LEIDSCH DAGBLAD Nog geen overeenstemming, maar een stap vooruit 91ste Jaargang VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 No. 27699 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal: t 047 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Wordt ei van Columbus gevonden? Mr Luns en mr Beyen minister van Buitenlandse Zaken Met ir Staf als bemiddelaar 7-ün dr Drees en prof. Beel nog steeds bezig te trachten overeenstemming tot stand te brengen tussen de P.v.d.A. en de KVP over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Het bereiken van overeenstem ming is vergemakkelijkt, omdat een voor alle partijen aanvaardbare Katholieke minister van Buitenlandse Zaken is gevonden in mr J. M. A. tt Luns, gezantschapsraad bij de permanente Nederlandse vertegenwoordigng bij de Verenigde Naties in Lake Succes. Dit is thans zeker; ofschoon mr Luns aanvan kelijk bezwaren had, heeft hij zich onder hoge druk laten overhalen. Beel en Staf alweer bij elkaar waren na dat in kleine partijkring de politieke si tuatie was besproken. Sommigen ver wachtten in hun haast dat het drietal in de loop van de dag weer naar Soest- dijk zou gaan. Daarom was het teleur stellend dat ir Staf 's-middags nog een gesprek voerde met prof. Romme, dat zeer lang duurde. Er schenen dus nog moeilijkheden te zijn die gisteravond nog niet waren opgelost en zolang dat niet het geval is. komt er blijkbaar ook geen nieuwe opdracht tot Kabinetsformatie. Er wordt echter druk geconfereerd en het ei van Columbus wordt misschien nog snel gevonden. De diplomatieke rang van gezant- «cliapsraad (dat is dus geen ambassa deur of gezant.) lijkt laag voor een pro motie naar minister. Maar ook mr Van Kleffens en mr Van Royen waren ge- zantschapsraad, toen zü werden benoemd tot minister. Het is de bedoeling dat mr Luns de „zittende" minister van Buitenlandse i Zaken wordt en de nog altijd beschik bare partijloze mr J. W. Beyen de „rei zende" minister, hetgeen tevens wil zeg gen de „eerste" minister. Het voornaamste probleem is echter nog steeds niet opgelost: hoe de KVP .Teden moet worden gesteld als zij en twee ministers op Buitenlandse Za ken krijgt. Men ziet als uitweg het scheppen van een nieuw Departement is aan gedacht een oplossing te vinden in het denkbeeld van prof. Beel. die als formateur het plan had het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid in te krimpen door de afdeling Volksgezondheid onder te bren gen in een nieuw Departement, gecom bineerd met de sociale dienst van het Departement van Binnenlandse Zaken. De P. v. d. A. wil van die splitsing an Sociale Zaken en Volksgezondheid echter niet weten, waarvoor de reden misschien wel is te vinden in het kort geleden gepubliceerde voorstel van de socialistische Wiardi-Beckman-Stich- ting tot verplichte aansluiting voor iedereen bü een Ziekenfonds. Men spreekt nu over het scheppen van een nieuw departement voor een KVP- er door een afzonderlijke portefeuille in te stellen voor de sociale afdeling van Binnenlandse Zaken, maar met een der gelijk onvolwaardig departement zou de KVP niet tevreden zijn. Een definitief plan schijnt er overigens nog niet te bestaan. Gistermorgen heerste er in de Haag se politieke kringen even een optimisti sche stemming omdat de heren Drees. Negen verpleegden in een zenuwin richting op het kleine Deense eiland Li- voe in liet Liimfjord (Noord Jutland) waren er Woensdag in geslaagd geweren te bemachtigen, waarmee zij alle bewa kers en employé's van de inrichting om het leven wilden brengen. Toen zij ech ter hun plan wilden uitvoeren, ontdek ten zij tot hun verbazing, dat de patro nen, waarvan zü zich ook meester had den gemaakt, van een ander kaliber wa ren dan de geweren. Bij hun ondervraging