LEIDSCH DAGBLAD Eisenhower tracht nog steeds kool en Zonder geit te de groep stemmers kan niet winnen sparen van partijloze hij eehter De eenwording van Duitsland Vorming en erkenning medische specialisten onder de loupe 91ste Jaargang ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6 per kwartaal; f.0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 57055 TelefooD Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Amnestie DE POLITIEKE ONRUST in België, veroorzaakt door de gratie-verle ning aan twee oorlogsmisdadigers door de minister van Justitie. Joseph Pholien, is tot stilte gebracht door het altreden van laatstgenoemde. Het be- tiol hier de wijziging van een doodvon nis in levenslange dwangarbeid van een bewaker van het concentratiekamp Breendonck. een zekere De Bodt. en de invrijheidstelling van de voormalige commandant van de Belgische rijks wacht, de kolonel Van Coppenolle. die tot 20 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. nadat de aanvankelijk tegen hem u t gesproken doodstraf reeds eerder was verzacht tot 20 jaar dwangarbeid. De Belgische verzetsbewegingen zijn tegen deze beslissingen in heftig verzet gekomen, en de socialistische partij eiste zender meer Pholiens aftreden, terwijl ock de Katholieke C V.P. haar critiek n et onder stoelen of banken stak. Pholien. met vacantie vertoevend in Mexico en premier Van Houtte op een reus door de Congo, waren genoodzaakt hals over kop naar Brussel terug te ke ren en beiden onderkenden de situatie dusdanig ernstig, dat de eerste vrij willig ontslag vroeg en verkreeg. De Belgische eerste-minister achtte het nochtans nodig er met nadruk op te wijzen, dat zijn afgetreden collega ia geen enkel opzicht enige blaam treft en dat hij sleohts uitvoering heeft gegeven aan een regeringsbesluit, dat nooit enige tegenkanting heeft ondervonden, nl. dat na 7 jaar vrede geen doodvonnissen meer zullen worden voltrokken wegens in oor_ jogstyd gepleegde misdrijven. Overigens, zo zeide hij, ligt het aller minst in de bedoeling der regering om over de gehele linie een streep te halen door de gerechtelijke uitspraken jegens politieke delinquentèn. Integendeel, terdoodveroordeelden zul len de vrijheid noodt meer kennen. N BELGIË ZIJN na de bevrijding 224 oorlogsmisdadigers gefusilleerd, ter wijl over 100 anderen het doodvon nis is uitgesproken. Er is onzerzijds niet de minste behoefte om medelijden te gevoelen jegens individuen, die door hun houding tijdens de oorlog blijk heb ben gegeven zelf niet te beschikken over de meest-elementaire menselijke gevoe lens. Maar is het anderzijds niet het summum van onmenselijkheid om anno 1952 doodvonnissen te voltrekken, welke 4 a 5 jaar of nog langer geleden zijn uitgesproken? Uit louter humanitaire overwegingen kunnen wij ons verenigen met het besluit der Belgische regering om deze straffen te veranderen in blij vende vrijheidsbeneming. ALS WIJ BELG zouden zijn. zou het geval-Coppenolle ons persoonlijk hoger zitten dan het geval-De Bodt. Het onnozele feit, dat wij toeval lig benoorden de Nederlands-Belgische grens het levenslicht aanschouwden, urandert aan die instelling niets. Er- raar strevend internationaal maar bo venal volgens menselijke rechtvaar- d gheidsnormen te denken, hebben wij veel meer bezwaar tegen de vrijlating van de notoire colloraboteur Van Cop penolle dan tegen de omzetting van de executie van ..de beul van Breendonck'' in ..levenslang". Dit laatste afgezien van de vraag wat voor de betrokkene persoonlijk het erg ste is. Maar wij zouden er een overigens hoogst-verdienstel ijk minister nooit om dwingen zijn ontslag te nemen. Goede ministers zijn niet zo héél erg dik ge laaid. Ons land heeft meer dan twee maanden nodig gehad om er 16 te vin den. En waarbij wy dan nog maar moe ten afwachten of het inderdaad alle maal .goede" zijn (Ingez. Med.-Adv.) Nog kans op buien Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds enkele dagen bevindt ons land zich in vrij koude polaire lucht, die met Noord-Westen winden is binnenge stroomd. De luchtdrukverschillen namen af, zodat de wind zwak werd. Tydens opklaringen kon de temperatuur hier door in de afgelopen nacht flink dalen, op sommige plaatsen tot dicht bij het vriespun'. De koude lucht is ook onsta biel, zodat er buien in voorkwamen. