LEIDSCH DAGBLAD KRING VAN PROBLEMEN STEEDS GROTER West-Europese integratie belooft welvaartsverhoging Regering bereid hervatting bespreking Ned. Ind. Unie D© Troonrede tyfste Jaargang DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 No. 27714 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Koningin Juliana opende Staten Generaal in Ridderzaal Soberheid in verband niet zware bevolkingslasten H.M. Koningin Juliana heeft hedenmiddag te I uur in de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, de volgende Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, RATIFICATIE OVEREENKOMSTEN EUROPESE DEFENSIE GEMEENSCHAP. Bij het overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende periode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer dan één opzicht reden tot voldoening en dankbaarheid. In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetreden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veiligheid van het Westen werden door voortgezette opbouw der Atlantische strijdkrachten bevestigd en uitgebreid. De voortschrijdende integratie van West-Europa zal die grondslagen verder versterken en houdt, indien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart der daaraan deelnemende volken. In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goede opgetreden. Ook in de voor ons liggende periode zal de ontwikkeling der internationale betrekkingen in belangrijke mate haar stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie een versterking der Westeuropese defensie te bereiken, werd de Europese Defensie Gemeen schap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aangegane overeenkomsten zal binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Benelux-verband blijft de Regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structuele wijzigingen in de internationale verhoudingen met toenemende snelheid tot ontwikkeling komen, zal het aan de behartiging van het buitenlands beleid ten goede komen, indien de wijziging van de bepalingen in de Grondwet betreffende de buitenlandse betrekkingen, welke reeds in eerste lezing door de Staten-Generaal is aanvaard, zo spoedig mogelijk van kracht wordt. NIEUWE BASIS NEDERLAND-INDONESIË? De Regering is bereid de besprekingen met Indonesië over de Nederlands- Indonesische Unie en daarmede samenhangende kwesties, welke in Februari j.l. werden opgeschort, te hervatten met het doel een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. ONTWIKKELINGSPLAN NIEUW-GUINEA. De Regering zal zowel de geestelijke en sociale ontwikkeling der bevolking van Nieuw-Guinea als de economische vooruitgang van het land bevorderen. Het ligt in het bijzonder in de bedoeling zo spoedig mogelijk een ontwikke lingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de grondslag te worden gelegd voor de mogelijk heid, dat op den duur de bevolking in staat zal worden gesteld zelve over haar toekomst te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeen stemming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties. In overleg met de Regeringen der Nederlandse Antillen en van Suriname zal er naar gestreefd worden de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk voortgang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de Commissie voor het voortgezet overleg, waartoe de Conferentie Nederland- Suriname-Nederlandse Antillen besloot. OVERSCHOT BETALINGSBALANS? Tengevolge van in 1951 getroffen maatregelen, de gunstige ontwikkeling van de ruilvoet met het buitenland en een aantal slechts tijdelijk werkende factoren, zal waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na de bevrijding de betalings balans een overschot vertonen. De goud- en deviezenvoorraad is echter in verhouding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk kleiner dan voor de oorlog. Daarenboven is de internationale economische toestand vol onzekerheden, terwijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voortdurende toeneming der economische bedrijvigheid voor ons land dringend noodzakelijk maken. WERKGELEGENHEIDSPOLITIEK CENTRAAL PUNT. Het feit, dat de productie reeds geruime tijd gelijk is gebleven en dat de werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt dan vorige jaren, noopt er toe de werkgelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal-economische beleid te zien. Primair is de ontwik keling van het normale bedrijfsleven. Met het oog hierop zal dan ook met name de industrialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid van voldoende investeringen zal zijn te bevorderen, mede door participatie van de overheid in de investeringen waar de omstandigheden daartoe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelings gebieden wordt gestreefd. VERHOGING KOOPKRACHT NOODZAKELIJK. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen omtrent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving en zo mogelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, terwijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige betalingsbalans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de Exportnota, die in de afgelopen zittingsperiode aan de Staten-Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst. De Regering zal, terwille van de toeneming van het handelsverkeer, krachtige steun verlenen aan pogingen om internationaal tot verlaging van invoerrechten te komen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtechnische werken versneld en de voorbereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emigratiebeleid acht de Regering geboden. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de landbouw in de nationale productie, met inachtneming van de bestaans zekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een consequente voortzetting en uitbreiding van het vestigings- en credietbeleid zal getracht worden de economische positie der middenstandsbedrijven zoveel mogelijk te verstevigen. PASSENDE HUURVERHOGING. Op het gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de bouw van tenminste 55.000 woningen. Een passende verhoging van de huren zal aanhangig worden gemaakt met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aanzien van welke dit mogelijk en nodig is. Om de krotopruiming dienstbaar te maken aan bestrijding van werkloos heid, wanneer in komende jaren de bouwbedrijvigheid zou teruglopen, zal de voorbereiding van saneringsplannen worden ter hand genomen. Het zal naar het oordeel van de Regering ook tijdens het komende begrotingsjaar geboden zijn een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapitaalsuitgaven. Het is twijfelachtig of zonder deze financierings wijze de middelen voor de woningbouw en voor werken, noodzakelijk ook terwille van de werkgelegenheid, in voldoende mate zouden kunnen worden verkregen, terwijl het tevens aanbeveling verdient, de nog steeds hoge staats schuld zo beperkt mogelijk te houden. In verband met de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij de uitgaven grote soberheid zijn te betrachten. VERSTEVIGING GEESTELIJKE WAARDEN. Naast de toenemende krachtsinspanning voor de verdediging en op materieel gebied komt de noodzaak tot behoud en versteviging van de geeste lijke waarden van ons volk sterk naar voren. Voorzieningen, die hieraan dienstig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren voorbereid en, wat betreft de vernieu wing van het onderwijs, ten dele reeds in de vorm van wetsontwerpen aan de Staten-Generaal voorgelegd. Het ligt in het voornemen de verdere uitwerking hiervan ook in de komende Regeringsperiode met voortvarendheid ter hand te nemen. Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, opdat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen deel kan hebben. Onderzocht zal worden of voor leerlingen van de lagere school wellicht voor alle leerplichtige leerlingen het schoolgeld ware af te schaffen dan wel de regeling ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen of meer belastingsfaciliteiten nodig zijn voor kinderen, die in opleiding zijn, of ter tegemoetkoming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studie toelagen zal worden bevorderd. VELE WETSONTWERPEN. Aan de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugd- vorming zal een wettelijke basis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de omroep en een ontwerp van wet tot heffing van kijkgeld hoopt de Regering in dit zittingsjaar aan te bieden. Ook overigens wacht op het gebied van de wetgeving Regering en Staten- Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds genoemde wetsontwerpen zijn o.a. aanhangig een ontwerp inzake de omzetbelasting, dat heffing daarvan bij de detaillist wil beëindigen, een ontwerp op de vervreemding van land bouwgronden om het ontstaan van onrendabele bedrijven te voorkomen, benevens voorstellen betreffende herziening van het burgerlijk procesrecht en van de cassatieprocedure. Nadere voorstellen aangaande het burgerlijk procesrecht worden voorbereid. In verband met de voorgenomen herziening van het Burgerlijk Wetboek zal in de vorm van vraagpunten een aantal principiële kwesties aan de Tweede Kamer ter behandeling worden voorgelegd. DE Troonrede, waarmede H M de Koningin hedenmiddag in de Rid derzaal het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal heeft geopend, volgt, naar moet worden aangenomen, in hoofdlijnen het programma, dat de formateur van het kortelings opgetre den kabinet tot basis en uitgangspunt heeft gediend voor het toekomstige re geringsbeleid. In de eerste zinsneden wordt aan dacht geschonken aam de plaats van Nederland temidden der volkeren, in zonderheid van West-Europa, welke in de laatste jaren in toenemende mate wordt bepaald door de noodzaak van internationale samenwerking, zowel ter verzekering van de gemeenschappelijke veiligheid als op economisch gebied. TEN aanzien van de verhouding met Indonesië houdt de regering voet bij stuk. Zij verklaart zich bij her haling bereid de in Februari j.l. afge broken besprekingen met Indonesië te hervatten teneinde een nieuwe basis voor de betrekkingen te vinden, doch zij stelt zich niet ontvankelijk voor de Indonesische eis om afstand te doen van haar souvereiniteitsrechten over Nieuw Guinea. Integendeel: in afwachting van het ogenblik, waarop de autochtone bevol king in staat zal zijn zelf over haar status te beschikken een en ander overeenkomstig het in het Handvest der Ver. Naties verankerde zelfbeschikkings recht wordt op korte termijn een ontwikkelingsplan voor dit gebiedsdeel aangekondigd IN de paragraaf met betrekking tot het sociaal-economische beleid wordt het probleem der werkgelegenheid op de voorgrond gesteld, waarbij de ont wikkeling van het normale bedrijfsle ven primair wordt geacht. De vraag !s nu maar wat de overheid onder „nor maal" verstaat. Wanneer wij daarin zouden mogen zien een geleidelijke ver flauwing van de dirigistische tenden- zen, welke sedert de Bevrijding het so ciaal-economische beleid hebben over heerst, zouden we zulks van harte toe juichen. Helaas is er voor vreugdekreten nog weinig aanleiding, wanneer wü in dezelfde alinea lezen, dat de regering het blijkbaar heel normaal vindt, dat zij deelneemt in investeringen van particu liere ondernemingen. De toevoeging (Adv.) ert de volgende belangrijke gebeurtenis Op Vrydag 19 Sept., om 2 uur. begint op Houtrust het grote evenement van Den Haag: de 70ste Damesbeurs vandeDames- kroniek. Vele attracties en demonstraties, waardevolle geschenken. Entrée slechts 11.