de volgende dag verklaarden de patiënten, dat zij van plan waren geweest .van het eiland een onafhankelijke republiek te maken. Li- voe telt ongeveer 150 inwoners. Verdronken meisje geïdentificeerd De Franse politie is nu zo goed als zeker van de identiteit van het voor het strand van Boulogne verdronken meisje, al blijven de omstandigheden van haar dood nog steeds een raadsel. Dank zij het vinden van een kaartje voor de bootlijn FolkestoneBoulogne is het slachtoffer geïdentificeerd als Sybil Hal- liday Johnson een verpleegster die se dert 20 Augustus uit haar huis te Lon den wordt vermist. Inkrimping Griekse leger Het Griekse kabinet heeft besloten het leger in te krimpen ten einde de uitgaven te verminderen. De opperbe velhebber van het leger heeft opdracht gekregen te onderzoeken, hoe groot de vermindering moet zijn om vijfhonderd milliard drachmen te besparen. In be voegde kringen gelooft men, dat met een vermindering van het landleger met twintigduizend man volstaan kan worden. Leger, vloot en luchtmacht zou den dan tezamen 140.000 man tellen. Het getal der veiligheidstroepen (mare chaussee en politie) zou onveranderd blijven, namelijk 60.000. PIECK ROEPT DE WEST DUITSERS OP TOT DEMONSTRATIES De president van Oost-Duitsland, Wil helm Pieck, heeft via de radio de West- Duitsers opgeroepen door massademon- traties de ratificatie van de conventies van Bonn tegen te gaan. Een ratificatie zou betekenen, dat de weg naar de oorlog ingeslagen was. LUCHTAANVALLEN IN KOREA Vanochtend is een grote aanval waarschijnlijk de grootste van de Ko reaanse oorlog gedaan op mi'itcire doelen in het gebied van de Noord-Ko- reaanse hoofds'.i.i rjuigjang. De oe "'- klng was doormiddel \rn pamfletten te voren gewaarschuwd. Het achtste Amerikaanse leger heeft meegedeeld, dat Dinsdag en Woensdag 24 communistische gevangenen zijn ge wond Bij botsingen met bewakers op het eiland Koje. Bovendien werden Zon dag per ongeluk één gevangene gedood en één gewond toen genie-troepen bezig waren rotsen in de nabijheid van een kaïtiD te Masan te laten springen. Voorts heeft een Koreaanse bewaker Maandag in een kamp te Sangmoedai per ongeluk een gevangene door de wang geschoten Tegen deze bewaker zal disciplinair worden opgetreden Generaal Nam-il heeft tegen deze gevallen geprotesteerd. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN CHILI Nabil Rengo ten Zuiden van Santiago (Chili) is een autobus door een trein gegrepen en in brand gevlogen. Vijftien personen kwamen om het leven en acht werden ernstig gewond. Geen conflict tussen Naguib en Aly Maher Wijzigingen in het kabinet Het bureau van de minister-president heeft een gemeenschappelijke verkla ring van generaal Naguib en premier Aly Maher gepubliceerd waarin nadruk kelijk de berichten worden tegenge sproken volgens welke een conflict tus sen de generaal en de premier zou be staan. Premier Maher is voor een paar dagen vacantie naar Mesra Matroek vertrok ken en voor zijn vertrek heeft hij, wat ironisch, de persvertegenwoordigers ver zocht hem op de hoogte te houden van de „geruchten over zijn eigen aftreden Deze geruchten, die Woensdag in Cairo de ronde deden, schijnen uit Wafdisti- sche kringen te stammen. De regering heeft het blijkbaar niet nodig geoordeeld deze geruchten tegen te spreken. Volgens goedingelichte kringen is premier Maher van plan na 3 Sept. zes of zeven nieuwe ministers te benoemen en vier ministers te ontslaan. In goedingelichte kringen is men eveneens van mening, dat de aangekon digde kabinetswijziging geen bijzondere politieke betekenis zal hebben. De nieu we ministers zouden in hoofdzaak tech nici zijn en niet behoren tot politieke groeperingen. Waarnemers menen, dat Mahers positie door de kabinetswijziging