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat er tijdens het weekeinde een belangryke verandering in de weersituatie zal ko men De kans op buien blijft bestaan en de temperaturen zullen aan de lage kant blijven. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en enkele buien. Zwakke tot matige wint', hoofdzakelijk tussen Noord en West. Aanhoudend vrij koud weer. (Opgenomen te 10 uur). 7 September. Zon op: 6.02 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 20 00 uur; onder: 10.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 5 08 en 17.33 uur, (8/9 te 5.47 en 18.10 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. (Van onze correspondent te Washington dr P. G. J. Korteweg) Reeds weken stond generaal Eisenho wer voor een zeer moeilyke beslissing. Maar eerst een dezer dagen heeft hij op een persconferentie uitvoerig over dit probleem gesproken. Heel in het kort kan men deze kern kwestie van Eisenhower's politieke cam pagne als volgt weergeven: Moet hij trachten zijn party de meerderheid te bezorgen in de Senaat en daartoe ook een met modder smytende candidaat zoals McCarthy, alle steun verlenen, of moet hy de grote groep van onafhan kelyke kiezers en van ontevreden de mocraten achter zich proberen te krijgen door deze middengroep de indruk te ge ven, dat een bewind onder Elsenhower niet slechts betekenen zal internationale samenwerking, maar ook nationale ver draagzaamheid en afschaffing van de ketterjacht? Op zyn persconferentie zei Eisenho wer o.a.: „Ik zal niets steunen, dat on Amerikaans is, dat wil zeggen niets wat lykt op bekladding van mensen, die zich niet met behulp van de wet kunnen ver dedigen." Deze woorden en andere uit spraken maakten het wel duidelijk, dat Eisenhower niet veel sympathie heeft voor de practyken van senator McCar thy. Maar toch probeerde Eisenhower ook in deze persconferentie nog de kool en de geit te sparen. Hij vermeed het om senator McCarthy en diens mede standers openiyk van on-Amerikaanse bekladding te beschuldigen en hy bleef by wat hy vroeger had gezegd: terwille van een republikeinse meerderheid in Huis en Senaat zou hy iedere republi keinse candidaat steunen, al hield dat niet in, dat hy het in alle opzichten met alle candidaten eens was. GEIT OF ZONDEBOK? Men kan zich afvragen of Eisenhower er niet verstandiger aan zou doen om de geit McCarthy niet langer te ont zien. Wanneer hy deze geit tot zonde bok zou kiezen en hem met de nodige fanfare de woestyn in zou jagen, dan zou hij daarmede veel sympathie win nen by de liberaal denkende groep van onafhankelyke kiezers. Thans is deze middengroep nog steeds beducht, dat Eisenhower geen vry man is en althans met één been dansen moet naar het pypen van do rechtervleugel der republikeinse party. Eisenhower weet. dat hy zonder de steun van de partijlozen en van onte vreden democraten geen president kan worden in November. Vandaar dat hy schijnbewegingen maakt alsof hy McCarthy over boord aan het gooien is. De oren van de Amerikaanse journalis ten en de lenzen van de televisie-toe stellen zijn echter scherp: zolang de weldoorvoede McCarthy niet met een stevige plons in de golven terecht is ge komen, zullen de onafhankelyke, libe raal denkende kiezers achterdochtig bly- ven. SENAAT BLIJFT WELLICHT DEMOCRATISCH NA NOVEMBER. Het heeft geen zin om u ingewikkelde sommen voor te legeen. Maar in Eisen howers „rekenkamer" ls men tot de con clusie gekomen, dat het niet mee zal vallen om een republikeinse meerder heid in de Senaat te krygen. Wordt Eisenhower gekozen, dan is het ook byna zeker, dat het Huis van Afgevaar digden republikeins wordt (de leden van het Huis worden iedere twee jaar alle opnieuw gekozen). Maar de Senaat wordt iedere twee jaar slechts voor een derde vernieuwd- Daar ziet men dus soms nog geruime tyd de sporen van het vorige regime. De toestand is op het ogenblik zo, dat er om 23 zetels werkeiyk gestreden zal worden'in November ende republi keinen moeten 18 van die 23 zetels win nen, om in de Senaat over een meerder heid te kunnen beschikken na de ver kiezingen. Het zal hun niet gemakkelijk vallen dat grote aantal zetels