LEIDSCH DAGBLAD Kabinetsformatie geslaagd: dr Drees aanvaardt opdracht Vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Kabinet Er komt een millioenen-nota zonder politiek 91ste Jaargang ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 No. 27700 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16— per kwartaal; f.0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en A dm.: 25041; Red. 21507 Strijd in V.St. neemt een aanvang Volgende maand begint de grote cam pagne om het Amerikaanse president- K.'iap, waarbij Eisenhower en Stevenson tis voornaamste mededingers tegenover Ikaar zullen staan. Het belooft een felle ampagne te worden. In hoeverre daar- bij met modder gegooid zal worden, langt van zovele factoren af, dat daar- sver van tevoren geen oordeel is te veilen. Beide candidaten zijn op zich zelf hoogstaande figuren, doch zy voeren niet alleen de verkiezingscampagne. En men weet. als het hek door een of an dere omstandigheid van de dam is.... In ieder geval zal men goed doen om :.;et op iedere slak, die te vinden zal "Un gedurende deze campagne, zout te 'ggen. Zelfs niet op slakjes. In het .uur van de losbarstende welsprekend- 1 e.d zullen ongetwijfeld wel eens din- gen worden gezegd, die beter ongezegd hulden kunnen blyven. Te veel bete kenis zal men daaraan niet mogen luchten.Amenka wordt, totdat in Novem ber de stembus zal hebben gesproken, een soort van irrealiteit op het grote .-peeltoneel der wereldpolitiek. Pas als de afloop bekend is, zal Amerika zijn plaats hernemen! Een klein voorbeeldje van te grote loslippigheid heeft men reeds gezien in een lede van Eisenhower voor het Ame rikaanse Legioen oud-strijderswaarin hij op een zo felle manier van leer trok tegen Moskou als van over de haring- vUver totdus-ver nog niet is waargeno men. Men zou er zelfs uit kunnen halen, 'at Washington bij een overwinning van isenhower niet zou terugdeinzen voor een oorlog om de sa teiliet-landen te bevrijden van het juk der rode over heersing. Maar dit te doen, zou weinig 'minder dan catastrophaal verkeerd zijn. •inlussen heeft deze uitlating van Eisen hower toch wel dit resultaat, dat Moskou met zal nalaten er munt uit te slaan. Zie je wel. dat Amerika agressief is! De wereld zal blij kunnen zijn, wan- reer de verkiezingsbeslissing in het land van de nieuwe wereld, dat zozeer de toon aangeeft in het concert der volken, bekend is en Washington zal terugkeren tot de oude beproefde paden der voor zichtige omschrijving van de nage- s: reefde doeleinden en de periode van elkaar de loef afsteken voorbij is.... Wie de overwinning zal behalen, is cn blijft een onoplosbaar vraagstuk, daar allerlei facetten zowel voor als tegen ieder pleiten. Eisenhower zowel als Ste venson zyn figuren van groot formaat cn als het van hen persoonlijk afhing, 2ou het o-i. op het terrein der buiten landse politiek weinig uitmaken wie ge- k en wordt. Vermoedelyk zal Eisenho wer wat de binnenlandse politiek aan- bc.angt wat rechtser zijn georiënteerd, oocli dat is voor het buitenland van se condair belang, zij het toch niet geheel •vcg te cijferen. Zowel Eisenhower als Stevenson is een *arm voorstander van doortrekken van oe totnutoe gevoerde lijn op het terrein der wereldpolitiek en Europa kan zich op dit punt veilig voelen. Tenminste voor zover het de persoon van de nieuwe pre sident zelf betreft! Maar achter de president staat het Congres en wat dat betekent, is de laatste maanden toch wel duidelyk naar voren gekomen. Heeft het Congres niet belangryk de door Truman gevraagde crc dieten voor steun aan de vrjje wereld beknibbeld of zelfs aanzienlijk verlaagd? En tegelijk met de president wordt in Amerika ook gekozen voor het Congres! het gehele Huis van Afgevaar digden wordt vernieuwd en de helft van de Senaat. Door dit laatste blijft de mo ge ykheid groot, dat zelfs bij een over winning van Eisenhower de Senaat in meerderheid democratisch blijft. Ontegenzeggelijk zal de invloed van Taft in het Huis van Afgevaardigden groot zijn. zo dit lichaam republikeins du worden. En daarin schuilen niet te verziene gevaren voor ons werelddeel, want Taft moge zijn oude isolationisme dan grotendeels hebben afgezworen, ver laten heeft hij zijn oude standpunt toch met, geheel. Daarin liggen gevaren ver borgen voor de ganse politiek van de ■f rije wereld Of, uit dit oogpunt bekeken, een over- w inning van Stevenson voor ons daar om toch niet het meest te verkiezen zou zyn? Juist te meer, waar de meest belangrijke beslissingen voor de deur laan, waarbij de slem van Amerika een lartlg woordje mee zal spreken. (Ingcz. Med.