LEIDSCH DAGBLAD EINDELIJK Pinay over economische politiek der Franse regering Amerikaans-Brits voorstel aan Perzië •fwisÉï Nieuwe ministers vanmiddag officieël benoemd Japanners gaan internationale luchtvaart hervatten 91ste Jaargang MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 No. 27701 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57053 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 DE uiterst moeizame wijze waarop na ruim twee maanden tijds ein delijk een kabinet tot 6tand is ge komen, is meer geschikt om een demo cratisch denkend en voelend Nederlan der het sahaamrood naar de Kaken te jagen dan het vaderlandse hart van na tionale trots te doen ziwellen. Uit de aard der zaak staat de gemid delde kiezer volstrekt machteloos tegen over deze gang van zaken, welke tooh ir eerste aanleg een rechtstreeks gevolg is van zijn uitspraak in de voorgaande verkiezingsstrijd. De verantwoordelijkheid daarvoor be rust in eerste instantie bij de kabinets formateur, die op zijn beurt weer in sterke mate afhankelijk is van de me dewerking der politieke partijen, waar bij volgens een op ztdh zelf gezond de mocratisch principe de groeperingen met de grootste aanhang ook de groot ste zeggenschap hebben. NAAR onze smaak is tijdens de jong ste kabinetscrisis het accent al te zwaar op het laatstgenoemde redht getallen, waardoor het nationale belang niet alleen op de achtergrond werd ge drongen, maar zelfs op verontrustende wijze in het gedrang kwam. Al beschouwen wij het in vergelijiklng tot het vorige kabinet Drees als een s3nmerkelyke winst, dat de smalle basis is verlaten en ook de beide protestant- christelijike partijen in de regering zijn betrokken, toch blijven wij het betreu ren, dat ndet van stonde af aan is ge streefd naar de vorming van een kabi net, waarin alle grote constructieve par tijen zouden zijn vertegenwoordigd. Men kome ons niet aan boord met het argument, dat de WD die samenwer king bij voorbaat zou hebben afgewezen door haar 'bekende communiqué op de avond waarop dr Drees zijn werkzaam heden als formateur aanving. Stellig v as dat communiqué juist op dat ogen blik hoogst ontaotiról, maar het sloot al lerminst de deur voor het overleg, dat' lands belang terwijl® van een zo breed mogelijke basis vereiste. Persoonlijke gevoeligheden mogen geen rol spelen bij een zo gewichtige natio nale zaak als de samenstelling van een kabinet. OOK daarna heeft het onderling gekrakeel tussen de KVP en de PvdA op de doorsnee-kiezer een weinig sympathieke indruk gemaakt en ce uiteindelijke oplossing vermag al evenmin bevrediging te schenken. Het ls per saldo allerminst als de re sultante van de wederzijdse bereidheid tot samenwerking te beschouwen, wan neer men teneinde tot een compromis U komen, departementen splitst, ande- ie opricht en er één dubbel laat bezet ten. enkel en alleen om zodoende alle politieke aspiraties te bevredigen en een evenwicht te bereiken. Wat gaat dit alles de Nederlandse be lastingbetaler weer kosten? Wanneer men de werkloosheid wil bestrijden, be gaan daartoe meer efficient® middelen dan de aanstelling van een nieuw leger tje van ambtenaren. Om dan nog maar niet te spreken van het bij velen gewekte en uiterst on- behaagljjke gevoel, dat persoonlijke be kwaamheden in het huidige politieke bestel minder zwaarwegen dan de poli tieke gezindheid! By alle verdiende waardering jegens ir Staf, die hel land na 2 maanden tobben uit een impasse verloste,, valt liet moeilijk om dit nieuwe kabinet met enthousiasme te begroeten. De Sovjet-nota over Duitsland De drie Westelijke grote mogendheden zijn het er bij voorlopige besprekingen over de jongste Sovjet-nota in zake Duitsland over eens geworden, dat de Sovjet-Russische voorstellen voor een vier-mogendheden-conferentie moeten worden verworpen, aldus wordt uit ge zaghebbende bron te Londen vernomen. Vrij normale zomer Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de zomer volgens de kalender nog niet tot het verleden behoort, zijn er toch wel reeds enkele gegevens over te verstrekken. Deze hebben betrekking op de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus en op de waarnemingen