Laatste Berichten Rijbewijsperikelen in Engeland Steenlegging nieuwe Jaarbeurshal te Utrecht De ware proporties der Luchtmacht en Leger-onregelmatigheden WOENSDAG 3 SEPTEMBER Belgische meningen over Nederlands Kabinet Niet zeer gunstig Enkele Belgische goede kenners zijn van de Nederlandse toestanden, gaven ons als hun me ning te kennen, dat het tweede, zo moeilijk tot stand gekomen, Kabinet- Drees zwak is. De ministers, die di rect uit de vakbeweging komen, zijn in België geen onbekenden, maar men is alhier van oordeel, dat het niet de vogels Phoenix zijn, waarop Neder land nu meer dan twee maanden heeft moeten wachten. Integendeel. En van uit Belgisch standpunt bekeken, zullen zij waar schijnlijk in het a s. Benelux-debat niet de sereniteit kunnen opbrengen, om tot een compromis te komen over de zo acute loonkwestie. De minister van Buitenlandse Zaken, dr Luns. studeerde aan het beroemde Jezuïten College van Brussel Sint Lode- wi)k, maar heeft voor zover bekend. Gezonken schat van Duits Afrika-corps TER WAARDE VAN EEN MILLIARD. Een kotter van de Franse kustwacht heeft opdracht, gekregen om pogingen te verhinderen zonder vergunning de gezonken schat van het Duitse Africa- coros. die meer dan een milliard gul den waard zou ziin te bergen. De Franse autoriteiten gaven op dracht om dag en nacht te patrouille ren nadat gehoord was dat twee spe ciaal daartoe uitgeruste Britse schepen van plan waren naar de fabuleuze schat te zoeken Het verhaal wil dat deze schat aan de monding van de Golo- rivier over boord werd gegooid ■,rxx vier officieren die Hitler voor de krilesraad liet brengen en liet executeren. Tot dusverre hebben de Fransen ge weigerd een expeditie aan boord van de 45 ton metende motorkruiser „Romany Maid" toestemming te geven te trach ten de zes verzegelde kisten te lokali seren die eoud luwelen en kunstschat ten zouden bevatten die door generaal Rommel geplunderd waren a' een ge schenk voor Hitler Het schip is niet uit. de haven van Alaccio gekomen se dert het hier twee weken celeden geen politieke contacten in België ge- 1 de Franse Rlvièra arriveerde. Een twee- had. Prof. Zijlstra zetelt in de economi sche en monetaire commissie van de door Van Zeeland opgerichte Liga voor Europese Ecnomlsche Samenwerking en heeft hierdoor contact gehad met Bel gische bankiers, bedrijfsleiders en amb tenaren. Men kreeg de indruk, dat hij „dirigistische" tendenties in de econo mie genegen is. Kortom, de eerste Indruk is niet zeer gunstig. Moge het in het belang van de Benelux slechts een eerste opper vlakkige indruk zijn geweest, was ook de wens van onze Belgische zegsman. de "schip, het jacht ..Star Lena" liep enice dagen geleden Dastia binnen. Die haven ligt het dichtst bii de monding van de Golo rivier. De ..Star Lena" arriveerde met wrak stukken van de „Vlllerville". het iacht van de Nederlander Felke Boersma. dat vorige maand met negen personen aan boord vergaan ls. Het verluidt dat. ook de opvarenden van de ..Star Lena" naar de schat van het Afnka-corps willen zoeken. De leider van de expeditie van de Romany Maid" is Henri Helle, een Franse avonturier uit Tanger De Franse regering heeft in 1948 ge tracht de schat te lokaliseren, doch zon der succes. Minstens nog één andere expeditie keerde met lege handen te rug. val van kmderveriamming geconsia- waren ondernomen op teerd. Het slachtoffer is direct naar het van aanwijzingen gegeven door Wilhelminaziekenhuis te Assen overge-Peter Flplc ecn dmker vail de Duitse bracht. In verband hiermee, heelt de marjne die v00r pp ccn jaar celeden groeps-commandant besloten gedurende 1 pe^ eezicht verdween, beweerde dat twee weken geen avondverlof te ver lenen. Voorts is bepaald, dat uitsluitend lichte dienst zal worden gedaan. VERGADERING NED. BOND GEMEENTE-AMBTENAREN. Gemeente-classificatie onder de loupe. Op 18. 