zal worden verstevigd. Volgens Reuter zal premier Maher een vooraanstaand deskundige op land bouwgebied in zijn kabinet opnemen. De premier heeft voorts meegedeeld, dat besloten is het departement voor paspoorten en nationaliteitsbewijzen te reorganiseren teneinde de 25.000 in Egypte verblijvende buitenlanders alle aanmoediging te geven om in Egypte te werken en geld te beleggen. Hij heeft opdracht gegeven het verlengen van verblijfsvergunningen, tot op heden voor buitenlanders een voortdurende bron van ergernis, te vergemakkelijken. Voorts deelde de premier mede, dat in de afge lopen week aan ruim 250 buitenlanders de Egyptische nationaliteit is verleend. De regeringszuiveringscommissie he- 't de voormalige Wafdistische minister v. n openbare werk-1 Osman Moharram beschuldigd van machtsmisbruik. Hij zal door de commissie worden opgeroepen om verduisterde gelden terug te betalen. Het bestuur van de Saadistische partij besloot Je partijvoorzitter, Abdel Hadi, voormalig premier, en de vlce-voorzitter, Ahmed Goda, van hun functies te ont heffen. Voorts besloot het bestuur de Generaal Dwight D. Eisenhower neemt de ovaties in ontvangst van de menigte bij zijn verschijnen op het spreekgestoelte in Madison Square Garden te New York. waar hij de Conventie van het Amerikaan se Legioen toesprak. WEERBERICHT Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noorden van het land meer bewoking met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen en matige tot vrij krachtige Zu.d Westelijke wind In het overige deel van het land droog «eer met weinig bewolking en zwakke tot matige Zuidelijke v-ind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 30 AUGUSTUS. Zon op: 5.48 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 17.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.48 en 22.32 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's „Meest verwoestende plan" ligt gereed Op het jaarlijkse congres van het Amerikaanse Legioen, de organisatie van oudstrijders, heeft Flnletter, Amerika's minister voor de luchtmacht, verklaard, dat de Verenigde Staten een plan voor atomisc-he luchtstrijdkrachten hebben uitgewerkt, die „de meest verwoestende' in de geschiedenis van de luchtvaart zou kunnen zün. „Wij bouwen een atomische lucht macht op om anderen te overtuigen ons nooit te verplichten hiervan gebruikt te moeten maken", aldus Flnletter Deze strijdmacht kon volgens de minister een vredesmacht worden genoemd, die klaar stond om te allen tijde de Verenigde Staten de verdedigen. Hij meende, dat de Amerikaanse verdediging reeds hecht was, doch hij zag geen mogelijkheid om de „grote uitgaven" ter verzekering van de Amerikaanse kracht in de lucht te verminderen. DE DUITSE INVOER VAN BOTER EN AARDAPPELEN. Het West-Duitse ministerie van voed' seïvoorziening bereidt op het ogenblik een wetsontwerp voor, waardoor de in voerrechten op boter en aardappelen zo lang verlaagd zouden kunnen worden als de marktsituatie nodig zou maken. Het huidige tekort aan boter is ont staan, doordat tegenover een stijging van de productie met 7 een stijging van het verbruik staat met 11 Er bestaan plannen voor invoer uit Denemarken, Nederland en Hongarije. Invoer uit Noorwegen is pas in Decem ber te verwachten. Voorts werd ver klaard, dat de West-Duitse regering het voornemen heeft voedergranen in te voeren om te verhinderen, dat con sumptieaardappelen aan het vee worden gevoerd. ambtstermijn van bestuursleden te be perken tot twee jaar en die van c'e voorzitter en vice-voorzitter tot één jaar. Generaal Naguib heeft deze besluiten met instemming begroet. Premier Maher heeft in een rond schrijven alle districtshoofden gelast de orde streng te handhaven, om ongere geldheden als die