LEIDSCH DAGBLAD Politieke onrust in België Tegenstelling Indonesische regering Daroel Islam steeds scherper It1 )irecteur: J. W Henny poofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouw 91ste Jaargang DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 No. 27702 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6 per kwartaal: t 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 57055 Telefooo Dir en Adm.: 25041; Red 21507 |n verband met amnestie voor oorlogsmisdadigers Voordat de Belgische minister van jstitie Pholien een tiental dagen gele ien met vacanfle naar Mexico vertrok, naakte hy bekend, dat de doodstraf, die ndertijd werd ui'gesproken tegen de 3odt. een van de beruchtste bewakers an het concentratiekamp Breendonck het Belgische Vught gewijzigd was levenslange dwangarbeid. Voorts werd ickendgemaakt, dat aan in België ter lood veroordeelde oorlogsmisdadigers 24 werden er tot nu toe gefusilleerd, erwyl er nog meer dar» honderd sedert aren op de voltrekking van het vonnis lachten niet langer het doodvonnis oil rokken zou worden. In dit verband ierd erop gewezen, dat het in strijd is net de Westerse tradities de doodstraf e voltrekken jaren nadat deze werd n'cesproken. Een dag na deze bekendmaking ver scheen in de dagbladen het bericht dat oionel Coppenolle. die tijdens de bezet ens de Belgische rijkswacht in handen an de Duitsers speelde en die aanvan- ;elijk ter dood was veroordeeld om jaarna zijn straf via levenslange dwang- rbpid in 20 jaar gevangenisstraf ver anderd te hebben gezien, op vrije voeten |fi nas gesteld. De reacties in de kringen der Belgi- „he verzetsbewegingen waren ongewoon iel en alle ondergrondse groeperingen in lelgië belegden in de afgelopen week ruk bezochte protestvergaderingen. Acties voor herziening van de beslissing ian minister Pholien die deze geno- ïien schijnt te hebben zonder alle leden van het kabinet Van Houtte erin te :ennen vonden haar hoogtepunt in oprichting van een organisatie, die h het „comité d'appel au pays" noemt die onmiddellijk aftreden van Pho- .n eist. Ook in de rechtse kringen wordt de beslissing van de minister van justitie etreurd en vooral het blad van de 'aiholieke vakbond „La Cité" gaat hef tig tegen hem te keer. In het bijzonder wordt Pholien van deze zijde verweten óe oppositie een wapen in de handen te ïcbben gegeven, waarmee deze de katho- ieke C.V.B. aan de vooravond der ge meenteraadsverkiezingen, ongetwijfeld zware slagen kan toebrengen. Aan linkse zijde heeft men intussen „iet stil gezeten en na de actie der pro testbetogingen. die overal in het land worden georganiseerd te hebben geleid, st de socialistische pers thans de on- iddellijke bijeenroeping van het op ces zijnde parlement, omdat de rege- ,jig verantwoording zal kunnen afleg gen over de begenadiging van De Bodt i de vrijlating van v. Coppenolle als- lede over de amnestie der politieke ge- angenen in het algemeen. AÏs gevolg van de afmetingen, die deze kwestie heeft aai.genomen, heeft mi nister Pholien zijn vacantie moeten af breken. Gisteren is hij in Brussel terug gekeerd. Naar verluidt zal hij nog in de loop van heden besprekingen voeren met de andere leden van het kabinet over de politieke situatie. Ook de Bel gische premier Van Houtte, die een reis in de' Congo maakte, heeft zijn verblijf aldaar moeten bekorten. Dezer dagen wordt hij te Brussel terug verwacht. De Belgische verzetsorganisaties en de bond van gewezen krijgsgevangenen heb ben besloten aan hun vaandels een rouwband te hangen zolang de beslis sing van de minister van justitie niet ongedaan is gemaakt. Het hierboven reeds vermelde „comité d'appel au pays" zou bovendien