te ver overen. Voor Eisenhower is het een moeilijk heid, dat negen van de Senatoren, die voor herkiezing in aanmerking willen komen, beslist aanhangers zyn van Taft's inzichten over de buitenlandse politiek. Zy allen zyn dus min of meer isolationistisch. Het moet de generaal al geen goed doen in de ogen van de onmisbare groep van onafhankelij- ken. wanneer hy al te veel zyn best gaat doen voor de herverkiezing van senato ren, zoals Jenner, Kern of Bricker. Maar McCarthy is een geval op zich zelf. Deze welsprekende demagoog heeft het zelfs bestaan een algemeen geres pecteerde figuur als generaal Marshall in verband te brengen met de „commu nistische samenzwering"; die volgens McCarthy's niet gedocumenteerde uit spraken ook over vele medewerkers op het State Department zou beschik ken. Schrikt Eisenhower er definitief voor terug McCarthy over boord te gooi en. dan zal hem dat zeker veel stem men kosten. ZONDER KANONNEN GEEN- OVERWINNING. Een groot veldheer riep eens een com mandant ter verantwoording, omdat een bepaald bombardement niet was uitge voerd De commandant antwoordde: „Ten eerste waren er geen kanonnen, ten tweede„Stop maar viel de veldheer hem in de rede dan weet ik genoeg". Ook de veldheer Eisenhower zou toch moeten inzien dat het weinig zin heeft over allerlei ondergeschikte punten te denken en te praten, wanneer aan voor waarde nummer éen niet wordt vol daan Wat de generaal nodig heeft v »r de overwinning, dat zijn kanonnen: de stemmen van de meerderheid vaa het Amerikaanse volk. Of hy dan ten slotte een meerderheid of een minderheid zal hebben m de Se naat moet van later zorg zyn. Een re publikeinse meerderheid met mannen als McCarthy en Bricker betekent toch geen garanderende steun voor president Eisenhower en voorstellen inzake de in ternationale politiek zal hy er ook wel door krijgen in een Senaat, waarvan de meerderheid democratisch is. Eerste voorwaarde: vrije verkiezingen in het gehele land Van gewoonlyk welingelichte Londen- se zyde wordt vernomen, dat diploma tieke vertegenwoordigers van Groot- Britannië, Frankryk en de Verenigde Staten een ontwerp-antwoord hebben opgesteld op de jongste Russische nota over een hereniging van Duitsland. Het ontwerp is aan de respectieve regerin gen toegezonden. Men verwacht dat de Westerse ant- Malik beschuldigt Amerikanen ïn Veiligheidsraad .President Truman en generaal senhower zouden in staat zyn een O' eenkomst met de duivel zelf te sluiten om iheer bondgenoten tegen de Sovjet- Unie te verkrygen", zeide de Russische afgevaardigde Malik op een Vrydag ge houden byeenkomst van de Veiligheids raad, waarop gesproken is over het toe laten van nieuwe leden. Volgens Maltk zyn alle Amerikaanse politieke leiders .jhuichelaars, leugenaars en aanhitsers tot oorlog". Tevoren had de Franse afgevaardigde Hoppenot zich tegen het Russische voorstel uitgesproken om de veertien staten, die zich voor het lidmaatschap der Verenigde Naties hebben opgegeven, tegelyk toe te laten. „Een dergelyke werkwijze doet mij denken aan de ma nier van zaken doen van gewetenloze handelaren in antiquiteiten, die hun Wanten dwingen een aantal waardeloze voorwerpen te kopen, om één stuk van waarde te kunnen verwerven", zeide hij. De byeenkomst van de raad werd daar op tot Maandag verdaagd. ASSEMBLEE KOLEN- EN STAAL GEMEENSCHAP BIJEENGEROEPEN Jean Monnet. president van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap heeft de assem blee van de gemeenschap voor een by eenkomst te Straatsburg volgenae week Woensdag bijeengeroepen. Dit zal de eerste „parlementaire zitting" worden van de nieuwe gemeenschap. Zy volgt onmiddellijk op de byeenkomst van de raad van ministers van de gemeensohap die Maandag en Dinsdag voor het eerst te Luxemburg zal vergaderen. woordnota midden September op het Kremlin zal worden overhandigd. nson. de democratische ■oor het presidentschap besluit ter goedkeuring voorgelegd, dat j we M j dao vnn de het zenden van een delegatie naar de "j li P Arbeid tc Detroit een grootse toe spraak tot een menigte van 40.000 mensen, die met aandacht naar deze man. die over een groot redenaars talent beschikt, hebben geluisterd. het zenden van een delegatie naar de Westduitse Bondsdag