-Adv.) De overeenstemming tussen de PvdA en de KViP is bereikt door het aantal ministers met één uit te breiden. Er ko men nu 16 ministers. Bovendien worden er twee nieuwe Departementen ingesteld: voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie en voor Maatschappelijke Zorg. Daarom is de oplossing van dc kabi netscrisis al met al een dure oplossing. Overigens dient gezegd, dat het oor spronkelijke plan van prof. Beel om een apart Departement in te stellen voor Maatschappelijke Zorg en Volksgezond heid en reëel denkbeeld is geweest. Al jaren lang was er een strijd over de af bakening van de taak op sociaal gebied tussen de Departementen van Binnen landse Zaken en Sociale Zaken. Onder eerstgenoemd Departement ressorteert vanouds de Armenwet en voorts de zorg voor de a-socialen, zwervers, oorlogs slachtoffers. gerepatrleerden en Ambon- nezen. Door de combinatie met Volksge zondheid zou men een Departement hebben gekregen voor de behartiging van de geestelijke en physieke volksge zondheid. WEERBERICHT Regen- of onweersbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkel.- regen- of on weersbuien Overwegend matige wind, aanvankelyk uit Oostelijke, later uit Zuidelijke richtingen. In het Noorden van het land vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. •Opgemaakt te 10 uur). 31 AUGUSTUS Zon op- 5.50 uur: onder: 19.29 uur- Maan op: 17.56 uur; onder: 0 05 uur. Hoogwater te Katwyk te 1130 uur •1 September te 0.13 en 12.56 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Na 65 dagen het ongeloofwaardige geloofwaardig Nieuw Kabinet van extra-parlementair karakter Ir Staf bedankt voor zijn bemiddeling (Van onze parlementaire redacteur). Het is bijna niet te geloven, maar eindelijk komt er een nieuw kabinet! H.M. de Koningin heeft gisteravond aan dr Drees opdracht gegeven een Kabinet te vormen en het Kabinet der Koningin voegde aan deze mededeling toe, dat dr Drees de opdracht heeft aanvaard. Dat betekent dat hij zeker is van zijn zaak, want anders zou hij de opdracht in beraad hebben gehouden. Dank zij de bemiddeling van minister Staf, die gisteren nog enige nieuwe candidaat-ministers heeft gepolst, staat het nieuwe Kabinet kant en klaar voor dr Drees gereed. Toen ir Staf gistermiddag voor de tweede maal te Soestdijk rapport uit bracht over zijn onderzoek naar de mogelijkheden tot vorming van een Kabinet, kon de Koningin hem bedanken voor zijn bemiddeling. Britse „vliegende driehoek" verongelukt Bij Grateley (Hampshire) is gister middag een z.g. „vliegende driehoek" neergestort en onmiddellijk ontploft. De bestuurder wist zich dank zij zijn uit- schietbare stoel te redden. Het toestel, een „Turbojet" van het type „Boulton-Paul P-120", was gecon strueerd uitsluitend voor superzionische proefnemingen. Eerst in het begin van deze week was van het bestaan van dit vliegtuig melding gemaakt. Er zyn ech ter geen resultaten van de proeven be kend. Men weet slechts, dat het toestel zonder moeite de geluidsbarrière over wint. De plaats, waar het toestel terecht is gekomen, werd onmiddellijk door de po litie afgezet. Enige ogenblikken later ond de politie in de nabijheid een stuk van de staart van een vliegtuig. De pi loot van de verongelukte „vliegende driehoek" verklaarde echter, dat dit stuk niet van zyn toestel afkomstig was. Van een ander vliegtuigongeluk in het betrokken gebied is evenwel niets be kend. De PvdA wilde de afdeling Volksge zondheid eohter niet losgemaakt zaen van Sociale Zaken, maar omdat het. nieuwe