19 en 20 September a.s. zal de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren zijn algemene vergadering houden te Arnhem. In deze vergadering zal nog eens het vraagstuk der gemeente-klas- sificatie, waarover prof. dr H. D. de Vries Reilingh uit Amsterdam een in leiding zal houden, aan de orde worden gesteld. Op de bijeenkomst zullen afge vaardigden van de Belgische, Luxem burgse en Franse bonden van gemeente ambtenaren aanwezig zijn. PAARDENSPORT Het „Cadre Noir" in Kralingen (Speciale berichtgeving) Ter gelegenheid van het vijfde in ternationale concours hippique heelt gisteravond het „Cadrc Noir" van dc Bijschool in Saumur enige demonstra ties gegeven in de Rotterdamse ma nege. Onder het talrijke publiek be vonden zich Z. K. II. Prins Bcrnhard met zijn adjudant, de Grootmeesteres- sc van Hare Majesteit de Koningin, dc eerste stalmeester ritmeester t5i- schoff van Heemskerk, generaal De Bruyne, van de Mariniers, de gezan ten van Frankrijk, Spanje en Argen tinië, de gemeentesecretaris J. Hasper en de kolonel b. d. G. W. Ie Ileux. oud-directeur van het Remontcwczcn, die in 1928 Nederland bij de Olympi sche Spelen vertegenwoordigde in de zware dressuur. Na een joyeus entree van de Marine Kapel onder leiding van kap. G. Nieuw- land, sprak de heer Klebe een openingswoord, waarna kap. St. André op „Vol au Vent" de diverse passen uit de klassieke hogeschool demonstreerde. Zuiver waren de traverse gangen, in stap zowel als in draf. De galop chargementen en de pirouettes. MeJ. Thea Vermeyden met de Arabische vol bloed „Lom" en de heer Klebe met de Lippizaner „Salvi". met welke beide paarden slechts enkele weken ls ge oefend. gaven de verschillende passen en gangen uit de moderne hogeschool te zien. Mej. Vermeyden maakte met „Lom", die zich wat gemakkelijker scheen te bewegen dan dc Lippizaner, hierin een fraai figuur. Na de pauze werd het programma ver volgd met een dressuurproef door ko lonel A. Jousseaume op Harpagon. het zelfde paard waarmee hij op de Olym pische Spelen de derde prijs in de zware dressuur behaalde Het nummer bood weinig verschil met dat van kap. St. André. doch maakte door het andere type paard een levendiger indruk. Hier na volgde de reprise des ecuyers. waar bij vooral het prachtige paard „Alcazar" opviel door zie nobele houding en bewe gingen. Het programma werd besloten met ecn reprise des sauteurs. Eerst werden enige schoolsprongen aan de hand uitgevoerd, waarna verschillende sprongen volgden croupade, courbette en capriole uitgevoerd door de gehele groep. Terugdenkend aan het onvergetelijke schouwspel, dat de Spaanse Rijschool ons vorig jaar heeft geboden, met haar rustige, gave geheel, moeten wij helaas constateren, dat ondanks de gespan nen verwachtingen de vergelijking niet in het voordeel van de Franse groep kan uitvallen. hil de cnice overlevende was van de eroeo die de schat over boord zette en haar met onder-water-boeien markeer de om te verhinderen dat zii in han den der Geallieerden zou vallen. (United Press). Op zijn verzoek is aan de heer G. H. C A. dc Laive uit Den Haag, eervol ontslag verleend als directeur van de N V. Ned. Machinefabriek de Artillerie- inrichting, te Zaandam. Over de aanstelling van de heer De Laive is vorig jaar September nogal het een en ander te doen geweest. De be noeming was in de kringen van het Departement reeds in April bekend, maar de officiële aanstelling duurde tot September. Zaterdag is aan het bedrijf te Zaan dam het bericht van het gevraagde eer volle ontslag bekend geworden, nadat de directiestaf vergaderd had. „S1BAJAK" ARRIVEERT VRIJDAG. Met 669 passagiers, inclusief 168 kin deren beneden 12 jaar. wordt het m.s. „Sibajak" in de loop van Vrijdag as. uit Indonesië aan de Lloydkade te Rotter dam verwacht. Onder deze 669 repatrlë- renden zijn er niet minder dan onge veer 450, die in ons land geen huis vesting hebben en derhalve door de Dienst, voor Maatschappelijke Zorg (D.M.Z.) van het ministerie van Bin nenlandse Zaken moeten worden on dergebracht ln pensions en hotels. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Door kleinzoon van dr Fentener van Vlissingen Gistermiddag is op het Jaarbeurs- terrein aan de Croeselaan te Utrecht de eerste steen voor de in aanbouw zijnde nieuwe Beurshal gelegd door de kleinzoon en naamgenoot van dr F. H Fentener van Vlissingen. ere voorzitter van de Kon. N'ed. Jaarbeurs. De voorbereidende werkzaamheden hebben een zodanig verloop gehad, dat verwacht wordt bij de opening van de 60e Jaarbeurs op 17 Maart 1953 de be schikking te hebben over het nieuwe gebouw Met deze eerste nieuwbouw na jaren, waarmee een bedrag van vijf mil- lioen gulden is gemoeid, zal de ontwik keling van de Jaarbeurs zeker gunstig worden beïnvloed en aan het nationale bedrijfsleven een belangrijke dienst worden bewezen. De nieuwe Jaarbeurshal, die met zijn 9 000 M2 netto expositieruimte vier keer de oppervlakte van de Beatnxhal heeft, vormt een begin -an de volledige en permanente bebouwing van het terrein aan de Croeselaan De bouw van de 100 Noord Sumatra, zijn enkele duizenden bij 150 meter grote en 15 meter hoge hal arbeiders ontslagen tengevolge van hetwordt uitgevoerd door de N V. Werk- felt, dat rubber- en oliepalmonderne- spoor. Wanneer de hal eenmaal gereed mlngen zijn gen., dzaakt het bedrijf ln is, zal daarmee de eerste stap zijn gezet te krimpen, naar aanleiding van de da- in het plan voor de nieuwbouw, die een lende productieprijzen en de stijgende reeks van nieuwe gebouwen omvat langs exploitatiekosten. het Merwedekanaal. Het Semarangse dagblad „Soeara Mer- deka" bericht, dat volgens de minister van Justitie Andi Abdoel Azis. de leider van de militaire opstand in Makassar in 1950. door een militair gerechtshof in Djokja zal worden berecht. Dat het vooronderzoek zo lang heeft geduurd, zou te wijten zijn aan diverse moeilijk heden op technisch gebied. Belgisch Katholiek Vakverbond aanvaardt geen verlaging van levensstandaard Onze Brusselse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Enkele weken geleden publiceer den wij een interview met de voor zitter van het Katholieke Vakver bond van België, de heer August Cool. Gisteren heeft het bestuur van deze vakbond, welke meer dan 500 000 leden telt. zijn oordeel ge geven over de Benelux-loonkwestie. Het bestuur verklaart uitdrukke lijk. dat het geen verlaging van de levensstandaard in België kan aanvaarden. Het meent, dat het onder de huidige omstandigheden nodig is het bestaande loonverschil in Bcnelux-verband te verminde ren door ecn verhoging van de Nederlandse lonen. Beslist werd. dat de Katholieke Vakbond overleg zal plegen met de christelijke vakorganisaties in Ne derland om inzake de lonen een gemeenschappelijke vakbond-actie te ontwikkelen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Opening Politieschool te Wassenaar 2-MAANDELIJKSE OPLEIDINGEN In tegenwoordigheid van een aantal chefs van gemeentelijke politiekorp sen uit Zuid-Holland is vanmorgen te Wassenaar een nieuwe politieschool geopend. Het initiatief tot dc oprich ting van dit opleidingsinstituut is uit gegaan van dc korpschefs in Zuid- Holland. Het probleem doet zich voor, dat de nieuw-aangestelde politie-agenten meer dan voorheen gerecruteerd moeten wor den uit nog ongediplomeerde burgers. De gemeenten Rotterdam en Den Haag hebben hun eigen opleidingsmogelijk heden. maar de overige gemeenten met gemeentepolitie zagen zich ieder apait voor de opgave gesteld, om hun nieuw aan te stellen personeel ln de kortst