beoogt. Volgens het besluit van het seniorenconvent zal de delegatie aan de voorzitter van de Bondsdag, dr Ehlers, een schrijven met voorstellen aan alle afgevaardigden van de Bondsdag overhandigen. De delegatie zal ook gemachtigd zijn om, „ingeval by' de afgevaardigden van de Bondsdag de door het gehele volk ge wenste bereidheid tot toenadering aan wezig is, besprekingen over het zenden van vertegenwoordiers van Oost- en West-Duitsland naar de voorgestelde viermogendhedenconferentie over Duits land te voeren" Voorts zal de Oostduit- se delegatie kunnen spreken over de in stelling van een gemengde commissie, die een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Het seniorenconvent grondt zyn be sluit op de mening, dat het voorstel van de Sovjet-Unie om vertegenwoordigers Aangenomen wordt dat er nadruk kelijk in zal worden verklaard dat op elke agenda voor een vier-mogendhe- denconferenlie over Duitse eenwor ding het punt: „Het uitschrijven van vrije algemene verkiezingen in geheel uit de beide delen van Duitsland aan Duitsland" als met voorrang te be- de beoogde viermogendhedenbesprekin- handelen moet worden opgenomen. Een Jf. Jaten d?;elnemen- aa" h.et zelf: beschikkingsrecht van het Duitse volk De regering te Bonn is vóór het op- I beantwoordt. Het convent acht daarom stellen van het ontwerp-antwoord ge- besprekingen tussen leden van de volks- raadpleegd. Men verwacht dat de Nato- I vertegenwoordigingen van Oost- en raad het ontwerp Woensdag a.s in be- West-Duitsland van groot nut. spreking zal nemen De Oostduitse Volkskamer heeft zich Het seniorenconvent uit de Oostduitse reeds ten gunste van dit besluit uitge- Volkskamer heeft de Volkskamer een sproken. TVtfy De Perzische olie Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen zal premier Mossa- óeq onmiddellijk na de bijeenkomst van het tegen 10 September opgeroepen pai - lement zyn weigerend antwoord op het Engels-Amerikaanse aanbod van 30 Augustus officieel bekend maken. De weigering zal echter naar men meent te weten vergezeld gaan van tegenvoorstel len. welke het volgende zouden inhou den: 1) de door Engeland en de Ver. Sta ten voorgestelde weder op gang brenging van de Perzische olie-industrie zal zon der medewerking van Engelse technici moeten geschieden.; 2) Engeland en Perzië zullen tot over eenstemming moeten komen voor de vaststelling van een maximum bedrag der schadeloosstelling, voordat de zaak voor het Internationale Hof van Justitie gebracht wordt; 3i het aanbod betreffende de organisatie van de verkoop van Perzische olie moet nader omschreven worden en er zal moe ten worden bepaald, dat dezie markt geen monopolie van de Anglo-Iranlan mag zyn. Men gelooft algemeen, dat Mossadeq, verre van een antwoord te formuleren, dat de deur voor iedere verdere onderhan deling zou kunnen sluiten, zich voorbe reidt op een buitengewoon felle discus sie en zal trachten een grotere steun van dt Ver. Staten te verkrygen dan de op 30 Augustus aangeboden 10 millioen dollar. Onvermoeid en met koortsachtige ijver werkt men aan de wederop bouw van Warschau, dc Poolse hoofdstad, die gedurende dc Tweede Wereldoorlog zo veel te lijden heeft gehad. Óen overzicht van het Grondwets plein, waar de arbeiders druk bezig zijn. „Esso Amsterdam", het 10952 brt. me tende tankschip van de N.V. Petroleum Industrie My in Den Haag, heeft ern stige vertraging. Het schip vertrok 23 Augustus met een lading olie van Baton- rouge naar Rotterdam, maar kreeg on derweg last met de machine. Deze machineschade is van zo ernstige aard geworden, dat het schip ongeveer 500 myl West ten Noorden van Flores op de Azoren reeds twee dagen lang aan het dryven is. Reeds zijn sleepboten onderweg, om het schip op sleeptouw te nemen en naar een Engelse of een Ne derlandse haven te slepen. Tijdens hun bezoek aan Groen land. werden door de bevolking het Deense Koningspaar complete na tionale costumes voor het gehele 'ngrid en Prinses Benedikte in de Groenlandse klederdracht in de tuin van het Kasteel Graasten. het zo merverblijf van dc koning. Koningin koninklijke gezin aangeboden. Hierllngrid is haar dochter behulpzaam zien we Koning F rede rik. Koningin I bij het uittrekken van haar laarzen. Om