voornemens zijn een audiëntie bij koning Boudewtfn aan te vragen. Morgen zaJ in Brussel een kabinets vergadering gehouden worden. Pholien heeft gisteren na een onderhoud met de waarnemende premier Van Zeeland te genover een delegatie van verzetsorga nisaties verklaard, dat zijn beleid over eenstemde met het besluit van de rege ring om in vredestijd geen doodvonnis sen te voltrekken. Dit bcsliut was open baar gemaakt en nimmer bestreden. De belastingdruk in de Ver. Staten De oorlog op Korea, het verdedigings programma en andere officiële uitgaven kosten de Amerikanen per hoofd der be volking 22 procent meer dan tijdens het hoogtepunt van de tweede wereldoorlog, zo maakte de directie van de Nationale Industriële Conferentie, een door parti culieren gefinancierde organisatie voor onderzoekingswerk, bekend De Conferentie raamt de directe en indirecte belastingheffing in de Vere nigde Staten op 86 milliard dollars, over eenkomende met 557 dollar voor iedere man. vrouw en kind. Dit is 142 dollar meer dan de totale belasting op het moment van de grootste uitgaven in 1945 en 184 dollar meer dan het record voor vredestijd van 1950. De directie stelt het lopende totaal op 16 milliard dollars meer dan verleden jaar toen het bedrag reeds 25 procent groter was dan dat van voor de oorlog op Korea. De inkomstenbelastingen belopen dit jaar 62 procent van het totaal, maar het persoonlijke inkomen, na belastin gen. is er in geslaagd „in de wedren met de belastingen aan de kop te blijven", aldus het rapport. MIJNWERKERS IN V S. WEER AAN HET WERK 465.000 Amerikaanse mijnwerkers zul len vandaag, na een staking van 10 dagen waartoe hun leider John Lewis had besloten ter herdenking van de mijnwerkers, die bij mijnongelukken om het leven zijn gekomen, het werk her vatten. Door de staking is naar schat ting een productie van 10 millioen ton verloren gegaan. De staking heeft zich voorgedaan op het ogenblik, dat Lewis, die het huidige contract had opgezegd, met de mijndirecties over een nieuw con tract onderhandelde. De nieuwe eisen van de mijnwerkers zijn nog niet be kend. Het minimum salaris van arbei ders in vlamkoolmljnen bedraagt 16.35 dollar per dag; dat van arbeiders in anthracietmijnen iets meer. WEERBERICHT Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond; Wisselende bewolking en vrijwel overal droog weer. Vannacht ln het binnenland wakke, overigens matige Westelijke vind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur)) 3 SEPTEMBER. Zon op; 5.55 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 19 01 uur; onder: 4.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.17 en 14.45 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Minister Maxwell Fyfe over gevolgen van atoomaanval VEELAL „SCHROMELIJK OVER DREVEN". De Britse minister van Binnen>ndse Zaken. Sir David Maxwell Fyfa heeft te Sheffield verklaard, dat de Schade, die een atoombom kan aanrichten, soms „fantastisch overdrevenwordt. Hoewel een zuiver gerichte aanval zeer zv are schade tengevolge heeft, zo zeide de minister, is meer dan de helft van het aantal mensen, dat zich bevond bin nen een halve mijl van de plaats, waar de atoombom Hirosjima trof. nog in leven. Zelfs twee personen, die zich in een sousterrain op slechts 150 meter van het centrum van de explosie bevonden, waren ongedeerd., aldus de minister. Hij zeide voorts, dat grote steden als Sheffield wellicht het doel van een eventuele luchtaanval zullen zijn, doch dat niemand moet- veronderstellen, dat dergelijke steden bij voorbaat geheel kunnen worden geëvacueerd. Pabneks- centra. waar de productie van essentieel belang voor het winnen van een oorlog is, moeten