mogelijke tijd op te leiden voor de sur veillance-taak. De eerste vorming van de nieuw-aangestelden was zeer gede centraliseerd. Men achtte het nod'g om naar meer efficiency te streven. Een kleine commissie, bestaande uit vier po litiechefs. heeft dit probleem ln studie genomen en haar rapport verkreeg de Instemming van de burgemeesters der onderscheidene gemeenten. Het resu.taat is geweest, dat de commissaris van po litie uit Delft de nieuwe politieschool te Wassenaar geopend kon verklaren. Ook de commissarissen van politie uit Leiden en Wassenaar hebben voor het begin van de eerste les in strafrecht hun vreugde over de totstandkoming van aeze nieuwe opleidingsmogelijkheid uit gesproken. De cursus begint met 25 jongeman nen, die dus te Wassenaar hun eerste schreden zullen zetten op de weg van hun toekomstige politieloopbaan. Zij zijn door enige Zuid-Hollandse burge meesters als agent van politie aange steld: hun eerste opleiding geschiedt in de vorm van een detachering voor de t|jd van twee maanden. De Commissaris van politie te Wassenaar heeft zich met het directeurschap belast. Het ligt ln het voornemen om enige malen per Jaar een dergelijke 2-maandelijkse opleiding te organiseren. Van officiële zijde bestaat veel be langstelling voor dit nieuwe Instituut. SLACHTOFFERS MOORDAANSLAG EMMASTAD BUITEN LEVENS GEVAAR. Naar wfj van de persdienst van de BPM te Den Haag vernemen, is volgens de laatst uit Curacao ontvangen berich ten, de toestand van de twee slachtof fers van de moordaanslag in het hoofd kantoor van de CPIM te Emmastad (Curagaoi als volgt: de heer Visser ver keert buiten onmiddellijk levensgevaar en de heer Nijmeyer is aan de bete rende hand. Belde heren. resp. chef en lid van de bewakingsdienst, werden gelijk ge meld door een bewaker, die wegens wangedrag bij de directie ter verant woording was geroepen, gewond met schoten uit zijn dienstrevolver. MINISTER JOEKES NAM AFSCHEID. Gistermiddag heeft minister Joekes in de vergaderzaal van het Departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid afscheid genomen van oe hoofdambtenaren van het Departement en van de buitendienst, met wie hij ge durende vier jaar heeft samengewerkt. Hij werd toegesproken door zijn beide staatssecretarissen, mr dr A. A. van Rhfjn en dr P. Muntendam, de secreta ris-generaal mr J. H. Klatte en de oudste afdelingschef, dr C. van den Berg. Minister Joekes dankte voor de goede geest van samenwerking, die hem het leiden van zijn omvangrijke Departe ment tot een aangename taak had ge maakt. Een Londens examinator vertelt „Het rijden in Nederland" zo begon de heer Townscnd het gesprek, „is heel anders dan het rijden in Engeland. Het gaat daar alles meer gedisciplineerd en hoffelijker, als ik dat zo mag zeggen. Hier eist men zijn voorrang op. maar in Engeland geeft men voorrang. Hier geldt, dat het gelijkwaardig verkeer van rechts voor gaat. In Engeland kent men een dergelijke regel niet. De hoofdweg heeft daar voorrang en op een kruising van twee gelijkwaardige wegen zijn het de omstandigheden en de automobilisten zelf. die dc voorrang regelen en alles gaat opperbest. Voor voet gangers, die op aangeduide oversteeKplaatsen de weg oversteken, moet worden gestopt en er is niet een bestuurder, die er aan zou denken dit niet te doen." Bijna evenveel dames als heren achter het stuurwiel Mijnheer Townsend kan het weten, want hij neemt de rijbewijsexamens in I/onden af en examinator wordt men daar maar niet zonder meer. Men moet tenminste twintig jaar rijervaring heb ben en dan krijgt men nog een spe ciale opleiding op de politieschool te Henley. Een Engelse examinator is ambtenaar en heeft hy 's winters niet voldoende examens af te nemen, dan controleert hij de werkboekjes van de bus- en vrachtautochauffeurs. In