een verdrag met Oostenrijk DE WEG THANS VRIJ? De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou hebben op het Russische ministerie van buiten landse zaken de antwoorden hunner regeringen op de Russische nota over Oostenryk overhandigd. De drie landen stellen in deze nota een onmiddellyke bijeenkomst voor van de vier plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken, die met de kwestie Oostenryk belast zyn, ter para fering van het Oostenrijkse staatsver drag. De Westelijke nota is een antwoord op de Sovjet-nota van 14 Augustus, waar in het verkorte Oostenrijkse verdrag werd verworpen. De V.S.. Engeland en Frankryk verklaren in hun nieuwe nota bereid te zyn de vier door de Sovjet- russische regering naar voren gebrachte punten in het korte verdrag van acht punten op te nemen, doch trekken het korte verdrag niet in. zoals de Sovjet- Unie verzocht had. De vier bewuste punten, die de Westelijken er aan willen toevoegen zyn: de rechten van de mens, het Nazidom, vrye verkiezingen en de Oostcnrykse strijdkrachten. „Dientengevolge geloven de betrok ken regeringen, dat de weg thans vry is voor het sluiten van een Oosten rijkse overeenkomst", aldus de Weste- lijke nota. Studiecommissie door de overheid ingesteld Bij gemeenschappeiyke beschikking hebben de Staatssecretaris van Volks gezondheid en de Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen een studie-commissie ingesteld, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de vorming en de erkenning van specialisten, zoals die thans plaats heeft, wijziging behoeft en. zo ja, welke De commissie staat onder voorzitter schap van dr J. J. Brutel de la Rivière, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Volksgezondheid Een van de leden is prof dr W. F. Suermondt, hoog leraar in de heelkunde aan de Leidse Universiteit. Gistermiddag heeft dr P. Muntendam. Staatssecretaris van Volksgezondheid, de commissie in de vergaderzaal van het Departement van Social* Zaken en Volksgezondheid geïnstalleerd Hierby zei de Staatssecretaris.o.m het volgende: Bestond er reeds bjj de invoering van de wetten van Thorbecke in 1865 een zekere specialisatie, het zou nog tot 1883 duren, voordat ia de annalen van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst bet be grip „specialist" voor het eerst naar voren komt. In dat jaar begint de statistiek met 38 specialisten. Thans bedraagt dit aantal "200, verdeeld over 22 specialismen. Was er in 1883 één specialist op 57 artsen, thans is de verhouding één specialist op 4 artsen. Op initiatief van wylen prof. Nyhoff uit Groningen kwam na langdurige voorbereiding in 1931 het specialisten- register van de Maatschappij tot stand In het register moest een leder inge schreven worden, die zich als specialist aan de ziekenfondsen wenste te verbin den. een en ander volgens richtlijnen vast te stellen door de specialisten- reglstratiecommissie. Nu een wettelyke regeling van het ziekenfondswezen werd ingevoerd en in het kader hiervan de verstrekkingen, waaronder de hulp door specialisten, gewaarborgd moeten zijn, moet de over heid ook inderdaad de verantwoordelijk heid voor een goed*5 specialistische ver zorging kunnen dragen, hetgeen zy heden ten dage niet kan Met voldoe ning heeft spr. in het overleg, dat hij de afgelopen twee jaren over deze aange legenheid heeft gevoerd, volledig begrip aangetroffen voor de noodzaak om tot nadere regeling van deze materie te komen. Spr gelooft niet, dat het op de weg ligt van deze commissie, althans niet in eerste instantie, in details de opleidings- en erkenningseisen voor de verschillende specialismen onder de loupe te nemen. Haar taak zal het zyn de grote lijnen aan te geven, waarlangs een wyziging van de huidige situatie zich zal dienen te voltrekken. Ruim 10.38 millioen inwoners Volgens voorlopige cyfers van het C.B S. had Nederland op 1 Augustus jl. 10 386 723 inwoners. In het eerste half jaar van 1952 bedroeg het aantal ge boorten 138 547 en het aantal sterfgeval len 45.051. In het eerste halfjaar van 1951 waren deze aantallen resp 135 672 en 47 985 In de eerste zes maanden van 1952 werden 50573 huwelijken gesloten, tegen 51 868 in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1