in bedrijf blijven, zo meende de minister. In Kyoto 'Midden-Japan» hebben gistermorgen vroeg vier brandweerman nen onafhankelijk van elkaar een „vlie gende tennisbal'- waargenomen, die een blauwachtige-witte gloed afstraalde en zich met een „ontzettende snelheid" voortbewoog. Zij hebben de politie \an hun waarnemingen op de hoogte ge bracht Onze Kabinetsformatie: Indonesische politieke kringen terughoudend Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) In Indonesische politieke kringen toonde men zich terughoudend in het geven van commentaar op het nieuwe Nederlandse Kabinet. Wel gaf men al gemeen als oordeel, dat de overbren ging van de Indonesische aangelegen heden naar het Ministerie van Buiten landse Zaken een stap in de goede richting is, mits de politiek ten op zichte van Indonesië met betrekking tot de kwesties inzake de linie en Nieuw Guinea wordt veranderd. Genoemde kringen meenden, dat de overbrenging van de Indonesische aan gelegenheden naar het ministerie van Buitenlandse Zaken met handhaving van de oude politiek geen nut heeft. In dit verband bekijkt men met enig wantrouwen de opname in het kabinet van de twee Anti-Revolutionnairen. van wie immers bekend is. dat zij steeds ge kant zijn geweest tegen de onafhanke lijkheid van Indonesië. Voor een definitief oordeel over het nieuwe Kabinet wenst men daarom eerst het programma van de nieuwe regering af te wachten, want de opnanje van de Anti-Revolutionnairen kan daarop mo gelijk van invloed zijn geweest. Kwestie in bespreking bij V. N.7 De bey van Tunis heeft een door 40 raadgevers opgesteld rapport over het Franse hervormingsplan voor Tune sië ontvangen. De conclusie er van is, naar verluidt, voor het grootste ge deelte negatief. Van kringen, die in nauwe verbinding met de omgeving van de bey staan, wordt vernomen, dat deze voornemens is nieuwe adviezen over het Franse hervormingsplan te vragen. Ernest Gross, vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de V. N. heeft in een uitzending verklaard, dat Amerika hoopt dat Frankrijk met „werkelijke vertegen woordigers van het Tunesische volk" tot een aceoord zal komen vóór de aanvang der algemene vergadering der V N. Mocht zulks niet het geval zijn. aldus Gross, dan zal de meerderheid der alge mene vergadering zonder twijfel wensen de Tunesische kwestie te behandelen. Mogelijk zou ook de Koreaanse kwes tie worden behandeld, onafhankelijk van de vraag of voor het begin der vergade ring aa dan niet een wapenstilstand gesloten zou zijn. De kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen vorm de thans het struikelblok en zij was een kwestie van morele en politieke aard. Daarom gou Amerika zich niet. zoals in 1951 verzetten tegen behandeling der Koreaanse kwestie, vóór het totstand komen van een bestand. In dc naaste toekomst zullen ver schillende gemeenten in de vier Noordelijke provincies worden aan gesloten op het hogedruknet van de aardgasbronnen te Wannepervecn. Tobber gen en Brekkclenkamp. dat een lengte heeft van 600 km. Een overzicht van de werkzaam heden te Wannèpervcen. DE VEROORDELING VAN AUERBACH Aanklacht tegen Openbaar Ministerie. Josef Klibansky. die als verdediger is opgetreden van Philipp Auerbaeh. heeft een disciplinair proces aanhangig ge maakt tegen de openbare aanklagers Wilhelm Hoelzer en Heinrich Keisel en tegen de chef van het Openbaar Mi nisterie Hartmann. voorzitter van de senaat, op beschuldiging van ernstig plichtsverzuim terzake van het proces tegen en de veroordeling van Auerbaeh. Klibansky voert aan., dat het openbaar ministerie onkundig bleek van het pro ces wegens meineed in een andere zaan, dat gevoerd werd tegen