-: kinderen f 0.50. Dit moogt beslist niet missen! „waar de omstandigheden daartoe new pen" zijn wü geneigd met een korreltje zout te savoureren! ER volgt dan de vage aanduiding van een aantal desiderata, welke iedere goede vaderlander van ganser har te zal onderschrijven, doch die door hun abstracte vormgeving vooralsnog het effect van een uiteenspattende vuurpijl sorteren: verhoging van de koopkracht, opvoering van de export en verlaging der invoerrechten. De positie van de middenstand zal worden verstevigd door uitbreiding vaa de wetgeving ten aanzien van vestiging en credietverlening. Op het gebied van de woningbouw streeft de regering naar een jaarlijks accres van 55.000 huizen. De bezitters van televisie-toestellen zullen binnenkort „kijkgeld" moeten betalen; hun waardering daarvoor zal waarschijnlijk minder groot zün dan de onze nopens de keuze van dit goed-Ne- der'.andse woord. BIJ de uitgaven dient grote sober heid te worden betracht, zo zegt de troonrede en dat schünt ons nau welijks voor tegenspraak vatbaar. Maar ook bü de grootst mogelijke so berheid zal toch onmogelijk kunnen worden voorkomen dat de uitvoering van voornemens als: opheffing van het schoolgeld bij het lager onderwijs, meer dere toegankelijkheid voor alle vormen van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en verruiming van studie-toelagen de schatkist enorme bedragen gaat kos ten. Het is inderdaad te betreuren, dat Nederland vrijwel het enige Europese land is, waaT geen kosteloos lager on derwijs wordt verstrekt. En wij zouden wel een afschuwelijk è-sociaal monster moeten zijn, wanneer wü in beginsel ook niet behoorden tot de vurigste voor standers van de toepassing der boven genoemde ideeën. Maar onze Hollandse nuchterheid dwingt ons tot de pünlijk-realistische vraag: waar halen wü het geld van daan? Ditzelfde geldt voor de uitbreiding der ouderdomsvoorziening voor zelfstandi gen en de kinderbijslag voor dezelfde categorie. Wie zou er principieel tegen kunnen zijn? Het gaat er alleen maar ©m:kan het? Streven wü onder omstandigheden, welke terwille van ons nationaal en persoonlijk voortbestaan enorme fi nanciële offers volstrekt noodzakelijk maken, niet naar een sociale wel stand. welke in feite onze maatschap- pelijke stand en financiële draag kracht verre te boven gaat? Dit zü'n zo enkele gedachten, welke een uiteraard slechts oppervlakkige bestudering van de Troonrede op de voorgrond dringt. Er zal vermoedelijk in de loop van het komende zittingsjaar gelegenheid te over zijn op de verschillende beleids onderdelen nader in te gaan. Gestreefd wordt naar een spoedige indiening van wetsontwerpen betref fende een algemene regeling van de administratieve rechtspraak. Een Staatscommissie zal een onderzoek instellen nopens in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zal mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten de meest gewenste bestuursvorm voor de grote gemeenten in onderzoek worden genomen. Een herziening der pensioenwetgeving is in voorbereiding. Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, ook voor zelfstan digen, op de grondslag van de sociale verzekeringsgedachte zal worden voor bereid, zodra het advies van de Sociaal-Economische Raad is ontvangen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelf standigen worden bevorderd. Vereenvoudiging van de administratie van de sociale verzekering en de belastingen wordt voorbereid. De regeling van het ziekenfondswezen en de organisatie der gezondheids zorg zullen zijn te herzien. Op het gebied van de landbouw zijn o.a. voorbereid een Landbouw- arbeidswet, een Landbouwwet ter vervanging van de zogenaamde crisis wetgeving welke aangepast zal zijn aan de wetgeving inzake de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, en een herziening van de Pachtwet. BEDRIJFSORGANISATIE EN BEZITSVORMING. ,,Een krachtige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden bevor derd, opdat deze binnen een redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwerkelijkt". Tevens zal bijzondere aandacht worden geschonken aan het vraagstuk van de bezitsvorming. EEN MOEILIJK BEELD. Steeds groter wordt de kring van problemen, die U ter beoordeling worden voorgelegd. Niet alleen binnenslands, maar ook internationaal vragen voort durend meer onderwerpen de aandacht van de Regering en Volksvertegen woordiging. Temidden van de dagelijkse zorgen en ingewikkelde problematiek wordt het steeds moeilijker het geheel te blijven overzien. Nog moeilijker is het tegenover de vraagstukken van deze tijd de nodige afstand te bewaren en aandacht te schenken aan verdieping van eigen inzicht. Moge God U 'ijsheid schenken en Gij als goede vertegenwoordigers des volks in het komende zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn. Onder deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1