te De Exit. Daaruit blijkt, dat de zomermaan den zich hebben gekenmerkt door een te kort aan hitte, ofschoon de gemiddelde temperatuur juist normale waarde be reikte. Het aantal zomerse dagen be droeg slechts 13 tegen 18 normaal. Ter vergelijking moge worden opgemerkt, dat verleden jaar in de drie zomermaanden niet meer dan 9 zomerse dagen voor kwamen, zodat in dit opzicht dit jaar beter is geweest. Over het algemeen was de temperatuur overdag iets beneden normaal en 's nachts iets boven net normale niveau. Zeer warme dagen kwamen uitsluitend aan het einde van Juni en in het begin van Juli voor. Te De Bilt werden 606 uren zonneschijn geregistreerd, tegen 610 uren normaal, terwijl de hoeveelheid regen 230 m.M. bedroeg tegen 220 m.M. normaal. Uit deze gegevens blykt wel voldoende, dat de zomer een vrjj normaal verloop heeft gehad. WEERBERICHT Vrij koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met wisselende bewolking en zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Vrij koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. (Opge maakt te 10 uur). 2 SEPTEMBER. Zon op: 5 54 uur: onder: *19.25 uur. Maan op: 18.45 uur; onder: 3.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 1,27 en 13 58 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Verdediging van de consument Ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs te Caen heeft de Franse premier. Pinay, een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de mentali teit van Frankrijk een ingrijpende ver andering moet ondergaan om het land de plaats in de evolutie van de moderne wereld te doen herwinnen, waarop het recht heeft. De toespraak van Pinay was gewijd aan de pogingen der Franse regering om de stijging der prijzen tegen te gaan en verhoging van de belastingen te voorko men. Pinay zeide, dat het noodzakelijk s de ..bureaucratische formaliteiten" te vereenvoudigen, het belastingstelsel te hervormen, maatregelen te nemen ten einde de sociale diensten doelmatig te doen functionneren en „schoonmaak te houden" in de bedrijfsvoering van han del en industrie. De Franse regering zal in de eerste plaats haar aandacht moeten wyden aan de landbouw. Het voornaamste beginsel, waarvan de regering bjj haar actie zal uitgaan, zal zijn „de verdedi ging van de consument". Het publiek moet hersteld worden in zyn rechten ten aanzien van de verhouding tussen vraag en aanbod, aldus de Franse premier. Campagne der Britse vakbonden „EERST MEER PRODUCEREN. DAN LOONSVERHOGING" Herbert Morrison heeft te Margate ■n campagne van de Britse socialisten en de vakbonden geopend tegen net plan, om de vervoersindustrie weer ln particuliere handen t® doen overgaan. De Labour-regering nationaliseerde indertijd het wegtransport. De huidige, conservatieve regering heeft het plan om 40.000 vrachtauto's weer aan particulie ren te verkopen. Morrison noemde dit plan „waan zin", omdat hierdoor de samenwerking van het wegvervoer geruïneerd zou wor den. De aandacht werd slechts van .werkelijke economische problemen" af geleid, zo zeide hy. Arthur Deaking. voorzitter van het acht millioen tellende Britse vakver bond, heeft een toespraak gehouden, waarin hy o.m. waarschuwde tegen „ex treem optreden in de industrie, op in stigatie van communisten". Hij waar schuwde eveneens tegen „onredelijke looneisen". „Wy hebben de duidelijke plicht met een gevoel van volledige ver antwoordelijkheid in deze critieke pe riode op te treden". Deakin viel de linkse groepen aan. die het plan heb ben het congres een resolutie te doen aannemen ter vermindering van de her bewapening. De stüging van de kosten van het levensonderhoud rechtvaardigde alles zins loonsverhoging. Hierby diende men echter redelijkheid te betrachten. In het algemeen zou loonsverhoging ook de prijzen doen stügen van de Britse goederen in het buitenland. Dit zou mogelijk weer betekenen, dat En geland beperkingen zou moeten invoe ren op de aankopen van grondstoffen en voedsel. Loonsverhoging was ge rechtvaardigd, indien de productie toenam, aldus Deakin. In een voor de Amerikaanse strijd krachten bestemde radiotoespraak heeft gouverneur Stevenson van Illinois, de