Karl Diekow. die tegen Auerbaeh getuigd heeft. Zoals bekend heeft Auerbaeh. die lei der was van het bureau voor schade vergoeding aan slachtoffers van het Naziregiem en beschuldigd werd van on regelmatigheden, na zijn veroordeling tot enkele jaren gevangenisstraf zelfmoord gepleegd. Hij had de tegen hem inge brachte beschuldigingen ontkend. De Britse vliegtuigfabriek „Handley Page Ltd" heeft meegedeeld, dat zij bezig is een passagiersvliegtuig met straalaandrijving te ontwerpen, dat 150 personen kan vervoeren met een snel heid. die bijna zo groot is als die van het geluid. Dit toestel zou in staat zijn drie vluchten per dag tussen Londen en New York tc maken. De exploitatiekos ten voor vluchten over de Atlantische Oceaan worden op minder dan vJJf cent per aan worden op passagiersmijl geschat. Uit gezaghebbende bron is in Can berra vernomen, dat premier Menzies van Australië de regering heeft meege deeld. dat veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale staf, is benoemd tot gouverneur-generaal van Australië. De officiële bekendmaking te Londen wordt heden verwacht. Veldmaarschalk Slim zal Sir William Mckell opvolgen. Volgens het hoofdkwartier van de Ame rikaanse vloot in het Verre Oosten is door een gisteren ondernomen aanval van marinevliegtuigen 70'7 van een yzermyn en een waterstoffabriek te Moensan. vier km van de Mandsjoeryse grens, verwoest. De aanval wordt de grootste genoemd van de luchtstrijd krachten der marine in de Koreaanse oorlog. Meer dan 160 toestellen namen aan de aanval deel. Ook. een syntheti sche olieraffinaderij te Oadji. slechts 19 km van de Russische grens, werd ge bombardeerd. In een communiqué wordt gezegd, dat genoemde doelen voor het eerst zijn aan gevallen. Er was geen afweer. MARTIN LURSEN OVERLEDEN. Bekend muziektheoreticus. Te Haarlem is plotseling overleden de heer M. Liirsen, die ruim 30 jaar als leraar aan de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst was verbonden. Martin Lürsen heeft bekendheid ver worven door zjjn in 1947 herdrukte „Grondslagen der muziektheorie". 15 jaar geleden werd hij benoemd tot leraar aan het Kon. Conservatorium voor Muziek te -s-Gravenhage en schreef enige kleine composities voor het 31- toons orgel van prof. Fokker. Hij werd hiervoor onderscheiden met de gouden medaille van de Teylerstichting. Ministerie bij K.B. thans officieel benoemd Het Koninklijk Beluit, waarbij het nieuwe ministerie-Drees wordt be noemd, is gistermiddag officieel ver schenen. Gebrek aan sterke K.V.P.-figuren Hoe lang houdt het Kabinet het uit? (Van onze parlementaire redacteur) In het K. B. betreffende de benoe ming van de ministers in het nieuwe Kabinet, ontbreekt de minister van Binnenlandse Zaken. Voor deze zetel is een K.V.P.'er bestemd maar in weer wil van hardnekkige pogingen is het nog niet gelukt, iemand uit de K.V.P. bereid te vinden de post tc bezetten. Er is ook nog geen K V P.'er gevonden die bereid is als Staatssecretaris op te treden voor Middenstandszaken. Prof. Romme heeft deze Staatssecretaris ge elst, omdat er in de Katholieke Midden stand grote ontevredenheid zou heersen indien minister A. C. de Bruijn de Mid denstandszaken zou moeten behartigen. Evenmin is het tot nu toe gelukt een K.VP.'er als Staatssecretaris te verbin den aan het departement van OK. en W. in Katholieke kring is men overtuigd, dat het nieuwe Kabinet geen vier jaar aan het bewind blijft, en ook in de kring van de P. v. d. A. hoort men verkondi gen. dat het zal meevallen als het Ka binet het langer dan een jaar uithoudt. Het is voor velen blijkbaar met te weinig enthousiasme en te kunstmatig tot stand gekomen om aan een lang bestaan ervan