te Kafr el Dawar te voorkomen en eventuele reacties op de agrarische hervormingen op te vangen. De uitgave van het partijblad zal wor den opgeschort tot een reorganisatie heeft plaatsgevonden. Als onderdeel van de campagne „democratisering van de kledij" heeft de Egyptische minister van financiën ver klaard, dat de ambtenaren van zijn departement in het vervolg in hemds mouwen, met open boord en zonder fez op kantoor mogen verschijnen. De minister van sociale zaken is nog democratischer, hij heeft meegedeeld, dat hij niet zal aarzelen zelf het voor beeld te geven door een hoed te gaan dragen Op 10 September zullen speciale com missies bijeenkomen om de toepassing der kledinghervprming na te gaan. Het Egyptische volkslied, dat bijna een eeuw oud is. zal worden vervangen. Er is een wedstrijd uitgeschreven voor het componeren van een nieuw lied. Amerikaans rapport over wapenfabricage in Europa Amerika zal meer moeten doen! De Verenigde Staten zijn bezig een plan op te stellen om komend jaar voor een waarde van 400 millioen dol lar vliegtuigen in Europa te laten bou wen ter versterking van de Nato- luchtstrjjdkrachten, zo wordt in een rapport over de Nato-landen van de speciale vertegenwoordiger der V.S. in Europa, WiJIiam Draper, aan president Truman gezegd. Volgens het rapport, dat door het Witte Huis is gepubliceerd zullen de gel den voor dit programma door de V.S. en de Nato-landen gezamenlijk worden verschaft. De Amerikaanse regering heeft reeds in beginsel toegestemd. Met andere landen wordt thans onderhan deld Voorts wordt onderhandeld over de productie in Engeland van centurion- tanks voor bepaalde Nato-landen, op ba sis van het „off-shore" aankoopstelsel. Draper heeft vervolgens een overzicht van de militaire orders, die de V S. de afgelopen zes maanden m Europese lan den hebben geplaatst. Deze orders had den een waarde van 683.800.000 dollar, als volgt over de verschillende landen verdeeld: Frankrijk 335500.000 dollar, Italië 129 (millioen dollar. Engeland 69 millioen dollar. België 46 millioen dollar, Nederland 38 millioen dollar, Grieken land 11 millioen dollar. Denemarken en Noorwegen ieder 6 millioen dollar, Luxemburg 300 000 dollar en niet-Nato- landen 43 millioen dollar. Volgens Draper nemen de wapen zendingen uit de V.S. naar Europa weliswaar toe, doch dit tempo zal moe ten worden versneld, wil men de be hoeften van de Europese verdediging dekken. In zijn rapport legt hij verband tussen de noodzaak van een Europees econo misch herstel en de defensie-inspannin gen van Europa en dringt aan op een meer liberale handelspolitiek der V.S. Amerika zal zijn invoer uit Europa en andere delen van de wereld „aanzien lijk" moeten verhogen, wil het zijn uit voer op het huidige peil handhaven en tezelfdertijd hiervoor betalingen ontvan gen, zo zegt Draper. Zo stelt hij o.m. voor. het investeren van Amerikaanse kapitaal in het buitenland te bevorde ren, het program voor wederkerige han dels overeenkomsten uit te breiden en de invoerrechten te verlagen. Draper noemt de vorderingen in Europa op politiek, economisch en militair ge bied „beslist bemoedigend". Hij wijst hierbij op de voortgang bij het streven naar integratie en de versterking van de Nato. De moeilijkheden voor de komen de maanden moeten echter niet onder schat worden, aldus Draper. Een aantal Europese landen heeft zijn defensie-in spanningen moeten verminderen, niet tegenstaande de Amerikaanse militaire en economische hulp. die op zichzelf al achter is op het program tengevolge van de oorlog in Korea. Het besluit in Januari jl. om voor rang te verlenen aan de leveranties aan Europa acht Draper al een verbetering. Hij voorziet echter, dat de actie van het congres om het program voor hulp aan het