democratische candidaat bij de a.s. pre sidentsverkiezingen, zijn volledig ver trouwen uitgesproken in de politiek, die de huidige regering sedert het begin van de onderhandelingen in Korea heeft gevoerd. In dat jaar hebben de Verenig de Staten hun defensieproductie aan zienlek vergroot, zyn de Amerikaanse bondgenoten veel sterker geworden en heeft de regering niet toegegeven aan de eisen van „heethoofden", die de oorlog in Korea willen uitbreiden, of aan aie van „pessimisten", die Korea in de steek willen laten, aldus Stevenson. Zich richtende tot de producenten en de distribuerende handelaars zeide Pinay dat de regering geen onbeteugelde prijs stijgingen zal toestaan, doch in tegendeel nieuwe en aanzienlijke prijsdalingen zal zien te bereiken. Naar Pinay voorts mededeelde hecht de Franse regering groot belang aan een vijfjarenplan voor de landbouw, dat thans wordt opgesteld met het doel Frankrijk in staat te stellen de concurrentie der andere Europese landen het hoofd te bieden en zich belangrijke afzetgebieden te verzekeren. GEALLIEERDEN DRAGEN TOEZICHT OP PERSONENVERKEER OVER AAN WESTDUITSE REGERING. De Westelijke geallieerden in Duits land hebben het toezicht op het perso nenverkeer naar en uit Duitsland aan de Westduitse regering overgedragen. Zon dag is de afdeling van de Geallieerde Hoge Commissie voor deze aangelegen heid. waarvan de zetel te Bad Salzuflen (Britse zone) gevestigd was, gesloten. De geallieerden zullen evenwel hun bureaux in Berlijn, Saarbruecken, Oos tenrijk. Tsjecho-Slowakije. Hongarije en Polen handhaven op grond van viermo- gendheden en internationale overeen komsten. Ook zullen zij voor de West- Duitse regering optreden in de Sovjet- Unie, Bulgarije. Roemenie en China. Naar van geallieerde zijde is verno men, is de Westduitse regering in het bezit van de geallieerde „zwarte lijst" van personen, wier aanwezigheid in West-Duitslandi ongewenst geacht wordt. GEALLIEERD VETO OVER OOSTENRIJKSE WET. Inzake de herverwerving van eigendom. De vier bezettende mogendheden heb ben eenstemmig besloten haar veto uit te spreken over een door de Oostenrijkse regering aangenomen wet op de „her- verwerving van eigendom". De wet voorzag in een recht voor per sonen om eigendommen opnieuw te ver werven, die zij onder bgpaalde omstan digheden aan de rechtmatige eigenaar hadden moeten afstaan. De wet had slechts betrekking op eigendommen, die ir. ruil waren gegeven voor gelijkwaar dige eigendommen, die door het Duitse leger waren ïnbeslaggenomen. Als bij voorbeeld een eigenaar Joods bezit was gegeven in ruil voor eigen, door het Duitse leger inbeslaggenomen land en hij dit Joodse bezit had moeten terug geven zonder in staat te zijn geweest zijn als Duits eigendom in beslag genomen oorspronkelijk bezit terug te krijgen, zou hy dit Joodse bezit weer van de voor malige eigenaar hebben kunnen terug- Van Britse zijde is naar aanleiding van dit veto o m. verklaard, dat de bezetten de mogendheden zich met veertien andere leden van de Verenigde Naties, indertijd hebben verbonden te verzeke ren. dat onder Duitse bezetting onrecht matig onteigende goederen aan de recht matige bezitters daarvan zouden worden teruggegeven. NOODWEER OP DE PHILIPPIJNEN Tengevolge van overstromingen en instortingen, die met een orkaan in de PhillppUnse provincie Zamboanga ge paard gingen, zjjn 74 personen om het leven gekomen. De burgemeester van de stad Zam- boanga vreest, dat het aantal slachtof fers tot- driehonderd zal stygen, daar men nog geen berioht heeft van twee dorpen, die zicfh op de weg van de or kaan bevonden. President Truman en premier Churchill hebben Zaterdag gezamenlijk de Perzische premier, dr Mossadeq, een uit drie punten bestaande regeling van de Brits-Perzische oliecrisis voorgesteld. Deze regeling voorziet o.m. in een Amerikaanse gift van 10 millioen dollar aan Perzië. Perzië acht het evenwel onaanvaardbaar Het voorstel omvat: 1) voorlegging aan het Internationale Hof in Den Haag van de kwestie der schadevergoeding van de genationali seerde eigendommen van de Brits-Per zische oliemaatschappy 2) benoeming van vertegenwoordigers voor de Perzische regering en voor de