te kunnen geloven. Oud-minister Stikker Ned. ambassadeur in Londen? (Van onze Londense correspondent per telefoon) In officiële kringen in Londen wordt algemeen verwacht, dat oud-minister Stikker als opvolger van wijlen baron Michii-ls van Verduynen binnenkort tot Nederlands ambassadeur bij het Hof van St. James zal worden benoemd. Een dergelijke benoeming zal vanzelf sprekend bij de Engelse regering in goede aarde vallen, omdat de heer Stik ker te Londen een zeer geziene per soonlijkheid is. wiens stem op interna tionaal terrein gedurende zijn minister schap, vooral in Engeland, groot gezag had. Met Eden, die hem opgevolgd is als voorzitter van dc organisatie voor Europese economische samenwerking, heeft ngr Stikker nauw samengewerkt, jc*j5>jhij vroeger ook uitstekende con- iaften had met Bevin en Morrison. Directeur uitgeverij „Publiciteit" verongelukt AUTO REED TEGEN VIADUCTPIJLER Tengevolge van een hem Zaterdagoch tend overkomen auto-ongeval is gister morgen in het R.K. Ziekenhuis te Dor drecht overleden de 35-jarige heer J. A. van den Eynde uit Voorburg, directeur van de Haagse uitgeverij „Publiciteit", die o.m. het adresboek van de Neder landse pers uitgeeft. De heer Van den Eijnde, die tevens directeur was van de Algemene Reisclub te Voorburg, had met een gezelschap, leden van deze club, een reis naar De Rivièra gemaakt en was nu op de terugweg, een dag vóór de andere reizigers, omdat hij nog ad ministratieve zaken wilde afdoen. Tussen de Moerdijk en Dordrecht ver loor hij. waarschijnlijk door overver moeidheid. de macht over het stuur. De auto reed in de wegberm, raakte een bermpaaltje, sloeg tweemaal over de kop en botste toen tegen een pijler van het viaduct, dat ter plaatse de weg overspant. Gesneuveld in Korea De regering deelt medt» dat tot haar leedwezen op 28 Augustus j.l. in Korea is gesneuveld dc sergeant A. van Vlaan deren, geboren 5 Dec. 1925. Sergeant van Vlaanderen was gehuwd en afkomstig uit Arnhem. Hij behoorde tot het Garderegiment fuseliers Prinses Irene. Sterke communistische infiltraties onder benden Speciale veiligheids maatregelen te Bandoeng (Van onze correspondent te Soerabaja) De onveiligheid en de onrust in West-Java nemen nog hand over hand toe. Zó erg is het geworden, dat het gemeentebestuur van Bandoeng de in woners der gemeente heeft uitgeno digd mee te werken aan het tot stand komen van verschillende bijzondere maatregelen ter bestrijding van het gevaar, dat ontstaan is door de toe nemende acties van de .Jïaroel Islam" en van andere benden. Er zullen eer- ste-hulp-ploegen worden gevormd, brandwachten en waarschuwingsdien sten worden ingesteld, en verduiste ringsoefeningen zullen worden voorbe reid. De bekendmaking eindigt met de ge bruikelijke opmerking „dat er geen aan leiding is om ongerust te zijn". Intussen vallen sterke benden telkens weer stad jes en ondernemingen aan, en de po litie- en militaire bezettingen hoewel zich vaak dapper verdedigend delven meestal het onderspit, omdat zü in de minderheid zijn. De Daroel Islam, die een geestelijke beweging zou moeten voorstellen, is langzamerhand geworden tot een gesel voor de eigen geloofsgenoten. Met het uitdragen van de idealen van de Islam heeft dit alles niets meer te maken en een politieke macht zoals in het be gin van het optreden van de Daroel Is lam vormen deze benden ook niet meer. De beslissing van de regering in Djakarta om de RTC-conferentie in Den Haag bij te wonen lokte indertijd de verontwaardiging uit van de fanatieke Islamieten, die zich rond de oud-Soera- bajaan Kartosoewirjo hadden verzameld. In Augustus 1949 proclameerden zij de „Negara Islam Indonesia" en sindsdien