrijzeld en op twee plaatsen gebroken. Ook dit slachtoffer moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Flora 1953" KONINGIN BESCHERMVROUWE Op een gisteravond gehouden vergadering van de Haarlemse Handelsvereniging heeft de heer H. C. Vermeulen, directeur van de internationale bloemen-tentoon- stelling „Flora 1953" meegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin de benoeming tot Beschermvrouwe van de Flora heeft aanvaard. Er is een erecomité samengesteld, waarin zit ting hebben de Minister-President, de Ministers van Buitenlandse Za ken. Economische Zaken en Land bouw en Visserij, de deken van het Corps Diplomatique, Commissaris sen der Koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland en dr E. H. Krelage, erevoorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Laatstgenoemde zal optreden als voorzitter van de sa men te stellen internationale Jury. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllll"»r' Foto LD./Van Vliet Een Amerikaan is geen zeldzaamheid, terwijl een Hollandse bol in Amerika al evenmin tot de spo radische versohijnselen gerekend kan worden. Maar de heer Louis Fontaine, een ra dioreporter uit Worcester in Amerika, die gisteren een bezoek aan Lisse bracht, verdient toch wel even iets meer dan gewone belangstelling. Hij is door dit stadje naar Europa gezonden om later zijn stad- en streekgenoten Indrukken te kunnen geven van het leven ln de Oude Wereld. Bij die rondreis kwam hij naar Lisse om een typisch Hollandse zaken man te interviewen, waarvoor hij de Gouwsluisbrug Maandag open De provincie pleegt over het alge meen geen groot vertoon te verbinden aan de ingebruikneming van publieke werken. Aanvankelijk lag het dan ook in de bedoeling, de nieuwe Rijnbrug bij Gouwsluis zonder enig vertoon open te stellen. Van gemeentewege achtte men deze gebeurtenis echter van zo groot plaat selijk belang, dat thans van die zijde aan de opening een officieel tintje zal worden gegeven. Naar wil vernemen is die officiële opening van gemeentewege thans be paald op Maandag a.s. te half drie in de vorm van een ontvangst ten gemeen tehuize van autoriteiten en belangheb benden. Vandaar gaat het gezelschap naar de nieuwe brug. die zal worden geopend en bezichtigd de Bollenstreek heer D. W Lefeber had uitgekozen. Wij zien hem op de foto (links) zijn gespre: met de heer Lefeber op de „band" vast leggen. De heer Fontaine gaat niet alleen met dat gesprek naar huis (althans na de rest van Europa bezocht te hebben) maar ook met een 250-tal bollen van een nieuw tulpensoort, dat gisteren tot „Worcestertulp" gedoopt is, uit erkente lijkheid voor de belangstelling, die door deze plaats getoond wordt voor het leven en streven ln het verre Holland. Het merkwaardige van de Worcester tulp is, dat deze eigenlijk ternauwernood markt-rijp is. Zestien Jaar geleden be gon de kweek van deze tulpensoort door een kruising tussen een Fosterlana en een Darwin, doch de kweek van een nieu we soort vergt zoveel tijd en arbeid, dat deze nieuwe tulp tot nog toe niet op de markt ls geweest en ook niet is geex- poseerd. Volgend Jaar eerst zal de tulp in kleine hoeveelheden op de markt worden gebracht. Te waardevoller is het gesohenk, dat aan de Amerikaanse stad is gegeven, De Worcestertulp is een sterke grote bloem, die de goede eigenschappen van de oorspronkelijke soorten combineert; de heldere kleur van de Fosteriana en de sterkte van de Darwin. De