Londen zijn vijftien bureaux, waar examens worden afgenomen. De kosten voor het examen bedragen 10 shilling, terwijl het examen 45 minuten duurt. De examinator bepaalt zich niet alleen tot het beoordelen der rijvaardigheid en der theoretische verkeerskennis. doch neemt de candidaat tevens een gezichts test af. waarvoor hij de bekende kaart met letters gebruikt. Ieder, die zich in het motor, of autorijden wil bekwamen, vraagt een tijdelijk rijbewijs aan. waar op hjj drie maanden kan oefenen. Als hy zyn voertuig maar voorziet van een j witte plaat met rode L er op. kan hij I zich zender meer in het drukste ver- 1 keer begeven. Alleen moet er iemand j met een rijbewijs naast hem zitten, ter- I wijl dit voor asplrant-motorTijders niet nodig is. Na het examen hoort de candidaat direct of h|j al dan niet geslaagd is. Wordt hy afgewezen, dan krijgt hij wat men noemt „drie maanden" en behoeft vóór die tijd niet terug te komen. Mo- torcandidaten moeten 16 jaar oud zijn en bromfietsers worden beschouwd als motorrijwielen zodat daarvoor eveneens examen gedaan moet worden. Om een auto te besturen, moet men ln Enge land 17 jaar zijn. Het aantal soorten rijbewijzen be draagt 7 en elk rijbewijs moet ieder Jaar worden vernieuwd. DE AUTO'S IN ENGELAND. Deze zijn meestal van een eerbied waardige leeftijd, volgens de heer Townsend. Bijna leder bezit aldaar óf een motor óf een wagen en dikwijls ont zegt men zich het allernodiigste om maar te kunnen rijden. Het aantal wa gens is beduidend groter dan hier en ook het aantal motorrijwielen. Het zwakke geslacht hanteert daar de volant bijna in gelijke getale als haar mannelijke soortgenoten. Ook dit is volgens de heer Townsend een ge volg van de oorlog. Wil men in Engeland een nieuwe auto aanschaffen, dan komt men op de lijst, juist zoals hier vlak na de oorlog. Heeft men veel geluk, dan bestaat de moge- Uikheid, dat men over 5 jaar een auto kan kopen. De meeste nieuwe auto's gaan naar het buitenland en de heer Townsend stond verbaasd, niet alleen over de mooie Nederlandse wegen, maar ook over de vele nieuwe Engelse auto's, die er op voortsnorren. J. W. KWAK. Rondschrijven De nieuwe hal wordt tijdens de Voor- jaarsbeurs gebruikt voor de techniek, doch zal met de N'ajaarsbeurs ook ge schikt zjjn voor andere groepen Een aantal technische voorzieningen maakt de hal ook op uitnemende wijze ge schikt voor het houden van congres sen. Er wordt ruimte geboden voor 15.000 tot 30.000 deelnemers. De eerste steenlegging droeg een offi cieel karakter door de aanwezigheid van vele autoriteiten. De voorzitter van de Jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andreae. die de familie Fentener van Vlissingen speciaal welkom heette, hield een rede. Dr Fentener van Vlissingen. aldus spr. was de bouwmeester van het Jaarbeursfundament. Er wordt grote waarde aan gehecht He naam Fentener van Vlissingen te rien op de eerste steen. De 15-jarige Frits verrichtte hierop de steenlegging met kennelijke animo BODEGRAVEN de schoolarts De schoolarts voor Bodegraven en omgeving, dokter D. de Vries te Woer den, heeft zich in verband met het toe nemende aantal gevallen van kinder verlamming ln Zuid-Holland ln een rondsohryven gerioht tot de hoofden van soholen in zijn ressort. Hij brengt daarin o.a. onder de aan dacht dat aan zindelijkheid op oe soho len bijzondere zorg moet worden be steed- ROELOF ARENDSVEEN in October grootse chrysautlienshow Meer dan 30 kwekers exposeren op 1400 M2. De laatste jaren trekt Roelofarends- veen in bloemisterij kringen steeds gro ter belangstelling. Was het aanvanke lijk het forceren van bolgewassen, dat de aandacht op Roelofarendsveen ves tigde. meer en meer krijgen de kwekers ook naam door de steeds uitbreidende chrysanthenteelt. Het is daarom goed gezien, om