Brits-Perzische oliemy, die moeten on derhandelen over „regelingen om de Perzische olie naar de wereldmarkt te laten vloeien": 3) bij aanvaarding van de eerste twee punten zal de oliemy. in Perzië opgesla gen olie ter waarde van 20 tot 30 mil lioen dollar voor onmiddellyke verkoop vrygeven. Engeland zal beperkingen op de uitvoer naar Perzië en op het ge bruik door Perzië van Britse ponden verzachten en de Verenigde Staten zul len onmiddellyk 10 millioen dollar ter beschikking van de Perzische regering stellen als hulp by de oplossing van be grotingsmoeilijkheden. In hun boodschap aan premier Mos- LUCHTGEVECHTEN BOVEN KOREA Voor de eerste maal sedert verschei dene weken zyn Zaterdag boven Noord Korea in groten getale communistische straaljagers waargenomen. By gevech ten met Amerikaanse „Sabre"-straalja- gers werden vijf van de ongeveer hon derd communistische toestellen neerge schoten, één waarschyniyk vernietigd en elf beschadigd. Amerikaanse superforten van de basis Okinawa hebben Zaterdagnacht op nieuw de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang aangevallen. Een kleine groep vliegtuigen bombardeerde by zware bewolking toevoergebieden. Er was geen tegenstand van vijandelijke jagers en uit de nog smeulende stad klonk byna geen luchtafweergeschut. Vblgens radio Pjongjang zijn by de zware aanval van Vrydag enige honder den personen gedood en werden ruim vijfhonderd huazen vernield. De plaats, waar te Panmoendjon de wapenstilstandsbesprekingen ge voerd worden, ondergaat een be langrijke verandering. Tot nu toe werden dc besprekingen in leger tenten gevoerd; thans zijn de Noor delijken echter bezig een gebouw een barre Koreaaanse winter nader. op te trekken van hout met beton nen funderingen op de achtergrond achter de witte tent). Het schijnt nog steeds niet gemak kelijk te zijn. een duurzame vrede te verkrijgenen wederom komt sadeq verklaarden Truman en Chur chill te menen, dat onmiddellyke actie van de regeringen van Perzië, Engeland en de Verenigde Staten nodig is om tot een bevredigende oplossing van de olie kwestie te geraken. „Wij worden gedre ven door oprechte gevoelens van vriend schap voor Perzlè en het Perzische volk en het is onze oprechte wens een snelle en. billijke oplossing van het huidige ge- sOiH'W vinden", aldus de boodschap. De Perzische minister van binnen landse zaken heeft aan een correspon dent van „Agence France Presse" meegedeeld, dat hy de Brits-Ameri kaanse voorstellen „onaanvaardbaar" acht. Premier Mossadeq heeft deze uitspraak later bevestigd. De premier verklaarde dat het aan bod geen antwoord is op Perzië's nota van 7 Augustus, waarin werd aangebo den de onderhandelingen met de Brits- Perzische Oliemaatschappy te hervaten. Het Brits-Amerikaanse voorstel zou een slechte indruk op het Perzische volk maken. „Mijn regering is van mening" al dus Mossadeq „dat beide kamers by- een moeten komen om vast te stellen hoe wy moeten antwoorden". Radio-Teheran riep alle buiten de stad vertoevende parlementsleden op. zo spoedig mogelijk naar de hoofdstad terug te keren. Het parlement ls thans op reces. Naar AFP nader meldt, zal de Na tionale Vergadering 10 September en de Sénaat 13 September byeenkomen. Driehonderd afgevaardigden van twee en dertig landen nemen deel aan de belangrijke interparlemen taire conferentie, welke te Bern ge houden wordt. Hier zien we de Nederlandse delegatie. Van links naar rechts de heren F. C. M. Wijfels. Ch. Weiter en van de Kieft. de a.s. minister van Financiën. Twee staatssecretarissen worden nog gezocht Vanmiddag tekent H.M. de Koningin het officiële besluit met de benoeming van de ministers in het nieuwe kabinet. Het is nog niet zeker dat daarbij ook een minister van Binnenlandse Zaken wordt benoemd, want er worden daar over nog besprekingen gevoerd. Indien hij niet meer tijdig wordt gevonden, zal prof. Becl tijdelijk de portefeuille van Binnenlandse Zaken beheren. (Van onze parlementaire redacteur). Binnenlandse Zaken nog open Overigens klopt de lijst van ministers in het nieuwe kabinet met de Zaterdag gepubliceerde samenstelling, met dien verstande, dat mr Cals. minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen wordt in de plaats van prof. Rutten. Er wordt nog gezocht naar een staats secretaris voor Onderwijs, en een staats secretaris voor de Middenstand. Beiden zullen K.V.P.'ers zijn. De staatssecretarissen Götzen en Blom keren niet op hun posten terug. De staatssecretarissen Moorman en Kranenburg blijven verbonden aan Oorlog en Marine, en de staatssecreta rissen van Rhijn en Muntendam aan Sociale Zaken. „Geen gevangenen van de vakbonden' Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor de in November te hou den presidentsverkiezingen in de Ver enigde Staten, heeft vandaag officieel zyn verkiezingscampagne geopend met een rede ter gelegenheid van „Labor day" in de industriestad Detroit. Hij begon met te verklaren, dat hy „niet de gevangene van de vakbonden is, en dat de arbeiders niet zijn gevan genen zyn". „Ik ben van plan te doen, wat ik in het algemeen belang acht en ik ben er zeker van. dat u dat ook op de dag der verkiezingen zult doen", al dus Stevenson. Hy sprak zich uit voor algehele om werking van de wet van „Taft en Hart ley", die de rechten van de vakbonden regelt en die genoemd is naar haar twee republikeinse opstellers. (De vakbonden, de democratische party en president Truman zyn sterk tegen deze wet ge kant; generaal Eisenhower en de repu blikeinen willen haar wyzigen, doch zy Luchtv er binding TokioAmsterdam? Aankoop van Comet-straaMiegtuigen in Engeland Een zeer grote Japanse luchtvaartde legatie is gisteravond met het KLM- toestel uit Tokio in ons land aange komen. De delegatie, die onder lei ding staat van de heer Mitsuyoshi Ino reisde vanochtend naar Engeland door, doch komt over enige dagen weer naar ons land terug om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop de KLM reparaties en het on derhoud van vliegtuigen op Schiphol uitvoert. De reis van deze Japanse luchtvaart delegatie moet gezien worden als de inleiding tot het hervatten van de Japanse luchtvaart op Internationaal terrein. Volgens de bepalingen van het vredes verdrag mag Japan thans weer een el- gen luohtivaartmaatscha.ppij opbouwen. Tot op heden zyn slechts binnenlandse vluchten gemaakt met vliegtuigen, die gecharterd werden van de Amerikaanse Norbh-West Airlines. De heer Mitsuyoshi Ino deelde mede, dat het in de bedoeling ligt in Enge land een aantal Cornet-straalvliegtui gen te bestellen. Met deze en andere vliegtuigen hoopt de Japanse luchtvaart maatsahappij „Japan Airlines" een in ternationaal luchtvaartnet op te bou wen. Ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam is geprojecteerd. Het is niet onmogelyk, dat deze lyn, die op het ogenblik door de KLM bevlogen wordt, door de Japanners in de toe komst met Comet-straalviicgtulgen zal worden geëxploiteerd. De basis voor een dergelyke lün is reeds aanwezig gezien de luchtvaart- overeenkomst. die tussen Nederland en Japan is afgesloten. De KLM vliegt op deze route met Constellations De Japanse missie, waar in ook is vertegenwoordigd de lino Kaiun Kaisha Ltd., de maatschappij, die in Japan generaal agent is voor de KLM. zal ook bezioeken brengen aan Zweden en Frankrijk en daarna aan de Ver. Staten. De missie werd op Schiphol ontvangen door een vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Water staat en door de heer B. G. van Os van Delden, onderdirecteur van de KLM. Zuid-Afrika op de tweesprong BESLISSEND OVER LEVEN OF DOOD. Premier Malan van Zuid-Afrika heeft Zaterdag op een massabijeenkomst van zijn Nationale Partij verklaard, dat de „weg, die wij willen volgen, wordt be lemmerd door de gerechtshoven". „Men wil, dat wij als blanke natie, als leiders van de niet-blanken in Zuid- Afrika, aftreden". „Dit is echter niet de weg, die de grote meerderheid van de Engels-sprekende Zuid-Afrikanen wil gaan", aldus Malan. Malan verklaarde: „Zuid-Afrika staat op een tweesprong en de weg, die nu gekozen wordt, zal over leven of dood van het Zuidafrikaanse volk beslissen". Bij de laatste algemene verkiezingen had de regering het volk een mandaat gevraagd voor haar apartheidspolitiek en dat mandaat had zij gekregen. De uit voering van deze politiek is een van de belangrijkste taken van de regering. Verklarend