buitenland te besnoeien weer een vertraging van de opbouw va» de Wes telijke defensie zal betekenen. In tegenwoordigheid van de gouver neur van Nieuw Guinea. Z. Exc. S. L. J. van Waardenburg, vond op de Algemene Begraafplaats te HoIIan- dia de plechtige onthulling plaats van het ere-monument ter herden king van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. MONGOOLSE DEPUTATIE IN MOSKOU Radio-MJoskou heeft medegedeeld, dat een delegatie van de Mongoolse repu bliek (buiten-Mongolië) per vliegtuig in Moskou aangekomen is. De deputatie werd begroet door de Sovjetrussische minister van buiten landse zaken, Wysjlnsky. de plaatsver vangende premier, Mikojan, de Chinese premier, Tsjoe en lai, die zich thans in Moskou bevindt, en de plaatsvervangen de stafchef van het Chinese volksleger, alsmede door hoofden der diplomatieke missies van Vietnam, Noord-Korea, het Oost Europese Sovjet-blok en het hoofd van de afdeling Oosterse zaken van het Sovjet-ministerie van buitenlandse za ken en de Sovjet-minister voor buiten landse handel. TENTOONSTELLING „SCHILDERS TER ZEE 1952" Evenals in 1951 heeft ook thans een aantal schilders als gast van de Kon. Marine reizen met marine schepen ge maakt. Hun werk wordt nu in het stede lijk museum te Amsterdam tentoonge steld (29 Aiug. 28 September), waar vandaag de kapitein ter zee G. J. van DoornmcK Azn namens de Commandant Zeemacht Nederland de expositie „Schil ders ter zee 1952" heeft geopend. Van de navolgende 7 schilders zijn in totaal 47 schilderijen, tekeningen en et sen geëxposeerd: R. H- Welder, T. Swa- gemakers, J. W. Heiiting, (alle drie Am sterdam), J. C. A Goedhart (Rijswijk), J, B. L. Simon (Utrecht), J. van der Zee (Groningen) en F. H. Verpoorten, ('Haarlem) Een overzicht tijdens de besprekin gen tussen India en Pakistan over de kwestie Kasjmir, welke te Genève worden gehouden onder leiding van de V.N.-bemiddelaar, de Ameri kaanse ex-senator. Frank P. Graham. Illlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ZIJ MAG NIET TROUWEN De 42-jarige miss Mary Terry uit Bolton (Lancashire) heeft een bedrag van ongeveer 30.000 pond (ongeveer 320000 gulden) geërfd, op voorwaarde dat zij ongetrouwd blijft. Zij kreeg deze erfenis van de oud-directeur van een spinne rij, Pilkington, in wiens gezin zij 20 jaar als huishoudster gediend heeft. De gelukkige erfgename deelde mee. dat zü geen vrienden heeft en er helemaal op rekent, ongetrouwd te blijven. „De heer Pilkington heeft m;1 ook zijn voorraad wijnen en sterke drank nage'aten", zo zelde zij. „Ik ben echter vrüwel geheelonthoudster". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Maandag 1 October a-s. wordt te Utrecht voor de eerste maal ln ons land examen afgenomen over beiaardspel en campanologle (klokkenkennls). Het examen wordt gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Klokkenspel Vereniging. Een staatsexamen op dit ge bied bestaat (nog) niet. Verontwaardiging in België over amnestie-gevallen Maar geen crisis Een bericht als zouden de minister van justitie, mr Pholien en de premier. Jean van Houtte, die zich respectievelijk in Mexico en de Belgische Congo met vacantie bevinden, vervroegd worden teruggeroepen, in verband met een ern stige politieke situatie, welke is voort gevloeid uit de socialistische campagne tegen de amnestie en tegen de vrijlating van bekende collaborateurs, werd gister avond in de Wetstraat geloochenstraft. De socialistische pers toont zich ver bolgen over het feit, dat na de clementie- maatregel ten voordele van de onmense lijke beul van het kamp van Breendonk bij Antwerpen. Richard de Bott, die zijn doodstraf zag omzetten in levenslange dwangarbeid, thans bekend werd ge maakt. dat de ex-kolonel, die onder de bezetting