Departement van Maatschappe lijke Zorg dan wel erg klein en eigen lijk onvolwaardig zou zijn, wordt er toch iets van Sociale Zaken afgenomen zoals de blindenzorg, subsidiering gezinszorg, kraamzorg en dergelijk maatschappelijk werk.. Daar had de PvdA geen bezwaar tegen. AAN EIS VAN KYP VOLDAAN Aldus heeft de KVP een extra Depar tement gekregen, waarvan de voor naamste betekenis echter is. dat hier door de KVP een zetel krygt in de R E.A de Raad voor Economische Aan gelegenheden uit de Ministerraad, waar in de KVP bovendien een zetel heeft ge kregen door de portefeuille van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Ook de mi nister van Buitenlandse Zaken heeft zit ting in de R E.A en aldus is voldaan aan de eis van de KVP om tenminste drie zetels te krijgen in de R.E.A. Uit dc formulering van de opdracht aan dr Drees: het vormen van „een Kabinet", blijkt dat het nieuwe Kabi net een extra-parlementair karakter krijgt. C.een enkele partij zal zich tot steun aan het Kabinet gebonden ach ten. Maar dr Drees beschikt tenslotte over een regeringsprogram, waarover hij na langdurig onderhandelen met de partijen tot overeenstemming is ge komen, zodat hii wel ongeveer weet wat er van hem wordt verwacht cn tot hoever hij kan gaan. Maar parlementair of extra-parle mentair er komt tenminste een kabinet en dat is na 65 dagen moei zaam worstelen bijna niet te geloven. Politieke hindernissen uit de weg geruimd (Van onze parlementaire redacteur). Onder voorbehoud en met enige vraagtekens kan thans de volgende samen stelling worden gegeven van het nieuwe Kabinet, dat dr Drees vanmiddag aan de Koningin zal presenteren: Minister-President (Algemene Zaken): Dr W. DREES (P. v. d. A.) Vice-Minister-President en Maatschappel. Zorg: Prof. Dr L. J. M. BEEL (K.V.P.) Buitenl. Zaken: Mr J. W. BE YEN (Partyloosi en Mr J. M. A. H. LUNS (K.V.P.) Justitie: Mr L. A. DONKER (P. v. d. A.) Binnenlandse Zaken: Mr H. J. M. LOEFF (K.V.P.) Onderwys: Prof. Dr F. J. Th. RUTTEN (K.V.P.) Financiën: J. VAN DE KIEFT (P. v. d. A.) Oorlog en Marine: Ir C. STAF (C.H.U.j Verkeer en Waterstaat: Mr J. ALGERA (AR.) Wederopbouw en Volkshuisvesting: Ir H. B. J. Witte (K.V.P.) Economische Zaken: Prof. J. ZIJLSTRA, A.R.l Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie: A. C. Dc BRUIJN (K.V.P.) Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening: S. L. MANSHOLT (P. v. d. A.) Sociale Zaken: J. G. SUURHOFF (P. v. d. A.) Overzeese Rijksdelen (N. Guinea en de West) Prof. Dr W. J. A. KERNKAMP (C.H.) In het nieuwe Kabinet heeft dr K.V.P. dus zes zetels, de P. v. d. A. vijf zetels, de A-R. twee zetels en de C.H. eveneens twee zetels, terwijl één partijloze figuur een zetel bezet. Er bestaat nog onzekerheid of Prof. Beel. Prof. Rutten en Mr Loeff de hun toegedachte portefeuille hebben aanvaard. In de plaats van Prof. Rutten zou eventueel Staatssecretaris Mr J. M. L. Th. Cals minister van Onderwijs worden Er waren gisteravond voor deze vraagtekens echter geen andere namen bekend en het moet waarschijnlijk worden geacht dat Dr Drees. die gisteren de opdracht van de Koningin telefonisch heeft aanvaard en vanmiddag naar Soestdijk gaat, een onvolledige lijst van ministers aan de Koningin zou presenteren. Het is echter mogelijk dat hy in de komende dagen de lijst nog wil aanvullen. De formatie kan daardoor toch niet meer mislukken, omdat de politieke hinder nissen thans uit de weg zijn geruimd. Maandag worden waarschijnlijk de nieuwe ministers benoemd en Dinsdag beëdigd. Belgische muiters veroordeeld Een Belgisch militair hof heeft 16 dienstplichtigen wegens „muiten" ver oordeeld tot gevangenisstraffen, varië rend van drie maanden tot drie jaar. Zy behoorden tot de ongeveer zestig ienstplichtlgrcn,. die verleden maand een legerkamp bij Bergen m opstand kwamen tegen de diensttijd van 2 jaar. De vonnissen tegen 13 beklaagden, die schuldig waren bevonden aan geringe vergrijpen, zyn drie jaar opgeschort. Onder geleide van de militaire politie keerden zij terug naar hun kampement. Toen de drie andere beklaagden, die