bijzonder heldere kleur van deze fel oranje-rode bloem van een grootte van niet minder dan 15 cm. ls opvallend. ALPHEN Dank zij machinale bewerking zeer gestegen productie Duitsland grootste afnemer SERAG EL DIN TREEDT UIT VVAFD. Volgens de Zuld-Koreaanse politie is generaal Pal ai, een Noord-Koreaanse verbindingsman tussen de troepen ln Noord-Korea en de gueriilastrljders in Serag el din, de op 7 September ge- Zuid-Koiea. tezamen met 16 guerilla- arresteerde secretaris-generaal van de strijders gearresteerd. Voorts ls een i Wafdistische partij, die reeds als zoda- Noord-Koreaans verbindingscentrum i nlg door partijvoorzitter Nahas was ge- Juist ten Zuiden van de parallel ontdekt. I schorst, ls uit de party getreden, geiyk Na elke leeperiode ontstaat er in de verschillende Dlulmveecentra in ons land zoals Barneveld. Roermond en an dere plaatsen waar de pluimveeteelt hooetll viert een groot overschot van kiDDen. die .de kost niet meer kunnen obbrenzen". Daar de kap nu eenmaal be stemd is om eieren te produceren en niet voor de gezelligheid gehouden wordt, is er dan maar één weg: zo spoe dig mogelitk met deze „bijleggers" naar een Dluimveehandelaax die voor de slacht werkt. Het behoeft geen verwonderine. dat luist in de Rijnstreek Jn het centrum van de oluimveemarkten en goederen markten. dergelijke slachters him do- micili hebben. Een dergelijke handelaar ls ook tal van laren de heer Ruardle aan de Steek- terweg te Alphen. Jaren lang heeft hij zlin kinnen gekocht op de markten, maar hli bracht ze er ook weer naar toe ln geslachte vorm. Gebeurde dit slach ten en plukken tot voorheen met de hand. thans ziin daarvoor machines vanuit Engeland aan de markt eekc>- men. waardoor het mogellik ls op één middag een 1000-tal kippen te slachten en te plukken. In de slachtplaats van de heer Ruar dle hebben wil deze machines ln wer king gezien. Drie man bedienen de ma chines waarvan de plukmachlne wel de meest spectaculaire ls. De gedode kip wordt even goed ondergedompeld in heet water, zogenaamd ..gebroed". Daar na wordt zij aan de poten in de pluk machlne gehouden en binnen tien se conden ls zul ontdaan van alle veren, en komt de kip kaal weer te voorschijn. Daarna gaat zij weer ln andere handen die de pennen van de zware veren er uithalen, waarna door een achttal icdewerkers de laatste donsharen wor den verwilderd en het gevogelte op planken netjes wordt opgestapeld en eaeezet. Dank zli deze goedgekeurde slacht methode en machinale bewerking ls de heer Ruardle in staat wekelijks een 3000 tot 4000 stuks geslacht pluimvee af te leveren. Hiervan gaat. een groot gedeelte keurig verpakt naar Duitsland, terwijl een niet onaanzienlijk aantal door de met zy'n twee, eveneens gearesteerde broers. Ook heeft Serag el din zyn se naatszetel ter beschikking gesteld. In een schrijven verklaarde hij ervan overtuigd te zyn, dat voorzitter Nahas hem had geschorst, omdat „de omstan digheden dit eisen". Reuter tekent hier- by aan. dat Jonge Wafdistische „re bellen" reeds enige tijd aandrongen op ontslag van Serag el din. heer Ruardle zelf on de markt in Den Haag aan de man gebracht wordt. Sinds enige tijd levert de heer Ruardle thans ook aan enkele inblikfabrieken. waar voor de kippen van 1 kilo de voorkeur hebben. De „uitvallers" dat zlln de klonen die niet voor de consumptie bestemd ziin worden met het afval gekookt en aan de varkens gevoerd, terwijl de veren weer gedroogd worden