bestrijden zij de Republiek De regering in Djakarta heeft lange tijd getracht langs vreedzame weg tot een vergelijk te komen, wat volkomen begrijpelijk was. omdat de Daroel Islam nu eenmaal stoelt op dezelfde wortel des geloofs als de meerderheid van het Indonesische volk. Het Kabinet Natsir zond ruim een jaar geleden zelfs een afgezant, Wali Al Fatah, die er echter niet in slaagde het fanatisme te overwinnen. In die eerste tijd was het voor de zich consolide rende Indonesische machtsapparaten ook bijzonder moeilitk om op te treden of zelfs om het gebied van West Java. waar de Daroel Islam zich genesteld had, tot in alle uithoeken te bezetten. En in de streken waar de Negara Is lam Indonesia zich roerde, werd een bewind gevestigd, waarbij de eenvou- digen van geest het slachtoffer wer den van fanatieke ijvcraars en zo als dat meestal gaat van machts wellustelingen en profiteurs. Daar komt ongetwijfeld ook bij dat de Snen- danees een steeds grotere 3fkeer krijgt van de Javaan en met lede ogen aan ziet dat ..zyn land" overstroomt wordt door Javaanse ambtenaren. Hetzelfde verschijnsel ziet men op Sumatra. Celebes, en in enige andere gebieden. Zowel de candidaat voor het presi dentschap in Amerika van de Repu blikeinen. Dwight D. Eisenhower (links), als zijn democratische con current. Adlat Stevenson schijnt met zijn mond vol tanden te zitten. Het lijkt ons ook moeilijk telkens weer een goed en nieuw antwoord klaar te hebben, op de vele vragen, die hun dag in dag uit worden gesteld Personen, die uit dit gebied van Kar tosoewirjo zyn gekomen, hebben meege deeld, dat deze leider zich heeft omge ven door enkele verbitterde en ver dwaasde Nederlanders, waarbij de na men Smit, van den Bos en van der Meu- len steeds weer opduiken. Deze verhalen, die stellig niet als onjuist aangemerkt kunnen worden, hebben hun terugslag op de Nederlanders hier te lande. In dat licht moet men o.i. ook de verklaring zien van de Partai Nasional Indonesia, die zo veel stof heeft doen opwaaien en waarin maatregelen van de regering werden gevraagd tegen alle Nederlan ders. Verder raakt men cr hoe langer hoe meer van overtuigd, dat er de laatste tijd sterke communistische infiltraties hebben plaatsgevonden in de gelede ren van de Daroel Islam. Dit zou ook een verklaring kunnen zijn voor de prima bewapening van de benden. Die wapens dat is met zekerheid vast gesteld zyn niet afkomstig uit Ne derlandse bron. De tegenwoordige Indonesische rege ring, het Kabinet Willopo. is de stryd tegen de Daroel Islam met grote vast beradenheid begonnen Resultaten heeft men echter nog niet bereikt. Sommigen zyn zelfs van mening, dat door het op jagen van de aanhangers van Karto soewirjo uit hun schuilhoeken, de ben den veel mobieler dan vroeger zyn ge worden en dat zich dit thans duidelijk de monstreert. Men zou ze tot grotere ac tiviteit hebben geprikkeld. Hoe het zy: de tegenstelling tussen de Daroel Islam en de regering in Djakarta is scherper dan ooit en het wordt nu voor beide partijen er op of er onder. Kartosoewirjo is volgens sommigen afgesloten van zyn hulpbronnen en zou feitelijk in de val zitten. Aan de andere kant betoogt men, dat de strijd in Ma- lakka wel laat zien hoe moeilijk het is een minderheid van fanatieke rebellen onschadelijk tc maken. Daarbij komt dan nog dat de Daroel Islam nog steeds de sympathie heeft van zeer vele Isla mieten. Die sympathie vindt men zelfs in de regering. Men mag het dan met de me thoden van Kartosoewirjo niet eens zijn, het door hem gestelde doel: de Islamie- tische staat Indonesië, heeft veler in stemming Dc regering, die de handen tóch al zo vol heeft, moet hier wel tus sen vele klippen