door middel van een ten toonstelling belangstelling te wekken voor dit belangrijke plaatselijke pro duct. Reeds vorig jaar heeft men een ten toonstelling gehouden, zf) het in be scheiden mate. Het succes, dat daarmee is behaald, werd de grondslag voor een tentoonstelling in uitgebreidere vorm. Op 4 en 5 October zal ln de veiling- hallen een tentoonstelling worden ge houden die een oppervlakte zal be slaan van 1400 vierkante meter. Meer dan 30 kwekers zullen hun kwaliteits- chrysanthen exposeren en bekende se lecteurs van buiten Roelofarendsveen zullen de expositie met him nieuwe soorten completeren. Behalve de ver plichte soorten zullen er veel vrije In zendingen zijn. zoals kalancroë's en cy clamen. Voor deze ohrysanthenshow. die wordt gearrangeerd door de heer H. J. Wesselman, wordt een zeer deskundige jury samengesteld. De officiële opening vindt Zaterdag 4 October, 's middags om 2 uur plaats. De tentoonstelling is dan geopend tot 10 uur 's avonds en 's Zondags kan men van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds van de bloemen genieten. VOORSCHOTEN Kwart eeuw kwekerij Hoogwerff Kroon Zilveren jubilaris Lamboo werd ook gehuldigd Een krans van groen met de cijfers 25 aan de villa van de heer B. Hoogwerff Kroon was voor de buitenwereld het enige, dat betrekking had op het jubi leum van de handelskwekerij Maar voor het personeel van de han- Spel om textiel; enkele arrestaties Zoals bekend zijn er in de tweede helft van het vorig jaar b|j de Luchtmacht- aanschaf flngsdienst onregelmatighe den aan het licht gekomen Deze heb ben destijds geleid 'ot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, een luitenant kolonel en tot die van een eerste luitenant. Thans kan het volgende worden vast gesteld: de indruk, dat de onregelma tigheden bü de Luchtmachtaanschaf- flngsdienst een wijdvertakt net van knoeierijen hebben gevormd, is niet Juist. Een aantal nader aan het licht gekomen onregelmatigheden houdt geen verband met elkaar of m de vorig jaar ontdekte onregelmatigheden bij de Luchtmachtaanschnffingsdlenst. Onder scheid dient te worden gemaakt tussen onregelmatigheden bü de Luchtmacht- aanschaffingsdienst, verduisteringen ten nadele van het Rijk te Budel. welke ge heel in de burgersector vallen, en ten slotte onregelmatigheden bij het Direc toraat Materieel van de Landmacht. BIJ DE LUCHTMACHT. De onregelmatigheden bij de Lucht- machtaanschaffingsdienst hebben be trekking op de afdelin' textiel. Bij deze onregelmatigheden gaat het naar schat ting om een bedrag van een kleine ton. He' hoofd van deze dienst, een luitenant kolonel werd gearresteerd, doch inmid dels weer op vrije voeten gesteld. Mede werd in arrest gesteld een eerste luite nant. Voorts zijn twee burgers in arrest geweest en bevinden zich nog twee bur gers in verzekerde bewaring. Het onder zoek in deze zaak is vrijwel gereed. Deze zaak zal nog dit jaar voor de Krijgsraad te velde-West dienen. De onregelmatighecen kan men be schouwen als een uitvloeisel van een spel. dat door de luitenant met een handelsonderneming en een aantal klei nere textielfabrikanten werd gespeeld De bonafide fabrikanten stonden hier buiten. Ook door de Luchtmacht werden grote textiel orders geplaatst bij Neder- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria Johanna, d. van J Montagne en Overdljk; Geertrulda Adrlana Helena Maria, d van A M. Dófferhoff en W. F. i der Hulst; ElKje Jannlgje. d. van W. Jong en A. B. Trapman: Petrus Gerar- dus. z. van J. D. Rodenburg en E. van der Geer: Adrlnaus Petrus Pancratlus. z van L. R. van Vliet en A. M. van der Geest: Anna Maria Claslna. d. van P. H. van Steljn en C. C. van Dam. GETROUWD: S. Smit en P. J. Sanders. OVERLEDEN: Th. J. Bader. zoon. 19 jaar; W. Th. van Westing, wed. van Epskamp, 76 