en uitgevoerd naar Duitsland. Ook overweegt de heer Ruardie uit voer van pluimvee naar Nieuw Zeeland. In Bodegraven is een soortgelijk be drijf van de heer Van Rijn. dat even eens grote aantallen pluimvee wekelijks slacht. BEURSOVERZICHT PRIJSHOUDEND OLIES LAGER AMSTERDAM, 16 September. De Inhoud van de vanmiddag uitge sproken troonrede is ter beurze nauwe lijks bekend geworden, zodat de invloed hiervan gering was. Een belangrijker rol speelde het koersverloop in Wall- street. waar gisteren een flauwe stem ming heeft geheerst in verband met de dreigende staking van byna 300.000 arbeiders ln de kolenlndustrie. In de Oliehoek, waar men byzonder veel be langstelling heeft voor de koersontwik keling in New York, was van veel activi teit dan ook geen sprake. De koers stel de zich ongeveer 2 punten lager. Aku en Unilever verbeterden een kleinigheid, Philips daarentegen was een half punt lager. In „lappen Scheepbouw'' mocht geen notering gemaakt worden. De beurs verwacht daarom voorstellen betreffende een omwisseling van deze papieren (in feite amortisatiebewyzen) in aandelen. Ook op de Scheepvaartsector was de stemming niet ongunstig. Af en toe was er een kleine hoek, waarin vooral aan delen Scheepvaartunie verhandeld wer den. Vele fondsen wisten zich een fractie te verbeteren. De Cultuurmarkt lag aanvankelUk weer volkomen apathisch. Tegen slot nam de belangstelling lets toe, in ver band met de mogelijkheid, dat de onder handelingen tussen Nederland en Indo nesië hervat zullen worden. De leidende cultures wisten zich Iets boven gisteren te verheffen. Guldensbeleggingen hier en daar een fractie luier. Beurs van Amsterdam Dinsdag 16 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden fed. '51 3% 95% Ned. '48 3(4 89% 89% Ned. "47 3% 3 91V» 91% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 92^ 92% Ned 1962-4 m b 3 92^, 92,V Indië '37 A 3 90% 91 Grootboek '46 3 91H 911» ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 49% 48% Nat Handelsbank 93% 93% Ned Handelmy 142 142% AKU 152% 152% Philips 155 154% Jnilever 173% 173% Wilton Feyenoord 158 158 Kon Olie 316% 3X3% Amst Rubber 7475 Oeli-Bat Rubber 79 B 85 Holl Amer lijn 143% 144% Kon Ned Stoomboot 125% 127 Ned Scheepv. Unie 121% 121% H V A 89% 90 Java Cult 35% 35% Dell Bat My95 L 93 Dell Mij 67% B 67% Senembah51% 51% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem Leningen A dam '47 (3%) 3 93% 93% Uen Haag 1937 1 3.. 99 R'dam '37 1 111 3% 94% 94% 'ndustr. Obligaties Philips Dollarln 103% 103% Levers Zeep My 3% 96% 961» Voorlopig genot.obL Kon. Petr. Mij. 3%.. 113% Ned, Gem. '52/4% 100% Idem 0/5-10% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd. Bank 154% 154% Rotterd. Bank 154% 154% Twentsche Bank 154 155 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr. 182 183% Rott. Droogd My. 293% iwanenb. Organon.. 157% Handelsondernemingen Bora Sum. H. My... 132 131 140 139 Diversen 158 157% Ned My. Walv. Vrt. 83 86% Spoorwegen Dell Spoorw. My... 37 37 Amerik. fondsen 42A 41A Shell Union 72% 75% Fondsen alt Lelden en omge ving (Aandelen) VK 15/9 Holl Constructie 331 Int Kunststof! Ind. 77% 78G.B. Kon. Ned Edelmet. 55 L 54 L PreL wa Idem 57B. Kon Nederl Urofsm 109 109 Textiel Gebr v Wijk 92 GL 92G.L. Leidsche Wolsplnn. 141% 142 Heleman en Dros 59% 61 Ver Touwfabrieken 108% 108 120 Wernlnks Betonmy. 91 Lahad Datu CuL My. 208 B 208 B

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5