de rijkswacht commandeerde, erd vrijgelaten. Het geval van de wrede folteraar en moordenaar De Bott, die zijn slachtoffers tot aan het hoofd placht te begraven en hen daarna met de spade of zweepslagen afmaakte, is een geval, dat werkelijk iedere Belg met afgrijzen vervult. De Bott werd pas vorig jaar in Duitsland aangehouden en profiteert dus van de algemene maatregel, dat zijn doodstraf, die bij verstek werd uitgesproken, niet meer zal worden uitgevoerd. Reeds vroe ger heeft een Belgisch minister van justitie verklaard, dat het in een Chris telijke democratie niet mogelijk is dood straffen zo lang na de oorlog nog uit te voeren. Men is overigens van oordeel, dat mi nister Pholien in de zaak-De Bott de clementie te ver heeft gedreven. Naar wij verwachten, zün deze feiten allerminst een gunstige basis voor de studie van een wetsontwerp inzake de amnestie voor politieke collaborateurs, welke amnestie door de IJzer-bedevaar- ders werd geëist Sommige verzetsgroe pen hebben reeds hevige protesten laten horen, o a. het geheime leger, dat de zaak-De Bott een aanslag op de morele gaafheid der natie noemt". Opening Goudse vee- en kaastentoonstelling ZEER STRENGE SELECTIE. Onder grote ook buitenlandse belangstelling opende de directeur-gene raal van de Landbouw, ir A. W, v. d. Plassche gistermorgen in Gouda de tweede Goudse vee- en kaastentoonstel ling, de „Goveka". De keurmeesters moesten over niet minder dan 640 dieren hun oordeel uitspreken. Hieronder waren 235 run deren, 90 paarden, 131 varkens, 134 schapen en 69 geiten en bokken, de beste dieren uit de Goudse streek, die uit een zeer strenge selectie als ten toonstellingsmateriaal naar voren zün gekomen. Ir v. d. Plassche deelde mede, dat 15% van onze nationale zuivel- produetie uit de Goudse streek komt. terwyl deze streek de basis is van de kaasbereiding in Nederland. Ondanks het hoge peil, waarop de kaas nit de Goudse streek reeds staat, is het nog mogelijk tal van verbeteringen in de bereiding aan te brengen Sinds vorig jaar is de Goudse streek op het gebied van de T.B.C -bestrü'ding weer een flinke stap vooruitgegaan. Alle tentoongestelde dieren zijn T.B.C.-vrij, hetgeen vorig jaar nog niet het geval was. De voedsel- commissaris voor de provincie Zuid-Hol land legde nogmaals de nadruk op de voorname plaats, die de boer in het pro ductieproces van ons land heeft. 40 a 50% van de Nederlandse uitvoer komt op rekening van de boerenstand, terwijl de opvoering van de landbouw de invoer van grote hoeveelheden broods en voe dergranen kan opvangen. Dank zij de opvoering van de Nederlandse productie, is onze voedselvoorziening veilig gesteld en kunnen wij voor ruim 80% in onze eigen behoefte voorzien. Na deze opening werd het uitgestrekte tentoonstellingsterrein bezichtigd en volgde men vol belangstelling een demonstratie van de beste melkers uit de Goudse streek. ZORG VOOR GEREPATRIEERDEN Het kantoor van mevrouw Spoor te Den Haag, dat sociale voorlichting geeft aan gerepatrieerden uit Indonesië, heeft zijn werkzaamheden gecoördineerd met de Stichting „Zorg voor gerepatrieerden" voor zover het materiële er. financiële hulp en bijstand betreft. Beide instan ties hebben thans een gemeenschappe- lük fonds. Dit is Davoud Monchizadegh. de 39-jarige leider van de Soemka de Perzische Fascistische partij. Monchizadegh werd gearresteerd na het onderzoek inzake de aan slagen door leden van deze partij op gebouwen van de Communis tische Culturele Organisatie in Teheran. Davoud Monchizadegh. die ver scheidene jaren in Duitsland ver bleef. verkondigt theorieën van de zelfde strekking als die van Hitier. an wie hij - zoals uit deze foio blijkt - zelfs de houding imiteert.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1