jaar; C. Hogenes. zoon, 24 Jaar; B. van Kleef, man. 80 Jaar. Austerlitz te belanden voor de eerste rustpoos. Het middaguur werd doorgebracht op „De Hoge Veluwe" en na de lunch had ieder de gelegenheid zich te verpozen in het museum, in de bossen, of op een hoogte voor een vergezicht. En mis schien een enkeling voor zijn middag dutje. In Maarn werd nog een kopje thee gebruikt en toen ging het weer huiswaarts. Bij „De Gouden Leeuw" werd echter halt gehouden en bood de familie Hoogwerff Kroon ter sluiting van de feestdag een diner aan. Tijdens de maaltijd wenste de heer J. Breemer namens het personeel de familie Hoog werff Kroon geluk, onder aanbieding van bloemen aan mevrouw en enkele boekwerken aan de jubilerende patroon. De heer Hoogwerff Kroon heeft op zijn beurt het personeel dank gezegd voor hun plichtsbetrachting en medele ven met het bedrijf. Hij huldigde tevens de heer N. C. Lamboo, die deze dag 25 jaren in dienst was. De heer Lamboo ontving van de familie een waardevolle herinnering en tevens een ere-diploma voor 25-jarige trouwe dienst van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Namens het personeel bood de heer J. Breemer geschenken aan. Ook van andere zijde heeft men de familie Hoogwerff Kroon blijk gegeven van medeleven met dit heugelijke feit. Bloemen en schriftelijke gelukwensen waren hiervan het bewijs. Gedurende de maand Augustus werd bij de Rijkspostspaarbank alhier inge legd f 32081.64 en terugbetaald f 314-18.88 Tot penningmeester van ae Ver- enLging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs ls benoemd de heer Hk. Kemipkes. Voor heen werd deze functie bekleed door de heer J. Mijderwijk. landse bedrijven. In dc Jaren 1947- waren de grote bestaande zaken daa nog niet zo gebrand. De textiel i schaars en de grote bedrijven zaget de burgersector meer mogelijkhe. Anders was zulks bij enkele kleiner» de oorlog opgekomen zaken. Zij za; een kans nu een slag 'e slaan en i afzetgebied te verkrijgen. Toen na i ruiming van de textiel ook de gro: zaken zich meer en meer ln de milit; sector gingen bewegen, trachtten eni van de eerste bedoelde kleinere n haar afzetgebied >n de militaire sec te behouden. Zij vonden in de ee: luitenant een willig werktuig voor spel. Het begon met o»n etentje en I volgden dingen, die op verduister leken, zo vernamen wij van de bete ken Instanties. De luit. kolonel Is chef van de luitenant. Onderzocht of-en ln hoeverre hij mede aanspra lijk moet worden geacht voor hande: gen. welke de luitenant buiten voorkennis heeft gepleegd. Bij dit „t tielspel". dat tot de onregelmatig^ heeft geleid, zijn drie ondernemingec textielgebied betrokken DE VERDUISTERING TE Bil De verduistering ten nadele van Rijk, welke door een fabrikant te Bi werd gepleegd, valt geheel buiten knoeierijen van de luitenant. Het F, koopt grondstoffen en geeft dan o fectie-orders aan de fabrikant, ten hoeve van aanschaffingen voor leger. De betrokken fabrikant nu fe grondstoffen van het ijk achter geh den. De verduistering wordt geschat een bedrag van f. 5500.—. Dezelfde fal kant heeft ook enige confectie mid: tussenpersonen verkocht aan z.g. „let winkels". BIJ DE LANDMAC Tenslotte zijn er onrcgelmatighe bfj het Directoraat Materieel van Landmacht aan het licht gekomen 1 betreft hier de afdeling „Inkoop dit sen". Bij deze onregelmatigheden i betrokken een kapitein en een sergea majoor, die zich in arrest bevind alsmede enkele fabrikanten, er een is gearresteerd. Voorts is nog arresteerd een vroegere inkoper D zaak is op het ogenblik nog in een ginstadium van onderzoek. De straft feiten staan vast. maar de omvang de gepleegde onregelmatigheden I op dit ogenblik nog niet worden r gegeven. Hiermede zijn „de onregelmatighn bij de Luchtmachtaansehaffingsdiec tot haar ware proporties teruj bracht. Van bevoegde zijde men ons nog op, dat incidentele vallen van onregelmatigheden uiteraard ook in het verleden wel h ben voorgedaan bij een of meerd van de verschillende legeronderdt Zulks kan ook nu voorkomen. Het echter onjuist zijn nu maar alles gebeurt onder te brengen „complex van onregelmatigheden de Luchlmachtaanschaffingsdiensl Het onderzoek naar de onregelmai heden, voor wat de militaire betreft, is geheel in banden v: Commandant van de Kon. Marechi sée, Raamweg 4, Den Haag. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 3 SEPTE>C Olies openden goed prijshoudend trokken tegen slot verder aan van 3'. tot 324%. Aandelen AKU waren we; enkele winstnemingen licht in rei De industriemarkt toonde zich ovi gens ook vandaag goed prijshoude; Op de Scheepvaartmarkt trokken daag aandelen Scheepvaart Unie aandacht. Bescheiden vraag brach: koers van 120% op 122"A. In overe stemming hiermede toonden ooi cverlge Scheepvaartpapieren voor overgrote deel kleine koersstijgingen Cultures bleven ook vandaag u:: stil. maar handhaafden zich over algemeen gemakkelijk. Van de beleggingsmarkt valt we opmerkelijks te vertellen. De voornaamste papieren hier b.e onveranderd. Aandelen Alg. Explon die gisteren ruim 4 punten stegen, oen vandaag 1% punt lager geadvut op 117'4. HU trok er zijn colbertje voor uit en delskwckerij „Fili'ces" was de herden- knoopte zich een sloof voor. Terwijl de king een mijlpaal in de dagelijkse muziek het Wilhelmus speelde, ging aan talloze langs de grenzen van het toe komstige gebouw opgestelde masten het nationale dundoek omhoog en werd een oorkonde ingemetseld. De plechtigheid eindigde met het aanbieden van de Gouden Jaar'oeursmedaille aan dr F. H. Fentener van Vlissingen. beid. Nadat het allernoodzakelijkste op de tuin was verricht, vertrok het perso neel en hun echtgenoten in gezelschap van de heer en mevrouw Hoogwerff Kroon en hun zoon en dochter in auto's in de richting Leiden, om langs de Oude Rijn bij de Pyramide van Beurs van Amsterdam Woensdag 3 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ved. '51 3% 95% 9514 Ned. '48 314 89iV 89% Ned. '47 3',4 3 90',4 90% Dollarlng. '47 3 941» 94}» Investeringscert. 3 91% 91% Ned 1962-4 m.b. 3 91% 91% Indië '37 A 3 90A 90% Grootboek '46 3 91% 91% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 51 50% Nat. Handelsbank 97% 96 Ned Handelmij. 144% 144% A.K.U156% 155% Philips 158% 158iV CJnilever 174 174% Wilton Feyenoord 159 158% Kon. Olie 323% 324% Amst. Rubber 79% 79% Deli-Bat. Rubber 83% 84% Holl. Amer. lijn143 144% Kon. Ned. Stoomboot 124% 125% Ned. Scheepv. Unie 120% 122% HVA93% 93% Java Cult35% 35 Deli Bat. Mij99% 99% Deli Mij. 68% 68% Senembab55% 55 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% Den Haag 1937 1 3.. 99 R'dam '37 I III 3% 95% Industr. Obligaties Philips Dollarln 100 104% Levers Zeep Mij 3% 96% 96% Voorlopig genot.obl. Kon. Petr. Mij. 3%11611 U« Ned. Gem. '52/4% 100A Idem 0/5-10% 103% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN' Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 153% 15) Rotterd. Bank 153% IN Twentsche Bank 153% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 181 Rott. Droogd. Mij. 300% Zwanenb. Organon.. 158 lw Handelsondernemingen Born. Sum. H. M|j... Internatio Diversen Albert Heyn Ned. Mij. Walv. Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. Amerik. fondsen 125% 144 1» 145 Fondsen uit Leiden en omgevirf Holl. Constructie 330 331 Int Kunststof! Ind. 76GBex d 75 Kon. Ned. Edelmet 601- Pref. w.a. idem 60 L Kon Nederl Grofsm. 111 L Textiel Gebr. v. Wijk 93 Leidsche Wolspinn. 142% - Tieleman en Dros 64% 6i Ver Touwfabrieken 103% 114% GB Werninks Betonmij. 91 Lahad Datu Cul. Mij. 205 B 2053

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4