doorzeilen. Jong op het verkeerde pad KNAAP STAL HORLOGES. Het personeel van een zweminrichting te Den Haag zag een 15-jarige jongen uit een badhokje komen, waarin hij zich niet verkleed had. Men hield hem in het oog en na fouillering werd een horloge op hem gevonden, dat door een heer, die zich in het bewuste hokje had ver kleed, werd gemist. De jongen werd door de politie mee genomen naar het bureau. By de kin derpolitie gaf hy een naam en adres op. die kennelijk vals waren. Toen de rechercheurs hem daarop opmerkzaam maakten, zeide de jongen een lelijk woord en verklaarde, dat als de politie zulke opmerkingen maakt, h»j niets meer zou zeggen. De politie antwoordde toen, dat hy dan maar op het bureau moest blijven totdat zijn ouders hem zouden komen afhalen. 's Avonds werd inderdaad aangifte gedaan van vermissing van de desbetref fende jongen en de politie deelde de moeder mee, dat haar zoontje op het bureau zat, verdacht van diefstal van een horloge. Toen de moeder op het po litiebureau kwam, vertelde zij, het hor loge thuis te hebben. Haar zoontje had dit namelijk de vorige dag meegebracht van school, waar hij het naar zijn zeg gen, van een vriendje had gekregen. Het bleek echter dat ook dit horloge was gestolen. Bovendien kwam aan het licht, dat de jongen ook nog een portefeuille in het zwembad had gestolen, doch omdat deze leeg was, had hy haar later weer weggeworpen. Het veelbelovende jong mens is door de politie aan zyn moeder meegegeven, nadat procesverbaal was opgemaakt. Hij zal zich later voor de kinderrechter moeten verantwoorden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sensatie over „olifant-kip" combinatie Het bericht, dat dierenstewards van de KLM tot de ontdekking zyn gekomen, dat olifanten, die hoog in de lucht aan hun zorgen zijn toe vertrouwd, zich als keurige, rustige passagiers gedragen, zolang zij ge zelschap hebben van een kip, heeft zyn weg gevonden tot in alle delen van de wereld! Nooit zyn by de KLM zülke pakken krantenknipsels en bneven met reacties binnenge komen als na dit bericht. Kranten als de New York Times, Omroep verenigingen als de „Mutual Broad casting System", het Nederlands nieuws van Polygoon en ontelbare anderen verzochten de KLM dit eve nement van nabij te mogen beleven. Het Time-Llfe concern zond een telegram om zo spoedig mogelijk een reportage van dit unicum te mogen maken. Derhalve zal deze week op Schiphol een middelgrote Jumbo arriveren vermoedelijk uit Bangkok begeleid door wat de Duitse pers noemt „Gesell- schaftsdame Huhn" en de Engelse bladen „Het extra bemanningslid van de KLM". Gehoopt wordt, dat de betreffende kip by de aankomst het vertrouwen, dat de KLM in haar stelt, niet zal beschamen. De ogen van de hele wereld zijn op haar gericht 50 Nederlandse jongemannen, vrijwel allen onder de 30 jaar, zijn gisterochtend met de K.L.M.-Skymaster ..Edam" naar Rhodesia vertrokken. Het was de eerste emierantenvlucht van de K.L.M., die naar dit cebied wordt ondernomen. Zit gaan werken aan de sDoorwecen in dit snel opkomende land. waar de bin nenlandse verbindingen nog een groot nrobleem vormen. In het gebouw voor K. en W. te Utrecht heeft gisteren de buitengewone algemene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland zijn sociaal politiek programma vastgesteld. In dit program wordt aandacht ge vraagd voor 1 bedrijfsorganisatie "en medezeggenschap; 2. wettelyke regeling voor de arbeid en arbeidsbescherming 3 sociale verzekering: 4. volkshuisves ting. 5. economische maatregelen. 6. be lastingen. 7. volksgezondheid. 8. onder wijs, 9. de overheid als werkgeefster.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1