worden beschouwd als de leiders van de ongeregeldheden, geboeid het Paleis van Justitie verlieten, protesteerden een man en een vrouw, die dc trappen van het paleis opsnelden, luid tegen de uit spraak. BELGISCHE SOCIALISTEN WILLEN TERUGROEPING VAN PARLEMENT. De Belgische socialistische party heeft aangedrongen op terugroeping van het parlement, dat op reces is. zodat premier Jean van Houttes katholieke regering „rekenschap zou kunnen afleggen" van haar mildheid tegenover veroordeelde collaborateurs uit de tweede wereldoor log. Dat dit zal plaats vinden, is wel als uitgesloten te beschouwen. Kans op onweer Het K.N.M.I. deelt mede: Na het fraaie weer van gisteren is het weer vandaag geleidelyk onder invloed gekomen van een depressie, waarvan het centrum by de Westkust van Frankrijk lag Deze depressie beweegt zich in Noord-Oosteluke richting en zal daarom ook morgen het weer beheersen. De storing brengt rij warme, maar ook onstabiele lucht uit Frankrijk mee. In Frankrijk kramen daarin op verschil lende plaat ,n onweer voor. terwijl vanmorgen ook in ons land al lichte buien vielen. Het :s te verwachten, dat ook morgen enkele buien zullen voor komen; waarbij ook onweer kan optre den. Naast buien zijn echter ook opkla ringen te verwachten en de temperatu ren blyven aan de hoge kaai Sergeant Charles Jones, een der in zittenden van een Amerikaanse bommenwerper, die bij een oefening boven de Golf van Mexico door een Amerikaanse straaljager bij vergis sing werd neergeschoten, in gesprek met enige journalisten op het vlieg veld van Panama City. Jones en sec andere uuiltende v&e de bommenwerper. Peter Rosing. die ernstige brandwonden aan ge zicht en handen opliep, zijn tot dus ver de enige overlevenden van de uit acht leden bestaande bemanning van het per ongeluk neergeschoten vliegtuig Vaar de andere zes wordt nog gezocht. Een speciaal comité, bestaande uit „Vader Knickerbockeren vier Misses Maasdam" stond ter be groeting opgesteld toen het 15000 ton metende passagiersschip „Maas dam" van de Holland Amerika Lijn op zijn eerste reis van Rotterdam naar de Verenigde Staten de haven van New York binnenliep. De meis jes droegen badpakken uit dc jaren, waarin schepen van dezelfde naam in dienst van de scheepvaartmaat schappijen werden gesteld. Het zijn van links naar rechts Patricia Chadwick. „Miss Maasdam 1872", het jaar van dc eerste ..Maasdam". Betty Danielsen. ..Miss Maasdam 1889". Norma Palm. ..Miss Maasdam 1921" en Peg Meeham. „Miss Maasdam 1952". NEDERLANDERS BESTUDEREN ZWARE LANDBOUWWERKEN. Op 6 September a.s. zal wederom een aantal landbouwkundige ingenieurs on der auspiciën van de MS A de orga nisatie voor wederzijdse beveiliging, die de benodigde dollargelden verschaft naar de Ver. Staten vertrekken, n.l. de heren: G. J. ter Brugge, hoofdingeni eur bij de Cultuurtechnische dienst; B. Polderman, adj. directeur Ned. Heide Mij, B. Prummel, hoofdinspecteur Noord-Oostpolder en J. P. J. M. Vos- kens, inspecteur Grond Mij. Daar alle deelnemers zeer nauw be trokken zijn bij ontginningen in de ruimste zin des woords, hopen zij stu die te kunnen maken van de techni sche hulpmiddelen, welke waarbij ge bruikt kunnen worden. Het is de bedoe ling na te gaan, met welke technische hulpmiddelen de werken, als ontginnin gen ruilverkavelingen, vlugger kunnen worden afgewerkt of opgeleverd. Prinsjesdag gaat door (Van onze parlementaire redacteur). Als gevolg van de lange duur van de Kabinetsformatie hebben sommigen ziah er ongerust over gemaakt dat op ae derde Dinsdag m September het .sprookje van de Gouden Koets" niet zou worden opgevoerd, omdat in geval van het ontbreken van een Kabinet geen troonrede zou worden uitgespro ken en de zitting ran de Staten-Gene- raal dan zou worden geopend door de minister van Binnenlandse Zaken zon- gebouw van de Tweede Kamer. Het nieuwe Kabinet komt echter nog tijdig ter wereld en Prinsjesdag gaat door. Inmiddels is wel de mülioenennota opgesteld zonder dat er politiek in zit, dat wil zeggen: zonder dat de ministers in de cijfers van de begroting