dat de oppositiepartij de regering altijd vroeg rekening te houden met de wereldmening zei Malan, dat „het doen wat de wereldmening vraagt, zelfmoord voor blank Zuid-Afrika zou betekenen, Wy zyn niet bereid dit, op wiens bevel dan ook, te doen", aldus Malan. Over de Verenigde Naties sprekend zei Malan. dat „het tijd wordt, dat Zuid- Afrika zijn Afrikanen tegen de V N. gaat beschermen". Over Engeland verklaarde hy, dat het reeds India Birma. Egypte en bijna de gehele Goudkust had verloren. Als En- Voor de ministers Beyen en Luns. die zo veel moeeliik eezamenliik de alge mene liinen van de buitenlandse poli tiek zullen bepalen wordt gestreefd naar een functionele taakverdeling. Vanmiddag is het oude kabinet voor de laatste maal bijeengekomen. Dins dagmorgen 10 uur worden de nieuwe minister^ beëdigd. Voor de oude mi nisters is dat niet nodig, maar wel voor staatssecretaris Cals. die moet worden, beedigd als minister. Morgenmiddag 2 uur komt het nieu we kabinet voor het eerst biieen. hebben nog niet verklaard op welke wijze Red. L.D.). Voorts stelde Stevenson een nieuwe methode voor het regelen van geschillen in de defensie-industrie voor. Hij wil de president bij de wet bevoegdheden geven om een staking te voorkomen en de vakbonden en werkgevers te helpen by directe onderhandelingen. Hy is echter tegen de huidige procedure, die de ar beiders kan dwingen het werk te hervat ten op bevel van een rechter. Stevenson sprak zich uit voor gelijke behandeling van arbeiders ongeacht kleur, ras of geloof, voor ontwikkeling van socialo verzekeringen, voor verlenging van col lectieve arbeidersovereenkomsten en voor „een minimum aan arbeidswetten". NIEUWE AMERIKAANSE PARTIJ Zaterdag is te Philadelphia een nieu we Amerikaanse politieke party opge richt, namelyk de „Party van de con stitutie". De party, die terugtrekking van de V.S uit de V.N. eist, werd opge richt, „omdat het bestaan van onze republiek wordt bedreigd door een bende internationale samenzweerders, die reeds meer dan tien jaar lang spotten en een spel drijven met onze grondwet". De nieuwe party stelt generaal Mac Arthur candidaat voor het president schap en de democratische senator Harry Bird voor het vice-presidentschap. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw record bij haring en wittebrood 13.000 GEGADIGDEN! De Leidse burgery toont een ver heugend toenemend begrip voor de bij uitstek 3 October-traditie, de uitdeling van haring en wittebrood. Meldden zich het vorige jaar 7575 gegadigden voor de traditionele feestgave, waardoor het bestaande record met liefst 2000 werd gesla gen, Zaterdagavond lieten in de Jacobazaal van „Den Burcht" niet minder dan 12.993 liefhebbers zich inschryven of bijna het dubbele aantal van het vorige jaar. Van 6 uur tot kwart over tien was het 3 October-bestuur, bijge staan door een ijverige schare van medewerkers en medewerksters, druk in de weer om alle namen en adressen te noteren, wat een om vangrijk karwei bleek, dat nochtans heel vlot verliep. Verheugend was vooral, dat hoe langer hoe meer beter gesitueerden door hun aanmelding blyk geven persoonlyk aan deze historische traditie deel te willen nemen. Uiteraard betekent deze snelle toename een aanzienlyke kosten- vermeerdering voor de 3 October Vereeniging, waar een gezin van 4 personen by de huidige prijzen voor een waarde in ontvangst neemt, welke de gehele jaarcontributie van één lid te boven gaat. En het ledental der 3 October Vereeniging bedraagt, nauwelyks één kwart van het aantal gegadigden voor haring en wittebrood. Is alleen al op grond van déze overweging elke Leidenaar eigenlijk niet moreel verplicht lid der 3 Oc tober Vereeniging te zyn 71111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111' geland voortgaat met zyn vroegere Afri kaanse politiek zal het in Afrika zijn graf vinden", aldus de premier. In Natal is Zondag de ongehoorzaam heidsactie begonnen. Tot nu toe bleef de actie beperkt tot de Kaapprovincie en Transvaal. In Durban bevindt zich de grootste groep van Indiërs. In het station zijn 21 personen gearresteerd van wie 10 Indiër a.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1