him poli tiek beleid tot uitdrukking hebben ge bracht. De thans zittende ministers modhten immers niet hun eventuele op volgers binden tot bepaalde uitgaven, waarbij het bovendien nog een kwestie van beleid is hoe groot die uitgaven zul len zyn. Bepaalde uitgaven voor salarissen, pensioenen, onderhoud van gebouwen en dergelijke posten zyn onvermijde lijk, maar allerlei andere posten, waarover verschil van opvatting kan bestaan, zyn open gehouden. Er zul len dus in de komende maanden di verse aanvullende begrotingen komen. Het opstellen van de Rijksbegroting is een enorm werk, waarmee het Departe ment van Financiën in Februari al be gint. De Departementen moeten dan opgaive doen, op grond van de nieuwste gegevens, hoe groot naar schatting hun inkomsten en uitgaven zullen zyn en dan begint het touwtrekken tussen de Minister van Financiën en zijn colle ga's. Want de man van de schatkist wil de uitgaiven aftijd zo veel mogelyk druk ken, omdat hy voor de gevolgen moet opdraaien als de uitgaven de inkomsten overtreffen. Dat zal ook dit jaar wel weer het geval zyn. vooral omdat het Rijk zo nun mogelyk wil lenen op de Toelage voor Egypte's koning gevraagd Prins Faroek. de afgezette koning van Egypte, heeft de Egyptische regering om een toelage verzocht voor de verzorging en opvoeding van zyn zoon. de zeven maanden oude koning Ahmed Foead II. De jonge koning, die op het ogenblik bij zyn moeder, ex-koningin Narnman, is. zal. wanneer hy zeven jaar is gewor den. naar Egypte moeten terugkeren. In een verklaring, welke door een woord voerder van pnns Faroek is voorgelezen, wordt om. gezegd, dat inmiddels een passende officiële toelage voor de ver zorging en opvoeding van de jonge vorst dient te worden verstrekt, daar de jonge koning op het ogenblik van de liefdadigheid van de Italiaanse regering zou kunnen leven, gelyk een of andere Napolitaanse wees. „Het feit." aldus de verklaring, „dat de toekomstige koning van Egypte op het ogenblik in omstandigheden leeft, die met zyn waardigheid overeenkomen, is louter te danken aan de zorgen van een banneling en geenszins aan de hui dige Egyptische regenng" De woord voerder bevestigde, dat met de „ban- ptraifi FjU'ödk WOiXL krappe kapitaalmarkt, waarop particu- -ïere maatschappijen en gemeenten al een sterk beroep doen. Daarom zullen allerlei kapitaalsuitgaven weer moeten worden gefinancierd uit de gewone dienst, de opbrengst van de belastingen. De Rijksbegroting zal dus wel een tekort aanwijzen, zonder dat er dek- kingsmaatregelen tegenover staan, want minister Lieftanok zit in Turkije en de aanstaande minister v. d. Kieft zit thans in Zwitserland in de vergadering van de Interparlementaire Unie. Hij zou zich op zijn vroegst Dinsdag met de begroting mogen bemoeien, maar dan is het te laat. want 16 September moet de millioenennota worden inge diend en alleen al het drukken kost weken. Een weloverwogen herziening van alle cijfers is voor 'een nieuweling trouwens toch niet meer mogelyk. Er komt dus een millioenen-nota zonder politiek er in. Prinses Wilhelmina 72 jaar Prinses Wilhelmina viert morgen haar 72ste verjaardag. wy wensen Haar, die zegenryk ons land bestuurde, nog vele jaren toe en spreken de hoop uit, dat zy de dag van morgen in de kring van Haar getrouwen bly mag vieren. HOE EEN AMERIKAAN ZIJN 84ste VERJAARDAG VIERT. Bernard Mac Fadden, een uitge ver uit New York. heeft gisteren op wel een zeer bijzondere wyze zyn 84ste verjaardag gevierd. Hy was nl. de Atlantische Oceaan overge stoken om op deze dag een para chutesprong te maken Doven de Seme bij Parys. Uitgerust met een rood wollen pak en schoenen met crèpezolen van centimeter dikte sprong MacFadden op 1.000 meter hoogte uit het vliegtuig. Hy landde veilig, dooh niet in de rivier, zoals het plan was. maar op de oever; de jarige noemde zyn neerkomen de ergste schok, die hy ooit had gehad. Dat hy deze schok spoedig te bo ven was, moge blijken uit het feit, dat hy 's avonds in een Paryse nachtclub een samba danste.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1